صدای معلم

آقای زینی وند ! » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی ! آیا به قول خود در مورد شوراهای آموزش و پرورش عمل کرده اید ؟!

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش ! چه کسی پاسخ گوست ؟

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

مجلس شورای اسلامی در 26 دی ماه سال 1372 یکی از ارزشمندترین و البته کاربردی ترین قوانین در خصوص آموزش و پرورش با عنوان ( قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ) را به تصویب رساند .

با این حال تاکنون گزارشی مستند و شفاف از وضعیت اجرای این قانون در استان ها و شهرستان ها به افکار عمومی ارائه نشده است .

اخباری که به صورت جسته و گریخته از تشکیل این شوراها در پرتال ادارات آموزش و پرورش منتشر می شوند اکثرا تکراری و بی اثر بوده و نشان نمی دهند که چقدر از مفاد این قانون مورد پی گیری , و مطالبه گری اعضای آن قرار گرفته است .

به عنوان مثال ، در گزارشی که صدای معلم به تازگی در مورد شهرستان سرعین منتشر کرده است ( این جا ) ؛ شورای آموزش و پرورش این شهر حتی اختیار و یا توانایی کشیدن یک دیوار در خانه معلم سرعین را در خود احساس نکرده و منتظر دستور اداره کل آموزش و پرورش اردبیل بوده است و این در حالی است هدف از تصویب و ابلاغ قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش مبتنی بر اختیار ، تمرکز زدایی و مشارکت محلی برای ارتقای فعالیت های این نهاد مهم بوده است . چرا شما از این قانون حمایت نمی کنید و اجازه می دهید تا دیگران که تخصصی در آموزش ندارند در آموزش و پرورش دخالت کنند ؟

استانداران و فرمانداران نیز که مطابق قانون مسئولیت شوراهای آموزش و پرورش در سراسر کشور را بر عهده دارند بعضا شناختی از ماهیت آموزش و پیچیدگی های آن نداشته و رویکرد آنان بیشتر دخالت در عزل و نصب های مدیران آموزش و پرورش بوده است نظیر آن چه که اخیرا در اداره کل آموزش و پرورش خوزستان مشاهده گردید . ( این جا )

با وجود آن که این قانون منابع مهم و قابل اتکایی را در زمینه اقتصاد آموزش و پرورش و تامین مسائل مالی آن احصا و مشخص کرده است اما در حال حاضر و اکثرا به فروش املاک آموزش و پرورش و کمک گرفتن از خیرین محدود شده است نظیر آن چه که به تازگی استاندار فارس بیان کرده است . ( این جا )

یکی از مسائل مهم و فراگیر آن است که رسانه ها و خبرنگاران به نشست شوراهای آموزش و پرورش دعوت نمی شوند و در آن حضور ندارند .

در نشست خبری « مجتبی زینی وند » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی که با موضوع " هفته شوراهای آموزش و پرورش " در سالن شهید حجی ساختمان علاقه مندان وزارت آموزش و پرورش  در  23 دی ماه 1396 برگزار گردید ؛ « صدای معلم » خطاب به این مقام مسئول پرسش هایی را مطرح کرد . ( این جا )

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

" آقای زینی وند

از تاریخ تصویب قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش توسط مجلس شورای اسلامی بیش از 24 سال می گذرد .

با این حال و گذشت مدت زمانی قابل توجه این قانون موجودی ناشناخته در ادبیات مدیران و حتی نمایندگانی است که این قانون را تصویب کرده اند .

هر ساله به صورت نمادین به این مقوله پرداخته می شود اما خبری از اجرای این قانون نیست .

به نظر می رسد با گذشت بیش از دو دهه از تصویب و ابلاغ این قانون متاسفانه آن گونه که تصور می شد این قانون نتوانسته است به اهداف خویش دست پیدا کرده و یا به وظایف قانونی خویش در حد مطلوب عمل نماید .

شما در سخنان خود به بحث اعتبارات و بودجه اشاره موکد داشتید اما به عنوان نمونه بحث «  تغییر تقویم آموزشی » مدت هاست که وقت همه را گرفته است در حالی که بند 2 از وظایف شورای آموزش و پرورش استان ها ؛ تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه دلالت دارد .

چرا وزارت آموزش و پرورش اهتمام جدی و موثر برای اجرای این قانون را ندارد ؟

چرا موضوع تمرکززدایی و تفویض اختیار از مرحله " شعار " فراتر نرفته است  و درگیر نگرش ها و تفسیرهای سیاسی است ؟

آیا جنابعالی و یا مدیر محترم شوراهای وزارت آموزش و پرورش در این مورد یک اظهار نظر جدی داشته اید ؟

چرا شما از این قانون حمایت نمی کنید و اجازه می دهید تا دیگران که تخصصی در آموزش ندارند در آموزش و پرورش دخالت کنند ؟

به نظر می رسد از ظرفیت های این قانون فقط دخالت استانداران و فرمانداران در عزل  و نصب های مدیران آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد .

بندهای 1 و 2 و 3 و 4 از ماده 13 این قانون اجرا نمی شوند در حالی که می توانند کمک شایانی به بهبود اقتصاد آموزش و پرورش و معیشت معلمان نمایند .

شما به عنوان یک مقام مسئول بفرمایید چند درصد این قانون اجرا شده است و برنامه های شما برای اجرای کامل این قانون و در یک کلام " مردمی کردن آموزش و پرورش " چیست ؟ "

در پایان ؛ صدای معلم به آقای زینی وند گفت :

" پیشنهاد ما این است از آن جایی که شوراهای آموزش و پرورش استان ها خود را موظف به پاسخ گویی به رسانه ها و افکار عمومی نمی دانند شما بخشنامه و آیین نامه اجرایی از وزارت آموزش و پرورش به همه استان ها ابلاغ کنید که این شوراها موظف باشند از رسانه ها و خبرنگاران در جلسات دعوت کنند .

 پاسخ » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی به این رسانه چنین بود :

" چشم . انجام می دهیم . "

اکنون و پس از گذشت 2 سال از این مقام مسئول می پرسیم :

آیا به گفته و وعده خود عمل کرده اید ؟ "

پایان گزارش/


غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

جمعه, 10 آبان 1398 13:36 خوانده شده: 493 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
کارشناس 1398/08/11 - 08:52
صرف وقت بسیار در جلسات حزبی اعتدال و توسعه برای لابی و سیاست بازی و حضور بی وقفه در مدارس غبر انتفاعی شخصی و مدارس همسر در مناطق تهران و رسیدگی به املاک و باغ شخصی در شهریار و ارتباط مداوم و صرف وقت با کاسبانی چون جوکار (گاج) و .... امکان وقت گذاشتن برای پاسخگویی برای آقای زینی ونددر حوزه کاری را از مبان می برد .لطفا آقای حاجی میرزایی به این نکات رسیدگی کنند .
پاسخ + +2 0 --
خبرنگار 1398/08/11 - 21:42
علی رغم وضعیت پر انتقاد مدارس غیر انتفاعی و پرون سپاری های فاجعه آمیز آموزش به بخش خصوصی و وام های پر رانت به افراد خاص و هم ولایتی ها و ناکارامدی مدیریتی این سازمان ، چرا شاهد کمترین نقد و پرسش از این حوزه هستیم ؟ خبرنگاران چه می کنند ؟ نقش آقای رسول پاپایی در سکوت تعجب بر انگیز و انقعال برخی از خبرنگاران چیست ؟ حراست و بازرسی وزارتخانه چه می کنند ؟! اگر از برخی خبرنگاران تحقیق کنند مسایل بسیاری روشن خواهد شد .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور