صدای معلم

چرا قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را کنار گذاشتید ؟ آقای حاجی بابایی نگاهی به جهان هم بیندازید !

حاجی بابایی در مورد مبنای کارشناسی و علمی مصوبه مجلس در مورد " تقویم آموزشی کشور " توضیح دهد ! تخلف واقعی زیر پاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش است !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

« حمیدرضا حاجی بابایی » در اظهار نظری که در مجلس داشته حرف هایی در مورد بازگشایی مدارس زده است . البته از این نطق دو سطر آن مربوط به آموزش و پرورش است . ( این جا )

" فارس " می نویسد :

« به گزارش خبرنگار حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:  آموزش و پرورش نباید تخلف قانونی می‌کرد چون بر اساس مصوبه مجلس شروع مدارس یکم مهرماه است و این یک تخلف قانونی بود؛ علاوه بر اینکه ستاد کرونا تا امروز اعلام نکرد که بالاخره موافق باز شدن حضوری مدارس  است یا خیر. »

در مناظره رادیویی  با موضوع " بازگشایی مدارس در بحران کرونا " ؛ مدیر صدای معلم پرسش هایی را از  عباس مقتدائی عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم مطرح کرد .( این جا )

" علی پورسلیمان " مدیر صدای معلم خطاب به مقتدایی عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس یازدهم گفت :

 * تقویم آموزشی در این کشور بارها دست خوش تغییر شده است .

این تغییرات چه نتیجه ای داشته است ؟

مجلس با کنار گذاشتن " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " آغاز سال تحصیلی را یکم مهر در سراسر کشور مصوب کرد . اگر حاجی بابایی واقعا نگران وقوع تخلفات در این وزارتخانه است ابتدا در مورد دخالت های همکاران خود در امور آموزش و پرورش و به ویژه عزل و نصب های مدیریتی تذکر دهد .

مبنای کارشناسی این مصوبه چه بوده است ؟

بگذارید استان ها متناسب با شرایط و اقلیم و سایر مسائل تصمیم گیری کنند .

چرا این کار را نمی کنید ؟

* آقای مقتدایی ! من صحبت های شما را در این موارد " صادقانه " ارزیابی نمی کنم !

چرا دائما توپ را به زمین دیگران می اندازید و از خودتان رفع مسئولیت می کنید ؟

چگونه است که نمایندگان مجلس در عزل و نصب های آموزش و پرورش علنا دخالت می کنند اما در سایر موارد بحث طرح و لایحه و... را پیش می کشند ؟!

پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

این شورای عالی مشورتی بین وزارت آموزش و پرورش و مجلس کارش چیست ؟

این سخنان حاجی بابایی در حالی مطرح می شوند که در بسیاری از کشورهای جهان مدارس در بحران کرونا از میانه مرداد ماه کار خود را آغاز کرده اند .

حتی کشور افغانستان که درگیر خشونت های بی وقفه و کشتار گروه های تندوری اسلامی مانند طالبان و داعش است ، مدارس خود را به صورت " حضوری " از اول شهریور ماه بازگشایی کرده است .

" صدای معلم " در گزارشی به تاریخ 2 مرداد 1399 خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشت : ( این جا )

« مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی در تاریخ  هیجدهم شهریور 1376  که به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است ؛ زمان بازگشائی مدارس در سراسر کشور همه ساله اول مهر ماه بوده و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد.

‌امتحانات پایان سال بعد از مهلت مقرر و در خرداد ماه انجام خواهد شد.

‌تعیین مناطق گرمسیری که امکان ادامه تحصیل تا پایان اردیبهشت ماه را به دلیل گرمای زودرس ندارند به عهده هیات دولت می‌باشد. چگونه است که نمایندگان مجلس در عزل و نصب های آموزش و پرورش علنا دخالت می کنند اما در سایر موارد بحث طرح و لایحه و... را پیش می کشند ؟!

تبصره - این قانون از زمان تصویب لازم الاجرا می‌باشد.

از سوی دیگر ؛ مطابق قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ؛ « تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه از وظایف و اختیارات شورای هر استان است . »

معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در بهمن 1398 می گوید :

« تغییر تقویم آموزشی سابقه ۹۰ ساله دارد. در این ۹۰ سال حدود ۱۳ بار تقویم آموزشی تغییر کرده است و ۴۰ سال از این مدت آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور، یک دوره زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر بوده است و یک دوره زمانی در دهه ۴۰ شمسی نیز با توجه به تغییرات اقلیمی به استان‌ها سپرده شد.

پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

از سال ۵۴ بازگشایی مدارس از اول مهر ماه بود. سال ۷۴ زمزمه تغییر تقویم به صورت استانی شروع شد، اما مجلس مخالفت کرد و مصوبه‌ای مبنی بر عدم اجازه آموزش و پرورش گذراند. شورای‌ عالی آموزش‌‌ و پرورش نمی‌تواند مصوبه مجلس را تغییر بدهد. دولت دی ماه سال ۹۵ نیز لایحه‌ای را مصوب کرد ولی با این حال پیشنهاد تعطیلات زمستانی و تغییر شروع و پایان سال تحصیلی به تنهایی در دست آموزش و پرورش نیست. »

عابدینی با تأکید بر اینکه زمان تغییر تقویم آموزشی فرا رسیده است، گفت: از سال ۹۵ طرح و سناریوهای مختلف آن در شورای‌ عالی آموزش و پرورش آماده شده است. یک نکته این است که نمی‌توان یک نسخه برای کل کشور پیچید و باید موضوع را به استان‌ها سپرد. »

می توان چنین نتیجه گیری کرد که نظر این مقام مسئول در شورای عالی آموزش و پرورش هم احیای همان قانون شوراهای آموزش و پرورش باشد .

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که استناد کارشناسی و علمی مجلس شورای اسلامی در آن زمان برای شیفت ( تغییر ) از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به سمت تصویب آن " ماده واحده " چه بوده است ؟

پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

چرا در این مدت طولانی اراده ای برای اجرای قانون شوراهای آموزش و پرورش که در این زمینه یک " قانون مترقی " است نه از سوی دولت و نه از سوی مجلس دیده نشده است ؟

چرا بحث تعطیلات زمستانی و ساماندهی تعطیلات به فراموشی سپرده شد ؟

تا کی باید " روزمرگی " و " بی برنامگی " بر مدیریت ها حکمرانی کند ؟

از زمان شیوع کرونا و متعاقب آن "  تعطیلی مدارس " وزیر آموزش و پرورش مکرر اعلام کرده است که زمان بازگشایی مدارس از 15 شهریور خواهد بود .

پرسش این است که مبنای قانونی برای اعلام این تصمیم چیست ؟

اگر قرار باشد برای هر چیزی از " ستاد مبارزه با کرونا " نظرخواهی شود دیگر سایر مراجع دی صلاح و قانونی  چه کاره هستند ضمن آن که این رسانه از مبنای قانونی این ستاد تاکنون چندین بار پرسش کرده است و پاسخ قانع کننده ای دریافت نکرده است .

بهتر است برای نخستین و آخرین بار تکلیف " تقویم آموزشی " در نظام آموزشی مشخص شود . »

مطابق قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ؛ « تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه از وظایف و اختیارات شورای هر استان است . »  این رسانه در پایان چنین آورده بود :

« پیشنهاد این رسانه به  وزیر آموزش و پرورش آن است با توجه به هم گرایی در ستاد و نیز افکار عمومی مبنی بر احیای " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " سریعا اصلاحیه ای به این منظور به مجلس و در قالب " فوریت " ارسال گردد . »

" صدای معلم " مجددا از حاجی بابایی که چند دوره رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس را نیز بر عهده داشته می پرسد که واقعا مبنای کارشناسی ، علمی و حتی عقلانی در کشوری که چهارفصل است و دارای اقلیم های متفاوت و شرایط آب و هوایی متنوع است چیست ؟

حاجی بابایی در اظهارات خویش نسبت به مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در مورد بازگشایی مدارس تشکیک کرده است .

رئیس جمهور که ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا را هم بر عهده دارد 12 شهریور در جلسه هیات دولت می گوید : ( این جا )

« از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوییم فاصله ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد. هم می‌شود درس خواند و هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و هم جوانان می‌توانند به آینده خود امیدوار باشند درس خواندن در همه مقاطع برای ما مهم است انشاءالله با نظر گرفتن تمام پروتکل های بهداشتی که از ستاد کرونا اعلام شد، این کار به خوبی انجام می شود.

مسال آموزش به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود، یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیر حضوری آنجایی که آموزش و پرورش با رعایت پروتکل های بهداشتی می‌تواند کلاس خود را تشکیل دهد فاصله‌ها هست معلمان سر کلاس می‌روند اولویت اول ما آموزش حضوری است و همه پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود. »

وزیر آموزش و پرورش نیز درباره نظر مخالف برخی متخصصان درباره بازگشایی مدارس گفت: ممکن است در جامعه افراد نظرات متفاوت داشته باشند . ما تابع ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت هستیم و بنا به تشخیص آنها عمل می‌کنیم. رئیس ستاد ملی کرونای تهران در این جلسه بودند و موافق این تصمیم ما بودند. ( این جا )

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در این باره گفته است : ( این جا )

«  بازگشایی مدارس در 15 شهریور با توصیه ستاد ملی کرونا صورت گرفت و مسائلی از قبیل نفع اقتصادی عده‌ای از قبال بازگشایی پیش از موعد مدارس مطرح نبوده است. »

حال پرسش " صدای معلم " آن است که آیا اظهارات حاجی بابایی تا چه میزان با واقعیات تطابق دارد ؟

این رسانه 8 خرداد 1399 به حاجی بابایی پیشنهاد کرد که ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را بر عهده بگیرد . ( این جا )

پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

در این گزارش آمده بود :

" « صدای معلم » همچون دوره گذشته به حمیدرضا حاجی بابایی پیشنهاد می کند که با عضویت در کمیسیون آموزش و حتی تصدی ریاست آن تاثیر این کمیسیون را در مسائل آموزش و پرورش به صورت عملی و نه شعار نشان دهد .

شاید تلفیق ریاست فراکسیون فرهنگیان با رویکرد متفاوت از گذشته در کنار عضویت موثر در کمیسیون آموزش بتواند گامی در حل بحران ها و چالش های نظام آموزشی داشته باشد . "

اگر حاجی بابایی واقعا نگران وقوع تخلفات در این وزارتخانه است ابتدا در مورد دخالت های همکاران خود در امور آموزش و پرورش و به ویژه عزل و نصب های مدیریتی تذکر دهد .

که تا به حال چنین موضعی از وی تاکنون مشاهده نشده است !

پایان گزارش/


پرسش صدای معلم از حاجی بابایی در مورد مبنای تقویم آموزشی و زیرپاگذاشتن استقلال حرفه ای آموزش و پرورش

جمعه, 28 شهریور 1399 13:35 خوانده شده: 193 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
دبیر مفت 1399/06/28 - 14:17
حاجی بابایی این دو هفته کجا بود؟ چطور الان متوجه بازگشایی و تخلف آموزش و پرورش شد؟ بعد از اون همه وزارت در آموزش و پرورش تازه متوجه شده طبق قانون زمان بازگشایی مدارس اول مهره؟

برو عمو! حنات دیگه برای ما رنگ نداره!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/28 - 14:39
حناش خطشه داره
آقا اگر بیل زن بود بیل خودشو میزد
قرار بود تیر 89 کارنامه آزمون استخدامی سال 89 رو صادر کنه
الان ده سال از اون موقع میگذره
دفاع بیخودی از خودش میکنه
ضعیفتر از اونیه که آدم فکرشو میکنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 22:08
خواب تابستانی تشریف داشتند
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/06/29 - 13:08
در زمان همین حاجی بابا هشتصد میلیارد در آمد از فروش نفت داشتند. اصلا حقوق معلمان تکان نخورد که نخورد حالا هی دم از حقوق معلمان میزند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور