صدای معلم

مدیر صدای معلم در نشست امروز حاضر بود اما به نشانه ی " اعتراض " هیچ گونه پرسشی را مطرح نکرد . مساله امروز ما نه " کرونا " که " بحران عدم صداقت " است !

نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و به صورت " غیرحضوری " و با رعایت دقیق پروتکل های اداری و بهداشتی برگزار گردید !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

نخستین نشست رسانه ای محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش به صورت " غیرحضوری " و با شرکت تعدادی از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش امروز دوشنبه 10 شهریور ساعت 11 برگزار گردید .

این نشست که با استفاده از نرم افزار shavak پشتیبانی می شد مانند نشست پیشین با معاون حقوقی و امور مجلس با خطاهای متعددی در ورود خبرنگاران و نیز استمرار حضور آنان رو به رو شد .

در پایان نیز پرسش یکی از خبرنگاران ناتمام ماند و وزیر آموزش و پرورش موفق به خداحافظی با خبرنگاران نشد .

پرسشی که " صدای معلم " پیش تر نیز مطرح کرده آن است ؛ وزارتخانه ای که هنوز توانایی برگزاری یک نشست ساده ویدئویی را با حدود 20 خبرنگار ندارد چگونه مسئولان آن هر روزه " شبکه شاد " را برای جامعه تبلیغ می کنند ؟

بر خلاف نشست پیشین که به صورت غیرحضوری با قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش برگزار شد و صدای معلم در آن حضور نداشت اما این بار این رسانه در نشست حاضر بود اما به نشانه ی " اعتراض " هیچ گونه پرسشی را مطرح نکرد .

پرسش های خبرنگاران اکثرا بر موضوعاتی مانند بازگشایی مدارس و تعارض منافع  و صندوق ذخیره فرهنگیان متمرکز بود و البته می شد از قبل پاسخ های وزیر آموزش و پرورش را پیش بینی کرد .

خبرنگاران پرسش های خود را مطرح می کردند و نوع پاسخ های وزیر آموزش و پرورش بیشتر از جنس " اداری " و واکنش خبرنگاران هم از نوع " کارمندی " بود .

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

خبرنگاران سوال می کردند و وزیر هم پاسخی می داد انگار قرار است وظیفه ای اداری رفع تکلیف شود .

مثل نشست های حضوری که " صدای معلم " همیشه در آن ها حضور داشت و پرسش های چالشی و جدی مطرح می کرد اما نوعی فضای " میرزابنویسی " و به قول خود وزیر آموزش و پرورش  ، " فریب سازمان یافته " بر این نشست مجازی حکم فرما بود .

در پایان نشست نیز به نظر می رسید که برخی از خبرنگاران از برنامه خارج شده و به جای افراد تصاویر میز و تلفن و... نمایش داده می شد .

در طول برنامه و علی رغم آنلاین بودن مدیر صدای معلم هیچ گاه تصویری از وی در جریان برنامه مشاهده نشد و تمرکز بر چهره برخی خبرنگاران بود .

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

حاجی میرزایی در این نشست همانند آن چه در ماه های اخیر بیان کرده بر اصل " ارائه آموزش به همه دانش آموزان " و این که هیچ دانش‌آموزی نباید از تحصیل محروم بماند تاکید کرد و گفت  متعهد هستیم آموزش را به تمام دانش آموزان صرف از نظر محدودیت‌ها و مناطقی که حضور دارند ارائه دهیم .

اما حاجی میرزایی اشاره ای به تضاد سیاست هایش در مورد شبکه شاد با اصول قانون اساسی در مورد رایگان بودن آموزش و پرورش نکرد .

حاجی میرزایی ادامه داد :

« اصل دوم، تأکید بر آموزش حضوری است در همین رابطه تجربیات کشورهای مختلف را بررسی کردیم، در تمام دنیا اصل بر آموزش حضوری است چون هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نیست و کارکرد مدرسه در شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموزان، ارتباط دانش‌آموزان و معلمان و تقویت مهارت اجتماعی آنها با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست؛ تنها چیزی که می‌تواند حضور را محدود کند، مقررات بهداشتی است که اگر از سوی ستاد ملی کرونا مطرح شود آن را اجرا خواهیم کرد. ارتباط چهره به چهره دانش‌آموزان و معلمان به ویژه در دوره ابتدایی بسیار مهم است. »

این سخنان وزیر آموزش و پرورش در حالی با اما و اگر و تردید بیان می شوند که بر اساس همان تجربیات تطبیقی در سایر کشورها استثنایی برای تعطیل کردن آموزش حضوری قائل نشده اند و جامعه در ارکان مختلف آن از مدت ها پیش تکلیف خود را دانسته و خود را برای شرایط جدید آماده کرده است .

وزیر آموزش و پرورش گفت :

نکته ی دیگر که در آغاز صحبتم عرض کردم امسال سال تحصیلی ما بدون مشارکت فعال و موثر خانواده ها انجام نخواهد شد و بنابراین نظارت بر همکاری خانواده ها هم سهم به سزایی در این کار دارد . ما برای آموزش خانواده ها نیز برنامه ریزی هایی کرده ایم . در انجمن اولیا و مربیان طراحی هایی شده است . برنامه هایی پیش بینی شده است که در این شبکه شاد برنامه هایی به انجمن اولیا و مربیان اختصاص پیدا کرده است و آموزش های لازم را به خانواده ها ارائه می کند . خبرنگاران پرسش های خود را مطرح می کردند و نوع پاسخ های وزیر آموزش و پرورش بیشتر از جنس " اداری " و واکنش خبرنگاران هم از نوع " کارمندی " بود .

این سخنان حاجی میرزایی در حالی بیان می شوند که در شیوه نامه بازگشایی مدارس که از سوی وزارت آموزش و پرورش به سراسر مدارس و مناطق ارسال گردیده ، هیچ گونه تکلیف و تعهد جدی و قابل سنجش بر عهده خانواده ها گذاشته نشده است . ( این جا )

خانم رضایی از خبرگزاری ایلنا پرسید :

« ما امتحاناتی را شاهد بودیم که بعضی دانش آموزان خودشان پای امتحانات نبودند و تقلب کردند و حتی والدین آنان و بزرگ ترهایشان به جای آن دانش آموزان امتحان دادند .

در رابطه با افت تحصیلی و افت آموزشی دانش آموزان می خواستم صحبت کنم .

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

آیا شما بررسی و تحقیقی در این مورد داشته اید که میزان یادگیری و کیفیت آموزشی در مقایسه با سال تحصیلی گذشته چگونه بوده است و این که شما اشاره کردید به آموزش از طریق تلویزیون .

اسفند و اردیبهشت و اواخر فروردین آموزش های تلویزیونی چندان مطلوب نبوده اند و با خیلی ها در این مورد صحبت کرده ام اما بسیاری از خانواده ها از آن رضایتی نداشته اند .

شما اشاره کردید به این که حاشیه نشین ها می توانند از آموزش های تلویزیونی استفاده کنند اما برخی از این آموزش ها یا عقب تر از درس بودند و یا جلوتر بودند و این آموزش ها عایدی خاصی نداشته اند . » حاجی میرزایی اشاره ای به تضاد سیاست هایش در مورد شبکه شاد با اصول قانون اساسی در مورد رایگان بودن آموزش و پرورش نکرد .

حاجی میرزایی پاسخ داد :

در مورد آزمون . ببینید من خواهش می کنم که به طور خاص رسانه ها به این توجه داشته باشند .

ما در سال گذشته به یک باره با وضعیتی مواجه شدیم که همه دنیا غافگیر شد و پیش بینی نمی کردیم که با چنین  وضعیتی مواجه شویم .

پاسخ هایی هم دادیم که عرض می کنم از نظر کیفیت هم چگونه بود .

ممکن است با کاستی هایی هم همراه بوده است . ما از همان روز اولی که فعالیت های آموزش از راه دور و آموزش های تلویزیونی را آغاز کردیم مدام برای بهبود آن تلاش کردیم ، اطلاعات بازخورد دانش آموزان به خانواده ها را گرفتیم . اصلاحات لازم را اعمال کردیم .

در امتحانات پایه دوازدهم که امسال ما به صورت حضوری و متمرکز برگزار کردیم هم شرکت کنندگان ما نسبت به سال قبل افزایش دارد و هم کیفیت نمرات شان در مقایسه با سال قبل – فکر می کنم – حدود 5 / 0 تا یک نمره بهبود دارد در آموزشی که می تواند معیار باشد و امتحان به صورت یک پارچه و متمرکز اخذ شده است .

تلاش ما این بوده این کار کیفیت داشته باشد اما در سال تحصیلی جدید به روش های آزمون دقیق تر مجهز شدیم و بر  روی " شبکه شاد " امکان برگزاری آزمون های با کیفیت میسر شده است . امکان ارائه تکلیف از سوی معلم به دانش آموزان و دانش آموزان به سمت معلم ؛ گزارش تکالیف شان میسر شده است . این سخنان حاجی میرزایی در حالی مطرح می شوند که آیین نامه اجرایی مدارس که سال ها از تصویب آن می گذرد اختیارات مناسب و کافی را به ارکان مختلف " مدرسه"  قائل شده است اما مواضع و عملکرد مسئولان این وزارتخانه در رده ها و سطوح مختلف در بحران کرونا نشان داد که بین حرف تا عمل تفاوت معناداری همچنان پا برجاست .

تلاش ما این است که از همه تجربیات گذشته برای بهبود آموزش استفاده کنیم .

در مورد تلویزیون هم در آن زمان کوتاه افرادی که شناسایی شوند و بتوانند آمادگی داشته باشند و معلم که در این کلاس 20 – 30 نفره تدریس کرده در یک مدرسه میلیونی زنده تدریس کند با محدودیت هایی رو به رو بودیم .

به تدریج هم ظرفیت های خودمان را شناسایی کردیم و هم نیروهای مناسب برای این کار شناسایی شده اند و امیدوارم که ان شاء الله کیفیت آموزش ها در سال تحصیلی جاری بهتر باشد .

این ظرفیت با هماهنگی و همکاری بسیار جدی صدا و سیما به سمت استفاده از ابزارهای دیگر هم میل خواهد کرد و امیدوارم که ان شاء لله آموزش های ما آموزش های ترکیبی از طریق تلویزیون و آموزش های بهتری را از این طریق ارائه کنیم .

اما همچنان تاکید می کنم هیچ دانش آموزی به هر دلیلی ، نداشتن تلویزیون یا مناسب ندانستن تلویزیون از آموزش محروم نخواهد بود .

ما موظف هستیم که به همه دانش آموزان آموزش بدهیم و مدارس ما برای این کار آماده شدند .

لیست همه دانش آموزان را گرفتند . شرایط همه دانش آموزان را مشخص کرده اند و حتما ان شاء الله کار را با کیفیت و دقت انجام خواهیم داد .

این پاسخ های مبهم ، بدون آدرس و بی پشتوانه در مورد وضعیت برگزاری آزمون های غیرحضوری در حالی مطرح می شوند که به تازگی " كارگروه بررسي هاي فوري در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش " در گزارشی مستند خواهان اتخاذ تدابیری از سوی وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری آزمون ها و امتحانات مدارس به صورت " حضوری " گردیده است . ( این جا )

نخستین کسی که از وزیر آموزش و پرورش پرسش خود را در غیاب خانم احمدی از خبرگزاری پانا مطرح کرد خانم دولت یاری بود .

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

دولت یاری پرسید : چند وقت پیش وزیر آموزش و پرورش در مورد بحث تعارض منافع بخشنامه ای داشتند و قرار شد فرصت دو ماهه ای داده شود که در آموزش و پرورش اطلاعات کامل جمع آوری شود و در نهایت به یک جمع بندی برسند که چطور این بحث تعارض منافع سازمان دهی شود .

آیا این اطلاعات جمع آوری شده است و یا خیر و آیا مسئولینی که مدرسه داشتند سرنوشت مدارس آن ها چطور می شود و در بحث های دیگر مصداقی از تعارض منافع هست ؛ ساز و کار آموزش و پرورش برای مواجهه با آن چه هست ؟

حاجی میرزایی در پاسخ گفت :

« درباره تعارض منافع اطلاعات دقیق و تفصیلی از سراسر کشور و جمیع همکاران جمع آوری شده است . تعدادی از همکاران ما بودند که مدرسه داشتند و بعد از بخشنامه تعارض منافع اعلام توقف فعالیت های مدرسه شان را کردند و رسما فعالیت مدرسه متوقف شد .

طبق بخشنامه ای که دادیم این ها برای ادامه همکاری منعی ندارند و دوستانی که ترجیح دادند همچنان امر مدرسه داری را انجام دهند ان شاء الله در همین هفته جا به جایی انجام خواهند شد و ادامه همکاری دوستانی که مشمول بخشنامه تعارض منافع می شوند در همین هفته جاری ان شاء الله مشخص خواهد شد .

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در پرسش خود هیچ گونه اشاره ای به گزارش اخیر خود در مورد قضایای دانشگاه فرهنگیان و نیز تهدیدهای صورت گرفته از آن دانشگاه در مورد خودش نکرد و این گونه سوال کردن مبهم و تمرکز خاص روی مدارس غیرانتفاعی خودش جای سوال و فکر دارد .

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری عنوان کرد :

« ما اختیاراتی را به شورای آموزش مدارس دادیم. نقش معلمان یک نقش متمایز و پیچیده‌ای است. سال‌ها معلمان از این روش استفاده کردند در کلاس درس بدهند و امسال با شرایط متفاوتی رو به رو شدیم و نیاز به خلاقیت و فعالیت متمایز معلمان دارد. »

این سخنان حاجی میرزایی در حالی مطرح می شوند که آیین نامه اجرایی مدارس که سال ها از تصویب آن می گذرد اختیارات مناسب و کافی را به ارکان مختلف " مدرسه"  قائل شده است اما مواضع و عملکرد مسئولان این وزارتخانه در رده ها و سطوح مختلف در بحران کرونا نشان داد که بین حرف تا عمل تفاوت معناداری همچنان پا برجاست .

در این نشست هیچ خبرنگاری  اشاره به  " کمپین سراسری دانش آموزان ایرانی برای تعطیل کردن کامل مدارس " نکرد . ( این جا )

هیچ خبرنگاری در مورد عملکرد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و نشست اخیرش با برخی موسسات تجاری – آموزش پرسش نکرد .

هیچ رسانه ای در مورد میزان بودجه اختصاص یافته به بهداشت مدارس و رعایت پروتکل های بهداشتی و مقایسه آن با سایر کشورها  سوال نکرد .

در تصاویری که پرتال وزارت آموزش و پرورش در مورد نشست امروز منتشر کرده است خبرنگاران صدا و سیما در جلسه حضور کامل و فعال داشته اند . ( این جا )

انبوهی از افراد و نیز تجمع خبرنگارانی مشاهده می شود که به نظر می رسد جای برخی رسانه ها در آن اضافی بوده است هر چند مطابق اعلام پیشین و رسمی مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و به استناد ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمع افراد بیش از 10 نفر در یک جا ممنوع اعلام شده بود .

به نظر می رسد آن چه نظام آموزشی را تهدید می کند نه کرونا که بحران "  عدم صداقت " در این مجموعه باشد .

پیش تر « صدای معلم » انتقاد صریح خود را نسبت به " غیرحضوری " شدن نشست های رسانه ای و نیز مواضع چندگانه و مبهم وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود . ( این جا )

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از نشست خبری وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی

دوشنبه, 10 شهریور 1399 15:27 خوانده شده: 364 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
رضا قاسم پور 1399/06/10 - 16:16
استاد پورسلیمان
گزارش جالبی ارائه نمودید این نوع گزارش نویسی انحصاری بوده و مختص شماست خواننده انگار خود در نشست حضور داشته و حواشی و زوایای پیدا و پنهان جلسه را ادارک نموده است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/06/10 - 16:32
جناب قاسم پور

درود

سپاس از محبت شما و تشکر از همراهی شما .

پایدار باشید .
پاسخ + +4 0 --
افشار سمیرمی 1399/06/10 - 18:25
درود و خدا قوت.
گزارش جلسه از خود جلسه جالب تر بود
اما
به قول فردوسی علیه الرحمه؛
پی مصلحت انجمن ساختند
نشستند و گفتند و برخاستند!
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/06/11 - 08:22
درود بر شما

آقای افشار سمیرمی

سپاس از نظر .

نکته ی جالب تر آن که یکی از خبرنگاران که ابتدا خیلی با نشاط و پرانرژی وارد شده و 4 سوال از وزیر آموزش و پرورش پرسید ؛ در دقایق پایانی نشست و جلوی دوربین خوابش برد !

هم او یادش رفته بود دوربین خود را خاموش کند و هم دوستان روابط عمومی لطف خود را مضایقه نکرده بودند !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
زیبا 1399/06/10 - 22:54
درکشورهای پیشرفته دنیاقویترین وباسوادترین ومدیرترین افراددرمسندوزارتخانه ای مانندآموزش وپرورش ونیزوزارتخانه علوم وفناوری قرارمی گیرندتاارتقاء علمی بصورت بهینه انجام شودوزمینه تربیت مهندسان پزشکان و حقوقدانان وروانشناسان کاربلدوخبره فراهم آید. حقیر به یادندارم درطول دهه های اخیردرکشورمایک فردبادانش ودرایت ومدیرقوی وکاربلددرمسندوزارت آموزش وپرورش قرارداده شده باشد.
پاسخ + +1 -1 --
داود 1399/06/11 - 11:52
درود بر آقای پور سلیمان نستوه ! جسارت نباشد ایکاش در فرصت پیش آمده با سوالات چالشی اندکی تعادل آقای وزیر را بهم می ریختید .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/06/11 - 12:36
درود بر شما

آقای داود

سپاس از محبت شما .

سوال کردن در میان " خفتگان " و زمانی که کلید روشن و خاموش نامرئی است سودی ندارد !

برخی اوقات حضور داشتن ، سکوت و البته مطالبه گری " پسین " روش خوبی است و شاید موثرتر باشد.


پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور