صدای معلم

" پیشنهاد می کنیم سرفصل جداگانه ای در دروس به ویژه در دوره ابتدایی با عنوان " فرهنگ عذرخواهی " زیرمجموعه " مهارت های زندگی " گشوده شود و حتما از تجربیات جهانی به ویژه کشورهای آسیایی مانند ژاپن در آن استفاده گردد "

وزیر آموزش و پرورش عذرخواهی کرد ؛ معاون توجیه !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش برای حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و امتناع رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از عذرخواهی

حذف عکس دختران از جلد روی کتاب ریاضی سوم دبستان در روزهای گذشته موجب واکنش های خارج از حد تصور در میان مخاطبان و شبکه های اجتماعی گردیده است .

امروز یکشنبه 23 شهریور بابت این اشتباه عذرخواهی کرد .

پرتال وزارت آموزش و پرورش نوشت : ( این جا )

« صبح امروز وزیر آموزش‌ و پرورش در ششمین برنامه گفت و گوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌ و پرورش و سایر دستگاه‌های دولتی و با موضوع گفت و گو بر محور تحول و با حضور وزیر آموزش‌ و پرورش، که با حضور معاون حقوقی رئیس‌جمهور، اعضای شورای معاونان وزارت آموزش ‌و پرورش، مدیران کل آموزش‌ و پرورش استان‌ها و بیش از ۷۵۰نفر از مدیران مناطق آموزش‌ و پرورش کشور به‌صورت ویدئو کنفرانس و از طریق بستر شبکه شاد برگزار شد، اظهار کرد: در آموزش‌ و پرورش تربیت نسل آینده را به زنان محول کردیم زیرا بیش از 60 درصد نیروهای آموزش و پرورش را زنان تشکیل می‌دهند لذا ساختن آینده، نسل نو و شکل گیری شخصیت و هویت نسل آنان چه در مقام مادر چه در مقام معلم، زنان نقش ویژه‌ای دارند. همچنین بیش از نیمی از دانش آموزان کشور هم دختران هستند لذا تبعیض دیرینه جنسیتی که در دسترسی به آموزش وجود داشت به طورکامل برطرف شده است و امروز هیچ دختری در هیچ نقطه‌ای از ایران محروم از تحصیل نیست و اگر فکر کنیم که پایه اصلی عدالت اجتماعی در توزیع برابر فرصت‌های یادگیری است، فرصت‌های یادگیری خوبی را در برابر دختران قرار دادیم و آثارش را نیز مشاهده می‌کنیم و در مسابقات و المپیادها بیش از نیمی از شرکت کنندگان دختران هستند.

وی ادامه داد: یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام ‌شده است لذا از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و آن را اصلاح می‌کنیم اعتقاد داریم که در این شرایط سخت به تمام فعالیت‌هایی که آموزش‌ و پرورش با تمرکز بر دختران انجام می‌دهد توجه شود. »

امروز نشست رسانه ای « حسن ملکی » رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با رسانه ها برگزار گردید .

ملکی در بخشی با ذکر این که همه‌کارهای آموزش‌ و پرورش دیده شود تا انتقاد منصفانه‌تری شود گفت : ( این جا )

« در خصوص کتاب ریاضی سوم نیز باید گفت: کسی حق کم جلوه دادن نقش دختران و زنان را نداشته و ندارد زیرا در همه آموزه‌های دینی و در سخنان بزرگان ما به اهمیت زن و نقش او در جامعه همواره اشاره شده است؛ بنابراین همان دانش‌آموزانی که کتاب علوم تجربی را می‌خوانند فارسی را هم می‌خوانند روی جلد کتاب علوم فقط تصویر دختران وجود دارد پس آیا باید پسران اعتراض کنند البته من این موضوع را تائید نمی‌کنم باید اصلاح شود اما توصیه ما این است که همه‌کارهای آموزش‌ و پرورش را ببینید تا انتقاد منصفانه‌تری داشته باشند. برای موضوعات پیش‌آمده و تاثر بخشی از جامعه متاترشدم انشا الله با اصلاحی که صورت خواهد گرفت این دغدغه رفع خواهد شد.

وی به جذب نیروی انسانی توانمند و آموزش کارشناسان به‌عنوان دو اقدام تحولی دیگر سازمان پرداخت و اظهار کرد: کار بزرگی که انجام شد ورود معارف انقلاب اسلامی به کتاب‌های درسی بود ازآنجاکه کشور نیاز به شهروندانی دارد تا با روحیه و تفکر انقلابی تربیت شوند لذا امروز معارف اسلامی در۳۰عنوان کتاب درسی در بخش نظری و فنی‌‌ و حرفه‌ای ورود کرده است.

ملکی ادامه داد: معارف انقلاب اسلامی در کتاب‌های درسی به معرفی الگوها قهرمانانی همچون قاسم سلیمانی، صیاد شیرازی، ابو مهندس و تهرانی مقدم و ... و همچنین در بخش دیگری به معرفی خیانت‌های آمریکا و غرب علیه انقلاب اسلامی می‌پردازد.

وی به موضوع چاپ ‌کتاب‌های درسی در سال جاری اشاره و عنوان کرد: امسال ۵۱عنوان کتاب درسی در دوره ابتدایی، ۵۶عنوان دوره متوسطه اول، ۱۳۷عنوان در دوره دوم متوسطه شاخه نظری، ۳۶۳عنوان در شاخه فنی‌وحرفه‌ای، ۱۳۹عنوان در شاخه کاردانش و ۲۴۶عنوان کتاب درسی در آموزش‌ و پرورش استثنایی تولید و چاپ ‌شده که درمجموع ۹۹۲عنوان کتاب با تیراژ بیش از ۱۴میلیون جلد تولید، چاپ و در بین دانش آموزان کشور توزیع‌ شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: کار تولید و چاپ و توزیع کتاب‌های درسی کاری پرحجم و حساس است که اگر به‌درستی پیگیری نشود و کارشناسان ما با دقت بر روند آن نظارت نداشته باشند این حجم از کار ممکن است به سرانجام نرسد لذا گاهی ممکن است به دلیل وسعت کار اشتباهاتی نیز رخ دهد. »

پیش تر ؛ " صدای معلم " در گزارشی با عنوان : " آقای " رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ! دمیدن بر " روح معنویت " ی که می گفتید همین بود ؟! نوشت : ( این جا )

« هر چند چنین حرکات سخیفی در سازمانی که باید اتاق فکر و نیروی محرکه وزارت آموزش و پرورش برای نواختن تغییرات بنیادین متناسب با نیازهای روز جامعه ایرانی همگام با تجربیات موفق جهانی و الگو کشورهای توسعه یافته باشد امر تازه ای نیست اما جا دارد که پرسشی را از رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح کنیم .

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش برای حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و امتناع رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از عذرخواهی

صدای معلم " پیش تر در گزارشی با عنوان : " رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ماموریت های سازمانش تجدید نظر کند ! " نوشت : ( این جا )

« آیا قرار است " معنویت " مورد نظر رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که آدرس آن را به " کتاب های درسی " موکول کرده است در سایه همان گونه تعاملات ، گفت و گوهای اقناعی و راه های میانه  که وصف آن رفت ؛ حاصل شود ؟

چه فرد و نهاد و مرجعی موجد " مرگ مدرسه " در این نظام آموزشی است ؟ ( البته اگر بتوان ویژگی های یک سیستم را بر آن اطلاق نمود ! )

آیا سازمان مذکور و وزارت آموزش و پرورش مسئولیت خود را در این چالش ها می پذیرد ؟

آیا بهتر نیست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به جای تفسیر خاص خودش از " معنویت " به فکر طراحی برنامه و فلسفه ای پایدار با در نظر گرفتن سه ضلع " اخلاق مداری ، خردگرایی و عمل گرایی " در تدوین کتاب های درسی و عینیت بخشیدن به برنامه درسی ملی با این رویکرد باشد ؟ »

پرسش " صدای معلم " آن است که آیا آن " معنویت " مورد نظر این مقام وزارت آموزش و پرورش قرار است با تغییر جلد یک کتاب که در تضاد با بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق شهروندی است جامه عمل بپوشد ؟ »

جوابیه ای که این سازمان در برابر انتقادات گسترده مخاطبان صادر کرد عصبانیت جامعه را افزون نموده و حتی موجب تمسخر و دست مایه طنز در شبکه های اجتماعی شد .

این رسانه در پایان گزارش خود آورده است »

« ضعف اصلی سازمان پژوهش این است که در یک فضای انتزاعی به طراحی و تدوین برنامه درسی می پردازد و از پیامدهای طرح و برنامه خود بی خبر است. شایسته است رییس سازمان پژوهش به خاطر بی اطلاعی از ویژگی های برونداد نظام آموزشی استیضاح شود.

عذرخواهی نشانه ضعف نیست !

بلکه می تواند موید بالندگی روحی و معنوی در فرد و مدیر یک سازمان باشد . »

عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش برای حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و امتناع رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از عذرخواهی

پیشنهاد می کنیم سرفصل جداگانه ای در دروس به ویژه در دوره ابتدایی با عنوان " فرهنگ عذرخواهی " زیرمجموعه " مهارت های زندگی " گشوده شود و حتما از تجربیات جهانی به ویژه کشورهای آسیایی مانند ژاپن در آن استفاده گردد .

پایان گزارش/


عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش برای حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و امتناع رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از عذرخواهی

یکشنبه, 23 شهریور 1399 16:23 خوانده شده: 191 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1399/06/23 - 20:42
معضل اصلی پرپر شدن معلمان و دانش آموزان در روزهای اخیر است ، میوه منحوس بازگشایی حضوری مدارس به ثمر نشست ،ایا عذرخواهی از خانواده فرهنگیان و دانش آموزان فوت شده فایده ای دارد ؟
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/06/23 - 20:46
دوست عزیز ناشناس

سلام

چگونه در عرض یک هفته هم مبتلا شدند و هم فوت کردند ؟!

چرا جاهای دیگر را نمی بینید ؟

بهتر است مقاله تحلیلی مدیر صدای معلم را در این مورد مطالعه کنید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/23 - 21:59
دوره نهفتگی بیماری ۳ روز تا دو هفته است وضعیت بیماران می تواند در عرض چند ساعت وخیم شود
هفته های آتی که امار افزایش یافت باز تکذیب می کنید
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/06/23 - 22:19
دوست عزیز ناشناس

سلام مجدد


نخست آن که این رسانه روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیست .

در مورد صحت و سقم این اخبار باید مراجع مسئول اظهار نظر کنند .


دوم آن که این مسائل در سایر کشورها هم اتفاق می افتد و منحصر به ما نیست .

باید دید که مضرات تعطیلی مدارس چیست ؟

بقیه پاسخ شما را به مطالعه ی دقیق یادداشت مدیر صدای معلم و نیز بیانیه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ارجاع می دهیم .

پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
آموزگار 1399/06/23 - 21:39
سلام و ارادت.
دکتر ملکی که قبل از ریاست،مسئولیت تولید بسته های یادگیری و چاپ کتاب را برعهده داشتند، حقا و انصافا باید رسما عذرخواهی می کردند، با این توجیهات فقط ضعف سازمان و انفعال آن را به رخ کشیدند...
از وزیر محترم به جهت این شجاعت و قبول مسئولیت باید تشکر و قدردانی کرد...
بد نیست نظر آقای مرتضایی بعنوان مسئول طراحی، صفحه آرایی و چاپ کتاب را هم جویا شوید...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/26 - 20:16
درود بر وزير شجاع و با متانت
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/24 - 17:24
خواجه در بند نقش ایوان است!..

گروه فرهنگی الف، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹، ۰۰:۰۲
جامعه خبری تحلیلی الف
در مورد حذف دختران از روی جلد کتاب ابتدایی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/26 - 09:12
انتصاب های بدتر از حذفدختران (مرتضائي)
دستگاههاي نظارتي بايد از اين مدیر محترم ( دكتر ملكي )بپرسند:
١- با چه هدفي وتوجيهي اين فرد كه نه مدرك اداري مالي دارد و نه سابقه كار اداري مالي را در آخرين سال خدمت در اين پست مهم منصوب كرده ايد.
١- آیا دکتر ملکی می داند فقط حق مدیریت این پست حساس حداقل معادل دو برابر کل حقوق یک معلم باتجربه است .
۲- آيا دكتر ملكي مي داند امسال كه ايشان بازنشسته مي شود از پول سازمان بايد پاداش سي ساله ايشان را از پول سازمان با بالاترين نرخ ممكن پرداخت كرد.
٣-آيا دكتر ملكي مي داند مرخصي هاي ذخيره شد سي سال گذشته اين فرد از پول سازمان و در با بالاترين نرخ ممكن پرداخت خواهد.
٤...
٥- آیا دکتر ملکی می داند با این انتصاب سازمان بازنشستگی از پول بازنشستگان کشور باید باید تا ابد بالاترین نرخ حقوق بازنشسته را به این آدم پرداخت نماید.
ودر آخر اينكه اگر سازمان يک سازمان غير انتفاعي و متعلق به آقاي ملكي بود و منابع سود حاصل از فروش كتابهاي درسي به خانواده ها را نداشت چنين حاتم بخشي مي كردند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/26 - 13:30
هردم از این باغ .......
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1399/06/26 - 16:31
با نظری که درباره انتصابهای نابجا در سازمان مطرح شده موافقم زیرا همکاران به شدت درگیر حاشیه های کاذب هستند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور