صدای معلم

«به نظر می رسد ابهامات موجود ، موجب تعلل در تصویب خواهد شد و یا مشکلاتی را در روند اجرایی خواهد داشت که لازم است این موارد بررسی کارشناسی شوند»

نگاهی به آخرین وضعیت " رتبه بندی معلمان "

علیرضا شیوایی اسکویی

 آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان پس از تغییرات طبق لایحه رتبه بندی معلمان که توسط دولت به مجلس ارسال شده است و بعد از اعمال تغییرات توسط کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، این لایحه آماده بررسی در صحن علنی مجلس می باشد.

طبق این لایحه ، معلمانی که در استخدام وزارت آموزش و پرورش می باشند به رتبه های متعدد تقسیم می شوند که بستگی به آیتم های مختلف از جمله سابقه و مدرک تحصیلی و....طبقه بندی می شوند .

در تغییرات این لایحه میزان مجموع حقوق و مزایای معلمان با مدرک کارشناسی و پایین تر بر مبنای مربی آموزشیار و با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بر مبنای مربی محاسبه می شود به طوری که نباید از ۸۰ درصد حداقل حقوق طبقه های تقسیم بندی شده پایین تر باشد.

در ماده ۷ علاوه بر موارد ذکر شده در ارتقاء رتبه گروه های ۴ گانه نوشته شده است .

با توجه به موارد فوق به چند نکته مهم اشاره می شود:

اول اینکه مجموع حقوق و مزایای معلمان بر مبنای مربی آموزشیار و مربی محاسبه می شود که با دقت در طبقه بندی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، طبقه ای به نام مربی آموزشیار وجود ندارد و طبقه مربی پایین ترین طبقه در این گروه است که شامل حداقل حقوق اعضای هیات علمی وزارت علوم می باشد که بعد از همسان سازی در تیرماه امسال این مبلغ ۱۵ میلیون تومان می باشد و ذکر کلمه " مربی" باعث ایجاد محدودیت در محاسبه حقوق و مزایا می باشد ، در حالی که هیات علمی دانشگاه‌ها به درجات مربی / استادیار/ دانشیار و استاد تقسیم می شوند  .

پایین ترین درجه مربی و بالاترین درجه استاد است .

در تغییرات این لایحه معلمان را در گروه مربی محدود کرده اند که شامل حداقل حقوق و مزایا می باشد و از حقوق و مزایای طبقات بالا محروم کرده اند ! با این نگارش که آماده طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است ، معلمان با کمترین سابقه و بالاترین سابقه ( کارشناسی ارشد و بالاتر) فقط در گروه " مربی " دانشگاه ها مشمول افزایش خواهند بود ! ( لازم به توضیح است که حداکثر حقوق و مزایای طبقه هیات علمی" استاد " در دانشگاه مبلغ ۴۰ میلیون تومان است).

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان پس از تغییرات

مورد دیگر به ازای هر طبقه رتبه که معلمان کسب نمایند به ترتیب ۲۵ و ۲۰ و ۱۵ و ۱۰ درصد به مجموع حقوق و مزایاو فوق العاده های مستمر و ارقام مندرج در احکام کارگزینی معلمان افزوده می شود در حالی که معلمان در رتبه های پنج گانه به ترتیب معلم پایه ، معلم ارشد ، معلم خبره ، معلم سَرآمد و استادمعلم قرار می گیرند و افزایش معکوس است  .

در این مدل معلم ارشد بیشترین افزایش و استادمعلم کمترین افزایش را خواهد داشت !

به نظر می رسد ابهامات موجود ، موجب تعلل در تصویب خواهد شد و یا مشکلاتی را در روند اجرایی خواهد داشت که لازم است این موارد بررسی کارشناسی شوند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان پس از تغییرات

شنبه, 03 مهر 1400 13:27 خوانده شده: 528 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -3 --
ناشناس 1400/07/03 - 14:00
همه در تلاشند تا بالای خط فقر قرار بگیرند، پس چه کسی زیر خط فقر قرار خواهد گرفت؟
و اگر همه بالای خط فقر قرار بگیرند آنگاه باز از نو فقیر خواهند شد، چون می خواهند کالای (تحصیلی،شغلی، مالی و ...) خود را به بهای گزاف بفروشند و یا به طمع بیشتر تورّم زا عمل می کنند پس از نو عدّه ای فقیر می شوند و پیامبر(ص) ما دستوری دارد اگر بگویند.
و چه زشت است غصب مشاغل که فقر می آورد و فقر، بلا می آورد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 15:22
به جای نظر دادن در این سایت تلاش کن تا شغل وکاری را که دوست داری کسب کنی امیدوارم شایسته سالاری حاکم شود وپارتی بازی وغصب مشاغل از بین برود ولی من با وجود پارتی بازی سی سال پیش تلاش کردن وبدون پارتی وارد آموزش وپرورش شدم وامروز هم بازنشسته شدم ولی پارتی بازی فراوان دیدم به این موارد فکر نکردم وحرص نخوردم چون کاری ازدستم برنمی آید وحرص خوردن مرا هم نابود خواهدکرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 3 1400/07/03 - 20:16
سلام
پاسخ به ناشناس 1 و 2
هستند افرادی که مثل شماها بدون پارتی بوده اند
البته کارهایی از دستت بر می آید مثل اینکه بگویی:

" لعنت خدا بر غاصب و حامی او و تایید کننده او "
پاسخ + 0 0 --
معلمناامید 1400/07/03 - 20:29
ایرادات اساسی لایحه رتبه‌بندی جدید
1- یک پله تنزل برای همه معلمان، فقط یک بار با هیات علمی همسان‌سازی می شوید آن هم حداکثر با رتبه مربی و آموزشیار که اصلا وجود ندارد. به بعد افزایشات 5 تا 25درصد بیشتر نخواهد بود!
مرتبه مربی پایین ترین مرتبه در بین اساتید دانشگاهی است و پایین تر از آن وجود ندارد و افزایش ناچیز خواهد بود
2- افزایش رتبه ها فقط منوط به مدرک است.
جالب اینجاست مدرک دوم فرهنگیان در سال 1400 اعمال نمیشه !!!
عملا ارتقا رتبه نخواهیم داشت!
3- ماده 9 یعنی 6 ساعت اضافه کاری حذف نشده است و قطعا 30 ساعت کار باید بکنید.
4- معلمان با سابقه با توجه به رسیدن به بازنشستگی و عدم فرصت برای رسیدن به رتبه های بالاتر افزایش ناچیزی خواهند داشت و 6 ساعت اضافه باید فعالیت کنند در حقیقت پول همان اضافه کاری است.

عملا ارتقا رتبه نخواهیم داشت و همه آموزشیار (که اصلا وجود ندارد) و مربی می مانیم
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 15:16
باتعطیلی آموزش مجازی ودرخواست گوشی از مسئولان رتبه بندی اجرا می شود با از دست رفتن این فرصت گرانقدر هیچ وقت رتبه بندی اجرا نخواهدشد چقدر تفاوت حقوقی بین اساتیددانشگاه مفرهنگیان است دردانشگاه آزاداینگونه نیست حقوق ها خیلی کم است
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 20:25
باسلام
چند تذکر مهم به مسئولین مربوطه در آ.پ

۱)متاسفانه امروز شنیدم از سال تحصیلی جدید در ناحیه یک گویا معاونان اجرایی با این همه کار در مدرسه وکار با انواع سامانه ها و ثبت نام ها ارزشیابی ها و...۶ساعت موظف نیز قراره بهشون موظف بشه و این دور از انصاف و عدالت و ...است اون هم چرا فقط در یک ناحیه؟؟؟!!!

۲)یک امتیازی برا هر۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ساعت ضمن خدمت درنظر گرفته شود وگرنه گذراندن این دوره ها بعد از مدتی برا معلمان کم اثر و بدون انگیره و...شده

۳) بیمه برنزی آتیه معمولا کمتر از اونچیزی که فاکتور میکنه بعد از مدتی بحساب همکار فرهنگی میریزه!!

۴)درمانگاه شماره۲ فرهنگیان در خیابان شهیدفلاحی متاسفانه بسیاری تخصص ها رو نداره و عملکرد موثر و قوی ندارد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 20:42
ما نفرین شده ایم
پاسخ + +1 -7 --
رسالت 1400/07/03 - 20:58
والله خیرالماکرین/ اعلام برخی از ایرادات لایحه‌ی رتبه‌بندی معلمان منتسب به شور دوم لایحه در کمیسیون آموزش مجلس یازدهم

اگر چه این لایحه چنان آب رفته که هر گونه ویرایشی آفتابه‌ی خرج لحیم است اما ذکر برخی ایرادات جهت ثبت در حافظه‌ی تاریخی همکاران لازم به نظر رسید:

۱- حذف عناوین نسخه‌ی قبلی مصوب کمیسیون، یعنی: مربی‌معلم، استادیار، دانشیار و استادمعلم و جایگزینی مواردی که با شِبه‌رتبه‌بندیِ مورد نقد کنونی همانند است.

۲- التقاط و عدم شفافیت شاخص‌ها و مشخص نبودن دقیقِ نحوه‌ی محاسبه مبلغ رتبه‌بندی معلمان:
در ماده‌ی ۷ با قیدِ ناصواب و مشکوکِ «حداقل» ، سخن از ۸۰ درصدِ مرتبه مربی و پایین‌تر شده اما در اواخر همین بند و در تقابلی آشکار، از درصدهایی که برآمده از حقوق و مزایای هر معلم است سخن به میان آمده است.

۳- یاد نکردن از معلمان دکتری تخصصی (۳ هزار دکترمعلم) و یادکرد از ایشان با عنوان درهم و فلّه‌ای: « مدارک ارشد و بالاتر».
پاسخ + +1 -8 --
رسالت 1400/07/03 - 21:00
۳- یاد نکردن از معلمان دکتری تخصصی (۳ هزار دکترمعلم) و یادکرد از ایشان با عنوان درهم و فلّه‌ای: « مدارک ارشد و بالاتر».

۴- اولین حکم صادره برای یک تازه‌کار دارنده‌ی دکتری در دانشگاه «استادیار پایه‌ی ۱» است اما در این لایحه یک معلم با ۳۰ سال سابقه و مدرک دکتری، همتراز ۸۰ درصدی یک مربی(پایین‌تر از استادیار) با پایه‌ی نامعلوم خواهد شد!!

۵- مشخص نبودن پایه‌ها: آنچه در طول سالیان باعث ارتقای شغلی و ریالی می‌شود علاوه بر رتبه‌های چهارگانه‌ی مرسوم، پایه‌های سالانه است. هر سال سابقه یا سایر برجستگی‌ها می‌تواند یک مربی یا استادیار را تا پایه‌ی ۳۰ برساند که اختلاف زیادی با پایه‌ی ۱ خواهد داشت.

۶- غفلت لایحه از اهداف اسناد بالادستی همچون ایجاد رقابت، منزلت شغلی، ارتقای کیفیت آموزشی و... با هدف اجرای دم‌دستی و رفع تکلیف قانونی با کمترین مبلغ و بیشترین منفعت برای دولت.

۷- خلط موضوعِ جبران کمبود نیرو با اهداف قانون رتبه‌بندی:
پاسخ + 0 0 --
معلم حکمت 1400/07/04 - 15:52
یک دکتر معلم پیدا شده! آهای بیاین، تا میخوره، بزنید این دکترنما را، تا عناوین و القاب جدید از خود در نکنند! وی را فلک کنید تا بفهمد و بداند که معلم، فقط معلم هست و بس،،،،
پاسخ + +2 -2 --
رسالت 1400/07/03 - 21:01
۷- خلط موضوعِ جبران کمبود نیرو با اهداف قانون رتبه‌بندی:

درج بند ۸ با همان هدفی نوشته شده که طرح غیرقانونی «معلم تمام وقت» مد نظر داشت. با این وصف موارد ذیل در اولویت اصلاح است:
پاسخ + 0 -6 --
رسالت 1400/07/03 - 21:02
ت. بدیهی است که سایر ویژگی‌های امتیازآور شناخته‌شده هم باعث ارتقای پایه و رتبه‌ی متناسب با مدرک و سنوات خواهد بود. مثلاً یک نومعلم ارشد و دارای تألیفات در همان ابتدا می‌تواند مربی پایه‌ی بالاتر شود یا یک دکترمعلم باسابقه و امتیازات به مرتبه‌ی دانشیاری و استادی برسد.

بدون رعایت این اصول و پرنسیب‌ها رتبه‌بندی و ارتقای معلمان صرفاً اشتراک لفظی و فریب است.
مسلم است وقتی اوضاع ارشد و دکترمعلمان چنین باشد سایر همکاران هم در شرایط پایین‌تری دیده شده‌اند.

از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/مرحمت فرموده ما را مس کنید

والسلام علی من التبع الهدی
سوم مهر ۱۴۰۰
کارگروه تخصصی دکترمعلمان ایران
پاسخ + 0 0 --
یک دیپلمه 1400/07/04 - 00:00
ای بابا
آخه آموزش و پرورش نیاز به دکتر داره؟ بلا نسبت بعضی ها آیا نیاز به دکتر پفکی داره؟ حیف پولی که به شما می دهند. اگر تخصص داشتید که نباید شاگردهاتون بعد از تدریستون سراغ یک دیپلمه برن و بعدش دیپلمه رو بیشتر قبول کنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/04 - 03:58
در آموزش وپرورش از پول وزندگی خوب خبری نیست وتلاش برای رسیدن به آن مانند تلاش برای رسیدن به سراب است خیلی از مردم ایران بدون داشتن دکتری واستخدام شدن درآموزش وپرورش زندگی عالی دارند راهکار اصلی خانه تکانی خود وحرکت برای رسیدن به زندگی بهتر خارج از این سیستم است من با سی سال کار خودم را بازنشست کردم وبه امیدرتبه بندی ادامه خدمت ندادم چون باور دارم زندگی خوب در این سیستم محقق نخواهدشد همانطور که در طول سی سال عمر گرانبهای من نشد
پاسخ + 0 0 --
معلم حکمت 1400/07/04 - 15:55
یک مشت معلم،،، دور هم جمع شدند و به خودشان لقب دکترعلی داده اند و برای خود کارگروه تشکیل داده اند! واقعا چقدر مضحک و خنده دار هست،،،صندوق رفاه دکترمعلم ها، تعاونی دکترعلی ها، انجمن علمی دکترمعلم ها، ستاد رویت هلال ماه دکترمعلم ها،،،،خخخخ
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1400/07/04 - 11:56
خجالت هم خوب چیزی است. لعنت به مسئولین بدذات. آقا اصلا ما مجلس نمی خواهیم مجلس که حامی دولت است و نه ملت به چه دردی میخورد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس دیگر 1400/07/05 - 02:28
لعنت خالق و مخلوق بر غاصب قانونی شغل و حقوق
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1400/07/07 - 12:05
معلمان باید کلا شبکه شاد را تعطیل یک هفته دست از کار بکشند تا خالی باف بودجه رتبه بندی را تهیه کند برا قوه قضائیه پول است برا هیئت علمی پول است ولی برا معلم پول نیست .همکاران گرامی من با 25 سال در سال94 از وزارت پوسیده و گند زده خارج شدم و الله در عرض یک ماه کل سی سال پاداش داده شده را با خرید طلا و سکه در آوردم .و یه زمین خریدم کل سی سال حقوق داده شده را در اوردم نترسید بازنشستگی از این وزارت بدرد نخور به نفع شماست عمر گرامی را برا جلوس خالیبافان و امثال ایشان فراهم نکنید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور