صدای معلم

" بدون تردید ، این وضعیت حاصل جمع جبری تربیت خانواده ، آموزش های ارائه شده توسط مدارس و سیاست های غیرعلمی و ناکارآمد وزارت آموزش و پرورش است "

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

کمپینی از طرف " دانش آموزان " و خطاب به رئیس جمهور در سایت کارزار تشکیل شده و در حال جمع آوری امضا هستند . ( این جا )

در متن این نامه چنین آمده است :

« جناب آقای دکتر روحانی

رئیس جمهور محترم

با سلام

همان طور که مستحضرید دانش‌آموزان برای یادگیری دروس در سال جاری باید مدت زیادی را در فضای مجازی بگذرانند. بسیاری از دانش‌آموزان توان پرداخت هزینه‌های اینترنت را ندارند. سرعت اینترنت پایین است. همچنین اینکه چشم بچه‌ها در اثر کار مداوم با تلفن همراه یا لپ‌تاپ اذیت می‌شود. خیلی از دانش‌آموزان در دروس مختلف مثل ریاضی، زیست و... مشکل دارند. این دروس برای یادگیری حتماً نیاز به کلاس حضوری دارد و در فضای مجازی قابل آموزش نیست و در شرایط فعلی نیز امکان تشکیل کلاس حضوری به دلیل خطرات آن وجود ندارد.

ما امضاکنندگان این کارزار، موافقت خود را با متن فوق و تعطیلی مدارس اعلام می‌داریم.

• شروع کارزار: ٢٥ مرداد ١٣٩٩• پایان کارزار: ٢٥ شهريور ١٣٩٩• از طرف: دانش‌آموزان• هشتگ رسمی: #مدارس_را_تعطیل_کنید• نویسنده: آیدا شایسته جاه »

« صدای معلم » از همان زمان تعطیلی مدارس به استناد به گزارش های متعدد و نیز تجارب سایر کشورها از سیاست " تعطیلی مدارس " توسط وزارت آموزش و پرورش انتقاد کرده است .

این رسانه بارها متذکر شده است تعطیل کردن طولانی مدت مدارس ، اتوریته مدرسه و ضرورت وجودی آن را در جامعه مورد پرسش جدی و تخطئه قرار می دهد و آن را از حیز انتفاع ساقط می کند .

این رسانه باز هم در گزارش های متوالی نسبت به شیوه ارزشیابی و گرفتن امتحان به صورت " غیرحضوری " انتقاد کرده است .

این که نمرات کسب شده از این ارزشیابی ها اعتبار نداشته و با دست و دل بازی و اغماض معلمان و  توصیه مدیران به آن ها هدیه شده است .

تاکنون و تا این لحظه  ۱۵۷۶۸۸ نفر این پتیشن را امضا کرده اند .

بدون تردید ، این وضعیت جمع جبری تربیت خانواده ، آموزش های ارائه شده توسط مدارس و سیاست های غیرعلمی و ناکارآمد وزارت آموزش و پرورش است .

این وضعیت منحصر به فرد که شاید کم تر قرینه ای بتوان برای آن در سایر نظام های آموزشی جهان جست دستاورد سیاست گذاری ها ، برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های مقامات و مدیرانی است که به هیچ مرجعی پاسخ گو نیستند و راه خود را می پیمایند و مدیریت علمی و مسئولیت پذیری در این سیستم جایگاهی ندارد .

نکته ی قابل تامل در این کمپین که توسط دانش آموزان بیان شده آن است که  چشم بچه‌ها در اثر کار مداوم با تلفن همراه یا لپ‌تاپ اذیت می‌شود و این در حالی است که بر اساس یافته های یک پژوهشگر رسانه های نوین در سال 1396 اصلی‌ترین مصرف‌کننده فضای مجازی افراد زیر 18 سال هستند و این که  دانش‌آموزان به طور متوسط روزانه 5 تا 9 ساعت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. ( این جا )

آیا سامانه حاکم بر خانواده و سیستم رسمی آموزش هنوز به این دانش آموزان یاد نداده که دروغ نگویند و با خود و دیگران " صداقت " داشته باشند ؟

پرسش صریح " صدای معلم " آن است ؛ آیا از دانش آموزی که از ابتدای اسفند 98 تاکنون تعطیل بوده و امتحانات را هم احتمالا به صورت پفکی و یا حبابی قبول شده است و به قول معروف در این مدت " باد به پشت شان خورده است " ؛ انتظاری جز این باید داشت ؟

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

و آیا قرار است این دانش آموزان تحولی معنادار و مثبت در میانگین طبقه بندی جامعه ایرانی در عداد " جوامع تنبل دنیا " را موجب شوند ؟ در کشور ما دانش آموزان معمولا به خاطر سخت بودن سوالات امتحانی تجمع و یا اعتصاب می کنند و برخی اوقات کتاب ها را هم آتش می زنند و یا این که در امتداد اعتصاب معلمان از تعطیلی کلاس ها و مدرسه اظهار خرسندی می کنند .

آیا این دانش آموزان با این روحیه و پشتکار و جامعه پذیری و تربیت شهروندی قرار است فردای این جامعه را بسازند ؟

پیش تر , " صدای معلم " در گزارشی مستند بزرگ ترین ایراد و نقد نسبت به شیوه نامه بازگشایی مدارس را در این بخشنامه این دانست که هیچ گونه تعهد و یا تکلیف جدی بر عهده اولیای دانش آموزان گذارده نشده است . ( این جا )

هر چند این رفتارهای نامتعارف دانش آموزان ایرانی خیلی تازه نبوده و مسبوق به سابقه است .

جنبش «بچه‌ها برای مهار تغییر اقلیم» که توسط " گرتا تونبرگ " دانش آموز سوئدی پایه گذاری شد در 24 اسفند 1397  15 مارس ) در بیش از 130 کشور دنیا به وقوع پیوست . ( این جا )

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

دو ماه بعد از نخستین اعتصاب عمومی جوانان برای تغییرات اقلیمی در ۱۵ مارس، بار دیگر جوانان در سراسر جهان روز جمعه به خیابان‌ها آمدند تا دومین اعتصاب جهانی را رقم بزنند که هدف آن درخواست برای اقدام فوری برای متوقف کردن روند مخرب تغییرات اقلیمی است. ( این جا )

کشورهایی از سراسر جهان از جمله افغانستان، نامبیا و ازبکستان دست کم با یک راهپیمایی و کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان و بسیاری دیگر کشورها با دهها راهپیمایی، روز جمعه ۲۴ ماه مه به خیابان ها آمدند .

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

با وجود عمومیت داشتن این گونه اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان اما در ایران هیچ خبری نبود . آیا سامانه حاکم بر خانواده و سیستم رسمی آموزش هنوز به این دانش آموزان یاد نداده که دروغ نگویند و با خود و دیگران " صداقت " باشند ؟

" صدای معلم " در گزارشی نوشت : ( این جا )

« " در حال حاضر محیط زیست در جهان به یک موضوع مهم تبدیل شده است .

در ایران که از سوء مدیریت و بحران مدیران ناکارآمد همواره در رنج است بحران محیط زیست یکی از ابربحران ها می باشد اما تحرک خاصی حداقل در نظام آموزشی مشاهده نمی شود .

رسانه ها هم عموما با این گونه مسائل کاری ندارند و اولویت ها چیزهای مهم تر و مهیج تری هستند !

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

در 2 روز گذشته خبر اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان علیه پدیده تغییرات اقلیمی تیتر بسیاری از رسانه های جهان بوده است .

با وجود آن که شماری از وزرا در کشورهای مختلف نگرانی خود را از تعطیلی مدارس توسط دانش آموزان ابراز کرده‌اند اما در ایران و تاکنون مورد خاصی مشاهده نشده است .

وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان محیط زیست در این مورد سکوت کرده اند .

تشکل های دانش آموزی مانند سازمان دانش آموزی ، مجلس دانش آموزی ، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و... انگار این اخبار و رویدادها را مشاهده نمی کنند .

دانش آموزان ایرانی هم با نزدیک شدن به عید نوروز  ؛ دغدغه و دل مشغولی آنان عمدتا " تعطیلی زود هنگام مدارس"  است !

دو ماه پس از این اعتراض ؛ دانش آموزان امروز نیز به خیابان ها آمدند تا بار دیگر « صدای خود » را دولتمردان و سیاست گذاران برسانند .»

« در کشور ما دانش آموزان معمولا به خاطر سخت بودن سوالات امتحانی تجمع و یا اعتصاب می کنند و برخی اوقات کتاب ها را هم آتش می زنند و یا این که در امتداد اعتصاب معلمان از تعطیلی کلاس ها و مدرسه اظهار خرسندی می کنند .

دانش آموزان ما حتی به خاطر لو رفتن سوالات امتحانی هم اعتراض نمی کنند و در عوض سعی می کنند تا از قافله عقب نمانند . »

کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

پایان گزارش/


کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس

چهارشنبه, 29 مرداد 1399 20:39 خوانده شده: 1612 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +20 -2 --
احمدی 1399/05/29 - 21:36
سلام. سیستم آموزش ما دارد مشکلات خودش را یکی پس از دیگری نشان می دهد. وقتی علم و دانش و مدرسه ارزش نداشته باشد همین می شود. به نظرم این کارزار به حق هست.
به نظرم این یک سال شاید فرصتی برای خانه تکانی کلی سیستم آموزش ایران باشد که پیر و سنگین و به درد نخور و خسته کننده هست و همینطور بی فایده
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/29 - 23:04
با سلام وقتی در آموزش _و پرورش ریییس کل آموزش و‌پرورش هر استان و در ادامه‌ شهرستان ها و مدیران مدارس توسط نماینده مجلس انتخاب میشوند وقتی که سیزده میلیون دانش آموز و‌یک میلیون دانش آموز داریم و‌مسولانی که بی تخصص که فی البداهه برای چهارده میلیون دانش آموز و‌ معلمان تصمیم میگیرند و همه می دانیم همیشه با تصمیمات بچگانه خود افتضاح بار می آورند دانش آموزان حق دارند از جان خودشان وخانواده شان محافظت کنند معلمان هم که بی لیاقت ها را خوب میشناسند
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی / مشاور 1399/05/30 - 13:24
با سلام
13000000 دانش آموز و 1000000 معلّم
14000000 دانش آموز مرقوم نموده اید!
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/30 - 15:05
ممنون‌ یک میلیون معلم
پاسخ + +20 -5 --
ناشناس 1399/05/30 - 10:12
چه بسا تربیت یافته‌ای که به دیدار حضرت صاحب الزمان(عج) نائل گردیده، نتواند تحت ضوابط و شرایطی در استخدام آموزش و پرورش درآید پس تربیتی غایب است و تربیتی حاضر
پاسخ + +21 0 --
معلم 1399/05/30 - 13:05
اتفاقاً تازه به نظریه مدرسه زدایی از جامعه می رسیم ، وقتی مدارس کنونی ایران کاملاً ناکارآمد هستند بهتر است که تعطیل شوند و بعد از پوست اندازی و تغییر این سیستم فشل که هم معلم و هم خانواده و هم دانش آموز و هم جامعه ناراضی هستند واجب تر از بازگشایی نمایشی مدارس است.
پاسخ + +9 -16 --
نرگس کارگری 1399/05/30 - 13:45
با سلام و احترام
می توانم با توجه به تجربه ام چه در دوران تحصیل خود و چه در مدت زمان اشتغال در این حوزه بگویم که کسانی این کمپین را راه انداخته اند که دانش آموز نیستند ولی در تحریک روحیه ی کاهلی دانش آموزان و دور ماندن از فضای علم و دانش تلاش می کنند.

تنبلی کردن در برخی افراد به جامعه هم تزریق شده است.
مدارس باید به صورت حضوری باز شود و فعالیت های آموزشی و تربیتی به روال عادی برگردد.
بچه ها در کوچه و خیابان و در تمام مهمانی ها و دورهمی ها حضور دارند و صرفا در مدرسه نبودن مشکلی را حل نمی کند.
این حاصل تفکرات سنتی و دور از تحقیق و علم پژوهی ست که تنها به دلیل ترس از بیمار شدن در مدارس را ببندیم.
در هیات مذهبی در حال حاضر نوجوانان ساعت ها بیش از زمان مدرسه را در حال سپری کردن هستند و گمان می کنند که بی تفاوتی به مدرسه رفتن و استمداد به توجیه ، آنان را از بحران های پیش رو دور نگه می دارد. با مدرسه نرفتن آینده ی شغلی و رفاه اجتماعی حاصل نمی شود.

لطفا قبل از آنکه فجایع این اعمال بیش از کشته شدگان از کرونا باشد ،مدارس را باز کنید.
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/30 - 15:14
شما از واقعییات زندگی بدور هستید و جان انسان ها هم بی ارزش کاش ارتباطات اجتماعی و امکانات مدارس و زنجیره بین المسولین را میشناختید و مانند دوره قاجار فکر نمیکردید پدرها و‌مادرها ارزش جان فرزندان خود را بیش از شما میدانند و اینکه همه راحت طلب نیستند. باید چهارده میلیون نظر بدهند تا معلوک شود نظر شما چقدر بین مردم ارزشمند است
پاسخ + 0 0 --
...... 1399/05/30 - 15:45
معلوم
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/05/30 - 16:55
وضعیت روحی، فکری، مالی و اجرایی در کل کشور یکسان نیست که در جزئیات ورود پیدا کرده و موجب قفل کارها شوند و ....

بهتر است بر اساس اقتضا عمل نمود یعنی بر اساس میل خانواده‌ها و معلمان و مدارس؛ امروز روز انتخاب از پایین به بالاست و نه از بالا به پایین.

بنا بر اقتضا اکنون کودکی که مدرسه اسم نویسی نمی‌کند را آموزش می‌دهم
با وجود اینکه با مجوز خدا در مکانی، مدرسانی مردم نهاد را بکار گرفته ام ولیکن چون احتمال کرونا غیرممکن نیست به آن معلمان گفته‌ام شرط اول رعایت موازین بهداشتی است و الا تعطیلی بهتر است.

در محله‌های کوچک شناخت متقابل بهتر است و تنوع ارتباطات کمتر؛ آموزش در واحدهای کوچکتر بی‌خطرتر و کم سرایت‌تر است.

حقیقتاً با وجود اینکه مؤسس و محور اصلی آن مکان مردم نهاد هستم، خودم برای حضور و رونق آن مکان می‌ترسم؛ چون فقرا هزینه‌ای برای رعایت موازین بهداشتی ندارند و ثروتمندی به ما کمک نمی‌کند و ما هم چندان ثروتمندی برای هزینه کردن مواد بهداشتی مثل الکل 70% نداریم.
پاسخ + +14 -1 --
شهاب 1399/05/30 - 15:36
تامدرسه جذابیت پیدانکندودانش آموزان اولیا ومعلمان برای آن برنامه ریزی نکننداوضاع همین گونه خواهدبودومدارس بااجبارپرمی شوند کمترین اتفاقی بهانه ای برای تعطیلی مدارس خواهدشدچنین مدارسی بازنباشندآسیب کمتری واردمی کنند
پاسخ + +5 -18 --
ایروانی 1399/05/30 - 18:59
با سلام به مدیر صدای معلم آقای پورسلیمان
تنبلی و تن پروری ریشه در این جامعه دارد . ما ایرانیان انسان های تنبل و تن پروری هستیم و بدون کوچکترین زحمتی میخواهیم ره صد ساله رو یک شبه طی کنیم. اون موقع ام ک کرونا نبود، دانش آموزان به هزار و یک روش دنبال تعطیلی بودند الانم که کرونا اومده متاسفانه بخاطر عقبه ای که دارن از آب گل آلود ماهی میگیرند. من تعجب میکنن دانش آموز ساعت ها در فضای مجازی میچرخه و بازی میکنن اون ضرری نداره برای چشم اونوقت پیگیری دروس برای چشم از فضای مجازی مضره ؟ آخ آخ چقدر اینا چشاشون حسااااسه.
چطور برای بازی اینترنتی و اینستاگرام وغیره حجم اینترنت بالا و گرون میخرن اونوقت برای درس خوندن هزینه ندارن ؟؟؟!
واقعا نمیدونم دانش آموزای ما به کجا دارن میرن و میترسم از روزی که این دانش آموزان سکان دار این مملکت بشن
پاسخ + +1 -8 --
داود 1399/06/01 - 13:09
احسنت بر سرکار خانم کارگری وجناب اقای ایروانی
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/06/01 - 15:26
لطفا از کمپین استخدامی تکنیسین های سلامت دهان متعهدخدمت وزارت بهداشت حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/36478
پاسخ + +8 -2 --
ناشناس 1399/06/02 - 10:21
صبح تا شب درباره بازگشایی مدرسه و زمانش مصاحبه میکنن. جالبه انگار یک امر جدید هست. خب هر سال اول مهر بوده، حالا شده یه چند روز جلوتر. تمام. اینهمه مصاحبه و خبر هر روزه. خجالت داره والا
پاسخ + +4 -10 --
ناشناس 1399/06/02 - 20:26
من نمیدونم این معلما چه کار میکنن که انقدر باید حقوق بگیرند آموزش پرورش شده تجارتخانه هر ناکسی سرودست میشکنه براش
پاسخ + 0 -3 --
AA 1399/06/04 - 22:09
برام سواله کدوم دانش آموز یا آدم کم سوادی متن این کمپین را نوشته است. مشکل محتوا داره. درخواست با توضیحات با هم همخانی ندار. تابلو است که یه شاگرد تنبل نوشته است.
پاسخ + +3 -6 --
دانش آموز 1399/06/04 - 23:53
فقط تنبلها هستند که وارد ین گروه شده اند و نمی خواهند مدارس باز شوند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/07 - 13:23
فقط ؟
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/06/14 - 11:02
نظر سنجی در سامانه شاد بهترین جواب برای شماست که 84 درصد موافق تدریس مجازی هستند و چند درصد بقیه هم دلایلی همچون هزینه اینترنت و نداشتن گوشی را مطرح کرده ند
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/06/07 - 06:56
وقتی با این ادبیات سخیف با هر مسئله ای برخورد می کنین دستاورد آن جز پاسخی سخیف نیست.
وقتی گفته میشه فقط تنبلها می خواهند مدارس باز نشود آنها هم میگویند فقط احمق ها می خواهند مدارس باز شود. توجیهشان هم هشدارهای مداوم وزیر بهداشت و آمار روزانه مبتلایان و مرگ و میر است که این میزان فقط به خعژر اجتماع پدید می آید
من هرگز فرزندم را به مدرسه نمی فرستم
فرزند بی سواد زنده بهتر از فرزند باسواد مرده است
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/07 - 13:18
خعژر ؟ خعژر اجتماع دیگه چیه؟ لطفاً اینقدر غلط بنویسید که آدم بتونه بفهمه یا درستش کنه !!!
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/06/07 - 13:21
من نیز به بعضی مدرسه نرفته‌ها و ثبت نام نکرده‌ها مشغول آموزشم
پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1399/06/09 - 00:58
وقتی آپ بیفتد دست بی تجربه ها عاقبت همینه
پاسخ + 0 -3 --
دانش آموز 1399/06/09 - 01:03
کشوری که چند تا بچه تنبل و سوسول براش تصمیم بگیره....
پاسخ + 0 0 --
قربانی 1399/06/10 - 22:28
اسفندیاری:
البرز نباید حضوری بشه
خانواده راضی نیست بخاطر یکسال تحصیل جنازه افرادخانواده اش رادریافت کند

بیمارستانها جاندارد
مدارس دولتی امکاناتشان صفراست
دبیران بدون انگیزه وبا اکراه به کلاس می آیند‌.

این مدرسه چه کارایی دارد

مگر باحرف وزیر مدارس از گرفتن پول گذشتند که دررعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند اجرایی کنند توالتها آبخوریها حیاط کوچک کلاسهای سوراخ موش که آموزش وپرورش کشکی مجوز تاسیس مدرسه داده
و....
کدامیک به وزیر قوت قلب داده تادانش آموزان را به مسلخ بفرستد
آیاحتی اگر یک محصل خودش یاخانواده اش بمیرد کدام مسول ووزیری قدرت جبران دارد.


ستاد مبارزه باکورونا سیاسی شده وبا توهمات رییس جمهور ووزیر میچرخد.

ما باطناب پوسیده این کذابان به چاه نمی رویم
پاسخ + +1 0 --
محفوط 1399/06/11 - 18:41
تدریس مجازی تجربه ی بسیار ارزشمند است شبکه ی مجازی شاد افتخاری برای نَظام تعلیم و تربیت کشور و دولت تدبیر است و باید مورد حمایت و وتوجه قرار گیرد و همه مدارس بویژه در مناطق وصوضعیت قرمز استفاده از آن را در دستور کارخود قرار دهند
پاسخ + +2 0 --
سمانه جعفری 1399/06/12 - 17:13
به خاطر مدرسه نباید جان بچها به خطر بیفتتد
ارزشی نداره به خاطر اینکه ۶ماه یا ۱سال بخواد درسشون عقب بیفته الان جونشونو به خطر بندازین انگار قصد دارن همرو به کشتن بدن توروخدا جون بچهای معصوم به خطر نندازین
پاسخ + +2 0 --
سمانه جعفری 1399/06/12 - 17:14
تدریس باید مجازی باشه نباید جونه بچهارو به خطر بندازنن
پاسخ + 0 0 --
بهمن قلاوند 1399/06/19 - 17:01
سلام،
دوری از دانش موجبات پسرفت است،فلذا تشکیل کمپینگ با این نحتوا،"مدارس راتعطیل کنید" کار مفیدی برای جامعه نیست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور