صدای معلم

ما معلمان بدون در نظر گرفتن اِهمال و بی اعتنایی نظام آموزشی نسبت به خودمان ، نگرش مان نسبت به حرفه معلمی و یا فاکتورهای این شغل چیست ؟

افق | آذربایجان شرقی

الزامات حرفه معلمی و معلم حرفه ای

اگر چیزی را دوست نداری ، تغییرش بده. اگر نمی توانی تغییرش دهی ، طرز نگرش خود را تغییر بده. ( مایا آنجلو )

چند بار با خودتان تکرار کنید : من سالمم . من سر حالم . من خوشحال و شادم .یک نوع انرژی مثبت به همراه لبخند در شما به وجود می آید.
اما ما در مسیر گرفتاری خود در زندگی و اسارت ناخواسته روزمرگی ، واقعیت وجود دو اصل سلامتی و شادی و در واقع زندگی را فراموش می کنیم . لذا بیشتر دلمرده ، افسرده ، ناراضی ، نالان ، بی تفاوت و.... هستیم. در واقع ما پتانسیل و یا باور ایجاد تغییر در مواردی که آنها را دوست نداریم ، در خود بسیار کم داریم . برخی از تغییرات به شهامت بسیار زیادی نیاز دارد و برخی به پذیریش اصل ریسک و خطر پذیری و البته عده ای نیز به اعتراف واقعی ما از چیزهایی که با خود داریم اما با انکار آنها ، تلاش می کنیم راحت تر زندگی کنیم و آنها را در بخش ناخودآگاه مغز ، بایگانی می کنیم و از تداعی آنها در مسیر زندگی هراسانیم.

چیزهایی که برای ایجاد تغییر به شهامت نیاز دارند : تغییر رشته تحصیلی . تغییر دانشگاه و یا مدرسه محل تحصیل . تغییر شغل و....
چیزهایی که برای ایجاد تغییر به ریسک پذیری نیاز دارند: خرید مسکن ، ماشین ( برای کسانی که پول کافی ندارند و باید وام و یا قرض بگیرند) سرمایه گذاری در بورس ، شراکت با فرد یا گروهی در سرمایه گذاری اجتماعی و یا اقتصادی و.....
چیزهایی که برای ایجاد تغییر به اعتراف ما نیاز دارند : بیشتر مربوط به رفتارهای فردی و اجتماعی ماست. ویژگی ها و خصوصیاتی که با خود داریم اما یا آنها را قبول نداریم و انکار می کنیم و یا شهامت پذیرش آنها را نداریم . صفاتی چون بخیل بودن ، حسادت ، تنگ نظری ، نداشتن عزت نفس ، موذی بودن و........

هر انسان عاقلی دوست دارد عرض و طول زندگی او مفید ، ارزنده و مؤثر باشد. پس ما باید برخی چیزها را تغییر دهیم و گرنه ضرورت دارد تا نوع نگرش خود را نسبت به هر چیز و باور خود بدانها تغییر دهیم . راستی ما معلمان بدون در نظر گرفتن اِهمال و بی اعتنایی نظام آموزشی نسبت به خودمان ، نگرش مان نسبت به حرفه معلمی و یا فاکتورهای این شغل چیست ؟
آیا ما نیازمند ایجاد برخی از تغییرات در این شغل هستیم و یا باید نگرش خود را تغییر دهیم ؟ یعنی ما انتظار تزریق ارزش خارج از خود به خود را داریم و یا برعکس ؟ پس ما چگونه می توانیم ابتدا به تغییر نگرش خود و سپس از کانال دانش آموزان به تغییر نگرش جامعه دست یازیم ؟ آیا ما قادریم به جز روال عادی کلاس داری و محتوای کتب درسی ، به دانش آموزان خود ، انگاره های درست و مورد انتظار مان را منتقل سازیم و یا معتقدیم که این مهم رسالت من معلم نیست و نظام آموزشی باید آن را به وجود آورد ؟

به نظر شما با ساز و کار فعلی ، دست یازیدن بدین هدف ممکن است ؟ ارزش ها و هنجارها و اخلاقیات در فضای مدارس و جامعه ما معلق اند و وظیفه ما معلمان اصلاح نگرش افراد نسبت بدانهاست چون زندگی همانقدر که برای تداوم خود به آب و هوا محتاج است به عملکرد درست و بهینه ما نیز محتاج است.
همین امروز تمامی آنچه را که دوست ندارید ولی در زندگی و وجود شماست ، فهرست کنید و سپس به ایجاد تغییر در آنها بپردازید. برخی باید حذف گردند و برخی تقویت . ما به داشتن نگرش درست از زندگی نیازمندیم چون زندگی کردن را دوست داریم.


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

الزامات حرفه معلمی و معلم حرفه ای

خوانده شده: 1195 دفعه پنج شنبه, 07 آذر 1398 18:55

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور