صدای معلم

" استاندار و رئیس شورای آموزش و پرورش اصفهان در پاسخ به پرسش های صدای معلم : سوالات فنی که از من می پرسی را باید از آقای اعتدادی ( مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان ) و معاونین ایشان بپرسید. من نمی دانم مسائل آموزش و پرورش چیست. ریز نیستم و تخصص این کار را هم ندارم. سوال های اصلی را از این دوستان بزرگوار بپرس. مسائلی که مربوط به شورا باشد من در خدمتم "

رییس شورای شهر استان اصفهان : ما در آموزش و پرورش به جد اسیر تمرکز گرایی شدیم ! اگر قرار است سکاندرای آموزش و پرورش را در قالب شوراهای آموزش و پرورش داشته باشیم ، خودمان باید آن پویایی و بالندگی لازم را داشته باشیم !

گزارشگر : نرگس کارگری

 گروه گزارش/

آن چه در زیر می آید ؛ گزارش مشروح صدای معلم از برگزاری همایش شوراهای آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان اصفهان است که سی ام دی ماه در خانه آموزشی و رفاهی شماره ۳ فرهنگیان استان اصفهان در سالن نقش جهان در ساعت سه و ده دقیقه بعدازظهر  برگزار شد و یک ساعت و نیم به طول انجامید.

در این نشست اجازه ی هیچ گونه پرسشی به خبرنگاران حاضر داده نشد اما  خبرنگاران صدا و سیما پرسش های خود را مطرح کردند .

در پایان نشست استاندار اصفهان به عنوان " رئیس شورای آموزش و پرورش اصفهان " به پرسش های خبرنگار صدای معلم پاسخ های مشخصی ارائه نکرد و همه را به « محمد اعتدادی » مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان  احاله کرد .

« صدای معلم » در نشست رسانه ای « مجتبی زینی وند » رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش که به مناسبت " هفته ی شوراهای آموزش و پرورش " برگزار گردید قول پیشین این مقام وزارتی را در مورد صدور دستور العمل الزام وزارت آموزش و پرورش به دعوت از همه خبرنگاران و رسانه های حوزه آموزش و پرورش را به ایشان که 2 سال پیش داده شده بود را یادآوری کرد .( این جا )

زینی وند هم در برابر همه خبرنگاران قول داد که این بخشنامه ظرف یک هفته و حداکثر تا پایان دی 1398 صادر خواهد گردید .

با این حال و علی رغم گذشت بیش از یک هفته تاکنون چنین بخشنامه و یا دستور العملی ابلاغ نگردده است .

 

تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

اعتباریان:

با تشکر از برادر ارجمندم جناب آقای کمال ، در خدمت رییس شورای شهر استان اصفهان ، جناب آقای دکتر نصر هستیم

با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد

نصر:

 سلام علیکم و رحمه الله

اعوذ بالله من اشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

قال علی (ع) : مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأْيِهِ هَلَكَ، وَ مَنْ شَاوَرَ الرِّجَالَ شَارَكَهَا فِي عُقُولِهَا.

بنده هم تقدیر و تشکر می کنم از برادر عزیزم جناب آقای اعتدادی ، مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان و معاونین محترم و مدیران و کارشناسان به خاطر اهتمامی که به بخش شوراها دارند. جناب دکتر رضایی استاندار محترم اصفهان که همان طور که جناب کمال اشاره فرمودند با اقتدار بحث شوراهای آموزش و پرورش را دنبال می کنند و افتخار دارم در جلسات خدمت این عزیز حضور دارم. واقعا دلدادگی ایشان به شورای شهر و مباحث آموزش و پرورش بسیار ستودنی و فرصت مغتنمی ست که ما فرهنگیان در استان اصفهان بتوانیم از این ظرفیت نهایت حض و بهره را داشته باشیم. از همه ی فرمانداران عزیز و روسای محترم شوراهای شهر در استان ، در شهرستان های مختلف هم بنده تقدیر و تشکر می کنم.

در این فرصتی که در اختیار بنده قرار گرفته ، مطالبی را به اختصار خدمت شما عرض می کنم. مطلب اول حدیثی که از امام علی (ع) خدمت ما عرض کردم. امام علی ( ع) ما را از استبداد رأی باز می دارد و به ما توصیه می کند که حتما به دنبال کارهای مشورتی باشید . اگر به دنبال نجات هستید و ما هم ظرفیت شوراها را اعم از شورای آموزش و پرورش ، شوراهای شهر ، شوراهایی که در نظام جمهوری اسلامی تعریف شده را بایستی ، قدردان باشیم و تلاش کنیم که از حداکثر ظرفیت های موجود استفاده داشته باشیم.

واقعیت قضیه این است که ما ، این عبور منفصلانه را باید تلاش کنیم متصلش کنیم و این در قالب شوراها شکل می گیرد . شوراها می توانند ما را از خطاهای احتمالی دور کند و اگر خطایی هم کردیم ، این خطاها قابل چشم پوشی هست. به جهت اینکه خطای فرد نیست. به هر حال وقتی جمع تصمیم گرفته باشند ، حتما اگر قرار بوده خطایی رخ دهد ، در یک تصمیم فردی ، به مراتب این خطای جمعی در حقیقت ضرر و زیانش می تواند کمتر باشد .

به نظرم می رسد که امروز برای نجات آموزش و پرورش به طور جدی نیازمند مشارکت ، تمرکز گرایی و تفویض اختیار هستیم. همه ی این موارد را باید امروز ما به جد دنبال کنیم و من فکر می کنم که ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش به گونه ای باشد که ما اگر بخواهیم با این روحیه مدیریت کنیم ، این موارد سه گانه و این مثلث را بتوانیم به طور جد به آن بپردازیم.

امروز به جد بحث مشارکت ، مقوله ی بسیار مهمی است. یعنی آن قدر مشکلات آموزش و پرورش پیچیده است که ما اگر بخواهیم مشکلات را حل کنیم نیاز به مشارکت داریم.

من فکر می کنم که ترکیب شورای آموزش و پرورش که عالی ترین مقام دولتی را که رییس شورای آموزش و پرورش هست ، داریم . حالا چه در استان و چه در شهرستان و مدیران معتمدی که دعوت می شوند برای این جلسه حکایت از پیچیدگی کار آموزش و پرورش دارد و امیدوارم که کار به جایی برسد که شورای آموزش و پرورش بتواند با تصمیمات استانی و شهرستانی بسیاری از موانع و مشکلات موجود را حل کند.

آقای استاندار ما به جد در آموزش و پرورش اسیر تمرکز گرایی شدیم و این یکی از آفات قابل تأمل و توجهی ست که امروز گریبان آموزش و پرورش را گرفته است. امروز مدیر کل آموزش و پرورش هر حرکتی که بخواهد انجام دهد ، حتما باید از طریق وزارتخانه به او دیکته شود و حتما هر رییس آموزش و پرورش در شهرستان بخواهد اقدامی انجام دهد ، گوش و چشمش متوجه تصمیمات اداره ی کل هست.

شاید ظرفیت آموزش و پرورش و شورای آموزش و پرورش این باشد که بتوانیم بخشی از این مشکلات را حل کنم. امروز شوراهای شهر ، این کارکرد را را به حمد لله پیدا کرده است .

بعد از 20 سال ، امروز شوراهای شهر به گونه ای عمل می کند که اگر در اواسط هفته اراده ای از طریق شهرداری رقم بخورد ، اوایل هفته با طرح در شورا و تصویب شورا عملیاتی می شود و به امور مردم پرداخته می شود. من فکر می کنم پیچیدن یک نسخه ی واحد برای آموزش و پرورش در کل کشور با توجه به تنوعی که وجود دارد یک خطای فاحش باشد .

امیدوارم با پیگیر هایی که صورت می گیرد در شورای آموزش و پرورش اختیارات بیشتری از طریق مجلس شورای اسلامی که اهتمام جدی به طرح دارد و سال 72 بحث شوراهای آموزش و پرورش را منصوب کرد صورت  بگیرد و نسبت به تفویض اختیار به شورای آموزش و پرورش به طور جد این مشکل را حل کند.

امروز ما پیگیریم که با طرح مشکلات در جلسات شوراهای آموزش و پرورش اتخاذ تصمیم کنیم و به سرعت وارد عمل شویم و متأسفانه امروز این شرایط مهیا نیست و همه ما باید بکوشیم و تلاش کنیم که این اتفاق بیفتد. به هر حال اگر ما وارد این بحث شویم ، یقینا می توانیم خدمت خوبی را به آموزش و پرورش و فرهنگیان و اولیا ی محترم دانش آموزان داشته باشیم.

مطلب دیگری که مورد انتظار است اینکه خود شوراهای آموزش و پرورش اگر خواست که چنین مسئولیتی را به عهده بگیرد ، باید از بالندگی لازم بهره مند و برخوردار باشد.

آقای اعتباریان به من این طوری نگاه نکنید  !

من موبایلم را گذاشتم روی ده دقیقه ، سر ده دقیقه هم تمامه.

هی دارند مرا نگاه می کنند و من حواسم هست .

باز هم تشکر می کنم از جناب استاندار که قرارشان بر این است که شورای آموزش و پرورش استان بالندگی داشته باشد . چرا که ما اگر بخواهیم برای آموزش و پرورش دیگران نسخه بپیچیم و تصمیم بگیریم ، باید خودمان از این بالندگی برخوردار شویم تا دیگران را به حرکت در آوریم.

من توصیه ام این است که اگر ما قرار است سکاندرای آموزش و پرورش را در قالب شوراهای آموزش و پرورش داشته باشیم ، خودمان باید آن پویایی و بالندگی لازم را داشته باشیم و من خواهش می کنم که آن دستوراتی که لازم است در جلسات آموزش و پرورش مهیا شود آن ها در خور و در شأن شوراهای آموزش و پرورش باشد. دستور جلسات به گونه ای تنظیم شود که یک سری کارهای بزرگ را ما ورود پیدا کنیم و با جسارت و البته با فکر و تدبیر بتوانیم مشکلات را حل کنیم . 

خودمان را مشغول یک سری کارهایی که برخی موانع احساسم این است که چون ظرفیت های شورای آموزش و پرورش را می دانم واقعا آن محدودیت ها را اطلاع دارم ولی بعضی مواقع مسائلی را در شورهای آموزش و پرورش استان مطرح می شود که به نظرم می رسد که اگر ما یک تدابیر لازم را داشته باشیم و از اختیارات لازم برخوردار باشیم ، اینها باید در شوراهای مدارس به آن رسیدگی شود. اما بعضا به خاطر نبود اختیار لازم به جهت نداشتن تفویض اختیار با این مشکل مواجه هستیم و به نظرم می رسد با توجه به اینکه اختیارات شوراهای آموزش و پرورش را در استان ها و شهرستان ها افزایش دهیم تلاشمان این باشد که اختیارات روسای آموزش و پرورش هم ان شاء الله یک مقدار ارتقا دهیم و از این منظر بتوانیم بر مشکلات موجود به سهم خودمان غالب و فائق شویم.

با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد

تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

اعتباریان :

خیلی سپاسگزارم از آقای مهندس نصر . ما هرچه چهره ی نورانی شما و سایر مسئولان حاضر در جلسه را تماشا می کنیم برای همین هست که اینجا ایستادیم و مستقیما شما را زیارت کردیم و استفاده کردیم از بیاناتشان .

برنامه خیلی کوتاه است . در این قسمت قبل از آن که از بیانات ارزشمند جناب استاندار محترم استفاده ببریم قرار بر این داریم با سایر مسئولین حاضر تقدیر کنیم از نهادهایی که به عنوان نهادهای برتر آموزش و پرورش شناخته شده اند. البته بعد از آن از شوراهای برتر آموزش و پرورش تقدیر به عمل آید.

چند لحظه همه تا ایستاده اند قیام کنند به افتخار استاندار محترم استان و هیأت همراه ایشان و اهتمام ویژه ایشان به آموزش و پرورش و شوراهای آموزش و پرورش استان.

تشویق ویژه داشته باشیم خدمت این عزیز بزرگوار

دقایق پایانی را در خدمت استاندار محترم هستیم. دهانمان را خوش بو می کنیم به ذکر صلوات زیباتر .

 

رضایی:

جناب آقای هاشمی شما بفرمایید.

 

هاشمی :

سلام علیک و رحمه الله

بسم الله الرحمن الرحیم

از استاندار محبوب و فرهیخته که این فرصت را در اختیار بنده گذاشتند تقدیر و تشکر می کنم . از ریاست محترم آموزش و پرورش و تمام مسئولانی که دغدغه ی امر آموزش و پرورش را دارند که هدف ارسال رسل و تزکیه و یعلمه فی الکتاب هم همین بوده است . همه در امتداد راه پیامبران الهی دارند قدم بر می دارند و دغدغه هایشان مقدس است.

از رییس آموزش و پرورش شهرستان خودمان ، جناب آقای اسماعیل زاده هم تقدیرو تشکر می کنم. فرماندار محترم هم به طور استواری بیانات خود را اراده نمودند.

بنده در بحث این که هم چون دوست آموزش و پرورش هستیم و بودیم و خودمان هم در آموزش و پرورش و دانشگاه چند سال هم در حوزه ، می گویم که کم فروشی در همه جا بد است. اگر یک منبری هم در منبرش کم بگذارد ، کم فروشی کرده . پرتقال را هم اگر به آدم کم بدهند ، ناراحت می شود . کاسبان قدیم پرب می کشیدند. در بحث قرآن ، یک قلم عرض می کنم  که وقت حضرتعالی گرفته نشود. دولت ، درنظام آموزش و پرورش بالغ بر 1200ساعت برای آموزش قرآن یک دانش آموز ، تا دیپلم بگیرد ، سرفصل ، حقوق ، آب و برق و تشکیلات گذاشته. یعنی فرزندان من و شما 1200 ساعت کلاس قرآن دیده اند؟ آیا به اندازه 1200  ساعت دریافتی دارند؟ اصلا به اندازه 100 ساعت قرآن بلدند؟ پس این ظرفیت نهفته در آموزش و پرورش را باید احیا کنیم. خیلی وقت ها جلوی این نشتی ها و اسراف ها ، جلوی این بی توجهی ها را اگر نگیریم ، هر چه از بیرون هم تزریق شود ، نتیجه نمی دهد.

من خدمت حاج آقای علی اکبری در تهران هم که بودم ، خیلی تعریف اتحادیه های دانش آموزی و سفارش آن ها را کردند. گفتم : شما چقدر مخاطب دارید؟ گفتند : بالغ بر 20 هزار نفر در کل کشور . گفتم خدا بیامرز ما فقط در شاهین شهر 45 هزار دانش آموز داریم. 20 هزار آمار کشوری زیاد ذوق ندارد.

شما بیایید از این ظرفیتی که دارد حقوق و پولش می رود و تعبیه شده است استفاده کنید. این کم فروشی ها را هم نمی گویم همه اش تعمدی هست. خیلی از وقت ها باید تذکر داده شود .مشکلات و موانعی که هست برطرف شود. یک نکته هم خواهش است که از حضرتعالی دارم.  تا میز و پشت و مسئولیت با امثال شما آدم های دلسوز و قرآنی هست ، می تواند رقم بخورد و آن اینکه دستور بفرمایید و ابلاغ بفرمایید یا از طریق شوراهای شهر و روستا یا از طریق انجمن ها ی اولیا و مربیان بحث حق الزحمه نماز دانش آموزان در مدارس حل شود. مبالغ ، مبالغ درشتی نیست. من جا دارد که سلام حضرت آیت الله طباطبایی نطاد را هم به حضرتعالی و جمع حاضر اعلام و ابلاغ کنم. بحث نماز دانش آموزان مورد توصیه مقام معظم رهبری و نماینده ی ایشان در استان هست . این قابل حل است. یک سرانه ای بابت مسجد همیشه بوده است . برای تنظیف روحمان می گذاریم. یک سرانه برای تمام عمره در روستاها ، الان اگر اولیا کمکی کنند ، قطعا آموزش و پرورش نمی داند. آموزش و پرورش به ما میلیاردی  بدهکار است . طلبه های ما مدعی اند. انتظار هم نداریم که آموزش و پرورش بتواند بدهی اش را بپردازد. به لحاظ مشکلات بودجه ای که دارد. ولی از فراق شوراها و انجمن ها با ابلاغ حضرتعالی قابل تحقق است و این یکی دیگر از کارهای ماندگار حضرتعالی که ثواب آن هم باقیات و صالحات است. همین ابلاغ دستوری است که می فرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله

تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

رضایی:

 بسم  الله الرحمن الرحیم و به نستعین

بسم الله الرحمن الرحیم

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ﴿۱﴾

خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ ﴿۲﴾

اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ ﴿۳﴾

الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿۴﴾

عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ ﴿۵﴾

از تأخیری که داشتم از محضر بزرگواران حاضر در جلسه پوزش می طلبم. به جهت آن که ما امروز و فردار مهمان عزیزی و گرانقدری در استان داریم که مقداری از وقت ما را می گیرد و از این جهت پوزش می طلبم که با تأخیر وارد جلسه شدم.

مسئله دوم اهمیت و جایگاه این جلسه است. من در جلسات شورای آموزش و پرورش استان که خداوند به من توفیق داده حضور پیدا کردم ، بارها گفته ام که برای من هیچ جلسه ای ، با اهمیت تر از جلسه آموزش و پرورش استان نیست و با میل و رغبت و احترام هر چه بیشتر شرکت می کنم و علاقه مندم و فکر می کنم جناب اعتدادی و معاونین شان بتوانند گواهی کنند که تاکنون نه تأخیری داشتم و نه غیبت داشتم در جلسه. اگر غیر از این است در این جلسه بفرمایند.

امروز تأخیرم به این دلیل بود که مهمان ارزشمندی را باید در خدمتشان می بودیم. بنابراین اهمیت این جلسه بسیار بسیار بالاست و من در جلساتی که شرکت می کنم ، معمولا علاقه مندم که جلسات فرمایشی و یک چیزی بگوییم و بشنویم نباشد و علاقه مندم که در قِبَل آن جلسه اقدامات اجرایی در بیاید. و اگر هم ببینم در جلسه یا جلساتی مواردی برای حل مشکلات مردم در نمی آید ، دیگر در آن جلسات شرکت نمی کنم. جلساتی در استانداری بود که به تهران هم گفتم تا زمانی که از قالب فرمایشی خارج نشود و برای حل مشکل مردم نباشد ، شرکت نمی کنم. با کسی هم دعوا ، تعارف و رودربایستی ندارم.

اما برای ما مسلمانان فخر و افتخار است که شروع کار نبی مکرم اسلام ، پیامبر رحمت ، حضرت ختمی مرتبت ، محمد مصظفی یعنی شروع کار اسلام با قرائت و قلم باشد.

صلوات

 اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ﴿۱﴾

از همان اول می گوید ، بخوان و از همین آیه کریمه چند مسئله ی خیلی مهم هم هست که توجه به آن هم فکر می کنم جناب حاج آقای هاشمی ، امام جمعه شاهین شهر و متأسفانه تنها روحانی این جلسه حضور دارند ایشان حُسن تفسیر کنند و همین جا پرانتز باز کنم و از برزگواری ایشان و از نیت خیر ایشان و از نگاه مثبتشان اخلاقا وظیفه ام هست که تقدیر و تشکر کنم.

پس این افتخار دنیای اسلام که اولین کلمه وحی و اولین رسالت به پیامبران این بود که بخوان.

چه بخوانم؟ سؤالی ایجاد می کند. همین که چه بخوانم ، خودش یک مسئله ی روحی ، فکری و ذهنی ایجاد می کند که برای هر چیزی تو بتوانی سوال کنی. من معتقدم که آغاز تحصیل و یادگیری باید با نام خدا باشد. بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ، به نام پروردگارت . خیلی قشنگ است. یعنی اولین فرمان خدا به پیامبر یک فرمان فرهنگی ست.

دوستان بزرگوار آموزش و پرورش ، به شغل خودتان ، معلمین عزی به شغل خودتان ببالید. افتخار کنید . همین مسئله کفایت می کند . برای همه چیز دنیا. من قبرستان زیاد می روم. تا حالا روی هیچ سنگ قبری من ندیدم که نوشته باشد که این میت که در اینجا دفن است به خاطر گرسنه بودن از دار دنیا رفته است. اگر شما دیدید همین جا به من بگویید. هر آن کس که دندان دهد ، نان دهد.

من فکر می کنم. در خانه اگر کَس است ، یک حرف بس است! برای جایگاه این جلسه ، جایگاه معلم ، جایگاه آموزش و جایگاه پرورش . بنده معتقدم فارغ التحصیلان هم باید در راه خدا باشند ، نه فقط آغاز کنندگان.

به یک بنده خدایی کشمش تعارف کردند گفتند بخور . گفت : برای چی خوبه ؟ گفت: هوش را زیاد می کند. گفت : نمی خواهم . من دیپلمم را گرفتم.

واقعا نباید هر وقت خرمان از پل گذشت ، همان حد را ببینیم. نه انسان می تواند به کمال برسد. هیچ وقت هم خود خدا نمی شویم. تو او نشوی ولی اگر جهل کنی ، راهی بروی که از تو ، تویی برخیزد.

تو یک منشاء اثر ، تو که شاگردان با فرهنگ و فضیلتی چون قاسم سلیمانی ها را تربیت می کنی. شاگردانی با ادب و فضیلتی مثل حسین خرازی ها و بچه های سپاه که همیشه جان به جان آفرین تقدیم کرده اند را تربیت کرده ای. شاگردانی چون حاج احمد کاظمی ها و همت ها را تربیت کرده ای. 23500 شهیدی که درجوار ما آرمیده اند و از بستگان شما هستند را تربیت کنید. اینها دست پرورده های شمایند. آفرین بر شما. خب . بیان آفرینش انسان را خدا اینجا تعلیم می دهد. حالا بگو  خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ ﴿۲﴾ ، تو را از خون بسته خلق کردیم. دیدید انسان هایی که خیلی غرور دارند. سه تا چیزی که به اعتقاد من باعث بدبختی و بی ظرفیتی و بی فضیلتی می شود. ثروت ، قدرت و حتی خود علم.

ثروت و قدرتش مثل فرعون که گفت : من همان فرعونی ام که مُلک مصر مال من است. عده ای را هم غرور علمی گرفت.

اما یکی هست که هم قدرت دارد ، هم ثروت دارد و هم علم دارد اما او را از آن خدا می داند. مثل حضرت سلیمان ، حضرت یوسف. اینها از فضل خداست. من چیزی ندارم.

خود انسان هم باید جایگاه خود را بداند . نکند اینجا که جایگاه معرفت و کمال است ، خود این باعث غرور ما بشود که متأسفانه برخی مواقع می شود. من معتقدم معلم اصلی ، خود خداست. عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ . همکاران خدا ، معلمان بزرگوار در این جهت هم قدر خود را بدانید. هم خور بزرگ بینی بد است و هم خود کوچک بینی.

من معتقدم که قلم بهترین راه انتشار دانش است. همان چیزی که متأسفانه فضای مجازی دار ما را یواش یواش از نوشتن دور می کند. اهمیت نوشتن و قلم را کم کم داریم فراموش می کنیم. خیلی از ما خاطرات خیل خوبی داریم. خاطرات خوب و شیرین . ولی متأسفانه نمی نشینیم و بنویسیم.

حتی خیلی از بزرگان ما خاطراتی دارند که یک دنیا ارزش دارد. ولی به دلیل گرفتاری های مختلف ، شاید گرفتاری های روزمره ، متأسفانه تجربیات ارزشمند را با خودشان زیر خاک می برند.

من بارها و بارها از زنده یاد سپهبد صیاد شیرازی عزیز که خدا او را غریق رحمت کند خواستم که عزیز بزرگوار این تجربیات و خاطرات و موارد ارزنده ای که داری را به قلم در بیاور ولی اجل به او فرصت نداد. ان شاء الله سپهبد سلیمانی ، سردار دلها نوشته باشد. ولی خیلی از وقت ها قلم دست نمی گیریم . نویسندگی هنر مطلوب و مورد تأیید اسلام است. خداوند چقدر زیبا رشد جسم و روح را با هم دیده است. اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ﴿۱﴾  کلمه ی ربک بین دو کلمه ی اقرأ و خلق قرار گرفته است . پس باید به هر  دو بپردازیم. من نباید در این جلسه در جمع اندیشمندان بزرگوار ،آموزش و پرورشی های فرهیخته ، فرمانداران خوب و ارزنده خودم ، همکاران دوست داشتنی خودم که از همه آن ها تشکر می کنم . ولی حیفم می آید از زحمات آقای تاجمیری انصافا تشکر نکنم. همه نور چشم و عزیز منند. ولی واقعا بعضی وقت ها ، بالاخره یکی از همه بالاتر است. ولی این به این معنا نیست که بقیه ی عزیزان بزرگوار زحمت نمی کشند. امروز دیدید که دوستان احسانی کرده بودند و زحمات عزیزان را گفتند . هر کدام نظریه ی خودشان و در جایگاه خودشان زحماتی را متحمل شدند.

برگردیم به این قضیه که نباید از جایگاه خودمان ، اهمیت آموزش و پرورش بحث کنیم. حداقل برای ما مسلمانان که افتخارمان بر این است که اولین کلمه ی وحی اقرأ باسم ربک الذی خلق و مسائل دیگر است که گفتم من قصد تفسیر ندارم. حالا در این قسمت مشکلاتی هست. که همه ی دستگاه های اجرایی امروز مسائل و مشکلات خاص خودشان را دارند. هیچ اداره ای ، سازمان و نهادی را پیدا نمی کنید که بگوید من همه چیزم گل و بلبل است. اصلا چنین چیزی نیست. هیچ کدام از ادارات حداقل چون من در ارتباط با همه ی سازمان ها و ادارات و نهادها هستم ، قطعا هرکسی مشکلات خود را دارد.

اینجا باید اولویت بندی کنیم. اهم و الاهم کنیم. کدام ها مهم تر است. زیر بنای مسائل را ببینیم. چه در برنامه ی چشم انداز 20 ساله ای که مقام معظم رهبری فرمودند ، جایگاه خود را در منطقه بشناسیم. هیچ راه دیگری نداریم. جز اینکه به آموزش و پرورش و به اینجا بپردازیم. هر راه دیگری برای توسعه آن هم توسعه ی همه جانبه بدون در نظر گرفتن آموزش و پرورش برداریم بیراهه است.

تشویق حاضران

تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

و هیچ نتیجه ای هم نمی رسیم. مبدأو مقصد اینجاست. اگر غیر از این باشد خسران کرده اید. پس نه اینکه ما در بهداشت  درمان بخواهیم بی توجه باشیم. چنین چیزی اصلا نیست. اما یک سری مسائل بین بخشی هم داریم. اجازه دهید اصلا از آموزش و پرورش بیرون بیایم. به بهداشت و درمان بروم. وقتی یک پیچ خطرناک هست. آن مهندس وزارت راه و شهرسازی ، آن کسی که باید علامت بگذارد ، آن پیچ را در نظر نمی گیرند . طبیعی ست که مردم می افتند و می میرند و مشکلاتی برایشان پیش می آید.

وقتی سبد غذایی مثلا ، یک سبد غذایی درست و معقول نباشد ، ما فقط بیاییم مواد غذایی خاصی را قرار دهیم ، حالا هر چه می خواهید درمان کنید. آیا فایده ای دارد؟ اینجا هم دقیقا همین مسئله است. مشکلات و مسائل در همه ی سازمان ها، از جمله سازمان آموزش و پرورش وجود دارد.

اما در مبنای اولویت بندی ، برا ایجاد توسعه ی پایدار باید نگاهمان به این قسمت باشد . بنابراین می توانیم از ظرفیت های متعدد استفاده کنیم. وجود فرمانداران محترمی که امروز بلند شدند و علی رغم تمام گرفتاری هایی که من می دانم اینجا آمدند ، یک فرصت است که از ایشان استفاده کنیم. وجود آقای نصر ، در شورای شهر که دغدغه ی فرهنگی آموزش و پرورش دارد ، یک فرصت است. وجود آقای ملا احمدی که در کنار همه ی کارهایی که دارد می آید و هر مسئله ای را می توان به او گفت ، خود یک فرصت است که استفاده کنید .

وجود خیرین عزیز و بزرگوار مدرسه ساز که در تمام جلسات با نهایت عشق و فرزانگی می آیند و دل می سوزانند را استفاده کنید. وجود امام جمعه محترم شاهین شهر و ائمه ی جمعه ی دیگر ، وجود این نگاه های مثبتی که الان آقای کمال یکی از آن ها را فرمودند ، یک فرصت است. در شورای آموزش و پرورش از این نگاه ها، فرصت ها ، تبدیل به مسائل اجرایی کنیم. این مسائل هم وقتی می تواند جنبه علمی و اجرایی به خود بگیرد که دبیر محترم جلسه دستورات جلسه ای که انجام شده را بیان کند.

اگر دستورات جلسه بخواهد این باشد که این را از آن و آن را از این بگیریم ، هر کسی مشکلات خاص خود را دارد. بتوانیم استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در جهت توسعه داشته باشیم که بخشی از آن در ظرفیت هایی است که در فرمایشات جناب آقای کمال بود و من دیگر به آن اشاره نمی کنم.

بعضی از مسائل هم مثل حق القلم روحانیون بزرگوار که حاج آقای هاشمی فرمودند ، در دستور جلسه ی قبلی از آقای اعتدادی خودم خواستم که در دستور این جلسه قرار بگیرد و امروز مطرح شد. اینها مسائلی هست که به قول آقای نصر در سطح مدارس هم همین کار را باید کرد. اما معتقدم در شورای آموزش و پرورش ، بایستی یک جسارت مدیریتی هم باشد . یعنی اگر همیشه فکر کنید که تهران این را گفته  ، آن را گفته ، پس ما باید در این راستا قرار بگیریم ؟

واقعا ببینیم مصلحت ما در چیست؟ ما در چه جهتی می توانیم نگاه ها را عوض کنیم و یک پله  ، یک پله بالاتر برویم. باز تکرار می کنم. برای چندمین بار. هرکاری که از دست من بر می آید و تا وقتی که من هستم و به عنوان خادم مردم فهیم و بزرگوار استان اصفهان ، با دیده ی منت این جلسه و این شورا را برای چندمین بار می گویم ، که مهم ترین جلسه می دانم.

و اعتقادم این است که اگر ما بخواهیم آینده ی استان را در جهت توسعه ی پیادار رقم بزنیم ، چاره ای جز این مسئله نداریم و مسائل جزیی را رهاکنیم. جسارت مدیریتی و استانی خود را به کار ببریم و ان وقت است که در همه ی زیمنه ها موفق باشیم.

قصد نداشتم تا این حد صحبت کنم. از زحمات تک تک عزیزانی که در هر کجای این استان ، هر مقطعی از آمزوش و پرورش ، از کلاس اول ابتدایی که معتقدم ، زحمت کش ترین معلمان هستند ، در این جلسات هم معمولا حضور ندارند دست ان ها را می بوسیم. از معلمان مقاطع ابتدایی ، متوسطه اول و دوم و مدیران ، زحمت کشان ، مربیان از همه افراد به نوبه ی خود، فرصتی است که  در این هفته تقدیر و تشکر کنم.

آقای اعتدادی و مدیران محترم نواحی و معاونین بزرگوار ، استدعا دارم که مراتب تقدیر ، ادب و احترام مرا به هر نحوی که خودشان صلاح یم دانند ابلاغ کنند و خداوند به ما توفیق دهد که از ظرفیت های قانونی در جهت توسعه آموزش و پرورش عمل کنیم و ان شاء الله هر کاری را با نیت خالص برای آخرتمان انجام دهیم.

برای شادی روح بنیان گذار انقلاب ، امام رضوان الله تعالی و برای سلامتی مقام معظم رهبری و تعجیل در فرج امام زمان و برای شادی روح شهدا و سلامتی خودتان و خانواده هایتان که توفیق عبادت و بندگی و دوری از معصیت و انجام واجبات و ترک معصیت و توفیق راهی را که برگزیدیم ، عنایت بفرماید.

تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

در پایان نشست ؛ خبرنگار « صدای معلم » تلاش کرد تا به استاندار و رئیس شورای آموزش و پرورش اصفهان پرسش و پاسخ و گفت و گویی داشته باشد .

این پرسش و پاسخ ها عینا در این جا نقل می شوند :

 صدای معلم :
به نظر می رسد نقش انجمن های اولیا و مربیان و حضور نمایندگان آنها در آموزش و پرورش حالت صوری و شعارگونه پیدا کرده است.آیا آماری وجود دارد که در یکسال اخیر چند مصوبه و همچنین چند درصد از مصوبات،حاصل نقدها و پیشنهادات ایشان بوده است؟

به نظر می رسد هر چه این حضور و نقش پردازی توسط انجمن های اولیا و مربیان بیشتر شود، موجب ارتباط بیشتر و اجتماعی تر شدن نهاد آموزش و پرورش می شود که امروز به کمترین میزان خود رسیده است.
نظر شما راجع به تقویم آموزشی و طرح موضوع در شورا چیست؟
اینکه از ظرفیت معلمان بازنشسته برای معضل کمبود کادر آموزشی استفاده شود، راهکاری کوتاه مدت و مسکن خواهد بود که با توجه به اختلاف سنی بالا و تفاوت نسلی خود در برگیرنده معضلات آشکار و پنهان زیاد است.برای رفع این کمبود چه برنامه میان مدت و بلند مدت پیش بینی شده است؟

رضایی:
این سوالات را از اهلش بپرسید. آن ها در دستور کار جلسه قرار دهند.

صدای معلم :
شما رییس شورهای آموزش و پرورش هستید. این سوالات خارج از حیطه شورا نیست.
با توجه به سطح بالای جابه جایی های دانش آموزان در سطح شهر ،و با توجه به گستردگی حاصل از شهرک ها و مناطق مسکونی جدید و معضل آلودگی هوا، مجموعه اقدامات شورای آموزش و پرورش استان در این رابطه چیست؟

دانش آموزان مقاطع دبیرستان و دانشجویان و سایر کارمندان  شاکی اند که چرا نسبت به آن ها تبعیض قائل هستید. چرا استانداری و فرمانداری گروه های حساس را فقط مهد کودک و دبستان می داند. بقیه ی مقاطع و سنین محصل و شاغل گروه حساس ندارند؟
درضمن این تعطیلی ها هیچ مشکلی از آلودگی هوا را در استان حل نکرد و تنها کاری که انجام شد این بود که شاخص ها را در سطح استان قطع کردند !

رضایی:
ما معیار و قانون داریم. این نیست که هر وقت استاندار یا فرماندار یا مدیرکل آموزش و پرورش بخواهند بگویند این مقطع باز ، این مقطع نه.
این شورایی دارد ، به نام کمیته بحران و کمیته ی سنجش آلودگی هوا. می نشینند دور هم . مدیریت بحران استانداری به عنوان دبیر و رییس جلسه . دانشگاه علوم پزشکی هست. محیط زیست هم هست. هواشناسی هست. راهنمایی و رانندگی هست. شهرداری هست و خیلی ارگان های دیگر. آن ها بر اساس شاخص اندازه گیری ، اولین قدم را هواشناسی به آن جلسه می دهد. یک فرد نیست. اگر آن شاخص ها و آن پیشنهاد هواشناسی را محیط زیست تایید کرد . بعد دانشگاه علوم پزشکی که آنجا حضور دارد ، می گویند که مثلا برای این رده ی سنی بد است. فرمول و جدول دارد. بر این اساس می گوید بله یا خیر. اگر دانشگاه علوم پزشکی گفت بعد ما اعلام می کنیم. تا وقتی که آن ها به عنوان کارشناس قضیه نگفتند ، ما چیزی را اعلام نمی کنیم.


صدای معلم:
پس فرصتی بگذارید من سوالاتم را در این مورد و موارد مربوط به آن از شما بپرسم.

رضایی:
دخترم سوالات فنی که از من می پرسی را باید از آقای اعتدادی و معاونین ایشان بپرسید. من نمی دانم مسائل آموزش و پرورش چیست. ریز نیستم که تخصص این کار را هم ندارم. سوال های اصلی را از این دوستان بزرگوار بپرس. مسائلی که مربوط به شورا باشد من در خدمتم.

بخش نخست

پیاده سازی و ویرایش : نرگس کارگری


تمرکز گرایی در آموزش و پرورش و آسیب های قانون شوراهای آموزش و پرورش

شنبه, 12 بهمن 1398 14:55 خوانده شده: 222 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
حقی 1398/11/13 - 00:20
جناب آقای دکتر رضایی را از نزدیک و بطورخانوادگی می شناسم و از خصوصیات ایشان بخوبی اطلاع دارم. اگر ایشان وزیر آموزش وپرورش می شد یقیین بدانید خیلی چیزها عوض می شد.
با آرزوی توفیق وسلامتی برای ایشان.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو معلم 1398/11/13 - 18:54
میشه یه همکار پرورشی یا پیش نماز مدرسه این جمله رو که استاندار از امام علی ع نقل کردند معنی کند؟

مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأْيِهِ هَلَكَ، وَ مَنْ شَاوَرَ الرِّجَالَ شَارَكَهَا فِي عُقُولِهَا
پاسخ + 0 0 --
حقی 1398/11/13 - 23:17
حضرت علی می فرماید:
و هر كه خودكامگى پيشه كند، به هلاكت رسد و هر كه با مردم مشورت نمايد، در خردشان شريك شده است.

در اهمیت مشورت همین بس که خداوند به پیامبرش دستور می دهد با منکرانش هم مشورت کند:
پس به [بركت‌] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و پُرمِهر] شدى، و اگر تندخو و سختدل بودى قطعاً از پيرامون تو پراكنده مى‌شدند. پس، از آنان درگذر و برايشان آمرزش بخواه، و در كار[ها] با آنان مشورت كن، و چون تصميم گرفتى بر خدا توكل كن، زيرا خداوند توكل‌كنندگان را دوست مى‌دارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور