صدای معلم

« به رغم فضاسازی های ضد آموزش و جوسازی های پوپولیستی ... سرانجام حاجی میرزایی " صدای معلمان " را شنید ! »

سخنان وزیر آموزش و پرورش در اصالت دادن به " آموزش حضوری " همگام با تجربیات جهانی حرکت در جهت " حل مساله " است و قابل تقدیر

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

سخنان وزیر آموزش و پرورش در  سی و چهارمین اجلاس مدیران و روسای آموزش‌ و پرورش سراسر کشور اگرچه هنوز آغشته با اندکی ابهام بوده و وارد " فاز اجرایی " نگردیده است اما موید این مدعاست که به رغم فضاسازی های عده ای در شبکه های اجتماعی که گرایش های پوپولیستی و حال نگر را دنبال می کنند و کاری به مصالح آموزش نداشته و معمولا به بطن و آینده کار نمی اندیشند اما وزارت آموزش و پرورش با پذیرش منطق کارشناسی و تجربیات جهانی و مهم تر از همه " فلسفه و حق آموزش " صدای معلمان و بخش مطالبه گر جامعه و ذی نفعان آموزش را شنیده و در جهت " عقلانیت و تدبیر " حرکت می کند .

« محسن حاجی میرزایی » در این نشست سراسری می گوید : ( این جا )

« فلسفه وجودی آموزش‌ و پرورش، آموزش به کودکان و نوجوانان است که کرونا این فلسفه را با مخاطره مواجه کرده است؛ بنابراین باید دید در این شرایط چه فعالیت‌هایی می‌توان انجام داد و توانایی ما چقدر است. به نظر می رسد حاصل و برآیند این سیاست ها و تصمیمات در مدت مذکور چیزی فراتر از افت تحصیلی ، ترک تحصیل ، خشونت خانوادگی و بی هویت کردن مدرسه و ارکان آن نبوده و نقطه کانونی این خطر به انزوا رفتن بیشتر " عدالت آموزشی " بوده است .

نباید وضعیت غیرمنتظره تعادل‌ها را بر هم زند ، ما باید قدرت خود را امتحان کنیم و عزم جدی برای رویارویی با موقعیت‌های جدید را داشته باشیم.

به‌ مرور زمان خیلی از کارهای ما تبدیل به رویه می‌شوند اما در شرایط جدید در موقعیتی هستیم که باید همه ظرفیت‌ها را ارائه دهیم زیرا کرونا همه ظرفیت‌ها را به چالش کشیده است.

با توجه به استمرار کرونا گفته‌ایم اصل بر حضور دانش آموزان است لذا شرایط همانند سال قبل نیست و همه چیز تغییر کرده است لذا اگر حضور نباشد کار پیش نمی رود و هیچ روشی جایگزین روش آموزش حضوری نیست . شکل‌گیری شخصیت، تقویت ذهن، فهم عمیق از جمله مزایای روش حضوری است بنابراین اگر بتوانیم کلاس حضوری داشته باشیم بسیاری از کارها حل می‌شود.

مدارس در هر شرایطی حتی در شرایط قرمز باید باز باشند مگر اینکه ستاد مدیریت کرونا مدرسه را تعطیل کند.

حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

 مدارسی که دانش آموزان کمتری دارند باید آموزش‌ها حضوری باشد، مدارسی که دانش آموزان بیشتری دارند باید مدیریت شود دانش آموزان تقسیم‌بندی شوند و از آموزش‌های ترکیبی و مجازی بهره‌مند شوند لذا در هر صورت مدارس باید باز و فعال باشند.

 طبق تحقیقات انجام ‌شده باز بودن یا تعطیلی مدارس تاثیری چندانی در بالا و پایین رفتن آمار کرونا ندارد، البته نمی‌گویم بی‌خطر است اما باید به دانش آموزان آموخت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا جریان زندگی باید همواره ادامه داشته باشد. »

مهم ترین نکاتی را که می توان از سخنان وزیر آموزش و پرورش استخراج نمود اشاره ای است که ایشان به رویه شدن خیلی از کارها به‌ مرور زمان می کند و مصداق آن را می توان در " کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی در تعطیل کردن مدارس " دانست . ( این جا )

و نکته ی مهم دیگر استناد وزیر آموزش و پرورش به پژوهش هایی است که در جهان صورت گرفته و در گزارش های پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش مورد استناد قرار گرفته است .

در "  چارچوب پیشنهادی یونسکو برای بازگشایی مدارس در دوران جهان گیر شدن کرونا " آمده است : ( این جا )

حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

« باز شدن مدارس ضامن حق آموزش دانش آموزان در شرایط فعلی است ، سیاست گذاران باید شرایطی فراهم سازند که ضمن فراهم کردن حق سلامت و امنیت دانش آموزان ، حق آموزش کودکان و نوجوانان نیز تامین گردد .

علاوه بر این مختل شدن خدمات آموزشی پیامدهایی جدی و بلند مدت برای اقتصادها و جوامع دارد . از جمله افزایش نابرابری نزول بازده سلامت و همچنین کاهش همبستگی اجتماعی .

اخلال در زمان آموزش درس می تواند تاثیر شدیدی بر توانایی یادگیری یک کودک داشته باشد . هر چند کودکان به حاشیه رانده شده زمان طولانی تری به مدرسه نروند ، احتمال بازگشت آن ها نیز کم تر است . کودکان ، فقیرترین خانواده ها تقریبا پنج برابر بیشتر از کودکان خانواده های ثروت مند محتمل است که از آموزش ابتدایی محروم باشند .دور بودن از مدرسه خطر خشونت و سایر تهدیدات برای کودکان را نیز افزایش می دهد . علاوه بر این ، تعطیلی طولانی مدت ، خدمات ضروری مدارس مانند امنیت بخشی ، تغذیه در مدرسه ، بهداشت روانی و حمایت های مشاوره ای و روان شناسی را مختل می کند . همچنین به خاطر از بین رفتن تعامل با همسالان و اختلال در روال های روزمره ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب شود . این تاثیرات منفی برای کودکان در حاشیه ، مانند آنانی که در کشورهایی تحت تاثیر درگیری و سایر بحران های طولانی مدت اند ، مهاجران ، آواره های اجباری ، اقلیت ها ، کودکان معلول و کودکانی که در موسسات حمایتی زندگی می کنند ، به طور قابل توجهی بیشتر خواهد بود . بازگشایی مدارس باید ایمن و مطابق با واکنش کلی هر کشور به 19 – COVID

باشد ؛ همراه با تمام اقدامات معقولی که در جهت محافظت از دانش آموزان ، کارمندان ، معلمان و خانواده های آنان انجام می شود . » وزارت آموزش و پرورش با پذیرش منطق کارشناسی و تجربیات جهانی و مهم تر از همه " فلسفه و حق آموزش " صدای معلمان و بخش مطالبه گر جامعه و ذی نفعان آموزش را شنیده و در جهت " عقلانیت و تدبیر " حرکت می کند .

یونسکو تاکید می کند :

« شواهد غیرمتقنی درباره خطر ابتلا هنگام شرکت در کلاس وجود دارد . »

همان گونه که پیش تر نیز آمده و بارها بیان شده است ؛ « صدای معلم » تنها رسانه و جریانی در فضای نظام آموزشی ایران بوده که از همان زمان آغاز تعطیلی مدارس در ابتدای اسفند 1398 با ارائه گزارش های کارشناسی ، گفت و گو با صاحب نظران تعلیم و تربیت و استناد به تجربیات جهانی مخالفت صریح و جدی خود را با سیاست های اعمال شده در زمینه " تعطیلی طولانی مدت  مدارس " ابراز داشته و خواهان تجدید نظر در سیاست ها و اقدامات وزارتخانه با تکیه بر منطق کارشناسی ، حفظ هویت و اتوریته مدرسه و بازشناسی ارکان مدرسه به عنوان سلول بنیادین نظام آموزشی و اجرای واقعی دکترین مدرسه محوری بوده است .

به نظر می رسد حاصل و برآیند این سیاست ها و تصمیمات در مدت مذکور چیزی فراتر از افت تحصیلی ، ترک تحصیل ، خشونت خانوادگی و بی هویت کردن مدرسه و ارکان آن نبوده و نقطه کانونی این خطر به انزوا رفتن بیشتر " عدالت آموزشی " بوده است .

حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

برخی منتقدان " صدای معلم " می گویند چرا در مقام ارائه تجربیات جهانی ، ایران را با جوامعی مانند فرانسه ، بریتانیا ، آمریکا ، کانادا و... مقایسه می کنید و کاری به سایر آیتم ها مانند حقوق ، سطح زندگی ، سطح بهداشت و... ندارید .

در پاسخ باید گفت که این رسانه در زمینه " آموزش تطبیقی " به صورت گزینشی عمل نکرده است و همواره به تجربیات همه کشورها چه توسعه یافته و چه در حال توسعه استناد کرده است .

نمونه های آن اشاره به کشورهای همسایه مانند ترکیه ، تاجیکستان ، افغانستان و... بوده است .

« صدای معلم » همواره این پرسش جدی و صریح را مطرح کرده که چگونه می شود کشوری مانند افغانستان که همواره با توحش و ددمنشی گروه هایی تندور اسلامی مانند طالبان و داعش رو به روست که حتی به مدارس و ساختمان ها رحم نکرده و آن  ها را آتش زده و یا در آن حملات تخریبی مانند بمب گذاری ، پرتاب راکت و... انجام می دهند و معلمان و دانش آموزان را مورد تهدید جانی و روانی قرار می دهند اما حکومت افغانستان اعلام می کند که از اول شهریور تمام مدارس این کشور به صورت " حضوری " بازگشایی می شوند ؟!

حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

جا دارد منتقدان صدای معلم و مسئولان وزارت آموزش و پرورش پاسخ دهند که آن تفاوت گذاری ها ، درجه بندی ها و منطقه بندی ها که همه با استناد به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا صورت می گیرد و البته روایی و اعتبار آن قابل تامل و بحث است در کجای جهان و به این وضعیت و کیفیت انجام می پذیرد ؟

اگر قرار است تفویض اختیاری صورت گیرد قوانین موجود در آموزش و پرورش مانند " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " و در سطح مدرسه " آیین نامه اجرایی مدارس " می توانند این مهم را انجام دهند .

 یونسکو : « شواهد غیرمتقنی درباره خطر ابتلا هنگام شرکت در کلاس وجود دارد . »مهم آن است که به قابلیت ها اعتماد شده و به آن ها احترام گذارده شود .

آیا مسئولان وزارت آموزش و پرورش نگاهی به کارنامه عملکرد خویش در زمینه " ارزشیابی تحصیلی " دانش آموزان انداخته اند و آیا می توان قرینه ای از آن در آموزش تطبیقی سراغ گرفت ؟

« صدای معلم » از همان ابتدا اصل را بر " آموزش حضوری " دانسته و آموزش های غیرحضوری را تنها به عنوان " مکمل " در فرآیند آموزش  تلقی کرده است .

" مدرسه " جایی برای زندگی و آموختن " مهارت های زندگی " است و دانش آموزان و سایر ارکان آموزش باید یاد بگیرند که با شرایط و مقتضیات  به نحو " مثبتی " سازگار شوند .

" تعطیل کردن مدارس " و احاله همه چیز به " شبکه شاد " که هنوز فاقد زیر ساخت های لازم و کافی  است و تنها می تواند برای برخورداری از " آموزش های مکمل " مورد بهره برداری و فرهنگ سازی قرار گیرد ؛ پاک کردن صورت مساله و استحاله در پوپولیسم رایج و واگیر جامعه ایرانی است .

آینده کشور در مدارس ساخته می شود و تعطیل کردن آن به هر دلیل و بهانه ای ویران کردن زیر ساخت های مهم جامعه است .

پایان گزارش/


حمایت صدای معلم از سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد اصل بودن آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

چهارشنبه, 12 شهریور 1399 07:46 خوانده شده: 341 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -9 --
ناشناس 1399/06/12 - 09:47
تصميم به بازگشايي مدارس با رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي مورد توصيه مراكز بهداشت ملي و جهاني در دستور كار بيشتر كشورهاي جهان قرار گرفته است و به نظر مي رسد ما نيز بايد با ارتقاي ظرفيت هاي بهداشتي مراقبتي و به روزرساني امكانات نرم و سخت افزاري آموزشي نسبت به اين امر اهتمام كنيم . با آرزوي سلامتي براي تمامي معلمان و دانش آموزان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/14 - 00:18
منظور شما کی هست،,??امسال اگر هست چگونه بدون داشتن وقت و بدون بودجه امکانات سخت افزاری مثل شاد را گسترش داد؟؟چه وقت را میگویید ؟؟
پاسخ + +11 -2 --
معلم 1399/06/12 - 09:47
صدای مافیای مدارس غیرانتفاعی شنیده می شود نه صدای معلمان و دانش آموزان
امثال نوید ادهم در مدارس حضور ندارند ولی در مورد ان اظهار نظر می کنند بقول خانم جلودار زاده افرادی در مورد بازگشایی و کرونا تصمیم می گیرند که فرق باکتری و ویروس را نمی دانند
پاسخ + +11 -2 --
معلم 1399/06/12 - 09:52
در ابتدای شیوع کرونا در صدای معلمی مقاله ای منتشر شد که خطر کرونا را کمتر از انفلوآنزا عنوان کرده بود بعدها با کشته شدن تعداد زیادی از هموطنانمان کذب بودن این اطلاعات ثابت گردید
روزی می رسد که کرونا و انفلوانزا از کنترل خارج می شود و سایتهایی امثال صدای معلم بی توجه به امار کشته ها و تعطیلی ها در مورد اب و هوا و اقتصاد و روشهای پخت قورمه سبزی مقاله منتشر می کنند
وقتی صدای ستاد کرونا در حاشیه باشد کرونا هیچ وقت کنترل نمی شود
پاسخ + +11 -4 --
ناشناس 1399/06/12 - 09:59
▫️دکتر زالی:
با بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی و افزایش بار ترافیکی در شهر تهران، امکان تسریع انتقال ویروس کرونا در خانواده ها وجود دارد.
پاسخ + +6 -9 --
شهاب 1399/06/12 - 13:21
تصمیم درست گرفته شدبلاخره وزیر قاطعیت از خودنشان داد همه گیری کرونا با بازشدن مدارس تحلیل نامناسبی نیست بیماری های دیگرغیرازکرونا هم وجودداشته ودارندآیا می توانستیم ومی توانیم تاابدمدارس را تعطیل کنیم
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/12 - 14:43
به جای نیست -است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/12 - 15:05
مدارس تعطیل نشده بنا بر ضرورت شیوه آموزش غیرحضوری شده دانش اموز سالم بهتر از دانش اموز فوت شده است حتی اگر کمی کیفیت اموزش کاهش پیدا کند
کرونا تا ابد ادامه ندارد ولی اگر کنترل نشود مرگ و میر بسیار زیاد می شود و از کنترل خارج می گردد
برای حفظ سلامتی دانش آموزان اولیا و معلمان موقتا شیوه آموزش تغییر یافته
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/12 - 16:45
ناشناس محترم
شما طوری عنوان می کنید انگار که من یا کسانیکه از آموزش حضوری دم می زنند موجودزنده نیستندمن هم یک موجودزنده هستم وبا حضوری شدن آموزش درخطر این بیماری قرار می گیرم خطرات همواره درکمین انسان ها هستند به دلیل اینکه خطر وجودداردنمی توان از تلاش وکاردست کشید البته نمی توان خودرا بی اساس به دل خطرزد پس با انجام تدابیر بهداشتی واصول ایمنی بازگشایی حضوری مدارس امکان پذیر است
تغییرنحوه تدریس به صورت مجازی درهیچ کجای جهان جایگزین آموزش حضوری نشده است اگراین امکان وجود داست بسیاری از کشور ها که حساب کتاب مادیشان بسیاردقیق است این کاررا انجام می دادند وخودرا ازسنگینی بارمالی تدریس حضوری خلاص می کردند
متاسفانه یک ترس نابجا ازانتقال وهمه گیری بیماری کرونا درمراکز آموزشی شکل گرفته که مبنای درستی نداردمدت هاست بسیاری از مراکز تجمع مثل پارک ها بازار پاساژها بازگشایی شده اند واثری درافزایش تعدادمبتلایان این بیماری نداشته اند
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/06/12 - 14:42
وزیر نه صدای معلم شنید و نه صدای معلمان را.
وزیر به تبعیت از تمامی کشورهایی که
بازگشایی مدارس را پنجره ای بسوی
پیشرفت های گوناگون می دیدند، وظیفه خود را در همرنگی یافت. و گرنه از سوی محافل و سازمان های رسمی و بین المللی مواخذه می شد.

وزیر و حرف شنوی از معلمان؟ دریغ و بعید!!!
بین
پاسخ + +2 -4 --
داود 1399/06/12 - 15:39
درود بر صدای معلم که با دلایل قوی ومعنوی نه رگهای گردن به حجت قوی بر تصمیمات مسوولان اثر گذاشت تا مسوولان اندکی برجاده عقلانیت حرکت کنند.هرچند که باید منتظر ماند تا ببینیم بر تصمیم شان استوار هستند یا جا خواهند زد.
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1399/06/12 - 19:25
روحانی تکلیف بازگشایی مدارس را مشخص کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی امسال به دو شکل مجازی و حضوری انجام می‌شود، گفت: اولویت برای ما آموزش حضوری است. البته باید پروتکل‌های بهداشتی در این زمینه رعایت شود.
پاسخ + +6 0 --
آگاه 1399/06/13 - 00:51
آیا واقعا بعد از بازگشایی های پی در پی دولت در اردیبهشت و خرداد و عادی نمایی جامعه موج دوم کرونا به وجود نیامد؟؟؟؟
قعطا میتوان گفت که آموزش حضوری لازم و مهم و بهتر از روش های دیگر هست ولی نمیتوان به خاطر این روش خوب جان خود را به خطر انداخت و به امید اینکه با ماسک و دستکش و ضدعفونی ها از کرونا در امان خواهیم بود،دست به بازگشایی ناگهانی بزنیم. با اینکه بازگشایی های دولت به صورت پی در پی و کمی تدریجی بود اما بازهم موج دوم کرونا باعث شد که ما به راحتی از این وضعیت اسفناک خارج نشویم.در صورتی که حتی کشور چین اول به قرنطینه کامل پرداخت تا کرونا دفع شود سپس شروع به بازگشایی ها کرد نه در موقعی که آمار مبتلایان روز به روز بیشتر میشود.اگر با بازگشایی ناگهانی مدارس در ۱۵ شهریور به این فکرکنیم که همه چیز به روال عادی خود برگشته دیگر چگونه میتوانیم جلوی موج احتمالی بعدی کرونا و همراه با آنفولانزا باشیم.در ضمن سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که بازگشایی مداری شیوع کرونا را افزایش میدهد
پاسخ + +4 0 --
آگاه 1399/06/13 - 00:51
این تجربه هایی که از کشور های دیگر گفته میشود با فرض صحیح بودن آنان،بازهم نمیتواند دلیل خوبی برای آموزش حضوری در مدارس کشورمان باشد،چون شرایط کشور ها متفاوت هست و تحصیل در همه جای دنیا به طور یکسان نمیباشد.در مورد این هم که گفته میشود اینهمه بیماری در جهان و در کمین ما هست و کرونا هم مثل آنان هست و هیچ فرقی ندارد باید بگویم که در صورتی کرونا با دیگر بیماری ها مثل آنفولانزا هم ردیف میشود که واقعا مهار شده باشد و واکسن و پادزهر آن نیز تولید شده و درجهان موجود باشد نه کرونایی که هنوز واکسنی ندارد که در کل جهان توزیع شود تا خیال مردم نیز از بابت سرایت ویروس راحت شود. در واقع وقتی واکسن آنفولانزا هست ما خیالمان از بابت سرایت ویروس راحت هست.بنابراین بهتر این هست که لااقل تا توزیع واکسن کرونا در کل جهان و دسترسی مردم کشورمان به این واکسن،حتما معیار آموزش غیر حضوری و مجازی با همه کاستی ها و نگرانی ها و نقص هایش باشد تا جان و سلامت دانش آموزان و معلم عزیزمان به خطر نیفتد.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/06/13 - 08:07
وزیر ارتباطات گفت: اتصال رایگان تمامی مدارس به شبکه ملی اطلاعات که قرار بود اسفندماه ۹۸ انجام شود با ۶ ماه تاخیر، محقق شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/13 - 21:53
با سلام جناب پور سلیمان نامه اعتراضی معلمین روستایی ناحیه ۱ تبریز به ایملیتان ارسال شد اگر اشکالی ندارد روز شنبه که امضاها جمع آوری شد با امضا بفرستیم
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/06/13 - 22:12
دوست عزیز

سلام

ای میل را چک کردم .

فعلا چیزی نیامده است .پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/14 - 08:32
بازم فرستادم اومد
؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/13 - 23:51
به این ایمیل فرستادم اگه در تلگرام هستید اسکرین بفرستم ایمیل من
پاسخ + +2 0 --
شیرین بیان 1399/06/14 - 08:43
با سلام
در مورد مشکلات برنامه جدید دولت توزیع کتاب درسی توسط مدارس راهنمایی و دبیرستان حتما مطالبی بنویسید.
این چه کار بی فایده ای بود که توسط مسئولان سابق به آموزش و پرورش تحمیل شد؟
واقعا فعالیت مدراس فلج شده و بخش زیادی از انرژی آنان باید صرف جمع آوری پول و جروبحت بر سر ثبت نام کتابها شود.
مثلا چه اشکالی داشت که بچه ها از دهها سال پیش تاکنون، کتابشان را خودشان شخصاً از کتابفروشی میخریدند.
نفع این کار چیست و چه منافعی برای تصمبم گیرندگان دارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 10:29
درود بر کلام شیرین و فهم عمیقتان
احسنت که این خل بازی را مورد نقد قرار دادید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور