صدای معلم

" دانش‌آموزان ما همان‌ هایی هستندکه وقتی از چنبره‌ی نظام آموزشی نجات پیدا می‌کنند امثال مریم میرزاخانی از آنها بیرون می‌آیند "

در حاشیه ی خودکشی داوطلب 19 ساله بعد از کنکور

دکتر محمدعلی موحد

« دانش‌آموز ممتاز تهرانی بعد از کنکور خودکشی کرد!

پسر ۱۹ ساله که همه تلاشش را کرده بود در کنکور ریاضی موفق شود، وقتی آزمون را خراب کرد تصمیم گرفت به زندگی‌اش پایان بدهد.

ساعت ۱۸ روز پنجشنبه گزارش مرگ پسری ۱۹ ساله به قاضی کشیک جنایی پایتخت اعلام شد. با حضور تیم تحقیق در محل حادثه معلوم شد پسری خودش را از پشت بام ساختمانی چهارطبقه به پایین انداخته و جان باخته است./رکنا »

خودکشی داوطلب 19 ساله بعد از کنکور

در نظام آموزشی ما اتحادی نامبارک میان برخی مدارس خاص، صدا و سیما، برخی معلمان دروسی مانند ریاضی و زیست و فیزیک، طراحان سوالات کنکور و بنگاه هایی مانند قلمچی، مدرسان شریف، گاج و امثالهم شکل گرفته است. این اتحاد به صورت آگاهانه یا نااگاهانه در حال نابودی تمام نسل های نگون بختی است که امروز در چنگال این سیستم پول ساز و بی رحم به اسارت گرفته شده اند.
با سخت تر شدن سال به سال سوالات کنکور و روی آوردن به سوالات غیر کتابی این پیام به خانواده ها و دانش آموزان داده می شود که رمز قبولی فرزند شما در کنکور شرکت در فلان کلاسهای آموزش مهارت تست زنی است. هزینه و وقتی که نوجوان می توانست صرف بازی، ورزش و آموختن هنر و خواندن شعر و داستان و کتب غیر درسی نماید در مسلخ پر استرس کنکور قربانی شده و نوجوانی پر از استرس و عصبانیت تربیت می شود.
 امروز هیولای اصلی که افسردگی را به دانش آموزان هدیه می دهد، نه بازی های کامپیوتری و نه تماشای برنامه های ورزشی بلکه بنگاه هایی مانند مدرسان شریف، قلمچی و..است.

خودکشی داوطلب 19 ساله بعد از کنکور

"نظام آموزشی ما هم از صدر به ذیل، از مقطع ابتدایی تا عالی‌ترین مقاطع، دارای مشکلات مهلک است و از دانشجو تا دبیر و استاد از آن شکایت دارند. نظامی سترون و ناکارآمد است که شوق و شور را در جوانان می‌کُشد، وقت آنان را تلف می‌کند و شمع اشتیاق را در دلشان خاموش می‌کند.

من پیش از این در بزرگداشتم در تبریز هم در این باره حرف زدم و گفتم که سال گذشته نوه‌ی من کنکور داد. وقتی سؤالاتی را که برای پاسخگویی‌اش تعیین شده بود، دیدم واقعاً تأسف خوردم که چرا در نظام رسمی ما، چنین سؤالاتی تحت عنوان معارف اسلامی مطرح می‌شود. به همین دلیل مقاله‌ای با عنوان «استهزای دین» یا «افسون دانش» نوشتم که منتشر شد.

دو، سه ماه پیش که به مدرسه‌ام در تبریز رفتم، دخترانی از مدرسه بیرون آمدند و دورم را گرفتند، سؤالات امتحانات فلسفه را به من نشان دادند و من هم یک راست به سمت مدیر مدرسه رفتم و نسبت به نحوه‌ی سؤالات اعتراض کردم. مشخص بود که معلم این سؤالات را از جزوه‌ای که در دوران لیسانس آن را خوانده و به بچه‌ها تعلیم می‌داده، استخراج کرده است. این سیستم آموزشی طفل‌محور، پدر مردم را درآورده است. من از همه دست‌اندرکاران می‌خواهم که به مردم رحم کنند و فکری به حال آن کنند.
دانش‌آموزان ما همان‌هایی هستند که وقتی از چنبره‌ی نظام آموزشی نجات پیدا می‌کنند امثال مریم میرزاخانی از آنها بیرون می‌آیند.

کانال خرمگس


خودکشی داوطلب 19 ساله بعد از کنکور

شنبه, 01 شهریور 1399 22:00 خوانده شده: 509 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -2 --
ناشناس 1399/06/01 - 22:25
فعلا ب ای همه مسو لین کرونا مهمترین مشکل کشور است وباید درمورد آن فقط حرف زد
پاسخ + +8 -2 --
احمدی 1399/06/01 - 22:58
مدیران بی سواد و سیستم بی فکر و چاکر نتیجه اش همین می شود و این نیز خواست حکومت های دیکتاتوری هست که مردمی مریض و احمق و فرمانبر و بی خبر پرورش دهد
پاسخ + +8 0 --
کریمی 1399/06/02 - 06:12
تا زمانی که چرخه ی بی حاصل کتاب کمک تموزشی، موسسات گاج و قلمچی و ...برای دانش آموز و پرسود و منفعت برای مسئولان و صاحبان بنگاه های آموزشی برقرار است، باید شاهد این حوادث غم آن ی و اتدوهبار باشیم.
طبیعی است سود بی حساب و کتاب خود را رها نکرده و به فکر حفظ روح و روان دانش آموزان بیگناه نخواهند بود.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 10:09
عصرایران؛ مرتضی نظری - خبر، کوتاه و تلخ بود: دانش آموز نخبه، پس از کنکور خودکشی کرد. در متن خبر اما می خوانیم: بررسی بازپرس و تیم بررسی صحنه جرم با ورود به محل، نشان می دهد این پسر ۱۹ ساله خود را از پشت بام طبقه چهارم به پایین انداخته است و در ادامه بررسی‌ها مشخص شد که پسر جوان، دانش‌آموز نخبه بوده و با معدل ۱۹ و نیم دیپلم خود را گرفته بود.
اما قاتل کیست؟*
آنچه از میان نسل مستعد مدارس قربانی می گیرد، قبل از آنکه مسابقه سیستماتیک تست و کنکور در مدارس باشد، حاکمیت یک سبک روان شناختی است که همه‌چیز را از پیش تعیین شده می داند و انتظار دارد دانش آموزان به آن برسند و نتیجه ای را می پسندد که با استانداردهایش سازگاری و همخوانی داشته باشد و اصلاً هدف از آموزش در این سبک، یعنی انتقال یکسویه دانش از طرف معلم به دانش آموزان برای سازگار شدن فرد با محیط.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 10:10
نام قاتل، سبک و سیاقِ آموزشی است که آن را «رفتارگرایی» می نامند. همان تفکری که انتظارات والدین از فرزندشان را از طریق دستکاری در مفهوم موفقیت در یک بُعد خاص، بالا می برد و انتظاراتی زجردهنده و فراتر از توان طبیعی دختران و پسران ایران بر گُرده آن ها می نشاند. بچه هایی که باید چیزهایی دیگر از جنس زندگی بیاموزند. با نهایت تأسف باید اعلام کرد؛ از سال 1960، این سبک آموزشی به تدریج از مدارس جهان رخت بربسته است و سه نسل دیگر از رویکردهای آموزشی آمده اند اما در معدودی از کشورها از جمله ایران همچنان سایه اش بر الگوهای آموزش و یادگیری سنگینی می کند.
پاسخ + 0 0 --
آنتی توهّم 1399/06/02 - 11:44
ok
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/02 - 13:16
ادامه مبحث عصر ایران هست.
پاسخ + 0 0 --
معلم‌ 1399/06/03 - 15:50
کشور ایران. عدم توجه مسولین علاف حقوق بگیر نجومی و عدم توجه خانواده ها به استعداد و‌ علایق فرزندان و همچنین نیود امکانات لازم و اینکه ممنوعیت هرچی علاقه هست باعث مشکلات هست دکتر
پاسخ + +4 0 --
آنتی توهّم 1399/06/02 - 11:45
آیا این مورد خودکشی اولین و آخرینش بوده؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور