صدای معلم

«حداقل کاری که مسئولان آموزش و پرورش با کمک وزارت بهداشت و همیاری و همکاری سایر نهادها و سازمان ها از ماه ها قبل می توانستند به مرحله اجرا بگذارند طرح بازگشایی مدارس به شکل مرحله بندی بود»

"کرونا" بهانه ای برای فلج شدن آموزش و پرورش!

عبدالله افراسیابی/ همکار صدای معلم

آیا کرونا می تواند دلیل مناسب و کافی برای تعطیل کردن مدارس در ایران باشد

متاسفانه قریب به دو سال است که به بهانه واهی خطر کرونا، آموزش و پرورش به شکلی مفتضحانه و قهرآمیز فلج و فشل شده است. نگارنده را نظر بر آن نیست که کرونا خطرناک و بلکه مهلک نیست. بلکه بحث بر سر آن است که معضل و اپیدمی کرونا هر چه قدر هم خطرساز و نگران کننده باشد هرگز نباید دست آویزی برای معطل گذاشتن و سرگردان نمودن دانش آموزان، معلمان و کل فرهنگیان و امر آموزش کشور باشد.

به مدافعان و مدعیان سمج و دوپا در یک کفش غیر حضوری نمودن دروس دانش آموزان و عملا و عینا فلج نمودن آموزش و پرورش می باید متذکر شد که به همان میزان که شما معتقدید خانواده ها نگران و ترسان و مضطرب و معترض نسبت به حضور فرزندانشان در مدارس هستند، همین طور اغلب از ناموفق و ابتر بودن تعلیم و تعلم از طریق شبکه های مجازی و عمدتا "شاد" ناراضی و ناشاد می باشند.

معضلات و دردسرهایی نظیر نارسایی و نقص و قطع و وصل شدن سیستم مجازی و کیفیت پایین و نازل آن، عدم دسترسی بخش قابل توجهی از شهروندان و دانش آموزان به موبایل، اینترنت، کامپیوتر، تبلت، شانه خالی کردن برخی خانواده ها و دانش آموزان از وصل به این شبکه و سیستم ها و شرکت نیم بند و چند خط در میان دانش آموزان در دروس مجازی و برخی بهانه های دیگر از جمله قطعات پازل آموزش از طریق مجازی می باشد.

مضاف بر آن که با توجه به تخلف و تقلب و کپی برداری جمع قابل توجهی از دانش آموزان و عدم توجه عمیق و اصولی و علمی به امر فراگیری دروس بر بی سوادی و اخلاق منفی و معکوس و واژگونه آموزشی و مهارت یابی فریب و خدعه و خود تحریمی آموزشی و اخلاقی، متاسفانه و هزار افسوس و واویلا امر مقدس و ارزشمند آموزش و تربیت را لوث و مکدر و منکوب و سیه چهره نموده است.

متاسفانه طرفداران عدم بازگشایی مدارس و برخی به اصطلاح " اپیدمیولوژیست" ها آدرس غلط می دهند و این طور که معلوم است حتی در صورت واکسیناسیون کل دانش آموزان کشور هم به نظر می رسد باز به خاطر نوع خاص پارادایم ذهنی و سلیقه ای خویش و بعضا وصل به مافیای سود و منفعت از این خوان نعمت و رحمت و احیانا منتفع شدن از بعد به اصطلاح تکنولوژیک قضیه و به کار گیری آن در راستا و سمت و سوی ایده و اغراض واقعا ضد آموزش و مدرنیته و ناهمگام با پیشرفت علمی جهانی، نظام آموزش و پرورش را در حالت برزخ  و ژلاتینی و تزلزل قرار دهند.

ضرورت بازنگری در دکترین توهم زای مدافعان و طرفداران سرسخت عدم بازگشایی مدارس هنگامی محسوس می باشد که به گفته وزیر محترم بهداشت: " مقدمات واکسینه شدن دانش آموزان در حال فراهم شدن است."

از سویی توجه و عنایت کافی  و وافی به این نکته ضروری است که تا تحقق کامل و جامع واکسیناسیون کل دانش آموزان کشور که چه بسا ماه ها به طول انجامد راه کارها و ساز و کار و شیوه منطقی و کاربردی و کارآمدی تحصیل و آموزش حضوری با فرایند فرازمند و مفید پیش پای حضرات وجود دارد و گره ای که آقایان از آن دم می زنند و آن را یک سره کور و بسته می انگارند شبحی بیش نیست زیرا می توان در یک فراگرد اصولی، منطقی و اراده مند بر عمده مشکلات ذهن ساخته و بعضا غیر واقعی و آگراندیسمان شده فائق آمد.

حداقل کاری که مسئولان آموزش و پرورش با کمک وزارت بهداشت و همیاری و همکاری سایر نهادها و سازمان ها از ماه ها قبل می توانستند به مرحله اجرا بگذارند طرح بازگشایی مدارس به شکل مرحله بندی بود.

آیا کرونا می تواند دلیل مناسب و کافی برای تعطیل کردن مدارس در ایران باشد

می توان با اختصاص دادن زمان بیشتر برای آموزش و تحصیل دانش آموزان در مدارس، نصب سیستم های پیشرفته تهویه هوا، ایمن سازی علمی و فوق تکنولوژیک و کاملا بهداشتی کلاس ها و فضاهای آموزشی، گسترش و وسعت فضاهای آموزشی، آموزش های لازم و ضروری بهداشتی توسط متخصصان و پزشکان و تکنسین های بهداشتی و درمانی، رعایت فواصل و پروتکل های بهداشتی نوین با استاندارد بین المللی و مطابق با اصول بهداشت جهانی، تقسیم دانش آموزان هر کلاس به نوبت گوناگون، هم زمان بهینه سازی و ایمن سازی کلیه کارکنان مدارس از خدمات گرفته تا کادر فنی و دفتری و معاونت ها و معلمان و دبیران، به اضافه ایمن سازی کل جامعه و خانواده ها، کاهش تراکم در کلاس ها وحیاط مدارس، رعایت بهداشت تنفسی و ... غول کرونا را مهار کرده و بازگشایی مدارس و رونق تحصیل و آموزش و رفع و دفع بسیاری از نگرانی ها و بعضا توهمات و بهانه ها را محقق ساخت.  

رایزنی مسئولان آموزش و پرورش با شهرداری ها و مسئولان سیستم های حمل و نقل جهت تردد دانش آموزان و آماده سازی و تمهیدات وسایل حمل و نقل به اضافه نظارت و مدیریت وزارت بهداشت و درمان از حیث سلامت و بهداشت به میزان قابل ملاحظه و در خور تحسین و شایان قادر خواهد بود تا به پروسه مهم و ارزشمند و موثر و تعیین کننده امر آموزش مدد رساند.

امید آن که موضوع آموزش در اشلی گسترده و بعدی وسیع تر و جامع الاطراف در سرتاسر میهن عزیزمان ریل گذاری شده و بیش از این در زمینه علم و تربیت صدمه نبینیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیا کرونا می تواند دلیل مناسب و کافی برای تعطیل کردن مدارس در ایران باشد

پنج شنبه, 01 مهر 1400 10:56 خوانده شده: 282 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 -4 --
ناشناس 1400/07/01 - 12:57
کرونا باعث فلج شدن نشد کرونا سیستم فلج شده وناکارآمد را به نمایش عمومی گذاشت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/03 - 12:39
نه تنها مدارس و دانشگاهها که مساجد و ورزشگاه و دیگر اماکن عمومی باید بازگشایی شوند. طبق اصول علمی تا کنون نود درصد مردم در اثر ابتلا و یا واکسن، نسبت به کرونا ایمن شده اند و تقریبا خطر آن رفع شده است. مثل اکثر کشورهای جهان باید روال عادی زندگی آغاز شود. درس خواندن از طریق شاد برای یکی دو ماه قابل توجیه بود ولی واقعا چیز مزخرفی بود!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/06 - 17:58
و چیز مزخرفی هم هست و حضوری هم همچنین و کل آپ
پاسخ + +2 -9 --
ناشناس 1400/07/01 - 13:47
(( متاسفانه قریب به دو سال است که به بهانه واهی خطر کرونا، آموزش و پرورش به شکلی مفتضحانه و قهرآمیز فلج و فشل شده است...))
سطر اول را یکی بیاد معنی و ترجمه کنه . وای برما از این قلم های بی رنگ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/02 - 10:10
اگه دانش آموز دوم سوم ابتدایی دارید دور و برتون بگید براتون ترجمه می کنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/02 - 14:53
اشکالی نمی بینم. معنی اش کاملا واضح است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/02 - 14:53
داری گیر میدی کاملا قابل فهم است قارداش/باجی!
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1400/07/03 - 13:50
منظور از ترجمه اینه که: این جمله چه معنایی دارد؟؟؟؟؟ مثلا خواسته نویسنده چه بگوید؟ که اینقدر ناشیانه حرافی نموده
پاسخ + +4 0 --
محمود 1400/07/02 - 07:36
این مدتی که مدارس تعطیل بود، هزینه ای بابت تجهیز و نوسازی مدارس، آب و برق و گاز مدارس، ایاب و ذهاب معلمان و دانش آموزان، خرید تجهیزات کارگاهی و مواد مصرفی و...از طرف وزرات آ پ، نشد، این هزینه هایی که بالاجبار، برحسب شرایط پیش آمده، صرفه جویی شده، این پولها به کجا رفته؟؟ یک نفر بیاد جواب این سوال را پیدا کند، و مقاله ای بنویسد،،،،
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1400/07/03 - 13:48
صدای معلم قبلا پرسیده بودیم گفته آموزش و پرورش تقریبا تمام بودجه اش را خرج حقوق میکنه. و این مبالغ چیزی نمی شود.... ما هم در جواب صدای معلم نوشتیم که : مطمئن باشید آموزش و پرورش دروغ میگه. مگر دانشگاه های فرهنگیان و اینهمه مدارس شبانه روزی تعطیل بودند این مدت طولانی، خرج خوراک و هزینه های رفاهی که صرف نشد، یک ریال دو ریال هست؟؟؟؟؟؟ هزاران قلم از این دست هست. همه ر وهاپولی کردند و چاپیدند بعد برای چند ریال ه به حقوق معلم اضافه شود، صبح تا شب ناله می کنند که نداریم.
پاسخ + +1 -2 --
معلم حکمت 1400/07/02 - 07:42
لطفا به این متن نویسنده مقاله توجه بفرمایید:
##می توان با اختصاص دادن زمان بیشتر برای آموزش و تحصیل دانش آموزان در مدارس، نصب سیستم های پیشرفته تهویه هوا، ایمن سازی علمی و فوق تکنولوژیک و کاملا بهداشتی کلاس ها و فضاهای آموزشی، گسترش و وسعت فضاهای آموزشی، آموزش های لازم و ضروری بهداشتی توسط متخصصان و پزشکان و تکنسین های بهداشتی و درمانی، رعایت فواصل و پروتکل های بهداشتی نوین با استاندارد بین المللی و مطابق با اصول بهداشت جهانی، تقسیم دانش آموزان هر کلاس به نوبت گوناگون، هم زمان بهینه سازی و ایمن سازی کلیه کارکنان مدارس از خدمات گرفته تا کادر فنی و دفتری و معاونت ها و معلمان و دبیران، به اضافه ایمن سازی کل جامعه و خانواده ها، کاهش تراکم در کلاس ها وحیاط مدارس، رعایت بهداشت تنفسی و ... غول کرونا را مهار کرده و بازگشایی مدارس و رونق تحصیل و آموزش و رفع و دفع بسیاری از نگرانی ها و بعضا توهمات و بهانه ها را محقق ساخت....##
پاسخ + +1 -1 --
معلم حکمت 1400/07/02 - 07:44
ادامه...
نویسنده محترم، این اقداماتی که شما بیان کرده اید با کدام بودجه باید انجام گیرد؟ اونم توی این شرایط تحریم؟ اینجا مگه سوئد هست؟ اینجا ایران هست، حقوق من و شما، رو به زور دارند آخرماه جور می کنند که بدن، اونوقت شما از ایجاد امکانات پیشرفته در مدارس صحبت میکنی؟؟ واقعا خنده دار...
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1400/07/03 - 13:49
شرایط تحریم؟؟؟؟؟ تحریم را شما معنا کن لطفا یاد بگیرن بقیه .. بفرما زور بزن
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1400/07/02 - 13:58
یکی از وب سایت های خبری مطلبی جالبی در خصوص بازگشایی مدارس داشت. یه پاراگراف از این مطلب و خیز لینک برای دسترسی به متن مقاله:

«آموزش حضوری با چالش‌های فراوانی روبروست که غلبه بر آنها امکانات و زیرساخت‌های مناسبی می‌طلبد. آبخوری و سرویس‌های بهداشتی دانش‌آموزان مشترک‌ هستند و بعد از هر ورود و خروج افراد باید ضدعفونی شوند. در فضای ۲۴ تا ۳۰ متری هر کلاس، دانش آموزان نمی‌توانند فاصله یک متر و نیمی را رعایت کنند. مدارس وسایلی برای تهویه هوا ندارند. نحوه ضدعفونی نیمکت‌ها و میزها معلوم نیست و طرفه آن که مقررات برای بچه‌های خردسال کلاس اول و دوم بسیار دشوارند.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1400/07/02 - 13:59
این هم لینک مقاله:

https://www.dw.com/fa-ir/%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D8%A8%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1%DB%8C/a-59289357

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور