صدای معلم

پرسش های صدای معلم در نشست خبری رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی : آیا تغییراتی در برخی کتابها اعمال شده است؟ آیا برخی تغییرات در محتوای کتابها، مانند گنجاندن اسناد سفارت آمریکا، بدون اطلاع مولفان کتابها صحت دارد ؟ این کار توسط چه بخشی از سازمان انجام می شود؟ شنیده ایم حتی در متن کتاب تاریخ بدون اطلاع دکتر ولایتی دست برده اند. در فارسی 2 پایه یازدهم مواردی از حذف بخشی از عملکرد نادرست و تجاوزکارانه کشور روسیه را شاهد بوده ایم . خودتان مستحضر هستید سیاست اصولی و تعریف شده جمهوری اسلامی ایران در بخش سیاست خارجی عبارت از " نه شرقی و نه غربی " است . به نظر می رسد این تعادل و توازن بر اساس سیاست های تعریف شده باید رعایت شود و نباید با حذف تاریخ جهت گیری خاصی به نفع طرفین انجام شود

ذوعلم : مسئول کتاب نویسنده نیست ، بلکه نویسندگان به ما کمک می کنند در جهت تالیف کتاب هایی که بر اساس اهداف آموزش و پرورش باید در اختیار دانش آموز قرار بگیرد

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از تغییرات کتاب های درسی  در آموزش و پرورش و تطهیر روسیه و پاسخ علی ذوعلم

امروز دوشنبه 14 بهمن نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم با خبرنگاران در محل این سازمان برگزار گردید .

شاید ذوعلم از معدود مدیران ستادی در وزارت آموزش و پرورش است که به طور مرتب و منظم با رسانه ها نشست خبری برگزار می کند و هر چند در این مدت صدای معلم از بسیاری از پاسخ های ایشان با توجه به پرسش های خویش قانع نشده است اما این تعامل و پاسخ گویی در هر مرتبه و درجه ای قابل تامل و تقدیر است و می تواند سرمشق سایر مدیران در همه سطوح این وزارتخانه قرار گیرد .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در ابتدا گفت :

" از همکاران رسانه ای خیلی تشکر می کنیم .

دهه ی فجر را خدمت شما تبریک می گویم و امیدوارم که تلاش رسانه ای همکاران ما در جهت تثبیت و پیشبرد اهداف بلند و آرمان های بلند انقلاب اسلامی در کنار بقیه بخش های جامعه روز به روز قوی تر ، اثرگذارتر و جامع تر  شود و ما به عنوان یک سازمانی که رسالت بسیار بزرگی بر عهده ماست بتوانیم در خدمت ملت عزیزمان باشیم و آن اهداف و آرمان ها را دنبال کنیم .

تا لیست را بیاورند در این مدتی که در خدمت شما نبودیم یعنی از فاصله نشست قبلی تا این نشست مجلس شورای اسلامی مصوبه ای داشت در باب مکلف کردن وزارت آموزش و پرورش و وزارت تحقیقات و علوم برای گنجاندن توطئه ها و جنایات امریکا نسبت به ملت ما که این مصوبه توسط رئیس جمهور محترم ابلاغ شد و وزیر محترم آموزش و پرورش این را به ما ابلاغ کرد .

قبلا در کتاب های درسی به این مساله پرداخته شده اما این مصوبه و ابلاغیه دولت محترم برای ما یک وظیفه بیشتری ایجاد و ایجاب می کند که بتوانیم یک سرفصل های گویا و جامع و متقنی را در این زمینه در کتاب هایمان اضافه کنیم .

انتقاد صدای معلم از تغییرات کتاب های درسی  در آموزش و پرورش و تطهیر روسیه و پاسخ علی ذوعلم

فکر می کنم حداقل 10 عنوان از عناوین مهم جنایات و توظئه های آمریکا علیه کشور خودمان را اگر بخواهیم به حساب بیاوریم باید به آن بپردازیم که از نظر تاریخی شاید مهم ترین و اولینش خیانت به دکتر مصدق در سال 1331 است در مقابله ای که دولت ملی مصدق با شرکت نفت انگلیسی داشت و آمریکایی ها به او کمک نکردند ، به او وعده دادند اما به وعده ها عمل نکردند .

در مقابله با خود انقلاب اسلامی و حرکت مردم جنایات 25 ساله در کشور ما از سال 1332 تا سال 1357 که ده ها هزار مستشار آمریکایی با پولی که از ملت ما می گرفتند منافع آمریکا را تامین می کردند و دنبال می کردند و نمونه های زیادی هست که من از آن می گذرم .

در واقع دولت آمریکا موجب یک تاخیر حداقل نیم قرنه در پیشرفت کشور ما متناسب با تمدن ، تاریخ و فرهنگ و نگاه خودش داشت که گناه نابخشودنی است .

توطئه حمایت از شاه در برابر انقلاب که 2 سال به خاطر پشتیبانی غرب به ویژه رژیم ایالات متحده آمریکا پیروزی انقلاب اسلامی به تاخیر افتاد و نهایتا با حضور قاطع مردم آن ها مجبور شدند که عقب نشینی کنند .

توطئه تفرقه میان مسلمانان که همچنان استمرار دارد به انواع و اقسام مختلف . تفرقه بین شیعه و سنی . ایجاد یک گرایش سنی آمریکایی و شیعه انگلیسی .

تفرقه بین حوزه و دانشگاه . تفرقه بین روشنفکران و مردم . تفرقه بین دولت و ملت که همچنان این توطئه ها از طریق ابزارها و در قالب های بسیار پیچیده ای ادامه و استمرار دارد .

جنایت آمریکا در حمایت همه جانبه از صدام حسین برای حمله به کشور ما و 8 سال دوره دفاع مقدس که اگر حمایت سیاسی و حمایت نظامی و اطلاعاتی و اقتصادی آمریکا نبود قطعا این جنایت رخ  نمی داد .

توطئه حمایت از یک کشور جعلی و یک رژیم کودک کش به اسم رژیم صهیونیستی که بیش از 70 سال است در جهان اسلام این توطئه همچنان استمرار دارد و آخرین قدمی که این ها برداشتند طرحی بود که به نام " معامله قرن " مطرح کردند که به خاطر هوشیاری و بصیرتی که در جهان اسلام و امت اسلامی شکل گرفته این طرح متولد نشده دچار مرگ مغزی شد و از صحنه سیاسی جهان خارج شد و هنوز هم عکس العمل ها در برابر این طرح بسیار خام و خائنانه را مشاهده می کنیم .

جنایت آمریکا در توطئه تجزیه کشورمان اوائل بعد از انقلاب که بسیار خطرناک بود و با طراحی های مختلفی سعی می کردند که کشور عزیز و بزرگ ما را به چند پاره کوچک تقسیم کنند تا بتوانند آن لقمه های کوچک تر را ببلعند و در واقع از امتداد انقلاب اسلامی پیش گیری کنند .

یک توطئه بسیار فرهنگی و عمیق و حساب شده و طراحی شده که جذب مغزهای کشور ما و جوانان ما و تلاش برای هویت زدایی از ملت ما هست که این هم همچنان ادامه دارد .

توطئه آمریکا برای اسلام ستیزی . بدنام کردن اسلام . نشان دادن یک چهره متحجرانه و بسیار عقب مانده از اسلام ناب با ایجاد داعش و حمایت از کشورهای دست نشانده و حکام وابسته .

این ها در واقع یک فهرست اجمالی است .

آخرین آن هم که صرحا علیه کشور ما اقدام تروریستی بسیار خشنی را انجام دادند که ترور شهید بزرگوار سردار سلیمانی بود که آن را بر عهده گرفتند .

اتفاقی که در تاریخ جهان بی مانند وبی سابقه است .

از طرفی این توطئه ها پایان نیافته است و از طرف دیگر نشان می دهد که ملت ما ، کشور ما و جامعه ما در حال رشد و تعالی است و آن ها چاره ای برای حفظ منافع خودشان جز مقابله با ملت ما نمی بینند .

امیدواریم ایستادگی و مقابله ملت ما و به خصوص جوان های ما و جبهه فرهنگی ما ، معلمان ما ، دانش آموزان ما و اساتید ما بتواند این توطئه ها را خنثی کند و آن جایگاه شایسته ملت ما را در سطح جهانی تثبیت کند و ما بتوانیم یک زمانی بدون این مزاحمت ها و موانع واقعا آن مسیر پیشرفت و حرکت خودمان را در حدی بسیار سریع تر و عمیق تر دنبال کنیم .

پس از این سخنرانی  رسانه ها پرسش های خود را مطرح کردند .

« صدای معلم » از 5 پرسش توانست 4 تای آن ها را مطرح کند .

انتقاد صدای معلم از تغییرات کتاب های درسی  در آموزش و پرورش و تطهیر روسیه و پاسخ علی ذوعلم

مدیر صدای معلم ابتدا ضمن انتقاد از تغییر و نیز حذف برخی بخش های کتاب های درسی که با عملکرد کشور " روسیه " در مورد تاریخ کشور ایران مرتبط است پرداخت و چنین پرسش کرد :

-آیا تغییراتی در برخی کتابها اعمال شده است؟

آیا برخی تغییرات در محتوای کتابها، مانند گنجاندن اسناد سفارت آمریکا، بدون اطلاع مولفان کتابها صحت دارد ؟

 این کار توسط چه بخشی از سازمان انجام می شود؟

شنیده ایم حتی در متن کتاب تاریخ بدون اطلاع دکتر ولایتی دست برده اند.

در فارسی 2 پایه یازدهم مواردی از حذف بخشی از عملکرد  نادرست و تجاوزکارانه کشور روسیه را شاهد بوده ایم .

به عنوان مثال ؛ چاپ اول (۹۷-۹۶): «تبریز، این شهر کهن، مرکز فرماندهی خطَ مقدمِ دفاع در برابر دست‌درازی‌های همسایه‌ی شمالی ایران، یعنی روسیه بود.»

 چاپ جدید: حذف

و سایر موارد .

خودتان مستحضر هستید سیاست اصولی و تعریف شده جمهوری اسلامی ایران در بخش سیاست خارجی عبارت از " نه شرقی و نه غربی " است .

به نظر می رسد این تعادل و توازن بر اساس سیاست های تعریف شده باید رعایت شود و نباید با حذف تاریخ جهت گیری خاصی به نفع طرفین انجام شود ."

عدم ارائه پاسخ های منطقی در این مورد موجب گردید تا بار دیگر خبرنگار روزنامه " آفتاب یزد " این پرسش را به صورت جدی تر و مفصل تری مطرح کند .

این نشست رسانه ای با آن که به مدت 90 دقیقه  اطلاع رسانی شده بود اما در کم تر از 40 دقیقه به پایان رسید .

برخی از خبرنگاران که برای طرح پرسش ثبت نام کرده بودند زمانی که نوبت شان شد بیان کردند که قصد دارند پرسش ها را به صورت " خصوصی ( اختصاصی ) " مطرح کنند .

مشروح پرسش و پاسخ صدای معلم با علی ذوعلم رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی منتشر خواهد شد.

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از تغییرات کتاب های درسی  در آموزش و پرورش و تطهیر روسیه و پاسخ علی ذوعلم

دوشنبه, 14 بهمن 1398 18:25 خوانده شده: 359 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/11/14 - 22:37
از نظر حقوقی وقتی نام مولف در کتابی ذکر می شود، کلیه تغییرات متوجه مولف است.
این که کتاب شخصی یا دولتی باشد فرقی نمی کند. صاحب یا صاحبان اثر هم باید پاسخگوی تغییرات باشند و هم می توانند از کسانی که بدون اجازه در کتاب ها دست می برند شکایت کنند.
برای اطلاع بیشتر بهتر است با سازمان بازرسی هم مصاحبه ای کنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/15 - 19:18
شنیده ام که کتب بعد نگارش به مراجعی چون حوزه های علمیه ارسال و غربالگری انجام
می شود. شما خیلی قانونمند و دموکراسی مآب
به مساله می نگرید. کدام شکایت ؟ ذوعلم در واقع
پشت پرده تالیفات کتب درسی را بیان داشته است. از اول انقلاب تاکنون. روال جدیدی نیست.
حساسیت برخی کتب بیشتر است چون اجتماعی، تاریخ، فلسفه .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/15 - 22:33
تا قبل از آقای ذوعلم یک ادعاست شاهدی دارید بفرمائید.
اما در حال حاضر همه چیز گواه بر این ادعاست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/16 - 13:23
قرار نیست همه چیز همین جا اثبات شود، زحمت بکشیدجستجو کنید و پاسخ را دریابید.‌ از اول انقلاب خط فکری کتاب زیر تیغ بوده هست و اکنون نیز. قبلا زیرآبی عمل می کردند ، ذوعلم زیردریایی را روی آب آورده والسلام.
پاسخ + +1 0 --
همکار سازمان 1398/11/14 - 23:19
ظاهرا این حاج آقای بسیار محترم از قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان خبر ندارند. بهتر بود اول به ماده ۳ این مصوبه نگاهی می انداختند و یا حداقل با مشاور حقوقی سازمان خود مشورت می فرمودند.

طبق ماده ۶ کتاب های درسی از جمله آثار مشترک محسوب شده و و هر دو طرف ( مولف و سازمان ) از حق مشاع برخوردارند. بگذریم که مولفان هیچ دریافتی جز حق التالیف اولیه هر صفحه ۲۵ هزار تومان دریافت نمی کنند. اما این دلیل نمی شود که سازمان پژوهش اجازه داشته باشد بدون اطلاع کتاب ها را تغییر دهد. چرا که مدیر حق دخالت مستقیم در مباحث و بخش های تخصصی و علمی را ندارد.

مزید اطلاع عرض شد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/11/14 - 23:30
آقای دکتر ذوعلم
درست است که مسئول کتاب نویسنده نیست و سازمان پژوهش است.
اما نویسندگان و مولفان کتاب عقلا و قانونا توانایی و شایستگی جرح و تعدیل کتاب های درسی را دارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/15 - 06:59
آقای ذوعلم !
تا قبل از جنابعالی به یاد نداریم حتی یک نقطه در کتاب درسی به جز دستان نویسنده کتاب کم یا زیاد شده باشد.
تا قبل ا ز شما یه یاد نداریم بدون تایید رسمی شورای برنامه ریزی درسی و شورای مولفان کوچک ترین تغییری در کتاب های درسی شده باشد. هر تغییری به اجرای آزمایشی و اعتبار بخشی و ارزش یابی توسط پژوهشگاه نیاز دارد.
اینها و مواردی از این قبیل جزء قوانین و ضوابط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بود. چرا که کتب درسی از نظر جایگاه د ارزش حقوقی و فرهنگی جزء سرمایه های اصلی نظام و در واقع آبروی یک حکومت به شما می آمد.

متاسفانه چنین ضوابطی رعایت نمی شود. و این موارد به بی اعتمادی ۸۰ میلیون جمعیت به یک نهاد علمی - پژوهشی که باید مرجعیت علمی و فرهنگی داشته باشد، آسیب جدی وارد می کند.

تفرقه، تشتت، بد بینی، بی اعتمادی تنها گوشه ای از این شکل از مدیریت یک جانبه گرایانه است‌
پاسخ + 0 0 --
ناشناس سوم 1398/11/15 - 19:20
ناشناس دوم ، از اول انقلاب چنین بوده، تازه نشده
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/11/15 - 20:50
مسئول کتاب نظام سیاسی است.
نه نویسنده کتب درسی و نه معلم ، هیچ نوع
اراده ای برای امر آموزش ندارند. اینجا اروپا
نیست که معلم تعیین کننده خط و جهت و محتوای آموزش باشد. اگر راهکاری داشتند
معلم غیر خودی سرکلاس نمی فرستادند.
خوشبختانه امکانش را ندارند. اینها به معلم و نویسنده کتاب اعتماد ندارند.
نباید کسی بپذیرد علیرغم میل خود و سفارشی
و دستوری ، کتاب بنویسد. ما با این شرایط در پی
تحول نظام آموزشی نباشیم. با خط و ربط
نمی توان آموزشی پویا و به روز داشت هرگز.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/11/16 - 08:22
آقای ذوعلم !
متاسفم از این که در مدیریت حضرتعالی، شما به جای آنکه سید القوم خادمهم باشید. و مانند هر مدیر ایده آلی فراهم کننده موقعیت بهتر برای فعالیت های آموزشی و تربیتی صاحب نظران و متخصصان و کارشناسان سازمان باشید، همه را کنار گذاشته اید و به تنهایی به جای همه و برای همه تصمیم گیری می کنید.

این اظهار نظرتان نیز به خوبی نمایانگر نوعی استبداد و آنارشیسم است.
پاسخ + +3 0 --
دبیر مفت 1398/11/16 - 20:29
حالا مگه چیز درست و حسابی هم تو کتابا مینویسن؟!

تو کتاب علوم راهنمایی نظریه ها رو جابجا نوشتن و آخرشم تاکید کردن که خدا اینطوری خلق کرده( برای اجرای بند خداشناسی).
چند سال دیگه نظریه ها رد بشن تکلیف خدا چیه؟

فیزیک و ریاضی دبیرستان رو طوری نوشتن که فقط دغدغه کنکور زیاد بشه و مافیای کنکور نون بخورن.

زبان و عربی رو طوری آموزش میدن که کلا ریشه زبانهای خارجه خشک بشه و کسی به فکر خارج رفتن نیوفته.

خانواده آقای هاشمی هم طبق سیاست های دولت بچه دار میشن. معلوم نیست از کجا دارن اختلاس میکنن که این همه مسافرت میرن؟ ما هم مثلا کارمندیم سال به سال یه مشهد نمیتونیم بریم.

امان از کلمات فارسی زیست که واقعا قابل تلفظ نیست. آریایی ها اگه میدونستن چنین کلماتی قراره ابداع بشه لال میشدن که نسلشون 3000 سال دیگه عذاب نکشن و مغزدرد و زبون درد نگیرن.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/11/16 - 21:45
آقای دبیر مفت
مفت حرف نزن لطفا
اخوی دعوا سر چی بود؟!!!
موضوع حقوقی است و نه محتوا

زود جو گیر می شی
موفق باشی
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1398/11/17 - 21:04
بله بنده هم متوجه حقوقی بودنش شدم. اما مساله اینه که خانه از پای بست ویران است. حالا هرکی نوشته.
مسلما آنچه نویسنده کتاب مینویسه تحت چهارچوب خاصیه که بهشون میدن. اگر قرار باشه چیزی حذف یا اضافه بشه حتما انجام میشه. اختیار با نویسنده نیست که بخواد حق و حقوقی شاملشون بشه. اسمشون در ابتدای کتاب فقط یک تشریفاته. قبل از چاپ هم اونهایی که باید بخونن میخونن وحتما نظرشونو اعمال میکنن.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1398/11/17 - 21:12
در ضمن عنوان دبیر مفت به معنای رایگان بودن نیروی انسانی در آ.پ است. نه صحبت مفت.
قانون آموزش رایگان در ایران با هزینه عمر و روان و جسم معلمان رایگان شده.
پاسخ + +2 0 --
دبیر مفت 1398/11/16 - 20:30
ادامه...

تاریخ هم که بهتره نگیم. بهترین حالتش پنهان کاری و سکوته.

باقی رو هم نمیشه گفت مدعی زیاد داره. حوصله و وقت دادگاهی شدن ندارم!

اگه تالیف اینه مادربزرگ منم میتونه کتاب بنویسه. مسئولتشم خودم شخصا قبول میکنم.

نویسیم تالیف، بخوانیم تعلیف
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/11/17 - 07:07
آقای ذوعلم راست می گوید. نه تنها ایشان حقوق مولفان کتاب های درسی را به رسمیت نمی شناسند و خودشان بدون اطلاع صاحبان اثر به تغییرات گسترده در متون کتاب ها دست زده اند، بلکه در سایر موارد هم برای هیچ کس حقوق و اختیاری قائل نشده ند.

ایشان انقلابی ترین بخش سازمان یعنی پایگاه بسیج را هم مصادره به مطلوب فرموده اند. ایشان خودشان را فرمانده بسیج سازمان انتخاب و اعضای اصلی را از دوستان جدید خود قرار داده اند. و قاطبه اعضای قبلی را برکنار فرمودند.

این در حالیست که هویت اصلی بسیج، " استقلال " آن است.
اما امروز بسیج سازمان تبدیل به بخشی از حوزه ریاست شده است.

با این کار به زعم ایشان، اولا مخالفان انقلابی و آزاداندیش را از هویت جمعی، خارج و منزوی قرار داده اند و در ثانی پایگاه بسیج را از تهدید احتمالی به یک فرصت همیشگی برای استیلای قدرت خود تبدیل فرموده اند.

اما این هم مثل همه اقدامات غلط قبلی یک سال گدذشته نافرجام خواهد ماند. چرا که نیروهای انقلابی و ولایی سازمان همیشه زنده و در صحنه هستند. ان شاءالله
پاسخ + +2 0 --
مدرس آزاد 1398/11/17 - 16:28
بار الهی !! سلام ما را به کربلایی کاظم ساروقی برسان!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور