صدای معلم

صدای معلم : چرا برگزاری کلاسهای آموزش حضوری را به اختیار مدارس نمی گذارید؟ تا کی می خواهید برای همه کشور یک نسخه واحد تجویز کنید؟ نظارت شما در چه چیزی خلاصه شده است و چه اطلاعات و شواهد مستندی از پیامدهای مثبت و منفی فعالیت مدارس غیردولتی در چند دهه گذشته دارید؟ چرا هیچ ارزشیابی علمی جامع از عملکرد مدارس غیردولتی به عمل نیامده است و جنابعالی به عنوان مسوول مستقیم تا به حال چنین نیاز پژوهشی در اولویت قرار نداده است؟ آیا تاکنون پژوهش و یا پیمایشی برای برآورد میزان کیفیت بخشی درکنار کاهش هزینه های تمام شده این مدارس انجام شده است ؟شما که با مدارس با شدت برخورد می کنید چرا با این مسئولین هم با همان شدت برخورد نمی کنید ؟!

زینی وند : آموزش الکترونیکی نمی تواند جای آموزش های حضوری را بگیرد ؛ هیچ تصمیمی در سازمان و در مدارس غیر دولتی نگرفتم مگر این که یک پژوهش در مورد آن انجام گرفته باشد

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد  ( این جا ) ؛ نشست خبری « مجتبی زینی وند » معاون  وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی در ساختمان 2 وزارت آموزش و پرورش در سالن شهید حججی برگزار گردید .

یکی از محورهای پرسش « صدای معلم » در مورد چگونگی اجرای بخشنامه ی الزام دعوت از خبرنگاران و رسانه ها به نشست های شوراهای آموزش و پرورش بود .

این پیشنهاد قبلا توسط " صدای معلم " مطرح و مورد قبول رئیس سازمان قرار گرفت .

با پی گیری های صدای معلم این بخشنامه به همه استان ها ابلاغ گردید .

مدیر صدای معلم ضمن تشکر از آقای زینی وند گفت علی رغم ابلاغ این بخشنامه اما به نظر می رسد که نظارت کافی در این زمینه صورت نمی گیرد .

نمونه واضح و جدید آن تشکیل شورای آموزش و پرورش البته با حضور وزیر آموزش و پرورش در همدان بود که اخبار نشان می دهند به بخشنامه وزارتی عمل نشده است .

زینی وند ، رسول پاپایی مدیر شوراهای آموزش و پرورش را مسئول پی گیری و نظارت بر اجرای صحیح و کامل این بخشنامه کرد و تاکید کرد که گزارش در این مورد به وی ارائه گردد .

مشروح پرسش و پاسخ مدیر صدای معلم و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش را می خوانید .

وضعیت آموزش های حضوری و آموزش الکترونیکی و مجازی و پشتوانه پژوهشی در مدارس غیردولتی

درود بر شما ، همکاران و دوستان رسانه

یک مقدمه ای و البته در نقد رفتار وزارت آموزش و پرورش در بحران " کرونا " متذکر می شوم :

" وزارت آموزش و پرورش  بار دیگر نشان داد که در تمام مدت دوره کرونا فقط نگران  امتحانات دانش آموزان بود.

از نیمه دوم اردیبهشت که  بازگشایی مدارس را  اعلام کرد ، فرصتی داد تا دانش آموزان بیایند و رفع اشکال  کنند.

از خردادماه هم فقط به فکر برگزاری امتحان های  غیرحضوری  بود.

انگار یادمان رفته بود که دانش آموزان هر کلاس  نیاز به روابط اجتماعی و عاطفی  دارند.

می شد دانش آموزان هر کلاس را یک روز به حیاط مدرسه دعوت کرد تا حداقل هم را ببینند و با هم خداحافظی کنند.  معلم های خود را ببینند و با هم صحبت کنند در این دوره بر آن ها چه گذشت؟

نباید این تصویر را به دانش آموزان داد که حضور  آن ها  فقط برای آزمون است .

کودکان و نوجوانان ما بدون امتحان و نمره و  آزمون ، معنای دیگری هم دارند. "

آقای زینی وند

در شرایط آموزش غیرحضوری، شهریه مدارس غیر دولتی بر چه مبنایی تعیین می شود ودریافت شهریه مازاد بر مصوبه توسط مدارس غیردولتی چه توجیهی دارد؟

چرا برگزاری کلاسهای آموزش حضوری را به اختیار مدارس نمی گذارید؟ تا کی می خواهید برای همه کشور یک نسخه واحد تجویز کنید؟

وضعیت آموزش های حضوری و آموزش الکترونیکی و مجازی و پشتوانه پژوهشی در مدارس غیردولتی

مشارکت مردم در آموزش و پرورش را در واگذاری امتیاز مدرسه داری خلاصه کرده  و از روشهای دیگر غفلت کرده اند.

 وزارت آموزش و پرورش چه روش های بدیل برای مشارکت های مردمی دارد؟

چرا ساده ترین و مخاطره آمیزترین را انتخاب کرده اند؟

2-فعالیت مدارس غیردولتی در دو دهه گذاشته به طبقاتی شدن تعلیم و تربیت منجر شده و به افت کیفیت در مدارس دولتی دامن زده است.

در این زمینه ؛

4 آبان 1398 معاون آموزش ابتدایی گفته است :

" کاش هیچ وقت مسیر رفتن به سَمتِ آموزش غیردولتی را آغاز نمی‌کردیم اما حالا با جداسازی دانش‌آموزان در مدارس مختلف ، "نظام طبقاتی ساسانیان" را به شکل دیگری پیاده کرده‌ایم! "

در حالی که ادعا شده بود مدارس غیردولتی از طریق ابداع روش های کارآمد و تبادل تجارب با مدارس دولتی، به ارتقای کیفیت آموزش در مدارس دولتی کمک خواهند کرد.

آیا به پیامدهای مخرب ادامه وضع موجود آگاهی دارید وچه تدبیری برای جلوگیری از مخاطرات اندیشیده اند؟

3- نظارت شما در چه چیزی خلاصه شده است و چه اطلاعات و شواهد مستندی از پیامدهای مثبت و منفی فعالیت مدارس غیردولتی در چند دهه گذشته دارید؟

چرا هیچ ارزشیابی علمی جامع از عملکرد مدارس غیردولتی به عمل نیامده است و جنابعالی به عنوان مسوول مستقیم تا به حال چنین نیاز پژوهشی در اولویت قرار نداده است؟

آیا تاکنون پژوهش و یا پیمایشی برای برآورد میزان کیفیت بخشی درکنار کاهش هزینه های تمام شده این مدارس انجام شده است ؟

4- و آخرین پرسش « صدای معلم » از رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی این است که چرا پرداختی ها به این معلمان و نیز دریافتی ها از اولیاء دانش آموزان تحت عنوان " شهریه " از طریق طراحی یک سامانه  شفاف سازی نمی شوند ؟

وضعیت آموزش های حضوری و آموزش الکترونیکی و مجازی و پشتوانه پژوهشی در مدارس غیردولتی

زینی وند :

قولی که به شما داده بودیم همان بخشنامه را فردای آن روز نوشتیم. ارسال بخشنامه با محدودیت هایی مواجه شد. مجبور شدیم پنج استان پنج استان بفرستیم. الآن به صورت جد پی گیریم که اگر قرار باشد مصوبات شورای آموزش و پرورش اجرایی شود باید خبرنگاران حضور داشته باشند.

 الزام پاسخگویی مسئولان به خبرنگاران، ضامن اجرای درست مصوبات است. این یک اصل است و از شما تشکر می کنیم و از نقد شما هم استقبال کردیم و الان هم پیگیر هستیم.

بعد از آن جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران که شما انتقاد فرمودید خود من هم در همان جلسه منتقد بودم که چرا خبرنگاران در این جلسه حضور ندارند .

 من از آقای پایایی درخواست می کنم چون این موارد برای همیشه هست پیگیری کنند حضور خبرنگاران محترم در جلسات شورای آموزش و پرورش که حتما داشته باشند. علت عدم حضور خبرنگاران در بعضی از جلسات را جویا شوند چون این نشست ویژه ای که قول داده بودم...

 

صدای معلم :

شما که با مدارس با شدت برخورد می کنید چرا با این مسئولین هم با همان شدت برخورد نمی کنید ؟!

 

زینی وند:

اگر بخواهم به همه سوالات شما پاسخ دهم تا ساعت 12 طول می کشد چون محتوایی است .

من معتقدم، چندین بار هم اعلام کردم حتی در سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی شرکت داشتم و آن این بود که آموزش الکترونیکی نمی تواند جای آموزش های حضوری را بگیرد.

در تعامل و ارتباط عاطفی بین معلم و دانش آموز است که سجایای اخلاقی معلم به دانش آموز منتقل می شود. مهارت آموزی دانش آموزان از طریق حضور در جمع است که ایجاد می شود. همه مزایایی که حضور دانش آموز در کلاس درس در تعامل و در ارتباط با همکلاسی های خود و در ارتباط با معلم می تواند همه آن مزایا را داشته باشد آموزش الکترونیکی به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین باشد، به خاطر همین است که در دنیا آموزش الکترونیکی را به عنوان آموزش مکمل در نظر گرفته اند .

 روش های تربیتی که فرمودید کاملا به جا است.

 دانش و فن آوری همیشه یک بعد از کارکردهای مدرسه را می تواند داشته باشد و آن هم کارکرد آموزشی است. کارکرد تربیتی معمولا در آموزش های آنلاین مورد غفلت واقع می شود.

من هم با این نقد شما موافقم و معتقدم در هر جایی که امکان آموزش حضوری وجود داشته باشد به طور مثال در کلاس اول ابتدایی، ما هر چقدر آموزش الکترونیکی قدرتمندی هم داشته باشیم این دانش آموز چگونه می تواند نسبت به خواندن و نوشتن تسلط پیدا بکند.

 من معتقدم دوستان عزیز ما که بحث از طبقاتی شدن و برگشت به زمان ساسانیان می کنند بیایند روی شیوه های آموزشی در مدارس ابتدایی کار کنند تا این که نقد کنند که مدارس غیردولتی  باعث طبقاتی شدن می شود و...

 این شیوه ها باید کار شوند.

وضعیت آموزش های حضوری و آموزش الکترونیکی و مجازی و پشتوانه پژوهشی در مدارس غیردولتی

ما در این قسمت باید بیشتر کار کنیم.  تبی ایجاد نشود که فکر کنند آموزش الکترونیکی می تواند جایگزین آموزش رسمی کشور شود. آموزش الکترونیکی یک مکمل است باید به همان میزان در بحث آموزش به آن عمل کرد.

 در موقعیت کرونا انصافا کاری که وزارت آموزش و پرورش کرد و من در جریان این کار هستم فقط روز جمعه که اول ماه بود جناب آقای وزیر در محل کار حضور نداشتند. البته بعدازظهر همان روز هم آقای وزیر جلسه داشتند.

 واقعا وقت گذاری آقای وزیر ، استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها برای ایجاد آموزش های الکترونیکی در مدارس کار بسیار بزرگی بوده است.

 اگر بخواهیم بگوییم یک تحول و یک خط مشی گذاری کلان در حوزه سیاست گذاری آموزش و پرورش ایجاد شده است ...چون من رساله ام در خصوص خط مشی گذاری های کلان آموزش و پرورش  دولت های بعد از انقلاب است .

کاری که شبکه شاد کرد و تحولی که آقای وزیر و همکاران در وزارتخانه در بحث شبکه شاد ایجاد کردند یک خدمتگزاری کلان در سیاست گذاری بود و یک تحول در شیوه های آموزشی ، استفاده از شیوه های آموزشی مبتنی بر فن آوری های نوین که همین دلایل کافی بود.

در خصوص موردی که فرمودید ما برای هر کدام از این موارد پژوهش داریم.

 هیچ تصمیمی در سازمان و در مدارس غیر دولتی نگرفتم مگر این که یک پژوهش در مورد آن انجام گرفته باشد. الآن حدود چهارده پژوهش در طی همین دو سال گذشته انجام دادیم. یکی از پژوهش های انجام شده این بوده که آیا حضور دانش آموزان در مدارس غیر دولتی که الآن مراحل نهایی آن دارد طی می شود فقط مخصوص خانواده های متمکن است یا نه احساس مسئولیت خانواده ها باعث شده که آنهایی هم که حتی وضعیت مالی شان ضعیف است رفته اند وام گرفته اند و گفته اند بچه من در فلان مدرسه کیفیت آموزشی بهتری دارد ، برود آنجا درس بخواند.

من معتقدم مدارس غیردولتی عین عدالت آموزشی است. چرا؟

 در منطقه یک تهران گزارشی داشتم که تراکم دانش آموزی چهل نفره دارند. اگر کنار یک مدرسه غیردولتی یک مدرسه دولتی تاسیس شود خانواده ای که تمکن دارد می آید برای فرزندش هزینه می کند . چطور است که ما برای هر چه در کشور هست هزینه می شود کاری با افراد نداریم چون صاحب پولش است می خواهد ماشین فلان بخرد صاحب پولش است چه اشکالی دارد ، خانه فلان خریده صاحب پولش است اما چطور می خواهد در آموزش هزینه کند ؟

 چرا باید در آموزش هزینه کند ؟

 ولی دانش آموز احساس مسئولیت می کند می خواهد در سبد هزینه خانواده هزینه ای برای آموزش کند. اگر خانواده ای تمکن دارد و می خواهد با هزینه خودش برای فرزندش در مدرسه غیردولتی ثبت نام کند تراکم دانش آموزی چهل نفره بشود بیست نفره به نظر شما در آن مدرسه کیفیت آموزشی دولتی ایجاد نمی شود؟

 این عدالت آموزشی است. بهره مندی از میزان تمکن افراد برای آموزش فرزندانشان. آن جاهایی که خانواده ها ندارند دولت مکلف است که کیفیت بخشی ایجاد کند.

 من معاون آموزش ابتدایی،  معاون آموزش متوسطه یا معاون توسعه و سایر معاونین همه سیاست گذاران همه تصمیم گیران وظیفه دارند برای کیفیت بخشی در حوزه کاری خودشان برنامه ریزی کنند.

 زمانی در حوزه غیردولتی آمدند رئیس وقت سنجش اعلام کرد بین مدارس دولتی و غیر دولتی در بحث امتحانات نهایی هیچ تفاوتی نیست. ما آمدیم و برنامه ریزی کردیم برای تک تک دانش آموزان مدارس غیردولتی من کارنامه شان را در سازمان صادر کردم. وقت زیادی را در سازمان از ما گرفت. به مدرسه به فلان استاد می گفتیم شما در فلان درس ضعیف هستید فلان مدرسه ضعیفید، ضعف در آموزش دارد . در فلان مدرسه در فلان درس ضعف آموزش دارد. معلمین را مشخص کرده بودیم. این مدرسه را در دو سال گذشته هم بررسی کردیم ، کارنامه مناسب آموزشی نداشته است. برنامه ریزی ما منتج به نتیجه شد ، کیفیت بخشی شد. در سال گذشته گفتند که تعداد رتبه های اول کنکور برای مدارس غیردولتی بوده است.

من معتقدم این کیفیت بخشی را در همه جا می شود ایجاد کرد.

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی

پایان گزارش/


وضعیت آموزش های حضوری و آموزش الکترونیکی و مجازی و پشتوانه پژوهشی در مدارس غیردولتی

یکشنبه, 01 تیر 1399 21:35 خوانده شده: 356 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
مهدی 1399/04/02 - 00:29
تاوقتی معلم های طفلک مدارس غیرانتفاعی، با حقوق های حتی ۴۰۰هزارتومان به بیگاری کشیده شده اند، هیچ حرفی واسه گفتن نمی مونه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، کدام یک از دولت های ذیل توانستند حداقل انتظارات جامعه تعلیم و تربیت را فراهم کنند ؟

دولت حسن روحانی - 3.1%
دولت محمود احمدی نژاد - 21.3%
دولت محمد خاتمی - 27.2%
هیچ کدام - 48.4%

مجموع آرا: 1947

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور