صدای معلم

گزارش صدای معلم از نخستین روز بازگشایی مدارس در آموزش و پرورش البرز و در یک دبیرستان نمونه دولتی کرج !

بیشتر شبیه صبح گاه پادگان بود تا بهار تعلیم و تربیت برای دانش آموزان ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

چند روز قبل توسط پیامک به رسانه ها و خبرنگاران اطلاع دادند که نخستین روز سال تحصیلی با حضور مدیران و مقامات در دبیرستان ( دور اول ) شهید محمد زارع ناحیه ۳ کرج که - یک مدرسه نمونه دولتی با امکانات خوب و در یک محله باکلاس کرج است - برگزار می شود .

با این که زمان آغاز ساعت 9 صبح بود اما صدای معلم ساعت 45 / 8 در این مراسم حضور داشت .

در بدو ورود به مدرسه تب سنجی توسط مراقبان اداره بهداشت صورت می گرفت .

دستگاه ضدعفونی سنسوردار در محل درب ورودی قرار داده بودند و وسایل ضدعفونی با سرویس کامل روی میز بود .

دانش آموزان در حیاط مدرسه روی صندلی به فواصل قابل قبولی از یکدیگر نشسته و هر از چند گاهی با اشاره مجری مراسم برخاسته ، پرچم ها را تکان می دادند و شعارهایی را تکرار می کردند و دوباره می نشستند . ( برپا - برجا )

گروه سرودی از یک مدرسه پسرانه آمده و مراسمی را به صورت طولانی مدت  برگزار کردند . یک مراقب بهداشت : ما هم برای انجام وظیفه آمده ایم اما هیچ بخشنامه و یا نامه ای برای ما جهت حضور دائمی و نظارت بر بهداشت دانش آموزان ندیده ایم و چیزی به ما نگفته اند .

سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروهی نظامی به اجرا درآمد .

دانش آموزان با چفیه و لباس فرم دانش آموزی در جایگاه ها قرار گرفته بودند .

با این که مراسم در"  فضای باز " برگزار می شد اما همه حاضران و میهمانان ماسک بر صورت در جایگاه ها نشسته بودند .

معلوم نیست همین وضعیت در روزهای دیگر هم باشد .

با آن که ساعت آغاز مراسم ساعت 9 اعلام شده بود اما مقامات و میهمان های برنامه با تاخیر در مراسم حضور پیدا می کردند .

در این مراسم سید محمد بطحایی وزیر پیشین آموزش و پرورش، آیت الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان، فردی معاون سیاسی امنیتی استاندار، سالار قاسمی مدیر کل آموزش و پرورش استان، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس پلیس راهور، مدیرکل نوسازی مدارس، رییس مجمع خیرین مدارس استان و سایر مسئولان استانی حضور داشتند .

ابتدا « سالار قاسمی » مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در جایگاه حضور پیدا کرده و به حاضران خیرمقدم گفت و از حضور آنان قدردانی کرد .

در ادامه مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در سخنان خود از حضور  بطحایی تشکر کرده و گفت :

 « تشکر می کنم از تشریف فرمایی صدیق ارزشمندمان وزیر سابق آموزش و پرورش جناب آقای دکتر بطحایی که از وزرای متدین ، خوش خُلق و خوش خَلق در آموزش و پرورش استان بودند و امروز در مدارس سما که ایشان مسئولیت معاون سازمان سما و آموزش عمومی و مهارتی را دارند برای نواختن زنگ مدارس آن جا بودند که خواهش کردیم که قدوم شام مزین شود برای نواختن زنگ سال تحصیلی که از ایشان سپاسگزارم . »

قاسمی دلیل حضور نیافتن استاندار البرز در مراسم آغاز سال تحصیلی را برگزاری ویئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهور عنوان کرد . با آن که از تربیون مدرسه و از طرف مجری مراسم این روز متعلق به دانش آموزان اعلام می شد اما جز یک دانش آموز که آن هم چند خطی را از روی نوشته ای خواند فرد دیگری فرصت صحبت کردن نیافت و در واقع مراسم متعلق به مدیران و مقامات بود .

« محمد رضا سیفی » از سوی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز به عنوان نماینده وزیر آموزش و پرورش در این مراسم معرفی شد .

سیفی پیام وزیر آموزش و پرورش را با آن که کوتاه بود اما به صورت غیرروان و برخی اوقات با مکث  و تپق از روی " نوشته " برای حاضران قرائت کرد .

مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در ادامه عنوان کرد :

با شماها حرف داریم  و با همدیگر خواهیم زد و تلاش می کنیم و اولیای عزیز تلاش کنند که  اول و بیشتر مراقب جسم بچه هایمان باشیم و در گام بعدی برای جان بچه هایمان و روح و روان بچه ها و بحث تعلیم و تربیت تلاش خواهیم کرد .

وی تصریح کرد در شبکه آموزش تقریبا بعد از تهران معلمان استان البرز تدریس می کردند . در بحث مدارس سمپاد 80 درصد تولید محتوا را استان البرز داشت .

در شبکه شاد همکاران ما بسیار فعال بودند .

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

در اسفندماه سال گذشته که جناب وزیر تماس داشت به ایشان عرض کردم معلمان از ما جلوتر بودند . ما مدیر کل ها ممکن است گزارش دهیم اما من تصدیق می کنم و تایید می کنم و اذعان می کنم که معلمان از ماها خیلی جلوتر بودند .

قاسمی تاکید کرد : ما پروژه های بزرگی را در استان البرز افتتاح خواهیم کرد . سال 96 اعتبارات ملی استان البرز 7 میلیارد تومان بود و الان که محضر شما که هستیم 70 میلیارد تومان است . تخصیصی داده شده و انجام شده است . »

در ادامه ، آیت الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان عنوان کرد :

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

همواره آغاز سال تحصیلی با نشاط و هیجان از همراه است و باید این روز را نه فقط به دانش آموزان، بلکه باید به همه آموزگاران و تمام بدنه آموزش و پرورش کشور تبریک گفت.

وی تصریح گرد :  لحظه ای نباید از بحث آموزش و تعلیم دانش آموزان غافل شد و از افتخارات نظام جمهوری اسلامی اجلاس است که طی ماه های اخیر آموزش لحظه ای متوقف نشد.

« سیدمحمد بطحایی » جزء آخرین سخنرانانی بود که در جایگاه قرار گرفت .

وزیر پیشین آموزش و پرورش گفت :

« هوا گرم است و بحث طولانی شده است و به اندازه کفایت از فرمایشات سخنرانان به ویژه حضرت ایت الله حسینی همدانی بهره بردیم اما حیفم می آید که در این فرصت کوتاه نکته ای را که خیلی ما " معلمان " را نگران کرده و می کند خیلی مختصر خدمت شما عرض نکنم و بعد رفع زحمت کنم .

در میان کارکردهای مختلفی که برای مدرسه بر می شمارند . اصلا مدرسه برای چه تاسیس شده است ؟ چندی پیش جمعی از پرشکان و کادر درمانی در نامه ای تهدید کرده بودند در صورت دایر بودن مدارس، از ادامه کار در مراکز درمانی بیماران مبتلا به کرونا انصراف خواهند داد .

مدرسه برای چه ایجاد شده است ؟

در میان کارکردهای مختلفی که مدرسه دارد مهم ترین کارکردش کارکرد فرهنگی و تربیتی است .

مدرسه همچون یک کارگاهی که به آموزه های فرهنگی و تربیتی  باید در این کارگاه دست ورزی بشود توسط متعلمین و دانش آموزان با راهنمایی معلمین و این مهم ترین کارکرد مدرسه است .

همچنان که یک کارگاه صنعتی چوب را اگر شما در نظر بگیرید ، هنرآموزانی که در آن کارگاه دور هم جمع می شوند را آموزه های قبلی خودشان را در حوزه صنعت چوب در کارگاه به رشته عمل در می آورند و تبدیل به تولیدات عملی می کنند .

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

مدرسه یک چنین جایگاهی است .

ماها در کنار مدرسه کنار هم جمع می شویم . دانش آموزان عزیز کنار هم جمع می شوند . با یک برنامه منظم آن چیزی را که آموختند در صحنه عمل تولید می کنند و به عمل تبدیل می کنند .

پس مدرسه یک کارگاه عملیاتی برای آموزه های تربیتی و فرهنگی است .

این را از این جهت در این فرصت چند دقیقه ای که از شما اجازه گرفتم و از این فرصت ها استفاده کنم و خاظر نشان کنم از این جهت بود .

این روزها با شیوع کرونا و تسری و توسعه آموزش های مجازی متاسفانه گاهی وقت ها می شنود حتا از آدم هایی که چهره و شخصیت دانشگاهی و آکادمیک دارند .

مقالات را برخی متاسفانه در برخی رسانه ها و فضای مجازی آدم می خواند که می گویند مثل این که مدرسه نباشد طوری نیست .

ما از طریق شبکه های اجتماعی می توانیم فیزیک و ریاضی و زیست شناسی و حتی ادبیات فارسی و ... را به بچه هایمان یاد بدهیم .

دوستان عزیز من و همکاران عزیزی که در این جمع  شرف حضور دارید این بزرگ ترین زنگ خطر برای من شمای معلم است .

مدرسه فقط برای انتقال دانش و فرمول ها و معادلات ریاضی و تعاریف و مفاهیم نیست .

مدرسه جایی است که دانش آموزان با راهنمایی شما معلمان باید آموخته های قبلی خودشان در حوزه دانش به صحنه " عمل " دربیاورند و جای بسیار تاسف است که متاسفانه این کلام بسیار خطرناک گاهی اوقات از زبان برخی افراد که به ظاهر فرهیخته ، دانشگاهی و تحصیل کرده هستند خارج می شود و شاید یکی از دلایلی که دولت و وزارت آموزش و پرورش با همه سختی ها تلاش می کند که مدرسه راه اندازی شود ولو با تعداد اندکی از دانش آموزان و این چراغ روشن بشود رسیده به این کارکرد تربیتی و فرهنگی مدرسه است.

دوستان عزیز!

من به عنوان یک عضو کوچک و کم ترین در این خانواده بزرگ آموزش و پرورش می خواهم گلایه کنم از همکاران خودم .

خط نگهدار این انحرافات و این خطاها در فضا و افکار عمومی من و شمای معلمیم .

بلافاصله باید با سخنرانی ها ، مقالات و انتشار مطالب در فضای مجازی به جامعه هشدار دهیم .

مبادا به فکر این باشیم که چهار تا کانال مجازی و چهار تا شبکه مجازی می توانند معلم ، حیاط و کلاس و برنامه های آموزشی و پرورشی را از ما بگیرند ؟!

و این تفکر که بسیار بسیار خطرناک است در حال شیوع و گسترش است .

من وارد این مقوله می شوم که آیا اصلا مهاجرت دادن و انتقال دادن به فضای مجازی آن هم فضای مجازی گله گشاد و بی حساب و کتابی که متاسفانه ما در کشورمان داریم .

این را کسی می گوید که خودش یکی از متهمین این اتهام است .

هیچ کشوری شما در دنیا پیدا نمی کنید که فضای مجازی آن این چنین گله گشاد و بی حساب و کتاب باشد .

در این فضا بر این بدمیم که بچه ها می توانند در فضای مجازی درس بگیرند و برنامه های آموزشی و تربیتی خودشان را دنبال کنند .

فضای مجازی فقط یک مسکن است . مسکنی که باید با نهایت احتیاط و  مراقبت مورد استفاده قرار گیرد .

اگر ما قوی ترین پلتفرم ها را در برنامه های آموزش مجازی مان داشته باشیم ذره ای جای آموزش های مجازی ما را نخواهند گرفت .

هیچ محل و مکانی مقدس تر از مدرسه برای یاددهی و یادگیری وجود ندارد و مبادا خدای ناکرده با سکوت خودمان در قبال کسانی که این فضا را ترویج می کنند که می شود مدرسه هم نباشد ، ببینید هزینه ها چقدر کم می شوند . ببینید این خطرات رفت و آمد دانش آموزان چقدر کاهش پیدا کرد . گرفتاری ها کم شد .

ما به سهم خودمان باید برخورد فعال ، روشنگرانه و هوشمندانه ای با این موضوع داشته باشیم . »

با آن که از تریبون مدرسه و از طرف مجری مراسم این روز متعلق به دانش آموزان اعلام می شد اما جز یک دانش آموز که آن هم چند خطی را از روی نوشته ای خواند فرد دیگری فرصت صحبت کردن نیافت و در واقع مراسم متعلق به مدیران و مقامات بود .

« صدای معلم » از دانش آموزی در مورد حسش در این مراسم گفت .

دانش آموز به تصور آن که پرسش کننده ممکن است یکی از اعضای رسمی مراسم باشد با لبخند تلخی اظهار رضایت کرد اما سخن خاصی بر زبان نیاورد .

خبرنگاران و رسانه های حاضر هنگام ورود مقامات و مسئولان بر دور او حقله زده و عکس های پیاپی می گرفتند اما کم تر خبرنگاری از دانش آموزان عکس می گرفت .

« صدای معلم » از مراقب بهداشتی که نشسته بود و به سخنان سخنرانان گوش می کرد پرسید که آیا فردا هم برای اجرای پروتکل های بهداشتی و نظارت بر کم و کیف بهداشت دانش آموزان در مدرسه حضور خواهند داشت ؟

وی با خنده ای این موضوع را رد کرد و گفت که به او گفته شده امروز مراسم است و مقامات و مدیران می آیند .

ما هم برای انجام وظیفه آمده ایم اما هیچ بخشنامه و یا نامه ای جهت حضور دائمی و نظارت بر بهداشت دانش آموزان در مدارس ندیده ایم و چیزی به ما نگفته اند .

چندی پیش جمعی از پرشکان و کادر درمانی در نامه ای تهدید کرده بودند در صورت دایر بودن مدارس، از ادامه کار در مراکز درمانی بیماران مبتلا به کرونا انصراف خواهند داد . ( این جا )

همچنین در نامه ی دیگری که خبرگزاری تسنیم از سوی  رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی منتشر کرده  از ستاد ملی مبارزه با کرونا  درخواست کرده تا از بازگشایی حضوری مدارس در کلیه مناطق کشور جلوگیری کنند.

یکی از مسئولان آموزش و پرورش البرز به صدای معلم گفت که مجری این مراسم معاونت پرورشی و فرهنگی بوده است .

گزارشگر : علی پورسلیمان

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از مراسم آغاز سال تحصیلی در دبیرستان شهید محمد زارع کرج و عکس العمل دانش آموزان

یکشنبه, 16 شهریور 1399 10:59 خوانده شده: 218 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
دبیر مفت 1399/06/16 - 13:40
چه کسی تصمیم گرفت مدارس حضوری باز شوند؟
حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: هنوز مشخص نشده چه کسی تصمیم گرفته که دانش آموزان به صورت حضوری سال تحصیلی جدید را آغاز کنند!
https://www.hamshahrionline.ir/news/546748
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/16 - 15:20
کدام رئیس؟ اطلاعات شما تاریخ مصرف گذشته است.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/06/16 - 19:59
اینو به سایت همشهری بگید.

مهم ظلمیه که دارن در حق معلما و دانش آموزان و کل جامعه روا میدارن و کسی هم مسئولیتش رو گردن نمیگیره. ادارات هم شدیدا ازشون حمایت میکنن تا میزشون رو حفظ کنن.
ظلم تاریخ انقضا نداره.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/16 - 20:14
کسانی که هر روز ایران را با اروپا مقایسه می‌کنند تصمیم گرفتند
پاسخ + +6 0 --
دبیر مفت 1399/06/16 - 13:46
مخالفت دوباره نظام پزشکی با بازگشایی مدارس | شناسایی کودک مبتلا به کرونا در مدرسه ممکن نیست | امکان اجرای پروتکل‌ها در مدارس وجود ندارد

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی گفت: باید درباره برگزاری کلاس‌های حضوری در مدارس تجدیدنظر شود، چون سلامت و جان فرزندان ما و همین‌طور کنترل این اپیدمی در کشور در اولویت قرار دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/16 - 20:15
نظام پزشکی بر اساس واقعیات جامعه صحبت میکند نه بر اساس بی دردی و منافع عده ای خاص
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1399/06/17 - 20:54
با سلام
هرگز نظام پزشکی و ستاد کرونا آمار واقعی را عنوان نکردند. صداقتشان به همه ثابت شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/19 - 00:13
خانم کارگری آمار واقعی چقدر است؟؟؟بیشتر است آیا؟؟؟؟اگر واقعی نیست که خطر بیشتری دانش آموزان را مخصوصا ابتدایی را تهدید میکند در ضمن چرا آقای روحانی نزدیک کسی نمیشود. چون میداند خطر چقدر بالاست بعد شما ازدانش آموزان که ماسک های خود را عوض میکنند ببینند کدام یک قشنگ‌ تراست چه انتظاری دارید ؟؟؟با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمیشود هر موقع وضعیت دارو و درمان و اجرای پروتکل های بهداشتی امکان پذیر شد به مادران و پدران بگویید حضوری باشد با دستور دادن وگفتن کیک به معلمان شما نمیتوانید کاری از پیش ببرید دلیل اصرار شما چیست؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
آرش 1399/06/19 - 00:16
چرا کلاسهای دانشجویان دیرتر قرار است بازگشایی شوند اینها که بالغ و فهمیده تر هستند چرا اینها کلاسهای مجازی باید داشته باشند ؟؟؟چرا جلسات دولتی ها مجازی است چرا شما اصرار زیاد دارید خانواده ها دانش آموزان خود را به مدرسه بفرستند؟؟؟؟؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور