صدای معلم

پرسش « صدای معلم » از خانم مظفر آن است که در موارد مذکور یعنی " وظایف کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم " دقیقا چه کاری صورت گرفته است ؟ آیا مجموعه کاری ایشان در ستاد و زیرمجموعه ی ایشان در 760 منطقه آموزشی کشور به افکار عمومی و رسانه ها پاسخ گو بوده اند ؟ آیا با تعریف و تعارف می توان سلامت اداری را تعریف و تضمین کرد ؟

مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش توضیح دهد چرا با وجود " نقشه راه " به نتیجه نرسیده اند ؟

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

وضعیت کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و پرسش صدای معلم از مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش

پرتال وزارت آموزش و پرورش نوشت : ( این جا )

« نهمین جلسه کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم در آموزش‌ و پرورش در سالن اجتماعات با حضور تعدادی از معاونین و اعضای اداره کل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، زهرا مظفر، مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به اینکه اهمیت صیانت از حقوق مردم و مبارزه با فساد اداری برگرفته از آیات الهی است، گفت: طبق آنچه به استان‌ها ابلاغ شد اگر تدبر و تفکر درآیات الهی داشته باشیم می‌توانیم مصادیق تمام مسائل اداری را از قرآن استخراج‌ کنیم و آن‌ها را عملیاتی کنیم که  یکی از این مصادیق صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری است.

وی افزود: آیه 116 سوره هود مستقیماً با موضوع امروز ارتباط دارد و باید گفت وقتی انسان خلق شد گرایش‌های متفاوت از جمله گرایش‌های نفسانی و شهوانی در وجود انسان گذارده شد و بسترهایی درونی و بیرونی برای هدایت انسان به این گرایش‌های طبیعی و شهوانی وجود دارد.  قوانینی بایدها و نبایدها را مشخص کرده است ولی انسان‌ها همیشه دنبال راهی برای دور زدن قانون هستند و اگر به آیات الهی استناد کنیم، شیوه‌هایی وجود دارد که بتواند ما را در برنامه‌های اداری کمک کند و در این زمینه چند مصداق وجود دارد که به اهم آن‌ها اشاره خواهم کرد.

مظفر با اشاره به اولین مصداق گفت:  اینکه خداوند می‌فرماید فساد نقطه مقابل خروج از تعادل است پس هر چیزی که از تعادل خارج شود راهی برای شروع فساد می‌شود بنابراین قانون‌های اداری بر مبنای اعتدال و عدالت محوری نوشته ‌شده است.

مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات دومین مصداق فساد در قرآن را فساد در رفتار اجتماعی دانست و گفت: رفتار بر اساس بینش و نگرش است لذا اگر باورها ما مبنای اعتقادی داشته باشند می‌توانیم در مسیر درست الهی قدم برداریم.

وضعیت کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و پرسش صدای معلم از مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش

وی در مورد سومین مصداق گفت: در تفاسیر آیات الهی چرایی اصلاح‌گرایی است بر اساس آموزه‌های قرآنی، هستی برمدار عدالت است پس جهان هستی به‌طور طبیعی بر همین مدار می‌گردد. خدا انسان را خلیفه‌الله خلق کرد یعنی انسان می‌تواند در مسیر کمال به قرب الهی برسد.

مظفر با اشاره به مصداق چهارم گفت: اصلاح امور در قرآن یک رسالت الهی است مالک اشتر مصداق سلامت اداری است که از نزدیکان خود شروع کرده است و در راستای اهمیت این موضوع از طرف رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور 10 برنامه به دستگاه‌ها ابلاغ‌ شده است که در3 برنامه ششم ، هفتم و هشتم؛ تکلیف دستگاه‌ها در مقابل فساد اداری و سلامت اداری مشخص‌ شده است.

مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات  افزود: آموزش‌ و پرورش در این راستا حرکت‌های ویژه‌ای داشته و از مدیرانی که از سال گذشته در به نتیجه رساندن فعالیت‌ها، کمک کردند، تشکر می‌کنم.

وی بابیان اینکه وزیر آموزش‌ و پرورش اقدامات بسیار مؤثری در این زمینه برداشتند، گفت: وزیر آموزش‌وپرورش علی‌رغم  تمام مشغله کاری بحث تعارض منافع را در سازمان پیگیری کردند و حتی قبل از اینکه تبدیل به قانون شود، ابلاغ کردند.

مظفر گفت: عناوین برنامه کمیته سلامت اداری باید در دستور کار همه حوزه‌های اداری، استانی و منطقه‌ای قرار داده شود که این عناوین؛ تدوین ره نگاشت کمیته سلامت اداری، شناسایی و اولویت‌بندی گلوگاه‌های فساد خیز و تعیین وظایف هر حوزه است.

وی بابیان اینکه 4 برنامه پیشگیری، نظارت، مبارزه با موارد فساد و سنجش و ارزیابی را باید معاونت‌ها، مرکز و سازمان در دستور کار قرار داده و اجرایی کنند، گفت: معاونت ابتدایی، سازمان پژوهش و سازمان سنجش و برخی دیگر از سازمان‌ها و معاونت‌ها در شناسایی گلوگاه‌های فساد خیز کمک کردند که به‌عنوان‌مثال در مرکز سنجش توانستیم مشکلات سؤالات امتحان نهایی را برطرف کنیم.

در ادامه این برنامه سریانی مدیرکل ارزیابی عملکرد سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: تمام جامعه شناسان معتقدند ساختارهای آینده کشور در ذهن کودکان است و تربیت کودکان  کشور هم در اختیار آموزش‌ و پرورش است.

وی با تأکید بر اینکه قدر کمیته سلامت اداری را بدانید این کمیته جایگاه رفیعی از نظر ریاست‌جمهوری و منظر عمومی دارد، گفت: 10 برنامه تحول داریم و اگر این برنامه را اجرایی کنیم و منجر به‌سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم نشود تمام نظام اداری ایران به هدررفته و مردم از کار ما رضایت نخواهند داشت.

مدیرکل ارزیابی عملکرد سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت: در صیانت از حقوق مردم در نظام اداری باید به این فکر کنیم که مردم چه انتظاری از نظام اداری دارند و متقابلاً نظام اداری چه انتظاری از مردم دارد لذا براین اساس حقوق شهروندی را تنظیم کردیم و نقشه راه ما شد ولی تاکنون به نتیجه نرسیدیم.  آیا ناکارآمدی دستگاه بازرسی به ساختار این مجموعه و فقدان استقلال سازمانی در آن و نیز کمبود افراد باسواد ، کارآمد و شجاع باز نمی گردد ؟

وی در پایان گفت: حلقه مفقود شده در این رابطه راهبری بازرسی و اداره کل ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها است. »

در هدف از ایجاد کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم آمده است : ( این جا )
اين كميته با تركيب و وظايف مندرج در بند (ب) ماده يك مصوبه شماره 192087/ت 50328 هـ تاريخ 28/12/1392 هيات محترم وزيران براي اجراي وظايف مذكور ، اجراي برنامه ششم و هفتم نقشه راه اصلاح نظام اداري (موضوع مصوبه شماره 560/93/206  تاريخ 20/1/1393 شوراي عالي اداري)،احكام قانون مديريت خدمات كشوري از جمله مواد 90 و 91 و ساير مقررات مربوط به ارتقاء فرهنگ سازماني، تكريم ارباب رجوع ، ساماندهي رسيدگي به شكايات ، سلامت اداري و مبارزه با فساد اداري تشكيل مي شود.

وضعیت کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و پرسش صدای معلم از مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش

اهم وظایف کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم عبارتند از :
*  تعيين مصاديق اختصاصي حقوق متقابل مردم و دستگاه.
 * تهيه برنامه عملياتي صيانت از حقوق مردم شامل اهداف ،سياست ها،اقدامات و ....
 * بازنگري قوانين و مقررات در جهت تثبيت حقوق مردم و پاسخ گويي دستگاه و تشويق و تنبيه .
 * راهبري و نظارت بر استقرار برنامه صيانت از حقوق مردم.
 *  تدوين برنامه سنجش و اندازه گيري ميزان رضايت مندي مردم از نحوه ارايه خدمات دستگاه و تكريم ارباب رجوع .
 * تنظيم برنامه اجرايي ارتقاي سلامت و مبارزه با فساد اداري دستگاه و راهبري استقرار آن .
 * بازنگري در قوانين و مقررات با رويكرد پيشگيري ، بازدارندگي و برخورد قاطع با متخلفان.
 * تدوين شاخص هاي سلامت و سنجش و پايش ميزان سلامت و فساد اداري.
 * سنجش و آسيب شناسي وضع موجود فرهنگ سازماني دستگاه، تدوين برنامه بهبود فرهنگ سازماني مبتني بر اصلاح رفتار مديران و كاركنان و اصلاح قوانين و مقررات. »

پرسش « صدای معلم » از خانم مظفر آن است که در موارد فوق یعنی "  وظایف کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم " دقیقا چه کاری صورت گرفته است ؟

آیا مجموعه کاری ایشان در ستاد و زیرمجموعه ی ایشان در 760 منطقه آموزشی کشور به افکار عمومی و رسانه ها پاسخ گو بوده اند ؟

پس از گذشت حدود 2 ماه از طرح " مدیریت تعارض منافع " توسط وزیر آموزش و پرورش چرا گزارش کار دقیق به جامعه ارائه نمی شود ؟ به عنوان مثال ؛ در قضیه رئیس دانشگاه فرهنگیان کار به کجا رسیده است ؟ ( این جا )

در مورد اخیر این رسانه در گزارش مربوطه نوشت :

« پرسش « صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش آن است ؛ آیا وقایعی که در دانشگاه فرهنگیان رخ داده است از مصادیق " مدیریت تعارض منافع " نیست ؟

اگر پاسخ مثبت باشد ؛ "  مسیر بدون بازگشت " را با کدام تدبیر ، شجاعت و صراحت مدیریت خواهد کرد ؟

آیا این سکوت و عقب نشینی ها بر میزان اعتماد عمومی در سیستم خواهد افزود ؟

چگونه می توان در این دانشگاه به دانشجو معلمان و معلمان آینده این جامعه ، درس " صداقت " و " جدیت " را آموخت ؟ »

خانم مظفر در کجای این ماجرا قرار دارد ؟

وضعیت کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و پرسش صدای معلم از مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش

عکس العمل مدیرکل ارزیابی و عملکرد و پاسخگویی به شکایات در مورد گزارش اخیر با عنوان "  اعتراض یک معلم به رفتارهای " متناقض " وزارت آموزش و پرورش در خصوص برگزاری آزمون ها و امتحانات " که به صورت اختصاصی برای ایشان ارسال شد چه بوده و چه کاری کرده است ؟ ( این جا )

تعریف " برخورد قاطع با متخلفان " چیست و در آموزش و پرورش به چه صورتی بوده است ؟

اگر این برخوردها قاطع بوده است پس چرا سیستم به وضعیت مطلوب نزدیک نشده است ؟

آیا ناکارآمدی دستگاه بازرسی به ساختار این مجموعه و فقدان استقلال سازمانی در آن و نیز کمبود افراد باسواد ، کارآمد و شجاع باز نمی گردد ؟

آیا با تعریف و تعارف می توان سلامت اداری را تعریف و تضمین کرد ؟

چه کسی قرار است آن حلقه ی مفقوده را احیا نماید ؟

پایان گزارش/


وضعیت کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و پرسش صدای معلم از مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش

جمعه, 10 مرداد 1399 21:41 خوانده شده: 133 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
شاکی 1399/05/11 - 07:39
پیشنهاد میکنم مقاله دکتر شهریاری مسوول سازمان معلمان دفتر شهرری،در ارتباط با موانع تحقق سلامت اداری و صیانت از حقوق شهروندی در آموزش و پرورش را در صدای معلم به دقت مطالعه کنند مسوولین محترم اداره کل ارزیابی عملکرد وزراتخانه!!و به نظرات منتقدین دلسوز اهمیت دهند و از این مطالب همانند قوه قضائیه استقبال کنند!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/11 - 14:33
این نقشه بیراهه چه نقشه ایست که اگر موبایل داشته باشد خوب است و بدون موبایل بسیار بد ؟
پاسخ + +1 0 --
اسماعیل ایمانلو 1399/05/12 - 09:58
چرا به موضوع عدم ارسال نامه ی استعلام مشاور اجرایی اداره کل شهرستان های استان تهران علی رغم پیگیری های مکرر رسیدگی نشد؟!چرا در این زمینه شفاف سازی لازم صورت نگرفت؟!وقتی حقی در این سطح تضییع می شود و حقوق تضییع شده مستخدم اعاده نمی شود؟!چه انتظاری از اعاده حق همکاران صف میتوان داشت؟!وقتی بنای سیستم بر مصلحت اندیشی باشد و بهانه تراشی برای عدم رسیدگی و احقاق حق!!دیگر چه انتظاری می شود داشت؟!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور