صدای معلم

یارانه نقدی ، به سبک کشور برزیل

افق | آذربایجان شرقی

یارانه نقدی به سبک کشور برزیل

" شکستن «تله فقر» با تمرکز بر : توانمندسازی مدرسه‌ محور کودکان + فقرزدایی درآمدی خانوارها
برزیل ، درست همان‌طور که در فوتبال صاحب سبک است، در یک دهه اخیر برنامه‌ای را آغاز کرده که احتمالا به زودی این کشور را به کشوری صاحب سبک در فقرزدایی هم تبدیل خواهد کرد.
مدل برزیلی فقرزدایی ، بر مبنای «یارانه نقدی مشروط» بنا شده و «بولسا فامیلیا» نامیده می‌شود. دریافت این یارانه نقدی از یک طرف «مشروط» بر حضور منظم کودکان خانوارهای فقیر در کلاس درس و نیز چکاپ‌های پزشکی بوده و از طرف دیگر «مشروط» بر واریز کامل یارانه نقدی به حساب مادر خانوار است.
ویژگی‌های «یارانه نقدی مشروط» برزیلی یا همان «بولسا فامیلیا» که از سال ۲۰۰۳ آغاز شد، عبارتند از:

نام این برنامه «کمک‌ هزینه خانواده» است . در چارچوب این برنامه ، ابتدای هر سال ، یک رقم درآمدی به‌ عنوان «خط فقر» به‌طور رسمی اعلام می‌شود. رقم خط فقر ، به شکلی اعلام می‌شود که تقریبا ۲۵ ٪ کم‌درآمدتر از جمعیت کشور، مشمول دریافت یارانه نقدی شوند. کلیه خانوارهایی که خودشان اعلام کنند درآمدشان از رقم رسمی «خط فقر» کمتر است ، می‌توانند یارانه نقدی دریافت کنند.

پرداخت یارانه نقدی در هر ماه به هر خانوار ، «مشروط» بر آن است که کلیه کودکان ۵ تا ۱۸ ساله خانوار به‌طور منظم به مدرسه بروند و به‌طور منظم در برنامه‌های چکاپ پزشکی شرکت کنند و در صورت اثبات تخلف خانوار ، جریمه‌های سنگینی برای خانوار در نظر گرفته خواهد شد.
اسامی کلیه خانوارهای دریافت‌کننده یارانه نقدی ، به همراه رقم دریافتی و مدت زمان دریافت یارانه نقدی ، در یک سایت رسمی و دارای امکان جست و جو ، اعلام می‌شود.

کل یارانه نقدی هر خانوار مشمول دریافت یارانه ، به «مادر خانوار» پرداخت می‌شود (مگر زمانی‌که مادر خانوار در قید حیات نباشد) . به این ترتیب یکی از کارکردهای غیرمستقیم این «یارانه نقدی مشروط» ، ارتقای جایگاه زنان و کاهش تبعیض جنسیتی در خانوارهای محروم‌تر کشور برزیل است.
هم‌زمان با توسعه برنامه یارانه نقدی مشروط که هم‌اکنون حدود ۲۵ ٪ خانوارهای فقیرتر برزیلی را شامل می‌شود، سایر برنامه‌های فقرزدایی برزیل متوقف (یا شدیدا محدود) شده‌اند. خانوارهای دریافت‌کننده یارانه نقدی مشروط ، نمی‌توانند تحت پوشش سایر برنامه‌های فقرزدایی کشور برزیل باشند."

کشور برزیل در این طرح با یک تیر ( پرداخت یارانه نقدی) به 4 اصل مهم برای توسعه و پیشرفت کشور خود دست می یازد : از بین بردن فقر ، از بین بردن فقر آموزشی ، تضمین سلامتی کودکان که سرمایه گذاری است برای فردای جامعه و ارزشگذاری به زنان و تأمین استقلال آنان .
آنان به جای ایجاد وابستگی مرضی به پول باد آورده که تلاش عده ای را غیرضروری می سازد، عزت نفس افراد را حفظ و حتی تقویت نیز می نماید.

منبع : بلوکفا . میثم هاشم‌ خانی . یارانه نقدی به سبک برزیلی !!


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

یارانه نقدی به سبک کشور برزیل

خوانده شده: 318 دفعه پنج شنبه, 16 آبان 1398 19:39

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/08/20 - 11:53
تمام کشورها هنر آینده نگری دارند الا ما.
دوراندیشی یعنی تضمین پیشرفت کشور.
ما هم گداپروری و عزت کشی مان عالی است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور