صدای معلم

مدیر شوراهای آموزش و پرورش : یکی از گیرهای ما در آموزش و پرورش این است که دوستان ما در حوزه رسانه معمولا مطالبی برایشان جذاب است که مخاطب پسند باشد . طی دو سال گذشته خدمت آقای زینی وند هم گفتم . بررسی ها نشان می دهند در حوزه شوراها و این که مشارکت به عنوان یک دغدغه ملی است به جز « صدای معلم » که نقد زده و در این زمینه کار کرده است سایر رسانه های مطرح کشور وارد این حوزه نشده اند ! اگر می خواهیم شفاف باشیم علت این است که دوستان ما در حوزه رسانه ها نسبت به قانون شوراها اشرافی ندارند ! و چون اشراف ندارند طبیعی است که طرح پرسش هم نداشته باشند . و این خلایی است که ما باید به عنوان " متولی شوراها " آن را برطرف کنیم و رسانه ها را با این قانون کمی آشنا کنیم که دغدغه شود

زینی وند : آقای استاندار ! شما به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورس استان در همه ابعاد باید به آموزش و پرورش کمک کنید !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر آمد ( این جا ) ؛ نشست « مجتبی زینی وند » رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش به مناسبت " هفته ی شوراهای آموزش و پرورش " برگزار گردید .

در این نشست ؛ « صدای معلم » پرسش های مبسوطی را مطرح کرد .

با آن که مدت جلسه دو ساعت پیش بینی شده بود اما به نظر می رسید که اکثرین خبرنگاران در زمینه " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " پرسشی نداشته و تمرکز آن ها بیشتر بر مدارس غیردولتی و چالش و مشکلات مرتبط با آن بود .

این امر با صحبت های رسول پاپایی مدیر شوراهای آموزش و پرورش رو به رو گردید که از عملکرد رسانه ها در این مورد انتقاد کرد .

« مریم عابدینی » از خبرگزاری فارس به این سخنان اعتراض کرد و کم کاری را متوجه مسئولان و نه  رسانه ها دانست .

در ادامه پورسلیمان ضمن تایید سخنان پاپایی تاکید کرد که رسانه ها باید نقدپذیر بوده و اشتباهات خویش را بپذیرند . رسانه ها نباید خود را حقیقت مطلق بپندارند و نباید دچار خودشیفتگی شوند .

مدیر صدای معلم یکی از دلایل مهجور ماندن و به حاشیه رفتن قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را کم کاری و بی اهمیت انگاری رسانه ها و  خبرنگاران دانست .

این سخنان مدیر صدای معلم باز هم با انتقاد و اعتراض نماینده خبرگزاری فارس رو به رو گردید .

پورسلیمان هم تصریح کرد که این انتقاد متوجه خود اوست و ارتباطی با دیگران ندارد .

در همایش ملی گرامی داشت هفته شوراهای آموزش ‌و پرورش که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما شنبه 28 دی ماه و با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش و معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید از « صدای معلم » دعوتی به عمل نیامد .

این در حالی است که به اذعان که  رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و نیز مدیر شوراهای آموزش و پرورش تنها رسانه ای که بیشترین گزارش و نقد را در حوزه قانون شوراهای آموزش و پرورش در 2 سال اخیر داشته است ؛ « صدای معلم » بوده است .

بخش دوم این پرسش و پاسخ منتشر می گردد .

قانون شوراهای آموزش و پرورش و عملکرد استاندار و فرماندار

صدای معلم :

چند درصد از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش تاکنون اجرایی شده است ؟

 

زینی وند :

واقعیت این است که چالش های فرا رو برای قانون شوراها فراوان است .

شما در بحث تقویم آموزشی قوانین مزاحمی که به صورت موازی و بعدا مورد تصویب قرار گرفته است برخی از مواد این قانون را دچار مشکل کرده است .

در مورد تقویم آموزشی قبلا مجلس مصوبه ای داشته است که زمان شروع و پایان سال تحصیلی را کاملا مشخص کرده است .

گفته شده از اول مهر تا پایان خرداد .

این جا دیگر اختیاری برای شوراهای آموزش و پرورش استان ها نمی ماند که در این مورد اظهار نظر کند . تقویم آموزشی را خودش تدوین و مشخص کند .

این که این قانون چقدر محقق شده است و مواد این قانون عملی شده است بخشی مربوط به خود ما است و یک قسمت خارج از حوزه وزارتخانه است .

در بحث ماده 16 که مربوط به خود ماست می گوید باید زمینه مالکیت زمین ها برای آموزش و پرورش و تصویب در کمیسیون 5 ماده قانونی حتما ایجاد شود .

شهرداری ها زمین را مشخص می کنند . به ما می گویند 10 قطعه مربوط به آموزش و پرورش است و شما می توانید این زمین ها را خریداری کنید و این ها کاربری آموزشی دارند .

زمین هایی که کاربری آموزشی دارند چند نوعند :

بخشی مربوط به اشخاص هستند  یعنی مالکیت شخصی دارند . آموزش و پرورش باید حق آن فرد را پرداخت کند . زمانی که با محدودیت منابع مواجه می شویم در ماده 16 با بن بست مواجه می شویم .

بخشی هم مربوط به سایر دستگاه می شود .

مثلا در همین شهر تهران در چند سال گذشته اعلام کردند . گفتند زمین هایی که کاربری آموزشی دارند 2 سال وزارت آموزش و پرورش حق دارد ، اگر پول برای خرید این ها دارد واگذار می شود .

در برخی مناطق واگذار کردند . وقتی ما آمدیم در برخی استان ها زمین ها را پس گرفتیم .

در خیلی از استان ها مصوب کردیم . بیش از 25 استان مصوب کردیم و استاندار پذیرفته است . کارگروهی تشکیل دادیم . کارگروه تعیین تکلیف اراضی که کاربری آموزشی دارند چون این اراضی 3 گونه هستند : یک سری اراضی کاربری آموزشی دارند و در اختیار آموزش و پرورش است .

دیگری کاربری آموزشی دارند و در اختیار راه و شهرسازی است .

یک سری کاربری آموزشی دارند و در اختیار شهرداری هستند .

در کارگروهی با ریاست معاون عمرانی استاندار مصوب کردیم و به شدت هم روی این موضوع حساس هستم  و دارم پی گیری می کنم  که کلیه این زمین هایی که کاربری آموزشی دارند باید مشخص شوند و در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرند . چون معتقدم این سرمایه ها متعلق به نسل های آتی کشور هستند .

ما نباید در سال های آینده با مشکل فضای آموزشی مواجه باشیم ، به همین خاطر نمی شود گفت چه میزان از این قانون محقق شده است .

به این خاطر که چالش ها فقط مربوط به خود ما نیستند .

حوزه فرا وزارتی ما است و دستگاه های بیرون از آموزش و پرورش هستند و در داخل وزارت آموزش و پرورش هم با یک سری دستور العمل های دست و پاگیر متاسفانه مواجه هستیم .

قانون شوراهای آموزش و پرورش و عملکرد استاندار و فرماندار

رسول پاپایی :

نکته ای را خدمت دوستان عرض کنم چون من از جنس " رسانه " هستم .

یکی از گیرهای ما در آموزش و پرورش این است که دوستان ما در حوزه رسانه معمولا مطالبی برایشان جذاب است که مخاطب پسند باشد .

طی دو سال گذشته خدمت آقای زینی وند هم گفتم .

بررسی ها نشان می دهند در حوزه شوراها و این که مشارکت به عنوان یک دغدغه ملی است به جز آقای پورسلیمان که نقد زده است سایر رسانه های مطرح کشور وارد این حوزه نشده اند !

اگر می خواهیم شفاف باشیم علت این است که دوستان ما در حوزه رسانه ها نسبت به قانون شوراها اشرافی ندارند  !

و چون اشراف ندارند طبیعی است که  طرح پرسش هم نداشته باشند .

و این خلایی است که ما باید به عنوان " متولی شوراها " آن را برطرف کنیم و رسانه ها را با این قانون کمی آشنا کنیم که دغدغه  شود .

قانون شوراهای آموزش و پرورش و عملکرد استاندار و فرماندار

زینی وند :

واقعیت این است و این سوالی که آقای پورسلیمان پرسیدند که چقدر از این قانون اجرایی شده است و چه میزان از ظرفیت آن محقق شده است یکی از آن موارد ، فقدان نگاه ملی به آموزش و پرورش است .

اگر همه مدیران اجرایی کشور بدانند که آموزش و پرورش آیینه ی تمام نمای فردای جامعه ماست . اگر امروز آموزش و پرورش کارآمد و پاسخ گو و مسئولیت پذیری داشتیم و اگر توانستیم یک نسل  متعهد و معنویت آفرین و پرسشگری تربیت کنیم و بتوانیم نیارهای جامعه را پاسخ دهیم ، آینده جامعه قطعا آینده رو به رشدی است ؛ مطمئنا دغدغه ی همه آموزش و پرورش خواهد بود .

وقتی آموزش و پرورش کشورهای  دنیا را بررسی می کنید یکی از مهم ترین دل نگرانی های مسئولان وضعیت آموزش و پرورش است  و شناخت یک جامعه برای آن که متوجه شویم در مسیر درست توسعه قرار دارد باید به آموزش با کیفیت در کنار امنیت ، سلامت و سایر مولفه ها توجه کنیم .

اول آموزش با کیفیت است و به همین خاطر سرمایه گذاری در آموزش را بزرگ ترین سرمایه گذاری می دانند .

مقام معظم رهبری در تمام دیدارهایی که با فرهنگیان داشتند معمولا به این نکته اشاره دارند که هر چه شما در آموزش و پرورش هزینه کنید سرمایه گذاری برای آن دستگاه و نه فقط برای آموزش و پرورش است .

اگر دوستان ما در پلیش می خواهند دغدغه امنیت نداشته باشند و اگر آموزش و پرورش پویا و فعال و اثربخشی داشتیم مطمئنا این دل نگرانی ها وجود نخواهد داشت .

به همین خاطر این فقدان نگاه ملی به آموزش و پرورش از مواردی است که در کمک به اجرای قانون شوراهای آموزش و پرورش می تواند تاثیرگذار باشد .

و مورد دوم نبود یک نهاد سیاست گذار در بحث شوراهای آموزش و پرورش است .

قانون شوراهای آموزش و پرورش و عملکرد استاندار و فرماندار

ما سال گذشته این حساسیت را ایجاد کردیم .

وزیر محترم آموزش و پرورش در جلسه استانداران حضور پیدا کرد و دغدغه ها را اعلام کرد ، انتظارات را بیان کرد .

آقای استاندار !

شما به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورس استان در همه ابعاد باید به آموزش و پرورش کمک کنید .

جالب است بدانید سال گذشته چند استان با پی گیری هایی که داشتیم رئیس پروژه ی مهر فرمانداران و بخشداران بودند .

در مرکز استان  استاندار است و در مراکز و بخش ها فرمانداران بودند .

زمانی که مسائل آموزش و پرورش را دیدند و حتی مسیر رفت و آمد دانش آموزان را بررسی کردند که  با کوچک ترین کمک وزارت راه این مسیر می تواند تسطیح شود در بحث پروژه ی مهر کمک های بسیار خوبی انجام شد .

اگر این احساس مسئولیت در همه ی مسئولان نسبت به آموزش و پرورش ایجاد شود مشکلات حل خواهند شد .

در هیچ جای دنیا آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند پاسخ گوی همه ی مسئولیت های خودش باشد چون انتظارات مردم از آموزش خیلی فراتر رفته است .

زمانی که آموزش و پرورش می خواست کارش را انجام دهد غیر از معلم و خانواده و مدرسه رقیب دیگری نداشتیم ؛ الان رقیب ما آن نظام ارتباطات جهانی و نظام آموزشی فضای مجازی است .

باید همه دستگاه ها به کمک آموزش و پرورش بیایند .

بخش نخست

ادامه دارد


قانون شوراهای آموزش و پرورش و عملکرد استاندار و فرماندار

یکشنبه, 29 دی 1398 12:46 خوانده شده: 175 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور