صدای معلم

پرسش " صدای معلم " آن است که آیا آن " معنویت " مورد نظر این مقام وزارت آموزش و پرورش قرار است با تغییر جلد یک کتاب که در تضاد با بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق شهروندی و تجارب موفق جهانی است است جامه عمل بپوشد ؟!

" آقای " رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ! دمیدن بر " روح معنویت " ی که می گفتید همین بود ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

اعتراض صدای معلم به تغییر جلد کتاب های درسی و حذف عکس دختران

جلد روی کتاب ریاضی سوم دبستان سال تحصیلی جاری ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با حذف تصویر دو دختر بچه منتشر شده است. ‌

پیش از این روی جلد کتاب در گوشه سمت چپ سه پسر بچه و در گوشه سمت راست دو دختر بچه با مانتو و مقنعه زیر درختی با اشکال هندسی بازی می‌کردند. ‌ ‌

این حرکت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با واکنش های گسترده کاربران شبکه های اجتماعی و معلمان رو به رو گردیده است .

هر چند چنین حرکات سخیفی در سازمانی که باید اتاق فکر و نیروی محرکه وزارت آموزش و پرورش برای نواختن تغییرات بنیادین متناسب با نیازهای روز جامعه ایرانی همگام با تجربیات موفق جهانی و الگو کشورهای توسعه یافته باشد امر تازه ای نیست اما جا دارد که پرسشی را از رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح کنیم .

اعتراض صدای معلم به تغییر جلد کتاب های درسی و حذف عکس دختران

" صدای معلم " پیش تر در گزارشی با عنوان : " رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ماموریت های سازمانش تجدید نظر کند ! " نوشت : ( این جا )

« آیا قرار است " معنویت " مورد نظر رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که آدرس آن را به " کتاب های درسی " موکول کرده است در سایه همان گونه تعاملات ، گفت و گوهای اقناعی و راه های میانه  که وصف آن رفت ؛ حاصل شود ؟

چه فرد و نهاد و مرجعی موجد " مرگ مدرسه " در این نظام آموزشی است ؟ ( البته اگر بتوان ویژگی های یک سیستم را بر آن اطلاق نمود ! )

آیا سازمان مذکور و وزارت آموزش و پرورش مسئولیت خود را در این چالش ها می پذیرد ؟

آیا بهتر نیست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به جای تفسیر خاص خودش از " معنویت " به فکر طراحی برنامه و فلسفه ای پایدار با در نظر گرفتن سه ضلع " اخلاق مداری ، خردگرایی و عمل گرایی " در تدوین کتاب های درسی و عینیت بخشیدن به برنامه درسی ملی با این رویکرد باشد ؟ »

پرسش " صدای معلم " آن است که آیا آن " معنویت " مورد نظر این مقام وزارت آموزش و پرورش قرار است با تغییر جلد یک کتاب که در تضاد با بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق شهروندی است جامه عمل بپوشد ؟

اعتراض صدای معلم به تغییر جلد کتاب های درسی و حذف عکس دختران

از سوی دیگر ، جوابیه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به انتقادات و اعتراضات شهروندان به نوعی بازی کردن با شعور مخاطبان و به سخره گرفتن فهم آنان است . ( این جا )

پیشنهاد ما این است که خودتان یک بار دیگر با دقت و بدون تعصب این پاسخ خودتان را مرور کنید :

 2-  در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، از آنجا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده درآن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی  و روانشناسی بخش های مختلف کتاب را بررسی می کنند بر این بوده است که تصویر خلوت تر گردد. از آنجا که تصویر دو دانش آموز دختر که برخی شکل های هندسی در دستان آنهاست حذف شده است؛ برداشت‌هایی از قبیل حذف دستوری تصاویر دختران نتیجه گیری شده است. با بررسی صفحات دیگر کتاب و نیز جلد سایر کتاب های ریاضی مشاهده می‌شود که تصاویر متعددی از دختران دانش آموز در کتاب های ریاضی استفاده شده است و لذا موضوع حذف دستوری تصاویر دختران نمی تواند مد نظر باشد.... »

باوجود این، شایسته است به عمق فاجعه هم توجه داشته باشیم. ضعف اصلی سازمان پژوهش این است که در یک فضای انتزاعی به طراحی و تدوین برنامه درسی می پردازد و از پیامدهای طرح و برنامه خود بی خبر است. شایسته است رییس سازمان پژوهش به خاطر بی اطلاعی از ویژگی های برونداد نظام آموزشی استیضاح شود.

عذرخواهی نشانه ضعف نیست !

بلکه می تواند موید بالندگی روحی و معنوی در فرد و مدیر یک سازمان باشد . »

پایان گزارش/


اعتراض صدای معلم به تغییر جلد کتاب های درسی و حذف عکس دختران

پنج شنبه, 20 شهریور 1399 21:42 خوانده شده: 345 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
علی ادامه 1399/06/20 - 22:21
با سلام و سپاس از درج گزارش و تحلیل بسیار نقدانه و عالی جناب آقای پورسلیمان توجیهات در جوابیه با توجه به رویکرد ایدولوژی کور جناب آقای دکتر ملکی که در کلیه فعالیت های سازمان پژوهش جاری و ساری است توهین به شعور معلمان و جامعه فرهنگی و نیز اولیای دانش آموزان است . حذف تصاویر دختران یک لودگی ایدولویک بود و این اعمال مغایر و در تضاد با راهکارهای سند تحول و نیز رویکرد فطرت توحیدی زیر نظام برنامه درسی است که آقای دکتر ملکی و اصحاب متعصب ایشان در سازمان دایما برای آن کارگاه می گذارند و تاکید می کنند
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/06/20 - 22:29
درود بر شما

آقای علی

سپاس از نظر و نکات عالمانه شما .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 09:27
ضمن ابراز ناراحتی از ضعیف شدن سازمان به لحاظ جذب نیروی تخصصی که واقعا جای نگرانی دارد .
متاسفانه آقای دکتر ملکی که انسان بسیار شریفی می باشد سالهای سال از فضای سازمان دور بوده است .
این آقا انسانی بسیار ساده می باشند واطرافیان خود را نمی شناسد .
اگر ملاحظه کرده باشید هر روز خبر انتصابهای متعددی در سایت سازمان درج می گردد .
به طور مثال در این چند ماه حضورخود در این جایگاه فقط برای حدود 15 نفر ابلاغ مشاور رئیس سازمان صادر گردیده است .
مگر ایشان در سازمان در حال انجام چه کار مهمی می باشد .
مدارک مالی را بررسی کنید خواهید دید ماهیانه پولی که از سود فروش کتابهای درسی به خانواده ها دریافت می کنند.....
در واقع این مشاوران هرکدام برای خود اتاق وتلفن وراننده شخصی دارند وسرگرم کارهای شخصی و بیزینس های خود هستند.
کارشناسان هم بدون نظارت کار خودشان را انجام می دهند .
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/06/20 - 23:04
اینها تحمل یک نقاشی روی جلد کتاب را تحمل نمی‌کنند بعد از این آقایان قرون وسطایی توقع آموزش پیشرفته و بالا بردن فرهنگ را دارید ؟؟؟چقد خشک مغز و عقب ماندگی باید باشد که چنین تصمیماتی میگیرد اصلا فکر این آقایان کجا دور میزند ؟؟؟ به چی فکر میکنند؟ جهان سوم که هیچ جهان هزارم هم نیستن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:50
افراد خشک‌مغز و طاهربین و کوته‌اندیش و قرون وسطایی آن‌هایی هستند که یک سازمان را بدون خواندن تعداد قابل قبولی از آن‌ها مثلاً کتاب‌های یک پایه، و یافتن چند نمونه قابل اتکا و محکمه پسند و صرفاً بر اساس تصویر یک جلد، یک سازمان یا یک فرد را زیر تیغ نقد می‌برند.
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1399/06/21 - 06:05
شلوغی را حذف دختران توجیه نمی کردید بهتر بود.
می توانستید در تصویر یک دختر و یک پسر قرار دهید که تعادل برقرار شود و شلوغ هم نباشد.
شما مشکلتان چیز دیگری ست. افکار شیطانی دارید.
پاسخ + +3 0 --
خانم فرهنگ 1399/06/21 - 08:04
مسئله اجرای کنکور .مسئله اجرای مراسم محرم .مسئله حصوری یا غیر حضوری مدرسه.مسئله عکس روی جلد همه برای دیده نشدن افزایش قیمت دلار خودرو مسکن لبنیات گوشت مرغ تخم مرغ .دیده نشدن افزایش فقر و بیکاری . قاچاق خاک زعفران پشم.
دیده نشدن کولبران و هزاران مشکل دیگر
مردم هم همچنان درگیر بازیهای فرهنگی
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1399/06/21 - 09:37
بنده آقای دکتر ملکی را از نزدیک می شناسم با عرض احترام به ایشان باید باور کنیم . سواد دانشگاهی با انجام کار میدانی بسیار متفاوت است . آقای دکتر به همان اندازه که در دانشگاه برای داوری و راهنمائی دانشجویان موفق می باشند در انجام کار مدیریتی ضعیف وناموفق هستند . پیشنهاد می شود دکتر با شهامت از همه فرهنگیان و خانواده ها عذر خواهی کنند و به دانشگاه علامه برگردند و کار سازمان را به کاردان بسپارند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:36
خیلی اگر ادعای دانستنتان می‌شود دلیل بیاورید که ایشان کارش را بلد نیست و باید برگردد. ایشان فقط چند ماه است که مسئولیت گرفته است و هنوز توانش را نشان نداده است. به نظر من اگر از مشورت دیگران به شکل مناسب استفاده کند، نشان می‌دهد مدیر خوبی است. و سازمان پژوهش یک دریاست و همه چیز را همگان دانند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 11:34
جناب آقای مشاور ناراحت نشوید واز کوره در نروید رئیس جدید بیاید باز هم شما مشاور خواهید بود .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 13:52
واقعا این آقا این همه مشاور دارد ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 18:08
دوست عزيز خيلي دانستن و دليل نمي خواهد همين كه به امثال جنابعالي پست داده نشان از سوء مديريت است .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 18:11
مشكل اين سازمان ضعف نظارت است
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1399/06/21 - 09:41
به نظر می رسد این کار زمان رئیس قبلی انجام شده باشد . اداره چاپ سازمان باید این موضوع را دقیقاً کنترل واطلاع رسانی نماید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:42
بله حتماْ زمان رپیس قبلی صورت گرفته ولی اصل کار اشکالی ندارد که یک روی جلد عوض شده. این ظاهربینی‌ها است که پدر مملکت را درآورده. آیا نباید یک منتقد که می‌خواهد کل سازمان را به لجن بکشد، یک بار کتاب درسی را ورق بزند؟ کوته بینی از این بیشتر که با دیدن یک جلد بخواهیم کل یک سازمان را قضاوت کنیم؟ بله اگر این جلد و نشانه‌های دیگر در کنار هم گویای افول نقش زنان و دختران بود، آن‌وقت این حرف‌ها را بزنیم و با صدای بلند هم بزنیم.
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/06/21 - 10:29
لطفا اسم این سایت را بگذارید
(گزینش صدای معلمان )
شما نظرات مردم را هم گزینشی درج می کنید !!!!!!
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1399/06/21 - 10:31
دیگر صدای معلم را مرور نخواهم کرد .
پاسخ + +4 -1 --
کارشناس 1399/06/21 - 11:47
در حال حاضر در این وضع اقتصادی همه به فکر تعمیر وتعییر دکوراسیون اتاق کار و اتاق جلسات رئیس و معاون سازمان هستند و حوصله این تنش ها را ندارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 18:37
واي بر ما كه در اين موقعيت نابسامان دست از تجملات بيهوده بر نمي داريم .
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/06/23 - 09:03
ای بابا از قدیم سازمان پژوهش و تالیف کتابهای درسی به شرکت نفت آموزش وپرورش معروف بوده والان هم الحمدالله هست اتاق رئیس ومعاونش باید هم شبیه اتاق آقای زنگنه باشد .
پاسخ + +4 0 --
کارشناس 1399/06/21 - 14:04
هیئت امنای سازمان باید از حالت فرمایشی خارج شود و در مسائل اصلی سازمان نظارت خود را قوی تر کند حالا وقت آن رسیده که این هیئت در تدوین سیاستهای کلی و‌عزل ونصب مدیران ارشد و مسائل حساس دیگر سازمان ورودکند ‌و مكانيزمهاي نظارتي قوي طراحي واجرا كند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 14:50
۴ نکته درباره توجیهات عجیب و غریب آموزش و پرورش
کد خبر:۱۰۰۱۹۱۰
۲۱ شهریور سایت تابناک
پاسخ + +4 -1 --
بازنشسته سازمان 1399/06/21 - 16:28
با عرض تاسف در دوره مديريت آقاي ذوعلم تعداد زيادي از نيروهاي با تجربه از سازمان جدا شدند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:30
چه ارتباطی به این موضوع دارد؟
پاسخ + +3 -1 --
داود 1399/06/21 - 20:34
باسلام ودرود برصدای معلم یادشعر کاروانسرای ایرج میرزا افتادم:در سردر کاروانسرایی/تصویر زنی به گچ کشیدند/ارباب عمایم این خبر را/از مخبر صلدقی شنیدند/گفتند واشریعتا!خلق/ روی زن بی نقاب دیدند/با این علما هنوز مردم /از رونق ملک (بخوانید آموزش وپرورش)ناامیدند. الته یاد داستان ارمنی بادنجان استاد شهیدمطهری در کتاب امدادهای غیبی هم افتادم.
پاسخ + +2 -1 --
Al 1399/06/22 - 09:57
حذف دخترا کار همانهایی است که به صورت دختران معصوم وطنم اسید پاشیدند. آقای ملکی این تیپ افراد را به تیم خود وارد کرده است. البته ذهنیت خود ایشان هم تعریفی ندارد.
مگه آخوندهای قبلی محمدی و ذوعلم چه شاهکار کردند که از ایشان انتظار دارید رویه آنها را ادامه ندهند.
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:02
جهت اطلاع: در کتاب های اول ابتدایی هم هر جا مرد بوده ریش گذاشته اند براش.
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:22
حالا می توانیم درک روشنی از سند تحول بینادین داشته باشیم. اجرای سند یعنی چیزی تو این مایه ها.
شاید سال دیگه چادر سیاه بر سر دختران بکنند روی جلد.
..... ... این تم ها را باید در کتاب های درسی بگنجانند ...
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:25
چند مغزهای کوچک زنگ زده تو سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی جمع شده اند و این شاهکارهای اعظم را خلق کرده اند.
فرداست که عکس اسیدپاشان را رو جلد کتاب ها حک کنند.
پاسخ + +1 -8 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:28
من نمی‌دانستم که این اعتراض بی‌مورد از سوی صدای معلم بوده است. شما واقعاً برای سازمان پژوهش این حق را قائل نیستید که طرح جلدی را عوض کند؟ مگر جلد یک کتاب وحی منزل است که نتوان تغییر داد. به علاوه درباره این جلد به نظر من کار درستی صورت گرفته است و مستحق ستایش است. هر بچه‌ای که به این تصویر بنگرد دچار تعارض می‌شود. چون در این مملکت نه مدرسه مختلط داریم (مگر در روستا که تصویر متعلق به روستا نیست) نه اردوی مختلط . بنابراین منطقاً چنین تصویری در عالم بیرون نمی‌تواند شکل واقعیت به خود بگیرد.
پاسخ + 0 0 --
عمومی 1399/06/22 - 11:10
افرین بر شما تبریک میگویم شما همان داعشی هستید که موفق شده اید. واقعا تبریک. ضمنا دمیدن بر " روح معنویت " نبود بلکه ..... روح معنویت بود. .....
پاسخ + 0 -7 --
ناشناس 1399/06/22 - 10:58
این سامانه پیغام می‌دهد که نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد. نخواهد شد. و نمی‌خواهم منتشر کنید. برادران فقط قدری فکر کنید. من خیلی متاسف شدم وقتی دیدم این فتنه از صدای معلم آغاز شده است. روی شما حساب دیگری می‌کردم. فکر می‌کردم این‌قدر اهل منطق و فکر هستید که با یک تصویر سازمانی را قضاوت نکنید. اگر حرفتان به‌جاست وقت بگذارید نمونه‌های دیگری را هم بیرون بیاورید که حرف شما را تصدیق کند و اگر موضع شما تصدیق نشد بینی و بین‌الله بروید سراغ مشکلات واقعی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 11:37
مشکل اصلی حضور انبوهی از مشاوران کم سواد و فرصت طلب اطراف آقای دکتر ملکی است .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/22 - 13:36
برای شما هر چه که مخالف منفعتان باشد فتنه است. معاویه اب ابو سفیان هم همین را در مورد حضرت علی میگفت بله زر و زور و تزویر خوب دست بدست هم داده اید و شریح قاضی هم امام حسین را بمسلخ میبرد تئوری فتنه خوب کار میکند اما بدانید روز قیامت خواهید دانست که اخرت خود را بدنیای یکمشت نادان ابله فروختن چه زیان بزرگی است
پاسخ + +1 0 --
همکار 1399/06/22 - 20:28
آقای دکتر حیدر تورانی قول داده بود کتابهای درسی 5 سال تغییر نکند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/23 - 08:52
واکنش جنتی به حذف عکس دختران از جلد کتاب

علی جنتی در توئیترش نوشت: وقتی افراد نادانی را مسئول تدوین کتاب‌های درسی می‌کنند و بر کار آنان نیز نظارتی نمی‌شود نتیجه اش بار کردن هزینه سنگین بر دوش نظام و مسأله دار کردن نیمی از جمعیت کشور خواهد بود.
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1399/06/23 - 15:40
بار الهی !! هر زمان ما را از ادراک مستحبتر برهان در حالی که از ادراک واجبتر غافلتر مانده‌ایم!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/23 - 20:04
کد خبر: ۴۴۴۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۹

اشتباه جدید وزارت آموزش و پرورش بعد از حذف دختران از جلد کتاب!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/25 - 11:55
آقای وزیر محترم ممنون از شما که شهامت عذرخواهی داشتید . شایسته است با مسببین این موضوع در سازمان تالیف کتابهای درسی برحورد جدی کنید .
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/06/25 - 16:45
سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی مدت زیادی است که کلاً تعطیله .
ضمن احترام به تعداد اندکی کارشناس ریشه دار ،قدیمی ، دلسوز وبا تقوی که باعث آبروی سازمان هستند .
می توان ادعا کرد تقریبا تعداد زیادی از کارکنان بویژه نیروهای جدیدی که به سازمان منتقل شده اند بیشتر اوقات به فکر رتبه بندی مجدد و گرفتن پست و افزایش حق مدیریت و خدمات رفاهی وکارانه وسختی کار هستند تا انجام وظایفی که بر عهده سازمان گذاسته شده است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور