صدای معلم

هنر گوش دادن و فرهنگ اجتماعی ما ؟

افق | آذربایجان شرقی

هنر گوش دادن و فرهنگ اجتماعی ما

"وقتی حرف می زنی ، تنها چیزی که از قبل می دانی را تکرار می کنی . ولی اگر گوش دهی ، شاید چیزی جدید یاد بگیری. " ( دالایی لاما )

در محافل گوناگون نقل است که ایرانیان بهترین گوینده و ضعیف ترین شنونده هستند. مسلم ، کل جمعت ایران چنین نیستند و عده ای بنا به نوع تربیت فردی و یا اجتماعی و یا قابلیت های ذاتی و اکتسابی و برخی ملاحظات فرهنگی و معاشرتی ، شنونده هایی صبور و آداب دانی هستند.
دلیل این که ما از محاورات با یکدیگر کمتر یاد می گیریم ، همین نکته است. یادگیری فقط با مطالعه کردن و خواندن متون مختلف به دست نمی آید و مهمترین مصداق این سخن ، یادگیری دانش آموزان و دانشجویان از طریق گوش دادن به سخنان معلمان و اساتید است. آنان هنگام تدریس استاد خود ، اگر شیطنتی نداشته باشند ، شنوندگانی قهاری هستند که با توجه به میزان تمرکز و هوش خود ، درصد قابل توجهی از دروس جدید را در همان کلاس و جلسه فرا می گیرند.

خوب گوش دادن به گفته های دیگران به منزله نوعی احترام گذاشتن نسبت به آنان نیز محسوب می شود و وقتی فردی احترام می گذارد ، احترام نیز می بیند ، چون رفتار و یا تعاملات اجتماعی به طور متقابل ، ایجاد ، تقویت و تثبیت می گردد.
افرادی که خوب گوش می دهند ، دقت نظرشان نیز بیشتر است و ارزش و بهای سخن گرانمایه را به نیکی می شناسند. آنان نسبت به سخنانی که به واسطه باز و بسته شدن دهن افراد ، مطرح می شود ، بی اعتنایند چون هرگز چیز ارزنده ای یاد نمی گیرند. آنان محک زنی زُبده ای برای سنجش گفتار دیگران هستند. پس کم گوئیم و گزیده گوئیم و شنونده ای صبور باشیم تا شاید بیشتر یاد بگیریم چون ما همه چیز را نمی دانیم و برای همین به تعاملات اجتماعی محتاجیم . این احتیاج از منظری به سه دلیل است : بیشتر یاد بگیریم ، روابط اجتماعی برقرار سازیم ، سلامتی خود را بدین طریق تضمین کنیم.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

هنر گوش دادن و فرهنگ اجتماعی ما

خوانده شده: 189 دفعه شنبه, 09 آذر 1398 18:46

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور