صدای معلم

" سخنان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه متناقض است "

بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری ( 3 )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

در تارنماي پايگاه اطلاع رساني دولت شنبه 10 اسفند 98 آمده است :

توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت؛

ابلاغ افزایش امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری

موضوعات :

وزارتخانه ها

آموزش و پرورش

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بخشنامه افزایش تا سقف ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رساني دولت به نقل از وزارت آموزش و پرورش، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع بخشنامه افزایش تا سقف ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را به منظور رفع تبعیض و رعایت عدالت در پرداخت‌های نیروی انسانی، به  ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

شايان ذكر است از تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۸ امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری کلیه کارکنان به میزان۵۰ درصد افزایش می‌یابد و حقوق و مزایای کارکنان قرارداد انجام کار معین (مشخص) موضوع بند «ب» ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه، معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای کارکنان پیمانی همتراز تعیین شده است که نحوه اعمال این افزایش براساس دستورالعملی خواهد بود که با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام خواهد شد.

جهت تحليل اين خبر ، گفت و گوي مجازي ذيل را تقديم خوانندگان فرهيخته مي نمايم .

***

خلاصه قسمت هاي قبل ؛ ( بخش اول ) و ( بخش دوم )

قبل از ورود به اين بحث ، لازم مي دانم که نظر کارشناسان در مورد اصلاح ِساختار آموزش و پرورش و افزايش سهم آموزش و پرورش در توليد ناخالص داخلي و افزايش سهم آموزش و پرورش از توليد ناخالص داخلي را مجددأ تکرار کنم .

مهم تر از پرداختن  به مزايا و معايب فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری يا رتبه بندي معلمان ، توجه به اقتصاد آموزش و پرورش است .

فقط و فقط با نگاه علمي به اقتصاد آموزش و پرورش و ايجاد عزم ملي جهت اصلاح ِ ساختار آموزش و پرورش چالش هاي نهاد تعليم و تربيت ، ترميم مي شود . 

اجراي کامل  فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ، رتبه بندي معلمان و... بدون ِ نگاه علمي به اقتصاد آموزش و پرورش ابتر مي ماند .

بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

بر خلاف رتبه بندی سال ۹۴ که فقط یک آیتم از فصل دهم را افزایش داده بود، این بار سه آیتم از امتیازات فصل دهم یعنی «حق شغل»، «حق شاغل» و «فوق‌العاده شغل» مشمول افزایش شد و  هرکدام از افراد بر حسب رتبه‌های تخصیصی از افزایش‌هایی برخوردار شدند.

چندی بعد از اجرای این مصوبه، بخشنامه سازمان برنامه ابلاغ و به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شد تا برای افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان خود اقدام کنند.

الهيار  با بیان اینکه این بخشنامه ( اجراي فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري )  سه ویژگی دارد، نخست آنکه برای همه کارکنان دولت قابل اجراست و دوم آنکه میزان افزایش امتیازات تا ۵۰ درصد است و سوم آنکه به منظور رفع تبعیض انجام شد اظهار کرد: ما بررسی کردیم که در سال‌های گذشته آموزش و پرورش نتوانسته امتیازات فصل دهم را چه برای آموزشی‌ها و چه کارکنان اداری افزایش بدهد. برای کادر آموزشی‌ نیز تنها چند آیتم در قالب رتبه بندی مشمول افزایش شده بود.

الهیار:  با اشاره به اینکه بخشنامه مذکور، همه امتیازات فصل دهم را در برمی‌گیرد گفت: فصل دهم شامل حق شغل، حق شاغل، فوق‌العاده شغل، عائله مندی، اولاد، فوق‌العاده ایثارگری، سختی کار و فوق‌العاده مناطق محروم است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در رتبه بندی احکام مشمولان از ۳۵ تا ۵۰ درصد در سه آیتم ارتقا یافته بودند و اکنون بهتر است که سایر اقلام و امتیازات هم ارتقا پیدا کند و قطعا به نفع فرهنگیان است عنوان کرد: در کل ۳۰ درصد افزایش حقوق نسبت به عدد رتبه بندی رخ می‌دهد.

در فيش حقوقي  فرضي در سال 1396 ، حقوق ثابت از سه آيتم ( حق شغل ، حق مديريت و حق شاغل )  و فوق العاده ها از چهار آيتم ( تفاوت تطبيقي ، فوق العاده بدي آب و هوا ، کمک هزينه عائله مندي و کمک هزينه اولاد ) تشکيل شده است .

نکته : بر اساس قوانين بودجه سالانه از سال 1388 به بعد تفاوت تطبيقي جزء حقوق ثابت تلقي شده اما مشمول اضافه کار و ديگر موارد قانوني نمي باشد و مستهلک نمي شود .

جهت تعيين ريالي  " حق شغل " ، " حق شاغل " ، " فوق العاده ويژه " ، " حق شغل حرفه اي " و ... براي هر شغل ، شاغل ، مديريت و ...  به جدول مربوطه مراجعه مي شود و امتياز آن حق را در ضريب سالانه آن ضرب مي شود . 

معلماني  که قبلا رتبه ۵ را در طرح رتبه بندی گرفته بودند «حق شغل»، «حق شاغل» و «فوق‌العاده شغل» تا ۵۰ درصد افزایش یافته است و آیتم‌های دیگر عدد بزرگی را نشان نمی‌دهد ولی کسانی که رتبه‌های پایین‌تر ۱ و ۲ و ۳ بودند افزایش حقوق قابل توجهی پیدا کردند.

***

قسمت سوم :

پرسش کننده :

علت حذف آیتم «حق شغل حرفه‌ای» از احکام‌ چه بود؟

 

پاسخ دهنده  ( 1 ) :

الهيار  در پاسخ به اینکه یکی دیگر از اعتراضات فرهنگیان این است که حق شغل حرفه‌ای از حکم‌ آنها حذف شده است گفت: این طور نیست و حق شغل حرفه ای حذف نشده. حق شغل حرفه‌ای واژه‌ای بود که به استناد رتبه بندی سال ۹۴ وارد احکام شده بود و در رتبه بندی سال ۹۸ این افزایش تحت عنوان حق شغل محسوب شده و امتیاز آن کامل در احکام وجود دارد.

 

پرسش کننده : 

جايگاه رتبه بندي معلمان در قانون برنامه ششم توسعه چيست ؟

 

پاسخ دهنده ( 1 ) :

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت:

در سال ۹۶ در خلال تصویب برنامه ششم توسعه، نمایندگان مجلس بندی را در ماده ۶۳ گنجاندند و دولت را مکلف کردند که رتبه بندی حرفه‌ای را برای معلمان اجرا کند.

الهیار ادامه داد: ولی متن مبهم نوشته شده بود و نشان نمی‌داد که رتبه بندی باید در قالب لایحه به مجلس برود یا از طریق مصوبه دولت قابل انجام است. در نهایت تصمیم بر آن شد که بر اساس مفاد ماده ۶۳ احتیاجی به لایحه و ارسال به مجلس نیست و دولت می‌تواند رتبه بندی را در قالب مصوبه‌ای به اجرا در بیاورد .

 

پرسش کننده :

آيا  اجراي رتبه بندي همزمان با اجراي فصل دهم قانون مديريت و خدمات کشوري امکان پذير است  ؟

 

پاسخ دهنده : 

در ابتداي گفت و گو ،  به پيش شرط هاي ضروري ( اقتصاد آموزش و پرورش ، ايجاد عزم ملي جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش ، افرايش سهم آموزش و پرورش در توليد ناخالص داخلي و...) اشاره کردم . 

تا اين پيش شرط هاي اوليه تأمين نشوند ، سخن گفتن از ارتقاي نظام تعليم و تربيت ، خيال ِ خام و رويا پردازي مي باشد .

وظيفه رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسي  و نهاد هاي مدني به عنوان حلقه رابط بين مردم و مسئولين ، برافراشتن پرچمي است که عزم ملي جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش را محقق مي نمايد .

 

پرسش کننده :

با فرض ِ ايجاد عزم ملي جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش ، آيا ملاحظات قانوني اجازه اجراي همزمان رتبه بندي معلمان و اجراي فصل دهم قانون خدمات کشوري را مي دهد ؟ 

 

پاسخ دهنده :

اولا ؛ متاسفانه جامعه  تا کنون به اهميت ايجاد عزم ملي جهت ِ اصلاح ساختار آموزش و پرورش توجه جدي نداشته است  .

ثانيأ ؛ جواب هم خير است . هم بله است .

 

پرسش کننده :

چرا جواب شما هم مثبت است و هم منفي ، شايد قصد بازي با کلمات را داريد . بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده :

قبل از توضيح اين مطلب مايلم تناقض ِ بيانات الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنم .

 

پرسش کننده : 

با توجه به حساسيت موضوع ، اعتراض گسترده معلمان ، نقد هاي فراوان از سوي رسانه ها و نهاد هاي مدني به اين مهم بپردازيد و شرح ِ تناقض بيانات الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را به بعد واگذار کنيد تا از موضوع  دور نشويم .

 

پاسخ دهنده ( 1 ) : 

الهيار  با تاکید بر اینکه در مجموع باید یکبار برای همیشه تصمیم گیری می‌کردیم که کارکنان آموزش و پرورش مانند سایر کارکنان دولت از افزایش امتیازات فصل دهم برخوردار و پایه حقوق از تثبیت خوبی برخوردار شود گفت: در حال ِ حاضر امکان اجرای همزمان هر دو آیین نامه رتبه بندی و افزایش ۵۰ درصدی امتیازات وجود ندارد، زیرا ظرفیت‌های قانون مدیریت خدمات کشوری محدود است.

بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

پرسش کننده : 

اگر به نظر شما در حال ِ حاضر امکان اجرای همزمان هر دو آیین نامه رتبه بندی و افزایش ۵۰ درصدی امتیازات وجود ندارد . پس چرا مي گويد :

امکان اجرای همزمان هر دو آیین نامه رتبه بندی و افزایش ۵۰ درصدی امتیازات وجود دارد .  

 

پاسخ دهنده :

قبل از توضيح اين مطلب مايلم تناقض بيانات الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنم .

 

پرسش کننده : 

شما با کلمات بازي مي کنيد و مي خواهيد با نقد ِ الهيار ، عوام فريبانه تناقض در پاسخ خود را پوشش دهيد. 

 

پاسخ دهنده :  

قبل از توضيح اين مطلب مايلم تناقض بيانات الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنم .

 

پرسش کننده :

تناقض گفته هاي الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنيد تا خوانندگان فهيم هم در مورد تناقض گفته هاي شما قضاوت کنند .

 

پاسخ دهنده :

اولا پيش داوري نکنيد و اجازه دهيد تا تناقض بيانات الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنم سپس قضاوت کنيد .

 

پرسش کننده :

من و خوانندگان فهيم بدون پيش داوري از شما مي خواهيم تناقض ِ گفته هاي الهيار در مورد ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه را بيان کنيد تا خوانندگان فهيم به درستي قضاوت کنند .

گفت و گو ادامه دارد .

 

منابع : 

  1. پاسخ آموزش و پرورش به ابهامات فرهنگیان درباره بخشنامه جدید افزایش حقوق : ( این جا ) و ( این جا )

( 2 ) نحوه محاسبه پرداخت حقوق و مزايا و ساير پرداختي ها به کارکنان دولت و کسورات آنها بر اساس آخرين قوانين ّخشنامه ها و مقررات مربوطه در سال 1396

 ( 3 ) دستور العمل نحوه تعيين حق شغل ، حق شاغل ، فوق العاده مديريت و سر پرستي ، فوق العاده ايثارگري ، فوق العاده مناطق کمتر توسعه يافته ، فوق العاده بدي آب و هوا و فوق العاده جذب 

 ( 4 ) خبرگزاري تسنيم ، متن کامل قانون برنامه ششم توسعه

( 5 ) متن كامل قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه جمهوري اسلامي ايرا ن (1379-1375

( 6 )قانون تشکیل حساب پس انداز کارکنان دولت

( 7 ) تار نماي وزين "گروه صداي معلم"

بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری از کجا ؟! :

( 8 ) تار نماي وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعي اداره کل روابط کار و جبران خدمت 

متن کامل قانون مدیریت خدمات کشوری فصل دهم - حقوق و مزایا

( 9 ) پايگاه تحليلي – خبري سازمان معلمان ايران


بررسی رتبه بندي معلمان و فصل دهم از قانون مدیریت خدمات کشوری

چهارشنبه, 20 فروردين 1399 17:46 خوانده شده: 984 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -3 --
داود 1399/01/20 - 18:49
فقط یک راه باقی مانده آن هم شکایت به یک مرجع بیرونی وبی طرف.(دیوان عدالت اداری)اگر عمری باشد وکرونا مجالی دهد از خجالت شان در می آیم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/20 - 22:08
به نام دوست
استاد فرهیخته و اندیشمند گرامی جناب آقای داود سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.
دیوان عدالت رای فردی می دهد ( تازه اگر رای صادره به نفع معلمان باشد .)

راه حل بهتر آن است که از دولت و آموزش وپرورش بخواهیم به وظایف قانونی خود طبق ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه‌ عمل کند و لایحه نظام رتبه بندی را بهمراه " سازمان نظام معلمی " نهاد رسمی سنجش معلمان را تقدیم مجلس کند .

با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
رضایی م س 1399/01/21 - 09:13
داودخان سلام مبنای شکایت و مستندات و استدلالتان رت میفرمایید تا ما هم مطلع باشبم. رتبه بندی قانونی نبود چون مصوبه مجلس را ندارد و لذا حذف آن و در حقیقت جایگزینی آن حتی با حق مکتسب هم منافاتی ن ارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/23 - 09:37
پیچاندن حق معلمان و دبیران در قصیه رتبه بندی و نطام هماهنگ پرداخت با قصیه فصل دهم و..‌..
پاسخ + 0 0 --
معلم متوسطه اول 1399/01/24 - 18:30
جناب شهسوار زاده. واقعیت این است که دولت روحانی دولتی بود که ثروتمندان و متنفذین مشاغل مانند پزشکان بر تعلیم و تربیت ترجیح داده شد. در گزارش رسمی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گزارشی منتشر شده که نشان می دهد در 5 سال اول دولت روحانی حدود 9000 میلیارد تومان یارانه سفرهای خارجی اروپا، ترکیه و تایلند داده شده است. تا هزینه پرواز این بزرگواران فشاری بهشان وارد نکند. برای روحانی تعلیم و تربیت همچون طفلی یتیم و سرراهی بود که ته بودجه به او می رسید.
سند:
در پنج سال اول دولت آقای روحانی 160 هزار میلیارد تومان یارانه برای دلار به واردکنندگان، 9 هزار میلیارد تومان در بهار و تابستان برای یارانه مسافرت‌های خارجی (یا همان کمک مالی بلاعوض جمهوری اسلامی ایران به توریسم کشورهای دیگر) دلمان خوش بود که 2000 میلیارد تومان برای رتبه بندی مشخص شده است.
http://css.ir/wejidu
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/24 - 19:11
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، جناب آقاي معلم متوسطه اول سپاس بيکران از محبت شما که با حقير مجددأ به ديالوگ نشسته ايد !
به نظر حقير دولت يازدهم نسبت به دولت دوازدهم موفق تر بوده است .

آنچه مسلم است فاصله آموزش و پرورش موجود با آموزش و پرورشي که بايد باشد بسيار زياد است .براي پُر کردن اين شکاف عميق ، نياز به ايجاد عزم ملي جهت اصلاح ساختار آموزش و پرورش داريم .

براي اين مهم من و شما و ... بايد در رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسي و نهاد هاي مدني بعنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين فعال شويم .


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1399/01/20 - 23:03
الهیارمی گوید سال 94 رتبه بندی اجرا نشده بلکه فصل ده اجرایی شده است ولی درجای دیگر می گوید حق شغل حرفه ای مربوط به رتبه بندی بوده است پس معلوم شدسال 94 رتبه بندی اجراشده است چون حق شغل حرفه ای به احکام اضافه شده است این فقط یکی از هزاران تناقض گویی این فردهست
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/21 - 13:50
به نام دوست
استاد فرهیخته و اندیشمند گرامی جناب آقای شهاب سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.
استاد گرامی در سال ۹۴ که قانون برنامه ششم توسعه تصویب نشده بود . اجرای رتبه بندی در قالب فصل دهم قانون‌ مدیریت خدمات کشوری اشکالی نداشت چه با آیتم حق شغله حرفه ای یا ...
ولی در سال ۹۸ اجرای رتبه بندی در قالب فصل دهم قانون‌ مدیریت خدمات کشوری اشکال قانونی دارد .
لطفا قسمت های بعدی این گفتگو را هم مطالعه کنید .
با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +2 0 --
معلم متوسطه اول 1399/01/21 - 03:15
دولت روحانی با شعار قانونمداری وارد انتخابات 92 شد اما در واقع دروغگوترین و بیشترین قانون شکنی را انجام داده است.
در تمام اسناد بالادستی آموزش و پرورش مثل سند تحول، برنامه 5 ساله توسعه و سیاست های کلی تحول امر به رتبه بندی معلم و تنظیم نظام پرداخت بر اساس نظام رتبه بندی تاکید شده ولی دولت روحانی شاید تازه در آخرین سال عمر خویش آن هم شاید رتبه بندی را دست و پا شکسته اجرا کند.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/21 - 13:58
به نام دوست
استاد بزرگوار و اندیشمند گرامی جناب آقای معلم متوسطه اول سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.

حق با شما می باشد.
پس از تصویب قانون برنامه ششم توسعه بر اساس ماده ۶۳ آن دولت ( آموزش و پرورش) مکلف شده است :
لایحه رتبه بندی را به مجلس ارائه نماید لذا اجرای رتبه بندی در سال ۹۸ در قالب فصل دهم قانون‌ مدیریت خدمات کشوری یک اقدام نا بخردانه از سوی الهیار بوده است .
لطفا قسمت های بعدی این گفتگو را هم مطالعه کنید.
با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/01/23 - 00:46
شما در این نوشته کوچکترین اشاره ای به فوق العاده ویژه که تمامی کارکنان دولت اونو دریافت می کنن نکردید.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/23 - 20:41
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي ، جناب آقاي ناشناس سپاس بيکران از محبت شما که با حقير به ديالوگ نشسته ايد !

حقير براي تنظيم اين گفتگو علاوه بر منابع ذکر شده به منابع ديگر هم مراجعه کردم ولي متأسفانه در رابطه با فوق العاده ویژه که تمامی کارکنان دولت دریافت می کنند را پيدا نکردم .


لذا در قسمت دوم در بخش اظهار نظرات و پاسخ به آن ها اعلام کردم که اظهار نظر در باره اين موضوع بعهده کارشناسان امور اداري و استخدامي مي باشد .

آن طور که استاد گرامي و انديشمند بزرگوار جناب آقاي رضايي م س ( در قسمت دوم در بخش اظهار نظرات و پاسخ ها ) اظهار لطف نمودند و در اين باره مرقوم فرمودند :


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/01/23 - 20:42
ادامه پاسخ :

فوق العاده ویژه در بند ۱۰ ماده۶۸ ق م خ ک( قانون مدیریت خدمات کشوری)آمده و به دستگاه ها اجازه داد در شرایط خاص و اقتصادی به حداکثر ۲۵درصد کارکنان خود تا ۵۰درصد از حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر پرداخت کند. پس حق شغل شاغل مدیریت ایثارگری سختی کار و فوق العاده شغل جزئ موارد پرداختی ست. وزارت آ پ در سال ۹۴ به ازای رتبه بندی برای اداری ها بمیزان ۲۸درصد اعمال کرده است و در طرح تمام وقت 17 و نيم درصد تعیین شد.

به هر حال در باره فوق العاده ويژه کادر اداري بهتر است کارشناسان امور اداري و استخدامي بيشتر اظهار نظر کنند .
اگر شما هم در اين رابطه حقير را راهنمايي کنيد بيش از پيش سپاسگزار خواهم شد .با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/01/29 - 13:27
تنها کاری که اینا انجام میدن ،جابجا کردن و تغییر نام بندهای حقوقی در حکم و فیش حقوقی معلمان است ....!! انگار کاری جز بازی کردن با بند و تبصره ها ندارن .....! همتون همه شماهایی که دینتونو به دنیای بالا دستی هاتون فروختین ...و همچنین اونایی که در حال پرونده سازی علیه صدای مظلوم هستن ،!بدانند که بزودی در پیشگاه خداوند قهار به خاک و خون کشیده میشید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور