صدای معلم

آیا سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های سازمانش را دمیدن روح معنویت در کالبد دانش‌آموزان ذکر کرده ؛ نگاهی به " کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس " انداخته است ؟!

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ماموریت های سازمانش تجدید نظر کند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

معنویت در آموزش و پرورش و درخواست صدای معلم از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای تجدید نظر در ماموریت های سازمان

شاید در میان کثرت روابط عمومی ها در بخش های مختلف ستادی ، اداری و مناطق وزارت آموزش و پرورش  که نیروی انسانی ، بودجه و امکانات مختلفی را به خود اختصاص داده اما به نظر می رسد که در  " حوزه عمومی " حضوری نداشته و در بسیاری از موارد خود را به " ندیدن " و " نشنیدن " زده اند و فلسفه و کارکرد اصلی خود را به فراموشی سپرده اند ؛ واحدی متفاوت از بقیه در حال حاضر روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باشد .

" پانا " شنبه یکم شهریور نوشت : ( این جا )

« رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اهمیت ماموریت این سازمان،  یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های این سازمان را دمیدن روح معنویت در کالبد دانش‌آموزان ذکر کرد. آیا سازمان مذکور و وزارت آموزش و پرورش مسئولیت خود را در این چالش ها می پذیرد ؟

حسن ملکی در مراسم یادمان شهدای این سازمان که صبح امروز برگزار شد، با فرستادن درود به روح همه شهیدان تاریخ اسلام در روز دوم محرم در سالروز شهادت سالار شهیدان اظهار کرد: «امروز با یاد سالار شهیدان، به یاد شهدایی که سربازان آن امام هستند یادمانی برگزار می‌شود. روزی که یادمان شهدا در اینجا استقرار پیدا کرد روزی است که کاروان سیدالشهدا در کربلا استقرار یافت.»

ملکی با اشاره به تفاوت برگزاری مراسم محرم در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا گفت: «امسال تمام سازمان باید در اینجا حضور پیدا می‌کردند ولی میسر نشد چون باید فاصله‌گذاری‌ها را رعایت می‌کردیم. تفاوت دوم محرم امسال این است که محرم بدون حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود. رفتن او برای ما بسیار ناگوار بود اما از طرفی منشا خیر و برکتی بود برای تولد حاج قاسم‌های دیگر.»

معنویت در آموزش و پرورش و درخواست صدای معلم از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای تجدید نظر در ماموریت های سازمان

وی با اشاره به ساخت یادمانی در کریدور ورودی ساختمان مرکزی سازمان پژوهش اظهار کرد: «ماموریت ما فقط تولید کتاب درسی نیست، ماموریت ما دمیدن روح معنویت در کالبد سازمان و کتاب‌های درسی و دانش‌آموزان این کشور است و ما با مشورت دوستان به ویژه آقای مرتضایی معاون سازمان تصمیم گرفتیم در این جغرافیای محدود یک تاریخ بسازیم. از امروز همه همکاران به محض ورود به سازمان با یاد شهیدان روز خود را آغاز می‌کنیم.»

هر چند پاسخ روابط عمومی آن سازمان ( این جا ) به گزارش " صدای معلم " گامی به سوی " شفافیت " بود اما جوابیه مذکور پاسخ اقناع گرانه و منطقی به آن پرسش ها نبود به ویژه آن جا که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادعا می کند اغلب ناشران غیردولتی دغدغه فرهنگ و آموزش دارند و از این روست که سرمایه‌های خود را در حوزه فرهنگ به کار انداخته‌اند.

و تاکید این سازمان بر این موضوعات مطروحه که ؛

« حقیقت این است که در اهداف آموزشی و تربیتی، بین دو بخش دولتی و غیر دولتی، اختلاف دیدگاه اندکی وجود دارد و هر دو بخش خواهان موفقیت دانش‌آموزان و رشد سطح آموزش کشور هستند و اگر در مقام عمل اختلافی هست، بر این باوریم که با تعامل بیشتر و گفت‌وگوهای اقناعی و یافتن راه‌های میانه می‌توان به هم نزدیک‌تر شد.

 ارتباط سازمان با ناشران بخش خصوصی ارتباطی امروزی نیست؛ ارتباطی بیست ساله است. ما نشست‌های متعددی را با هم برگزار کرده‌ایم و در این مسیر گاه تا جایی پیش‌رفته‌ایم که تدوین برخی از کتاب‌های درسی را به ناشران بخش غیر دولتی سپرده‌ایم و اکنون نیز برآنیم که مسیر درست و صحیح، مسیر همکاری بیشتر است که هر دوی ما یک هدف داریم و هر کدام از ما به سان یکی از بال‌های پرنده آموزش و تربیت هستیم. »

آیا سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی می تواند قرینه ای برای مثبت بودن ذهنیت کارشناسان حتا دولتی و نیز صاحب نظران علوم تربیتی نسبت به این موسسات ارائه کند ؟ آیا قرار است " معنویت " مورد نظر رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که آدرس آن را به " کتاب های درسی " موکول کرده است در سایه همان گونه تعاملات که وصف آن رفت ؛ حاصل شود ؟

آیا آن سازمان یادداشت " دکتر محمدعلی موحد "  شاعر و اديب عرفان ‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی که به تازگی در مورد خودکشی دانش آموز ممتاز تهرانی پس از کنکور منتشر کرده است را مورد مطالعه و تحلیل قرار داده است ؟ ( این جا )

 آن جا که ایشان از این موسسات نام برده و چنین می نویسد :

« در نظام آموزشی ما اتحادی نامبارک میان برخی مدارس خاص، صدا و سیما، برخی معلمان دروسی مانند ریاضی و زیست و فیزیک، طراحان سوالات کنکور و بنگاه هایی مانند قلمچی، مدرسان شریف، گاج و امثالهم شکل گرفته است. این اتحاد به صورت آگاهانه یا نااگاهانه در حال نابودی تمام نسل های نگون بختی است که امروز در چنگال این سیستم پول ساز و بی رحم به اسارت گرفته شده اند.

با سخت تر شدن سال به سال سوالات کنکور و روی آوردن به سوالات غیر کتابی این پیام به خانواده ها و دانش آموزان داده می شود که رمز قبولی فرزند شما در کنکور شرکت در فلان کلاسهای آموزش مهارت تست زنی است. هزینه و وقتی که نوجوان می توانست صرف بازی، ورزش و آموختن هنر و خواندن شعر و داستان و کتب غیر درسی نماید در مسلخ پر استرس کنکور قربانی شده و نوجوانی پر از استرس و عصبانیت تربیت می شود.

 امروز هیولای اصلی که افسردگی را به دانش آموزان هدیه می دهد، نه بازی های کامپیوتری و نه تماشای برنامه های ورزشی بلکه بنگاه هایی مانند مدرسان شریف، قلمچی و..است.

معنویت در آموزش و پرورش و درخواست صدای معلم از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای تجدید نظر در ماموریت های سازمان

دو، سه ماه پیش که به مدرسه‌ام در تبریز رفتم، دخترانی از مدرسه بیرون آمدند و دورم را گرفتند، سؤالات امتحانات فلسفه را به من نشان دادند و من هم یک راست به سمت مدیر مدرسه رفتم و نسبت به نحوه‌ی سؤالات اعتراض کردم. مشخص بود که معلم این سؤالات را از جزوه‌ای که در دوران لیسانس آن را خوانده و به بچه‌ها تعلیم می‌داده، استخراج کرده است. این سیستم آموزشی طفل‌محور، پدر مردم را درآورده است. من از همه دست‌اندرکاران می‌خواهم که به مردم رحم کنند و فکری به حال آن کنند. آیا بهتر نیست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به جای تفسیر خاص خودش از " معنویت " به فکر طراحی برنامه و فلسفه ای پایدار با در نظر گرفتن سه ضلع " اخلاق مداری ، خردگرایی و عمل گرایی " در تدوین کتاب های درسی و عینیت بخشیدن به برنامه درسی ملی با این رویکرد باشد ؟

دانش‌آموزان ما همان‌هایی هستند که وقتی از چنبره‌ی نظام آموزشی نجات پیدا می‌کنند امثال مریم میرزاخانی از آنها بیرون می‌آیند. »

آیا قرار است " معنویت " مورد نظر رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که آدرس آن را به " کتاب های درسی " موکول کرده است در سایه همان گونه تعاملات ، گفت و گوهای اقناعی و راه های میانه  که وصف آن رفت ؛ حاصل شود ؟

آیا سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های  سازمانش را دمیدن روح معنویت در کالبد دانش‌آموزان ذکر کرده ؛ نگاهی به " کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس " انداخته است ؟

نظر رئیس سازمان پژوهش در مورد این نامه دانش آموزان به رئیس جمهور چیست ؟

آیا سیاست های ناکارآمد ، غیرعلمی  وغیرکارشناسی وزارت آموزش و پرورش که نشان از بی تدبیری ، بی برنامگی و استغراق در روزمرگی دارد ؛ موجد چنین مواضعی از سوی دانش آموزان نبوده است ؟

معنویت در آموزش و پرورش و درخواست صدای معلم از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای تجدید نظر در ماموریت های سازمان

آیا آقای ملکی می پذیرد این وضعیت جمع جبری تربیت خانواده ، آموزش های ارائه شده توسط مدارس و سیاست های غیرعلمی و ناکارآمد وزارت آموزش و پرورش است ؟

چه فرد و نهاد و مرجعی موجد " مرگ مدرسه " در این نظام آموزشی است ؟ ( البته اگر بتوان ویژگی های یک سیستم را بر آن اطلاق نمود ! )

آیا سازمان مذکور و وزارت آموزش و پرورش مسئولیت خود را در این چالش ها می پذیرد ؟

آیا بهتر نیست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به جای تفسیر خاص خودش از " معنویت " به فکر طراحی برنامه و فلسفه ای پایدار با در نظر گرفتن سه ضلع " اخلاق مداری ، خردگرایی و عمل گرایی " در تدوین کتاب های درسی و عینیت بخشیدن به برنامه درسی ملی با این رویکرد باشد ؟

پایان گزارش/


معنویت در آموزش و پرورش و درخواست صدای معلم از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای تجدید نظر در ماموریت های سازمان

یکشنبه, 02 شهریور 1399 13:37 خوانده شده: 340 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
محمد 1399/06/02 - 16:06
باسلام
توضیحات بسیار دقیقی در این گزارش وجود داشت. هم بحث بازنگری در ماموریتهای سازمان را بیان کردید و هم اینکه به آقای استاد تمام برنامه ریزی، فهماندید که با نام شهدا اینگونه بازی نکند.
متاسفانه باید یک موضوع دیگر نیز به این افتتاحیه یادمان اضافه کنیم و اینکه دکتر حسن ملکی با مشاورت آقای دکتر مرتضایی و حجت الاسلام حمید محمدی، در حال انجام اقداماتی هستند که این اقدامات مثلا حماسی و مذهبی برای پوشش بر اسراف و تبذیری هست که در این شرایط سخت کشور و وضعیت بد معیشت ملت ایران، خرجهای آنچنانی میز ریاست، پایه موبایل دکتر ملکی، اتاق استراحت دکتر مرتضایی،تزیین سالن جلسات، افزایش حقوق مدیران به چشم نیاید و دیگران نیز بگویند به به این آقای مرتضایی عجب امامزاده ای هست. اما گویا نمیدانند که خدا میبیند مکر ایشان را...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 06:07
با عرض ادب به ساحت با عظمت همه شهيدان گرانقدر
بايد عرض شود همه اين كارها از داشتن پول زياد و نداشتن برنامه و افراد متخصص است
سازمان پژوهش مدتي است فراموش كرده كه بايد براي دانش آموزان سراسر كشور برنامه داشته باشد وفقط براي ساكنين شاغل در ساختمانهاي خودش كار مي كند.
اين سازمان بايد روحيه ايثارگري را در دانش آموزان تقويت كندنه كارمندان سازمان
از پول زياد نمي دانند چه كاربكنند به دليل جذب و نفوذ افراد غير متخصص در امور تخصصي بويژه در حوزه اداري مالي دست به مارهاي غير ضروري مي زنند به طور مثال اخيرا مبلغي را به عنوان سختي كار مصوب كردند و به همه كاركنان پرداخت مي كنند كه مبلغ آن از. سختي كار تمام كساني كه در معدن و يا آزمايشگاهها ي پر خطر كار مي كنند بيشتر است وموارد از اين دست ... همه اين موارد از داشتن پول فراوان و عدم وجود نيروي متخصص است سازملن بايد با جذب افراد متخصص بويژه در حوزه تاليف وپژوهش به مسر اصلي خود و ارائه خدمات به ساسر كشور بشود .
پاسخ + +6 0 --
محمدی 1399/06/02 - 16:43
بامشاورت دوستان بخصوص آقای دکتر مرتضایی؛!!!
واقعاً برای ایشان متاسفم که براحتی تحت تاثیر مرتضایی قرار گرفته. مرتضایی بصورت روزانه کارهایی که باید انجام شود رو به ملکی دیکته می‌کنه. یه حدیثی هم میگن و کارشون رو حلال جلوه میدم. سالن جلسات سازمان پژوهش که نیازی به تعمیر نداشت،حداقل با این وضعیت مالی که کل کشور درگیر هست.بدون درنگ،تخریب میکنند و خرج تراشی میکنند. بعد میان یادمان شهدا میزنند که بگن ما مسلمانیم و پیرو راه شهدا.دیگه کشی حق ندارد به ما ایراد بگیره...
پاسخ + 0 0 --
همكار 1399/06/03 - 06:20
خداوند بركت بدهد به پول فراواني كه از فروش كتابهاي درسي نصيب اين سازمان مي شود به هر مقدار آزمون وخطا انجام بشود باز هم پول براي كارهاي بعدي وجود دارد !!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 17:37
امیدوارم خیلی برای سالن جلسات خرج نکنند ولی با این پول می شود برای دانش آموزان بی بضاعت چندین استان ماسک خریداری نمود .
پاسخ + +5 0 --
فرهنگي 1399/06/03 - 06:26
شما فقط كافيه كه حساب كنيد حقوق + حق مديريت + سختي كار + اضافه كار يك ماه + كارانه +خدمات رفاهي اين فردي كه نامش برده شد در ماه چقدر مي باشد وآن هم براي كاري كه هيچ ارتباطي با مدرك تحصيلي وسوابق شغلي ايشان ندارد . واقعا در اين سازمان چه خبر است ؟؟
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 06:52
تورا به خدا اجازه نديد با پول بيت المال از سردار سليماني عزيز نردبان بسازند سازمان پژوهش بايد با كتاب ومجلاتي كه دارد مكتب سليماني را توسعه دهد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 09:50
نام شهید سلیمانی فراتر از مرزهای ایران عزیز است و تمام آزادی خواهان جهان به نام وکردار این شهید والا مقام افتخار می کنند .
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 07:10
افزايش حق مديريت مديران در حد تيم ملي &
حق مديريت + سختي كاري كه جديدا در سازمان تصويب شده&
به عنوان نمونه مي توان مثال زد
فقط بند حق مديريت وسختي كار مثلا مدير امور اداري سازمان كه با چندين معاون و حدود بيست نفر كاوشناس و منشي و راننده و....فقط به سيصد نفر كارمند سازمان خدمات مي دهد از كل مبلغ حقوق و مزايا و حق مديريت مدير كل آموزش وپرورش شهر تهران كه به چند ده هزار معلم وچند صد هزار دانش آموز خدمات مي دهد بيشتر وبيشتر است . اين يعني نظام هماهنگ و عدالت اداري
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/03 - 10:57
کارشناس
پاسخ + +3 -1 --
ر- 1399/06/03 - 10:56
شاید این نوشته با متن بالا هم جهت نباشد ولی باید گفته شود.
تمام قوانین سازمان الگو گرفته شده از دانشگاهها ومراکز پژوهشی کشور می باشد تا همکاران از مزایای دانشگاهها بهره ببرند. متاسفانه به مرور زمان تمام مزایا به سمت مشاغل مدیریتی سوق پیدا کرده است . برای روشن شدن موضوع به دو نمونه اشاره می کنم.
در سال گذشته یک نفر نیروی غیر رسمی از یکی از مدارس منطقه 8 به سازمان آمده ودر دفتر رئیس سازمان کار پیگیری نامه ها و جلسات را انجام می دهد و برای ایشان پست معاون مدیر کل یا رئیس گروه در نطر گرفته شده است . مجموع حقوق اضافه کار و کارانه و....که هر ماه به این فرد پرداخت می شود از مجموع پرداختی که به رئیس منطقه 8 پرداخت می شود به مراتب زیادتر است .
در مقابل یک نفر که سالها رئیس یکی ازمناطق تهران بوده است به سازمان منتقل شده و کار بیمه و امور رفاهی کارمندان را انجام می دهد و از حقوق ومزایای مدیریتی بهره می برد آیا دو نفر دیپلمه توان انجام کار پی گیری نامه ها های دفتر و انجام امور بیمه ورفاه کارکنان را ندارد .
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1399/06/03 - 15:50
لطفا اين خبر را در تيتر قراردهيد
پاسخ + +5 0 --
کارشناس 1399/06/03 - 17:43
بنده به عنوان یک کارشناس به وزیر محترم آموزش وپرورش پیشنهاد می کنم سود حاصل از فروش کتابهای درسی دانش آموزان و مجلات رشد از مونوپل سازمان خارج شود وبرای امور واجب تر از خرجهای گزاف این سازمان نظیر خرید بخاری استاندارد و تجهیزات اولیه مورد نیاز مناطق محروم کشور به مصرف برسد .
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/06/04 - 07:15
سازمان پژوهش يك سازمان علمي تخصصي و بسيار مهم وتاثير گذار است و بايد شايسته ترين نيروها را جذب كند متاسفانه در دو سال گذشته ضمن خروج اعداد زيادي از نيروهاي بسيار ارزشي و دلسوز ، تعداد زياد نيروي غالبا اداري با ژست انقلابي خود را به سازمان منتقل كرده اند .
پيشنهاد مي كنم تمام نيروهائي كه در سالهاي ٩٩و ٩٨ به سازمان منتقل شدند مجددا توسط يك تيم كارشناسي دلسوز گزينش ودر صورت عدم صلاحيت وتخصص لازم به محل خدمت قبلي برگردانده شوند در غير اين صورت سازمان به شدت صعيف و ناتوان خواهد شد .
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/06/05 - 10:13
با عرض تاسف مشکلات ورکودعلمی و بی برنامگی این سازمان بالاتر از جابجا کردن چند کارشناس ومدیر است .باید فکر اساسی بشود.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/08 - 08:49
سطح علمي وتخصصي ومديريتي سازمان بسيار افت كرده است .
پاسخ + 0 0 --
همكار 1399/06/08 - 09:24
متاسفانه هيئت امناي سازمان پژوهش وبرنامه ريزي آموزشي به يك نهاد كاملا تشريفاتي ونمادين تبديل شده است كه سالي دو مرتبه تشكيل جلسه مي دهد و در يك تايم دوساعته تعداد زيادي پيشنهاد را بدون مطالعه به تصويب مي رساند در صورتيكه اين هيئت نهادي بسيار مهم ، تاثير گذارو به واقع نهاد نظارتي است . حداقل انتظار از خبرگان عضو اين هيئت انتظار مي رود در بررسي عملكرد و برنامه هاي پيش روي سازمان ورود موثر داشته باشند . در عزل ونصب مديران ارشد ورود موثر داشته باشند واز همه مهمتد در مصرف ثروت موروثي سازمان نظارت دقيق تر داشته باشند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/10 - 20:20
یک نفر دلسوز لازم است مشکلات سازمان را به هیئت امنا ببرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/08 - 14:33
آقای همکار نظر خیلی درستی داده اند رئیس سازمان که توان تغییر ماموریت ندارد بلکه اعضای محترم هیئت امنا باید برای سازمان سیاست گذاری کنند وماموریت های جدید را برای اجرا به رئیس سازمان تکلیف کنند و برای آن بودجه پیش بینی کنند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/08 - 20:40
رئیس سازمان تا الان برای 15نفر ابلاغ مشاور رئیس سازمان صادر کرده است یقیناً بایدخبرهای خوبی در پیش باشد .
پاسخ + +1 -1 --
همکار 1399/06/08 - 22:02
اگر خبر تعداد مشاور ها صحیح باشد طبق قانون رئیس سازمان فقط مجوز چهار نفر مشاور دارد لذا حقوق بقیه غیرقانونی و با خداست .
پاسخ + +1 -3 --
کارشناس 1399/06/09 - 08:03
معمولا به مدیر کل های عزل شده پست مشاور می دهند که فرصت کند چند هفته ای بگردد ویک جای مناسب پیداکند در این سازمان یک نفر مدیر کل بیشتر از یک سال است که توسط جناب دکتر ذوعلم عزل شده است و به عنوان مشاور مشغول که چه عرض کنم ، در سازمان حضور دارد در این مدت دکتری را گرفت - حقوق دکتری می گیرد- اضافه کار دکتری می گیرد - سختی کار بسیار بالا می گیرد هم اندازه شاغلین کارانه می گیرد - راننده و اتاق تلفن مستقیم دارد و ....... به نظر شما اگر این سازمان محدودیت پولی داشت به امثال این مشاوران پول می داد البته امثال این آقا در سازمان کم نیستند .
پاسخ + 0 0 --
بخش غیر دولتی 1399/06/10 - 20:18
بیچاره قلمچی و......
کدام معنویت واخلاق مداری و....
مشکل سوء مدیریت امثال این سازمانهای عریض وطویل است.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/06/12 - 19:02
عجب
يعني يك نفر آدم ١٥ مشاور دارد اصلا فرصت مي كند با هر كدام از اينها حرف بزند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور