صدای معلم

حضور بیش از 50 درصد دانش آموزان در مدرسه می تواند طلیعه خردورزی ، موقعیت شناسی و تحول بنیادین در نگاه به کارکردهای مغفول مدرسه از سوی " خانواده ایرانی " باشد و باید که مورد توجه ارکان تصمیم ساز و تصمیم گیر آموزش و پرورش قرار گیرد

مواضع وزیر آموزش و پرورش بر استمرار اصالت ورزیدن به " آموزش حضوری " امتداد عقلانیت و اشتراک آگاهانه با تجارب جهانی است اما باید مراقب استحاله و روزمرگی هم بود

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

حمایت صدای معلم از آموزش حضوری و مواضع وزیر آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش به تازگی مواضعی را در مورد آموزش حضوری بیان کرده است .

پرتال وزارت آموزش و پرورش می نویسد : ( این جا )

« محسن حاجی میرزایی در مصاحبه با رسانه ملی اظهار کرد: بر اساس مطالعاتی که در سطح دنیا انجام ‌شده است نگرانی‌هایی که والدین از دور بودن فرزندانشان از مدرسه دارند شبیه همان نگرانی‌هایی است که آن‌ها از شیوع کرونا دارند بنابراین وقتی سلامت روانی و اجتماعی بچه‌ها به خطر بیفتد همه ما باید به آن توجه کنیم.

هیچ کس مجاز نیست دانش آموزان را ملزم به حضور کند و اگر کسانی به هر دلیلی ترجیح می‌دهند غیرحضوری آموزش ببینند می‌توانند انتخاب کنند، ولی آموزش حضوری در مدارس برقرار است.

ما از ابتدا هم گفتیم اولویت ما آموزش حضوری است و آموزش حضوری را مناسب‌تر می‌دانیم، اما شنیده شد برخی مدارس غیردولتی یا دولتی الزام کرده بودند که حتماً دانش آموزان باید حضور پیدا کنند. ما گفتیم وظیفه ما ارائه خدمات آموزشی به همه دانش آموزان است تا هیچ دانش آموزی از آموختن محروم نباشد. بیان مواضعی در تضاد با وزیر آموزش و پرورش قطعا نمی تواند نشانه چندصدایی و تکثر آراء در درون یک دستگاه باشد و تنها برآیند آن افزایش بی اعتمادی ، کاهش اتوریته سازمانی وزیر و بهانه دادن به دست جریان های فرصت طلب و منفعت نگر برای پاک کردن اصل مساله خواهد بود .

ما روی آموزش حضوری تاکید دارید چرا که کارکرد پرورشی و فرهنگی هم مدرسه دارد و محتوای آموزشی هم با حضور بیشتر عرضه می‌شود، اما اگر کسانی به هر دلیلی از آموزش حضوری استفاده کردند بیمار هستند یا خانواده نگرانی دارد می‌توانند از آموزش‌های دیگری که پیش بینی کردیم استفاده کنند.

ما آموزش‌های حضوری را در همه مدارس ارائه می‌کنیم بدون اینکه کسی را مجبور بکنیم که حتماً باید به مدرسه بیاید، اما همه دانش آموزان باید وضعیت خودشان را مشخص کنند لذا آن‌هایی که به‌صورت حضوری می‌آیند یا آن‌هایی که به شکل غیرحضوری آموزش‌ها را دریافت می‌کنند همه و همه باید مشخص شود.

بر اساس پروتکلی که وزارت بهداشت به ما ابلاغ کرده است و ساعات آموزشی کوتاه شده بنابراین همه دانش‌آموزانی که در مدرسه حضور دارند باید بخشی از آموزش‌ها را از طریق فضای مجازی دریافت کنند.

گزارشی از ابتلای دانش آموزان به ویروس کرونا در چند روز گذشته در مدارس نداشته‌ایم و بر اساس ارزیابی‌های اولیه، شرایط رضایت‌بخش و در برخی مدارس حضور دانش آموزان چشمگیر بوده اما برخی خانواده‌ها نگرانند و ما به نگرانی خانواده‌ها احترام می‌گذاریم و آن‌ها مخیرند بین اینکه آموزش‌های حضوری و یا غیرحضوری را انتخاب کنند.

حمایت صدای معلم از آموزش حضوری و مواضع وزیر آموزش و پرورش

آمارهای ارائه ‌شده از حضور دانش آموزان تخمینی است قرار است تعدادی از دانش آموزان روزهای زوج و تعدادی روزهای فرد در مدرسه حضور داشته باشند براساس بازدیدی که از مدرسه‌ای در تهران داشتیم تعدادی از اولیا در مدرسه حضور داشتند و معلمان با رعایت پروتکل‌ها به توجیه خانواده‌ها می‌پرداختند و توصیه‌هایی را به آن‌ها گوشزد می‌کردند. بسیاری از گروه های معلمی با ارائه تحلیل های تکراری،  دم دستی و بدون توجه به آینده آموزش نشان دادند که مشکل اصلی و نخستین در اولویت نبودن آموزش در جامعه و حوزه عمومی از درون این دستگاه نشات می گیرد .

این تصمیمات وزارت آموزش و پرورش نیست. تصمیم به آغاز تحصیلی در ۱۵شهریور و تاکید بر آموزش حضوری تصمیم ستاد ملی کروناست و ما هم ملزم به رعایت آن هستیم.

بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده در چند روز گذشته بیش از 50 درصد دانش آموزان، به مدرسه آمدند و آموزش حضوری را انتخاب کردند و بقیه دانش آموزان آموزش مجازی و تلویزیونی را ترجیح دادند. ... »

اگر چه تصمیم وزارت آموزش و پرورش در مورد بازگشایی مدارس و اعلان حضوری بودن آموزش دیرهنگام بود و خانواده ها و ارکان آموزش را در بلاتکیلفی قرار داد اما تکیه و تاکید وزیر آموزش و پرورش بر اولویت داشتن " آموزش حضوری " به رغم فشارهای فراوان جریان های سیاسی ، حال نگر و پوپولیست نشان داد که حاجی میرزایی تا حدی چرخه محافظه کاری در این وزارتخانه را که به صورت " فرهنگ سازمانی " درآمده را شکسته است هر چند بسیاری از گروه های معلمی با ارائه تحلیل های تکراری،  دم دستی و بدون توجه به آینده آموزش نشان دادند که مشکل اصلی و نخستین در اولویت نبودن آموزش در جامعه و حوزه عمومی از درون این دستگاه نشات می گیرد .

معلمانی که بر طبل تعطیل کردن مدارس می نوازند آیا فکر کرده اند که تثبیت یک وضعیت تحمیلی و غیرمطلوب در یک بازه ی زمانی آن را به یک " رویه " و " عادت " حداقل در میان دانش آموزان تبدیل کرده و بازگشت حتی به مبدا و نقطه شروع بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود .

تغییر نگاه در فضای رسمی و سازمانی آموزش و پرورش به سمت " هویت مدرسه " و کارکرد " ارکان مدرسه " از جمله " شورای مدرسه " که گفتمان غالب " صدای معلم " برای خروج از بسیاری بن بست ها و " بی اعتمادی " میان صف و ستاد ارزیابی می شد نشان داد که رسانه ها می توانند نقشی بی بدیل در تاسیس و تقویت " حوزه عمومی " داشته باشند و به خروج از چرخه مرگبار " روزمرگی " کمک شایانی نمایند .

هر چند اتخاذ مواضع بعضا متناقض و متعارض در ستاد وزارت آموزش و پرورش که بیشتر از ناحیه " روابط عمومی " صورت گرفت نشان داد که هنوز فضای ستاد در آموزش و پرورش به حد لازم و معینی از " بلوغ سازمانی و روانی " نرسیده و همچنان "  اتاق فکر " آموزش و پرورش در تعطیلی به سر می برد .

حمایت صدای معلم از آموزش حضوری و مواضع وزیر آموزش و پرورش

بیان مواضعی در تضاد با وزیر آموزش و پرورش قطعا نمی تواند نشانه چندصدایی و تکثر آراء در درون یک دستگاه باشد و تنها برآیند آن افزایش بی اعتمادی ، کاهش اتوریته سازمانی وزیر و بهانه دادن به دست جریان های فرصت طلب و منفعت نگر برای پاک کردن اصل مساله خواهد بود .

و اما مهم تر از همه این ها تغییر تدریجی نگاه خانواده به کارکردهای حیاتی و انسانی مدرسه است .

حمایت صدای معلم از آموزش حضوری و مواضع وزیر آموزش و پرورش

اگرچه سیاست های نابخردانه ، ایدئولوژی زده و نمایشی بسیاری از مسئولان آموزش و پرورش در سطوح و رده های مختلف سازمانی به فرآیند " مدرسه گریزی " و " مدرسه ستیزی " دانش آموزان دامن زده که نمونه اخیر آن در گزارش صدای معلم از نخستن روز بازگشایی مدارس در آموزش و پرورش استان البرز هویداست ( این جا ) و به نظر می رسد " کرونا " فقط بهانه ای برای فرار از " زندان مدرسه " باشد اما استقبال بیش از 50 درصد از خانواده های ایرانی از آموزش حضوری در مدارس می تواند نشانه بازگشت اعتماد ، عقلانیت و بازشناسی هویت حرفه ای مدرسه نزد آنان باشد به شرط آن که در سایه سیاست های آزمون و خطا ، روزمره و مدیریت ناکارآمد مسئولان وزارت آموزش و پرورش به سرنوشت فرصت سوزهای ویران گر مبتلا و استحاله نشود و گوش شنوایی برای " صدای تغییر " پای کار بماند .

پایان گزارش/


حمایت صدای معلم از آموزش حضوری و مواضع وزیر آموزش و پرورش

سه شنبه, 18 شهریور 1399 13:13 خوانده شده: 172 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/06/18 - 15:08
۹۰درصد آموزش غیر حضوری را ترجیح دادند چون پای جان فرزندانشان در میان است و می دانند پروتکل های بهداشتی اقدامات نمادین بوده در عدم ابتلا تاثیر چندانی ندارند
طبق نظر کارشناسی اساتید برجسته آموزش و پرورش ، ویروس تا دقیقه ۳۴ صبر میکند در دقیقه ۳۵ام یادش می افتد باید معلم و دانش آموزان را آلوده کند ،استدلال های تئوری پردازان آموزش پرورش خنده دار است وقتی سواد لازم را ندارند حرف نزدن و سکوت را هم بلد نیستند
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1399/06/19 - 06:58
حاجی
حاجی بابایی
حاجی میرزایی
بابا آ.پ وزیر دلسوز معلم دانش اموز و حامی معیشت و منزلتشان میخواد نه حاج...
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1399/06/18 - 15:13
⚠️کرونا به جنگ تمام اعضای بدن میرود !

▫️به نظر می رسد که Covid-19 علاوه بر ریه، کلیه و کبد و.... به سیستم عصبی نیز آسیب میرساند، کارشناسان انگلیسی با توجه به تحقیقات جدید هشدار داده‌اند که، موج جدید مشکلات ویروس کرونا تاثیرات جدی عصبی، شامل آسیب های ماندگار به مغز و اعصاب می زند.
▫️که باعث ایجاد مشکلات روانی از جمله روان پریشی ، سردرگمی، افسردگی و خستگی و ... می شوند !
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/06/18 - 21:01
اونا رو مردم خودشون تحقیق کردن.
ما بدون کرونا هم سردرگم و افسرده و روان پریش بودیم. دیگه چیزی نمونده برای کرونا. طفلی کرونا تو بدن ما یه عصب سالم پیدا نمیکنه بهش حمله کنه.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/06/18 - 21:20
با سلام اولا پنجاه درصد نبوده حداکثر ده درصد یا کمتر یک انسان عاقل و بالغ ابتدا مشاهده میکند ببیند اوضاع اطراف چگونه هست اوضاع جهانی و ایران اوضاع جهانی فاجعه است اما اگر بازگشایی شود امکانات لازم قوانین لازم و مدیران لایقی دارند که منفعت جامعه را بر منافع خویش ترجیح میدهند در کشورهای پیشرفته جهان داروهای مناسب در دسترس است __اما در ایران. نخستین امر مدیریت گزینشی کم سواد از وزارت تا مدیران مدارس طبق رابطه انتخاب شده اند و هیچ مسولیتی را قبول نمی‌کنند و اما امکانات شما سری به استان های مرزی ومحروم بزنید همه جا تهران و شهرهای بزرگ نیست هرچند همین شهر های بزرگ نیز امکانات لازم را ندارند چه برسد به مناطق محروم نه بهداشتی نه ماسکی نه ژل نه الکل وهزار بدبختی دیگر فکر کنید دانش آموز یا یکی از والدین کرونا بگیرد آن هم سخت هر آمپول چقدر است آیا گیر می آید یا برای از ما بهتران است خلاصه مشاهده دقیق فراموش نشود
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1399/06/19 - 01:05
آمار50 درصدی حضوردانش آموزان درمدرسه درست نیست به احتمال زیاداین آمارها براساس موارد اعلام شده توسط والدین برای آموزش حضوری فرزندشان می باشدولی درعمل این اتفاق نیفتاده است به نظر می رسد مسئولان آ.پ ووزارت بهداشت نتوانستند نظر اولیا را مبنی برایمن بودن مدارس جلب کنند درمدرسه ای که من حضوردارم هیچ مورد بهداشتی رعایت نمی شود اولیا در روزهای اول سال برای ثبت نام ودریافت کتاب به راحتی به داخل سالن مدرسه می آمدند وتجمع می کردند کلاس ها ضدعفونی نمی شود یا از دانش آموزمی خواهند صندلی خودش را ضدعفونی کند بازگشایی مدارس با شرایط نا ایمن ضربه مهلکی براعتماد عمومی به آ.پ کشورواردخواهدکرد پس علاوه بربازگشایی ایجادشرایط ایمن به طوریکه اعتمادهمگان راجلب کند از وظایف مهم مسئولان آ.پ است
پاسخ + 0 0 --
داود 1399/06/22 - 20:51
سلام،باتوجه به امکاناتی که مدارس ما دارند وتقریبا در حد صفر هست،بازگشایی مدارس مساوی است با فاجعه ملی.مخصوصا در شهرهای بزرگ که بچه ها مجبورن با مترو واتوبوس و... رفت وآمد کنن ودراین چند روز هم شاهد بودیم برخلاف تبلیغات در مدارس هیچ پروتکلی اجرا نمیشه واصلا با این امکانات اجرا شدنی نیست،خدا به داد بچه ها ومعلما برسها

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور