صدای معلم

پرسش های صدای معلم از حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی : آقای ذوعلم ! در جامعه ما آدم ها حرف های خوبی می زنند اما معمولا به مرحله عمل که می رسد تغییر موضع می دهند . این حالت در مورد مسئولان و مقامات تشدید می شود . آقای ذوعلم در هر نشستی از مشارکت و تمرکززدایی می گویند. آیا آموزش و پرورش که به نظر مسئولان امری حاکمیتی است از یک سو و شما که در جمع بندی های مباحث ، دست آخر به ایده و نظر خودتان می رسد، این شعارها را در عمل تاب می آورید ؟

دانش آموزان ، نوجوانان و جوانان به شاخص های اسناد تحولی نزدیک شده اند ؛ آن حرف خوب و عمل را که گفتید فقط در مسئولان نیست ، در غیر مسئولان هم هست !

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ دوشنبه 14 بهمن نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم با خبرنگاران در محل این سازمان برگزار گردید .

در این نشست « صدای معلم » پرسش هایی را مطرح کرد .

آن چه در زیر می آید ،  پرسش های صدای معلم و پاسخ « علی ذوعلم » رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به این پرسش هاست .

شاخص های سند تحول بنیادین و وضعیت دانش آموزان و نوجوانان و جوانان و گزارش صدای معلم

1-آیا تغییراتی در برخی کتابها اعمال شده است؟

آیا برخی تغییرات در محتوای کتابها، مانند گنجاندن اسناد سفارت آمریکا، بدون اطلاع مولفان کتابها صحت دارد ؟

 این کار توسط چه بخشی از سازمان انجام می شود؟

شنیده ایم حتی در متن کتاب تاریخ بدون اطلاع دکتر ولایتی دست برده اند.

به عنوان نمونه ؛

حذفِ برخی مطالبِ کتابِ فارسی ۲، پایه‌ی یازدهم برای «تطهیرِ روسیه در جمهوری اسلامی»

 * ️چاپ اول (۹۷-۹۶): «تبریز، این شهر کهن، مرکز فرماندهی خطَ مقدمِ دفاع در برابر دست‌درازی‌های همسایه‌ی شمالی ایران، یعنی روسیه بود.»

 چاپ جدید: حذف

 

 * چاپ اول: «جنگ "روس‌ها" با ما جنگ میان ارتش دو کشور نبود.»

چاپ جدید: «جنگ "سپاه روس" با ما...»

 

‏* چاپ اول (۹۷-۹۶): «روسیه چشم طمع بر آذربایحان دوخته‌ بود.»

 چاپ جدید: حذف

 

‏* چاپ اول (۹۷-۹۶): "روس‌ها" مثل مور و ملخ در شهر پراکنده شدند.

چاپ سال بعد: "سپاه روس" مثل مور و ملخ...

 

* چاپ اول: «دیری نگذشت پرچم روس‌ها در خاک آغشته به خون بی‌گناهان به اهتزاز درآمد.»

چاپ جدید: «دیری نگذشت که این منطقه به تصرف سپاه روس درآمد.»

 

‏* چاپ اول: «نگاه فزون‌خواهانه و دهشتبار روس‌ها به فراتر از این‌ها دوخته‌شده‌ بود.»

 چاپ جدید: حذف

خودتان مستحضر هستید سیاست اصولی و تعریف شده جمهوری اسلامی ایران در بخش سیاست خارجی عبارت از " نه شرقی و نه غربی " است . به نظر می رسد این تعادل و توازن بر اساس سیاست های تعریف شده باید رعایت شود و نباید با حذف تاریخ جهت گیری خاصی به نفع طرفین انجام شود .

2-بعد از بازآرایی تشکیلات سازمان، وظیفه طراحی برنامه درسی که شامل نیازسنجی، تدوین اهداف و عناصر برنامه درسی است، بر عهده کدام بخش است؟ حوزه های تربیت و یادگیری یا معاونت طراحی و تولید بسته های آموزشی؟

3-در بخش چشم انداز سند برنامه درسی به تربیت نسلی عدالت خواه و صلح جو، انتخابگر و آزادمنش، متخلق به اخلاق اسلامی و .... اشاره شده است.

 آیا آموزه های ضمنی و پنهان نظام آموزشی و بالاتر از آن کل نظام کشور، واجد و منتقل کننده چنین پیام هایی هستند؟

نوجوانان و جوانان با عنایت به تاثیر و نقش الگوها، چه می آموزند؟

4-آقای ذوعلم !

در جامعه ما آدم ها حرف های خوبی می زنند اما معمولا به مرحله عمل که می رسد تغییر موضع می دهند .

این حالت  در مورد مسئولان و مقامات تشدید می شود .

 آقای ذوعلم در هر نشستی از مشارکت و تمرکززدایی می گویند. آیا آموزش و پرورش که به نظر مسئولان امری حاکمیتی است از یک سو و شما که در جمع بندی های مباحث ، دست آخر به ایده و نظر خودتان می رسد، این شعارها را در عمل تاب می آورید؟

شاخص های سند تحول بنیادین و وضعیت دانش آموزان و نوجوانان و جوانان و گزارش صدای معلم

ذوعلم:

کتاب درسی مانند کتاب عادی نیست که مولف در آن کتاب همه نقش را داشته باشد. شما حتما این را تایید می کنید مانند مقاله ای که در یک روزنامه زده می شود. صاحب امتیاز ان روزنامه برای خودش این حق را قائل است که از مولف بخواهد مقاله اش را بر اساس آن سیاست های آن روزنامه یا مجله اصلاح کند و امروز در اول مجله می نویسند که مقاله ای که ما دریافت می کنیم مجله در حذف و اضافه کردن آزاد است. یک کتاب درسی به طریق اولی همین طور است. نویسنده کتاب هر شخصیتی هم که باشد سازمان پژوهش بر اساس مطالعاتی که انجام می دهد و نظرسنجی هایی که می کند و اصلاحاتی که باید انجام می دهد و به اطلاع مولف هم می رساند. اکثرا با موافقت مولف است و آن جایی که نباشد به خاطر آن که حق معنوی آن اثر بر عهده سازمان پژوهش است و ما باید پاسخ گو باشیم بنابراین حتما شما هم تایید می کنید که بتواند سازمان توسط تیم کارشناسی خودش آن تغییرات را بدهد.

 اتفاقا در سوال شما جالب است !

 این که می گویید در فلان کتاب این حذف شده خوب از مولف کتاب سوال کنید چرا از من سوال می کنید؟

شما در سوال خودتان یک نوع پارادوکس را ملاحظه می فرمایید. از من می پرسید چرا این جمله حذف شده مسئول آن خود مولف است من می گویم رجوع کنید به مولف کتاب. سوال بفرمایید ولی قطعا شما هم در ذهنتان این است که مسئول کتاب نویسنده نیست بلکه نویسندگان به ما کمک می کنند در جهت تالیف کتاب هایی که بر اساس اهداف آموزش و پرورش در اختیار دانش آموز قرار بگیرد.

بحث بازآرایی که مطرح کردید . این خوب است که دوستان به مسائل داخل سازمان حساس هستند ، رصد می کنند و پیگیری می کنند که وظیفه فلان کارشناس چیست و وظیفه فلان بخش چیست.

این ها بحث های ریز سازمانی است و البته من توضیح می دهم .

نیازسنجی و آسیب شناسی و از این قبیل وظایف هر دو بخش باید انجام بدهند و هر بخشی متناسب با وظایف خودشان. اگر ما در حوزه تربیت و یادگیری علوم انسانی و مطالعات اجتماعی که درس تاریخ به همان مربوط است یک نیاز سنجی کنیم این را باید حوزه تربیت انجام بدهد. اما اگر نسبت به وضعیت مدرسه ، توانمندی معلمان و تناسب زمان با محتوای کتاب ، تناسب ارزش یابی با محتوای کتاب باید یک اصلاحی بشود و کاری انجام بشود این را معاونت تولید و طراحی انجام می دهد ضمن این که اخیرا در این کلان پروژه هایی که سازمان طراحی کرده برای اجرای کامل برنامه درسی ملی ، معاونت طراحی و تولید موظف شده که سه کار اساسی را دنبال کند.

 یکی بازطراحی کلان دوره اول ابتدایی که باید باز طراحی بشود چون قواره برنامه درسی ما روشهایی که دارد ، اجزای  بسته ی یادگیری نیاز به بازنگری دارد و اصلاحات جدی و اساسی و دوم بحث بازطراحی دوره دوم متوسطه نظری است که نقدهای زیادی به آن وارد است.

بحث کنکور محور بودن  بعضی از منابع درسی ما ، بحث عدم توازن عناوین درسی ما بنیادهای دانش آموزان و سوم بازطراحی دور دوم فنی حرفه ای ؛ آن هم با لحاظ مشاغل جدید ، نیازهای جدید و اقتضائات بازار کار و فن آوری هایی که باید به آن توجه کنیم حتما نیاز به یک بازطراحی دارد.

 اینها کارهای بسیار مهمی است که برای میان مدت معاونت طراحی و تولید باید انجام دهد .

شاخص های دانش آموزان ما خوشبختانه در اسناد تحولی آمده که شما خواندید .

باید بگویم خوشبختانه دانش آموزان ما ، جوان ها و نوجوانان ما در حد بسیار خوبی به این شاخص ها نزدیک شدند.

امروز جوان و نوجوان ما پرسشگر است ، اهل تفکر است ، اهل مطالبه است ، اهل طراحی اهل نقد و انتقاد است ، اهل خلاقیت است ، مومن است و واقعا اهل جهاد فی سبیل الله .

انقلابی است ؛ خوشبختانه میانگین اش رشد پیدا کرده و ما نمودش را در حضور چشمگیر جوانان در ترور نامردانه و ناجوانمردانه آمریکا نسبت به سردار سلیمانی داشت دیدیم. این یک جلوه ای است و بروز پیدا می کند. ولی این که آموزش و پرورش چقدر در این جهت به وظایف خودش عمل می کند من هم مانند شما به آن انتقاد دارم.

شاخص های سند تحول بنیادین و وضعیت دانش آموزان و نوجوانان و جوانان و گزارش صدای معلم

تصور من این است که دانش آموزان و جوانان و نوجوانان ما آن چنان که باید در بستر تربیت مدرسه ای به حد مطلوب این ویژگی ها دست پیدا نمی کنند و انتقاد دارند نسبت به برنام درسی و کتاب درسی شان که بسیاری از این انتقادها به جا است و ما باید اقدامات خوبی انجام بدهیم که تا بتواند عمل بشود .

 آن حرف خوب و عمل را که گفتید فقط در مسئولان نیست ، در غیر مسئولان هم هست.

 بعضی از آقایان به خانواده هایشان قول هایی می دهند که عمل نمی کنند. بعضی خانم ها با فرزندشان قرار مدار می گذارند عمل نمی کنند. این خاصیت انسان هاست وهمه ما انسان ها و من بیش از همه گفته هایمان قشنگ تر از اعمالمان است باید سعی کنیم که با یک خودسازی و مدیریت رفتار و گفتار خودمان هر چه بیشتر بتوانیم عمل و رفتار و حرف را به هم نزدیک بکنیم.

نکته ای که به خصوص مطرح کردید بحث تمرکززدایی ؛ ما به جد به آن معتقدیم و داریم مقدماتش را فراهم می کنیم .

اساسا یکی از علل و عوامل ایجاب کننده بازآرایی تشکیل سازمان همین بود که بتوانیم زمینه مشارکت دیگران را در تولید مواد و رسانه های آموزشی یادگیری ایجاد بکنیم.

 به یاری خدا و همکاران ما کاری که شروع کردند بتوانند به آن سرعت بدهند ضمن حفظ اتقان و کیفیت ما می توانیم انشاءالله مهرماه سال آینده یعنی سال 99 حداقل چند مورد از طرح واره های بسته های یادگیری که می تواند توسط دیگران تولید شود را رونمایی کنیم و در اختیار جامعه قرار بدهیم و این کار، کار بسیار ظریفی است. کار ساده ای نیست.

رسیدن به آن طرحواره که بتواند شناسنامه آن کتاب یا بسته یادگیری را تالیف کرده باشد متناسب با درسی  آنحوزه های تربیت مربوطه ،  متناسب با دوره و پایه ای که برایش تولید بشود کار ظریف و یک فن آوری نرم کارشناسی نیاز دارد و به آن نزدیک می شویم و امیدواریم که این کار بشود و شما اگر سال آینده ؛  شما که هستید !

 اگر بنده هم بودم و به اینجا آمدید بگوییم آقای پورسلیمان اینقدر ناامید بودید ! ببینید چند موردش انجام شد و شما بدبین ترین افراد در این رسانه هستید نسبت به آموزش و پرورش کمی خوشبین بشوید انشاءالله.

صدای معلم :

ما بدبین نیستیم . وظیفه ما پرسش کردن است و کار شما هم پاسخ دادن است .

ذوعلم :

من هم جواب دادم.


شاخص های سند تحول بنیادین و وضعیت دانش آموزان و نوجوانان و جوانان و گزارش صدای معلم

جمعه, 18 بهمن 1398 14:24 خوانده شده: 227 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/12/06 - 11:55
سلام تنها جائي كه صداي منتتتتتتقدان شنيده ميشد صداي معلم بود ا انهم ظاهرا به تصرف درامده است حال به تطميع ويا تهديد
اين يعني مرگ وگنديدگي مديريت
اگر برداشتم درست باشد از صداي معلم هم خدا حافظي مي كنم چند گرفتي وصداي ديگران را خاموش كردي ؟
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/12/06 - 12:05
دوست عزیز ناشناس

سلام

ما از موضوع بی اطلاعیم .

به جای نیت خوانی و اتهام پراکنی که خصیصه عمومی ما ایرانیان است دقیقا مساله را شرح و توضیح دهید .


بعد در مورد آن پاسخ می دهیم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/12/06 - 12:47
منظورم كامنت هاي مربوط به سازمان پژوهش است همين
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/12/06 - 12:50
همکار محترم

شما این جا نظر دادید و در حال حاضر نظری غیر از شما نیست .

اگر مشکلی هست همان جا بیان شود و دقیق اشاره شود .

در ضمن صدای معلم سعی می کند همه نظرات منتشر شوند .

پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور