صدای معلم

حجت الاسلام علی ذوعلم یکشنبه 3 شهریور 1398 در نشست خبری رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و در پاسخ به انتقادات صدای معلم : " از این به بعد حواسم را جمع کنم که دقیق تر حرف بزنم ! ( 1 ) "

آیا رئیس آکادمیک سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برنامه مشخصی برای اداره سازمانش دارد ؟!

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه گزارش/

انتقاد صدای معلم از عملکرد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دخالت حوزه علمیه در آموزش و پرورش

شفقنا نوشت : ( این جا )

« حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه تحول در برنامه ریزی آموزشی و کتب درسی بدون حضور حوزه علمیه امکان ندارد، تصریح کرد: باید با کمک و همراهی حوزه علمیه این تحول صورت بگیرد و روی این عقیده نیز پافشاری می کنم.

او یکی از نکات پر اهمیت در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کل کشور را سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برشمرد و افزود: برنامه ریزی درسی و آموزشی باید مبتنی بر سند تحول باشد و اینکار هم اتفاق نمی افتد، مگر اینکه حلقه واسطه ای شکل بگیرد و باید الگویی تدوین شود تا مبتنی بر سند تحول، برنامه ریزی درسی و آموزشی تغییر کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از میز آموزش و پرورش درخواست داریم این الگو را تدوین کرده و به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارائه دهد تا ما بتوانیم با استفاده از آن کار تغییر در برنامه ریزی درسی و کتب درسی را انجام دهیم.

ملکی با اشاره به ظرفیت های دفتر تبلیغات اسلامی و گزارشی که از فعالیت های قطب های فکری و فرهنگی به خصوص میز آموزش و پرورش ارائه شد، اظهار داشت: آمادگی این را داریم تا کارگروهی تشکیل شود و یک تفاهم نامه ای میان سازمان پژوهش کشور و دفتر تبلیغات اسلامی صورت بگیرد تا در همه زمینه ها (آموزشی، پژوهشی، تبلیغی و هنر، رسانه و فضای مجازی) بتوانیم همکاری داشته باشیم. »

در نشست رسانه ای حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس پیشین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با رسانه ها  که 16 بهمن 1397 با خبرنگاران برگزار گردید ( این جا ) ؛ « صدای معلم » پرسش هایی را از ایشان مطرح کرد :

« آقای ذوعلم

از سال 1390 تا آذر 1397 رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بودید.  از این سمت استعفا دادید و قرار بود فقط کار مطالعاتی کنید . پرسش « صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش و نیز رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که توسط ایشان منصوب گردیده آن است که در شرایط کنونی، سازمان پژوهش برای متناسب سازی برنامه درسی چه کاری انجام داده است و آیا در این زمینه طرح و برنامه ای دارد ؟

1-جناب عالی به تازگی در نشست با کارکنان سازمان تان  گفته اید :

" باید سازمان هر زمان میوه تازه فکری و فرهنگی ارائه دهد  . "

در مدت زمان مسئولیت  شما در دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی ، حذف تصویر خليج فارس از پشت جلد كتاب فارسی سال اول دبستان " بخش بنویسیم "  ، حذف پادشاهان از كتب درسي و ...چالش برانگیز و نهایتا باعث شد که  در تاريخ 4 مهر 88 از سمت خود استعفا دهید .

این میوه های تازه فکری و فرهنگی کدام ها هستند ؟

2- جناب عالی مبدع ایده واگذاری مدارس به حوزه های علمیه در دولت نهم بوده اید .

شما تا چه حد به استقلال نهاد آموزش اعتقاد دارید ؟

در حال حاضر حوزه های علمیه خود از مشکلات عدیده ساختاری و محتوایی رنج می برند .

شهید مرتضی مطهری در کتاب ده گفتار خویش به برخی از این مشکلات اشاره می کند :

" يكي از مهمترين مسائل در حوزه هاي علميه و بارزترين آنها مسئله آموزش علمي است :

 * عوام زدگي

* بي نظم و انضباطي و بي برنامگي

* حريت و آزادانديشي، نبود جنبش براي اصلاح گري

* نبود همكاري و همفكري، نداشتن روحيه تقسيم كار

* غلط بودن فكر ديني و مرده بودن فكر ديني

* دوري از قرآن

* ضعف نظارت و گزينش "

سازمان روحانیت که خود دارای مشکلات عدیده است قرار است چه مشکلی از آموزش و پرورش حل کند ؟

معلمان در حال حاضر جزء گروه های مرجع در جامعه هستند .

آیا از نظر شما مرجعیت روحانیت با 4 دهه قبل تغییری کرده است ؟

انتقاد صدای معلم از عملکرد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دخالت حوزه علمیه در آموزش و پرورش

آیا سازمان روحانیت با عنایت بر بر مشکلاتی که دارد می تواند از جایگاهی بالاتر بر نهاد آموزش و مرجعیت معلمان تفوق داشته باشد ؟ »

نقش معلمان در تدوین محتوای کتاب های درسی شفاف نیست.

در تالیف کتاب های درسی به پیشنهادات معلمان در مورد اصلاح و بازنگری کتاب های درسی توجه خاصی نمی شود.

برای اثبات این مدعا می توان به اعتراضات معلمان در مورد محتوای کتب درسی اشاره کرد .

همچنین داغ بودن بازار کتاب های کمک آموزشی مهم ترین دلیل برای نقصان محتوا و ایجاد " تقاضا " برای رفع نیاز ذی نفعان آموزش است .

برنامه واقعی و غیرشعاری شما برای مشارکت شفاف ، برنامه مند و موثر معلمان در تدوین محتوای کتب درسی چیست ؟ »

پاسخ ذوعلم تفصیلی بود .

ایشان در پاسخ به صدای معلم گفت : « من به عنوان یک حوزوی بیش از شما به بحث نیاز به تحول در حوزه ها معتقدم. همان طور که به تحول در دانشگاه ها معتقدم ولی توقع من این است که واقعا اگر حوزه های علمیه ظرفیت خودشان را بخشی در اختیار آموزش و پرورش قرار بدهند کمک به آموزش و پرورش خواهد کرد. »

ذوعلم بر این باور بود که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باید بستر تضارب آرا را فراهم کند و آن را به کرات بیان می کرد ( این جا ) و البته در مدت کوتاه مدیریتی خویش هم تا حدودی به آن پای بند بود .

انتقاد صدای معلم از عملکرد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دخالت حوزه علمیه در آموزش و پرورش

پرسش « صدای معلم » از رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی فعلی که تحصیلات آکادمیک دارد آن است که آیا اساسا باوری به تضارب آرا  و تفکر انتقادی دارد ؟

این که گفته شود تحول در برنامه ریزی آموزشی و کتب درسی بدون حضور حوزه علمیه امکان ندارد تا چه میزان علمی و با واقعیات امروز نظام های آموزشی موفق و توسعه یافته جهان تطابق و هم خوانی دارد ؟

اصولا این حرف ها تا چه حد  حتی با واقعیت های " مدرسه ایرانی " و " نیازهای آموزشی " این جامعه تناسب دارد ؟

آیا عملکرد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در مورد ساختار جدید ادارات کل آموزش و پرورش و حذف معاونت پژوهش قابل دفاع بوده است ؟ ( این جا )

پرسش « صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش و نیز رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که توسط ایشان منصوب گردیده آن است که در شرایط کنونی، سازمان پژوهش برای متناسب سازی برنامه درسی چه کاری انجام داده است و آیا در این زمینه طرح و برنامه ای دارد ؟

آیا قرار است نهادهای خارج از آموزش و پرورش که تخصص و احاطه چندانی بر روی مسائل آموزش ندارند به آقای ملکی رهنمود بدهند ؟

آیا رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برنامه ای منهای " مناسک گرایی " و " صورت گرایی " دارد و یا آن که این سازمان همچنان بر مدار " روزمرگی " و " عقلانیت ستیزی " حرکت می کند ؟

پاسخ گویی و شفاف سازی نسبت به عملکرد تا چه میزان در افکار آقای ملکی نهادینه شده است ؟

( 1 )

گزارش صدای معلم ( این جا )

پایان گزارش/


انتقاد صدای معلم از عملکرد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دخالت حوزه علمیه در آموزش و پرورش

سه شنبه, 27 آبان 1399 22:34 خوانده شده: 151 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -4 --
احمدی 1399/08/28 - 00:06
این آخوندا میخواهند مدرسه هم حوزه علمیه کنند
البته عجیب هم نیست. اینها اعتقادی به جدایی مذهب از علم و سیاست ندارند. البته همین قاطی شدن حدی دارد و هر چه از حدش رد شوند بوی گندیدگی اش بیرون مبزند
پاسخ + +4 -1 --
همکار 1399/08/29 - 00:02
این جناب آقای دکتر ملکی محافظه کار ترین رئیس تاریخ سازمان پژوهش وبرنامه ریزی می باشد بیش از آنکه فکرش را بکنید مراقب ماندن در این پست است . هیچ برنامه و چشم اندازی ندارد وبه شدت دچار روزمرگی شده است . این فرد محترم به شدت آکادمیک و فقط به درد دانشگاه و تدریس و سخنرانی می خودرد . این سازمان به یک مدیر واقعی ، خوش فکر ، شجاع ، مومن ،باتقوی و توانمند نیاز دارد .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/08/29 - 17:58
چه قضاوتي
پاسخ + +4 -1 --
بازنشسته سازمان 1399/08/29 - 09:55
با عرض سلام به متولیان صدای معلم
متاسفانه در واگذاری پست های مدیریتی کشور با دقت عمل نمی کنیم آقای ملکی عنصری فرهیخته وبسیار باسواد هستند و با توجه به اینکه در حوزه برنامه ریزی درسی استاد واقعی هستند ایشان می توانستند یک مدیر کل قوی وبی بدیل برای دفتر بررنامه ریزی وتالیف باشند نه اینکه مدیریت سازمان را به ایشان واگذار کنند ایشان چه سر رشته در حوزه های اداری مالی وبودجه سازمان دارند ؟ این آقای آکادمیک در موضوع شرکت داری و گردش نجومی درآمد وفروش شرکتهای بزرگ چاپ ونشر وافست آن هم با مدیرانی که سالهای سال است حضور دارند انواع و اقسام وزیر ورئیس سازمان را تجربه کرده اند و در کار خود حرفه ای واستاد شده اند چه حرفی برای گفتن دارند ؟
پاسخ + +3 0 --
علی ادامه 1399/08/29 - 13:10
با سلام سپاس ازشما. سوالات بسیار مهم وکلیدی مطرح فرمودید پاسخ گویی آقای دکترملکی به این سوالات هم خط و مشی غیرشعاری وهم ادعای تخصصی بودن ایشان رامشخص می کند البته اگر پاسخ دهند.مشکل سازمان چیدش نیروهای غیر متخصص و بی تجربه درپست های تصمیم ساز است. منظور بنده از تخصص صرفا داشتن مورک تحصیلی در رشته معین نیست چون از ۲۰ سال پیش گرفتن مدرک ها و رتبه مرتبه های علمی رانتی آسان و رواج یافته است بلکه داشتن هم مدرک و هم سوادتحلیلی و مساله شناسی دررشته مورد نظراست .ازمحصولی که یک فرد آکادمیک تولیدمی کند می توان او را متخصص یا غیرمتخصص تشخیص داد.وقتی که در سابقه محصولات فرد نشانه هایی از کپی برداری ویا تکرار مکررات یافته ها و نظرات دیگر اندیشمندان خواه داخلی خواه خارجی بدون پژوهش ویا تحلیل های عمیق که از آن ها ایده ای جدید تولید شود،مشاهده می شود طوری که این مطالب تکراری و التقاطی هم توسط دانشجویان ناپخته فراهم می شود این فردحتی اگر مدرک رانتی هم داشته باشد کم سواد و شبه متخصص است
پاسخ + +3 0 --
علی ادامه 1399/08/29 - 13:14
ادامه مطلب قبل..... .با بررسی محصولات و سوابق آقایان دکترملکی ؛دکتر خنیفر و تمام کسانی که با مدرک دکتری مربوط یا نامربوط پستی راتصاحب کردند می توان بسادگی درباره متخصص بودن آنان قضاوت کرد با مروری بر محصولات این آقایان که اکثرا کپی برداری و بیش از ۸۰ درصد آنها با بیگاری کشیدن از دانشجویانشان بوده و با مشارکت اجباری آنان تهیه شده است شما کمتر نشانه هایی دال بر متخصص بودن خواهید یافت.
ااین مشکل در بدنه وساختار کل نظام وجود دار دو لی چون در رشته های علوم انسانی بهتر می توان از این فریبکاری ها انجام داد در آموزش و پرورش بیشتر است در سازمان پژوهش هم از زمان آقای محمدیان تا به امروز که بسیار بیشتر شده است جریان دارد .
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/09/01 - 09:05
پاسخ تیتر مطلبی که نوشتیدیک کلمه است .

خیر!


ایشان هیچ برنامه ای ندارند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور