صدای معلم

صدای معلم در نشست رسانه ای حضوری شورای عالی آموزش و پرورش : آقای دبیر کل ! شما تاکنون حتی به نادیده گرفته شدن شیوه نامه بازگشایی مدارس که با محوریت شورای عالی آموزش و پرورش تدوین و تایید شده بود یک انتقاد ساده هم نکرده اید ! مدرسه ای که شما ساخته و تعریف کرده اید حتی اختیار تصمیم گیری در مورد یک مساله ساده و اجرایی خودش را هم ندارد !

امانی : در تمام زمینه ها باید به مدرسه اعتماد کنیم ؛ در " آموزش حضوری " با شما توافق کامل داریم ؛ فضا قانونی است اما باب میل ما نیست !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

سه شنبه نهم دی ماه   نشست رسانه ای « محمود امانی » دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با حضور رسانه ها و خبرنگاران برگزار گردید .

این نشست از طریق ویدئو کنفرانس برای خبرنگارانی که در جلسه حضور نداشتند نیز پخش می شد و آنان نیز پرسش های خود را مطرح کردند .

بر خلاف نشست های پیشین هیچ گونه اطلاع رسانی از سوی مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش برای خبرنگاران صورت نگرفت و روابط عمومی و امور بین الملل شورای عالی آموزش و پرورش خود در این زمینه اقدام به دعوت از خبرنگاران کرده بود .

آن چه در زیر می آید ، بخش نخست از پرسش و پاسخ مدیر صدای معلم و دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش است .

 

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شورای عالی آموزش و پرورش و جایگاه مدرسه و اولویت داشتن آموزش حضوری

صدای معلم:

وزیر آموزش و پرورش در سخنان و مصاحبه هایشان به کرات از آموزش حضوری در مدارس و اولویت داشتن آن می گویند .

طبق مصوبه چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در ۲۴ آبان ۹۹، برگزاری جلسات در شهرهای قرمز تا سقف ۱۵ نفر با رعایت بقیه پروتکل های مربوطه مجاز است  .

اگر آقای حاجی میرزایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش قصد جامه عمل پوشاندن به حرف ها و مواضع خود را دارند از همان طبقه خودشان در وزارتخانه شروع کنند !

به جای این که فقط شعار بدهند و سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را بسوزانند نخست از خود شروع کنند .

به نظر می رسد وزارت آموزش و پرورش در این موارد و در این مدت به نوعی جامعه ، افکار عمومی و رسانه ها را سر کار گذاشته است !

به نظر می رسد " کرونا " بهانه ای شده است تا برخی مسئولان این وزارتخانه با برگزاری نشست هایی که بیشتر جنبه رفع تکلیف و فرمالیته دارد و کارایی و کیفیتی هم ندارد از زیر بار پاسخ گویی فرار کنند .

اگر روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ادعا می کند که پاسخ گوست باید در عمل آن را نشان دهد . از این حرف ها زیاد شنیده ایم!

آقای حمیدی در پرتال وزارت آموزش و پرورش اعلام می کند که روابط عمومی در برابر افکار عمومی پاسخ گوست .

پس چرا پاسخ گو نیستید ؟

چرا ایشان و آقای باقرزاده مثل مسئولان سابق این مرکز در نشست های رسانه ای و در میان خبرنگاران حضور ندارند ؟

روابط عمومی باید پاسخ گوترین بخش در وزارتخانه باشد که نیست !

و انتقادی از شما آقای امانی به عنوان دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش داشته باشم .

در نشست پیشین از شما پرسش کردم ؛ در مورد چرا آموزش حضوری جدی گرفته نمی شود و این چه نوع اولویتی است که عملا در حال لوث شدن است؟

اما  به نظرم ؛ پاسخ های شما قانع کننده نبود .

شما تاکنون حتی به نادیده گرفته شدن شیوه نامه بازگشایی مدارس که با محوریت شورای عالی آموزش و پرورش تدوین و تایید شده بود یک انتقاد ساده هم نکرده اید !

آقای امانی

« آیین نامه اجرایی مدارس » بیش از بیست سال است که توسط شورای عالی آموزش و پرورش مصوب و ابلاغ شده است .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شورای عالی آموزش و پرورش و جایگاه مدرسه و اولویت داشتن آموزش حضوری

به تازگی شورای عالی آموزش و پرورش اقداماتی را برای به روز کردن آن آغاز کرده است .

شما فکر می کنید این گونه قوانین و آیین نامه ها هر چقدر هم عالی و بی نقص تصویب شوند چقدر ضمانت اجرایی دارند ؟

فرضا این آیین نامه یکی از ارکان مدرسه را « شورای مدرسه » تعریف کرده است .

برای این رکن مهم در مدرسه 29 وظیفه و اختیار تعریف شده است .

بند هشتم از این اختیارات به صراحت بیان می کند : بحث‌ و اتخاذ تصميم ‌در مورد چگونگي ‌برگزاري‌ امتحانات‌ با رعايت‌ مقررات ‌و دستورالعمل هاي‌ مربوط

مرور مواضع و عملکرد مسئولان این وزارتخانه در دوره 10 ماهه پس از شیوع کرونا و تعطیلی مدارس نشان می دهند که آن ها نه تنها هویت حرفه ای مدرسه و جایگاه قانونی این سازمان مهم را به رسمیت نشناخته اند بلکه با مواضع دستوری و از بالا به پایین اجازه نداده اند که مدرسه تنفس کرده و ارکان قانونی آن حتی به وظایف قانونی خود عمل کنند .

و یا در مورد جایگاه مدرسه در سند تحول بنیادین نقشی که در ترسیم چشم انداز 1404 برای آن تعریف شده است . صدای معلم : با این تفاسیر ، بهتر است اداره آموزش و پرورش را در این موقعیت به همان ستاد ملی مبارزه با کرونا بسپارید !

مدرسه ای که شما ساخته و تعریف کرده اید حتی اختیار تصمیم گیری در مورد یک مساله ساده و اجرایی خودش را هم ندارد .

مدرسه ای که اختیار یک امتحان گرفتن را با مسئولیت خودش ندارد ، این همه شعارهای رنگارنگ چه معنایی دارند ؟

این همه شعار دادن چه فایده ای دارد ؟

اکثریت جامعه و بسیاری از رسانه ها به این موضوع واقف هستند .

 

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش :

در کبرای مساله با شما رویکرد خود من هم این است . صد در صد . نگاه من این است که باید به مدرسه قوت بدهیم ، به تصمیم گیری هایشان اعتبار و مشروعیت بدهیم و جایگاه مدرسه را به رسمیت بشناسیم و اساسا به آنها اعتماد کنیم. در تمام تولیدهایی که ما در این مدت داشتیم و دقت کنیم ادبیات این موضوع در آن موج می زند.

 وقتی من در فضای مجازی این را دنبال می کنم می بینم این پیام به مدیران رسیده است. شاید در همین فضای خود شما بود چهار روز پیش دیدم مدیری نوشته ما داریم کم کم ادبیات کلمه شورا و مدرسه زیاد به گوشمان می خورد، اهمیت پیدا می کندکه برای من این جمله خیلی شیرین بود چون من اتفاقی این نوشته را دیدم و سیو کردم.

ما در باب بازگشایی مدارس ،امتحانات، زمان بندی، شیوه آموزش ، نوع نقش هایی که معلمین به دانش آموزان می دهند اگر به تمام اینها دقت کنید در این ها ما به مدرسه جایگاه دادیم هم در مصوبه خودمان و هم در شیوه نامه ای که توسط وزارتخانه و معاونت متوسطه صادر شد . آن چه که در این موضوع تاثیر می گذارد دو جنبه است. یکی عوامل بیرونی است. عوامل بیرونی در این باره تغییرات و نوساناتی در تصمیم های  خود دارند. من قضاوت نمی کنم که آیا آنها مخلند  یا درست است این تغییر  نوسان در این وضعیت اعلام کردن و  تغییر سیاست و غیره ؛شاید شرایط بحران و اقتضای کرونا این است که  که تصمیم ها تغییر کنند اما تاثیر ناگوار خود را می گذارد.

 مسئله دوم از درون خود ما، عادت ها است. آن جا را نمی شناسیم و  مدام می خواهیم حالت تولی گری داشته باشیم . مثالی می زنم. در استان ها دو روز را تعطیل اعلام کردند. آیا این سیاست وزارت آموزش و پرورش است که اداره کل بیاید و بگوید بچه ها خسته اند تعطیل کنیم یا نه ؟

یا نه ، سیاست وزارتخانه این است که بگوید مدیران  ، معلمین و شوراها شما تشخیص بدهید که این دو روز را خواستید تعطیل کنید ، تعطیل کنید. از هر مسئولی که بپرسید می گویند این دومی . هنوز در ذهنمان این است که اداره کل بگوید تعطیل است و تعطیل شود .

گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شورای عالی آموزش و پرورش و جایگاه مدرسه و اولویت داشتن آموزش حضوری

زمانی بحث  برف است فرق می کند  ولی بحث خستگی است. بحث خستگی و نشاط و... نبض بچه ها دست معلم مدرسه است.

من معتقدم که ما در تمام زمینه ها باید به مدرسه اعتماد کنیم و مصوباتی که در زمان من شکل گرفته رعایت شده است .

 آیین نامه اجرایی مدارس که اشاره فرمودید و الآن خوشبختانه با اقدامی که از شهریور ماه آغاز شد ذینفعان خود مدیران و مناطق  که ما سه ماه وقت گذاشتیم که این به دست آنها برسد و نظرشان را بگویند از طریق همه امکانات  هم روی سایت و گوشی به صورت رسمی فرستادیم هم گروه های آموزشی و هم به خود مدیران چون مدیران هم یک گروه آموزشی دارند مانند معلمان که گروه آموزشی دارند مدیران هم گروه آموزشی دارند . فرستادیم و نظراتشان آمده است. محور  کار ما این است .

هر جا که می توانیم نقش مدرسه را پررنگ کنیم پررنگ ترش کنیم و به مدرسه اعتماد کنیم. تغییراتی در آیین نامه اجرایی اعمال می شوند به نظر من آیین نامه اجرایی مدرسه را از پتانسیل مدرسه محوری بهتری برخوردار خواهد کرد.

تقریبا در تمام جلسات شورای عالی آموزش و پرورش این موضوع به عنوان یکی از آن مبانی پذیرفته شده راجع به تک تک رسمی ها من می بینم خوشبختانه اعضای شورا به این موضوع اهتمام دارند و توجه دارند و بیان می کنند .

 

صدای معلم:

اصلی ترین فرق بین جوامع سنتی و مدرن در یک چیز است : احترام به قانون و اجرای قانون.

شما در شورای عالی آموزش و پرورش بهترین قانون  را هم تصویب کنید ، کامل ترین ، جامع ترین ، علمی ترین و  کارشناسی ترین ولی وقتی ضمانت اجرایی نداشته باشید ، مجری شما نتواند اجرا کند و یا انگیزه ای برای اجرای آن نداشته باشد یا به هر دلیلی امکانات اجرا پیدا نکند این قانون از حیز انتفاع ساقط است و  به درد نمی خورد. آن قانون به بایگانی می رود مثل قبلی ها !

این مساله نه فقط در شورای عالی آموزش و پرورش که در کل کشور همین است.

 شما در این جامعه نه فرهنگ اجرای قانون می بینید نه فرهنگ سازمانی آموزش و نه در جاهای دیگر.

برای این چه فکری کرده اید ؟

تاکید می کنم شما به عنوان دبیر کل شورای عالی نتوانستید از مصوبه خودتان دفاع کنید و به راحتی آن را به بهانه های مختلف کنار گذاشتند !

 گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شورای عالی آموزش و پرورش و جایگاه مدرسه و اولویت داشتن آموزش حضوری

امانی:

ما در شورای عالی نسبت به مصوبات سه کار داریم: سیاست گذاری، تصویب مقررات و قوانین ، نظارت بر اجرا . ما مصوبه خودمان را نظارت می کنیم ، ارزشیابی می کنیم در  مبادی تصمیم سازی هم حضور داریم و این فضا را به سهم خودمان کاملا کنترل می کنیم.

 بسیاری از جاهایی که دارد اجرا می شود با مصوبه ما همراه است. اگر مصوبه ما را ببینید یک آموزش ترکیبی ، اولویت آموزش حضوری و غیرحضوری. اختیار و تصمیم گیری در باب زمان آموزش ، شیوه آموزش ، نقش معلم ، نقش دانش آموز ، شورای مدرسه  ، رعایت پروتکل ها در محیط مدرسه  ... بر اساس ارزشیابی و اختیاراتی که داریم.

آنچه که دارد اتفاق می افتد خارج از مصوبه ما نیست ، داخل مصوبه است اما ممکن است  آن اهتمام و اولویت جدی که ما دادیم  اعمال نشود ....

 

صدای معلم:

شما نامه رئیس کمیسیون آموزش را که اخیرا به وزرای صمت علوم را خوانده اید. وضعیت اداره هنرستان ها در وضعیت کنونی تخطی از قانون است. خود وزارتخانه هم توجه نمی کند. شما برای چه هنرستان را درست کردید ؟ اصلا اول و دوم ابتدایی را برای چه درست کردید.؟ اینها در  شیوه حضوری معنا پیدا می کنند.

 

امانی:

نه تنها این نامه است ، نامه آقای وزیر به رئیس جمهور هم است. آموزش و پرورش اولویت هایش چیست کاملا روشن است. ما در مورد آن اولویت ها به هیچ عنوان کوتاهی نکردیم. اولویت هایمان را جابه جا کنیم. اما از آن طرف تصمیم گیری راجع به موضوع حضوری و غیرحضوری عمده اش در این نقطه است. حضور و یا عدم حضور . این تصمیم گیری درکشور فقط در حیطه ما نیست. ستاد دارد. در آن ستاد  کنشگران هستند. این کنشگران هر کدام  از منظری می بینند .

من درباره تصمیم های این ستاد اصل را بر این می گذارم که وقتی وزیر آموزش و پرورش به صراحت نامه نوشته و رئیس جمهور محتوای نامه را  تایید کرده مبنی بر  اهمیت دو سال اول ، مبنی بر آموزش های تمرینی – مهارتی و رفته است  آنها هیچ گونه سوگیری مخفی نسبت به این ندارند که این کار انجام نشود اما اطلاعات آنها و روندهایی که دارند بررسی می کنند  ،خطرهایی که پیش بینی می کنند حیطه تخصصی که دارند.

 علاوه بر بحث ستاد کرونا جلسات مکرری بین دو وزیر آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و  معاونان دو وزارتخانه گذاشته شده است. آنچه که در مورد کرونا دارد انجام می شود این است که احتیاط در باب پیشگیری از اوج گیری ناگهانی غیر قابل کنترل پاندمی برای اینها یک اصل است که در کنار این اصل عوامل احتمالی مانند مدرسه و مانند اینها ...  پافشاری ما در اینجا این است که اگر قرار است جایی باز شود تمام توان ها باید جمع شود که مدرسه باشد .

 

صدای معلم:

الآن همه جا باز است به غیر از مدارس !

 

امانی:

در این میان یک سازو کار قانونی وجود دارد . این ساز و. کار قانونی ستاد است .در اینجا حرف ها زده می شوند اما در نهایت چیزی که بیرون می آید دستگاه مجری اجرا می کند .

 می خواهم بگویم غیر قانونی نیست. اما قانون ها باید در طول یکدیگر بیایند. ما یک قانون گذاشتیم در رابطه با آموزش . آنها هم در ستاد کرونا جایگاه قانونی دارند .

 در نهایت همه بررسی هایی که می کند که مدارس در این زمان این گونه باشد. چیزی تلخ تر از این برای ما نیست. ما می دانیم در دوره کرونا کل بچه ها در کل جهان آسیب های فراوانی خواهند دید که جبران این دوره یک دوره طولانی کاری را خواهد خواست .

 امیدواریم هر چه زودتر این موج کاهش پیدا کند و به یک دوره تثبیت و پایداری برسیم .

فضا قانونی است اما باب میل ما نیست !

چیزی که ما با آقای پورسلیمان کاملا توافق داریم در آموزش فقط از نوع حضوری است.

 

صدای معلم :

با این تفاسیر ، بهتر است اداره آموزش و پرورش را در این موقعیت به همان ستاد ملی مبارزه با کرونا بسپارید !

 

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

بخش نخست

ادامه دارد


گزارش صدای معلم از نشست رسانه ای شورای عالی آموزش و پرورش و جایگاه مدرسه و اولویت داشتن آموزش حضوری

پنج شنبه, 11 دی 1399 14:08 خوانده شده: 185 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/10/11 - 15:27
با سلام حضور آقای پورسلیمان و خوانندگان محترم.بنده کسی هستم که تقریبا در اکثر جلسات با هدف تنظیم اولیه مصوبات شورای عالی جهت ارسال به صحن شورا برای تصویب شرکت دارم مصوبات با کارشناسی و تحلیل مسایل مبتلابه آن و ارایه راه حل های متناسب با مساله شروع می شود در ادامه راه حل های کارشناسی وفنی بدون نقد صرفا شنیده می شود در نهایت ر یس جلسه با توجه به مصلحت ها و صرفا دستور وزیر که در اکثرموارد مغایر با راه حل های کارشناشی است به صورت ریش سفیدی ؛صرفا راه حلی که ریسس جلسه یا معاونان متناسب با جلب رضایت وزیر است با گفتن عبارت کلی " فعلا این راه حل باتوافق کلی پذیرفته می شود" تایید می شود
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه۱ 1399/10/11 - 15:39
ادامه.... لذا بندرت به راه حل های کارشناسی توجه می شود مصوبه سپس در صحن اصلی شورا توسط اعضای بیرونی برای نمونه اساتید دانشگاهی که کمتر از جریانات داخلی آموزش و پرورش خبر دارند با چاشنی عجله و ایجاد هراس توسط آنان تایید می شود وبه صورت قانون در می آید. برای اکثر مصوبه ها از گذشته تا کنون این اتفاق صادق است مصوبه اخیر در خصوص ارزشیابی حضوری دانش آموزان هم بویژه اول و دوم ابتدایی نیز چنین مراحلی را طی کرده است این مصوبه صرفا بهانه ای برای فرار از پاسخگویی معاونان نالایق به ویژه ابتدایی در خصوص کم کاری درپیش بینی برنامه های حضوری دانش آموزان برای انجام ارزشیابی های تکوینی در کلاس براساس پروتکل های بهداشتی ونیز پیشنهادهای مراکز پژوهی چون پژوهشگاه است.لذا آقای امانی که اخیرا سکان را بدست گرفته اند با عمل کردن به شیوه روسای پیشین اصولا قادر به دفاع از مصوبه های کارشناسی غیرفنی خود نخواهد بود
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 20:51
روابط عمومی باید پاسخ گوترین بخش در وزارتخانه باشد که نیست !
میگویند روابط همومی ویترین اداره است. یادم امد لطیفه ای که در ان مردی روستایی بمغازه رندی شهری رفته و پیراهنی را پشت ویترین دیده و پسندیده و طالب شده بود فروشنده رند به او پیراهن دیگری داده بود و در مقابل اعتراض انمرد ساده دل گفته بود که ان مال ویترین است هنگام فراغ ایندو و خروجچ مرد ساده از مغازه ان رند فروشنده گفته بود که ایمرد یک تار سبیلت را بیادگار بده مرد ساده ما دست کرده بود یک موی زائد از بدنش کنده بود و تقدیم فروشنده کرده بود و گفته بود این ویترین است. حالا نقل این میرزایی و حاجی و ترکیب مرده شوری اش است که ویترین خوبی دارد اما موی زائد بذل وزارتخانه میکند. ...
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/10/11 - 23:16
صدای معلم، صدای معلم باش!!!! حیف که پنبه در گوش نهاده ای و برای مستند سازی، مدام در دم دفتر این معاون و اون معاون و مسوول، وقت هدر میدهی و دل خوش کرده ای به مصاحبه با کسانیکه که سراسر سفسطه و ریا در گفتارشان هویداست.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 11:44
به گزارش اسپوتنیک، انتشار تصویری از یک آگهی فروش موی طبیعی دختر ۹ ساله در فضای مجازی، برای خرید گوشی تلفن همراه و استفاده‌ی او از برنامه شاد و شرکت در کلاس‌های مجازی با واکنش‌ کاربران و انتقاد آنان از عدم دسترسی بسیاری از دانش‌آموزان به تبلت، گوشی همراه و اینترنت همراه شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 11:44
گفته می‌شود به دنبال انتشار و بازتاب گسترده این خبر، پیگیری‌هایی در خصوص کمک به این خانواده انجام شده است و گویا چندین خیر، مبلغ مورد نظر برای خرید تبلت برای این دختر ۹ ساله را فراهم کرده‌اند.
پاسخ + 0 0 --
معلم شاغل 1399/10/14 - 14:57
شما که هی انگلیس و اروپا رو مثال میزدین، میگم نکنه میخواین بگین اعتراض معلمای انگلیس به آموزش حضوری و درخواست آموزش مجازی، تقصیر اکثریت ما فرهنگیای ایرانی بوده!!!! خوب بخونین:: منبع خبر معتبر و رسمی داخله!!!!
https://www.tabnak.ir/fa/news/1025536/%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 18:46
متخصص اعصاب و روان : گوشی را از فرزند خود دور کنید/ امکانش هست؟

کودک در سنین پایین تر درگیر اینترنت و رسانه باشد بیشتر درگیر بیش فعالی می شود در نتیجه والدین باید تلاش کنند گوش موبایل را از کودکان دور کنند تا از وابستگی آن ها جلوگیری شود.
هر چیزی که وقت زیادی را از فرد بگیرد و باعث شود تمرکز او بر همان موضوع عمل کند را اعتیاد می گویند.
هنگامی که فرد تنها با یک عوامل خاص دل خوشی های خود را دنبال می کند و از دل خوشی های زندگی دور شود به آن عوامل اعتیاد پیدا کرده است.
اینترنت و وابستگی به گوشی موبایل در کودکان باعث بلوغ زود رس می شود و این خود به تنهایی می تواند در رشد کودکان اختلال ایجاد کند.
هر عادت نامناسبی که فرد به آن دامن بزند باعث اختلال رفتاری می شود و باید درمان شود.
کد خبر 1472056 . خبرنیوز

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور