صدای معلم

صدای معلم : یکی از وظایف شورای عالی تایید انطباق مطالب کتاب های درسی با مصوب شورا است. شما هم در پاسخ فرمودید که مطالب کتاب های درسی را تایید می کنید. در واقع ، روند کتاب های درسی و چیزی که بوده است را تایید می کنید ؛ این در حالی است که افکار عمومی نظر شما را تایید نمی کنند. آنها اعتقاد دارند که کتاب های درسی منعکس کننده واقعیات و نیازهای جامعه یا پیشینه تاریخی آن نیست !

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش : کلیت جریان برنامه های درسی ما آن توان مندی های رشد بنیادی بچه ها را فراهم می کند

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

سه شنبه نهم دی ماه نشست رسانه ای « محمود امانی » دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با حضور رسانه ها و خبرنگاران برگزار گردید .

این نشست از طریق ویدئو کنفرانس برای خبرنگارانی که در جلسه حضور نداشتند نیز پخش می شد و آنان نیز پرسش های خود را مطرح کردند .

بر خلاف نشست های پیشین هیچ گونه اطلاع رسانی از سوی مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش برای خبرنگاران صورت نگرفت و روابط عمومی و امور بین الملل شورای عالی آموزش و پرورش خود در این زمینه اقدام به دعوت از خبرنگاران کرده بود .

دوشنبه هشتم دی ، « صدای معلم » در گزارشی نسبت به عملکرد روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در مورد برگزاری نشست های رسانه ای انتقادات صریحی را مطرح کرد . ( این جا )

این رسانه پرسیده بود :

« چرا مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش که قاعدتا و منطقا باید پاسخ گوترین و مسئولیت پذیرترین نهاد در این وزارتخانه باشد در مورد عملکرد و رویکرد خود پاسخ گو نبوده و دچار استبداد و تک روی در حوزه برخورد با رسانه ها گردیده است  ؟

واحدی که باید در ستاد وزارت آموزش و پرورش نبض حیات سازمان بوده و شکاف " اداره " و " مدرسه " را آسیب شناسی و ترمیم کند ؛ خود تبدیل به سانسورچی سخنان وزیر آموزش و پرورش شده است ؟! »

« مدیر صدای معلم » که به عنوان نخستین رسانه در این نشست حضور پیدا کرده بود مجددا نسبت به عملکرد روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و مدیریت ضعیف و ناکارآمد آن انتقاد کرد .

وزیر آموزش و پرورش در سخنان و مصاحبه هایشان به کرات از آموزش حضوری در مدارس و اولویت داشتن آن می گویند .

طبق مصوبه چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در ۲۴ آبان ۹۹، برگزاری جلسات در شهرهای قرمز تا سقف ۱۵ نفر با رعایت بقیه پروتکل های مربوطه مجاز است  .

اگر آقای حاجی میرزایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش قصد جامه عمل پوشاندن به حرف ها و مواضع خود را دارند از همان طبقه خودشان در وزارتخانه شروع کنند !

به جای این که فقط شعار بدهند و سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را بسوزانند نخست از خود شروع کنند .

به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش در این موارد و در این مدت به نوعی جامعه ، افکار عمومی و رسانه ها را سر کار گذاشته است !

به نظر می رسد " کرونا " بهانه ای شده است تا برخی مسئولان این وزارتخانه با برگزاری نشست هایی که بیشتر جنبه رفع تکلیف و فرمالیته دارد و کارایی و کیفیتی هم ندارد از زیر بار پاسخ گویی فرار کنند .

اگر روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ادعا می کند که پاسخ گوست باید در عمل آن را نشان دهد . از این حرف ها زیاد شنیده ایم!

آن چه در زیر می آید ، بخش دوم از پرسش و پاسخ مدیر صدای معلم و دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش است .

 

التقاد صدای معلم از تحریف کتاب های درسی و دفاع دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از برنامه درسی

صدای معلم :

در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگارام محترم در مورد مورد اعتراضاتی که نسبت به محتوای کتاب های درسی و تحریفاتی که صورت گرفته است ؛ این پایه انحراف برای سال های قبل است و  تاکنون کسی و یا جریانی مسئولیت آن را نپذیرفته است .

یکی از وظایف شورای عالی تایید انطباق مطالب کتاب های درسی با مصوب شورا است.

شما هم در پاسخ فرمودید که مطالب کتاب های درسی را تایید می کنید.  در واقع ، روند کتاب های درسی و چیزی که بوده است را تایید می کنید ؛ این در حالی است که افکار عمومی نظر شما را تایید نمی کنند.

آنها اعتقاد دارند که کتاب های درسی منعکس کننده واقعیات و نیازهای جامعه یا پیشینه تاریخی آن نیستند .

التقاد صدای معلم از تحریف کتاب های درسی و دفاع دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از برنامه درسی

امانی:

آن چه که در مورد کتاب ها اشاره کردم صریح و روشن بود. کتاب های درسی حاوی اصولی است  از جنس اخلاق  حاوی اهداف ،  محتوا و فرآیند یاد دهی و جلوه های ارزش یابی .

این حداقلی است که اسمش را می گذاریم برنامه های درسی.

کتاب ها جلوه ای از فرهنگ و تمدن هستند . این جنبه ها جزئیاتش در برنامه درسی نمی آید .

وقتی ما بررسی می کنیم منظور  انطباق با آن کلیات است. این طور نیست که هر کتابی نسخه چاپی اش اینجا بیاید و تایید شود .

پس توضیح من شفاف بود .

 

صدای معلم:

اما شما در این مورد سکوت کردید و چیزی نگفتید ؟

فراموش نکنید که شما یک نهاد نظارتی در آموزش و پرورش هستید !

 

امانی:

در پاره ای از زمینه ها ممکن است بعد رسانه ای نداشته باشیم اما تاثیر گذاری خودتان را بر سیستم داشته باشید.

من در تمامی این موارد به صورت کاملا کنش گرانه وارد مساله شدم. هم در ارتباط با سازمان پژوهش و هم در  ارتباط با وزیر محترم آموزش و پرورش. شاید به این پشتوانه تخصصی من هم برمی گشت. من سال ها مدیرکل  دفتر تالیف بودم. شاید آن پشتوانه این اجازه را به من می داد که در این زمینه دقیق تر وارد شوم.

جمله جالبی که شما فرمودید که جامعه احساس می کند مطالبی که در کتاب ها آمده با نیازهای قطعی انطباقی ندارد . این یک دغدغه جدی است و دغدغه ای دائمی است و اتفاقا یکی از آن مواردی که باید دائم رصد کرد که  این مسئله به برنامه درسی هم برمی گردد. آیا این برنامه درسی برنامه درسی مبتنی بر نیازسنجی است یا نه.

 اولین قدم این است که یک چالش دائمی هم در دنیا وجود دارد به  اندازه ای که مرزهای نیاز روزانه زاده می شوند اما برای تبیین محتوای کتاب درسی شدن باید یک چرخه جدی طی بشود . بین مقاله و کتاب فاصله است. مقاله علمی در مورد فیزیک هسته ای با کتاب فیزیک هسته ای شش سال پنج سال فاصله دارد . این نسبت ها را چگونه می شود از بین برد ؟

 چگونه می شود پر کرد ؟

کتاب درسی باید بر امهات متمرکز شود در عین حال به مدرسه اجازه بدهیم نفس بکشد. آن چیزی که در سند آمده برنامه تجویزی ، نیمه تجویزی غیر تجویزی.

التقاد صدای معلم از تحریف کتاب های درسی و دفاع دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از برنامه درسی

 دومین راهش این است که بدنه این بخش  امهات بزرگ را به گونه ای بچینی که مصادیقش را از جامعه خودش انتخاب کند .

  اینها تکنیک هایی هستند  که یک کتاب درسی را زنده نگه می دارد و خیلی هم دشوار است اما شدنی است.

تلاشی که ما در این سال ها کردیم در مورد کتاب های درسی تلاش قابل توجهی بوده است .

جز معدود جاهایی است که  یک تفکر با مدیریت نسبتا مستقر حاکم بوده به جز این چهار پنج سال اخیر بگذارید کنار می بینید یک نوع  پختگی ، یک نوع استمرار در بخش ها حاکم بوده و این امکان را فراهم کرده که آن جریان کارشناسی  پختگی ،بدنه برنامه درسی که قابلیت اتصال آن به مسائل جامعه ای را داشته باشد از این طرف آن ارتباط را به وجود بیاورد و آنچه که من از آن دفاع کردم و بخواهم به خانواده ها  اطمینان  بدهم که کلیت جریان برنامه های درسی ما آن توان مندی های  رشد بنیادی بچه ها را فراهم می کند. یعنی خواندن  ، نوشتن و مهارت های یادگیری مهارت های حساب کردن مهارت های تفکر ، مهارت های علمی ، مهارت های فرایندی – درسی دیده شده است.

باید دو نکته را جدی بگیریم: اول این برنامه ها باید موثر اجرا شود. بچه ای که این را می خواند  آن روش علمی که در کتاب است را واقعا بچشد .رشد کند ادبیات ، نگارش ریاضیات .

دوم آن که آن  اتصالات به نیازهای بیرونی را در سطح مدرسه بتوانیم برقرار کنیم.

این نقشه کلان کار است .

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش نخست

بخش دوم


التقاد صدای معلم از تحریف کتاب های درسی و دفاع دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از برنامه درسی

یکشنبه, 14 دی 1399 21:19 خوانده شده: 141 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
باقر 1399/10/14 - 21:48
در اموزش و پرورش دلفان تعدادی از مواد درسی و اموزشی در مدارس تدریس نمی شوند کبیری از طریقاموزش متوسطه و فناوری. و معاون اموزشی اختصاص نداده اند. این جای بحث دارد که در دلفان لرستان بعضی مواد درسی اضافه هستند و و اینها در اینده دانش اموزان تاثیر ندارند اگر هم دارند از طرف اداره ا پ دلفان اهمیتی ندارند اموزش یله و رها شده
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 22:49
این خزعبلات چیه که شورای عالی جواب داده است؟
اصلا یا سوال را نفهمیده اند یا قرار بر این است که چوله گویی کنند.
اینقدر جواب یک سوال سخت است؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/15 - 09:00
امانی:

در پاره ای از زمینه ها ممکن است بعد رسانه ای نداشته باشیم اما تاثیر گذاری خودتان را بر سیستم داشته باشید.
بعد رسانه ای نداشته باشیم
بر سیستم داشته باشید.
اخه این که توی یک جمله برای اشاره بخودش از فعل اول شخص جمع و بلافاصله از فعل سوم شخص حمع استفاده میکنه معلومه چقدر تشتت فکری و بیچارگی و .....داره.بابا خبرنگار محترم بزار چند صباحی توی این مرغزار .... اذیتش نکن. از هر کس اندازه فهمش توقع داشته باش. کلم الناس علی قدر عقولهم. یا به ایه قران تمسک کن
وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا
اینها مصداق جهل و خرافه اند چون ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور