صدای معلم

علی رغم افزایش شدید شمار دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در آلمان و قرنطینه شدن بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ؛

رئیس اتحادیه معلمان آلمان : مدارس به هر قیمت باید باز بمانند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

دویچه وله فارسی امروز یازدهم نوامبر نوشت : ( این جا )

روزنامه آلمانی "بیلد" روز چهارشنبه ۲۱ آبان (۱۱ نوامبر) از افزایش شدید شمار دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در آلمان خبر داد. این روزنامه به نقل از "اتحادیه معلمان آلمان" نوشت: « در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در قرنطینه ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به‌سر می‌برند.»

به نوشته بیلد، در پایان ماه سپتامبر تعداد دانش‌آموزان آلوده به ویروس کرونا حدود ۵۰ هزار نفر بود. بنابراین گزارش، هم‌ اکنون دست‌کم ۳۰ هزار معلم نیز در قرنطینه هستند.

هاینز پیتر مایندیگر، رئیس اتحادیه معلمان آلمان به روزنامه بیلد گفته این وضعیت منجر به تعطیلی تدریجی مدارس در آلمان شده است. به گفته او، اکنون شرایط به گونه‌ای است که سیاستمداران کنار کشیده و مسئولان بهداشتی تصمیم‌گیرنده شده‌اند.

به گفته مایندیگر، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در مدارس تا اطلاع ثانوی الزامی است و این کار در عمل به معنای آن است که تعداد دانش‌آموزان حاضر در کلاس‌ها نصف و حضورشان نوبتی شده است. او این وضعیت را بهتر از بستن کامل مدارس می‌داند.

نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

رئیس اتحادیه معلمان آلمان سیاستمداران را متهم کرد که در مراقبت از مدارس در برابر بیماری کووید۱۹ به سختی شکست خورده‌اند. با این‌‌حال او تاکید کرد: « مدارس به هر قیمت باید باز بمانند.»

هم‌چنین کریستف پلوس، نماینده پارلمان آلمان از حزب حاکم دموکرات مسیحی، از دولت‌های محلی در ایالت‌ها خواست که اقدامات احتیاطی بیشتری در مدارس به عمل آورند. نگاهی بر عملکرد رسانه ها و تشکل های فعال در حوزه آموزش و پرورش ایران نشان می دهد که موضع آنان از ابتدا تاکنون ادامه تعطیلی مدارس بوده است .

او به روزنامه بیلد گفت که تعطیلی فله‌ای مدارس به نگرانی خانواده‌ها منجر می‌شود و باید از این کار دوری جست. به جای آن به گفته او، کلاس‌های درس مدارس باید به سیستم تهویه و دیواره‌های جداکننده پلکسی گلس (طلقی) مجهز کرد.

آنا کارلیچک، وزیر آموزش آلمان نیز روز گذشته خواستار الزامی شدن استفاده از ماسک در کلاس‌های درس در سراسر این کشور، حتی مدارس ابتدایی شد. او این اقدام را در وضعیت کنونی پاندمی که شمار ابتلا بسیار بالاست، "منطقی" دانست. »

در آخرین گزارشی که « صدای معلم » از وضعیت باز ماندن تعطیلی مدارس در این کشور منتشر کرد نوشت : ( این جا )

« « آلمان در ماه آتی نوامبر در انتظار هجوم دومین موج سنگین پاندمی کروناست. برای جلوگیری از گسترش آن، دولت‌های ایالتی و دولت فدرال آلمان تصمیم به اعمال محدودیت شدید در سراسر آلمان گرفته‌اند. این محدودیت نخست تا پایان ماه نوامبر ادامه دارد و برخی شاخه‌های اقتصادی بار دیگر آسیب خواهند دید.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نخست‌وزیران ایالت‌های شانزده‌گانه این کشور روز چهارشنبه ۷ آبان (۲۸ اکتبر) در یک کنفرانس ویدئویی بر سر اعمال محدودیت‌های سخت گیرانه در مورد تماس شهروندان با یکدیگر به توافق رسیدند.

دولت آلمان قصد دارد با تعطیلی گسترده تمام فعالیت‌های تفریحی در سطح کشور، موج دوم کرونا را بشکند. بدین گونه دولت می‌خواهد گسترش بدون کنترل این ویروس همه‌گیر را مانع شود.

هم‌اکنون ریسک لجام‌گسیخته و غیرقابل کنترل شیوع این ویروس روز به روز در حال افزایش است و شمار مبتلایان تقریبا هر هفته دو برابر می‌شود.

این اقدامات محدودکننده از روز دوشنبه آینده دوم نوامبر به اجرا درخواهند آمد و تا پایان این ماه ادامه خواهند یافت.

نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

اقدامات محدودکننده مصوب دولت‌های ایالتی و فدرال آلمان به قرار زیر است:

* تماس‌های فردی : در مکان‌های عمومی، تنها تماس اعضای دو خانواده و تا حداکثر ده نفر مجاز است.

* تمامی رستوران‌ها، کافه‌ها و مهمان‌سراها از دوم نوامبر تا پایان ماه به کل تعطیل خواهند شد. شرکت‌های سفارش مواد غذایی برای خانه‌ها و یا خرید غذای پخته از رستوران‌ها برای صرف در خانه و یا کانتین‌های غذاخوری استثنا هستند و می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

* در حوزه خدمات: سالن‌های آرایش صورت، ماساژ و تاتو تعطیل خواهند شد، زیر در این مشاغل حفظ فاصله امکان‌پذیر نیست. درمان‌های پزشکی مانند بدن‌درمانی (فیزیوتراپی)، و نیز سالن‌های آرایش مو به کار خود ادامه خواهند داد.

* سوپرمارکت‌ها: فروشگاه‌های تک‌فروشی مواد غذایی باز خواهند ماند، اما تابع مقررات هستند، مبنی بر اینکه چه تعداد مشتری هم‌زمان در فروشگاه حضور دارند.

* مدارس و مهد کودک‌ها باز خواهند ماند.

* مسابقات ورزشی حرفه‌ای، از جمله بازی‌های بوندس‌لیگا در ماه نوامبر بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شوند.

*فعالیت کانون‌های ورزشی آماتور متوقف خواهد شد. این انجمن‌های ورزشی تمرین نخواهند داشت. ورزش‌های فردی در فضای باز مانند دویدن در تنهایی، مجاز خواهند بود. استودیوهای بدن‌سازی و سالن‌های شنا و تفریحات آبی تعطیل خواهند شد.

* ارائه خوابگاه و اتاق برای گردشگران در داخل کشور برای ماه نوامبر ممنوع خواهد بود. این امر فقط در موارد بسیار ضرور و سفرهای کاری اجتناب‌ناپذیر امکان‌پذیر است.

* بنگاه‌های اقتصادی کوچک تا ۵۰ همکار قرار است تا ۷۵ درصد و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ‌تر تا ۷۰درصد درآمد مشابه نوامبر ۲۰۱۹ را دریافت دارند. هزینه ثابت یک بنگاه اقتصادی به طور تخمینی ارزیابی می‌شود. گفته می‌شود : "حجم این کمک مالی حدود ده میلیارد یورو برآورد شده است". »

اما وضعیت در ایران کاملا به گونه ای دیگر است .

مدارس در ایران از ابتدای اسفند 1398 تعطیل شدند . صدور دستور العمل بازگشایی مدارس از سوی وزارت آموزش و پرورش و متعاقب آن بازگشایی مدارس از 15 شهریور علی رغم مخالفت های بسیار و به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش با استقبال بیش از 50 درصدی خانواده ها رو به رو شد اما در حال حاضر ، " آموزش حضوری " در ایران فقط در 10 درصد مدارس صورت می گیرد .

این در حالی است که به گواهی مسئولان چه در داخل و چه خارج از آموزش و پرورش ؛ « مدارس » یکی از مکان هایی است که بیشترین رعایت پروتکل های بهداشتی در آن صورت می گیرد .

در گفت و گویی که « صدای معلم » با معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش داشت ؛ حکیم زاده ضمن تایید این موارد تصریح کرد : ( این جا )

« ما جلسه ای در کمیسیون بهداشت مجلس داشتیم و به اتفاق همکاران وزارت بهداشت شرکت کردیم . پرسش موکد این رسانه همواره این بوده است که چرا با وجود تعطیلی 100 درصدی دانشگاه ها و تعطیلی 90 درصدی مدارس هم اکنون شاهد پاندمی افسار گسیخته و افزایش بی سابقه ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم ؟

آن ها گزارش دادند و در گزارشات تاکید کردند که این تصمیم یک تصمیم مشترک بوده و آمارها و اطلاعات دادند که نشان می دهد خود دانشگاه علوم پزشکی در استان های کشور رفته اند و میزان رعایت بهداشت را در مدارس ما دیده اند.

این ها جزء شرح وظایف شان است .

خیلی جالب بود  و این که ما در جریان تهیه گزارش شان نبودیم .

 گزارشی که اعلام کرده بودند این بود که مدارس را یکی از بیشترین اماکنی معرفی کردند که در جامعه پروتکل ها در آنها رعایت می شوند و خیلی از آیتم های ما هشتاد و پنج درصد بود .

یکی از جاهایی که پروتکل ها کم رعایت می شوند مطب پزشکان است که کمترین میزان رعایت را دارند و مدارس یکی از بیشترین مکان هایی هستند که پروتکل ها در آن رعایت می شوند. »

نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

با این حال و با وجود تاکیدات متوالی وزیر آموزش و پرورش ایران بر اولویت داشتن " آموزش حضوری " اما اراده و عزم جدی برای بازگشایی مدارس مشاهده نمی شود .

« شبکه شاد » علی رغم تبلیغات فراوان هم نتوانسته است رضایت ذی نفعان این وزارتخانه را فراهم کند .

هنوز هیچ مقامی در مورد وضعیت سه و نیم میلیون دانش آموزی که نه می توانند از شبکه شاد و آموزش مجازی استفاده کنند و نه شرایط آموزش حضوری برای آن ها فراهم شده است ؛ پاسخ گو نبوده است .

« صدای معلم » از ابتدای اعلام رسمی شیوع کرونا و تعطیلی مدارس با انتشار گزارش های کارشناسی و با استناد به تجربیات جهانی ( توسعه یافته - در حال توسعه ) ضمن انتقاد صریح از رویه موجود خواهان بازگشایی مدارس و نه به صورت " اختیاری " گردیده است . پرسش « صدای معلم » آن است که آیا معنای اولویت داشتن آموزش و پرورش همین است ؟

این رسانه استمرار وضعیت موجود را دارای عوارض منفی و پیامدهای مخرب از جنبه های دیگر دانسته که ممکن است حتی در دوران " پساکرونا " به راحتی قابل جبران نباشد ضمن آن که معلوم نیست این وضعیت تا کی ادامه داشته باشد ؟

پرسش موکد این رسانه همواره این بوده است که چرا با وجود تعطیلی 100 درصدی دانشگاه ها و تعطیلی 90 درصدی مدارس هم اکنون شاهد پاندمی افسار گسیخته و افزایش بی سابقه ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم ؟

به‌دنبال افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا  ، 17 آبان کاهش ساعت کار را برای مشاغل غیرضرور پایتخت و دیگر مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیت از روز بیستم ماه جاری به مدت یک ماه تصویب کرد.

بر این اساس کلیه مشاغلی که در گروه‌های شغلی ۲ و ۳ و ۴ قرار دارند مشمول این قانون شده و از ساعت ۱۸ هر روز اجازه فعالیت نخواهند داشت. در این مدت تنها مشاغل گروه اول که در ردیف گروه شغلی ضروری معرفی شده‌اند، مجاز به ادامه فعالیت خود پس ساعت تعیین شده خواهند بود.

در این تقسیم بندی مشاغل سطح 1 چنین معرفی شده اند : مشاغلي که مایحتاج ضروری مردم را در بر مي گيرد . مانند بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی، مطب ها، داروخانه ها، آتش نشانی ، فروشگاه های مواد غذایی، سوپر مارکت ها.

در این تقسیم بندی ، « مدارس و دانشگاه ها » از نظر اهمیت در گروه های شغلی سوم قرار گرفته اند . این در حالی است که واحدها و مراکز آموزشی تعطیل هستند .

نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

نکته قابل تامل آن که مدارس و دانشگاه ها پایین از گروه های شغلی دو قرار گرفته که شامل پاساژ، مراکز خرید و مال ها، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد، مصلی ها، قنادی و شیرینی فروشی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها، مراکز تهیه و طبخ غذا که اگر بیرون بر باشد می توانند باز باشند، آرایشگاه های مردانه، بازار فروش خوردو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، بازار فروش فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی ها، فروش لوازم خانگی، عمده فروشی ها و خرده فروشی ها، خدمات چاپ و دیجیتال، تزئینات داخلی ساختمانی، کادوفروشی ها، پارچه فروشی ها، عکاسی ها، آژانس های مشاوره املاک، پرده سراها، فروش مبلمان، کیف و کفش، نوشت افزار، خیاطی و خرازی ها و لوازم آرایشی و بهداشتی می باشند .

پرسش « صدای معلم » آن است که آیا معنای اولویت داشتن آموزش و پرورش همین است ؟

همان گونه که در بالا آمد ؛ رئیس اتحادیه معلمان آلمان تاکید کرده است که مدارس به هر قیمت باید باز بمانند اما نگاهی بر عملکرد رسانه ها و تشکل های فعال در حوزه آموزش و پرورش ایران نشان می دهد که موضع آنان از ابتدا تاکنون ادامه تعطیلی مدارس بوده است .

پایان گزارش/


نظر رئیس اتحادیه معلمان آلمان در مورد تعطیلی و یا باز ماندن مدارس در بحران کرونا

چهارشنبه, 21 آبان 1399 14:37 خوانده شده: 181 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 -1 --
احمد 1399/08/21 - 18:59
شما برای ما اتحادیه بساز...!
ما هم قول می دیم مدارس رو باز کنیم!؟
به پیر به پیغمبر! باز یا بسته بودن مدارس دست ما نیست...
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1399/08/22 - 13:38
صدای فرهنگیان آلمان و افغانستان.... صدای معلم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور