صدای معلم

" درخواست صدای معلم از وزارت آموزش و پرورش به ویژه آقایان اللهیار ترکمن و مسعودی آن است که نتیجه و جزئیات بیش از 50 نشست تخصصی با حضور یک عضو هیات علمی از پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در موضوع " رتبه بندی معلمان " را منتشر کنند . نظر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در این مورد چه بوده است ؟ ؛ پیش تر ؛ « صدای معلم » در گزارشی خطاب به « حمیدرضا حاجی بابایی » رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس که گفته بود : " از همین‌ جا به دولت پیام می‌دهیم که در نظام رتبه‌بندی باید معلمان جایگاه هیئت علمی پیدا کنند و ما در این نظام به دنبال افزایش حقوق 150 هزار تومانی نیستیم. " به جد خواست که با معلمان با صداقت و صراحت سخن بگوید و آدرس های بی پشتوانه و پوپولیستی ندهد "

سرانجام طرح رتبه‌بندی معلمان در هیأت وزیران تصویب شد

گروه گزارش/

گزارش صدای معلم از آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

سرانجام محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که طرح رتبه بندی معلمان در هیات وزیران تصویب شده است .

حاجی میرزایی گفت :

" کلیه فرهنگیان با بیش از دو سال سابقه کار در آموزش و پرورش، بر اساس صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در رتبه‌های یک تا پنج قرار می‌گیرند و به تناسب و رتبه‌های پنج‌گانه از مزایایی برخوردار خواهند شد که بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

محسن حاجی میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، جزئیات طرح تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان در جلسه یکشنبه (۳ آذر) هیأت وزیران را تشریح کرد و گفت: خوشبختانه بر اساس وعده رئیس‌جمهور و بنده در زمان رای اعتماد در مجلس طرح رتبه‌بندی معلمان امشب در هیأت وزیران تصویب شد.

گزارش صدای معلم از آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

وی افزود: مشمولان طرح رتبه‌بندی معلمان مربوط به کلیه فرهنگیان با بیش از دو سال سابقه کار در آموزش و پرورش است و بر اساس صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در رتبه‌های یک تا پنج قرار گرفته و به تناسب رتبه‌های پنجگانه از مزایایی برخوردار خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره سقف و کف دریافتی فرهنگیان از طرح رتبه‌بندی اظهار کرد: معلمان متناسب با حقوق و رتبه‌های مشخص شده از مزایای مالی برخوردار می‌شوند که از ۲۰۰ تا حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه “آیا برآوردی از تعداد دقیق مشمولان طرح رتبه‌بندی دارید؟” گفت: تعداد کمی از همکاران ما هستند که کمتر از دو سال سابقه دارند. بنابراین غالب معلمان ما از این حق برخوردار می‌شوند.

وی درباره زمان اجرا و واریز مابه‌التفاوت‌هایی که از مهرماه تا زمان اجرای طرح به وجود می‌آید نیز گفت: عملیات مربوط به تعیین رتبه به محض ابلاغ آیین‌نامه آغاز خواهد شد. باید گروه‌هایی تشکیل و افراد بر اساس صلاحیت‌ها سنجیده شده و در رتبه‌ها قرار بگیرند. به محض آنکه رتبه‌ها تعیین شد، محاسبات مربوط به رتبه‌بندی از اول مهرماه انجام و لحاظ خواهد شد. "

« صدای معلم » در آخرین مطلب در مورد اظهارات علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش نوشت : ( این جا )

" در زمان وزارت آقای مرتضی حاجی طرح " مسیرارتقای شغلی معلمان  " طراحی و اجرا شد .

در این طرح معلمان بر اساس امتیازات کسب شده در سه رتبه " ارشد ، خبره و عالی " طبقه بندی می شدند .

هدف از اجرای این طرح مطابق تصويب نامه شماره 2552/ت29933هـ مورخ 26 / 1/ 1383   هيأت وزيران ؛  ايجاد انگيزه ، كارايي معلمان و ارتقاء سطح كيفي خدمات آموزشي بود که ،  دستورالعمل مسير ارتقاي شغلي معلمان در جلسات مورخ 28 / 2 / 1383   ، 4 / 3 / 1383 ، و 9 / 3 / 1383   تصويب شده و شوراي امور اداري و استخدامي كشور آن را ابلاغ نمود .

در این طرح بر حفظ و ارتقاي توانمندسازي فردي ، توانايي هاي عملكردي و بهره وري تاکید شده بود .

تاکنون میزان موفقیت این طرح در مورد پارامترهای ذکر شده مورد ارزیابی و قضاوت قرار نگرفته است اما با مشاهده وضعیت فعلی نظام آموزشی و نیز میزان رضایت مندی کارکنان می توان ادعا نمود که طرح مسیر ارتقای شغلی معلمان به اهداف مورد نظر نرسیده است ."

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به این پرسش اساسی پاسخ دهد که چه تفاوتی است میان آن طرح " مسیر ارتقای شغلی معلمان " و " رتبه بندی معلمان " ؟

گزارش صدای معلم از آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

مگر نه این است که معلمان در طرح رتبه بندی معلمان قرار است بر اساس یک سری شاخص و معیارهای تعریف شده ارتقاء پیدا کنند ؟

در زمان وزارت مرتضی حاجی نیز علی رغم تذکرات و هشدارهایی که نوشته و ارائه کردم و لزوم تاسیس سازمان نظام معلمی را مطرح کردم باز از تاسیس " هیات های ممیزه ، کارگروه ها و... " گفته شد .

آقای اللهیار بد نیست در این زمینه یک پژوهش میدانی داشته و تحقیق کنند که این هیات های ممیزه در آن زمان چه عملکردی داشته و الان به چه صورتی درآمده اند ؟

واقعا این پرسش جدی مطرح است که چرا مسئولان این جامعه در سطوح مختلف به جای اصلاح روندها ، فرآیندها و نهادها دائما می خواهند که نهاد جدیدی تاسیس کنند ؟!

( درست مانند مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که  با وجود تعریف و استقرار نهادهای  قانونی و تقنینی افزایش بنزین را رقم زد و این همه هزینه را بر کشور تحمیل کرد .

اگر یک نهاد درست کار نمی کند و یا ناکارآمد است باید آن را اصلاح کرد و یا گردش کار و مدیریت های آن را بازتعریف کرد نه آن که دائما نهادهای مختلف تاسیس کنیم و این همه هزینه و اتلاف منابع و بودجه بر سیستم تحمیل کنیم ! )

برای عملکرد معلمان در طول یک سال تحصیلی ، " فرم ارزیابی عملکرد " تعریف شده است .

اگر نتایج این گونه ارزیابی ها دقیق و شفاف نیست آن را اصلاح کنیم .

مدیران را آموزش دهیم و درجه تعهد سازمانی کارکنان را ارتقا دهیم .

گروه های آموزشی که در حال حاضر به یک رکن و عضو زاید و بوروکراتیک تبدیل شده اند را فعال و در کنار ارزیابی درونی در حوزه مدرسه و توسط ارکان مدرسه سعی کنیم تا ارزیابی تلفیقی از کار معلم حاصل شود .

گزارش صدای معلم از آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

سازمان نظام معلمی که به نظر می رسد برخی و شاید بسیاری از مسئولان و مدیران ناکارآمد را به وحشت انداخته ضمن شفاف سازی در رویکردها و عملکردها ؛ آن را در سیستم تعریف کرده و " معلم حرفه ای " را پایه گذاری کنیم .

بدون تردید حضور و استقرار " معلمان حرفه ای " در نظام آموزشی ایران برای نخستین بار ، صفحه تازه ای را در مناسبات " صف " و "ستاد " خواهد گشود و البته این با آموزش و پرورش ایدئولوژیک سازگار نخواهند بود . "

حجت الاسلام عسکری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش 21 آبان 1398 گفته بود : ( این جا )
" طبیعی است مدرک تحصیلی ، فعالیت های پژوهشی ،‌صلاحیت های حرفه ای و سابقه سالهای خدماتی در جایگاه  شغل شریف معلمی منظور نظر خواهد بود و بر اساس آئین نامه پیشنهادی هر چهار سال یک بار رتبه ها با کسب صلاحیت ها و دوره های آموزشی و مدرک تحصیلی تغییر می کند .

مهمترین هدف رتبه بندی تعالی و منزلت معلمان ، ایجاد انگیزش و تخصیص جایگاه هیأت علمی به معلمان همانند دانشگاه در نظام تعلیم و تربیت است . "

پیش تر ؛ « صدای معلم » در گزارشی خطاب به « حمیدرضا حاجی بابایی » رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس که گفته بود : "  از همین‌ جا به دولت پیام می‌دهیم که در نظام رتبه‌بندی باید معلمان جایگاه هیئت علمی پیدا کنند و ما در این نظام به دنبال افزایش حقوق 150 هزار تومانی نیستیم. "  ( این جا ) به جد خواست که با معلمان با صداقت و صراحت سخن بگوید و آدرس های بی پشتوانه و پوپولیستی ندهد .

درخواست صدای معلم از وزارت آموزش و پرورش به ویژه آقایان اللهیار ترکمن و مسعودی آن است که نتیجه و جزئیات بیش از 50 نشست تخصصی با حضور یک عضو هیات علمی از پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در موضوع " رتبه بندی معلمان " را منتشر کنند .

نظر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در این مورد چه بوده است ؟

برخوردی که این مقامات با رتبه بندی معلمان کردند نتایج و عوارض آن تا مدت ها قابل جبران نخواهد بود .

پایان گزارش/


گزارش صدای معلم از آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

یکشنبه, 03 آذر 1398 22:52 خوانده شده: 972 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
محقق 1398/09/03 - 23:39
سلام گرگ بی طمع نیست .
از تصویب تا عمل فرسنگها راه است
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان‌ 1398/09/04 - 10:57
آیا قراره معلمان و دبیران در کلاس ارزشیابی شوند؟؟
توسط چه تیمی ؟؟؟
گروهی از اداره که اطلاعی از کلاسداری و مشکلات فراوان کلاسهای شلوغ را نمیدانند و..‌؟؟؟؟ با منتخبی از دیگر معلمان و...؟؟؟؟
چرا هنوز از تشکیل سازمان نظام معلمی خبری نیست؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1398/09/04 - 05:01
از همین الان بر اثر تلاش رسانه ها معلمان همه در نظر مردم صاحب خانه شده اند و چند میلیونی به حقوق شان اضافه شده است
مرتب هم می گویند از مهر ماه معوقات این طرح پرداخت می شود چرا یکبار نگفتند معوقه مهر ماه نصیب معلم نمی شود و به عنوان مقرری ماه اول کسر می شود
آیا کسی از حقوق و مزایای دیگر کارمندان اطلاع دقیقی دارد؟ فقط معلم رسوای دو جهان است
پاسخ + 0 0 --
زاغری 1398/09/04 - 09:22
قربون دهنت .بخدا بخاطر ندادن چند باره یک معوقه و مطالبه، با اخبار و زیر نویس سیما، آبرویمان را بردند. کاش هیچ وقت معلم نمی شدم.
پاسخ + +15 -1 --
ناشناس 1398/09/04 - 07:20
و بازنشستگان بلاتکلیف چون همیشه !
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/05 - 05:56
من شنیده ام که برای بازنشستگان هم چنین مطلبی هست. .... و اتوبوسهای شرکت واحد جا نداشتند که مردم را بیاورند. حالا شما قشر ضعیف معلم میخواهید این دستاورد بزرگ را که تماما متعلق به سردار سلامی و همراهان است را نادیده بگیرید و دولت را تضعیف کنید؟ الحمد لله پول برای همه چیز هست. بازنشسته ها هم دستی به سرو گوششان کشیده خواهد شد. به گفته یک برادر ارزشی مجلس بی کفایت ئولت بی لیاقت حاصل انتخاب است. انتخابات را مقصر اصلی میدانند و نظام فئودالی را بهترین نظام میدانند. بگفته محسن رضایی دلار تا 25000 بالا میروداگجر روزی دیدید که چیزی بر خلاف جاذبه زمین دارد بالا میرود از ان محل دور شوید چون بزودی ان چیز به شما حمله خواهد کرد
پاسخ + +11 -2 --
معلم 1398/09/04 - 11:11
بزرگترین خیانتی که وزیر آموزش و پرورش می توانست در حق فرهنگیان کند تنزل رتبه بندی به افزایش حقوق 200 تا 700 تومانی بود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/04 - 12:46
احسنت
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1398/09/04 - 14:21
احسنت بر دولت افزایش قیمت بنزین وسایر کالا ها فضایی
ولی افزایش حقوق ها قطره ای آن هم با صدها بهانه بنی اسراییلی
پاسخ + 0 0 --
عقیق 1398/09/04 - 14:44
شاید هم اجرای رتبه بندی با پول اضافی قیمت بنزین همچون بسته معیشتی عملی شده است.
ملتی که مستحق بسته حمایتی است.
ملتی که مستحق جشن نیکوکاری و عاطفه هاست.
ملتی که مستحق بسته معیشتی است.
و........
اگر توزیع عادلانه ثروت باشد این همه طرح و بسته لازم نیست . خوش خیالی است اگر وجود این بسته ها را به حساب عدالت دولت بدانیم.
پاسخ + +3 -1 --
عقیق 1398/09/04 - 14:51
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مصوبه اخیر دولت در اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان «هندوانه نبریده» است با طرح این پرسش که آیا این همان رتبه‌بندی معطوف به سند تحول بنیادین است، گفت: طرح رتبه‌بندی معلمان سال 92، در دولت وقت تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

وی افزود: براساس طرح سال 92 که برگرفته از سند تحول بنیادین آموزش وپرورش است، مقرر شد معلمان در چهار رتبه مربی، استادیار، دانشیار و استاد رتبه‌بندی شوند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش تأکید‌کرد: در این طرح مصوب شده بود که نباید حقوق معلمان بعد از اجرای نظام رتبه‌بندی از 80 درصد حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با سابقه و مدرک علمی مشابه کمتر باشد.
پاسخ + +2 -1 --
عقیق 1398/09/04 - 14:51
وی همچنین گفت: بر اساس نظام رتبه‌بندی معلمان، مهندسی نیروی انسانی در سیستم آموزش و پرورش نیز لحاظ شده و تعریف و تبیین جایگاه معلم خارج از قانون مدیریت خدمات کشوری بود.

حاجی‌بابایی با انتقاد از این که مصوبه اخیر رتبه‌بندی معلمان که در دولت مصوب شده است بدون طرح در فراکسیون فرهنگیان و کمیسیون آموزش مجلس و بی‌پشتوانه مشورت با نمایندگان مردم به‌تصویب رسیده است، گفت: ما نمایندگان مردم به‌ویژه کمیسیون آموزش و فراکسیون فرهنگیان هیچ اطلاعی از طرح رتبه‌بندی مصوب اخیر هیئت دولت نداریم.

https://tn.ai/2146479 چهارم آذر 1398
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/06 - 19:53
حاجی بابایی اگر هنرمند بود در آزمون استخدامی سال 89 کارنامه صادز می‌کرد
پاسخ + +2 0 --
عقیق 1398/09/04 - 14:55
با توجه با واقعیت زیر ، طرح رتبه بندی چگونه اجرا خواهد شد ؟ آیا باز در نیمه راه بلاعمل باقی خواهد ماند ؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در طول یک سال گذشته از کسری بودجه آموزش‌ و پرورش و مطالبات انباشت‌ شده این وزارتخانه که ارقام آن از 10 تا 20 هزار میلیارد تومان متغیر است، کم نشنیده‌ایم، آموزش‌وپرورش حالا بیشتر با مطالباتش به معلمان و کسری‌ بودجه‌اش خبرساز می‌شود اما همزمان با فصل تدوین بودجه سال 99 وقت توجه به بودجه این وزارتخانه است.
سال‌هاست که بودجه آموزش‌وپرورش متناسب با دخل و خرج این وزارتخانه تعریف نمی‌شود و همین مسئله باعث شده است وزارت آموزش‌وپرورش با وجود تخصیص 100 یا حتی 110 درصدی بودجه تعریف شده، هر سال را با کسری به پایان برساند.......
پاسخ + +2 0 --
عقیق 1398/09/04 - 14:56
ادامه این روال در تعیین بودجه حالا شرایط را به گونه‌ای پیش برده است که وزارت آموزش‌وپرورش به اذعان نمایندگان مجلس از جمله حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات با 20 هزار میلیارد تومان و به ادعای مسئولان این وزارتخانه از جمله علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع با 10 هزار میلیارد تومان مطالبات انباشت شده مواجه باشد.

https://tn.ai/2144914
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/04 - 19:22
عجب تفاهمی!
بین ۱۰ یا ۲۰ هزار میلیارد تومن تفاوتی وجود
ندارد! مملکت را همین طوری اداره می کنید که اوضاع مان خیط است.
پاسخ + +4 0 --
عقیق 1398/09/04 - 14:59
راستی معجزه ای در راه است و ما معلمان خردمند نکات باریک تر از مو را نمی بینیم؟ طرح رتبه بندی با این اوصاف چگونه با خیالی آسوده سالیان متمادی اجرا خواهد شد ؟

" سهم آموزش و پرورش ایران از تولید ناخالص داخلی کشور، بسیار کمتر از شاخص‌های جهانی است؛ هم‌اکنون سال‌هاست که حدود 1 تا 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران به آموزش و پرورش اختصاص می‌یابد اما این رقم در همین کشورهای اطراف مانند ترکیه یا عربستان 4 درصد و در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) نیز به‌طور میانگین حدود پنج درصد است به نظر می‌رسد آنچه ایران در آموزش و پرورش خود هزینه می‌کند بسیار پایین است و تا زمانی که سهم آموزش‌وپرورش از تولید ناخالص داخلی مشخص نشود بهبودی در وضعیت حاصل نخواهد شد." همان منبع
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/04 - 19:23
کدام سالیان دراز!
یک سال اجرا کنند باز دست از پا درازتر ،
خواهند گفت : بودجه نیست !
پاسخ + +6 0 --
دبیر 1398/09/04 - 17:51
سلام
واقعا جای تاسف داره
افول یک طرح جامع که منجر به بهبود جایگاه و شان ومنزلت معلمان میشد به یک طرح معشیتی و صرفا پانسمانی
پاسخ + +3 0 --
فرهنگی 1398/09/06 - 07:22
ازحق التدریس ها چه خبر؟
پاسخ + 0 0 --
رضا 1398/09/08 - 20:42
با این افزایش ها دردی دوا نمی شود.بنده سال ۹۲ با دلار ۳۸۰۰ تومانی ۳۵۰ دلار در ماه حقوق می گرفتم.حالا با دلار ۱۱۸۰۰ تومانی حقوقم دقیقا همین مقدار است.پس تورم چگونه محاسبه می شود؟
اگر تورم را در این شش سال محاسبه کنیم حقوق من کمتر از نصف شده است؟!!!!!
تا زمانی که عدالت برقرار نشود جامعه پر از فقر و فحشا شده و به عقب افتادگی و بازگشت به عقب منجر خواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/16 - 17:18
سلام
باز‌ فرهنگیان‌ را‌ سر‌کار‌ گذاشتند وعده‌های
پوچ‌ واینکه‌ رتبه‌بندی‌ به‌مجلس‌ بعدی
واگذار‌می‌شود‌‌ یعنی‌تا‌ سالیان‌ دیگر‌ شاید...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور