صدای معلم

نظر " ستاد ملی مقابله با کرونا " نسبت به بازگشایی مدارس تغییر کرد !

مدارس در ایران پس از 11 ماه بازگشایی می شوند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

بازگشایی مدارس و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا

ششم دی ماه سال جاری بود که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به مصوبات جلسه ستاد اعلام کرد: فعالیت مدارس همچنان به صورت غیرحضوری ادامه خواهد داشت. ( این جا )

 علیرضا رییسی با اشاره به جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رییس جمهور و سایر اعضا برگزار شد، گفت: در ستاد مقابله با کرونا پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه مدارس پایه اول و دوم ابتدایی بازگشایی شود که این موضوع در کمیته تخصصی مطرح شد و رای نیاورد و مدارس همچنان غیرحضوری برگزار می‌شود تا در آینده شرایط بهتری فراهم شد و بعد از بحث اجرای واکسیناسیون و قطع زنجیره انتقال در سال آینده اگر شرایط فراهم شود، آن زمان به سمت بازگشایی مدارس رویم. بنابراین همچنان مدارس به صورت غیر حضوری خواهد بود و حتی پایه اول و دوم ابتدایی هم که برای بزگشایی حضوری مدارس پیشنهاد شده بود، رای نیاورد. »

اما پس از دو هفته نظر این ستاد نسبت به بازگشایی مدارس تغییر کرد .

محسن حاجی میرزایی در اخبار نیمروزی ساعت 14 روز یکشنبه درباره نحوه بازگشایی مدارس اظهار کرد: ( این جا ) روز گذشته 3 تصمیم مهم درباره آموزش و پرورش در ستاد ملی کرونا گرفته شد؛ در تصمیم اول بنا شد کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به جز مناطق قرمز از ابتدای بهمن ماه در مدرسه حضور داشته باشند چرا که حلقه ارتباط و اتصال ما با معلمان و دانش‌آموزان هستند بنابراین برای کنترل اوضاع باید در مدرسه باشند.

وی درباره تصمیم دوم گفت:‌ تصمیم دوم این است که در پایه‌های اول و دوم ابتدایی که امکان آموزش از طریق فضای مجازی به نحو مناسب مهیا نیست و به آموزش حضوری دانش‌آموزان نیاز است در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم باز هستند؛ در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس بیش از 10 نفر است دانش‌آموزان با مدیریت شورای مدرسه در روزهای هفته توزیع می‌شوند تا همه از آموزش حضوری بهره‌مند شوند. « صدای معلم » ضمن استقبال از این تصمیم مهم و عقلانیت محور امیدوار است که در جهت اعتمادسازی جامعه و خانواده ها ، بودجه و اعتبارات کافی و وافی در جهت اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی در مدارس با اعمال نظارت علمی و جامع در این مورد صورت گیرد .

وزیر آموزش و پرورش درباره تصمیم سوم بیان کرد: مقرر شد در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان کمتر از 50 نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه‌ها کلاس‌های درس حضوری باشد با توجه به اینکه تعداد دانش‌آموزان کم است امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود دارد.

برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، جمعیت دانش‌آموزان در کلاس‌های درس باید 10 نفر باشد و مجاز نیستند تعداد بیشتری را به کلاس‌های درس بیاورند، مدارس تا اول بهمن فرصت دارند برنامه‌ریزی لازم را انجام داده و خانواده‌ها را آگاه کنند که فرزندشان در چه روزی باید در مدرسه حاضر باشد.

 تقریبا در اکثر کشورها سیاست مربوط به بازگشایی مدارس مورد بازنگری قرار گرفته است زیرا سلامتی دانش‌آموزان مهم است اما دور بودن از آموزش تبعات نگران‌کننده‌ای دارد از سوی دیگر مجموعه مطالعات انجام شده نشان نمی‌دهد حضور در مدرسه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شیوع بیماری تاثیر مثبتی داشته باشد. »

بازگشایی مدارس و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا

این رسانه در آخرین گزارش خود ضمن انتقاد از عملکرد ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد مدارس نوشت : ( این جا )

« پرسش « صدای معلم » آن است که چرا مدیران و مقامات آموزش و پرورش با افکار عمومی صداقت ندارند ؟

چرا هر موقع این مدیران کم می آوردند آدرس غلط می دهند و افکار عمومی را گمراه می کنند ؟

این رسانه بارها متذکر شده است فقدان برنامه و اقتدار لازم و کافی برای اجرای برنامه ضمن ایجاد بلاتکلیفی در مخاطبان و جامعه هدف حتی موجب طلبکار شدن آنان از وزارت آموزش و پرورش خواهد شد که مورد " ایذه " گواه محکمی برای تایید این ادعاست .

اگر قرار است همه آدرس ها به ستاد ملی مبارزه با کرونا ختم شود ؛ آیا بهتر نیست اداره آموزش و پرورش را به دست همان ستاد بسپارد تا خودشان هم پاسخ گوی این اعتراضات و سایر عوارض و پیامدهای مخرب ناشی از تعطیلی مدارس باشند ؟ »

« صدای معلم » ضمن استقبال از این تصمیم مهم و عقلانیت محور امیدوار است که در جهت اعتمادسازی جامعه و خانواده ها ، بودجه و اعتبارات کافی و وافی در جهت اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی در مدارس با اعمال نظارت علمی و جامع در این مورد صورت گیرد .

پایان گزارش/


بازگشایی مدارس و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا

دوشنبه, 22 دی 1399 01:09 خوانده شده: 319 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/10/22 - 10:21
به گزارش اقتصادآنلاین، وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست خانواده‌ها و معلمان برای تعطیلی دو هفته‌ای آموزش مجازی آن هم به دلیل آنکه به خاطر کار با تبلت و گوشی‌های هوشمند دچار خستگی شده‌اند، بیان کرد: ماموریت دادم که این پیشنهاد را بررسی کنند این موضوع از مناطق مختلف به ما ارائه شده و اعلام کردیم بررسی کنند و ببینند اختیارات قانونی ما برای این کار چگونه است با کلیت آن موافق هستیم باید ببینیم در شرایطی می‌توان آن را به قطعیت اجرا کرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 10:50
کدام خبر را باور کنیم؟ بازگشایی یا
تعطیلی دو هفته ای شبکه شاد را؟
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 12:27
خری را خودمان برده ایم روی پشت بام حالا نمیتوانیم پایین بیاوریم. این مثل را در موردی میگویند که ابلهترین و فاسد ترین مردم را بعنوان امین ترین و عالیترین مردم قرار دهیم و برای تبعات این تصمیمات نابخردانه هر روز یکجوری اشک بریزیم..ای خر در پشت بام همچنان به عر و تیز مشغول است باشد که خودش از پشت بام بیفتد و گرنه کسی را یارای پایین اوردن این خر نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 13:12
شاید برای مراسم دهه فجر بازگشایی
می شود؟
پاسخ + +4 0 --
احمد 1399/10/22 - 14:10
به صدای معلم ، به خصوص جناب پورسلیمان ، بخاطر
بازگشایی مدارس تبریک و تهنیت عرض می کنم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 14:54
شخصی کردن چنین موضوع مهمی ،
بسیار جاهلانه است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 15:57
خدا این خوشی ها رو از صدای معلم نگیره.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 14:54
نه به بازگشایی مدارس برای دهه فجر

معلمان مدرسه نمی روند و در این دهه کماکان کلاس ها مجازی برگزار می شود.
اولیا که بچه ها را مدرسه نفرستند دیگر نمی توانید زور بگویید. راهش را خودتان یادمان دادید. بعد از ۲۲ بهمن مدارس را باز کنید.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/23 - 23:37
هنوز مدرسه ها و دانشگاه ها تعطیله ، گاز و برق کم اومده . عجب تناقضی
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/10/25 - 00:16
چرا صدای معلم مثل عوام از واژه تعطیلات استفاده می کند؟!
اولا-مدارس تعطیل نبوده و غیرحضوری بوده است.
دوما-مدارس کلا ۵ ماه غیرحضوری بوده است.اسفند و نیمه فروردین و اردیبهشت سال تحصیلی قبل و مهر و آبان و آذر امسال.
سوما- لابد صدای معلم می داند که ۱۵ روز عید و امتحانات خرداد و دی عملا مدارس تعطیل است.
مدارس از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر امسال هم حضوری بود.
در پایان به صدای معلم پیشنهاد می کنم که به جای آنکه به شیوه ناظم های قدیمی، فقط به فکر حضور فیزیکی باشد، در فکر بالا بردن راندمان و کیفیت آموزش و بهبود فضای فیزیکی و روانی مدارس باشد.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/10/25 - 09:30
دوست عزیز

سلام

1- در ایران مدارس سال هاست که تعطیل بوده و فقط " کارتونی " از آن برپاست .

کرونا فقط آن را عیان کرد !


2- بحث ما روی اعداد و ارقام روزهای تعطیلی نیست .

هر چند از همان ابتدا مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند که اجباری برای حضور دانش آموزان وجود ندارد .

این روش بازگشایی در دموکراتیک کردن کشور جهان هم قرینه ندارد !

وقتی حضور دلبخواهی و اختیاری باشد همه چیز صوری و فرمایشی می شوند و آموزش لوث می شود .

3- از توصیه شما سپاسگزاریم .

آموزش مجازی در همه جا فقط کاربرد مکمل دارد نه جایگزین . آن هم در کشورهایی که زیر ساخت های آموزش مجازی را دارند نه کشوری که هنوز روی اصل موضوع یعنی فضای مجازی بحث هست و آن را به دیده " تهدید " می نگرند .

پیش بینی ما این است که پس از اتمام " داستان کرونا " وضعیت به همان حالت سابق باز خواهد گشت اما با دانش آموزانی تنبل تر و بی سوادتر و معلمانی بی انگیزه تر !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
میثم علی‌زاده افشار 1399/10/25 - 15:39
بنده هم با این دوست عزیز موافقم.

دغدغه‌های جناب پورسلیمان محترم است اما نباید از واژه‌ی تعطیلی استفاده کرد چون واقعا معلمان و دانش‌آموزان منفعل نیستند بلکه مدام در حال فعالیت هستند. البته که آموزش حضوری خصوصا در ابتدایی ارجح است اما مدارس بازگشایی نمی‌شوند بلکه از مجازی به حضوری تغییر فرآیند می‌دهند. می‌فرمایند آموزش لوث می‌شود، از آقای پورسلیمان انتظار داریم علمی و مستدل بحث کنند چراکه معتقدم همه چیز به معلم و مدرسه بستگی دارد و منفعل بودن دانش‌آموز و معلم ربطی به حضوری یا مجازی بودن ندارد. واقعا به نسبت آموزش حضوری چند درصد افت تحصیلی داشتیم، آیا کسی آمار دقیق دارد؟ چرا هیچ جا با دلیل و استناد به گزارش‌های مربیان و والدین صحبت نمی‌کند؟؟
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/10/25 - 17:34
صدای معلم، لطفا و خواهشا نام سایت تون رو عوض کنید. چون هیچ نسبتی با معلم ندارد. فقط سرزنش و توببخ پنهان و آشکار است.
پاسخ + 0 0 --
ناصر 1399/10/25 - 17:37
مجموعه مطالعات انجام شده نشان نمی‌دهد حضور در مدرسه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شیوع بیماری تاثیر مثبتی داشته باشد. » لطف می کنید دقیق بفرمایید این مطالعات کجا انجام گرفته ودر کدام مرجع علمی معتبر منتشر شده.آدرس دقیق بدهید! کلی گویی نفرمایید.
بنده هم فرزند کلاس اولی دارم وهم دانش اموز دبیرستانی،خودم مراقب سلامت مدرسه هستم وخانمم پرستار،آرزوی قلبی ام هم این هست که مدارس حضوری باشند اما با توجه به زیرساختهای بهداشتی مدارس ودر اصل کل جامعه حضوری بودن مدارس موجب شیوع بیشتر خواهد شد.اینکه تکرار می کنند"حفظ پروتکلهای بهداشتی " این هم بیشتر به یک جوک می ماند.پروتکل بهداشتی در این مورد کنارهم نبودن است به خصوص در موردبچه هاو در محیط مدرسه عملا" امکان پذیرنیست! مورد انگلیس از نمونه های این قضیه است که مجبور به تعطیلی مدارس شد.با اینکه شرایط اجتماعی و اقتصادی انگلیس که در آن اغلب والدین شاغل هستند ومدارسی به مراتب بهتر از مادارند، با جامعه ما بسیار متفاوت است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور