صدای معلم

بررسی عملکرد « علی ذوعلم » رئیس پیشین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفت و گوی صدای معلم با عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ؛

نویدی : فعلا حضور مفهوم«پژوهش» در عنوان سازمان، برازنده اين سازمان نیست ! سازمان پژوهش باید رويكرد علمي اتخاذ كند و استقلال فکری داشته باشد نه اينكه در برابر نهادها و مراجع خارج از آموزش و پرورش منفعل و حقير باشد!

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « حجت الاسلام علی ذوعلم » رئیس پیشین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بازنشسته شده و قرار است فرد دیگری عهده دار این سمت گردد .

ذوعلم در 22 دی ماه 1397 به این سمت منصوب گردید .

دوره کوتاه مدیریتی آقای ذوعلم متضمن نکات و وقایعی بود که لازم است به آن پرداخته گردد .

در این راستا ؛ « صدای معلم » گفت و گویی را با دکتر « احد نویدی » عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام داده است .

نقد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد علی ذوعلم

صدای معلم:

یکی از مشکلاتی که ما در آموزش و پرورش داریم البته در جاهای دیگر هم هست ولی چون در آموزش و پرورش  با توجه به ماموریت و کارکردی که دارد بیشتر در به چشم می خورد ؛ جایگاه نازل و دست چندم پژوهش است. حتی معاونت های پژوهش بعضا خودشان اهل پژوهش نیستند . شايد بتوان گفت که جایگاه پژوهش در آموزش و پرورش چنان كه بايد تعریف شده و تثبیت شده نیست. در کنار مشکلات بودجه ای و اعتباری که برای مقوله پژوهش وجود دارد، شما فکر می کنید که وجود یک فردی در راس سازمان پژوهش که از اقتدار علمی برخوردار باشد و مدیر و برنامه ریز هم باشد تا چه اندازه می تواند در بهتر شدن جایگاه پژوهش و سازمان پژوهش به عنوان اتاق فکر آموزش و پرورش ایفای نقش کند؟ نهادهای خارج از آموزش و پرورش به رشد و پرورش درون سازمان کمتر توجه دارند و بيشتر به جنبه‌هاي سياسي و ايدئولوژيكي حساسيت نشان مي‌دهند.

 

نویدی:

همان طور که اشاره کردم اگر مدیر سازمان پژوهش به مسايل آموزش و پرورش رويكرد علمي اتخاذ كند و از توان مديريتي مطلوب رخوردار باشد، قطعا ابزار و چراغش پژوهش خواهد بود. اگر این فانوس پژوهش را در دست نداشته باشد هر اقدامی که بکند به مثابه تیری در تاریکی خواهد بود.

متاسفانه در حال حاضر در سازمان پژوهش وجه پژوهش ضعیف شده و در واقع به ضعف مفرط گرفتار شده است.

 یکی از چالش هایی که در سازمان پژوهش است همین ضعف مفرط پژوهش است.

 

صدای معلم:

یعنی خود سازمان پژوهش از ضعف پژوهش رنج می برد ؟!

نقد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد علی ذوعلم

نویدی:

بله.  فعلا عنوان وضع موجود سازمان برازنده نام آن نيست. وقتی می گویید سازمان پژوهش این اسم  برای وضعیت موجود بامسما نیست. این اسم وضعیت موجود را نمایندگی نمی کند. وضع موجود یکی از چالش های اساسی است و اين چالش روز به روز تشديد می شود. مدیران سابق این سازمان بدون این که نيازي به پاسخ گويي داشته باشند موتور پژوهش در سازمان را خاموش كرده‌اند. در واقع، سازمان پژوهش به توليد كتاب درسي بسنده كرده است و در اين كار هم گاهي به آرايش و پيرايش نابه جا تن داده است.

 

صدای معلم:

در واقع بیشتر برای جلب رضایت نهادهای بیرونی کار می کردند تا این که به مأموريت اصلي سازمان متعهد باشند ؟

 

نویدی:

نهادهای خارج از آموزش و پرورش به رشد و پرورش درون سازمان کمتر توجه دارند و بيشتر به جنبه‌هاي سياسي و ايدئولوژيكي حساسيت نشان مي‌دهند.به همین خاطر، مسئولان سازمان نيازي به تقويت  پژوهش  احساس نمي‌كنند. آنها نیاز دارند حساسيت‌هاي افراد بالادستی رصد و خواسته‌هاي آنها را تعقيب كنند.

این سازمان نیازی نداشته تا خودش را بهتر کند. اگر سازمان پژوهش بخواهد بهتر بشود باید پژوهش را تقویت کند. باید منابعی اختصاص بدهد، تشکیلاتي مناسب براي پژوهش بسازد. برای انجام این کار، سازمان پژوهش باید نظارت بر اجرای برنامه های تعلیم و تربیت در سطح مدارس را به عنوان رسالت اصلي خودش تلقي كند. اگر سازمان بخواهد با اتخاذ رويكرد علمي بر اجراي برنامه‌ها نظارت کند ، اگر بخواهد بفهمد که در مدارس چه می گذرد و فرایند تعلیم و تربیت چگونه جاری می شود و چه حاصلی دارد حتما باید  به پژوهش متوسل بشود. برنامه‌ريزي در يك فضاي انتزاعي و بدون دريافت بازخوردهاي واقعي از ميدان اجرا، با اصول و ضوابط برنامه‌ريزي علمي سازگار نيست.

 

صدای معلم:

در تکمیل نقطه نظرات شما اشاره مي‌كنم که اخیرا در آموزش و پرورش شبکه شاد را فعال كرده است ولي در راه‌اندازي آن هیچ رد پایی از سازمان پژوهش و زیرمجموعه های آن ديده نمي‌شود.شبکه شاد بدون کارشناسی های لازم و بدون کار پژوهشی معتبر توسط معاونین آموزشی طراحی و اجرا شده و الآن هم دارد پیش می رود.

 آيا فکر نمی کنید سازمان پژوهش دچار روزمرگی شده است؟ آيا اين سازمان می تواند در آینده با انتخاب یک مدیر مناسب نخست خود را از روزمرگی نجات دهد و سپس  به کمک آموزش و پرورش بیاید؟

 

نویدی:

بله. سازمان پژوهش بايد به رسالت اصلي خود متعهد باشد و به عنوان مغز متفكر وزارت آموزش و پرورش عمل كند.در مورد شبکه شاد و اقداماتی که به خاطر بحران ناشي از شيوع ویروس کرونا  توسط وزارت آموزش و پرورش انجام شده نمی توانم ایراد بگیرم. برای این که  نزول بلاي كرونا ناگهاني بود و فعاليت همه نظام‌هاي آموزشي را مختل كرد.

نقد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد علی ذوعلم

صدای معلم:

ولی در سند تحول بنیادین در بخش راهکارها قسمتی به شیوع بیماری های واگیردار اشاره شده است. وزارت آموزش و پرورش تمهیدات لازم را  برای این موارد انجام نداده است . در  بحث مدارس هوشمند خیلی ضعیف و نمایشی کار کرده است . البته قصد ما نقد به شبکه شاد نیست.بیشتر اشاره به نقش سازمان پژوهش بر اساس وظایفی است که برای این سازمان تعریف شده و در اسناد بالا دستی تبیین گردیده است. موتور پژوهش در سازمان را خاموش كرده‌اند. در واقع، سازمان پژوهش به توليد كتاب درسي بسنده كرده است و در اين كار هم گاهي به آرايش و پيرايش نابه جا تن داده است.

 

نویدی:

همین طور است. فرمایش شما درست است ولی هنوز به اندازه کافی زمان نگذشته است تا بتوانيم در باره عملكرد آموزش و پرورش در دوره شيوع كرونا قضاوت كنيم.اگر شما می گوئید که  سازمان پژوهش به موقع در این مسائل وارد نشده من قبول دارم و اضافه مي‌كنم كه سازمان آمادگي ورود نداشته است. مساله بسيار مهم در باره آموزش از راه دور و توسط شبكه شاد، محروميت كامل بيش از 6 ميليون دانش‌آموز است كه در صورت تدام بحران بايد در باره آن تدابير مناسب اتخاذ شود.  

البته، بايد توجه داشت كه وزارت آموزش و پرورش براي فعاليت مؤثر در شرايط بحران با محدوديت‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي فراوان مواجه است. براي مثال، اگر آموزش و پرورش بخواهد ابتكاري بخرج دهد، سر و كله عوامل بیرون از آموزش و پرورش پيدا مي‌شود. وزیر آموزش و پرورش براي مواجهه با بحرانها اختیاركافي ندارد. براي مثال او نمي‌ـواند مجوز استفاده ازشبكه‌هاي غيربومي را براساس صلاحديد خود صادر كند.

 

صدای معلم:

البته وزیر آموزش و پرورش عضو شورای عالی فضای مجازی هستند . ایشان حتی تا جایی که اخبار می گویند حتی طرح مسئله هم نکرده اند.

نقد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد علی ذوعلم

نویدی:

بله ؛ ممکن است طرح مسئله نکند. منظور من این است که اگر طرح مسئله هم کند دست ایشان بسته است. متاسفانه فضا در کشور ما بيش از اندازه امنیتی است. در فضای امنیتی وزارت آموزش و پرورش نمی تواند استقلال خودش را حفظ کند و به کار کارشناسی بپردازد. مسئولان بیشتر مراقب امنیت خودشان هستند. در شرايط بحران آن صدای رسایی که به گوش مي‌رسد صدای نهادهای امنیتی است. من در مورد عملکرد وزارت آموزش و پرورش برای استفده از شبکه شاد نمی توانم قضاوت كنم. هر کسی هم به جای وزیر آموزش و پرورش باشد در این سیستم کار زیادی نمی تواند انجام بدهد.

 

صدای معلم:

صحیح است اما می شد هم خیلی بهتر و هم اقناعی تر کار کرد !

 

نویدی:

البته كه آموزش و پرورش بهتر می توانست عمل کند ولی الآن کشورهایی که وضع بهتری از ما دارند، آنها هم درمواجهه با بحران پیش آمده  چندان موفق نبوده‌اند. بنابراين،من آموزش و پرورش را  به خاطر استفاده از شبکه شاد مقصر نمي‌دانم. بايد توجه داشت كه در اين شرايط بحراني تضعيف اتوريته وزارت آموزش و پرورش مي‌تواندآثار زيانباري داشته باشد و ممكن است به مقاومت معلمان  منجر شود و نتيجه نهايي آن محروميت دانش‌آموزان خواهد بود. بالاخره هر کس هم به جای وزیر آموزش و پرورش هم باشد يا راه دیگری در پيش ندارد و اگر هم داشته باشد به این زودی فراهم نمی شود. اگر در شرايط بحراني نمی توانیم  فعاليت‌هاي آموزشي به نحو مطلوب انجام بدهيم، شايسته است آموزش و پرورش به كلي رها نكنيم.

پایان گزارش/

 

پیاده سازی و ویرایش : زهرا  قاسم پور دیزجی

بخش نخست


نقد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و عملکرد علی ذوعلم

چهارشنبه, 17 ارديبهشت 1399 15:43 خوانده شده: 365 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
اقبال موسوی 1399/02/17 - 23:09
سلام شما چرا فقط سراغ جناب نویدی رفتید برای ارزیابی مدیریت دکترذوعلم بهتربود به سراغ کسانی بروید که در بطن مدیریت سازمان بودند دکترامانی مهندس دوراندیش دکترمحمدی جناب مشهدی ودکترتورانی و...بروید
هرچند بعید می دانم دست از حاشیه ارام تحمیلی دست بکشند
بهتراست دراین سکوت مرگ باریک میزگرد ارزیابی مدیریت 15 ماهه ایشان را بگذارید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/18 - 22:52
پیشنهاد خیلی خوب و معقولی است.
پاسخ + 0 0 --
نویدی 1399/02/19 - 15:48
پیشنهاد خوبی است که برای ارزیابی عملکرد جناب ذوعلم، به افراد و منابع مختلف رجوع شود. البته، مدیرانی که بدست برکنار شده اند، منبع قابل اعتمادی نیستند چون حتما سوگیری دارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/18 - 19:31
لطفا یکی این جلوی رایج شدن اصطلاح دکتر معلم رو بگیره، داره به معضلی تبدیل میشه. حالا توی جلساتی که برای احقاق حقوق عرف معلمان برقرار میشه، یک عده شروع کردن که ما دکتر معلمیم، حقوق ما را مثل دانشگاه اضافه کنید. یکی نیست بگه دوستان، می بینی که توی حقوق عادی الان نیاز به همبستگی هست، اونوقت شماها باندانم کاری، حاشیه درست نکنید. ذ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/18 - 22:51
این به نفع همه است.
کاملا عقلانی و درسته
پاسخ + +1 0 --
ارشاد 1399/02/19 - 21:22
دکتر نویدی عزیز به جایگاه نازل پژوهش در وزارت آموزش و پرورشااشاره کردند و مسبب اصلی را دیدگاه مدیران معرفی کردند. در آسیب شناسی عدم توجه به پژوهش علاوه بر مدیران، باید نقش پژوهشگران تقیه کننده و پژوهشگرنماهایی که ضربات محلکی بر پیکر و حیثیت پژوهش وارد کردند را نیز باید لحاظ نمود. آقای دکتر نویدی نیک می دانند که بی اخلاقی های علمی در امر پژوهش چقدر جایگاه آن را در سازمان بی اعتبار کرده است. ظاهرا فقط دکتر نویدی عزیز شهامت بیان حقایق بدون تقیه را در بین اعضای هیات علمی چهار پژوهشکده از پژوهشگاه را دارند.
پاسخ + 0 0 --
همكار 1399/02/20 - 04:14
دكتر ذوعلم به طاهر انسان ساده زبست و دلسةزي است اما در زمان ايشان پرت منابع مالي بيداد مي كند دهها نفر نيرو با طنع مالي فراوان تمام وقت وپاره وقت وارد شده انددكه آمدنشان با نيامدنشان هيچ تاثيري در حركت سازمان ايجاد نمي كرد به عنوان مثال دفتر ايشان را ببينيد مدير كل حوزه رياست - معاون مدير كل حوزه رياست - رىيس اداره دفتر رياست - تلفن چي حوزه رياست - راننده مدير كل حوزه رياست و،،،بعلاوه حداقل ٦ مشاور با حقوقهاي بسيار بالا- اضافه كار - كارانه - رفاهي و ... واقعا اگر سازمان يك موسسه غيرانتفاعي بود يك نفر از اينها حضور داشتند قطعا در بخشهاي ديگر سازمان هم چنين زيخت وپاش هائي صورت گرفته است اين موارد در يك ميز گرد قابل بحث وبررسي مي باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/20 - 04:35
دكتر نويدي انساني آزاد ، صريح وشجاع است بقيه پژوهشگران در اين اوضاع فقط به فكر پر كردن كيسه امتيازات علمي خود هستند و تمام تحقيرها وتوهين ها را تحمل مي كنند.
پاسخ + 0 0 --
الف 1399/02/20 - 09:11
پستی جدید وفاقد وجهه قانونی!!
قائم مقام رئیس سازمان با حقوق مزایای حداقل بیش از ۴ معلم زحمت‌کش + راننده قائم مقام + منشی قائم مقائم + خدمتگزار قائم مقائم و...
چنین پست وهزینه هائی قبلا وجود نداشته است
بیچاره معلم و بیچاره تر بیت المال!
پاسخ + 0 0 --
نويدي 1399/02/20 - 10:11
به نكته اساسي اشاره فرموده‌‌ايد. يكي از عوامل اصلي تنزل جايگاه پژوهش، پژوهشگر نماهايي هستند گاهي رفتارشان حكم بزهكاري، كم فروشي، دزدي و طفيلي‌گري پيدا مي‌كند. اين دسته از مصداق ورود نااهلان و نامحرمان حريم علم و دانش و اخلاق هستند.
پاسخ + 0 0 --
نويدي 1399/02/20 - 10:21
ما در هر پست و مقامي كه باشيم وقتي با خود خلوت مي‌كنيم، بايد توجه كنيم كه از همان منبعي ارتزاق مي‌كنيم كه ميليونها دانش آموز محروم در آن سهم دارند و غفلت از تعهد سازماني نوعي تجاوز به حقوق آن محرومان است كه بي شباهت با خوردن مال يتيم نيست.
پاسخ + +1 0 --
همكار بازنشسته 1399/02/20 - 10:33
سازمان بايد با رفتن آقاي ذوعلم به فكر بازسازي خود باشد سازمان بايد با يك تيم دلسوز وخوش فكر و با سواد واقعي يك برنامه استراتژيك همسو با سند تهيه نمايد و پس پالايش نيروهاي موجود توسط يك رئيس شجاع و خدا ترس سازمان را به ريل قبلي برگرداند البته با توجه به طمع مالي و چسبندگي بسيار بالاي نيروهاي جديدالورود اين كاربسيار سخت است اما شدني است
سازمان بايد چابك شود لازم است با يك هسته مركزي قوي همانند گذشته از تمام ظرفيتهاي علمي و خبرگاني كشور به خصوص جوانان به صورت پاره وقت بهره ببرد .
پاسخ + 0 0 --
الف 1399/02/20 - 13:49
آقاي وزير بايد فردي دلسوز ، خوش فكر، با برنامه ، انقلابي ، ، جسور و حتما جوان وبا طراوت براي رياست سازمان انتخاب نمايد
پاسخ + 0 0 --
ارشاد 1399/02/20 - 14:05
در انتخاب رئيس جديد سازمان، داشتن برنامه جزو اولويتها نيست، چرا كه برنامه كلان يعني اجراي سند تحول و پياده سازي برنامه درسي ملي از قبل مشخص شده و به نوعي برنامه عملياتي رئيس جديد مشخص است. اما از آنجايي كه آقاي ذوعلم با تمام اختياراتي كه داشتند نتوانستند گام‌هاي موثري در پياده سازي و اجراي اسناد ياد شده بردارند، لذا به نظر مي رسد كه كار براي رئيس جديد سخت‌تر خواهد بود، و اگر ايشان هم موفق به اجراي اسناد بالادستي ياد شده نشدند، ضرورت دارد تا آن اسناد مورد بازنگري و اصلاح قرار گيرند.
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/02/20 - 19:02
من‌ بدون هرگونه سوگیری خیلی تلاش کردم ببینم با آمدن آقای ذوعلم فعالیت مهمی که در سازمان به ثمر رسیده باشد و یا اتفاق مهمی درنظام تعلیم وتربیت کشور افتاده باشد را ببینم حقیقتا به جز روزمرگی و سخنرانی های پی درپی و ایجاد شکاف عمیق بین همکارانی که سالها در کنار هم کار می کردند(بویژه دفتر فنی وحرفه ای ) اقدام مفیدی را مشاهده نکردم دوستان عزیز همکار اگر می توانند به من کمک کنند ویا موارد به ثمررسیده را ذکر کنند
من واقعا دلم می سوزد که با آمدن این همه نیروی جدید ومصرف این همه پول از بیت المال سازمان به این عظمت و پر مسئولیت دچار روزمرگی شده و در جا می زند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/21 - 04:02
تنها نه ز سستی هنری سر نزد از ما
در بی هنری نیز به جایی نرسیدیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور