صدای معلم

« اجرای روش صندوقی به معنای نگاه درآمدزایی به بیمه تکمیلی است »

بیمه طلایی فرهنگیان مدتهاست که دیگر رنگی ندارد !

علی قربانی / استان لرستان

انتقاد از عملکرد بیمه طلایی فرهنگیان

تردیدی نیست که نقش و جایگاه منابع  انسانی، به عنوان اثربخش ترین و مهمترین سرمایه یک سازمان، آن را به عنوان برجسته‌ترین عامل مزیت رقابتی در رشد و توسعه سازمان ها قرار داده و می توان از این نقش به عنوان  نقش کلیدی در تمایز سازمانها از یکدیگر یاد کرد  .
باید پذیرفت که مهندسی روحی و روانی پرسنل از مؤلفه های اجتناب ناپذیر در مدیریت های  امروزی است و  اگر دستگاهی  بخواهد به بالندگی  و کارآمدی برسد باید با ارتقاء خدمات رفاهی و درمانی کارکنان خود  روی ابعاد انگیزشی  آنها برنامه ریزی و سرمایه گذاری نماید.

امروزه بسیاری از دستگاه ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی پذیرفته اند که برای تضمین کیفیت کار و جذب و نگهداشت منابع انسانی کارآمد، باید شاخص  خدمات  رفاهی  و درمانی را افزایش داده تا بهره وری و تعهد سازمانی کارکنان خود را ارتقاء دهند .

از طرفی می دانیم که  وزارت آموزش و پرورش گسترده ترین وزارتخانه کشور با قریب به یک میلیون پرسنل است که نقش و رسالتی بس خطیر در تربیت و آموزش  نسل جوان و نوجوان بر عهده دارد  .

با مروری بر خدمات ارائه شده توسط سازمان ها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی می توان دریافت که این دستگاهها برای افزایش راندمان کاری منابع انسانی و افزایش بهره وری آنها با ارائه خدمات رفاهی و درمانی مناسب تلاش می کنند تا دغدغه آنها را برای آسایش و آرامش بیشتر مرتفع کرده و خدمات بیشتری را به آنها ارائه کنند .

در کنار مزایای رفاهی  ، وجود یک بیمه کارآمد، ضمن ایجاد آسودگی خاطر دل نگرانی های منابع  انسانی را کاهش داده و میزان وفاداری کارکنان  را به سازمان افزایش می دهد.

گرچه پس از سالها کش و قوس فراوان در دولتهای مختلف بیمه طلایی فرهنگیان در زمان تصدی وزارت حاجی بابایی اجرایی گردید و ضمن ایجاد فضای رضایت مندی در بین خانواده بزرگ فرهنگیان عملا بار عظیمی از هزینه های تحمیلی آنان را برداشت ؛ اما متاسفانه این خدمات بعد از سپری شدن چند سال روز به روز ناکارآمدتر می شود .  

شاید بتوان مهمترین دلیل ناکارآمدی این بیمه را در نوع نگاه متولیان تعلیم و تربیت در مدیریت کردن بیمه تکمیلی فرهنگیان  قلمداد کرد که ارائه خدمات مطلوب هم تحت الشعاع این نگاه کمرنگ تر شده است .

انتقاد از عملکرد بیمه طلایی فرهنگیان

 بر خلاف سایر دستگاه ها که با انعقاد قرارداد با شرکت های معتبر بیمه ای کامل ترین خدمات را به کارکنان خود ارائه می دهند در آموزش و پرورش بدون اینکه اعتبار قابل ملاحظه ای برای درمان در نظر گرفته شود با شرکتی نه چندان معتبر قراردادی به روش صندوقی  منعقد می شود که این شرکت تنها در قبال مستند کردن فاکتور ها سهم اندک خود را از آموزش و پرورش دریافت کرده و کلیه مبالغ کسر شده نزد آموزش و پرورش باقی می ماند .

بدیهی است که با این نگاه نمی توان انتظار داشت که خدمات درمانی  ارائه شده به فرهنگیان روز به روز توسعه یابد . شاید بتوان مهمترین دلیل ناکارآمدی این بیمه را در نوع نگاه متولیان تعلیم و تربیت در مدیریت کردن بیمه تکمیلی فرهنگیان  قلمداد کرد که ارائه خدمات مطلوب هم تحت الشعاع این نگاه کمرنگ تر شده است .

از طرفی اگر جامعه فرهنگیان را 900 هزار نفر در نظر بگیریم و میانگین نفرات هر خانوار را 4 نفر محاسبه کنیم با در نظر گرفتن حق بیمه سال جدید یعنی 49000 تومان ماهانه مبلغی در حدود 177 میلیارد تومان کسر می شود که باید صرف ارائه خدمات درمانی و بهداشتی  فرهنگیان شود و اگر این قرار داد با شرکت های بیمه ای معتبر منعقد شود و تمام مبالغ کسر شده صرفا در این مسیر هزینه شود می توان انتظار داشت که مانند بسیاری از دستگاهها و سازمان ها خدمات ارائه شده درمانی  آبرومندانه و شایسته باشد  .

متاسفانه بر خلاف گزارش های ارائه شده توسط مدیران ارشد آموزش و پرورش ، خدمات بیمه تکمیلی فرهنگیان هر ساله  نسبت به سنوات گذشته محدودتر شده و بسیاری از فرهنگیان به دلیل موانعی مانند تهیه کپی نسخه در ساعات نامناسب ترجیح می دهند که هنگام مراجعه به مراکز  درمانی ، داروخانه ها و سایر مراکز طرف قرارداد  عطای بیمه تکمیلی را به لقایش بخشیده و از آن صرف نظر کنند .

به عنوان نمونه می توان به سقف توهین آمیز خدمات کمک هزینه  عینک در بیمه تکمیلی فرهنگیان و خارج شده بسیاری از داروها که جنبه صد در صدی درمانی  هم دارند ؛ اشاره کرد که نارضایتی  فرهنگیان را به دنبال داشته است .

در حالی که بسیاری از دستگاه ها در قبال بیمه تکمیلی کارکنان خود ؛ خدمات دندانپزشکی و ارتودنسی ، عینک و .... را به صورت کامل تضمین و پرداخت  می کنند در قرارداد آموزش و پرورش خدمات دندانپزشکی به صورت کامل حذف و خدمات عینک هم سالانه تنها یکصد هزار تومان تعهد شده است که بعد از چندین ماه به حساب فرهنگیان واریز شده و بقیه هزینه ها هم پس از ارائه به شرکت آتیه سازان حافظ گاها تنها بخشی از آنها  پس از چندین ماه پرداخت می شود .

سوال مهم اینجاست که مگر فرهنگیان هم عضوی از بدنه کارکنان دولت محسوب نمی شوند ، پس چرا خدمات ارائه شده به آنها با سایر کارکنان دولت همسان سازی نمی شود و خدماتی مانند حق ایاب و ذهاب ، کمک هزینه تحصیلی فرزندان ، کمک هزینه معیشتی و حق مسکن در این دستگاه عریض و طویل تنها در حد یک رویا باقی می مانند و هیچ گاه محقق نمی شود .

اگر از بحث جدال برانگیز حقوق فرهنگیان که هر روزه نقل محافل خبری است ؛ بگذریم باید اعتراف کنیم در این روزها که تورم و گرانی در جامعه بیداد می کند وضعیت فرهنگیان رقت بارتر از گذشته است و با وجود تراکم بالای کاری در شبکه آموزش دانش آموزی (شاد ) نیاز به خدمات درمانی بیش از گذشته احساس می شود و مقام عالی وزارت برای مرتفع کردن این  موانع فکری اساسی کرده و این دغدغه مهم و چالش اساسی خانواده بزرگ فرهنگیان را برطرف نماید .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از عملکرد بیمه طلایی فرهنگیان

شنبه, 23 اسفند 1399 11:47 خوانده شده: 217 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -6 --
غیر معلم 1399/12/24 - 20:54
بیمه طلایی در زمان کدام وزیر ایجاد شد؟
پاسخ + +7 0 --
س 1399/12/24 - 23:03
غیر معلم عزیز
ای زمن اموخته علمی ناتمام
اوستا ناگشته بگشادی دکان؟
جوابتان در متن بالا امده است اما چون عیر معلم هستید و دقت نظرتان کم است و اصولا مطالعه ای ندارید در اینجا برایتان میاورم امید است از کودکان روشهای مطالعه را بیاموزید از ما که گذشت چیزی یادت بدهیم
گرچه پس از سالها کش و قوس فراوان در دولتهای مختلف بیمه طلایی فرهنگیان در زمان تصدی وزارت حاجی بابایی اجرایی گردید و ضمن ایجاد فضای رضایت مندی در بین خانواده بزرگ فرهنگیان عملا بار عظیمی از هزینه های تحمیلی آنان را برداشت ؛ اما متاسفانه این خدمات بعد از سپری شدن چند سال روز به روز ناکارآمدتر می شود .
پاسخ + +2 0 --
رسالت 1399/12/25 - 15:58
این اپشن هایی که انتخاب می شود را حداقل طوری انتخاب کنید که دندان حتما باشد.چرا مردم را با چیزهلیی مثل امبولانس ونازایی و...... که زیاد عمومی ومسئله ی حاد نیست سرکار می گذارید؟معلم حتما باید دندان درست وخوب داشته باشد.درست ارتباط برقرار کردن وصحیح صحبت کردن ابزار کاری او هست .
پاسخ + +2 0 --
معلم 1399/12/25 - 17:17
آموزش و پرورش نه تنها هیچ اعتباری برای درمان فرهنگیان اختصاص نداده و مانند بسیاری از دستگاه سرفصلی را برای درمان دز نظر بگیرد بلکه با نگاه درآمدزایی از همین مبالغ جمع آوری شده سواستفاده می کند . یعنی پولها را در حسابی متمرکز کوتاه مدت در بانک گذاشته و حتی سود این پولها را هم هزینه نمی کند . در سایه عدم نظارت دستگاهها کسی هم نظارت نکرده و این پولها حسابرسی نمی شود . از طرفی با تبانی با شرکت آتیه سازان بسیاری از داروها را از حمایت بیمه خارج می کند . و شرکت هم هزینه ها را کم می کند و بعد از چند ماه بخشی از هزینه ها را به معلم پس می دهد . سالانه قریب به ۱۳۰۰ میلیارد تومان فرهنگیان پرداخت می کنند که فاکتورها هم سود این مبالغ که از بانک می گیرند نمی شود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور