صدای معلم

پرسش " صدای معلم " از نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی آن است که آیا مطابق با اعلام نظر کارشناسی و علمی مراجع جهانی تاکنون به عوارض و آسیب های اجتماعی تعطیلی مزمن و طولانی مدت مدارس اندیشیده اند ؟

مجلس یازدهم اگر واقعا نگران جان مردم است و بابت آن با کسی شوخی ندارد ؛ مدارس تخریبی کشور را دریابد !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

مواضع و تصمیمات وزارت آموزش و پرورش در مورد اعلام اولویت بودن با " آموزش حضوری " در ابتدا با واکنش های فراوانی در جامعه رو به رو شد هر چند این چرخش های ناگهانی  و غیر قابل پیش بینی در اعلام مواضع از سوی وزارتخانه ای که باید الگوی سایر نهادها و دستگاه ها حداقل در حوزه " نظم و برنامه " باشد  پذیرفتنی نبوده و این حق جامعه به ویژه " ذی نفعان " آموزش و پرورش است که این موارد را مورد پرسشگری و نقد قرار دهند .

وظیفه مسئولان هم شفاف سازی و پاسخ گویی است .

اما آن چه موجب تعجب و پرسش است اعلام نظر ولی اسماعیلی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد وزیر آموزش و پرورش است .

این نماینده مجلس با انتشاری پیامی در حساب کاربری خود در توییتر از استیضاح وزیر آموزش و پرورش این کشور خبر داد.

 نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس نوشت:

استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

« استیضاح وزیر آموزش و پرورش کلید خورد.

امروز بعد از سوال از وزیر محترم آموزش و پرورش و اعلام وصول توسط هیات رئیسه برای بحث در کمیسیون تخصصی استیضاح وزیر هم کلید خورد و برای امضا در کارتابل نمایندگان محترم قرار گرفت.

مجلس انقلابی برای حفظ جان فرزندان ملت با احدی تعارف ندارد. »

در مناظره ای که با موضوع "  بازگشایی مدارس در بحران كرونا " در رادیو گفت و گو برگزار گردیدن خستین اعلام موضع از سوی عباس مقتدائی عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم بیان شد که مخالف تصمیم وزارت آموزش و پرورش بود . دور بودن از مدرسه خطر خشونت و سایر تهدیدات برای کودکان را نیز افزایش می دهد .

هر چند در آن مناظره رادیویی ، " مدیر صدای معلم " به تشکیک ها و مواضع این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پاسخ داد که مهم ترین آن در مورد " تقویم آموزشی " بود اما پرسش صریح صدای معلم که البته در آن برنامه مجال طرح نیافت و اکنون بیان می کنیم آن است که آیا در میان اعضای 22 نفره کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کسی نبود که بخواهد در مورد مسائل آموزش و پرورش اظهار نظر کند ؟

ممکن است بیان شود ایشان در مجلس پیشین عضو کمیسیون آموزش بوده است اما همچنان این پرسش مطرح است که آیا مرجع تخصصی و کارشناسی برای اظهار نظر در مورد مسائل آموزش و پرورش در حال حاضر کمیسیون آموزش است و یا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ؟!

آیا مسئولان صدا و سیما خواسته اند این موضوع را القا کنند که موضوع بازگشایی مدارس در عداد مسائل امنیتی طبقه بندی می شود ؟ و مخالفت جایز نیست ؟

استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

همین وضعیت در مورد اظهار نظر آقای اسماعیلی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مطرح است .

واقعا چرا در این جامعه و در بافت و ساختار مدیریتی افراد به راحتی به خود اجازه می دهند که خارج از حوزه " تخصص " خود اظهار نظر کنند و حکم دهند ؟

مانند همان موضعی که برخی از پزشکان ، کادر درمانی و به ویژه سازمان نظام پزشکی در مورد " تعطیل کردن مدارس " اتخاذ کردند ( این جا ) که هم در تباین با تجارب جهانی در مورد بازگشایی مدارس بود و هم با نظرات دبیر کل سازمان ملل ، یونسکو و یونیسف در تضاد کامل قرار داشت .

در آن گزارش آمده بود :

« پرسش " صدای معلم " آن است که آیا تاکنون وضعیت بهداشت مدارس در دو جنبه " جسمی " و " روانی " برای جامعه پزشکی کشور به عنوان یک علامت پرسش جدی و مسئولیت برانگیز مطرح بوده است ؟

آیا این متخصصان که خود را مجاز به دخالت در هر امری می دانند تاکنون از خود پرسیده اند در مدارس و مشخصا در مورد دانش آموزان آمار و کیفیت بهداشت در چه سطحی است و مهم تر از آن چه کاری را بدون چشم داشت برای دانش آموزان به ویژه مناطق محروم انجام داده اند ؟

چندی پیش " سالار قاسمی " مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز ضمن انتقاد از عدم احساس مسئولیت برخی دستگاه ها برای آغاز سال تحصیلی گفته است :

« در خصوص آغاز سال تحصیلی در استان هیچ تماسی از ارگان های دیگر برای همکاری نداشتیم و تمام کارها بر دوش آموزش و پرورش است. »

چه اشکالی دارد که این پزشکان و کادر درمانی و جامعه نظام پزشکی در این جهت و در مورد نظارت بر پروتکل های بهداشتی یار و همراه آموزش و پرورش باشند ؟

در بسیاری از کشورها و هم زمان با بازگشایی مدارس شنیده شده و گزارش داده اند که اولیای دانش آموزان ، دانش آموزان و حتی معلمان نسبت به این گونه تصمیمات اعتراض کرده و حتی تجمع اعتراضی برگزار کرده اند اما هیچ جا نشنیده ایم که وزیر آموزش و پرورش یک کشور را تهدید کنند که در صورت " بازگشایی مدارس " از ادامه کار انصراف خواهند داد .

آیا این با اخلاق پزشکی سازگار است ؟ » واقعا چرا در این جامعه و در بافت و ساختار مدیریتی افراد به راحتی به خود اجازه می دهند که خارج از حوزه " تخصص " خود اظهار نظر کنند و حکم دهند ؟

 مدیر صدای معلم در برنامه مناظره انتقادات صریح و کارشناسی را نسبت به مینو محرز عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا بیان کرد . ( این جا )

اکنون پرسش " صدای معلم " از کمیسیون اجتماعی مجلس آن است که آیا مطابق با اعلام نظر کارشناسی مراجع جهانی تاکنون به عوارض و آسیب های اجتماعی تعطیلی مزمن و طولانی مدت مدارس اندیشیده اند ؟

یک بار دیگر چارچوب پیبشنهادی یونسکو در مورد " بازگشایی مدارس " را مرور می کنیم :

« « انگیزه تدوین آن موضوع بازماندگی دانش آموزان از تحصیل در سراسر جهان است و از آن جا که باز شدن مدارس ضامن حق آموزش دانش آموزان در شرایط فعلی است ، سیاست گذاران باید شرایطی فراهم سازند که ضمن فراهم کردن حق سلامت و امنیت دانش آموزان ، حق آموزش کودکان و نوجوانان نیز تامین گردد .

علاوه بر این مختل شدن خدمات آموزشی پیامدهایی جدی و بلند مدت برای اقتصادها و جوامع دارد . از جمله افزایش نابرابری نزول بازده سلامت و همچنین کاهش همبستگی اجتماعی .

استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

اخلال در زمان آموزش درس می تواند تاثیر شدیدی بر توانایی یادگیری یک کودک داشته باشد . هر چند کودکان به حاشیه رانده شده زمان طولانی تری به مدرسه نروند ، احتمال بازگشت آن ها نیز کم تر است . کودکان ، فقیرترین خانواده ها تقریبا پنج برابر بیشتر از کودکان خانواده های ثروت مند محتمل است که از آموزش ابتدایی محروم باشند .دور بودن از مدرسه خطر خشونت و سایر تهدیدات برای کودکان را نیز افزایش می دهد .

علاوه بر این ، تعطیلی طولانی مدت ، خدمات ضروری مدارس مانند امنیت بخشی ، تغذیه در مدرسه ، بهداشت روانی و حمایت های مشاوره ای و روان شناسی را مختل می کند .

همچنین به خاطر از بین رفتن تعامل با همسالان و اختلال در روال های روزمره ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب شود . این تاثیرات منفی برای کودکان در حاشیه ، مانند آنانی که در کشورهایی تحت تاثیر درگیری و سایر بحران های طولانی مدت اند ، مهاجران ، آواره های اجباری ، اقلیت ها ، کودکان معلول و کودکانی که در موسسات حمایتی زندگی می کنند ، به طور قابل توجهی بیشتر خواهد بود . »

استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

مطابق اعلام نظر مسئولان در حال حاضر بیش از یک سوم مدارس کشور " تخریبی " و " غیرمقاوم " هستند .

" مجلس انقلابی " که بیش از 3 ماه از عمرش گذشته اگر واقعا و از روی " صداقت " نگران جان فرزندان ملت است فکری بنیادین و باپشتوانه برای آن کند که سال هاست نظام آموزشی ما درگیر خود کرده است .

کرونا رفتنی است !

پایان گزارش /


استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و وضعیت مدارس تخریبی

چهارشنبه, 19 شهریور 1399 14:05 خوانده شده: 171 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/06/20 - 09:52
خود خواهی پزشکان در اختلاف حقوقشان محرز است و بی تفاوتی و کم غیرتی و پول پرستی دندانپزشکان هنگام عبور از کنار مردمانی با دندانهای خراب و غفلت زدگی مسئولان و بخشندگی های ناقص
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/06/20 - 14:19
مجلس عرضه استیضاح وزیر نفت رو نداره میاد نامه می نویسه وزیرنفت رو بردارید این مجلس بیاد برای انوزش و پرورش تصمیم بگیره ؟
پاسخ + +1 -1 --
محسن 1399/06/20 - 23:28
ضمن مخالفت با تحلیل‌های صدای معلم در خصوص تدریس مجازی و غیره این تحلیل‌ها موجب دلسردی اینجانب گردید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/23 - 08:47
اولین ثمره بازگشایی مدارس؛ ۳۹ دانش‌آموز در لرستان کرونا گرفتند | همگی به مدرسه رفته بودند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/25 - 08:04
کدخبر: 605663 ۱۳۹۹/۰۶/۲۵ ۰۲:۴۶:۵۵

حوادث رکنا:معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت : تا قبل از بازگشایی مدارس از افراد زیر ۹ سال که دانش آموزان کلاس های اول تا سوم ابتدایی را شامل می شود مجموعا رقمی بین ۸۰ تا ۱۰۰نفر به کرونا مبتلا شده است .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور