صدای معلم

« انتظار می رفت در یک مسیر گفتمانی ضمن رعایت شان فرهنگیان در رسانه ملی ، خروجی آن به صورت شفاف مورد تحلیل و واکاوی توسط فرهنگیان قرار گیرد »

ائتلاف جریان احساسی و سیاسی و شعارهای پوپولیستی در برنامه پرسشگر !

امیر اسماعیلی / فعال فرهنگی و رسانه ای

گروه رسانه/

پیش تر ؛ « صدای معلم » در گزارشی به تاریخ دهم آذر 1398 نوشت : ( این جا )

از راه اندازی برنامه تلویزیونی " پرسشگر " حدود 4 سال است که می گذرد.

سعید نوری آزاد تهیه کننده برنامه تلویزیونی «پرسشگر» 20 مهر ماه 1394 به خبرنگار مهر  گفته بود :  برای اولین بار قرار است یک برنامه به طور کاملا تخصصی و زیرساختی نظام آموزش و پرورش را در سطح کلان مورد نقد و بررسی قرار دهد . ( این جا )

وی با مقایسه این برنامه با دیگر برنامه هایی که به حوزه آموزش و پرورش می پردازد و می گوید :  بسیاری از برنامه ها سطح آموزشی دارد اما برنامه ای نبوده که سیاست های کلان حوزه آموزش را بررسی کند و ما در این برنامه به صورت تخصصی به مسایل می پردازیم و از منظر اجتماعی به مباحث ورود پیدا نمی کنیم. به طور مثال اقتصاد یا سرانه مدارس اگر مورد پرسش قرار گیرد از دیدگاه آموزشی است نه جنبه های دیگر.

این تهیه کننده برنامه های تلویزیونی در ادامه تاکید می کند ما در برنامه «پرسشگر» فقط سوال می کنیم و می خواهیم روحیه پرسشگری را در دانش آموزان جا بیندازیم و بگوییم حتما می شود سوال کرد.

 حوزه آموزش، فیلم سینمایی نیست که تنها نقدی را وارد کرد بلکه روندی است که باید به صورت تخصصی درباره آن پرسشگری کرد. از این رو ما در برنامه مجری هم نداریم و تنها یک استاد دانشگاه به عنوان پرسشگر برنامه را اداره می کند."

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی نوشت :

" حال باید این پرسش را نه از مسئولان این برنامه که از سیاست گذاران رسانه ملی پرسید که چرا و علی رغم صرف بودجه و اعتبار ، این برنامه نتوانسته است با بخش ها و ارکان مختلف آموزش و پرورش ارتباط موثر و متقابل برقرار کند ؟

آیا در این برنامه از کارشناسان مستقل و نیز غیردولتی هم استفاده شده است ؟

مسئولان رسمی و دولتی تربیون های مختلفی دارند و البته کما بیش جامعه و فرهنگیان از نظرات آنان مطلع هستند !

نکته جالب توجه آن است که بسیاری از این مسئولان وزارت آموزش و پرورش که خود طراح و مجری سیاست های جاری هستند  برخی اوقات در نقش " منتقد " و حتی " اپوزیسیون " ظاهر می شوند و این در حالی است که آنان باید از عملکرد خود در حوزه مسئولیت شان دفاع کنند و دیگران که همان کارشناسان مستقل و متخصص هستند برنامه های جاری و وضعیت موجود را به چالش بکشند !

« تفکر نقادی » و « روحیه پرسشگری » آن گونه که مورد ادعای طراحان این برنامه است زمانی معنا پیدا می کند که از کلیشه های رسمی ، ظاهری و تشریفاتی خارج شده و اندیشه ها و دیدگاه های مختلف و حتی کاملا متضاد به محاجه و استدلال بپردازند .

تنها از این طریق است که می توان شکاف عظیم میان " صف " و " ستاد " حداقل در آموزش و پرورش و دستگاه های رسمی و حتی در مقیاس بزرگ تر به ترمیم اعتماد در میان جامعه پرداخت وگرنه این گونه برنامه ها نیز سرنوشتی مانند سایر برنامه های این رسانه ملی خواهد داشت !

باید به این واقعیت تلخ اعتراف کرد که بسیاری از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و حتی خارج از آن عاشق تریبون های یک طرفه صدا و سیما هستند و البته آن را پنهان هم نمی کنند !

حضور در این رسانه برای آن ها نوعی رانت و حتی حاشیه امن ایجاد می کند !

این گونه تربیون ها که غالبا در یک فضای رودربایستی و با فضای اداری و غیرچالشی انجام می شود بهترین فرصت و البته کم هزینه ترین جا برای تبلیغات است .

مسئولان فعلی وزارت آموزش و پرورش که در برنامه " پرسشگر " حضور می یابند اکثرا از ترس این که مبادا دوباره به این برنامه دعوت نشوند و با تصوری که از خط مشی سیاسی صدا و سیما دارند حاضر نیستند حتی عملکرد مسئولان قبلی وزارت آموزش و پرورش و نیز دولت قبلی را در این حوزه به چالش و پرسش بکشند .

این که فرد ، افراد و یا مسئولان یک برنامه تلویزیونی در مجموعه صدا و سیما فایلی برای آموزش و پرورش ایجاد کرده اند در نوع خود قابل توجه  و نیز محل تامل می باشد اما وقتی صحبت از " نقادی " ، " پرسشگری " و " گفت و گو " می شود باید به الزامات و شرایط آن پای بند بود .

جامعه آگاه ما دیگر تفاوت بین " شعار " و " عمل " را فهمیده است و فرق بین " دلسوزان " ، " فرصت طلبان " و " پوپولیست ها " را تمیز می دهد .... "

پیش تر ؛ « صدای معلم » یادداشتی را از « ابراهیم سحرخیز » با عنوان : « برنامه پرسشگر ، پژواک " صدای معلم " نیست ! » منتشر کرد . ( این جا )

این بار « امیر اسماعیلی » نقدی بر یکی از بخش های این برنامه نگاشته است .

 

انتقاد از برنامه پرسشگر و مسائل آموزش و پرورش در صدا و سیما

برنامه پرسشگر روز جمعه مورخه 18 / 7 / 99 با موضوع « معلم ، نظام آموزشی مطالبات ، منزلت و آینده » به طور زنده پخش شد. بر اساس عنوان اعلام شده انتظار می رفت در یک مسیر گفتمانی ضمن رعایت شان فرهنگیان در رسانه ملی ، خروجی آن به صورت شفاف مورد تحلیل و واکاوی توسط فرهنگیان قرار گیرد اما درکمال ناباوری به محلی برای عقده گشایی های سیاسی به نام معلم و به کام سیاسیون تبدیل شد
ضمن انتقاد به برخی عملکردهای دستگاه تعلیم و تربیت که به کرات توسط کارشناسان و اهل قلم مورد واکاوی قرار گرفته است ، مایلم این بار در دفاع از آموزش وپرورش همیشه مظلوم بنویسم و بپرسم :

به راستی مقصر این وضعیت کیستٰ و آیا دیوار کوتاه تر از معلم وجود ندارد؟
دراین برنامه الهیار ترکمن با بیانی صریح و شفاف توانستند با یاد آوری برخی تکالیف قانونی که آموزش و پرورش ناگزیر از اجرای آن بوده ،از موضعی منطقی و برتر توانستند از عملکردها و دستاوردهای آموزش و پرورش به درستی دفاع کنند . و البته هیچ برنامه و راهبرد مشخصی برای ترسیم آینده ای بهتر برای آموزش و پرورش نداشتند که از ابتدا تا انتهای برنامه کاملا واضح و بر احدی پوشیده نبود و جالب این که هر دو بزرگوار مداخلات سیاسی به عنوان یک معضل بزرگ در آموزش و پرورش در سال های گذشته را منکر و تمامی مشکلات را ضعف مدیریت می دانستند .
اما متاسفانه از همان آغار یرنامه عالی جناب حمایت میرزاده به عنوان نماینده ادوار مجلس که هم اینک به عنوان مشاور ریاست سازمان برنامه و بودجه می باشند و به همین عنوان در برنامه حضور یافته بود و در مجلس دهم نیز به عنوان نماینده مردم اردبیل وگرمی و عضو موثر کمیسیون آموزش و تحقیقات حضور داشته و همواره با گفتار درمانی سعی داشت خود را حامی و مدافع معلمان نشان دهد ولی عملا فراتر از گفتار کاری عملی در مجلس دهم برای حاکمیتی نمودن مسایل آموزش و پرورش و ارتقا شان معلم ننمودند و اتفاقا به جای اصلاح با حرکت در مسیری تحت عنوان قانون به کار گیری نیروهای چهرگانه مربوط به سال 88 که بنابوده صرفا برای آن سال کارایی داشته باشد و 60 هزار نفر برای جبران کسری نیروی آموزش و پرورش تامین کند و تسری این قانون به سال های بعدی در قالب به کارگیری جاماندگان استخدامی در آموزش و پرورش که11بار اصلاحیه و الحاقیه خورده و مجموعا 197هزار نیرو خارج از مسیر دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی وارد آموزش و پرورش نموده اند که عمدتا با شیوه ها و فنون تدریس معلمی بیگانه؛ و بعضا مدارک تحصیلی شان مرتبط و مورد نیاز در آموزش و پرورش نیست ، و مصوبه مجلس را داشته توضیح دهند و برای جلوگیری از استمرار این روند چاره اندیشی کنند با بیان جملاتی پوپولیستی و سرشار از احساس که مثل معروف « کاتولیک تر از پاپ » را به اذهان متبادر می ساخت با فراری رو به جلو به نقد سیستمی که خود و هم قطارانش در مجالس پیشین مسبب اصلی وضعیت موجود آن هستند پرداخت و اتفاقا هر زمان که پای استدلال ایشان در موضوع تامین معیشت معلمان لرزان می شد روی به شعارهای معلم پسند می آوردند ...

انتقاد از برنامه پرسشگر و مسائل آموزش و پرورش در صدا و سیما

اوج و القای شعارها را در آنجا می شد یافت که ایشان به جای دفاع از عملکردهای نداشته خویش به نفع معلمی که باید با قوانین محکم قدر بیند و در صدر نشیند طفره رفته و به جای پذیرش قصور و کوتاهی مجلس و دولت در اوضاع کنونی آموزش و پرورش گریزی به استخدام نیروی جدید پرداخته و گفت:
چرا معلم را باز نشسته می کنید ، وقتی نیاز دارید؟ (انگار معلم به مانند ماشین باید شبانه روز کار کند)
چرا برای شاغلان اضافه کار ایجاد نمی کنید .....؟
چرا دانشجو معلمان را یک سال قبل تر و در ساعات کارورزی استخدام نمی کنید تا قسمتی از مشکلات کمبود معلم برطرف گردد ... ؟
به کار بردن عبارت توجیهی ناگزیر شدن نمایندگان از به کارگیری جاماندگان استخدام های قبلی و فارغ التحصیلان بی کار دانشگاهها، ، بسیار بیش از جملات قبلی نگارنده و دیگر فرهیختگان سرزمینم را متاثر و متاسف نمود، چرا که تراژدی استخدام  معلم در آموزش و پرورش به شیوه های فعلی که انگار بنگاه کاریابی و ملزم به استخدام تعداد قابل توجهی فارغ التحصیل دانشگاههای کشور به شکل گروهی؛ وقتی که از مسیر دانشگاه فرهنگیان نباشد گریه آور است آن هم نه برای معلم که برای دانش آموزی که قرار است در این سیستم وبا این معلم آموزش ندیده آینده ساز کشور گردد!
علاوه بر ذکر جملات احساسی و تا حدودی معلم پسند که هدف آن مظلوم نمایی میهمانان و سیاه نمایی عملکرد آموزش و پرورش به خصوص در 7 سال گذشته بود، در سخنان میرزاده و نادری بارها تکرار شد .

انتقاد از برنامه پرسشگر و مسائل آموزش و پرورش در صدا و سیما

تناقض سخنان حمایت میرزاده در مورد الهیار ترکمن و سازمان برنامه و بودجه در این برنامه و تطبیق آن با سخنان دیروزی وی نیز قابل تامل است که از چشمان تیزبین فرهنگیان به دور نخواهد ماند :

میر حمایت میرزاده ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ در شهرستان گرمی:
الهیار ترکمن از مدیران قابل وزارت آموزش و پرورش و مسلط به بودجه این وزارتخانه بزرگ است .


میر حمایت میرزاده ۱۸ مهر ۱۳۹۹ در برنامه پرسشگر:
  الهیار ترکمنی که نه مدیر بوده و نه معلم، بزرگترین ضربه به آموزش و پرورش است !


نقد میرحمایت میرزاده ۲۸ تیر ۱۳۹۶ به سازمان برنامه و بودجه در گفت و گو با تسنیم:
علی رغم پیگیری های مکرر آموزش و پرورش سازمان برنامه و بودجه عزمی برای شناسایی و تسویه مطالبات فرهنگیان ندارد!؟


میر حمایت میرزاده ۱۸ مهر ۱۳۹۹ :

آموزش و پرورش یک خط برای پیگیری مطالبات فرهنگیان نامه ننوشت اما سازمان برنامه و شخص آقای نوبخت خودشان این کار را کردند؟
به نظر  ؛ همین جملات قصار و البته دوگانه جناب میرزاده در دو موضوع آموزش و پرورش و شخص ترکمن برای قضاوت فرهنگیان کفایت می کند .


* دیگر میهمان برنامه جناب آقای نادری نماینده مجلس یازدهم هم نشان داد شناخت کافی بر مسایل آموزش و پرورش ندارد اما آمده بود با همراهی میرزاده و به نمایندگی از جریانی خاص ناکارآمدی دولت در حوزه آموزش و پرورش را به نمایش بگذارد که از دو وجه اظهارات ایشان قابل نقد است.

  به عنوان نماینده مجلس و پس از بیانات صریح مقام معظم رهبری باید بیان می نمودند :
1- برنامه ایشان و دیگر نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای جلوگیری از ورود جمعی نیروها به آموزش و پرورش خارج از مسیر دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی چیست که ظاهرا این اراده در مجلس شکل نگرفته است ؟
2- - ایشان فقط آمده بودند با همراهی میرزاده دولت فعلی را نقد و تمام مشکلات را به دولت فعلی و 7 سال گذشته ربط دهند و بس!
و البته هیچ برنامه و راهبرد مشخصی برای ترسیم آینده ای بهتر برای آموزش و پرورش نداشتند که از ابتدا تا انتهای برنامه کاملا واضح و بر احدی پوشیده نبود و جالب این که هر دو بزرگوار مداخلات سیاسی به عنوان یک معضل بزرگ در آموزش و پرورش در سال های گذشته را منکر و تمامی مشکلات را ضعف مدیریت می دانستند هرچند ضعف مدیریت در آموزش و پرورش قابل اغماض نیست اما دخالت های سیاسیون در آموزش و پرورش و استفاده از استیضاح وزرا به عنوان ابزاری برای مداخله در مدیریت منابع انسانی این دستگاه پهن پیکر اظهر من الشمس ، و مصادیق آن در استان های مختلف را همکاران فرهنگی گواهی خواهند داد .

ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم
جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم

رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم
سر حق بر ورق شعبده ملحق نکنیم


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از برنامه پرسشگر و مسائل آموزش و پرورش در صدا و سیما

جمعه, 25 مهر 1399 15:23 خوانده شده: 93 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
نوید 1399/07/26 - 17:46
سلام مطلب خوبی بود اینکه میرزاده را نقد کردید ،وی ۴سال تمام به همراه حاجی بابایی وکوچک زاده به معنای واقعی وهمین اقای لاشکی معاون وزیر فعلی معلمان را سرکار گذاشتند ،هرچند دل خوشی از ترکمن هم ندارم اما خوب سیاه نمایی اونها را فریاد کشید
امیدوارم اقای ترکمن در خصوص مشکلات شاد ودخالت هایی که با سفارش لاشکی وباقرزاده در انتصابات مدیران کل به نفع نماینده ها امجام می گیرد در شورای معاونان وزیر را توجیه نمایند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور