صدای معلم

از آدم ها بُت نسازید !

افق | آذربایجان شرقی

از آدم ها بُت نسازید

از آدم ها بُت نسازید، این خیانت است! هم به خودتان ، هم به خودشان ، خدایی می‌شوند که خدایی کردن نمی‌دانند! و شما در آخر می‌شوید ، سر تا پا کافرِ خدایِ خود ساخته! (نیچه)

بسیاری از ما ایرانیان ، از این بابت استاد کاریم . چنان تعظیم و تکریم و از خود بی خود شدن که تا مرحله دست بوسی نیز تنزل می کنیم.
یک بار قرار بود استاندار وقت برای بازدید از دبیرستان ما بیاید. همه در حال جنب و جوش بودند و سراسیمه . من کاملا خونسرد دفتر نشسته بودم که مدیر گفت : فلانی مگر نمی دانی قرار است چه کسی بیاید پاشو کمک کن. در پاسخ گفتم : استاندار هم مثل من و شما انسانی عادی است ، زیاد سخت نگیرید . نهایتش آن که با رعایت ادب و احترام ، سلامی عرض نمایم .
این اضطراب و آشفتگی در مدارس ، از متصدی واحد آموزشی تا مدیران نواحی و مناطق و استانها و.....نیز شدیدا وجود دارد و هر چه درجه بیشتر ، ترس هم بیشتر.

شاید برای وجود همین رفتارهای افراط آمیزِ غیرمنطقیِ مِن نوعی است که بیشتر مدیران و مسئولان ارشد ما با آخرین مدل ماشین و با راننده و اسکورت محافظین در داخل و مابین شهرها و استانها و حتی در مناطق روستایی ، جابه جا می شوند و قادر نیستند همانند پادشاه سوئد و.... سوار دوچرخه شوند یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. این افراط تا حدی است که مدیر یک اداره و یا منطقه و مدیر کل نیز از راننده و ماشین اداره بهره می برد چه رسد به شخص اول مملکت و وزیر و وکیل مجلس!!

واکنش و رفتار ترس آمیز بنده از یک مسئول ، در او چنان باوری را ایجاد می کند که چرا از این فاکتور سود استفاده را نبرم ، پس این چند صباح مسئولیت و مدیریت ، بگذارید عده ای هم از ما بترسند. اشتباه نکنید بین ارج گذاری و احترام با ترس تا حد بت سازی از یک شخصیت ، فاصله بسیاری هست. بیایید به خودمان نیز ارزش قائل شویم و با بت سازی از شخصیت های سیاسی و یا اجتماعی و فرهنگی و اداری ، به خودباختگی تن در ندهیم که بیشتر از او ما مقصریم. و چون همه افراد ، ظرفیت شهرت و مقام داشتن را ندارند ، در گناه و خطای او ما نیز شریک جرم محسوب نشویم. رفتار هیجان زده و یا ترس آلود خود ما نسبت به آنها ، آنان را به درجه خدایی می رساند که ظرفیت اش را ندارند. بسیاری از آنان ، آستانه تحمل کف زدن ها و تعظیم و تکریم من و شما را ندارند ، پس آنان را از خود بی خود نسازیم.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

از آدم ها بُت نسازید

خوانده شده: 258 دفعه یکشنبه, 10 آذر 1398 20:13

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر 1398/09/11 - 10:40
چرا هنرمندان و ورزشکاران را نمی گویید خصوصا فوتبالیست ها را. عکس هایشان را در اتاق شان نصب می کنند، ظاهر و تیپ شان را شبیه اونها می سازند، با دیگران به خاطر آنها درگیر می شوند.
الگوی جوانان و نوجوانان متاسفانه همین بت ها
هستند ، چون الگوهای هنری و ادبی و فرهنگی و
علمی ، کمتر از این افراد نمایش داده می شوند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/09/11 - 16:26
مثل دست بوسی جناب حاجی بابایی !!
پاسخ + +1 0 --
محقق 1398/09/12 - 11:35
از بتها آدم بسازید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/09/12 - 13:13
اگر شدنی بود چی می شد.
پاسخ + +2 -1 --
معلم 1398/09/12 - 15:16
آنقدر افق افق شده شده من دیگه به نامه ها نگاه نمیکنم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور