صدای معلم

یکی داستان است پر آب چشم

غلامحسین فارسی | اصفهان

داستان یک معلم اعزام به خارج

یکی داستان است پر آب چشم

سال ۸۴ با دیدن بخشنامه اعزام به خارج ،ثبت نام کردم و آزمون کنکور مانندی را گذراندم و پس از پذیرش علمی،در مصاحبه نفس گیر عملی _اعتقادی شرکت کرده و موفق شدم و معلوم شد که گروهی در محل کار و زندگی ام به تحقیقات عقیدتی و اجتماعی دست زده اند و زیر و بالای زندگی فردی و خانوادگی و شخصیتی مرا برانداز کرده اند و از بین بیش از چند ده معلم هم رشته و متقاضی ،در پایان من به عنوان یکی از ۱۴معلمانی برگزیده شدم تا در یکی از مدارس جمهوری اسلامی در خارج از کشور "سفیر فرهنگی "باشم.
دانشجوی ارشد بودم و نمی خواستم و نمی توانستم این "شانس" نادر و کمیاب را از دست بدهم و تحصیل را هم . سال اول در تقسیم بندی، مدرسه "حیدرآباد هند" قسمتم شد و من در برزخ رفتن و ادامه تحصیل مانده بودم که انحلال آموزشگاه در روزهای پایانی شهریور ۸۵ به من ابلاغ شد و من که از خدا خواسته بودم اجاره خانه را تمدید،فرزندانم را ثبت نام و ادامه تحصیلم را پی گیری کردم و شانس اعزام به "دبی"را هم رها کردم .
تحصیلم که در تابستان ۸۶ تمام شد ،باز در یک نامه دربسته، من و همکار سال گذشته را با هم به علاوه یک آموزگار به "زیمبابوه "اعزام کردند .
شنیدن نام آفریقا،در حالت عادی ،برای هرکس ،حالتی از بلاتکلیفی و نگرانی ایجاب و ایجاد می کند.آفریقا یعنی "فقر، خشکی، بیابان، نا آرامی و بیماری های بسیار.
به زیمبابوه رفتیم و برخی از فاکتورهای بالا را به چشم دیدیم و به جان دریافتیم و ...
*
هر معلمی -بر خلاف بسیاری از وزارتخانه ها ،از جمله وزارت خارجه که کارمندانش دو سوم زمان کارمندی شان را در ماموریت های خارج سپری می کنند- یک بار اقبال آن را دارد که پس از سپری کردن "کنکور علمی، مصاحبه علمی - شغلی و تحقیقات عقیدتی و شخصیتی محلی، از یک تا سه سال به عنوان معلم مدارس خارج از کشور اعزام شود و البته بسیاری می کوشند تا از این فرصت نهایت بهره را ببرند و نامی شوند.
از آغازین روزهای پذیرش ،برخوردهای خاصی از سوی حوزه های گوناگون وزارت خانه های آموزش و پرورش و خارجه با معلمان برگزیده می شود.
هول و هراس هایی که به دل آنان ریخته می شود که معلمان زیر ذره بینند و گویی معلمان از این به بعد موجوداتی اند که از سیاره دیگری آمده اند.
نگاه رده بالاهای وزارت خانه های دوگانه هم که با همکاران" بالا به پایین "بود.
و داستان زندگی در خارج از کشور، خود ، مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.
*
اساسی ترین دلیل علاقه معلمان برای شرکت در آزمون اعزام، موضوع ترقی و تغییر مالی در زندگی است.
زیر ساخت حقوقی همه کارمندان کشور در خارج از کشور "ارزی"است و همین موضوع ،اشتیاق معلمان را ده چندان می کند که به هر طریق که بتوانند یکی از اعزامیان باشند و مگر می شود نباشند.
وقتی حقوق یک معلم با مدرک ارشد در سال ۸۶ در داخل کشور ( ششصد هزار تومان) بود و همین معلم در خارج از کشور حدود (پنج میلیون تومان) دریافت می کرد؛ عقل سلیم و معاش اندیش ،دچار وسوسه می شد که به هر نحوی از انحا یکی از معلمان اعزامی باشد.
*
آن چه در بالا نوشته شد،روی خوش سکه بود.
یک یا چند معلم اعزامی در سال های ۹۴-۸۵ در بازگشت از ماموریت و در روند پرونده های اداری آگاه می شوند که وزارت محترم آموزش و پرورش در صدور و اجرای احکام حقوق معلمانش دست به "اعجاز "زده و به جای آن که "یار شاطر" آنان باشد "بار خاطر"شان شده است و میانگین ۳۰ % دریافتی های همکاران نپرداخته است.
آن چند نفر با پی گیری های اداری و دادخواست های حقوقی و استخدام وکیل، توانسته اند حقوق حقه خود را اعاده کنند.
انسانیت و هم دلی آنان به مدد فضا های مجازی ،خبر را رسانه ای کرد و دست به دست و دهان به دهان چرخانده است و اینک" آن چند نفر" به یک جمعیت "دو هزار"نفری رسیده اند که "درد مشترک "دارند و در پی احقاق حق خویشند.
این دو هزار نفر ویژگی مشترک بزرگی دارند و آن "قانون مداری" و اعتماد به قانون است.
مشکل و گریز از قانون را به ذیحسابی و معاونت مالی وزارت خانه اعلام کرده اند و راه به پاسخ نیافته اند، به قوه قضاییه متوسل شده اند و هر کدام به نوبت و توانایی خویش "دادخواستی " به "دیوان عدالت اداری "فرستاده اند و پاسخ "قانونی"نگرفته اند ، قاضی پرونده حقوق حقه معلمان را با نرخ کالاهای اساسی - موسوم به نرخ جهانگیری - با مبنای چهارهزار و دویست تومان در برابر یورو اعلام کرده است.
معلمان "بردبار و قانون مدار" برای استیفای حق خویش در برابر ساختمان وزارتخانه آموزش و پرورش و ساختمان ریاست قوه قضاییه "تجمع" های آرام و مدنی برگزار کرده اند که شوربختانه در تجمع "۳۰ تیر ۹۹" با برخوردهای ناشایست "افسر"نیروی انتظامی با فرهیختگان برگزیده کشور همراه بود اما فرهنگیان با درک بالای موقعیت و حفظ احترام شخصیت خود ،با درخواست ها و اوامر بی منطق ماموران ،آرامش خود و محیط را نگه داشتند.
در همان تجمع ،نمایندگان معلمان ،نامه ای در تشریح اشتباه "قاضی"دیوان عدالت در باب "استعلام از بانک مرکزی"در اعلام نرخ برابری "یورو" - ارز رایج زمان ماموریت خود - نوشته و با امضای همه ، به ریاست قوه قضاییه تسلیم کردند.
در مدت زمان تجمع تا اکنون،پاسخ استعلام بانک مرکزی به دیوان رسیده و آموزش و پرورش را ملزم و قاضی دیوان را از برابری نرخ "ets" آگاه کرده است که معنایش حجیت حقوق و درخواست قانونی معلمان است.
اما آن چه در این سال ها بر معلمان مدارس خارج از کشور گذشته، سهل انگاری، نادیده انگاشتن، تضییع حقوق، دفع الوقت و ناجوانمردی و ناداوری بوده است.
سی درصد حقوق حقه معلمان را - که مصوبه هیات دولت و وزرتخانه های خارجه و آموزش و پرورش و دیگر وزارتخانه ها و نهاد های موازی یا مساوی است - با تغییرات عدد و رقم ضایع کرده اند و همه راه ها و روش های معمول و غیر معمول را به کار گرفته اند تا "سرپوش" بگذارند بر خطاهای عمدی و آگاهانه اشان و اینک که بردباری معلمان ذیحق همه خطا ها و ناجوانمردی دست اندرکاران را آشکار کرده است ،هنوز هم بر شیوه ناپسند خود پای می فشارند و در پی خرید زمان و تاخیر در اجرای قانونند.

معاونت محترم مالی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش، ذیحسابان آن وزارت،قاضی محترم دیوان عدالت اداری، وزیر محترم آموزش و پرورش و هر فردی که داستان پر آب چشم معلمان اعزامی سال های ۸۴ تا ۹۴ را می دانند و آگاهانه یا نا آگانه "دفع الوقت"می کنند در پیشگاه قانون، معلمان و البته وجدان شخصی و دادگاه بی طرف خداوندی ،مسولند و باید پاسخگو باشند.

مراد ما نصیحت بود و گفتیم
حوالت با خدا کردیم و رفتیم.

غلامحسین فارسی
کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی
ناحیه 3 اصفهان
پنجم شهریور 1399


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

داستان یک معلم اعزام به خارج

خوانده شده: 142 دفعه چهارشنبه, 19 شهریور 1399 12:07

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/21 - 15:41
خداوند، مسئولان آموزش و پرورش ، سازمان برنامه و بودجه و دیوان عدالت اداری را به راه راست هدایت فرماید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور