صدای معلم

من هم رنگ جماعت نمی شوم ! من خودم هستم !

افق | آذربایجان شرقی

همرنگی با جماعت

کسی که همیشه همرنگ جماعت می‌شود معمولا فراتر از آن‌ها پیش نمی‌رود، کسانی که تنها مسیری را طی می‌کنند احتمالا به جاهایی می‌روند که کسی قبلا در آنجا نبوده است. ( انیشتین )

تبعیت بی چون و چرا از او ، از دیگری ، از کسی غیر از خود . دقیقا به مثابه تقلب کردن دانش آموزی از دانش آموز دیگر در آزمون کتبی و گاه حتی در جلسه کنکور است ، شاید اگر او خود بیشتر تلاش می کرد و یاد می گرفت و یا به سئوال پیش روی خود عمیقا فکر می کرد و یاد گفته های معلم خود در کلاس درس می افتاد ، پاسخ درست یا نسبتا درستی به سئوال می داد ، اما او به دلیل کپی برداری کورکورانه ، این شانس خود را از دست می دهد.
در خیلی از رفتارهای اجتماعی ، افراد به دلیل لجاجت و یا کنجکاوی و یا هیجان و......از روی رفتار دیگری که به احتمال زیاد درست نیست و یا مورد تأیید قانون و نظارت اجتماعی افراد در جامعه نیست ، تبعیت می کنند تا رسوا نشوند.

به طور مثال :
اگر عده ای از عابران از چراغ سبز عبور می کنند و اتفاقی نمی افتد پس او نیز منتظر قرمز شدن چراغ نمی ماند و رد می شود.
اگر ساعت 12 شب و بامداد ، همه ماشین ها از چراغ قرمز رد می شوند ، او از ایستادن شرم می کند و برای پیشگیری از تمسخر دیگران ، بعد آن تصمیم می گیرد تا او نیز از چراغ قرمز رد شود.
اگر همه در هم سوار مترو و یا اتوبوس می شوند و شما هنگام رعایت قواعد صف و احترام گذاشتن به حقوق دیگران ، تنها می مانید پس شما هم همرنگ جماعت شوید.
چه بسیار نوجوانانی که برای اثبات همرنگی با جمع به اعتیاد مواد مخدر و یا سیگار،مبتلا شده اند و عمر و جوانی و سلامتی خود را تباه کرده اند.

و بسیاری از رفتارهای دیگر که همه ما در زندگی روزانه خود خواسته یا ناخواسته ، آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر آنها هستیم و به دلیل تبعیت از همین باور همرنگ جماعت شدن ، منِ نوعی ، کاری متفاوت تر از اوی هنجارشکن و قانون شکن و ارزش شکن ، انجام نمی دهیم.
می توان با انتخاب و عمل به شکلی دیگر و متفاوت از خاطیان ، به چنان شرایطی ارزنده و خوشایند و مطلوب دست یافت که قبل از ما ، کمتر کسی و یا هیچ کسی در آن مسیر قدم نگذاشته است.
من ، همرنگ جماعت نمی شوم و سعی دارم به درست ترین رفتار در روابط اجتماعی خود با دیگران ، عمل نمایم تا به اصلاح ساختار فرهنگی و پالایش اخلاقیات در جامعه دست یابم . انجام کردار درست ما را متفاوت می سازد نه گفتار صِرف و عالِم بی عمل بودن .
به خویشتن ِخویش ارزش و بها قائل شویم و خود را فتوکپی دیگران نسازیم. ما می توانیم شخصیتی مستقل و سازنده و الگوی درست برای دیگران داشته باشیم . آنانی که در طول زندگی همرنگ جماعتند ، اصلا فکر نمی کنند چون نیازی بدان ندارند.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

همرنگی با جماعت

خوانده شده: 221 دفعه یکشنبه, 10 آذر 1398 20:04

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور