صدای معلم

پرسش « صدای معلم » آن است که واقعا این معلمان بر اساس پیام امسال یونسکو به مناسبت « روز جهانی معلم » ؛ راهبران در بحران و تصویرگران پای کار آینده خواهند بود ؟

" روز جهانی معلم " در ایران و " روز جهانی معلم " در افغانستان ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

امروز 14 مهر مصادف با 5 اکتبر ، « روز جهانی معلم » است .

همان گونه که در گزارش پیشین آمد ( این جا ) ؛ 12 مهر همه مدارس افغانستان بازگشایی شدند . 

پیش تر دولت افغانستان از اول شهریور دانشگاه ها ، مدارس خصوصی ، مدارس دولتی پایه یازدهم و دوازدهم را بازگشایی کرده بود . جالب است که در ابتدای شیوع کرونا ، اکثریت قریب به اتفاق مدیران و مقامات در آموزش و پرورش ایران مدارس را به استناد تجربیات جهانی " تعطیل " کردند اما اکنون که بسیاری از کشورها بر اساس توصیه سازمان ملل متحد ، یونسکو ، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت اقدام به " بازگشایی مدارس " و به صورت " حضوری " کرده اند سکوت کرده و با توجیهات مختلف و گوناگون و احتمالا برای پوشاندن چاله های مدیریتی خویش ؛ مدارس را تعطیل نگاه داشته و بر طبل تعطیلی مدارس می کوبند .

وزارت معارف ( آموزش و پرورش ) افغانستان اخبار گرامی داشت این روز را در پرتال خود منتشر کرده است .

در این پرتال می خوانیم :

وزارت معارف_کابل: از ۱۳ میزان _ روز جهانی معلم؛ طی محفل با شکوهی با اشتراک محترمه رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف، آمران حوزه‌های تعلیمی، معلمان و شاگردان در لیسۀ عالی رابعۀ بلخی شهرکابل گرامی داشت به عمل آمد.

در این محفل سرپرست وزارت معارف از زحمات شبانه روزی معلمان قدردانی نموده گفت: بدون تردید معلمان ما علی الرغم تمام مشکلات، جسورانه و ظیفه‌ی مقدس معلمی را به هدف ساختن آینده روشن برای فرزندان افغانستان به پیش می‌برند.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

محترمه حمیدی افزود: پیش برد اخلاص مندانه این شغل باعث سرفرازی، آبادی و خود کفایی افغانستان عزیز گردیده و این سرزمین را بار دیگر در صدر کشورهای توسعه یافته قرار خواهد داد.

سرپرست وزارت معارف از معلمان خواست که همانند گذشته با درک رسالت ایمانی و مسوولیت‌های سنگین ملی شان در قبال جامعه، با عاطفه پدری و مادری در جهت تربیت سالم نسل جدید بی دریغانه تلاش نمایند.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

از سویی هم تعدادی معلمانی که درانجام وظیفه شایستگی به خرج داده اند از سوی رهبری وزارت معارف مستحق اخذ تقدیر نامه‌های درجه اول، دوم، سوم و تحسین نامه‌ها شناخته شدند.

این در حالیست که همه ساله از روز معلم در افغانستان به منظور ارج گزاری به مقام و احیای جایگاه معنوی معلمان گرامی داشت می‌شود.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

بر اساس رهنمود ارج گزاری به مقام معلم، و برگزاری مراسم گرامی داشت از این روز همه ساله مسوولان ارشد وزارت معارف در مرکز و ولایات به منظور مشاهده نزدیک چالش‌ها و مشکلات موجود معلمان، در مکاتب حضور یافته و چالش‌ها در برابر معلمان را از نزدیک بررسی می‌نمایند. »

در سایر ولایات این کشور جنگ زده و درگیر خشونت طالبان و توحش داعش نیز مراسم گرامی داشت « روز جهانی معلم » برپاست . « محمد اعتدادی ، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان » به مناسبت « روز نیروی انتظامی » پیامی صادر می کند  اما فراموش کرده است که حداقل این روز را به معلمان تبریک بگوید !

 

*روز جهانی آموزگار از سوی ریاست معارف تخار گرامی داشت شد!

وزارت معارف_تخار: از روز جهانی آموزگار طی محفل باشکوهی ، با حضور داشت رهبری معارف تخار ، تعدادی از مسوولین ادارات دولتی و خصوصی ، نماینده های موسسات همکار ، استادان ، آمرین معارف ومکاتب ، علما ، متنفذین ، اهل مطبوعات وشاگردان تجلیل به عمل آمد.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

در آغاز محفل پیام سرپرست وزارت معارف در رابطه به روز جهانی معلم توسط داکتر روح الله محقق رئیس معارف قرآت گردیده ضمن خوش آمد گویی به مهمانان ،روز معلم را به تمام معلمین گرامی تبریک عرض نمود، موصوف همه گیر شدن ویروس کرونا در کشور را سبب ایجاد سکتگی در روند آموزش پرورش خواند که خوشبختانه با کاهش این ویروس حالا درب تمام مراکز تعلیمی به روی دانش آموزان باز گردیده است و از تمام دانش آموزان خواست تا موارد بهداشتی در جریان آموزش مراعات نمایند.

درمیان سخنرانان ، مقالات و اشعار مناسبتی ، ترانه های شاگردان در خصوص روز معلم حال و هوای بهتری به محفل بخشید.

در پایان محفل از تلاش های یک تعداد استادان مکاتب دولتی ، شاگردان نخبه کانکور ۹۹ در تخار و موسسات همکار با معارف با اهدای تقدیر نامه و تحسین نامه وهمچنان برای یک تعداد آموزگاران متقاعد به ابتکار رهبری ریاست معارف که از سوی موسسات همکار جمع آوری گردیده بود از ایشان قدردانی گردید. با توجه به شواهد و قرائن ؛ کدام کشور در آینده به " صدر کشورهای توسعه یافته " افزوده خواهد شد و کدام کشور همچنان در « توهم » ، « غرور جاهلانه » ، « تنبلی »  ، « تقدیرگرایی » ، « خودزرنگ پنداری » و « دگر خنگ پنداری » دست و پا خواهد زد ؟!

این در حالیست که همه ساله از سیزدهم میزان روز جهانی معلم در سرتاسر کشور گرامی داشت می شود.

 

* گرامی داشت از سیزدهم میزان روز معلم در معارف هرات

وزارت معارف_هرات: از سیزدهم میزان روز گرامی داشت مقام معلم در معارف هرات با شرکت معلمان، هیأت رهبری ریاست معارف هرات، روئسای ادارات دولتی ، نمایندگان مردم در پارلمان، و شخصیت‌های علمی و فرهنگی گرامی داشت به عمل آمد.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

زکریا رحیمی رئیس معارف هرات با تمجید از ایثار و فداکاری معلمان به عنوان سکان داران علم و اندیشه نقش معلم را در اعتلا و انکشاف جامعه بنیادین و حیاتی می داند. آقای رحیمی با اشاره به تلاش‌های معارف هرات برای بهبود وضعیت آموزگاران آن را ناکافی دانسته از مردم و نمایندگان پارلمان خواست در کنار معارف برای بهتر شدن شرایط تلاش نمایند.

سید عظیم کبرزانی و عمر نصیر مجددی نمایندگان مردم هرات درمجلس نمایندگان نیز با تاکید بر بهبود وضعیت معلمان از برنامه‌های معارف اعلان حمایت نمودند.

محمد صابر مشعل رئیس شورای منتخب معلمان هرات نیز با اشاره به مشکلات معلمان در هرات خواهان توجه همه جانبه دولت وملت برای احیای جایگاه والای معلم گردید.

تقدیر از معلمان و تقدیر از رسانه‌هایی که در پخش تلویزیونی مضامین مکتب معارف هرات را همکاری کرده بودند بخش پایانی این محفل بود.

 نگاهی به محتوای اخبار و مقالات موید این مدعاست که در ایران و در میان معلمان ایرانی نیز تلقی از روز جهانی معلم مقایسه و تطبیق میان حقوق آنان با سایر کشورها به ویژه توسعه یافته باشد .

* گرامی داشت از سیزدهم میزان روز جهانی معلم در ولایت بدخشان

وزارت معارف_بدخشان: از ۱۳ میزان روز جهانی معلم با حضور داشت محمد ذکریا" سودا" والی ولایت، عبدالسمیع"ابدیار " رئیس معارف، روسای ادارات دولتی و غیر دولتی، معاونین و کارمندان ریاست معارف، علما، رئیس و اعضای جامعه مدنی، رئیس و اعضای شورای حمایت از معارف، آموزگاران، دانش آموزان، بانوان و جوانان تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

در نخست عبدالسمیع" ابدیار" رئیس معارف ضمن تبریکی این روز با افتخار و خوانش پیام محترمه رنگینه "حمیدی" سرپرست وزارت محترم معارف حضور تمام مسوولین و نهاد ها را در این محفل خوش آمدید گفت و بیان نمود که معلم چراغ روشن یک جامعه متمدن و آینده ساز است که باید مورد توجه مسوولین حکومتی و مردمی قرار داشته باشند.

از سوی دیگر محمد ذکریا " سودا "والی ولایت ضمن تبریکی روز جهانی معلم گفت: تقدیر از روز معلم نباید آنها به روز معلم خلاصه شود، بلکه هر روز روز معلم است و باید همیشه از آنها قدردانی و حمایت کرد.

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

والی ولایت با ابراز قدر دانی از رهبری معارف بیان داشت که با مدیریت سالم و آموزش درست، امسال دانش آموز بدخشانی درجه چهارم را در کانکور در سطح کشور از آن خود کرد و باید تلاش شود تا سال های بعد شاهد اول نمره عمومی بوده باشیم. »

در ایران در سطح مدیران و ستاد ؛ گرامی داشت روز جهانی معلم به پیام وزیر آموزش و پرورش به این مناسبت خلاصه گردیده است . ( این جا )

مروری بر پرتال های ادارات کل و مناطق نیز تحول خاصی را در این مورد نشان نمی دهد .

در یک نمونه ؛ « محمد اعتدادی ، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان » به مناسبت « روز نیروی انتظامی » پیامی صادر می کند ( این جا ) اما فراموش کرده است که حداقل این روز را به معلمان تبریک بگوید .

با آن که ایران عضو یونسکو است و در زمان وزارت « محمدعلی نجفی » رسمیت این روز را پذیرفته است اما به نظر می رسد ورود به این روز « یک تابو » میان مقامات و مدیران آموزش و پرورش محسوب می شود .

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

( مجمع عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۴، روز پنجم اکتبر را روز جهانی معلمان نامگذاری کرد. چهل و چهارمین اجلاس وزرای آموزش و پرورش از روز ۳ تا ۸ اکتبر سال ۱۹۹۴ در شهر ژنو برگزار شد. فدریکو مایور مدیرکل وقت یونسکو در اجلاس پیشنهاد کرد که یونسکو روزی را به نام روز معلمان اعلام کند. این پیشنهاد از سوی مجمع عمومی تصویب شد. در این اجلاس ۷۰ وزیر، ۲۷ معاون وزیر و ۳۸ ناظر از ۱۳۵ کشور جهان حضور داشتند.

از ایران هیاتی به ریاست محمدعلی نجفی وزیر وقت آموزش و پرورش، در اجلاس یونسکو حضور داشت و هیات ایرانی به پیشنهاد مدیرکل، رای مثبت داد. اعضای هیات ایرانی سیروس ناصری، غفرانی، نادرقلی قورچیان، عباس صدری، محمود مهرمحمدی و حسین معینی بودند. )

جالب است که در ابتدای شیوع کرونا ، اکثریت قریب به اتفاق مدیران و مقامات در آموزش و پرورش ایران مدارس را به استناد تجربیات جهانی " تعطیل " کردند اما اکنون که بسیاری از کشورها بر اساس توصیه سازمان ملل متحد ، یونسکو ، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت اقدام به " بازگشایی مدارس " و به صورت " حضوری " کرده اند سکوت کرده و با توجیهات مختلف و گوناگون و احتمالا برای پوشاندن چاله های مدیریتی خویش ؛ مدارس را تعطیل نگاه داشته و بر طبل تعطیلی مدارس می کوبند . « معلم چراغ روشن یک جامعه متمدن و آینده ساز است که باید مورد توجه مسوولین حکومتی و مردمی قرار داشته باشند »

به نظر می رسد وضعیت در میان معلمان و بدنه آموزش و پرورش اندکی بهتر باشد .

هر چند بسیاری از معلمان ایرانی  نیز از ماهیت و مناسبت این روز خبر نداشته اما نگاهی به محتوای اخبار و مقالات موید این مدعاست که در ایران و در میان معلمان ایرانی نیز تلقی از روز جهانی معلم مقایسه و تطبیق میان حقوق آنان با سایر کشورها به ویژه توسعه یافته باشد .

در واقع ؛ وجه مشترک میان معلمان و مدیران در این مقطع همان اجماع بر سر " تعطیلی مدارس " است و می توان گفت که شکاف صف و ستاد در این مورد " خاص " به صفر نزدیک شده و هم مقامات و هم اکثریت معلمان دیواری کوتاه تر از مدارس نمی یابند .

این معلمان و مدیران استدلال اقناع گرانه ای برای موضوع تعطیلی مدارس در ایران و بازگشایی مدارس در سایر کشورها - چه توسعه یافته و چه در حال توسعه - ارائه نمی کنند .

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

علی رغم اذعان وزیر آموزش و پرورش به تعطیلی 90 درصدی مدارس در ایران با این حال این اکثریت فعال و انحصار طلب به این هم بسنده نکرده و با انتشار اخبار غیرواقعی ، ترساندن دانش آموزان و تشویق به نیامدن به مدرسه به هر نحوی سعی می کنند تا سیستم را یک دست نمایند  و ته مانده هویت و اقتدار مدرسه را مدفون نمایند .

پرسش « صدای معلم » آن است که واقعا این معلمان بر اساس پیام امسال یونسکو به مناسبت « روز جهانی معلم » ؛ راهبران در بحران و تصویرگران پای کار آینده خواهند بود ؟

روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

با توجه به شواهد و قرائن ؛ کدام کشور در آینده به " صدر کشورهای توسعه یافته " افزوده خواهد شد و کدام کشور همچنان در « توهم » ، « غرور جاهلانه » ، « تنبلی »  ، « تقدیرگرایی » ، « خودزرنگ پنداری » و « دگر خنگ پنداری » دست و پا خواهد زد ؟!

پایان گزارش/


روز جهانی معلم در ایران و روز جهانی معلم در افغانستان

دوشنبه, 14 مهر 1399 21:58 خوانده شده: 250 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
معلم 2020 1399/07/15 - 01:27
"بسیاری از کشورها بر اساس توصیه سازمان ملل متحد ، یونسکو ، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت اقدام به " بازگشایی مدارس " و به صورت " حضوری " کرده اند سکوت کرده و با توجیهات مختلف و گوناگون و احتمالا برای پوشاندن چاله های مدیریتی خویش ؛ مدارس را تعطیل نگاه داشته و بر طبل تعطیلی مدارس می کوبند"

از کی افغانستان کشور پیشرفته شده؟ لطفا مدارس فنلاند،آلمان،سوئیس و.... را همراه با امکانات ،تعداد دانش آموزان و کلیه سطوح فرهنگی،اقتصادی و.... ذکر نمائید تا شاید برخی گمراهان همچون بنده به راه راست هدایت شویم و از تعطیلی مدارس دست برداریم. والله راضی هستم همین فدا مدرسه بازگشایی شود ولی تمام امکانات مهیا باشد برای پیشگیری و ... نه اینکه الکی فقط حرف رعایت Protocol ها باشد. جان انسان ها بیشتر از اینها ارزش دارد. یک ساعت تدریس مجازی و تهیه فیلم آموزشی روی Pdf کتاب و ساخت پرزنتیشن آموزشی ساعت ها وقت می برد. تعطیلی مدارس جز زحمت بیشتر برای معلم عائدی ندارد.البته قبول دارم برخی همکاران خیلی خیلی کم لطفی می کنند و در امر مجازی هم کوتاهی می کنند.ولی عمل یک عده را نباید به پای اکثریت نوشت
پاسخ + +2 0 --
ایروانی 1399/07/15 - 18:47
ارزش نهادن مقام معلم در همه جای دنیا به جز ایران اهمیت دارد
معلم جایگاه معنوی بالایی دارد و باید به مقام معلم ارج نهاد. نادیده گرفتن معلم ینی نادیده گرفتن پیشرفت ، سعادت و آبادانی کشور.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 14:00
به مناسبت روز جهانی معلم، شرکت هواپیمایی قطر ایرویز ۲۱.۰۰۰ بلیط رایگان و افتخاری را به آموزگاران اختصاص داده است. به‌وسیله این بلیط‌ها آموزگاران یک سفر هوایی در کلاس اکونومی را به هر مقصد بین المللی که توسط قطر ایرویز پوشش داده شود، می توانند تجربه کنند. اعتبار این بلیط‌ها تا آخر ۳۱ سپتامبر خواهد بود.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/07/16 - 14:00
علاوه بر آن قطر ایرویز یک کپن سفر با ۵۰ درصد تخفیف نیز به آموزگاران هدیه می‌دهد که این قابلیت را دارد تا آن‌ها برای خودشان، خانواده و دوستانشان در آینده یک سفر هوایی رزرو کنند.
شرکت هواپیمایی قطر ایرویز از خوانندگان این ابلاغیه درخواست کرده است در صورت شناخت معلمان فداکاری که هم‌اکنون مشغول تدریس هستند این طرح تشویقی را به اشتراک گذاشته و به این وسیله آن‌ها نیز یکی از ۲۱.۰۰۰ آموزگاری باشند که از این برنامه سود می‌برند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/07/21 - 17:51
والا کسی نفهمید که صدای معلم دقیقا روی حسابش با کی هست؟ با وزارت بهداشت/ با وزارت آموزش پرورش؟ با مدیر مدرسه؟ یا با معلم؟ حتما با معلم هست و قصد توبیخ ش .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور