صدای معلم

توسط علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ؛

قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با " بیمه معلم " مجددا تمدید شد ؟!

گروه گزارش/

قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با بیمه معلم

« صدای معلم »  25 مرداد 1398 گزارشی را با عنوان : پرسش از معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش : آقای اللهیار ترکمن ! مدیران و کادر مدارس کارگزار بیمه شما نیستند !

چرا " بیمه معلم " باید عهده دار همه قراردادهای بیمه ای در آموزش و پرورش باشد به جز بیمه تکمیلی درمان ؟! ( این جا ) منتشر کرد .

در این گزارش آمده است :

" نخستین پرسش « صدای معلم » آن است که چرا بیمه معلم باید عهده دار چنین بیمه های پرسودی باشد اما از تصدی و مسئولیت بیمه تکمیلی فرهنگیان استثنا گردد ؟

و این در حالی است که بر اساس تجربیات ، مشاهدات و گزارش های رسیده اکثریت قریب به اتفاق معلمان از خدمات بیمه تکمیلی آتیه سازان رضایت ندارند .

چرا مدیران ، معاونین و کادر اجرایی مدارس باید نقش " کارگزار بیمه " را ایفا کنند در حالی که در هیچ کجای وظایف سازمانی آن ها به چنین مواردی به طور شفاف اشاره نشده است ؟

مشاهده شده است که در تعدادی از مدارس حتی اولیاء دانش آموزان بر سر بیمه دانش آموزی و خدمات آن با کادر اجرایی و آموزشی مدارس درگیر می شوند و بسیاری از اوقات و انرژی آنان به جای آن که صرف برنامه ریزی و مدیریت کیفیت بخشی  امور آموزشی و پرورشی گردد صرف اقناع و راضی کردن اولیاء دانش آموزان می گردد .

نقش " بیمه معلم " در این فرآیند  چیست ؟

فقط سود بردن ؟

مدیران مدارس باید مبالغ جمع آوری شده را به حساب شرکت بیمه معلم واریز کنند و این در حالی است که بیمه مذکور حتی زحمت به خود نمی دهد تا اسامی دانش آموزان را در کارت های بیمه ثبت کند و مطابق بخشنامه وزارتی باید کارت بیمه توسط مدرسه مهر و امضا شود ؟

آیا این نوعی استفاده ابزاری از نیروی مدارس برای خدمات بیمه ای نیست که اساسا ارتباطی با شرح وظایف مدیر مدرسه ندارد ؟

مگر مدیر مدرسه و دیگران کارگزار بیمه هستند ؟

( این در حالی است که برای خدمات ارائه شده توسط مدارس و عوامل آن ها هیچ گونه حق الزحمه ای توسط  بیمه معلم و یا وزارت آموزش و پرورش پرداخت نمی شود . )

در ادامه صدای معلم از این مقام مسئول پرسش کرده بود :

" وزارت آموزش و پرورش شفاف توضیح دهد که تاکنون بیمه معلم به چند دانش آموز خسارت دیده در کشور خدمات ارائه کرده است و میزان رضایت خانواده مذکور از این خدمات چگونه بوده است ؟

چرا وزارت آموزش و پرورش همه خدمات بیمه را شفاف و از طریق " مزایده " به اجرا نمی گذارد تا منافع " لشکر اقتصادی عظیم فرهنگیان " در یک فرآیند رقابتی عاید خود آنان گردد و معلمان برای حق بیمه ای که می دهند این قدر تحقیر نشوند ؟

اساسا وزارت آموزش و پرورش به این پرسش پاسخ دهد که فایده همکاری با " بیمه معلم " برای معلمان و دانش آموزان چیست ؟

آیا این گونه امور مطابق سخنان سرپرست وزارت آموزش و پرورش همان تفسیر خلق ثروت و منابع برای مدیر مدرسه است و یا بر عکس مدرسه ابزاری شده است برای سود دیگران ؟ "

قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با بیمه معلم

با این حال دستورالعمل قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با " بیمه معلم " مجددا به مدارس سراسر کشور ارسال شده است . ( این جا )

در بخش " اطلاع رسانی " این بخشنامه دوباره آمده است :

" با توجه به اهمیت و ضرورت آشنایی هر یک از بیمه شدگان از حقوق بیمه ای خود ، شرکت بیمه گر و ادارات کل آموزش و پرورش می بایست علاوه بر اقدامات انجام شده در ارتباط با اطلاع رسانی ( تهیه پوستر از مفاد قرارداد جهت نصب در تمامی واحدهای آموزشی ، تهیه کارت برای بیمه شدگان ، درج مطالب در رسانه های جمعی ) می بایست به روش های ممکن و مناسب از جمله رسانه های عمومی ، سامانه ها ، نشریات استانی ، طرح موضوع در همایش ها و جلسات روسای آموزش و پرورش ، مدیران مدارس ، انجمن اولیاء و مربیان ، شورای معلمان مدارس و... نسبت به اطلاع رسانی مناسب از تعهدات و مفاد بیمه نامه مذکور به بیمه شدگان اقدام نمایند .

بدیهی است مسئولیت اطلاع رسانی جامع و کامل در این خصوص به بیمه شدگان بر عهده آن اداره کل می باشد . "

مطابق این دستورالعمل ، بیمه شدگان شامل 12 گروه هستند و شامل بازنشستگانی که مجددا در آموزش و پرورش مشغول به کار شده اند هم می شود .

قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با بیمه معلم

« صدای معلم » ضمن دعوت مجدد از معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به پاسخ گویی از ایشان می خواهد تا قراردادهای بیمه ای در این وزارتخانه به طور کامل شفاف سازی شوند .

قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با بیمه معلم

پایان گزارش/


قرارداد بیمه حوادث و درمان مازاد دانش آموزان و کارکنان و بیمه مسئولیت مدنی با بیمه معلم

جمعه, 05 مهر 1398 15:24 خوانده شده: 2319 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
منصور 1398/07/05 - 17:22
اگر بیمه معلم کلک نیست بیمه تکمیلی فرهنگیان را برعهده بگیرد
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/07/06 - 08:11
انشاا...دوره بیمه های صعیف در ا.پ تموم بشه
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/07/07 - 17:18
متاسفانه بیمه معلم بیشتر از آنکه در خدمت معلم باشد وسیله رانت و عیش سیاسیونی است که وظیفه آنها به تاراج بردن دارایی های معلمان است .
اگر نهادهای نظارتی در این حوزه ورود کنند متوجه خواهند شد که... در بیمه های حوادث دانش آموزی . بیمه مسئولیت مدنی مدیران و بیمه های خودرو و آتش سوزی و .‌‌‌‌ صورت می گیرد . .....الان هم که عملا بیمه درمان و تکمیلی وجود ندارد ومعاون نالایق پشتیبانی بینه درمانی را آن قدر فلاکت بار کرده که حتی قرص استامینوفن از پوشش بیه ای خارج شده است
پاسخ + 0 0 --
خسروی 1398/07/07 - 21:40
هر سال دریغ از پارسال. بیمه معلم و هر بیمه ای دیگه فقط فکر جیب خودشونند نه معلمان.‌... از بیمه معلم و حامیانشان تو وزارت نیست. اون بیمه ای که با فریب ماهانه از مون قسط اونم‌تصاعدی کم‌می کنند را تو بانک می گذاشتیم پس از ۳۰ سال ۱۰ برابر بیمه معلم دریافتی خواهیم داشت.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/07/08 - 18:23
متاسفانه آموزش و پرورش با اداره بیمه تکمیلی معلمان به روش صندوقی نشان داد که به دنبال رفاه معلم و حمایت از سلامت و درمان او نیست ونگاهی تجاری به بیمه تکمیلی دارد . چر نهادهای نظارتی به عنوان ا مدعی العموم ورود نمی کنند و نهایت رانت خواری و فساد را در این حوزه نمی بینند و برخورد نمی کنند
پاسخ + 0 0 --
محمد 1399/04/02 - 20:28
اگر بیمهابیمه تکمیلی آزاد است.چرا عضویت هر فرهنگی منو به عضویت به تمام اعضای خانواده است این که میشه بیمه اجباری

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور