صدای معلم

« وزارت آموزش و پرورش مواضع خود را در این مورد شفاف کند »

آیا " استانداری تهران " عذرخواهی نمی داند ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

پس از انتشار اظهارات تحقیر آمیز و مداخله جویانه « معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران » در پی اعلام تعطیلی یک هفته ای این شهر ؛ این رسانه « صدای معلم » بود که به عنوان نخستین و تنها رسانه و گروه معلمی در نشست رسانه ای وزارت آموزش و پرورش اعتراض شدید خود را نسبت به آن ابراز داشت . ( این جا )

این مقام امنیتی گفته بود :

« این تعطیلی تنها مربوط به عدم حضور دانش آموزان در مدارس است و آموزش مجازی طبق روال قبلی انجام می شود بنابراین آموزش دانش آموزان تعطیل نیست و به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دارد. نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که آیا واقعا فعالیت ده درصد باقیمانده آن قدر خطرناک و پُرریسک بود که تصمیم به تعطیلی آن ها گرفته شد ؟

هرگونه تعطیلی آموزش مجازی و شبکه شاد پیگرد قانونی خواهد داشت و دانش آموزان باید آموزش را از طریق فضای مجازی و تدابیر اتحاذ شده برای این منظور دنبال کنند. »

در آن گزارش آمده است :

« پرسش صدای معلم آن است که آیا معلمان و دانش آموزان وظایف خود را در این مورد نمی دانند و حتما یک " مرجع بیرونی " باید در این مورد اظهار نظر کند که به نظر می رسد نه سررشته ای از آموزش دارد و نه قانون اجازه طرح آن را به این صورت به ایشان داده است ؟

اگر این مصوبه ستاد کروناست ؛ بیانش باید از طریق مجاری مربوطه باشد .

پس وزیر آموزش و پرورش در این مملکت چه کاره هست ؟

در کجای دنیا ، یک مقام امنیتی برای آموزش و پرورش ، چارچوب فعالیت و شرح وظایف تعریف می کند ؟

حتی اگر تعطیلی به آموزش حضوری محدود شود؛ چرا به صورت سراسری اعلان شده است؟ اگر استانداری تهران و سایر نقاط کشور خود را صاحب رای برای این گونه تصمیمات می دانند ؛ بهتر است که به همه موارد مندرج در « قانون تشکیل شورای های آموزش و پرورش » استناد و عمل کنند .

آیا ما قانونی داریم که معلمان را وادار به آموزش در حوزه مجازی کند ؟

آیین نامه ها و قوانین " همه " برای آموزش حضوری تعریف شده اند .

نه شورای عالی آموزش و پرورش و نه مجلس برای این قانونی ندارند .

از طرف دیگر ، وقتی شما مدارس را تعطیل می کنید ؛ چه الزام قانونی برای وادار کردن آنان به آموزش مجازی با استفاده از وسایل و امکانات شخصی وجود دارد ؟

آن مقام استانداری چه حقی دارد که معلمان را تهدید کند ؟

اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

مگر آموزش و پرورش حراست و نهادهای نظارتی و کنترل ندارد ؟

آیا این دخالت آشکار در امور آموزش و پرورش نیست ؟

چرا این مقامات با چنین لحنی با اساتید دانشگاه و مدیران آموزش عالی سخن نمی گویند ؟

انتظار از مسئولان وزارت آموزش و پرورش ، پاسخی منطقی و کارشناسی و درخور به این گونه اظهار نظرهاست . »

اگر چه سخنان رقیق و کم ریسک مسئول شبکه شاد تایید مواضع صدای معلم بود اما هنوز موضع وزارت آموزش و پرورش در این مورد شفاف نیست .

« صدای معلم » اگر چه اجبار معلمان و دانش آموزان را به فعالیت در شبکه شاد فاقد مبانی قانونی و حقوقی می داند اما طرح این موضوع از سوی مسئولان که این ها تصمیمات « ستاد ملی مبارزه با کرونا » می باشد نیز استدلال قوی قانونی و اقناع گرایانه ای نیست با تصریح بر این نکته راهبردی که هیچ فرد و نهادی حق ندارد با وضع قوانین آزادی های مشروع را سلب کند .

اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

اصل نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح می کند :

« در جمهوری اسلامی ایران، آزادی و استقلال و وحدت و تمامیت اراضی کشور از یکدیگر تفکیک ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه دولت و آحاد ملت است. هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی، به استقلال سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و تمامیت ارضی ایران کمترین خدشه‌ای وارد کند و هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند. »

این وضعیت در مورد ناظر بر سایر موارد مندرج در « حقوق ملت » مصرح در قانون اساسی ساری و جاری است .

در گزارش دیگر این رسانه که در انتقاد از تصمیم استانداری تهران مبنی بر اعلام تعطیلی یک هفته ای مدارس و برخی مراکز از 12 تا 18 مهر منتشر شد ( این جا ) چنین آمده است :

« یکی از این مراکز ، « مدارس » و « دانشگاه ها » بودند . این اعلام استانداری در حالی اعلام شد که به گفته وزیر آموزش و پرورش 90 درصد مدارس تعطیل بودند .

نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که آیا واقعا فعالیت ده درصد باقیمانده آن قدر خطرناک و پُرریسک بود که تصمیم به تعطیلی آن ها گرفته شد ؟

اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

مسئولان پاسخ دهند که اعلام این تعطیلی یک هفته ای چه تاثیری بر وضعیت ازدحام مردم در شهر  تهران داشته است و آمار بیماری را کاهش داده است ؟ ( اگر بپذیریم که این تعطیلی ریشه سیاسی نداشته و متاثر از جنگ آذربایجان و... نبوده است ).

این استانداری دوباره تعطیلی مدارس را به مدت یک هفته دیگر تمدید کرده است .

وزیر آموزش و پرورش و سایر مسئولان این وزارتخانه بارها اعلام کرده اند که تصمیم گیری در این موارد را به « شورای مدرسه » واگذار کرده اند . چرا این مقامات با چنین لحنی با اساتید دانشگاه و مدیران آموزش عالی سخن نمی گویند ؟

آیا به تعطیلی کشاندن آن 10 درصد مدارس غیرتعطیل به نوعی زیرپاگذاشتن قوانین ، آیین نامه اجرایی مدارس و حرف های خود وزیر نیست ؟

آیا با این اوضاع اتوریته ای برای مدرسه و حتی وزارتخانه می ماند ؟

آیا با این انفعال و سکوت ارکان و اضلاع مدرسه دیگر به مدرسه اعتمادی می کنند ؟

آیا این گونه تصمیمات در راستای رعایت عدالت آموزشی ، سلامت روان دانش آموزان و اصول تعلیم و تربیت مندرج در تجارب جهانی صورت می گیرد ؟

اگر استانداری تهران و سایر نقاط کشور خود را صاحب رای برای این گونه تصمیمات می دانند ؛ بهتر است که به همه موارد مندرج در « قانون تشکیل شورای های آموزش و پرورش » استناد و عمل کنند .

اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

آیا مطابق بند یک از ماده 4 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ؛ شورای آموزش و پرورش استان نظارتی بر تعیین هزینه سرانه دانش آموزی که شامل " بهداشت " آنان می شود داشته است ؟

استانداری تهران شفاف توضیح دهد که برای بهداشت مدارس و تهیه ملزومات مورد نیاز آنان چه اقدامی کرده است ؟

آیا در نقاط محروم امکان توسعه کمی و کیفی فعالیت های آموزشی و پرورشی و برای دانش آموزان نیازمند فراهم شده است ؟

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش فقط در عزل و نصب مدیران آموزش و پرورش و دخالت در تعطیل کردن مدارس خلاصه نمی شود .

پایان گزارش/


اعتراض صدای معلم به تصمیم استانداری تهران برای تعطیل کردن مدارس و عدم عذرخواهی و بی توجهی به قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش

شنبه, 19 مهر 1399 21:49 خوانده شده: 228 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1399/07/19 - 23:30
مدارس تعطیل نیستند آموزش مجازی است ،کادر اداری در مدرسه ای که هیچ دانش آموزی ندارد، فعالیت مفیدی ندارند چون همه اقدامات از طریق فضای مجازی صورت می گیرد ، تنها کارکرد این مدارس پر کردن جیب بعضی مدیران است که به بهانه های مختلف با هدف جمع اوری پول، اولیا را به صورت حضوری به مدارس می کشانند و کتاب کار ،فرم و ....تحویل اولیا می دهند و پول می گیرند
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا 1399/07/20 - 08:35
مگر در ساختار سیستم آموزش و پرورش مسوولین عذرخواهی می دانند که ما از استانداری انتظار داشته باشیم؟!!مثل ؟آب خوردن به شعور و ادراک و حیثیت شغلی و اجتماعی فرهنگیان بویژه در بخش ستادی توهین می شود و هیچ کس هم عذرخواهی نمی کند و هیچ کس هم جبران مافات نمی کند!!نمونه بارز این موضوع تضییع حقی که در اداره کل شهرستان های استان تهران در دوران مسوولیت مسوول قبلی حراست انجام شد و همه خودشون رو به کوچه علی چپ زدند و آب هم از آب تکون نخورد و براحتی با شأن و حیثیت یک همکار آبرومند بازی شد!!
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/07/20 - 00:40
اتفاقاً استاندار تهران بهترین کار را انجام داده مدارس عامل اصلی شسوع ویروس کرونا و مرگ و میر هستند درود بر استانداری تهران بقیه استانداری‌ها ی دیگر که عرضه ندارند مخصوصا کردستان و لرستان و خوزستان و اردبیل و آذربایجان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/20 - 14:31
شیوع
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1399/07/21 - 22:24
نه اینکه صدای معلم عذر خواهی میداند ؟ بعد ازاین همه توهین صدای معلم به معلمان توسط مقالات مختلف خیلی باید عذر خواهی کنید
پاسخ + +3 0 --
معلم 2020 1399/07/23 - 16:04
صدای معلم به عنوان تقریبا تنها رسانه گویا و مطالبه گر فرهنگیان، چرا تاکنون به موضوع حکم شلاق یک معلم به درخواست عالی ترین مقام های وزارت آموزش و پرورش ورود نکرده است؟ آیا مهم نیست !!! فکر می کنم باید به رسالت تان به خوبی عمل کنید و حداقل متنی در موردش بنویسید. همانند "عصر ایران" و... که به خوبی و بدون ترس موضوع را واکاویی کردند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور