صدای معلم

" به جاي تمرکز بر بودجه سمي بايد پس از اصلاح ساختار آموزش و پرورش ، ابتدا سهم آموزش و پرورش در توليد ناخالص داخلي افزايش يابد تا سهم ِ آموزش و پرورش از توليد ناخالص داخلي افزايش يابد ؛ حتی اگر بودجه آموزش و پرورش به فرض محال در این شرایط اقتصادی چند برابر شود ممکن است در کوتاه مدت حالت " مسکّن " داشته باشد اما حتی پس از صفر شدن کسری بودجه این وزارتخانه به علل مختلف که مهم ترین آن ها ساختار معیوب و مساله زای ساختار و منابع آن در کنار مدیریت های ناکارآمد و ضعیف و بی برنامه است وضعیت قبل دوباره " بازتولید " خواهد شد ؛ پرسش صدای معلم از سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آن است که منابع لازم برای تامین حداقل 20 هزار میلیارد تومان باید از کجا تامین شوند ؟ "

اظهارات غیرواقعی و پوپولیستی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد بودجه آموزش و پرورش در سال 1399 ؟!

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

هر چقدر به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 1399 نزدیک می شویم تبلیغات و سخنان غیرواقعی و بی پاسخ برخی نمایندگان مجلس نیز فرونی می یابد .

از اظهارات چندین باره حمیدرضا رضا حاجی بابایی که حضورش را در کمیسیون محاسبه و بودجه بیشتر به نفع آموزش و پرورش می داند و در عین حال ریاست فراکسیون 120 نفره مجلس دهم نیز را بر عهده دارد آن جا که  در مورد رتبه بندی معلمان می گوید :

"  از نظر من مشکل اینجاست که اکثر افرادی که در مورد نظام رتبه‌بندی معلمان مصاحبه می‌کنند اصلا نمی‌دانند این نظام چیست.

از همین‌جا به دولت پیام می‌دهیم که در نظام رتبه‌بندی باید معلمان جایگاه هیئت علمی پیدا کنند و ما در این نظام به دنبال افزایش حقوق 150 هزار تومانی نیستیم. "

« صدای معلم » پس از این اظهارات در گزارشی با عنوان : " رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی دوره دهم و وزیر پیشین آموزش و پرورش با " معلمان " صادق باشد ! " صداقت " تنها کلید گشایش بن بست ها در جامعه ی سیاست زده و بی اخلاق فعلی ماست "

کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

آن چه حاجی بابایی در سال 1394 در مورد رتبه بندی معلمان نگفت ! نوشت : ( این جا )

" منابع و بودجه رتبه بندي را بررسي کنيم .

طرحی که به رتبه بندی موسوم است قرار بود که از سال 1392 یعنی سال ابتدای شروع طرح به مدت سه سال متوالی تا سال 1395 بتواند حقوق فرهنگیان را به سطح حدود 80 درصد هیئت علمی دانشگاه برساند .

به نظر می رسد که در سال 95 میانگین دستمزد اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از مربی تا استادی تمام در پایه های متفاوت به میانگین عدد ماهیانه ی هفتاد میلیون ریال یعنی هفت میلیون تومان تمام برسد که محاسبه ی 80 درصدی این مبلغ برای فرهنگیان با درجات گوناگون عدد پنج میلیون و ششصد هزار تومان ماهانه است که اگر در تعداد ماه های سال ضرب شود تقریبا دریافتی سالانه ی معلمان در سال 95 میانگین تقریبا شصت و هفت میلیون تومان می شود ،حال اگر این عدد را در تعداد معلمان یعنی حدود یک میلیون معلم ضرب کنیم بودجه ی وزارت آموزش و پرورش در سال 1395 با سایر هزینه ها به عدد 70 هزار میلیارد تومان یعنی سه برابر بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال 1394 می رسید، آیا این افزایش 300 درصدی برای بودجه ایران با این مبلغ امکان دارد  ؟

آیا وزیر سابق آموزش و پرورش منابعی را می شناسد که این مقدار بودجه را پوشش دهد ؟

آیا در زیر زمین وزارت آموزش و پرورش چاپخانه ی اسکناس وجود داشت ؟! "

در پایان این رسانه از حاجی بابایی پرسش می کند :

" پرسش صدای معلم از این عضو کمیسیون محاسبه و بودجه آن است که دقیق و شفاف بیان کند : فروش روزانه نفت در حال حاضر چه مقدار است و در زمان وزارت ایشان به چه میزان بوده است ؟ "

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه شب گذشته پرسشگر گفت : :

اگر دولت در بودجه سال بعد، آموزش و پرورش را به‌خوبی نبیند عکس‌العمل سختی را در مجلس و کمیسیون آموزش خواهد دید.

میرزاده با اشاره به اعلام آمارهایی از صرفه‌جویی 40 هزارمیلیاردی از محل گران شدن نرخ بنزین تصریح می کند : امیدواریم که این نماینده مجلس حرف و عملش مانند ماجرای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس نباشد که خود از امضاکنندگان بود ، سپس در حمایت از آن دفاع کرد اما در کمیسیون آموزش به  آن " رای منفی " داد !

 «آموزش و پرورش 10 هزار میلیارد کسری بودجه و 10 هزار میلیارد تومان بدهی تا سال قبل دارد. اگر 20 هزار میلیارد به بودجه آموزش و پرورش افزوده شود بدهی این وزارتخانه صفر می‌شود. باید تا عید 99 این مبلغ به آموزش و پرورش داده شود. حالا که بنزین گران شده اگر هزینه آن به آموزش و پرورش و دانش‌آموزان برگردد مردم هم رضایت خواهند داشت. باید 10 درصد هم به بودجه سالانه افزوده شود.»

این سخنان از چند زاویه قابل نقد و بررسی است .

« صدای معلم » پیش تر در گزارش های متعددی به مساله " بودجه سمی و اصلاح ساختار و منابع آموزش و پرورش " پرداخته است . ( این جا ) و ( این جا ) و ( این جا ) و ( این جا )

نتیجه نهایی این بحث های کارشناسی آن است که :

" به جاي تمرکز بر بودجه سمي بايد پس از  اصلاح ساختار آموزش و پرورش ، ابتدا سهم  آموزش و پرورش در توليد ناخالص داخلي افزايش يابد تا سهم ِ آموزش و پرورش از توليد ناخالص داخلي افزايش يابد . "

در واقع حتی اگر بودجه آموزش و پرورش به فرض محال در این شرایط اقتصادی چند برابر شود ممکن است در کوتاه مدت حالت " مسکّن " داشته باشد اما حتی پس از صفر شدن کسری بودجه این وزارتخانه به علل مختلف که مهم ترین آن ها ساختار معیوب و مساله زای ساختار و منابع آن در کنار مدیریت های ناکارآمد و ضعیف و بی برنامه است وضعیت قبل دوباره " بازتولید " خواهد شد .

و اما بعد دوم نقد صدای معلم به این گونه اظهارات به این بر می گردد که نمایندگان مجلس از هر خط و جناحی می باید که با تفکر و آینده نگری حرف زده و به منافع ملی نیز توجه داشته باشند .

آیا جامعه ناراضی و مستاصل از افزایش ناگهانی و 300 درصدی قیمت بنزین می پذیرد که نیمی از صرفه‌جویی 40 هزارمیلیاردی از محل گران شدن نرخ بنزین به این نظام آموزشی ناکارآمد پرداخت شود ؟

همزمان با برگزاری جلسه غیر علنی مجلس ایران برای کاهش وابستگی بودجه به نفت، خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه ۲۱ آبان اعلام کرد که در لایحه بودجه سال ۹۹ «سهم درآمدهای نفتی به صفر رسیده است».

خبرگزاری مهر در گزارش خود گفته که درآمدهای نفتی ایران قرار است تنها «صرف پروژه‌های عمرانی شود».

بر اساس این گزارش، در بودجه سال ۹۹ همچنین قرار است همه هزینه‌ها بازبینی شده و به حداقل برسند.

اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس، پس از این جلسه گفت که بودجه سال آینده باید بر اساس مالیات، فروش اوراق مشارکت و فروش شرکت‌های دولتی تامین شود.

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، در نشست شورای اداری استان کرمان سه شنبه 21 آبان گفت : "  جمهوری اسلامی در تاریخ خود هرگز به اندازه امروز در شرایط «سخت و پیچیده» قرار نداشته و فشارها در زمینه فروش نفت، اداره کشور را با مشکل مواجه می‌کند. "

کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

روحانی در پاسخ به کسانی که می‌گویند «دولت چرا فلان کار را انجام داد یا فلان کار را با تاخیر انجام داد»، گفت: «بدون پول که نمی‌شود کاری کرد، بالاخره به یک منبع مالی نیاز است.»

وی با اشاره به کاهش میزان فروش نفت ایران قبل از امضای توافق برجام گفت که «سالانه حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای اداره کشور در خزانه نیاز است و باید به همه خدمات هم پاسخ دهد و یکی از راه‌حل‌ها در این زمینه نیاز به ریال برای اداره کشور داریم.»

کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

به گفته روحانی، «با وجود برخی درآمدهای متفرقه، درآمدی که می‌تواند کشور را اداره کند، پول نفت است.»

وی در ادامه اضافه کرد: «اگر امروز در شرایط عادی بودیم، در هر سال به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و اگر هر دلار را ۱۰ هزار تومان محاسبه کنیم، مبلغی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به دست می‌آمد.»

به گفته وی، «بالاترین درآمد مالیاتی که برای سال آینده پیش‌بینی شده، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ اما برای اداره کشور به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است و حال باید پرسید ۳۰۰ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده را باید از کجا آورد.» (منابع: خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا )

پیش تر ؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان، گفته بود که فروش نفت ایران تا ۲۰ برابر کاهش یافته است.

وی میزان صادرات نفت ایران را دقیقا عنوان نکرد، اما با میزان افت «۲۰ برابری» که اشاره کرده، احتمالا صادرات روزانه نفت ایران به ۱۲۵ هزار بشکه رسیده است.

« محمدباقر نوبخت » رئیس سازمان برنامه و بودجه 7 آبان ماه گفت : " در این بودجه درآمدهای نفتی از بودجه جاری جدا می‌شود و به همین دلیل باید منابع جدیدی به عنوان جایگزین مشخص شود.

با این حال آقای نوبخت اعلام نکرده است که دولت به جای درآمد نفت از چه منابعی برای بودجه جاری استفاده خواهد کرد ؟ "

حال پرسش صدای معلم از سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آن است که منابع لازم برای تامین حداقل 20 هزار میلیارد تومان باید از کجا تامین شوند ؟

امیدواریم که این نماینده مجلس حرف و عملش مانند ماجرای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس نباشد که خود از امضاکنندگان بود ، سپس در حمایت از آن دفاع کرد اما در کمیسیون آموزش به  آن " رای منفی " داد !

کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

پایان گزارش/


کسری بودجه و بودجه آموزش و پرورش در سال 1399

شنبه, 25 آبان 1398 12:30 خوانده شده: 495 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
معلم قمی 1398/08/25 - 13:19
دولت 30 هزار میلیارد تومان بابت بدهی موسسات مالی که باید نظارت میکرد پرداخت کرد. 18 میلیارد دلار را به جیب دلالان ریخت. از همان محل ها 20 هزار میلیارد تامین بشه. راستی بنزین 1500 و 3000 تومانی هم مبارک.
پاسخ + +7 0 --
معلم قمی 1398/08/25 - 13:19
دولت 30 هزار میلیارد تومان بابت بدهی موسسات مالی که باید نظارت میکرد پرداخت کرد. 18 میلیارد دلار را به جیب دلالان ریخت. از همان محل ها 20 هزار میلیارد تامین بشه. راستی بنزین 1500 و 3000 تومانی هم مبارک.
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/08/25 - 17:18
گرانی ای گرانی
اختلاس رانت تبعیص و...
فشار بر معیشت اقشار متوسط و پایین مثل ...و معلمان
پاسخ + 0 -1 --
دبیر 1398/08/29 - 21:12
این مطلب یعنی صدای معلم طرفدار سیاست های دولت در قبال آموزش و پرورش است.
پاسخ + +1 0 --
شهسوارزاده 1398/09/03 - 21:54
به نام دوست
تار نماي وزين "گروه صداي معلم " با ارائه نظرات کارشناسي نقش بسزايي در مبارزه با پوپوليسم بعده دارد .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور