صدای معلم

مدیر صدای معلم در نشست خبری هفته شوراهای آموزش و پرورش : گرایش غالب در سخنان شما به مباحثی مانند درآمدها ، هزینه ها ، تخصیص اعتبارات و... تمایل داشت در حالی که هدف و روح اصلی در تدوین قانون شوراهای آموزش و پرورش ، تمرکز زدایی و ارزش قائل شدن برای سایر سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی به ویژه در لایه های پایین بوده است . یکی از دلایل مهجور ماندن و به حاشیه رفتن قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش کم کاری و بی اهمیت انگاری رسانه ها و خبرنگاران است !

زینی وند : روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین است

صدای معلم منتشر می کند ؛

گروه گزارش/

روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین

هر ساله از 24 تا 30 دی ماه هفته شوراهای شوراهای آموزش و پرورش نامیده شده و برنامه هایی برای گرامی داشت آن برگزار می شود .

قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در استان ها ، شهرستان ها و مناطق کشور در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و ششم دی ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 29 / 10 / 1372 به تایید شورای نگهبان رسیده و در تاریخ 7 / 11 / 1372 توسط رئیس جمهور وقت اکبر هاشمی رفسنجانی برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ گردید .

امروز شنبه 21 دی ماه و به این مناسبت « مجتبی زینی وند » رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش نشستی به همین مناسبت با خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها برگزار کرد .

با وجود آن که  رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی سر وقت در نشست حضور یافت اما خبرنگاران و تیم فیلم برداری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با حدود 20 دقیقه تاخیر در این نشست حضور پیدا کردند .

این امر با انتقاد مدیر صدای معلم رو به رو گردید .

پورسلیمان ضمن انتقاد از این گونه حرکات غیرحرفه ای و بی نظمی ها از سوی رسانه ای که خودش را "رسانه ملی " می نامد گفت که در همه جای دنیا نخست رسانه ها حضور دارند و مسئولان برای پاسخ گویی حاضر می شوند اما در این جا همه چیز معکوس است .

روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین

زینی وند در این نشست رسانه ای 46 دقیقه سخنرانی کرد .

زمانی که نوبت به طرح پرسش رسید ، خانم حشمتی مسئول جلسه و روابط عمومی سازمان شرایط و محدودیت هایی برای طرح پرسش از سوی خبرنگاران مطرح کرد .

نخستین پرسش از سوی رسانه " صدای معلم " مطرح گردید .

پورسلیمان در ابتدا گفت که این جا نیز مانند جلسات شورای معلمان در مدارس شده است . رسانه ها باید نقدپذیر بوده و اشتباهات خویش را بپذیرند . رسانه ها نباید خود را حقیقت مطلق بپندارند و نباید دچار خودشیفتگی شوند .

مدیر و معاونین و... معمولا بیش از دو سوم زمان جلسه را سخنرانی کرده و تذکر می دهند . زمانی که نوبت به " معلمان " می رسد مسئول جلسه با تذکر و بیان آن که مطالب مفید، مختصر ، مرتبط ، غیرتکراری و... باشد و شرط های دیگر معلمان را به رعایت سقف زمان جلسه دعوت می کنند .

مدیر صدای معلم تاکید کرد که این فرهنگ سازمانی و نرم های غلط و رایج می باید که اصلاح شوند .

زینی وند در بخشی از سخنان خویش تصریح کرد که 86 درصد مصوبات استان ها و شهرستان ها در حوزه شوراهای آموزش و پرورش اجرایی شده است .

صدای معلم از ایشان سوال کرد که با وجود گذشت بیش از 25 سال از ابلاغ این قانون چند درصد از ظرفیت قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش اجرایی شده است .

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش پاسخ روشن و مشخصی به این پرسش صدای معلم ارائه نکرد .

پورسلیمان در بخش دیگری از زینی وند پرسید که گرایش غالب در سخنان شما به مباحثی مانند درآمدها ، هزینه ها ، تخصیص اعتبارات و... تمایل داشت در حالی که هدف و روح اصلی در تدوین قانون شوراهای آموزش و پرورش ، تمرکز زدایی و ارزش قائل شدن برای سایر سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی به ویژه در لایه های پایین بوده است .

مدیر صدای معلم مشخصا از دو آیتم " تقویم آموزشی " و " اصل 15 قانون اساسی " نام برد که مغفول واقع شده است .

چرا باید چنین باشد ؟

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش ضمن تشکر از نقدهای صدای معلم تصریح کرد که نقدهای رسانه ها مدیران را به فعالیت بیشتر وا می دارد و آنان را مجبور می کند که مبتتی بر نقد اقداماتی را انجام دهند .

روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین

زینی وند تایید کرد که روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین و خارج شدن از این تصلبی است که در حوزه های ستادی وجود دارد .

با آن که مدت جلسه دو ساعت پیش بینی شده بود اما به نظر می رسید که اکثرین خبرنگاران در زمینه " قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش " پرسشی نداشته و تمرکز آن ها بیشتر بر مدارس غیردولتی و چالش و مشکلات مرتبط با آن بود .

این امر با صحبت های رسول پاپایی مدیر شوراهای آموزش و پرورش رو به رو گردید که از عملکرد رسانه ها در این مورد انتقاد کرد .

روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین

« مریم عابدینی » از خبرگزاری فارس به این سخنان اعتراض کرد و کم کاری را متوجه مسئولان و نه  رسانه ها دانست .

در ادامه پورسلیمان ضمن تایید سخنان پاپایی تاکید کرد که رسانه ها باید نقدپذیر بوده و اشتباهات خویش را بپذیرند . رسانه ها نباید خود را حقیقت مطلق بپندارند و نباید دچار خودشیفتگی شوند .

مدیر صدای معلم یکی از دلایل مهجور ماندن و به حاشیه رفتن قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش را کم کاری و بی اهمیت انگاری رسانه ها و  خبرنگاران دانست .

این سخنان مدیر صدای معلم باز هم با انتقاد و اعتراض نماینده خبرگزاری فارس رو به رو گردید .

پورسلیمان هم تصریح کرد که این انتقاد متوجه خود اوست و ارتباطی با دیگران ندارد .

مشروح این پرسش و پاسخ در صدای معلم منتشر خواهد گردید .

پایان گزارش/


روح حاکم بر قانون شوراهای آموزش و پرورش تمرکز زدایی و اعتماد به سطوح پایین

شنبه, 21 دی 1398 17:12 خوانده شده: 313 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/21 - 18:51
از چهره شون دروغ می باره.
پاسخ + 0 0 --
خبرنگار 1398/10/23 - 10:11
آقای وزیر محترم اموزش و پرورش // لطفا نقش جدی آقای پ در تهدید ،تطمیع و برخی زد و بند ها و ارتباطات حاشیه ای با برخی ازخبرنگاران با آمریت آقای زینی وند را بررسی فرمایید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور