صدای معلم

' برآیند و نتیجه چند ساله مدیریت « علی اللهیار ترکمن » در جایگاه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و نیز سمتی که ایشان پیش از آن در سازمان برنامه و بودجه ( سازمان مدیریت و برنامه ریزی ) به عنوان " رئیس بخش آموزش و پرورش " به مدت 23 سال داشته است اوضاعی است که هم اکنون در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش و مطالبات فرهنگیان شاهد آن هستیم ! آیا مشکلی با سازمان نظام معلمی و معلم حرفه ای دارید ؟ تنها مدیر حرفه ای است که می تواند بر معلم حرفه ای مدیریت کند ! همین ! واقعا این پرسش جدی مطرح است که چرا مسئولان این جامعه در سطوح مختلف به جای اصلاح روندها ، فرآیندها و نهادها دائما می خواهند که نهاد جدیدی تاسیس کنند ؟! بدون تردید حضور و استقرار " معلمان حرفه ای " در نظام آموزشی ایران برای نخستین بار ، صفحه تازه ای را در مناسبات " صف " و "ستاد " خواهد گشود و البته این با آموزش و پرورش ایدئولوژیک سازگار نخواهند بود "

معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد رتبه بندی معلمان آدرس های غلط ندهد !

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

رتبه بندی معلمان و آدرس های غلط مسئولان وزارت آموزش و پرورش

در آخرین اظهار نظر ؛ علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش جزئیاتی را در مورد " رتبه بندی معلمان " بیان کرده است . ( 1 )

پیش از آن که وارد این موضوع شوم ناگزیر هستم به دلیل تکرار برخی رفتارهای این مقام مسئول که گویی به الگوی رفتاری ایشان در برخورد با منتقدان تبدیل شده است اشاره کنم .

آقای اللهیار ترکمن عادت دارد زمانی که به مخالفان و یا منتقدان خویش پاسخ می دهد آن ها را تحقیر و یا حتی سرزنش و تهدید کند .

چندی پیش در مناظره " تهران 20 " که با حضور آقای رمضانی از اعضای کانون صنفی معلمان تهران و آقای اللهیار ترکمن صورت گرفت پس از انتقادات این معلم ، معاون وزیر آموزش و پرورش در ابتدا به ایشان چنین پاسخ داد :

" مسائلی را که آقای رمضانی مطرح کردند این است که ای کاش ایشان یک مطالعه ای می کردند بعدا موارد را می گفتند .... " معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به این پرسش اساسی پاسخ دهد که چه تفاوتی است میان آن طرح " مسیر ارتقای شغلی معلمان " و " رتبه بندی معلمان " ؟

******

" این جا جایش نیست !

شما دارید  " صنفی " برخورد می کنید .

یک کم باید از خوراک های سایت ها دور شوید و کمک کنید به مجموعه مسئولان .

شما دارید تفرقه می اندازید بین مسئولان و این ها .

شما اطلاعات بودجه ای ندارید . خیلی از مرحله پرت بود با عرض معذرت .

بخشنامه ای که بودجه  رئیس جمهور و شورای اقتصاد ابلاغ می کند یک حدودی دارد .

من الان می گویم حقوقم کم است و حداقل باید به من 35 میلیون در ماه پول بدهید .

این ها از همین نوع هاست .

این ها را باید بشکنیم .

این نگاه ها ، نگاه های خیلی سطحی است . "

رتبه بندی معلمان و آدرس های غلط مسئولان وزارت آموزش و پرورش

جملات بالا پاسخ های علی الهیار ترکمن است که در پاسخ به پرسش های مدیر صدای معلم در نشست " اصل کفایت و چالش تامین و مدیریت منابع مالی در آموزش و پرورش "  روز 28 آذر ماه 96 در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بیان گردید . ( این جا )

" من خیلی متاسفم که خیلی از جاها ما به خاطر عدم آشنایی مان با ظرفیت های بودجه تحلیل هایی می کنیم که اذهان محترم فرهنگیان را دچار تشویش می کنیم ! شما اگر بودجه را می شناختید این جوری نمی گفتید ! "

این ها نیز پاسخ های معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به پرسش های صدای معلم است که در نشست رسانه ای   اللهیار ترکمن با اصحاب رسانه ها روز چهارشنبه 29 آذرماه بیان گردید .  ( این جا )

 " ... در پايان، ضمن تشكر از همراهي رسانه ها، همه فعالان عرصه مجازي و حوزه خبر را به دقت بيشتر به منظور حصول اطمينان از منابع خبري خود، قبل از انتشار هرگونه ادعا دعوت مي نمايد. بدون شك، هر فردي كه اندك تجربه اي در امر اطلاع رساني داشته باشد، بر اين موضوع واقف است كه آزادي رسانه به معني آزادي تخريب و تهمت نيست و هرگونه اتهامِ بدون ارائه مدارك مستند، نوعي تضييع حق فرد و قابل پيگيري در محاكم رسمي است، ليكن در اين مورد به احترام افكار عمومي فرهنگيان عزيز، به پاسخ فوق بسنده كرده و در صورت تكرار تهمت ها، ساير نكات به همراه مدارك مناسب در مراجع قضايي مطرح خواهد شد."

جوابیه فوق نیز پاسخ به تشکیک صدای معلم در مورد مدرک تحصیلی ایشان بود که انعکاس گسنرده ای در رسانه و در جامعه فرهنگیان کشور داشت . " گروه های آموزشی که در حال حاضر به یک رکن و عضو زاید و بوروکراتیک تبدیل شده اند را فعال و در کنار ارزیابی درونی در حوزه مدرسه و توسط ارکان مدرسه سعی کنیم تا ارزیابی تلفیقی از کار معلم حاصل شود .

توصیه نگارنده به عنوان یک معلم و نیز کنش گری که بیش از 20 سال در حوزه " رسانه و تشکل " فعالیت داشته است به آقای اللهیار آن است که تحقیر منتقدان هر گونه راه تفاهم و تقریب نگرش ها را مسدود خواهد کرد ضمن آن که بین مقام این فرد و تحصیلاتش ارتباطی هم مشاهده نمی شود .

برآیند و نتیجه چند ساله مدیریت ایشان در جایگاه معاون برنامه ریزی و توسعه منابع و نیز سمتی که ایشان پیش از آن در سازمان برنامه و بودجه به عنوان " رئیس بخش آموزش و پرورش " به مدت 23 سال داشته است اوضاعی است که هم اکنون در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش و مطالبات فرهنگیان شاهد آن هستیم .

علی اللهیار ترکمن در باب " صفر تا 100 " رتبه بندی معلمان به برخی نکات اشاره کرده است . ( 1 )

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این طرح در کمیسیون‌های متعدد و تخصصی کمیسیون اجتماعی دولت طرح و بررسی شد و هم‌اکنون در کمیسیون اصلی اجتماعی است، گفت: تقریباً 99 درصد پیشنهادات آموزش و پرورش تصویب شده است و احتمالاً یک‌شنبه هفته آینده به صورت قطعی تصویب می‌شود، توجه داشته باشید که در دولت عمده کارها  را کمیسیون‌های تخصصی انجام می‌دهند ؛ براین اساس وقتی طرح به صحن دولت می‌آید، مشروح مذاکرات و بررسی‌های کمیسیون‌های تخصصی را مشاهده می‌کنند و خیلی به کم و کیف کار ورود پیدا نمی‌کنند.

نخستین پرسش از معاون وزیر آن است که مگر نه این است که رتبه بندی معلمان یک امر داخلی است  ؟

مگر نه این است که این گونه امور در حوزه وظایف شورای عالی آموزش و پرورش باشد ؟

در کدام وزارتخانه و یا نهاد برای رتبه بندی کارکنان این همه مراحل تعریف کرده و بیش از 6 سال همه را معطل نگاه می دارند ؟!

اللهیار ترکمن در ادامه می گوید :

" نظام سنجش صلاحیت تعریف شده و فرآیند گردآوری سازمان یافته از تمام اطلاعات، شواهد و مستنداتی است که سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای را اثبات می‌کند یکی از کارهای خوبی که پیش‌بینی کردیم و واقعاً نهایی شدن آن انرژی زیادی از ما گرفت، صدور گواهینامه صلاحیت معلمی برای هر کدام از معلمان است یعنی سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای کاملاً سنجیده، در قالب مشخص قرار می‌گیرند و به معلمان گواهینامه صلاحیت داده می‌شود، این گواهینامه، مدرکی است که ناشی از سنجش همین صلاحیت‌ها است و هر چند سال یک بار به روز می‌شود. "

بارها گفته و یاد آوری کرده ایم تنها مسیر قابل اطمینان و قابل اتکا برای احراز صلاحیت های حرفه ای معلمان و شایستگی های شفای آنان ؛ " سازمان نظام معلمی " است .

بد نیست آقای اللهیار حداقل تجارب جهانی و نیز داخلی در این زمینه را مطالعه و صورت جلسات نشست کارگروه تشکیل سازمان نظام معلمی را در زمان وزارت دانش آشتیانی مطالعه و بعدا اظهار نظر کند .

فردی که عادت دارد در اکثر اوقات مخاطبان را کم سواد و بی اطلاع از اوضاع نشان دهد . بدون تردید حضور و استقرار " معلمان حرفه ای " در نظام آموزشی ایران برای نخستین بار ، صفحه تازه ای را در مناسبات " صف " و "ستاد " خواهد گشود و البته این با آموزش و پرورش ایدئولوژیک سازگار نخواهند بود .

و اما نکته مهم و راهبردی تر جایی است که خبرنگار از ایشان سوال می کند :

" معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه کدام نهاد صلاحیت‌های معلمان را می‌سنجد، آیا گروهی از میان آنها “سازمان معلمی” انتخاب و عهده‌دار این مسئولیت می‌شود یا این وظیفه برعهده مناطق آموزش و پرورش خواهد بود، خاطرنشان‌کرد: هیئت‌های ممیزه مرکزی، هیئت‌های ممیزه استانی و کارگروه شهرستانی و مناطق را پیش‌بینی کردیم یعنی در درجه اول در سطح شهرستان و منطقه خود ارزیابی اولیه انجام می‌شود بعد به سطح استان می‌آید و در آنجا تأیید و در نهایت در سطح کشور بررسی می‌شود،‌ افراد اداری را در این فرآیند دخیل نمی‌کنیم و معلمانی که برای این کار دوره می‌بینند و گروهی از صاحب نظران که بتوانند کمک کنند شاخص‌ها را بررسی خواهند کرد، البته در آیین‌نامه رتبه‌بندی تمهیدی را پیش‌بینی کردیم تا ترکیب و شرح وظایف اعضای هیئت‌های ممیزه،کارگروه‌ها و شاخصها در یک آیین‌نامه مجزا توسط آموزش و پرورش تعیین شود. "

رتبه بندی معلمان و آدرس های غلط مسئولان وزارت آموزش و پرورش

چهارشنبه 23 اسفند 1393 در یادداشتی نوشتم : ( این جا )

" در زمان وزارت آقای مرتضی حاجی طرح " مسیرارتقای شغلی معلمان  " طراحی و اجرا شد .

در این طرح معلمان بر اساس امتیازات کسب شده در سه رتبه " ارشد ، خبره و عالی " طبقه بندی می شدند .

هدف از اجرای این طرح مطابق تصويب نامه شماره 2552/ت29933هـ مورخ 26 / 1/ 1383   هيأت وزيران ؛  ايجاد انگيزه ، كارايي معلمان و ارتقاء سطح كيفي خدمات آموزشي بود که ،  دستورالعمل مسير ارتقاي شغلي معلمان در جلسات مورخ 28 / 2 / 1383   ، 4 / 3 / 1383 ، و 9 / 3 / 1383   تصويب شده و شوراي امور اداري و استخدامي كشور آن را ابلاغ نمود .

در این طرح بر حفظ و ارتقاي توانمندسازي فردي ، توانايي هاي عملكردي و بهره وري تاکید شده بود .

تاکنون میزان موفقیت این طرح در مورد پارامترهای ذکر شده مورد ارزیابی و قضاوت قرار نگرفته است اما با مشاهده وضعیت فعلی نظام آموزشی و نیز میزان رضایت مندی کارکنان می توان ادعا نمود که طرح مسیر ارتقای شغلی معلمان به اهداف مورد نظر نرسیده است ."

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به این پرسش اساسی پاسخ دهد که چه تفاوتی است میان آن طرح " مسیر ارتقای شغلی معلمان " و " رتبه بندی معلمان " ؟

مگر نه این است که معلمان در طرح رتبه بندی معلمان قرار است بر اساس یک سری شاخص و معیارهای تعریف شده ارتقاء پیدا کنند ؟

در زمان وزارت مرتضی حاجی نیز علی رغم تذکرات و هشدارهایی که نوشته و ارائه کردم و لزوم تاسیس سازمان نظام معلمی را مطرح کردم باز از تاسیس " هیات های ممیزه ، کارگروه ها و... " گفته شد .

آقای اللهیار بد نیست در این زمینه یک پژوهش میدانی داشته و تحقیق کنند که این هیات های ممیزه در آن زمان چه عملکردی داشته و الان به چه صورتی درآمده اند ؟

واقعا این پرسش جدی مطرح است که چرا مسئولان این جامعه در سطوح مختلف به جای اصلاح روندها ، فرآیندها و نهادها دائما می خواهند که نهاد جدیدی تاسیس کنند ؟!

( درست مانند مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که  با وجود تعریف و استقرار نهادهای  قانونی و تقنینی افزایش بنزین را رقم زد و این همه هزینه را بر کشور تحمیل کرد .

اگر یک نهاد درست کار نمی کند و یا ناکارآمد است باید آن را اصلاح کرد و یا گردش کار و مدیریت های آن را بازتعریف کرد نه آن که دائما نهادهای مختلف تاسیس کنیم و این همه هزینه و اتلاف منابع و بودجه بر سیستم تحمیل کنیم ! )

رتبه بندی معلمان و آدرس های غلط مسئولان وزارت آموزش و پرورش

برای عملکرد معلمان در طول یک سال تحصیلی ، " فرم ارزیابی عملکرد " تعریف شده است .

اگر نتایج این گونه ارزیابی ها دقیق و شفاف نیست آن را اصلاح کنیم .

مدیران را آموزش دهیم و درجه تعهد سازمانی کارکنان را ارتقا دهیم .

گروه های آموزشی که در حال حاضر به یک رکن و عضو زاید و بوروکراتیک تبدیل شده اند را فعال و در کنار ارزیابی درونی در حوزه مدرسه و توسط ارکان مدرسه سعی کنیم تا ارزیابی تلفیقی از کار معلم حاصل شود .

سازمان نظام معلمی که به نظر می رسد برخی و شاید بسیاری از مسئولان و مدیران ناکارآمد را به وحشت انداخته ضمن شفاف سازی در رویکردها و عملکردها ؛ آن را در سیستم تعریف کرده و " معلم حرفه ای " را پایه گذاری کنیم .

بدون تردید حضور و استقرار " معلمان حرفه ای " در نظام آموزشی ایران برای نخستین بار ، صفحه تازه ای را در مناسبات " صف " و "ستاد " خواهد گشود و البته این با آموزش و پرورش ایدئولوژیک سازگار نخواهند بود .

***

( 1 )

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و ادعای برخی نمایندگان مبنی بر ضرورت ارائه این طرح به مجلس شورای اسلامی و اجرای‌ آن پس از تصویب قوه مقننه اظهار‌ کرد: تقاضا دارم تمام افرادی که در کشور مسئولیت دارند، از ایجاد دو دستگی خودداری کنند؛ درباره مسائل و مشکلات آموزش و پرورش آنقدر اولویت داریم که باید حرف دولت و مجلس یکسان و منسجم شود و این انسجام باعث هم‌افزایی شده و مشکلات را حل کند.

وی افزود: اینکه می‌گویند تا طرح رتبه‌بندی معلمان به مجلس نیاید قابل اجرا نیست و اعتبار آن در صورت تحقق درآمدهای نفتی دولت تأمین می‌شود، هیچ شاهد متقن و دقیقی برای آن موجود نیست و چنین اظهاراتی باعث ایجاد اضطراب در بین فرهنگیان و کاهش انگیزه کاری آنها می‌شود، مشکلات آموزش و پرورش آنقدر زیاد است که دو قوه مقننه و مجریه باید مشترک و در رأس یک محور به سمت حل مشکلات حرکت کنند.

طبق ماده 63 برنامه ششم توسعه، ملزم نیستیم رتبه‌بندی را به مجلس ببریم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: صحبت ما با مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانونی است که تصویب و به آموزش و پرورش ابلاغ کردند، این وزارتخانه یک دستگاه اجرایی است و نمی‌تواند حرف خلاف قانون بزند و صرفاً مجری قانون است؛ در جزء دو بند “الف” ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه آمده دولت موظف است، “نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت را براساس تخصص، شایستگی و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه‌بندی با تصویب مجلس در قالب بودجه سنواتی انجام دهد”، این بند یکی از موارد شفاف قانون برنامه ششم توسعه است و تأکید دارد، تهیه نظام رتبه‌بندی با دولت و تصویب آن در قالب بودجه سنواتی با مجلس است.

الهیار ترکمن ادامه‌ داد: در جزء دو بند “الف” ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه، هیچ جا اشاره نشده است،  دولت باید لایحه‌ای را برای نظام رتبه‌بندی به مجلس ببرد و مجلس آن را تصویب کند بنابراین کاملاً در قانون مشخص شده که تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان با آموزش و پرورش و تصویب آن در قالب بودجه سنواتی با مجلس است و این کار اتفاق افتاده در حقیقت نظام رتبه‌بندی ویژگی‌ها و شرایطی را تعیین کرده و گفته است استقرار نظام پرداخت براساس تخصص و شایستگی، عملکرد رقابتی و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول است.

آئین‌نامه رتبه‌بندی پرابهام نمی‌خواهیم!

وی بیان‌‌کرد: نظام رتبه‌بندی معلمان باید خیلی دقیق نوشته شود چرا که می‌خواهیم این پرونده برای همیشه بسته و معلمان از یک نظام رتبه‌بندی مشخصی برخوردار شوند بنابراین حدود کار بسیار گسترده است و باید دقت شود حتی یک نکته از قلم نیفتد که بعدها در اجرا معلمان را با مشکل مواجه کند، نمی‌خواهیم کاری کنیم که در اجرا ابهاماتی به‌وجود بیاید که معلمان دچار بلاتکلیفی شوند، در این رابطه اقدامات متعدد و بحث‌های زیادی شد در نهایت نظام رتبه‌بندی معلمان در دولت با یک سری از ویژگی‌های خاص که تقریباً همه موارد را تحت پوشش ببرد و بتواند تمام جنبه‌های رتبه‌بندی معلمان را رعایت کند، تدوین شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این طرح در کمیسیون‌های متعدد و تخصصی کمیسیون اجتماعی دولت طرح و بررسی شد و هم‌اکنون در کمیسیون اصلی اجتماعی است، گفت: تقریباً 99 درصد پیشنهادات آموزش و پرورش تصویب شده است و احتمالاً یک‌شنبه هفته آینده به صورت قطعی تصویب می‌شود، توجه داشته باشید که در دولت عمده کارها  را کمیسیون‌های تخصصی انجام می‌دهندبراین اساس وقتی طرح به صحن دولت می‌آید، مشروح مذاکرات و بررسی‌های کمیسیون‌های تخصصی را مشاهده می‌کنند و خیلی به کم و کیف کار ورود پیدا نمی‌کنند.

افزایش حقوق را از مهر ماه محاسبه و واریز می‌کنیم

وی ادامه‌داد: هر زمان که رتبه‌بندی معلمان در دولت تصویب شود از اول مهر احکام معلمان را برقرار می‌کنیم و معوقات آنها پرداخت می‌شود.

اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی رتبه‌بندی به دست آموزش‌وپرورش رسیده است؟

الهیار ترکمن درباره اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان گفت: 2 هزار میلیارد تومان در قانون بودجه سال 98 پیش‌بینی و به آموزش و پرورش ابلاغ شده است و ابلاغ سازمان برنامه و بودجه به معنای این است که می‌خواهند آن را اجرا کنند و اعتبار رتبه‌بندی معلمان در سقف دوم لایحه بودجه و مشروط به تحقق درآمدهای دیگر نیست؛ دولت اعلام کرد هر زمان آئین‌نامه رتبه‌بندی را نهایی کردید، تخصیص بودجه را به جریان می‌اندازیم بنابراین اینکه می‌گویند تأمین اعتبار رتبه‌بندی نیازمند تحقق درآمدهای نفتی دولت است به هیچ عنوان مورد تأیید نیست و ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه به معنای آن است که می‌خواهند طرح رتبه‌بندی را در سال جاری اجرایی کنند و ضمانت اجرای آن این است که وقتی در احکام فرهنگیان لحاظ شد به صورت حقوق به خزانه ارسال می‌شود و دولت مکلف به پرداخت حقوق ماهانه افراد است.

وی بیان‌کرد: تمام تلاش آموزش و پرورش این است، رتبه‌بندی از آذرماه اجرایی شود اما ما باید تفصیل کار را رعایت، نظر اعضای کمیسیون‌ها را جلب و نظرات متعدد را هم بررسی کنیم تا اگر اثر محدودکننده‌ای هم وجود داشت آن را مدیریت کنیم که اتفاق خاصی نیفتد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره جزئیات رتبه‌بندی معلمان و تقسیم آنها در 5 رتبه گفت: رتبه‌بندی فرآیندی است که منجر به ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش می‌شود و هدف مستقیم آن افزایش حقوق نیست اما منجر به افزایش حقوق هم می‌شود، تلاش کردیم با توجه به هدف کلان و ماهیتی که رتبه‌بندی دارد، مکانیزم‌هایی ایجاد و صلاحیت‌هایی مدنظر قرار گیرد که منجر به ارتقای فرآیند یاددهی و یادگیری در سطح مدارس کشور شود.

سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای برای رتبه‌بندی کردن معلمان

الهیار ترکمن ادامه‌ داد: سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده است که صلاحیت عمومی به ویژگی‌های شخصیتی افراد برمی‌گردد، صلاحیت تخصصی شامل دانش و توانمندی‌های آموزشی و پرورشی است که یک معلم برای ایفای مؤثر وظایف حرفه‌ای خود باید داشته باشد و صلاحیت حرفه‌ای هم مجموعه‌ای از شایستگی‌ها، توانمندی‌ها و مهارت‌هایی است که معلم حین کار به دست آورده و خودش را ارتقا می‌دهد و کاملاً مرتبط با شغل معلمی است و با استفاده از صلاحیت‌های حرفه‌ای می‌توانند وظایف خود را به شکل دقیق انجام دهند.قطعا

معلمان صاحب گواهینامه صلاحیت معلمی می‌شوند

وی اظهار‌ کرد: نظام سنجش صلاحیت تعریف شده و فرآیند گردآوری سازمان یافته از تمام اطلاعات، شواهد و مستنداتی است که سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای را اثبات می‌کند یکی از کارهای خوبی که پیش‌بینی کردیم و واقعاً نهایی شدن آن انرژی زیادی از ما گرفت، صدور گواهینامه صلاحیت معلمی برای هر کدام از معلمان است یعنی سه صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای کاملاً سنجیده، در قالب مشخص قرار می‌گیرند و به معلمان گواهینامه صلاحیت داده می‌شود، این گواهینامه، مدرکی است که ناشی از سنجش همین صلاحیت‌ها است و هر چند سال یک بار به روز می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره مزایای گواهینامه صلاحیت معلمی متذکر شد: این گواهینامه در درجه نخست معلمان را در امتیازهای رتبه‌بندی طبقه‌بندی می‌کند و در درجه دوم مزایای ثانویه برای آنها دارد مثلاً برای کسب پست‌های مدیریتی، شرکت در‌ آزمون‌هایی مانند خارج از کشور یا حضور در گروه‌های آموزشی.

شرایط تقسیم‌بندی معلمان در رتبه‌های یک تا 5

الهیار ترکمن درباره شرایط کسب رتبه‌ها توسط معلمان گفت: شرایط کسب رتبه یک، داشتن حداقل دو سال سابقه کار، 120 ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت، کسب حداقل 75 درصد امتیازات حاصل از محاسبه میانگین ارزیابی در دو سال گذشته و 60 درصد شاخص‌ صلاحیت‌های معلمی؛ رتبه دو، 6 سال سابقه کار، 4 سال توقف در رتبه یک،180 ساعت دوره آموزشی ضمن‌خدمت، 80 درصد امتیاز حاصل از محاسبه میانگین ارزیابی علمکرد و 65 درصد امتیاز شاخص‌ صلاحیت‌های عمومی. رتبه سه، 12 سال سابقه کار، 3 سال توقف در رتبه دو، 150 ساعت دوره آموزشی و 70 درصد امتیاز شاخص صلاحیت‌های معلمی. رتبه چهار، 18 سال سابقه کار، 4 سال توقف در رتبه سه، 120 ساعت دوره آموزشی ضمن‌خدمت و 75 درصد امتیاز شاخص صلاحیت‌های معلمی، رتبه پنج، حداقل 24 سال سابقه، 4 سال توقف در رتبه 4، 100 ساعت دوره آموزشی و 85 درصد امتیاز شاخص صلاحیت‌های عمومی و حرفه‌ای.

وی عنوان‌ کرد: صلاحیت‌های عمومی، حرفه‌ای و تخصصی بعداً تبدیل به چک لیست می‌شوند یعنی مصادیق صلاحیت‌ها تبدیل به چک لیست می‌شود که هر کدام از آنها امتیاز خاص خود را دارد.

صلاحیت‌های معلمان توسط چه افرادی سنجیده می‌شود؟

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه کدام نهاد صلاحیت‌های معلمان را می‌سنجد، آیا گروهی از میان آنها “سازمان معلمی” انتخاب و عهده‌دار این مسئولیت می‌شود یا این وظیفه برعهده مناطق آموزش و پرورش خواهد بود، خاطرنشان‌کرد: هیئت‌های ممیزه مرکزی، هیئت‌های ممیزه استانی و کارگروه شهرستانی و مناطق را پیش‌بینی کردیم یعنی در درجه اول در سطح شهرستان و منطقه خود ارزیابی اولیه انجام می‌شود بعد به سطح استان می‌آید و در آنجا تأیید و در نهایت در سطح کشور بررسی می‌شود،‌ افراد اداری را در این فرآیند دخیل نمی‌کنیم و معلمانی که برای این کار دوره می‌بینند و گروهی از صاحب نظران که بتوانند کمک کنند شاخص‌ها را بررسی خواهند کرد، البته در آیین‌نامه رتبه‌بندی تمهیدی را پیش‌بینی کردیم تا ترکیب و شرح وظایف اعضای هیئت‌های ممیزه،کارگروه‌ها و شاخصها در یک آیین‌نامه مجزا توسط آموزش و پرورش تعیین شود.

الهیار ترکمن درباره اینکه با این اوصاف به نظر می‌رسد، روند اجرای رتبه‌بندی زمان‌بر خواهد بود و امسال در نهایت فقط دو هزار میلیارد تومان اعتبار آن را میان معلمان تقسیم کنید، گفت: امسال قطعاً رتبه‌بندی را اجرا می‌کنیم ما یک بار معلمان را برای رتبه‌بندی سال 94 ارزیابی کرده‌ایم، هم‌اکنون فقط نیاز داریم این فرایند به‌روز شود تا ملاک اجرای کار ما در 6 ماه دوم سال 98 باشد و از سال 99 با فرصت بیشتر می‌توانیم معلمان را به گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای که تعریف شده است، برسانیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه‌ داد: ما بر اساس به‌روز‌ کردن تأیید صلاحیت‌هایی که در سال 94 انجام گرفته است کار را در سال 98 ادامه خواهیم داد و از سال 99 صدور گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای در دستور کار خواهد بود تا هر معلمی گواهینامه داشته باشد و اگر بخواهیم فردی را ارتقا دهیم کار را از صفر شروع نکنیم یعنی براساس گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای کار پیش برود.

الهیار ترکمن درباره اینکه در طرح رتبه‌بندی، مدیران مدارس در بحث ارزیابی معلمان دخیل هستند، گفت: مدیران مدارس در امتیازات ارزشیابی سالانه‌ای که به معلمان می‌دهند نقش دارند و یکی از مواردی که در رتبه‌بندی تأثیر دارد بحث ارزشیابی سالانه است اما ما به دنبال رگه‌هایی از صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای معلمان هستیم که در عملکرد آنها و انجام دقیق وظایف کمک کند.

وی افزود: معلمان به این نکته توجه داشته باشند ما درحال تدوین نظامی هستیم که قرار است در سال‌های آینده کار رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان را انجام دهد و اثرات مثبتی را برای جامعه فرهنگیان داشته باشد، تأخیر در طراحی و اجرای آن به دلیل کم کاری نیست بلکه به خاطر دقت و وسواس است تا تمام جوانب کار رعایت شود و با یک چارچوب کاملاً منسجم مانع تضییع حق برخی یا ایجاد حق کاذب و نادرست برای برخی دیگر از افراد شویم.

یکشنبه, 26 آبان 1398 21:41 خوانده شده: 1474 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +18 0 --
ناشناس 1398/08/27 - 01:54
در درجه دوم مزایای ثانویه برای آنها دارد مثلاً برای کسب پست‌های مدیریتی، شرکت در‌ آزمون‌هایی مانند خارج از کشور یا حضور در گروه‌های آموزشی.
حضور در گروه‌های آموزشی؟
بابا ترکمن خیلی باحالی. خیلی شیرین عقلی.
بنده خدا چجور مدیریتی تو داری؟
والله العظیم من بیسواد مستخدم مدرسه میدونم معلمان رو اداره کل به زور تور میزنه و گولشون میزنه میاره گروه اموزشی از بس که گند زدید بهش هیچکی علاقه نداره بره اونجا.مدیران ادارات میگن کلاسها معلم نداره و اونوقت تو میخای بری گروه؟معلم هم فقط موظف میره برای چای خوردن و حال خوش و دور شدن از کلاس 60 نفره. اونوقت تو نادان مفلوک حضور در گروه‌های آموزشی رو مزایای ثانویه لقب دادی؟ ......تردید دارم چون این موهبت در رفتار ظاهر میشود و ظاهرا تو را عاقل نمیتوان گفت.خدا بداد زن و بچه ات برسد!
پاسخ + +12 0 --
دبیر مهربان 1398/08/27 - 07:38
عالی بود همکار دلسوز برادر جناب پوسلیمان عزیز
نمیدانم این اقایان معاون وزیر و...چرا هنوز در استقرار سازمان نطام معلمی سهل انگاری میکنند
انشاا...زودتر دورشون تموم بسه
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/08/28 - 19:39
ببخشید مهربون جون اگه دور این دردانه ها تموم بشه میشه بگید بجای اونا کی میاد سر کار نکنه به یک آدم بهتر میخای رای بدی بهرحال تو باید به همین هایی که هستند احترام بزاری وگرنه اون معاون ابتدایی وزیر یکدفعه میاد توی خوابت و حالت رو میگیره و از ترس سکته میکنی
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/09/01 - 14:25
درود بر شما

دبیر مهربان

سپاس از محبت شما .

به نظرم ؛ منافع آقایان در این سنگ اندازی است .

اما معلمان نباید مطالبه گری خویش را فراموش کنند .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/03 - 21:00
از این میترسم یه نظامی ۱۴۰۰ بشه رییس دولت و....!!
پاسخ + +9 0 --
حسن 1398/08/27 - 22:00
جناب پورسلیمان کی میگه این آقایون آدرس غلط میدن اتفاقا کاملا آدرس دهی اینا خیلی درسته برای نمونه آقای نوبخت برای شیرمال کردن افزایش نرخ بنزین به سرعت آدرس پول افزایش حقوق سی ساعت و اضافه کاری فرهنگیان رو به ملت داد و اونارو داره به حساب شصت میلیون خلق الناس میریزه پس جناب پور سلیمان تو باید ببالی به این دولت پر از امید که میدونه از کجا بکنه که صداش هم بلند نمیشه آمو
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/09/01 - 14:28
آقای حسن

درود

متاسفانه افرادی چون آقای اللهیار ترکمن و آقای مسعودی رتبه بندی معلمان را بی خاصیت کردند .


در هیچ دولتی و نیز حاکمیت اراده ای برای تربیت " معلم حرفه ای " دیده نمی شود .

پایدار باشید .
پاسخ + +6 0 --
شهاب 1398/08/30 - 06:24
بنزین رابه راحتی گران می کنند ولی اجرای رتبه بندی ناعادلانه وناچیزمنوط به عبور از هزار خان است
این دولت هم پوپولیست از آب درامد
پاسخ + +3 0 --
معلم 1398/09/01 - 09:10
اقای پورسلیمان حتما سیکل کاغذ بازی و پر کردن عدمها و گرفتن امًاها و... هم مثل رتبه بندی ور گاره یا ب اساس رتبه بمدیهای قبلی رتبه می دهند.
پاسخ + +4 0 --
بی نام بی نشان 1398/09/01 - 09:14
اونقدر مارو درگیر مسائل مالی و احقاق حقمون کردند که فلسفه اصلی کار معلمی دور شدیم

و امروز تنها دغدغه اصلی همه ما معیشت هست
و شاید یکی از دغدغه های فرعی ما آموزش و تربیت

بالا رفتن ارزش و جایگاه و حقوق معلم ها شبیه خصوصی شدن باشگاه های پرسپولیس و استقلال شده
یک آرزوی محال متاسفانه
پاسخ + +3 -1 --
محسنی 1398/09/02 - 06:24
آقای پور سلیمان
وقت بخیر
ضمن تشکر از زحمات جنابعالی ، با اینکه بر اکثریت معلمان
ثابت شده شما دلسوز معلمان هستید و همواره در این راه
با مشکلاتی هم مواجه بوده اید.
اما از باب اینکه شما طرفدار و حامی دولت تدویر امید
هستید بفرمایید که :
چرا بیش از ۹۰ درصد افعال بکارگرفته شده در بیانات
آقای روحانی و وزیر آ و پ و بخصوص الهیار ترکمن
افعال مربوط به آینده بعید است ؟
...باید بشود.
...انجام می گردد.
...اجرایی خواهد شد.
...به ۹۰ درصد معلمان تعلق خواهد گرفت.
...باید محقق شود.
...در تلاش برای اجرا هستیم.
...امیدواریم عملیاتی شود.
از ۶ سال معطل نگه داشتن زندگی مردم چرا
چیزی برای گفتن ندارند؟
عملکردی ندارند و یا اینکه بخاطر اینکه ریا نشود
صحبتی نمی کنند ؟
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/09/02 - 09:16
آقا ذ/ خانم محسنی

درود

بنده هم از شما برای نظراتی که مرقوم می فرمایید سپاسگزارم .

1-به نظرم ؛ شما صدای معلم را هنوز نمی شناسید و یا خود را به " نشناختن " زده اید !

این یک رسانه ی انتقادی است و با کسی رو دربایستی ندارد حتی با شما !

2- بنده در این یادداشت سخنان ایشان و قبلی ها که به زمان وزارت آقای مرتضی حاجی بر می گردد را مورد نقد قرار داده ام .

بهتر است این ها را از خود آن ها پرسش کنید !

3- مساله این است که آقایان الهیار ترکمن و مسعودی با کارهایشان رتبه بندی را لوث و بی خاصیت کردند ...

4- " ناکارآمدی " در این سیستم نهادینه شده است و البته نقش معلمانی که مطالبه گر نیستند و به تغییرات اقلیمی ! چشم دوخته اند را نباید فراموش کرد !

پایدار باشید .
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/09/04 - 19:44
اونقدر کشش دادن که این طرح قلابی رو به اسم رتبه بندی به معلما قالب می کنن
این طرح هر چی باشه ؛ طرح رتبه بندی نیست
یه افزایش یه قران دوزار هست که انتخابات رو رد کنیم و بعد از عید از حلقومون در بیارن.
در سند تحول شاخص ها، اهداف و ... در مورد طرح رتبه بندی معلما آمده است.
حرف بسیار است...بماند
فقط به این سوال پاسخ بدید که
در جمهوری اسلامی منزلت و حیثیت معلم چه وضعیتی پیدا کرده است؟
اگه به این سوال اصلی پاسخ داده شود مشکلات بهتر خودشو نشون میده.
با احترام
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/09/14 - 08:56
بنزین رو گران میکنن تا حقوق های نجومی شون کم نشه معلمان رو براحتی گول میزنن مالیات های انچنانی میگیرند که فرزنداشون تو کانادا و آمریکا و انگلیس لذت شو ببرن اونوقت ما منتظر رتبه بندی ... هستید تا کی میخواهید ساکت بشینیم و با سکوت خود رضایت از شرایط فعلی رو تایید بکنیم فقط دو روز اعتصاب کنید ببینید چه بلایی به سرشون میاد
پاسخ + +3 0 --
عباسی 1398/10/10 - 20:51
باسلام قرار بود مثلا بنده در یکم آبانماه 98 رتبه خبره بگیرم ولی الان کار گزینی حکم خبره ما را صادر نمی کند ومی گویند گفته اند حکم صادر نکنید و امثال بنده را قرار است با رتبه اول مهر رتبه بندی نمایند وال سه سال دیگر نیز ارتقا ندهند یعنی عملا رتبه بندی برای ما "هیچ" لطفا شما پیگیری نمایید با تشکر
پاسخ + 0 0 --
ali 1398/10/23 - 20:47
سلام به همکارهی گرامی:همه همکارهایی که از اول مهر تا ۱۷ اذر مشمول گرفتن رتبه خبره یا عالی می شدند با توجا به ااینکه کارگزینی ادارات از اوا مهر حکم ارتقا رتبه هم کارها را معلق کرده با توجه به اینکه احکام رتبه بندی جدید در سوم اذر ۹۸ به تصویب هیات دولت رسید و وزارت ان رادر مورخ ۱۷ اذر ۹۸ ان را برای اجرا به ادارات کل اموزش وپرورش ارسال نمود واینکه قانون جدید عطف به ما سبق نمی شود کارکزینی ادارات خلاف قانون انجام داده همه همکارانجهت احقاق حق به دیوان عدالت اداری مراجعه کرده واز کارگزینی اداره وکارکزینی اداره کل می توانند جهت احقاق حق شکایت کنند
پاسخ + 0 0 --
ali 1398/10/23 - 20:49
لطفا دراین خصوص اطلاع رسانی کتید
پاسخ + 0 0 --
معلم مفت 1398/10/26 - 23:37
بنده اصلا کار به اینکه قرار بود یک ماه دیگه رتبه عالی بگیرم ندارم. کوفتتون بشه الهی.
فقط یه سوال دارم. این رتبه بندی با قبلی یر به یر شد.
بودجه رتبه بندی قبلی پارسال تصویب شده بود. پس تو حساب بوده. جدیده هم واریز شده. ولی به حقوق بنده و امثال من چیزی اضافه نشده.
صد در صد بودجه یکی از رتبه بندی ها سر از کانادا درآورده.
پاسخ + 0 0 --
لیلا 1398/10/27 - 11:38
سلام این چه عدالتی هست کسانی که قبل از 2مهرماه رتبه گرفتند ، دوباره رتبه بندی شدند. و دو با رافزایش حقوق پیدا کردند. ولی بنده که قرار بود در 11 دی رتبه عالی بگیرم ، برای من رتبه عالی حذف شد و باید تا سابقه 24 برای گرفتن حق قانونی خود صبر کنم. من ناراحت نیستم برای کسانی که در عرض سه ماه دو تا رتبه گرقتند . مبارکشون باشه.فقط از این ناراحتم که در جامعه ای که ما از عدالت حرف می زنیم چرا باید تبعیض و بی عدالتی باشه ؟ چرا باید انقدر بی قانونی باشه ؟ چرا حق همکاری خورده بشه؟ و نتونه از حق خودش دفاع کنه و چرا نباید مجری قانون تمام جوانب رو در نظر بگیرد تا حق همکاری ضایع نشود. شاید برای اون 400 هزار تومن پولی نباشد ولی برای ما ها که درامدی جز حقوق نداریم خیلی هست....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور