صدای معلم

" سرزنش مسئولین نظام تعلیم‌ و تربیت به خاطر افتخار و بالیدن به فداکاری‌های معلمان برای آموزش دانش‌آموزان به هر نحو ممکن در این شرایط بحرانی که بی‌شباهت با زمان جنگ تحمیلی نبود در کشوری که هر کوچه‌اش مزین به نام شهیدی از جان گذشته و هر کلاس درسش منور به تابش خورشید اندیشه معلمی پاک‌ باخته است، ممکن است دست‌مایه رسانه‌های زرد شود و انتشار آن در یک رسانه آزاد میهنی با نام‌آشنا و صمیمی و پر طنین صدای معلم؛ مدبرانه، خیرخواهانه، منصفانه و بی طرفانه به نظر نمی‌رسد "

پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به صدای معلم ( بخش اول )

گروه اخبار/

در پی درج گزارش « صدای معلم » با عنوان " پرسش اساسی این است که فلسفه وجودی این پژوهشگاه چیست ؟ و اساسا چرا باید از " استقلال " این واحد پژوهشی دفاع کرد ؟ رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به " صدای معلم " پاسخ دهد که در حوزه عمومی چه کاری برای اجرای اصل مدرسه محوری و دفاع از جایگاه و کیان مدرسه همانند سایر کشورها انجام داده است ؟ از سوی دیگر ، اعضای هیات علمی این پژوهشگاه که درجات و رتبه های مطابقت یافته با استاندارهای وزارت علوم را دارند چرا " سکوت " را پیشه ی خود کرده اند ؟ "
نقش پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در روزهای کرونا و سندرم تعطیلی مدارس چه بوده است ؟! ( ابن جا ) ؛ " پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش " جوابیه تفصیلی برای صدای معلم ارسال کرده است .

ضمن سپاس از پاسخ گویی ، عین جوابیه به شرح زیر است .

تعطیلی مدارس به خاطر کرونا و پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به صدای معلم

عطف به مطلب مندرج در آن پایگاه خبری- تحلیلی به تاریخ 29 خرداد 1399 با عنوان « نقش پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در روزهای کرونا و سندرم تعطیلی مدارس چه بوده است ؟! » پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش را به منظور تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

باسمه‌تعالی

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ ۚ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا (قرآن کریم سورة النساء آیه ۵۸)

خدا قاطعانه به شما فرمان می‌دهد که امانت‌ها را به صاحبانش بازگردانید و هنگامی‌که میان مردم داوری می‌کنید، به عدالت داوری کنید. یقیناً [فرمان بازگردانیدن امانت و عدالت در داوری] نیکو چیزی است که خدا شما را به آن موعظه می‌کند؛ بی‌تردید خدا همواره شنوا و بیناست. 

بخش اول

اخیراً « پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم » مطلبی را با عنوان نقش پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در روزهای کرونا و سندرم تعطیلی مدارس چه بوده است؟ درج نموده و در متن گزارش به موضوع لزوم پاسخگویی پژوهشگاه مطالعات در قبال اصل مدرسه محوری و سایر موضوعات مهم و اساسی نظام تعلیم‌وتربیت پرداخته است. صرف‌نظر از اینکه گزارش مذکور از مناظر و جهات متعددی می تواند مورد نقد باشد به‌رسم احترام به دغدغه‌های ارزشمند پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم و خوانندگان شریف و مخاطبان فهیم و ارجمند آن، نکات زیر به‌منظور روشنگری و استحضار ارائه می‌گردد. پیش‌تر از توجه و بردباری خوانندگان ارزشمند به سبب گستردگی مطالب و موضوعات و طولانی شدن پاسخ‌ها پوزش می‌طلبیم.

از آنجا که مخاطب گزارش مندرج در پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم ، پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش است و در آغاز گزارش چنین عبارتی در مورد پژوهشگاه به کار برده شده: «به نظر می‌رسد برخی دوایر و بخش‌های وزارت آموزش‌وپرورش از مدارس تعطیل ترند!» این گمان تقویت می شود که تهیه‌کننده (یا تهیه‌کنندگان) گزارش مذکور اطلاعی از فعالیت‌های علمی پژوهشی جاری پژوهشگاه مطالعات و نیز برنامه‌های آن در مواجهه با بحران ویروس کرونا ندارند، بنابراین در این خصوص نکاتی را به‌ اختصار مطرح می‌کنیم:

 • پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش از نخستین روزهای مواجهه با این بیماری همه‌گیر، با درک اهمیت موضوع به تولید و انتشار به هنگام یادداشت، مقاله و انجام مطالعات و پژوهش‌های فوری باهدف کاستن از آلام عموم مخاطبان حوزه تعلیم‌ و تربیت و آموزش مواجهه مؤثر با مخاطرات شیوع بیماری کوید 19، آگاهی‌بخشی به مسئولان و دست‌اندرکاران تعلیم‌وتربیت و یاری و همراهی با مدیران، معلمان، اولیا و دانش‌آموزان به‌منظور مدیریت صحیح بحران در تمامی سطوح مخاطبان گسترده آموزش‌ و پرورش و شناسایی و رفع اشکالات آموزش مجازی و از راه دور بوده است.

 • به رخ کشیدن عملکرد برخی کشورها که خود مهد انتشار و یا کانون ابتلای گسترده ویروس منحوس کرونا با آمار درگذشتگان و مبتلایان پرشمار به اذعان خود و اخبار سازمان جهانی بهداشت هستند و عملکرد بسیار ضعیف برخی و نه‌چندان مطلوب برخی دیگر از آنها، از یک‌سو نادیده‌گرفتن تلاش‌های صادقانه تمامی دست‌اندرکاران نظام تعلیم‌وتربیت کشورمان در تمامی سطوح است و از سوی دیگر مستند به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) مبنی بر خوش درخشیدن ملت ایران در آزمون این بیماری وبای مدرن، این گونه قلم‌فرسایی‌ها ممكن است خداي ناكرده دستاوردی جز تزریق احساس خودکم‌بینی در جان ملت سربلند بیرون آمده از تمام مصیبت‌ها و تحریم‌های چهل و یک‌ساله نداشته باشد.

 • سرزنش مسئولین نظام تعلیم‌ و تربیت به خاطر افتخار و بالیدن به فداکاری‌های معلمان برای آموزش دانش‌آموزان به هر نحو ممکن در این شرایط بحرانی که بی‌شباهت با زمان جنگ تحمیلی نبود در کشوری که هر کوچه‌اش مزین به نام شهیدی از جان گذشته و هر کلاس درسش منور به تابش خورشید اندیشه معلمی پاک‌ باخته است، ممکن است دست‌مایه رسانه‌های زرد شود و انتشار آن در یک رسانه آزاد میهنی با نام‌آشنا و صمیمی و پر طنین صدای معلم؛ مدبرانه، خیرخواهانه، منصفانه و بی طرفانه به نظر نمی‌رسد.

 •  آنچه مسلم است این است که دستگاه تعلیم‌وتربیت نیز بر حسب تکلیف و وظیفه و علی‌رغم تمامی کاستی‌های موجود در امکانات و بودجه و ... آغازگر تحولات بی‌سابقه‌ای در تمامی بخش‌ها به‌ویژه آموزش از راه دور و به‌کارگیری رسانه ملی و شبکه مجازی به‌منظور تحقق وظایف ذاتی خود بود که از منظر ناظر بیطرف، و علی‌رغم برخی کاستيهای آن، دستاورد عظیمی محسوب می‌شود.

 • بر کمتر کسی پوشیده است که تصمیمات وزارت آموزش‌وپرورش در راستای چگونگی آغاز و ادامه فرایند آموزش که هرگونه اشتباه در اتخاذ چنین تصمیم سترگی قطعاً منجر به صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری به آحاد جامعه می‌شد بدون مشورت در سطوح بالای نظام و هماهنگی با ستاد ملی مبارزه با کرونا، صورت نپذیرفته و تبیین روش اختیاری حضور معلمان و دانش‌آموزان به‌منظور رفع اشکالات درسی نیز از آن جمله است و ذکر این نکته شایسته است که در این برهه از زمان و برای حفظ موفقیت در مهار و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اتخاذ تصمیم عاقلانه بر تصمیم شجاعانه اولویت دارد.

 • از مدار مروت و قلم انصاف به دور است که برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته به‌منظور بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت رسانه ملی در راستای تحقق اهداف تعیین شده نظام آموزش‌وپرورش برای تکمیل فرایند آموزش و تکمیل تدریس باقیمانده کتاب‌های درسی در تمامی دوره‌ها و پایه‌های تحصیلی در قالب برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با استفاده از نفوذ چندین شبکه تلویزیونی و نیز فراهم نمودن زیرساخت‌های نرم‌افزاری ابربرنامه شبکه آموزش دانش‌آموزان «شاد» با تمامی فرازوفرودها و نیز برنامه‌های مکمل در راستای تکمیل فرایند آموزش در مناطق محروم و همراهی متخصصانه و متعهدانه معلمان فرهیخته و اولیا گرامی و دانش‌آموزان فهیم به‌منظور دستیابی به اهداف برنامه درسی سال تحصیلی جاری را نادیده شمرد و با درج عبارتی چون «کارهای نمایشی - تبلیغاتی»، مه اين مجاهدتهاي خودانگيخته و خالصانه را  بی‌ارزش قلمداد کرد.

 • تعطیلی و یا بازگشایی مشروط یا غیرمشروط مدارس متخذ از تصمیم در سطوح بالای نظام و هماهنگی با ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود و سیالیت کنونی تقویم آموزشی نیز اگرچه به‌ظاهر نمایانگر ناهماهنگي در نظام آموزشی است اما فرصت مغتنمی است تا از یک‌سو مسئولین و دست‌اندرکاران نظام آموزش‌وپرورش در تحقق مطالبات اسناد بالادستی مبنی بر توسعه و تعمیق بستر نرم‌افزاری و آموزش از راه دور اهتمام شایسته و بایسته نمایند و از سوی دیگر معلمان ارزشمند نیز با تکمیل و به اشتراک‌گذاری تجارب زیسته خود چرخشي عمیق و البته شتابان از فضای آموزشی سنتی به فضای درسی هوشمند (دیجیتال) را رقم زنند. تغییر زیست‌بوم این پیکره عظیم استلزاماتی دارد که کشور ناگزیر از تن‌دادن به آن است.

 • آنچه را که این شرایط بحرانی با حضور خود بر نظام آموزش‌وپرورش تحمیل کرد از جمله ایجاد و ایجاب بازنگری برنامه‌ها، باز مهندسی فرایندها، بازآرایی نیروها و نیز تعمیق و توسعه کارکردها و ظرفیت‌های مغفول مانده نهاد تعلیم‌وتربیت در مواجهه با هرگونه بحرانی ازاین‌دست و فراتر از آن را باید تفضل دیگری از جانب خداوند متعال برای افزایش کارآمدی فعلی و آتی دستگاه تعلیم‌وتربیت برشمرد.

 • بهتر بود نویسندگان محترم گزارش زلف مطالبه به‌حق خود مبنی بر لزوم وجود واضعان و مدافعان استقلال حرفه‌ای در دستگاه آموزش‌وپرورش را به مقوله دیگری که اختیار تمام‌وکمال آن به دست وزارت آموزش‌وپرورش باشد گره می‌زدند و نه به پاندمی ویروسی که آموزش‌وپرورش بسیاری از کشورها را منکوب و زمین‌گیر نوسانات ژنتیکی خودکرده است.

 • در شرایط کنونی که وزارت آموزش‌وپرورش هنوز در حوزه زیرساخت‌های سخت و نرم‌افزاری با کمبودهای پرشماری دست‌وپنجه نرم می‌کند و شرایط ایدئال به‌منظور حضور مراقبت شده و ایمن برای دانش‌آموزان و معلمان در مدارس فراهم نیست و آن‌گونه که آخرین یافته‌های جامعه پزشکی و اخبار واصله بیان می‌کند نکته مورد اشاره در متن گزارش مبنی بر «بررسی‌های موجود نشان می‌دهند ریسک شیوع بیماری از طریق کودکان بسیار کم و جزئی است.» غیرعلمی و غیرکارشناسی است و ممکن است جامعه را با مخاطرات جدیدی مواجه سازد، لذا شایسته است از هرگونه تصمیم شتاب‌زده که عوارض و عواقب آن حداقل تا تثبیت شرایط کنونی غیرقابل‌پیش‌بینی است پرهیز و خودداری نمود. در این مجال و در پاسخ به این نکته که نویسندگان بیان کرده‌اند مدرسه مکانی برای آموزش مهارت‌های زندگی است و فرهنگ مقابله با بحران باید در این جا در دانش‌آموزان نهادینه شود؛ مزید استحضار و به دلیل عدم فراهم بودن شرایط قابل‌قبول محیطی چه در سطح جامعه و چه در فضای مدارس و گندزدایی مطمئن برای حضور اطمینان‌بخش دانش‌آموزان عزیز و معلمان ارجمند ذکر این بیت از دیوان اشعار صائب تبریزی بی‌مناسبت نیست که می‌فرماید «آئینه شو جمال پری طلعتان طلب / جاروب زن به خانه و پس میهمان طلب»

 • نویسندگان محترم اگر مداقه بیشتری در متن سخنان سخنران نشست علمی - تخصصی با عنوان «اقدامات برجسته نظام آموزشی فنلاند در آموزش از راه دور در دوران کرونا و کاربردهای آن در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران"داشتند با تأمل بیشتری در مقام مقایسه و انتظار هم‌زمانی در بازگشایی مدارس در یک کشور 5/5 میلیون‌نفری (فنلاند) با حضور و زندگی حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری و به‌عنوان کم‌تراکُم‌ترین کشور در اتحادیه اروپا و هشتمین کشور در اروپا از نظر مساحت با کشوری با 83 میلیون نفر جمعیت و با چنین تراکم شهری انبوه و فشرده‌ای برمی‌آمدند.

 • در رابطه با این پرسش مطرح شده در گزارش که آیا پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش با وزیر و سایر مقامات رودربایستی دارد و می‌خواهد طوری کار کند و یا گزارش بدهد که خاطر این مقامات مکدر نشود؟! باید گفت پاسخ کاملاً منفی است. سابقه پژوهش‌های صورت‌گرفته و نشست‌های ارائه یافته‌های پژوهشی برگزار شده در پژوهشگاه و گزارش‌های رسمی محرمانه و غیرمحرمانه منتشر شده توسط پژوهشگاه مطالعات برخوردهای بعضاً ناخوشایند، تهدیدآمیز و قهری با پژوهشگاه مطالعات و برخی پژوهشگران شریف آن درگذشته ، به‌خوبی بیانگر پایبندی تمامی کارکنان این مجموعه به گزاره‌های مندرج در مرامنامه اخلاق پژوهشگری است. بیاعتنایي برخي مسئولين سابق به نتايج تحقيقات يا بایکوت يافته ها ، و حتي ادغام پژوهشگاه در سازماني ديگر و تلاش برخي افراد براي به حاشيه بردن و مشغول كردن پژوهشگاه به كارهاي دست چندم و فاقد اولويت، سبب نشد كه پژوهشگاه از رسالت اساسي خود مبني برحركت در مسير راهبردي و منطبق با اساسنامه و فلسفه وجودي خود، توليد دانش و اطلاعات ناب و منصفانه و آگاهي رساني و اصرار سيستمي بر اشاعه به هنگام يافته هاي پژوهشي دست بشويد و البته صرف تکدر خاطر هیچ مرجعی نمی‌تواند مانع پژوهشگاه برای بیان حقایق و یافته‌های پژوهش‌های انجام شده  باشد. رسالت پژوهشگاه توليد اطلاعات و دانش پژوهشي معتبر و با كيفيت و اشاعه آن است. پژوهشگاه مطالعات  در ارائه صادقانه نتایج پژوهش‌های پژوهشگران خود و حتي محققان استانها ، در چارچوب‌های ساختاری وزارت آموزش‌وپرورش با هیچ مقام و مسئولی تعارف و رودربایستی نداشته و نخواهد داشت و حد اقل در دوره اخير مديريتي خود هيچ اطلاعاتي را كتمان نكرده است.

 • https://www.isna.ir/news/   -   -    https://www.irna.ir/newshttps://www.yjc.ir/fa/news

بديهي است پژوهشگاه به منزله مؤسسه پژوهشي حرفه اي نتایج پژوهش‌های خود را در چارچوب پروتكل هاي حاكم بر پديده اشاعه و كاربست  يافته هاي تحقيقاتي، اخلاق مدارانه و به دور از هیاهو و غوغا سالاری و تخریب و به قصد سازندگی و حل مسئله  و با رعايت جنبه بيطرفي در اختیار بهره‌بردار پژوهش– اعم از وزير محترم، شوراي عالي آموزش‌وپرورش و معاونين محترم وزير و ...قرار می‌دهد.

 شایان‌ذکر است که شخص وزیر محترم آموزش‌وپرورش با توجه به تعاملاتی که تاكنون با پژوهشگاه مطالعات داشته اند به‌طورجدی خواستار آن هستند که پژوهشگاه نقاط ضعف و قوت و کاستیها و راستیها را شناسایی و گزارش نماید و پوشش موضوعات پژوهشي خود را گسترده‌تر ، عميقتر و سریع تر كند و پژوهشگاه هم بر این منهج قویم عمل خواهد نمود.

 • در رابطه با این پرسش که فلسفه وجودی این پژوهشگاه چیست؟ و این‌که اساساً چرا باید از «استقلال» این واحد پژوهشی دفاع کرد؟  معروض می‌داریم نیازهای پژوهشی غیرقابل‌انکار دستگاه عظیم تعلیم‌وتربیت در حوزه تشخيص و  پاسخگویی به مسائل و مشکلات کلان و بیشمار آموزشی و پرورشی ،سبب شد كه مسئولين وزارت آموزش‌وپرورش در سال  1374-يعني 25 سال پيش- به فكر تأسيس مرکز پژوهشی مستقل به نام «پژوهشکده تعلیم‌وتربیت» به‌عنوان پژوهشکده هیئت‌امنایی بيفتند و نسبت به  اخذ مجوز آن از شورای گسترش آموزش عالی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به‌عنوان یکی از سازمان‌های وابسته به آموزش‌وپرورش اقدام كنند. تأسیس پژوهشکده تعلیم‌وتربیت به‌عنوان آكادمي تحقيقاتي و در چارچوب ضوابط وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت و اساسنامه مصوب، نقطه عطف بسیار مهمی در تاریخ پژوهش‌های آموزشی در وزارت آموزش‌وپرورش به شمار مي رود.

 پژوهشکده تعلیم‌وتربیت كه از محل تجمیع سه مرکز تحقیقات رسمی آن روزهای وزارت آموزش‌وپرورش با عنوان مرکز تحقیقات آموزشی سازمان پژوهش، دفتر مشاوره و تحقیق معاونت پرورشی و دفتر تحقیقات فنی و حرفه‌ای معاونت آموزش متوسطه تشکیل شده بود، با 9 گروه پژوهشی متشکل از اعضای هیئت‌علمی و کارشناسان کارآزموده، کار خود را شروع و سیاست‌های مصوب شورای تحقیقات وزارت متبوع را با اجرای پژوهش‌های کلان و فراگیر و یاری رساندن به شوراهای تحقیقات آموزشی استان‌ها با قوت تمام پیگیری کرد و دبیرخانه شورای تحقیقات وزارت آموزش‌وپرورش نیز به این پژوهشکده منتقل شد و مدیریت امور پژوهشی وزارت آموزش‌وپرورش از جمله معاونت‌ها و استان‌ها را عهده‌دار شد. 

 مرور اهداف و وظایف پژوهشکده تعلیم‌وتربیت - به‌عنوان اولين پژوهشکده رسمي وزارت آموزش‌وپرورش و اولین نهاد رسمی پژوهش در کلیت وزارت آموزش‌وپرورش که اساسنامه آن در سال 1374 به تصويب شورای گسترش آموزش عالی رسیده است - حاکی از آن است که وظایف آن خاص و منحصر به بخش ویژه‌ای از آموزش‌وپرورش نبوده و علاوه بر پژوهش، موظف به انجام فعالیت‌های زیر بنایي ديگري براي ارتقاء كيفيت  آموزش‌وپرورش بوده است، نیز در وظايف آن (بندهای 7،6،5،4 ، 8 و 9) مواردي وجود دارد كه همگي به مديريت و هماهنگي تحقيقات در سطح ملي آموزش‌وپرورش اشاره مي‌كند. همچنین اهداف و وظايف سازماني پژوهشكده‌ تعليم و تربيت كه توسط سازمان امور اداري و استخدامي وقت تصويب و ابلاغ شد (شماره 7314/62/1-15/8/75) نيز حاكي از آن است كه اين پژوهشكده به منزله نهاد اصلي پژوهش در وزارت آموزش‌وپرورش، داراي مأموريت‌هاي ملي و كشوري از نظر طراحي و اجراي پژوهش‌هاي مورد نياز همه بخش‌هاي وزارت آموزش‌وپرورش، هماهنگ سازي، برنامه‌ريزي، اجرا و نظارت بر امور پژوهشي و ارزشيابي از كيفيت و اثربخشي پژوهش‌هاي انجام شده و اتخاذ تدابير لازم به‌منظور كاربست يافته‌هاي تحقيقات در آموزش‌وپرورش بوده است.

 • متعاقب تشکیل پژوهشکده تعلیم‌وتربیت ، پژوهشکده کودکان استثنایی در سال1375 با پيگيري سازمان آموزش و پرورش استثنايي تاسيس شد. پژوهشکده اولیا و مربیان (خانواده) در سال 1378 ، مؤسسه پژوهشی برنامه‌ریزی درسی و نوآوری‌های آموزشی در سال 1379 و مرکز پژوهشی تعلیم‌وتربیت کاربردی تبریز، در سال 1383 به‌منظور پاسخگویی تخصصی به نیازهای هر یک از بخش‌های متبوع خود تشکیل شدند.

 • پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به‌منزله نهاد پژوهشی برخاسته از دامان انقلاب اسلامی و عالی‌ترین سطح ساختار اداری پژوهش، متشکل از سه پژوهشکده و یک مرکز پژوهشی موجود وزارت آموزش‌وپرورش (شامل پژوهشکده‌های تعلیم‌وتربیت، کودکان استثنایی، اولیاء و مربیان و مرکز پژوهشی تعلیم‌وتربیت کاربردی تبریز) در سال 1383 و هم‌زمان با میلاد مسعود امام محمد باقر (علیه‌السلام) با اخذ مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم تأسیس شد.

پژوهشگاه مطالعات با در اختیار داشتن 25 گروه پژوهشی تخصصی موظف به انجام پژوهش‌های کلان و همه‌جانبه ملی و بین‌المللی برای بهبود کیفیت آموزش‌وپرورش و حل مسائل آن شد. تأسیس پژوهشگاه مطالعات، معرف بالندگی و بلوغ تشکیلاتی بخش پژوهش وزارت آموزش‌وپرورش به شمار می‌رود. به استناد اساسنامه پژوهشگاه و مجموع مکاتبات به‌عمل‌آمده بین وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم در زمان تأسیس پژوهشگاه، مأموریتهای پژوهشگاه ملی و فراسازمانی بوده و مربوط به همه بخشهای وزارت آموزش‌وپرورش است و محدود و منحصر به وظایف سازمان خاصی نبوده و نیست.

مرور مصوبات شوراي گسترش آموزش عالی وزارت علوم و بررسي متن اساسنامه پژوهشگاه و پژوهشكده‌هاي وابسته، حاکی از آن است كه پژوهشگاه داراي دو مأموريت اصلي است:

 الف - مأموريت ملي و كشوري در حوزه پاسخگويي به نيازهاي پژوهشي وزارت آموزش و پرورش و نيز طراحي و اجراي پژوهش‌هاي مورد نياز.

 ب - مديريت فرايند طراحي، اجرا و بهره‌برداري از پژوهش‌هاي آموزشي در سطح كشور.

 پژوهشگاه در سال 1383 براي پاسخگويي به نيازهاي پژوهشي همه بخش‌هاي وزارت آموزش‌وپرورش تأسيس شد و اهداف، وظايف، ساختار و ماموريت‌هاي آن در راستاي وظايف وزارت آموزش‌وپرورش است. بر اين اساس وظايف پژوهشگاه با سازمان‌ها یا معاونت‌های دیگر وزارت آموزش‌وپرورش قابل جمع نيست. حيطه وظايف و مسئوليتهاي پژوهشگاه در حوزه تخصصي پژوهش، جامع‌تر و مربوط به همه بخش‌هاي تعليم و تربيت و همه معاونتهاي حوزه ستادي، سازمانها، مراكز و استان‌ها است. از سوی دیگر بررسي ساختار، وظايف و چارت تشكيلاتي سازمان‌های موجود در ساختار وزارت آموزش‌وپرورش نشان مي دهد كه اين سازمان‌ها فاقد ظرفيتهاي قانوني براي تحت پوشش قراردادن حيطه هاي وظايف و کارکردهاي پژوهشگاه می‌باشند. در حوزه پژوهش، ظرفيتهاي عملياتي و ساختارهاي اجرايي پژوهشگاه به سبب برخورداری از تجربه طولانی مدت و فرهنگ‌سازمانی و فناوری اجرایی و مطابق با معيارهاي روز مراکز پژوهشی پیشرفته دنیا،كامل تر و سنجيده‌تر می‌باشد.

بررسي اهداف و وظايف پژوهشگاه نشان مي دهد كه پژوهشگاه از نظر ساختاری و کارکردی در قبال محورهای زیر مسئولیت دارد:

 • پاسخگويي به نيازهاي پژوهشي همه بخشهاي آموزش‌وپرورش 

 • مديريت پژوهش در آموزش‌وپرورش

 • گسترش پژوهش

 • زمينه سازي براي ارتقاي فعالیت‌های پژوهشي

 • بررسي و شناسايي نيازهاي پژوهشي آموزش‌وپرورش

محورهای فوق را می توان به‌عنوان مؤلفه های اساسی مديريت پژوهش، سياست گذاري و برنامه ريزي پژوهشي در سطح ملي نامید. این محورها و وظايف در اساسنامه پژوهشگاه به‌وضوح بيان شده‌اند.

 • مرور اهداف، وظايف، نمودار و پست‌هاي سازماني پژوهشگاه، كه در سال 1385 و توسط معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي وقت رياست جمهوري  ابلاغ شده و اختصاص معاونت پژوهشي در ساختار پژوهشگاه و تأمل در عنوان، كاركردها و شرح وظايف مديريت‌هاي تابعه معاونت پژوهشی پژوهشگاه، حاكي از آن است كه امر مديريت، هماهنگي، برنامه ريزی و خدمات پژوهشی که به وظايف ملي پژوهشگاه در قبال تحقيقات در وزارت آموزش‌وپرورش (شامل حوزه ستادي وزارت، شوراي تحقيقات استان‌ها و ...) اشاره مي كند، به طور طبيعي در نمودار سازماني پژوهشگاه ديده شده است و از اين منظر پژوهشگاه داراي ظرفيت و ساختار قانوني براي مديريت ملي بر عرصه تحقيقات آموزش‌وپرورش مي‌باشد. علاوه بر اين، موارد فوق حاكي از آن است كه پژوهشگاه در حوزه پژوهش‌هاي آموزشي، داراي ماموريت ملي و كشوري است و متولي برنامه‌ريزي، هماهنگي، نظارت و ارزيابي بر تمامی فعاليت‌هاي پژوهشي وزارت آموزش‌وپرورش، شامل پژوهشكده‌ها، كميته‌هاي پژوهشي معاونت‌هاي حوزه ستاد و شوراي تحقيقات استانها مي‌باشد.

اغلب دستگاههای اجرایی کشور نظیر وزارت نیرو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و... یک پژوهشگاه یا موسسه پژوهشی مستقل که با مجوز شورای گسترش آموزش عالی تأسیس شده باشد در اختیار دارند. حتی برخی وزارتخانه ها نظیر وزارت جهاد کشاورزی، چندین پژوهشگاه، مؤسسه پژوهشی، پژوهشکده و واحد پژوهشی در  اختیار دارند. به نظر می‌رسد وابسته کردن پژوهشگاه  يك دستگاه اجرایی به هر بخش دیگر از وزارت متبوع خود،كه وظايفي به جز پژوهش بر عهده دارد، شأن استقلالی بخش پژوهش را تهديد مي‌كند. زيرا: قدرت ارزیابی و قضاوت مستقل در مورد برنامه‌ها و روشهای مجموعه وزارت متبوع را از پژوهشگاه مربوطه و در نتيجه از شخص وزیر سلب مي‌كند و یافته های پژوهشی را دچار سوگیری مي‌کند. در صورت وابسته کردن پژوهشگاه به هر یک از بخش‌های داخلی وزارت، هيچ واحد پژوهشي مستقلي كه بتواند برنامه‌ها و فعاليت‌هاي وزارت را از طريق پژوهش، رصد و پايش نمايد و زنگ ها را به صدا در بیاورد وجود ندارد؛ بنابراین رعایت استقلال پژوهشگاه دستگاه اجرايي در طراحی و اجرای پژوهش‌های مورد نیاز وزارت ضروری است.

 • فلسفه وجودی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش این است که به‌عنوان واحد پژوهشی ملی و متولي پژوهش هاي وزارت آموزش و پرورش، مطالعات اساسی تأثیرگذار بر فعالیتهای وزارت آموزش‌وپرورش انجام دهد، مطالعاتي از سنخ پژوهشهاي مهم و مؤثر بر همه بخشهاي وزارت آموزش‌وپرورش كه جهت گيري اصلي و اساسي آموزش‌وپرورش در برنامه هاي ميان مدت و بلند مدت را نشان ميدهد. اين مطالعات به شرح زير هستند: 

 • مطالعات آینده نگاری،آینده پژوهی، روند پژوهی،مطالعات دوره اي، مسأله شناسی و کمک به حل مسائل اساسی و مبتلابه آموزش‌وپرورش نظیر مسئله نیروی انسانی و بهره وری؛ 

 • مطالعه و بررسی روندهای آموزش دروس اساسی و شایستگی های پایه نظیر علوم، ریاضی، سواد خواندن، حل مسئله، خلاقيت، تفكر انتقادي؛ مطالعات پشتیبانی پژوهشی از سند تحول و سایر اسناد بالادستی 

 • ارزشیابی عملکرد، فرآیندها و بروندادهای نظام آموزشی و تضمین کیفیت آموزش

پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به‌عنوان فکرافزار سیستم آموزش‌وپرورش، با تولید علم و اطلاعات راهبردی درباره کارکردها و وظایف وزارت آموزش‌وپرورش، می تواند مهمترین ابزار وزارت آموزش‌وپرورش برای مدیریت و راهبری مؤثر برنامه ها باشد.

 • در گزارش صداي معلم،چنين تلقي شده كه نصب دستوري  يا اختياري مؤكد اپليكيشن شاد،  معرف اين است كه وزارت  آموزش و پرورش سياست مدوني براي حفظ جايگاه مدرسه ندارد و در ادامه  سئوال كرده اند كه  پژوهشگاه مطالعات در حوزه عمومی چه کاری برای اجرای اصل مدرسه محوری و دفاع از جایگاه و کیان مدرسه همانند سایر کشورها انجام داده است؟  در خصوص گزاره اوليه و سئوال متعاقب آن  توجه به نكات زير ضروريست:

 • مهمترين پيش نيازهاي مدرسه محوري، عبارتند از تشخص و به رسميت شناختن مدرسه ، توانمند سازي مدرسه، تقويت مدير مدرسه و اركان مدرسه كه در چارچوب فرهنگ سازماني مشوق مشاركت ،تعهد ، نقش آفريني ،مسئوليت پذيري و پاسخگويي و  انگيزه هاي پايدار و منطقي اركان مدرسه و در بافت اجتماع پيراموني مشاركت خواه و مشارکتجو و ياريگر و نيز در سيستم تقريبا نامتمركز  صورت مي پذيرد.مدرسه محوري را نبايد به منزله پروژه تصور نمود و امري دستوري نيست  بلكه فرايندي تكويني است كه بر اساس تقاضاي  موثر اجتماعي و سياسي اهالي و توانايي اقتصادي اجتماع پيرامون مدرسه  و به تدريج شكل میگيرد.ما در حال حاضر در حال ورود به مراحل اوليه مدرسه محوري، آشنايي با مفهوم و تجربه چند شمّه كوچك از آن هستيم . با توجه به ويژگيهاي نظام متمركز، موفقيت يا شكست فرايند مدرسه محوري  به تصميمات مركزي وابسته است. از سوي ديگر چون مدرسه محوري امري اجتماعي است، پديده هايي چون  جريانات ، پويايي ها و نوسانات  اجتماعي ، فرهنگي و  اقتصادي  به شدت بر آن تاثير مي گذارند.

مجموعه وزارت آموزش‌وپرورش در قضيه مواجهه با بحران كرونا، به دليل ابعاد ناپيداي بيماري كويد 19 و پيامدهاي رواني شيوع بيماري در سطح ملي و اضطراب اجتماعي كاملا محسوس اسفند 98 ، ناگزير به مديريت موثر فضاي اجتماعي براي تداوم آموزش بود و در غياب شبكه ملي آموزش از راه دور به دلیل غفلت های پیشین، پس از آزمون چند گزينه؛ به شبكه شاد روي آورد و به نظر مي رسد با موفقيت مناسبي توانست از عهده اين مهم برآيد . با عنايت به اين كه مدرسه محوري سياست رسمي وزارت آموزش‌وپرورش است و بر اين اساس كه  انعطافهايي در اجراي پروژه بزرگ ملي  شاد پيشبيني شده بود ، به نظر نمي رسد ترويج استفاده از شبكه شاد به معني عدول از سياست مدرسه محوري و ناديده گرفتن نقش مدرسه باشد.عليهذا اين موضوع مي تواند به عنوان موضوع پژوهش دستمايه تلاش پژوهشگران قرار گيرد و تأثيرات بحران كرونا بر تحقق يا تضعيف سياست مدرسه محوري بررسي گردد.البته نكته اي كه نبايد از نظر دور داشت اين است كه آموزش‌وپرورش مشوق ابتكار عمل  خودجوش معلمان و مديران مدارس در طراحي و اجراي روشهاي اموزش از راه دور و مجازي بود و چنين سياستي مبتني بر  اصل اساسي مدرسه محوري است كه اشعار مي دارد كساني كه به حوزه عمل مدرسه نزديكتر هستند شايستگي بيشتري براي تصميم گيري در باره موضوعات مدرسه و امور آموزشی دارند.

 •  موضوع مهم مدرسه محوری حتی پیش از تأسیس پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش مورد توجه و تأکید بخش پژوهشی وزارت آموزش‌وپرورش بوده است. در سال 1377 و 6 سال پیش از تشکیل پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش؛ پژوهشکده تعلیم‌وتربیت به‌عنوان متولی امر پژوهش در آموزش‌وپرورش با تشخیص اهمیت موضوع و همگام با طرح مطالبات اجتماعی بسیار جدی از آموزش‌وپرورش مبنی بر توسعه مشارکت معلمان و آحاد جامعه  در آموزش‌وپرورش و تفویض اختیار به مدارس، به تدوین سند و منشور مدرسه محوری و مطالعات نظری جدی در این حوزه اقدام نمود و فعالیت‌های پیشگامانهای در این عرصه انجام داد كه هنوز هم قابل ملاحظه هستند.نيز سند و منشور اصلاح نظام آموزش و پرورش كه در سالهاي 1380 و 1381 توسط پژوهشكده تعليم و تربيت تدوین شد و بعدها به عنوان سندي الهام بخش براي تدوين سند ملي آموزش‌وپرورش ملاحظه شد، كاملا با رويكرد مديريت مبتني بر مدرسه تدوين شده بود.

  پس از تأسیس پژوهشگاه، مدرسه محوری به‌عنوان سیاست مادر و کانونی توسعه آموزش‌وپرورش در پژوهشگاه مطالعات  جریان داشت و حداقل 5 پژوهش نظري، تطبيقي، توسعه اي در این حوزه انجام شد و نتایج آن به وزارت متبوع منعکس و ارائه شد و در برنامه ریزيهاي پژوهشگاه مورد استفاده قرار گرفت. در سالهاي 1383 و 1384 و در جریان تدوین پیش‌نویس برنامه مطالعه چهارم توسعه کشور در حوزه آموزش‌وپرورش که تدوین مبانی اندیشه‌ای آن به پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش سپرده شده بود، تز مدرسه محوری به‌منزله موتور محرک نظری برنامه چهارم توسعه آموزش‌وپرورش جلوه‌گر شد و در برنامه‌های آن حضور بسیار مؤثری داشت.

در سالیان اخیر هم پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به هنگام بررسي و تصويب برنامه ها و سياستهاي وزارت متبوع  و در جلسات برون و درون سازماني ،همواره  و با منش استدلالي و اقناعي  مدافع و مشوق رویکرد مدرسه محوری در طراحيهاي كلان بوده است .

 • نمونه‌ای از تأکیدات پژوهشگاه در موضوع « مدرسه محوری» در موارد زیر جلوه گر است:

 1. تدوین برنامه مدرسه به مثابه سازمان پژوهنده توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش: این برنامه که پیش‌قراول برنامه‌های تحولی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در حوزه اجرایی کردن برنامه‌های زیرنظام پژوهش و ارزشیابی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است، با رویکرد مدرسه محوری تدوین شده است و نخستین برنامه اجرایی وزير محترم  آموزش‌وپرورش در حوزه اجرایی کردن برنامه زیرنظام پژوهش ارزشیابی است که به تصویب به ستاد راهبری تحول آموزش‌وپرورش رسیده است. رویکرد این برنامه توانمندسازی درونی مدارس با تکیه بر تجارب زیسته مدیران مدارس و معلمان پژوهشگر و حرکت در جهت کاهش تمرکز نظام آموزشی و تأکید بر عنصر تفویض اختیار و مقررات‌زدایی در حوزه توسعه فرهنگ پژوهش و پرسشگری است.

 2. جمع‌بندی پژوهش‌های انجام شده در حوزه مدرسه محوری و ارسال آن به وزارت آموزش‌وپرورش به‌منظور کاربست نتایج در حوزه‌ی شناسایی چالش‌ها و آسیب‌های مدارس از حیث مدرسه محوری

 3. تأکید بر اینکه اصل مدرسه محوری در تمامی سیاست‌ها، آئین‌نامه‌ها و اصول وزارت آموزش‌وپرورش و برنامه‌های اجرایی آن به‌عنوان عنصر محرک و پویا مورد توجه باشد - این امر توسط پژوهشگاه و به هنگام ارائه نظرات در بررسی آئین‌نامه اجرایی مدارس در صحن شورای عالی آموزش‌وپرورش بررسی و پیش‌نویس برنامه زیرنظام‌های سند تحول (نظیر راهبری و مدیریت، تأمین منابع مالی، تربیت‌معلم) اهداف دوره‌های تحصیلی و ... مورد توجه بوده است.[1]http://rie.ir/uploads/

 4. در اسفندماه 1398 پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش بنا بر وظیفه محوله از سوی وزارت متبوع و در مسیر تحقق اصل مدرسه محوری، پژوهش فوری برای شناسایی میزان و نوع بخشنامه‌های ارسالی به مدارس از سوی ادارات آموزش‌وپرورش مناطق و شهرستان‌ها، ادارات کل استان‌ها و وزارت و سایر دستگاه‌ها انجام داد. این پژوهش که حاوی یافته‌های بسیار مهمی است نشان می‌دهد که چه تعداد بخشنامه و با چه میزانی و از چه مرجعي به مدارس ارسال می‌شود و چقدر از وقت مدیران مدارس به امر پاسخگویی به بخشنامه‌های ارسالی از مراجع فوق‌الذکر اختصاص می‌یابد.

 5.  پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در سال 1398 نسبت به جمع‌بندی تحقیقات انجام شده درباره مدارس موفق و اثربخش اقدام نمود. نتایج این مطالعه مروری نشان می‌دهد که مدارس موفق در سایر کشورها و نیز در ایران چه ویژگی‌هایی دارند و اگر قرار است نظام آموزشی ما به سمت مدرسه محوری و توسعه مدارس موفق حرکت کند بهتر است چه راهبردهایی را وجهه همت خود قرار دهند.

 6. علاوه بر اينها حداقل 10 مقاله علمي پژوهشي توسط همكاران پژوهشگاه در حوزه مدرسه محوري در ايران و ...تاليف و منتشر شده است.

 • در پاسخ به این سؤال که نقش پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در روزهای کرونا و سندرم تعطیلی مدارس چه بوده است؟! به اطلاع می‌رسد پژوهشگاه مطالعاتآموزش‌وپرورش در دوران تعطیلی مدارس، در چارچوب پروتکل‌های ابلاغی رسمی و با رعایت مقررات بهداشتی فعالیت‌های خود را تداوم بخشیده و در برخی حوزه‌ها نظیر تدوین برنامه فعالیت های سال 1399 وزارت آموزش و پرورش حتی فعالیت‌های خود را تشدید و تسریع بخشیده است و با حضور فعال و مشارکت جدی در همه جلسات وزارت متبوع (شورای معاونین، شورای عالی آموزش‌وپرورش، ستاد راهبردی سند تحول بنیادین، کمیسیون‌ها و ...) و جلسات مشترک با وزارت علوم، نقش فعال خود را در عرصه و حیطه وظایف سازمانی ایفا نموده است و گزارش فعالیت‌های خود را به وزارت آموزش‌وپرورش و سایر مراجع ارائه نموده است و هرگز تعطیل نبوده است .پژوهشگاه در چهار ماه اخير، علاوه بر انجام وظايف جاري،فعاليت هاي زير را در حوزه كرونا به انجام رسانده:

 1. پژوهشگاه مطالعات  از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور نسبت به این پدیده مواجهه فعال نشان داده است و علاوه بر اجراي وظايف پرحجم جاري و برنامه ريزي شده خود،  با  توليد و درج مقالات اعضای هیئت‌علمی و همکاران پرتلاش خود در وبگاه پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به نشانی rie.ir و نیز ارائه یادداشت‌ها و مقالات متعدد به خبرگزاری‌های فارس، مهر، تسنیم، ایسنا، ایرنا ، پانا ، باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه خبری رب و حتی پایگاه خبری صدای معلم و درگاه وزارت آموزش‌وپرورش و وبگاه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی برآن بود تا با روشن کردن ابعاد و زوایای پنهان شیوع بحران کرونا، تدابیر مؤثری برای غلبه بر بحران و جبران کمبودهای آموزشی ناشی از تعطیلی مدارس و طراحی آموزشی مبتنی بر آموزش مجازی و از راه دور در اختیار معلمان گران‌قدر و مدیران محترم مدارس قرار دهد. نخستین فعالیت  پژوهشگاه در دوران مواجهه با ویروس کرونا در تاریخ 11 اسفند 1398 در وبگاه پژوهشگاه قرار گرفتو مقالات بعدی در تاریخ‌های 13 اسفند، 15 اسفند، 27 اسفند (2 مقاله)، 11 فروردین (3 مقاله)، 15 فروردین (4 مقاله)، 18 فروردین (2 مقاله)، 19 فروردین، 6 اردیبهشت، 21 اردیبهشت، 10 خرداد بر خروجی درگاه‌ها و وبگاههای خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری، روزنامه‌ها، و شبکه‌های مجازی قرار گرفت و منتشر شد که این مقالات در بسترهای خبری منتشر شده و بیش از ده‌ها هزار بازدید داشته است.

 2. پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در ماه‌های فروردین و اردیبهشت 1399 نسبت به طراحی و اجرای پژوهش‌ها و مطالعات زیر در حوزه آموزش مجازی و از راه دور در دوران شیوع بحران کرونا اقدام نموده است:

تعطیلی مدارس به خاطر کرونا و پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به صدای معلم

[1] (یاداشت دکتر خالقی نژاد http://sedayemoallem.ir/ و یادداشت دکتر نویدی http://sedayemoallem.ir)

[1]http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14850

[1] گزارش مقایسه اخبار منتشر شده پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در وبگاه پژوهشگاه و درگاه وزارت آموزش و پرورش

[1]http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14894

3- پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش با درک نقش و اهمیت لزوم توانمندسازی معلمان و دانش‌آموزان در بهرهگیری از فناوری های آموزشی و کارکرد مؤثر رسانه‌های دیداری و شنیداری و نرم‌افزارهای آموزشی در فرایند یاددهی و یادگیری، پیش‌تر پژوهشی را آغاز کرده بود که نتایج آن در نشست ارائه یافته‌های پژوهشی که در تاریخ 28/11/1398 در پژوهشگاه برگزار شد، اشاعه يافت. یافته‌های این پژوهش گسترده ملی به بخش مهمی از شکاف‌های دیجیتال در عرصه نرم‌افزارهای آموزشی و نیازهای اطلاعاتی و مهارتی  متعدد و متکثر معلمان و دانش‌آموزان اشاره دارد و نشان می‌دهد که معلمان و دانش‌آموزان در زمینه به‌کارگیری رسانه‌های دیداری و شنیداری و نرم‌افزارهای آموزشی در عرصه آموزش و یادگیری با چه چالش‌های مهم و اساسی مواجه هستند. یافته‌های این پژوهش ملی نیز علاوه بر ارائه در جلسه اشاعه یافته‌ها به‌منظور استفاده و کاربست در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرار گرفت.

4-نتایج حاصل از مطالعه تیمز 2019 (سنجش پيشرفت تحصيلي علوم و رياضي پایه‌های چهارم و هشتم) - در حوزه شناسایی میزان و نوع دسترسی معلمان و دانش‌آموزان پایه‌های چهارم و هشتم به فناوری‌های آموزشی (اینترنت گوشی تلفن همراه و ...) در قالب گزارش تحلیلی تهیه و به‌منظور بهره‌برداری در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرار گرفت، مطالعه مذکور حاصل داده‌های 13000 نمونه دانش‌آموزی در سطح ملی است که اطلاعات آن در بازه زمانی فروردین‌ و اردیبهشت ماه 1398 گردآوری شده است و یافته‌های بسیار ارزشمند و ذی قیمتی را در خصوص زیرساخت‌های دسترسی به فناوری‌های آموزشی در کف مدارس در بر دارد. [1]http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14847

5- علاوه بر این در گزارش ارائه شده توسط رئیس پژوهشگاه در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونین وزارت آموزش‌وپرورش با مدیران کل استان‌ها که در روز شنبه 17/03/1399 در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد توضیح مختصری از اقدامات پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش برای بررسی، مطالعه و ارزشیابی فعالیت‌های وزارت آموزش‌وپرورش در دوران شیوع ویروس کرونا و شناسایی میزان دسترسی دانش‌آموزان و معلمان به فناوری ارائه شد که خبر آن در وبگاه پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در تاریخ 20/03/1399 درج شده است.

6- برگزاری سه نشست علمی تخصصی مجازی در موضوع مواجهه با ویروس کرونا که نتایج آن در مسیر اشاعه قرار دارد.

7- همچنین با عنایت به اینکه بحران کرونا تأثیرات دامنه‌داری بر نظام آموزشی خواهد داشت به‌منظور مواجهه هوشمندانه و مؤثرتر با عوارض این بحران، تدوین چندین طرح مطالعاتی و پژوهشی فوری دیگر در پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به شرح زیر در دستور کار قرار گرفته است:

 •     شناسایی و مستندسازی تجارب معلمان و مدیران مدارس و رؤسای ادارات آموزش‌وپرورش مناطق سراسر کشور در آموزش مجازی و مدیریت و برنامه‌ریزی امر آموزش از راه دور و مجازی در دوران شیوع ویروس کووید 19 در قالب اقدام ملی

 • تدوین مجموعه مقالات علمی اساتید و صاحب‌نظران حوزه تعلیم‌وتربیت در خصوص شناسایی تدابیر مؤثر برای مقابله با بحران کرونا در حوزه تعلیم‌وتربیت و گسترش آموزش‌های مجازی (در قالب وبینار کشوری)

 • برای رفع شبهه نویسندگان محترم گزارش و مزید استحضار مخاطبان شریف و فهیم پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم، فهرست مقالات و یادداشتهای اعضای هیئت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش که با همراهی و مشارکت رسانه‌ها و خبرگزاری‌های ارزشمند فارس، مهر، تسنیم، ایسنا، ایرنا، پانا، باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه خبری رب؛ درگاه وزارت آموزش‌وپرورش و وبگاه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وبگاه پژوهشگاه مطالعات و حتی پایگاه خبری صدای معلم در اختیار آحاد جامعه قرار گرفته است (به همراه پیوند دسترسی سریع به نسخه اصلی مجموعه منتشر شده) تقدیم می‌گردد:http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14906

 1.  راهنمایی برای مراقبت روانی از کودکان و نوجوانان در زمان شیوع یک بیماری - دکتر بهنام بهراد، استادیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14850

 1. کرونا ویروس به مثابه عامل مسبب/ آشکارساز احساس ناامنی و اضطراب جمعی - دکتر مسلم پرتو، استادیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://medu.ir/fa/news/item

 1. پیامدهای وابسته به‌سلامت بلایای طبیعی و نقش و کارکرد آموزش‌وپرورش - گزارش برگزاری نشست علمی - تخصصی با ارائه دکتر بهنام بهراد، استادیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://www.medu.ir/fa/news/item

 1. راهکاری برای تدوین طرح‌واره یاددهی یادگیری (طرح درس) مبتنی بر امکانات حداقلی فضای مجازی - دکتر محمد حسنی دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://www.medu.ir/fa/news/item

 1. پادتن اجتماعی ویروس کرونا - دکتر محمد حسنی دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://www.medu.ir/fa/news/item

 1. داشتن برنامه برای بازگشایی مدارس و تقویت آموزش مجازی - دکتر سید علی خالقی نژاد پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 http://sedayemoallem.ir

 1. بررسی میزان و چگونگی به‌کارگیری رسانه‌های دیداری. شنیداری. نشست ارائه یافته. خانم دکتر فرشته زینی وند نژاد

 ؛ http://oerp.ir/news

 1. چند پیشنهاد کاربردی به معلمان برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تدریس آنلاین - خانم دکتر فرشته زینی وند نژاد؛ پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

           http://oerp.ir/baztab/     و      https://www.irna.ir/news

 1. آموزش مجازی از نوع روش کلاس درس معکوس پی‌آمد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی آموزش مدرسه‌ای-خانم دکتر اشرف السادات شکرباغانی دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

               http://www.pana.ir/news/1034856

 1. معرفی بسترهای آموزشی (پلتفرم ) مناسب آموزش مجازی - خانم دکتر اشرف‌السادات شکر باغانی دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 http://oerp.ir    و  https://www.medu.ir/fa/news/item 

 1. درخواست از ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی مدارس عشایری و روستایی- دکتر رضا کلانتری سرپرست پژوهشکده آموزش‌وپرورش روستایی، عشایری و چندزبانه پژوهشگاه مطالعات آموزش

 https://www.isna.ir/news

 1. مدرسه در دل خانه - خانم دکتر زهرا مهربان، دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش 

https://medu.ir/fa/news/item

 1. آموزش‌های مجازی خود را بهتر مدیریت نماییم - خانم دکتر زهرا مهربان، دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://medu.ir/fa/news/item

 1. دورکاری رویکردی با آینده‌ای روشن - خانم دکتر زهرا مهربان،دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

https://www.farsnews.ir/news/

 1. ارزشیابی،گام آخر در ماراتن آموزش مجازی خانم دکتر زهرا مهربان،دانشیار پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش

 https://www.mehrnews.com/news

 1. اقدامات پیشنهادی برای بهینه‌سازی برنامه‌های آموزش مجازی در شرایط فعلی و آینده

 https://www.farsnews.ir/news

 1. راهکارهایی برای ارتقای سلامت روانی در روزهای کرونا -دکتر حسن پاشا شریفی

 http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14873

 1. سبک زندگی والدین در شرایط کرونایی و ارائه راهکارهایی برای ارتقاء سلامت روان- دکتر غلامعلی افروز،استاد دانشگاه تهران

 http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14874

 1. پویشِ«در خانه می‌مانیم» نگرشی فلسفی به پویشِ « در خانه می‌مانیم» دکتر سعید بهشتی، استاد دانشگاه علامۀ طباطبائی

 http://rie.ir/?fkeyid=&siteid=75&pageid=1171&newsview=14872

 1. کرونا، استرس و راه‌های مقابله دکتر سودابه عضدالملکی، پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش و عضو هیئت‌علمی دانشگاه

https://www.isna.ir/news

 1. کرونا" چطور نیازهای جدید سیستم آموزشی کشور را عیان کرد؟ دکتر نعمت اله موسی‌پور

!https://www.tasnimnews.com/fa/news    

امید است نویسندگان محترم پاسخ به این پرسش را که نقش پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش در روزهای کرونا و سندرم تعطیلی مدارس چه بوده است؟! در فعالیت‌های ارائه شده یافته باشند.

 • اما در پاسخ به این نکته که آیا اعضای هیئت‌علمی این پژوهشگاه که درجات و رتبه‌های مطابقت یافته با استاندارهای وزارت علوم را دارند چرا «سکوت» را پیشه‌ی خود کرده‌اند؟

باید دید علت این سوء برداشت ناشی از چیست و آیا اعضای هیئت‌علمی پژوهشگاه مطالعات نسبت به شرایط جامعه تعلیم‌وتربیت کشور و مسائل و مشکلات جاری بی‌تفاوت بوده‌اند؟

در بخش دوم پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم به‌اختصار به این سئوال پاسخ داده خواهد شد ...

با سپاس فراوان از توجه دست‌اندرکاران گرامی پایگاه خبری تحلیلی صدای معلم و مخاطبان گران‌قدر

پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش

 خواهشمند است طبق قانون مطبوعات و رسانه‌ها نسبت به درج جوابیه پژوهشگاه مطالعات آموزش‌ و پرورش در همان صفحه و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.


تعطیلی مدارس به خاطر کرونا و پاسخ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به صدای معلم

دوشنبه, 02 تیر 1399 22:03 خوانده شده: 1422 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -1 --
مدرس آزاد 1399/04/02 - 22:52
مدرسه محوری؟ خدامحوری؟ غیرتوهّم محوری؟ هدف محوری؟ خدمت محوری؟ قانون محوری؟ خودخواهی محوری؟ گروه محوری؟ هم پیاله محوری؟ پول محوری؟ دستور از بالا محوری؟ تفکّر محوری؟ حقیقت محوری؟ واقع محوری؟ علم محوری؟ تقدّم محوری؟ جوان محوری؟ سابقه محوری؟ ریاضی محوری؟ محور محوری؟
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/04/03 - 12:11
این مفاهیم برخاسته از مبانی پژوهشی است که آرمان های هر نظام آموزشی در هرکشور است برادر خوشیفتگی محوری را رها کن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/03 - 22:45
از مهمترین اقدامات این پژوهشگاه فاخر تعطیل کردن پنج شنبه ها مدارس بود که متناسب با نظر وزیر وقت اقدام کردند و زخم های ناشی از آن تا دهها سال دیگراز پیکر نظام وتعلیم ونربیت باقی خواهد ماند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/04/05 - 06:44
جناب در ادامه
زیر سؤال نرفته، روانشناس و فرضاً تهمت زن شدی ؟؟
سؤال‌های فوق کجای خود شیفتگی بود؟ نوعی توجه دادن و تفکیک بود آنهم در سطح پایین؛
در برابر اهلیّت کمتر، بهترین سؤالها را نمی‌پرسند و بهترین پژوهش را ارائه نمی‌دهند.

کمی بر مطالعاتت بیفزا تا اشتباه قضاوتت کمتر باشد!
حداقل، الناس اعداء ماجهلوا را معنا کن و به راه درمانش بیندیش! و یکبار مدبرانه خطبۀ شقشقیه را بخوان!

بار الهی !! به خوانندگان خطبه شقشقیه، انوار آشکار و پنهان لازمی را که لایقشان می‌دانی عنایت بفرما !
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/04/02 - 23:00
درود بر معلمانی که بی ریا و خالصانه میدان مجاهدت در هر شرایطی میدان تعلیم و تربیت را خالی نگذاشته اند و سپاس از گزارش صدای معلم
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/04/03 - 12:21
درود برشما دوست گرامی معلمان فرهیختگان این مرزو بوم هستند همچنین درود بر صدای معلم برای درج گزارش شفا وجامع و منطقی پژوهشگاه که تامل در فعالیت های آن نشان می دهد این مرکز تاچه اندازه درجهت تحقق نیاز ها وحل مسایل آموزش و پرورش گام برداشته است روسیه شد ند آنانی که عجولانه بهتان زد ند و نا عادلانه و عمروعاص مآب کمر به سیه نمایی فعالیت های این مرکز اقدام می کردند
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/04/02 - 23:00
درود بر معلمانی که بی ریا و خالصانه میدان مجاهدت در هر شرایطی میدان تعلیم و تربیت را خالی نگذاشته اند و سپاس از گزارش صدای معلم
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/04/02 - 23:14
یادداشت ها و مقالات و فعالیت‌های پژوهشگاه مطالعات قابل توجه است ممنون
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/04/03 - 06:05
با سلام و تشکر از صدای معلم فعالیت های پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش بویژه یادداشت ها و مقالات بسار مفید بود ممنون
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/04/03 - 07:31
بسیار عالی، از زحمات پژوهشگاه با امکانات و نیروی محدود که تا این حد فعال بوده، تشکر و قدردانی می کنیم
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1399/04/03 - 08:23
کاش به جای اینهمه جواب کمی تفکر می کردید
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/04/03 - 12:08
کاش حضرت عالی هم به جای قضاوت عجولانه کمی در گزارش ها تامل میکردید
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/04/03 - 13:57
تاسف واسه این نوع پاسخگویی پژوهشگاه. حتی در نوشتن یک متن هم ناتوان هستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/03 - 17:43
سلام آقا مهدی؛ شما که در نگارش نیم خط 3 غلط املایی و 2 خطای نگارشی دارید دور می نماید صلاحیت اظهار نظر درباره چنین متنی را داشته باشید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/03 - 17:45
این همه جواب از ان همه تفکر برخاسته جناب ناشناس بهتر است خردمندانه دست به قلم ببرید
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/04/03 - 20:42
با سلام مهدی عزیز هم نگارش به سبک علمی سواد می خواهد و هم فهم پیام های نگارش علمی . این گزارش طبق استانداردهای نگارش علمی تهیه شده است اگر در حوزه نگارش و درک مطلب علمی مهارت ها و آگاهی تان را ارتقا دهید از یافته های علمی استفاده بیشتری خواهید کرد سپاس
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/04/03 - 22:45
لطفا اشتباه های نگارشی اینجانب را درج نمایید.
پاسخ + 0 0 --
متقی 1399/04/04 - 08:25
هیچی آقا مهدی حتما میخواد بگه که ( حتماً می خواهد بگوید که) واسه خوشیفتگی ( برای خود شیفتگی) جای تاسف و تامل ( أ ) است
پاسخ + +1 0 --
معلم 1399/04/03 - 13:55
واقعا پژوهشگاه، درباره اینکه رتبه بندی و حقوق معلمین، در طی حد اقل این سه سال گذشته، کدوم پیشنهاد و طرح رو ارایه داده؟؟ چرا چیزی که قانون هست و در سند تحول آمده، اجرا نمی شود؟ این نارضایتی عمیق و مزمن معلمین رو نمی ببینید؟
پاسخ + 0 0 --
علی ادامه 1399/04/03 - 20:52
معلم گرامی سپاس از طرح موضوع .درارتباط با طرح رنبه بندی پژوهشگاه گزارش علمی به شورای عالی جهت تصمیم گیری ارایه داده است اما متاسفانه طرح پژوهشگاه به دلیل نفوذ نمایندگان سازمان بودجه در معاونت پشتیبانی آ.پ که بر کمی نگری و سطحی نگری وانقباض مالی تاکید دارند تا به امروزمورد استقبال قرار نگرفته است اما پژوهشگاه با نقد شیوه جاری رتبه بندی خواه در جلسات شورای عالی خواه معاونت پشتیبانی خواه در مقاله ها(به سایت پژوهشگاه مراجعه شود) همچنان درتلاش است تا با تخصیص بودجه طرح پیشنهادی تصویب شود
پاسخ + +2 -1 --
سلامی 1399/04/04 - 09:13
آفرین بچه های خوب
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1399/04/04 - 14:56
اینترنت گرون شده دوباره بی روصدا. همراه اول مثلا کرده بین الملل و داخلی. بعد که بین الملل ت تموم میشه، داخلی رو هم خودبخود قورت میده. حالا چه ارتباط داشت به این بحث؟
اوکی ارتباطش اینه که دروغ و ریا، همه چی رو بی مزه کرده.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، کدام یک از دولت های ذیل توانستند حداقل انتظارات جامعه تعلیم و تربیت را فراهم کنند ؟

دولت حسن روحانی - 3.1%
دولت محمود احمدی نژاد - 21.3%
دولت محمد خاتمی - 27.2%
هیچ کدام - 48.4%

مجموع آرا: 1947

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور