صدای معلم

مقصود فراستخواه : متاسفانه تعلیم و تربیت ایران حوزه عمومی چندان ندارد. درد آشنایانی مستقل و صاحب رأی که در این حوزه مطالبه بکنند. کنش داشته باشند. همه، متأسفانه کارکنان آموزش و پرورش شده اند و اندک است کنشگران آموزش و پرورش. رشدیه کارمند آموزش و پرورش نبود. کنشگر بود. باغچه بان، بهمن بیگی ، توران میرهادی، محمد باقر هشیار اینها همه کنشگر بودند. اگر می خواهیم مشکلات آموزش و پرورش حل بشود باید حوزه عمومی آموزش و پرورش توسعه پیدا بکند

پدیده " دکتر معلمان " و فقدان " حوزه عمومی " در آموزش و پرورش

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

« جامعه روشنفکریِ حال حاضر از دُرون پوک است، نسلی ژله‌ای که تنها توزیع می‌کند نه تولید، متحّول نمی‌کند بلکه منتظر تحّول است .

تحّول اگر "بجوشد" و بخواهد بالا بیاید کسی نمی‌تواند صدايش را خفه كند. حال در درون جوششی نیست. سماوری "غُل غُل" نمی‌کند. جنّمى، جدّیتی، تفکّری، ایده‌ای، تمرکزی، آغازی و در نهایت "دستاورد کیفی ای" که از غُل خوردن شرایط "شیرابه ای" به شمادست آید وجود ندارد .

دوران دوران بی دستاوردی است و نیروها خودشان را در ویترین روزگار جای داده‌اند و در تيپيكِ نوستالژيک خودشان غرق شده‌اند و از مردم هم فرسنگ‌ها فاصله گرفته‌اند.

در حقيقت اين جامعه، جامعه‌ای خرده خاكِ شيرى است و متشكل از پرگارى است كه خودِ فرد مدارش است و جالب است كه به تعداد افراد هم پروژهِ فردى تعريف شده است .... »

 سخنرانى شادروان هدى صابر از سلسله نشست‌هاى «باب بگشا»

 

در ابتدا لازم می دانم از همکاران محترم آقایان : " علی اکبر رضادوست " ، احمد احمدی شیخلر و غلامرضا بهرام پور " به جهت نقدهایی که بر دو مکتوب نگارنده نگاشتند سپاسگزاری کنم هر چند این دوستان به هیچ یک از پرسش هایی که در آن ها مطرح کرده بودم پاسخی ندادند .

و از این جهت به نظر می رسد تا حصول " فهم مشترک " فاصله قابل توجهی مشاهده می شود .

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

به عنوان مثال ؛ در یادداشت نخست ( این جا ) چنین پرسش کرده بودم :

« دکتر معلمان در حالی از توان مندی حرفه ای و صلاحیت های حرفه ای در آموزش می گویند که هنوز هیچ تعریف و برنامه و پلتفرمی برای جایگاه صلاحیت های حرفه ای معلمان در نظام آموزشی ایدئولوژیک و سیاست زده ما تدارک ندیده و یا شهامت و پشتکار لازم برای ورود به این مباحث را ندارند .

فرضا ؛ نظر این گروه از معلمان در مورد نهاد ارزیاب صلاحیت های حرفه ای معلمان چیست ؟

نظر دکتر معلمان در مورد «  سازمان نظام معلمی » با « رویکرد مستقل حرفه ای » برای تعریف « معلم حرفه ای » چیست ؟ »

آقای غلامرضا بهرام پور چنین پاسخ داده بود :

« این بنده کمترین که شاگرد جمع «کارگروه تدوین و نگارش کلیات آیین‌نامه ارتقای نظام معلمی» هستم تاکنون چهار کتاب ادبی و تحقیقی و چند مقاله علمی و پژوهشی ارائه نموده دو اثر دیگر زیر چاپ دارم که به توفیق حق تا اریبهشت آینده به بازار کتاب خواهد رسید. پس داوری شما درباره فلان فرد که از فلان دانشگاه با چه شیوه‌ای اخذ مدرک داشته (و احتمالاً اگر داوری شما درست باشد)، دچار نقص و استقرای ناقص است و نمی‌تواند به تمام اعضای این مجموعه که مغز متفکر آموزش و پرورش به شمارند، تسری یابد. »

من متوجه این گونه کارگروه ها و کارکرد آن ها نمی شوم .

اگر چنین کارگروهی در درون " ساختار رسمی " تعریف شده است ؛ پرسش اساسی آن است که چرا سازمان نظام معلمی پس از یک دهه هنوز بلاتکلیف است ؟

« صدای معلم » به کرات و در گزارش ها و یادداشت های مختلف بر لازم و ملزوم بودن اجرای رتبه بندی معلمان با شکل گیری سازمان نظام معلمی تاکید کرده است .

در واقع اجرای رتبه بندی معلمان بدون طی این فرآیند بیشتر به یک شوخی و سر کار گذاشتن افکار عمومی می ماند .

اگر هم این کارگروه در درون یک ساختار غیررسمی و اصطلاحا " مدنی " تعریف شده است ؛ این مواضع در کجا بیان شده اند ؟ اما پرسش اساسی آن است گروه و افرادی که سعی در " متفاوت جلوه داده خود " با سایرین دارند واقعا چه چیزی در چنته دارند و چه حرفی برای گفتن ؟

جهت یادآوری لازم است اشاره ای اندک به تاریخچه سازمان نظآم معلمی داشته باشم .

نخستین پیش نویس سازمان نظام معلمی در جلسه 764 شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 3/ 2 / 87 به تایید و تصویب کارگروه ویژه مرکب از نمایندگان معاونت ها ،کارشناسان و صاحب نظران رسید اما به دلایلی مسکوت ماند .

اما در زمان وزارت دانش آشتیانی وزیر پیشین آموزش و پرورش و  به درخواست ایشان ، شورای عالی آموزش و پرورش کارگروه تخصصی سازمان نظام معلمی را با محوریت افراد زیر تشکیل داد .

« صدای معلم » گزارشی در این مورد در آن زمان منشتر کرد . ( این جا )

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

1- فریدون واسعی -   مدیرکل دفتر حقوقی و حمایت قضایی کارکنان

2- اسفندیار چهاربند - رئیس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی آموزش‌ و پرورش

3- سعیدی - رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات

4- حسین فرزانه – معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

5- هاشم مسعودی - معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی

6- مرضیه گرد - معاون سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی و خانواده

7- دکتر عظمتی

8- پورکمالی - رئیس دانشگاه تربیت دبیرشهید رجایی

9- دکتر محمود مهرمحمدی- سرپرست دانشگاه فرهنگیان

10 - مهندس اسماعیلی - مدیر هنرستان ماندگار صنعتی تهران

11- خانم دکتر رضایی - نماینده پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش

12-  علیرضا هاشمی سنجانی - سازمان معلمان ایران

13- عادل عبدی - مشاور وزیر در امور تشکل ها

14 – رفیعی - مسئول پیگیری دفتر وزیر

15-  مجتبی زینی وند - مدیر کل دفتر وزراتی

16- دکتر شامانی - صاحب نظر ( رشته حقوق )

17-  مهندس قربان خانی- ریاست سازمان نظام مهندسی استان تهران

18-  دکتر آدابی

19- محمد شریفی مقدم (قائم مقام سازمان) ریاست سازمان نظام پرستاری

20-  دکتر علیرضا زالی

21-  دکتر علی اصغر پیوندی

22- دکتر سجادی  ( مدیرکل حوزه ریاست)  - ریاست سازمان نظام پزشکی کل کشور

23-  موسوی

24- دکتر سید حسن الحسینی - دبیر انجمن اسلامی معلمان ایران

25-  دکتر عباسپور - مدیر امور شوراهای وزارت آموزش و پرورش

26-  فرج کمیجانی - دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی

27 – علی محمد مصلحی - صاحب نظر

28-  یزدان پناه - مدیر کل آموزش و پرورش عشایر وزارت آموزش و پرورش

29 - مهناز احمدی - مدیر کل دفتر امور زنان

30 - علیرضا جدایی - رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی

31-  مددی- مشاور وزیر

32 -  علی شکوهی - تحلیل گر

33-  سلیمی جهرمی - مشاور وزیر (مرکز نیروی انسانی)

34- علی  پورسلیمان - مدیر مسئول صدای معلم

35 -  مهدوی - مشاور عالی وزیر

36 – دکتر عبدالرسول عمادی - رئیس مرکز سنجش

37 -  احسان اورنگیان - معاون مدیر بالندگی دانشگاه فرهنگیان

38- محمد روزبهانی- مدیر مسئول سایت فانوس

چه کسانی در آن کار گروه از مصوبه حمایت کرده و به تاسیس آن وفادار بودند ؟

به جرات می توان گفت تنها فردی که در آن کارگروه و تاکنون پی گیر تشکیل سازمان نظام معلمی بر اساس مصوبه و خروجی آن کارگروه در حوزه عمومی فعال بوده من هستم .

یکی از پرسش هایی که در یادداشت دوم مطرح کردم ( این جا ) ؛ چنین بود :

« پرسش راهبردی از این گروه معلمان آن است که واقعا متدولوژی مطالبه گری و کنش گری مدنی آنان برای دست یابی به مطالباتی که مطرح می کنند چیست ؟

مبانی فکری و تئوریک دکتر معلمان برای مطرح شدن در سپهر عمومی آموزش چیست ؟

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

آیا با پیش کشیدن مدرک دکتری و یا سوابق اداری خود می خواهند خود را در سیستم تعریف کنند و یا به آن تحمیل کنند ؟ »

پرسش من از این گروه معلمان آن است که آیا و به فرض تحقق مطالبه آنان در مورد هم ترازی با هم ردیفان خویش در نظام آموزش عالی ، از مطالبه گری در مورد سایر مطالبات معلمان در حوزه عمومی دست خواهند کشید ؟

در واقع ، مدینه فاضله دکتر معلمان در ذهن آنان برقراری حقوقی در تراز هیات علمی دانشگاه هاست . اساتیدی که این دکتر معلمان ، سایر فارغ التحصیلان و وضعیت  حال حاضر آموزش عالی از نظر " سواد "  حاصل و برآیند عملکرد و رویکرد آنان است .

و اما پرسش مهم و راهبردی در این میان همانا پرداختن به " حوزه عمومی " در نظام آموزشی ماست .

پیش از بحران کرونا و در سال 1398 ، « صدای معلم » گفت و گویی مفصل با « مقصود فراستخواه » استاد دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع  " آموزش ایدئولوژیک و چالش های نظام آموزشی ایران " برگزار کرد .

فراستخواه در پاسخ به پرسش صدای معلم چنین گفت : ( این جا )

« مشکل عمده آموزش و پرورش این است که حوزه عمومی ندارد و برای همین است که دست شما را باید بوسید که برای معلمان رسانه ای ایجاد کرده اید .

بدبختی آموزش و پرورش این است که حوزه عمومی ندارد، صدای معلم ندارد. مطالبه ای نیست. خانواده ها متأسفانه بالاجبار می خواهند خودشان را سر پا نگه دارند. به دومینوی تست زنی می پیوندند تا بلکه بچه های شان رشد کنند . متاسفانه تعلیم و تربیت ایران حوزه عمومی چندان ندارد. درد آشنایانی مستقل و صاحب رأی که در این حوزه مطالبه بکنند. کنش داشته باشند. همه، متأسفانه  کارکنان آموزش و پرورش شده اند و اندک است کنشگران آموزش و پرورش. رشدیه کارمند آموزش و پرورش نبود. کنشگر بود. باغچه بان، بهمن بیگی ، توران میرهادی، محمد باقر هشیار اینها همه کنشگر بودند. اگر می خواهیم مشکلات آموزش و پرورش حل بشود باید حوزه عمومی آموزش و پرورش توسعه پیدا بکند .

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

ایدئولوگ ها بر آموزش و پرورش حکومت می کنند و چون ایدئولوژی ، مذهبی هم هست مقدس است و در نتیجه خط قرمزهایش را دارد و نزدیک شدن به این خط قرمزها هزینه دارد. دو فشار از بالا و پایین. یک فشار سیستماتیک از بالا و یک فشار عقاید از پایین دارد. جامعه ما قطبی است. ما چهارده میلیون تحصیلکرده عالی داریم نُه میلیون بیسواد مطلق. در این معلوم است که گریز از عقل و دلزدگی از عقل باشد و  طبعا آموزش و پرورش عقلانی و توسعه گرا وپیشرفت گرا نیز چندان رونقی نخواهد داشت . »

و اما موضوع مهم دیگر که این دکتر معلمان باید تکلیف خود را با آن شفاف کنند ، مساله " روشنفکری " است . مبانی فکری و تئوریک دکتر معلمان برای مطرح شدن در سپهر عمومی آموزش چیست ؟

« محمدرضا سرگلزایی » می نویسد : ( این جا )

« «نق‌ زدن» مخاطب تعریف‌ شده‎‌ای ندارد، کافی ا‎ست گوش مفت بیابی، آن‌وقت می‎توانی شروع به نق‌زدن کنی ولی نقد‌کردن، مخاطب تعریف‌شده‎ای دارد. مخاطب روشنفکر پیش از همه، خود نهادهای قدرت‎ هستند و سپس کارشناسان، گروه‌های ذی‌نفع، رسانه‎ها و سایر نقدکنندگان.

نقد‌کردن علاوه بر نیاز به دانش و مهارت و صرف وقت و انرژی، نیاز به شهامت و شجاعت دارد، شجاعت پرداخت هزینه! شما می‎توانید در هر مهمانی که می‎نشینید و هر تاکسی که سوار می‎شوید نق بزنید؛ کسی کاری به کار شما ندارد! ولی اگر نقد خود را برای نهادهای قدرت و رسانه‎ها ارسال‌ کنید باید آمادگی پرداخت هزینه را هم داشته‌ باشید، بنابراین یکی دیگر از ویژگی‎های روشنفکران که آنها را از شبه‌روشنفکران جدا می‎کند «شجاعت» است.

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

آیا این گروه از معلمان شجاعت و ریسک پرداخت هزینه را دارند ؟

هنوز این افراد روش و متدولوژی مطالبه گری و کنش گری خود را شفاف سازی نکرده اند .

اگر آن ها تصور می کنند به واسطه قرار گرفتن در پستی و یا جایگاهی در این سیستم ناقص ، خلاقیت کش و روزمره و حتی دارای فساد سیستماتیک می توانند تحولی در آن ایجاد کنند ، بدانند که سخت در اشتباهند .

متاسفانه تجربه شکست خورده و عملکرد غیرقابل دفاع ورود سه معلم در شورای عالی آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان خود گواه خوبی بر این فرضیه است و این در حالی است که این معلمان تا حدی صاحب پشتوانه مردمی بودن اما در درون این سیستم استحاله شدند .

آموزش و پرورش ما برای تحول و دگردیسی نیازی به مدرک و تحصیلات ندارد .

آن چه می تواند موجب تحول در سیستم شود وارد شدن در حوزه عمومی و تلاش مستمر و داشتن نقشه راه برای تحولات عمیق و زیربنایی است .

و سخن آخر :

1- وقتی گفته می شود در آموزش و پرورش ما بحران تفکر ساری و جاری است و محافظه کاری جزئی از صفات ذاتی سیستم شده است ، تفکر انتقادی و فرهنگ گفت و گو در آن جایی ندارد و... در مورد همه اجزا و جغرافیای آموزش و پرورش و سطوح آن صادق است .

اما پرسش اساسی آن است گروه و افرادی که سعی در " متفاوت جلوه داده خود " با سایرین دارند واقعا چه چیزی در چنته دارند و چه حرفی برای گفتن ؟

ارزش افزوده این گروه از معلمان در قالب تشکیلات سازی در نظام آموزشی و برای تعریف " حوزه عمومی " چه بوده است ؟

2- این که دکتر معلمان می خواهند با سایر هم ردیفان خود در سایر دستگاه ها و نهادها هم تراز شوند سخنی است معقول ، منطقی و قانونی .

اما تحقق این مهم در کنار سایر موارد و ظرفیت هایی که قانونی بوده اما برای معلمان اجرایی نشده اند مستلزم تحقق دو امر مهم است . یکی اولویت داشتن آموزش و دیگری ارتقا و احیای اقتصاد آموزش .

اقتصاد آموزش هم به عنوان یک " متغیر وابسته " به اقتصاد کلان کشور مرتبط است .

دکتر معلمان و فقدان حوزه عمومی در آموزش و پرورش

کشوری که رشد اقتصادش منفی است و هنوز در الفبای تعامل جهانی مانده است و برای پذیرش سندهای بین المللی مانند FATF با مشکلات اساسی رو به روست و هنوز درک و فهم مشترکی از " منافع ملی " در سطوح راهبردی و تصمیم گیری شکل نگرفته است و ده ها مسائل و فاکتور دیگر ، چگونه می توان به نقطه مطلوب دست یافت ؟

آیا دکتر معلمان غیر از مطالبه منحصر به فرد خویش در حوزه عمومی توان ، درک و پی گیری چنین مسائلی را دارند ؟

آیا می توانند در کمال صداقت و شفافیت نظرات خود را به جامعه ارائه کنند ؟

یکشنبه, 17 اسفند 1399 21:05 خوانده شده: 396 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -1 --
محمد باقر شیبانی 1399/12/17 - 22:03
متخصص و دانش آموخته ای که جسارت لازم در برخورد با مسائل حوزهء خودش را نداشته باشد و شجاعت لازم در سینه سپر کردن انتقادی نداشته و آمادگی پرداخت هزینهء انتقاد مصلحانهء خود را نداشته باشد ،تخصص ومدرکش دردی از او وجامعه دوا نخواهد کرد و او هم سرباری بر جامعه ای است که بیداران و خفتگانش تفاوتی با هم ندارند.
دو صد گفته چون نیم کردار نیست
فقط مدرک صرف ،در کار نیست
زگل گر چه بویی ،تصاعد نیافت
بلاشک وجودش به از خار نیست
برو سعی کن کز تو ماند چو شیر
که نام آوری جز به پیکار نیست.(فی البداهه.عذر نقصان)
پاسخ + +2 0 --
علی پورسلیمان 1399/12/18 - 00:13
جناب شیبانی

درود

با نظرات شما موافقم .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 -3 --
معلم 1399/12/17 - 22:25
آقا جان هرچی که در ذهنت تراوش میشه را که نمیشه بنویسی. خدا لعنت کنه کسایی را که اجازه رشد و اصلاح آموزش و پرورش را نمی دهند به خاطر حسادت. کدام قسمت آموزش و پرورش کشور را به نخبه های آموزش و پرورش دادید که الان وضعیت آموزش و پرورش به این بد خیمی نباشد.
پاسخ + +2 0 --
علی پورسلیمان 1399/12/18 - 00:14
دوست عزیز

سلام

به جای ناسزاگویی و نیت خوانی ، گفت و گو کنید .

پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
غیر معلم 1399/12/18 - 12:53
معیارهای نخبه سنجی خالی از اشکال نیست و می‌آیند اشکالی را کم کنند، گاه اشکالی هم به آن اضافه می‌کنند.
و گاه نخبگانِ فرضاً علمی، درک شناخت و حوصلۀ نخبگان عملی را ندارند؛ همچون قاضیانی که فقط در فکر صدور حکمند و خوب گوش نمی دهند و شواهد و قرائن و مستندات را خوب بررسی نمی‌کنند و تشخیص نمی‌دهند و امر تشخیص را فرافکنی می‌کنند و به همراه کارشناسان پر از اشکالند.
گهگاه چه سوتی های عمیقی که ما از این نخبگان در رسته کاری خودشان ندیده ایم، در حالی که یک زیر دیپلم بهتر پاسخگو بوده است.
معیارهای نخبه سنجی به شدن دارای اشکال بوده و هست؛ عده ای را به حقیقت شناسایی کرده اند که البته گهگاه هنرشناسایی نبوده بلکه هنر شناساندن بوده و گاه عده ای پخمه به جمع نحبگان راه یافته اند و گاه عده ای نحبه تر، در هیچ میانه ای قرار نگرفته اند.

آه که گاه، عرف، قانون و فرد پخمه، نخبه سنج می‌شود.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 00:26
سپاس از جناب آقای پورسلیمان بابت مطالب ارزنده صدای معلم
متاسفانه اکثر کسانی که مدرک دکترا گرفته اند، تنها در پی به دست آوردن امتیازاتی برای مدرک خود هستند. این هم که شما بیان می کنید که حق آنها منطقی و قانونی است، باید عرض کنم که حق منطقی و قانونی همه معلمان است که همتراز با کارمندان سایر ادارات دریافتی داشته باشند. تا جایی که ما می دانیم ، دارندگان مدرک دکترا در همه ارگان های دولتی، فقط یک طبقه بیشتر از فوق لیسانس دارند، مگر افرادی که عضو هیات علمی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی باشند که قانون مجزا دارد. و تا جایی که ما می دانیم شغل معلمی جزو مشاغل پژوهشی نیست.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 00:36
تدوین و اجرای قانون رتبه بندی معلمان بر مبنای سوابق و مدرک تحصیلی و آیتم های معقول ، عادلانه ترین راه احقاق حقوق معلمان است. در این قانون افراد باید بر حسب سابقه و مدرک و...دریافتی معادل هفتاد درصد اعضای هیات علمی داشته باشند.
کسانی که دکترا و فوق لیسانس دارند و یا سابقه بالاتری دارند، قاعدتا رتبه بالاتری گرفته و سریع تر هم ارتقا می یابند.
اما هیچ کس با هر مدرکی، حق ندارد، خود را تافته جدا بافته بداند. معلم. معلم است، از فوق دیپلم تا دکترا.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 06:46
درسازمانی کار می کنیم که باید پیوسته مطالبه گری کنیم علت افزایش حقوق ندادن را اقتصاد بحران زده کشور عنوان می کنند و برای مقدار کمی افزایش حقوق رتبه بندی وسایر مواردرا جلوپای معلم قرار می دهند ولی در سازمان های دیگر با متوسط دریا فتی بالا تر نه اقتصاد بحران زده مشکلی برایشان ایجاد کرده ونه چیزی به نام رتبه بندی دارند مشکل فراتر از این حرف هاست البته نقش خودمان را در ایجاد این مشکل ها انکار نمی کنم
پاسخ + +8 0 --
محمد باقر شیبانی 1399/12/18 - 08:51
یک نفر از همین عزیزان مطلبی در مورد طرح شهاب ننوشت و نقد نکرد.در مورد سازمان نظام معلمی ننوشت.چیدمانها را به نقد و چالش نکشاند.سند تحول را بررسی اساسی نکرد.مشکلات صندوق ذخیره را نگفت.معیارهای گزینشی را نقد نکرد.حراستها و بازرسی ها را به چالش نکشید.از عدالت آموزشی سخنی نگفت.حتی یک بخشنامهء عمومی یا داخلی را
مورد نقد قرار ندادند.کسی که خود را فرهیخته می داند و مدرک و تخصصش را هم دارد بایستی پرچمدار باشد و توان بسیج دیگران را برای مطالبه گری منصفانه داشته باشد.آیا اینها خواسته های بنا حق است؟از منظر دیالکتیک هم باید پیشگام باشد.بالاخره اگر مدرک تحصیلی تفاوتی را ایجاد می کند باید این تفاوتها در یک جایی ظهور و بروز یابد و نتیجه اش ،حلاوتی عمومی و درخور را رقم بزند یا خیر؟آیا با گرفتن یک حقوق بالاتر نسبت به دیگران ،آنهم به واسطهء مدرک ،مشکلات این حوزه حل خواهد شد؟هر چند معتقدم که دولت باید عدالت حقوقی را برقرار کند .برای میدانداری منتظر تکلیف ننشینید و بایستی خود پیشگام شوید.
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1399/12/18 - 10:59
ارسطو
به همان اندازه که زنده از مرده متفاوت است، تحصیل کرده از بی سواد متفاوت است.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 17:09
دیگه نه تا این حد! کلی بیسواد پولدار و عاقل هم داریم.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 17:47
گفته متفاوت است نگفته که عاقل
یا پولدار نیستند. البته بیسواد پولدار
بسیار بیشتر از بیسواد عاقل داریم.
پاسخ + +7 0 --
امامی 1399/12/18 - 11:05
سلام

کشور من بزرگ ترین کتابفروشی جهان را در تهران دارد
و کشور آمریکا بزرگ ترین کتابخانه را با 29 میلیون جلد کتاب. ظاهرا هر دو یک ماجراست اما تفاوت باطنی این
دو بزرگ ترین نیاز به تفکر دارد، به نظر شما چه چیز این دو را متمایز می سازد؟
پاسخ + +2 -5 --
رسول 1399/12/18 - 12:26
در طی سال 98 قریب 900 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها کشور را ترک کردند و جذب دانشگاه های کشورهای دیگر شدند من که با یکی آشنایی نزدیک داشتم و به استرالیا رفته بود می گفت سالانه به پول ایران 3 میلیارد تومان درآمد دارم. بیشتر افرادی که دکترا می گیرند و توانمندی بالایی نیز در کار خود دارند هدف شان این نیست که بیایند برای اصلاح امور مبارزه کنند و زندگی خود را تباه سازند بلکه می خواهند از این طریق درآمدی کسب کنند و به رفاه خود و خانواده شان کمک نمایند.
سرنوشت کسانی که فکر و اندیشه خود را به کار گرفتند تا اصلاحی در امور ایجادکنند حود بهترین دلیل این مدعاست به طوریکه نه تنها اصلاحی صورت نگرفت بلکه خود نیز یا اعدام شدند و یا به زندان افتادند.
من نمی دانم این آقای پور سلیمان چه اسراری دارند که حوزه عمومی را ارتقا دهند، در حال حاضر که 8 مانگره 9مان است باید کلاه خود را بچسبیم که باد نبرد و گرنه به اصلاح سیستم که آموزش و پرورش نیز بخشی از آن است نمی توان امید بست.
پاسخ + +2 0 --
علی پورسلیمان 1399/12/18 - 16:20
آقای رسول

سلام

1- من با کسی کار دارم که دغدغه اصلاح این جامعه را دارد .

ترک کشور راحت ترین و ساده ترین راه برای فرار از واقعیت است .

البته هر کسی اختیار دارد که برای خودش تصمیم بگیرد اما با این افراد کاری نداریم .

من در برابر افرادی چون توران میرهادی ، میرزا حسن رشدیه ، دکتر غلامحسین شکوهی ، دکتر هوشیار ، بهمن بیگی و همه دلسوزانی که برای اصلاح و آبادانی این کشور ماندند و تلاش کردند و خون دل خوردند ، سر تعظیم فرود می آورم .

این ها تا ابد در تاریخ ماندگار خواهند بود .

2- مستند این گزاره شما کجاست :
« بیشتر افرادی که دکترا می گیرند و توانمندی بالایی نیز در کار خود دارند هدف شان این نیست که بیایند برای اصلاح امور مبارزه کنند و زندگی خود را تباه سازند بلکه می خواهند از این طریق درآمدی کسب کنند و به رفاه خود و خانواده شان کمک نمایند »

این برداشت شماست و قاعده عمومی و یا قانون نیست .

3- کسانی که اندیشه خود را در جامعه پیاده می کنند ارزشمند هستند .

نظام ارزشی و منظومه فکری من با شما فرق می کند .

هر کس بر اساس نیازهای درونی و سطح آن با دیگران ارتباط برقرار می کند .

4-آن گونه که شما در مورد کشورهای دیگری فکر می کنید نیست !

در کشورهای توسعه یافته اساتید و معلمان باید کار کنند و پول مفت به کسی نمی دهند .

این طور نیست که مثل کشور ما ساعت کار مفید در ادارات به یک ساعت هم نرسد !

اما مهم این است که در کشور دموکراسی است ، آزادی وجود دارد و افراد امکان رشد و پیشرفت بر اساس تلاش و استحقاق دارند .

معیارهای یک زندگی استاندارد هم فراهم است .

هر چند در آن کشورها معیار قانون است و مثل کشور ما نیست که هر کسی هر کاری خواست انجام دهد و کسی کاری با او نداشته باشد .

مردم آن کشورها و طبقه روشنفکر آن جامعه هم برای پیشرفت کشور زحمت کشیده اند و هزینه داده اند و طبعا لیاقت برخورداری از دستاوردها را هم دارند .


پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/12/18 - 17:07
آقا رسول: این از همان حرف های اتاق دفتری است!
پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1399/12/18 - 12:28
دکتر معلمان دیگه چه صیغه ای است؟ یه تشکل یا یه انجمن؟
پاسخ + +2 -2 --
رسول 1399/12/18 - 19:22
یک جمله از دکتر حسابی
جهان سوم جایی است که اگر بخواهی خانه ات را آباد کنی باید کشورت را ویران نمایی . اگر بهواهی کشورت آباد شود خودت خانه خراب می شوی.

ما ادم های زیادی را سراغ داریم که در تاریخ ایران آمده اند جامعه شان را اصلاخ کنند مثلا یکی همین مصدق، یا وزیرش دکتر فاطمی، شریعتی، امیر کبیر، خاتمی و ... شما کتاب جامعه شناسی نخبه کشی را بخوان ببین چه بر سر نخبگان آمده.

آیا خود شما حاضر هستید که مقاله بنده را با موضوع انتقاد از رفتارهای سیستم سیاسی ایران چاپ کنید مطمئنا خیر چون ایرن مساله را من قبلا آزموده ام.
در سطح مدرسه و آموزش و پرورش هم بنده هر آنچه در توان دارم به کار گرفته ام که اوضاع بهبود یابد ولی همهمی دانیم که اصل مشکل از کجاست ولی ز باز دغدغه شما در ایجاد تحولات بنیادی از سوی نخبگان این دستگاه ارج می نهم ولی این دلیلی نمی شود که در پی گرفتن حق خود نباشند.
پاسخ + +3 0 --
محمدی 1399/12/19 - 16:57
سلام و درود
اگر معلم کنش‌گر باشد و بتواند حرفش را بزند آیا سیستم آن را تحمل می کند؟ صدای معلم آیا حاضر است مقاله ای را که مستند و علمی حاکمیت را نقد کند و به چالش بکشد چاپ کند؟
انتظار شما در حرف قشنگ است اما خودتان هم بهتر می دانید که کشور ما یک حکومت استبدادی است و این حرفها که شما می زنید که چرا معلمان تولید اندیشه نمی کنند فقط برای خوشایند سیستم است.
اگر می گوید فردا فراخوان دهید و از وزارت کشور درخواست سندیکای معلمان نمایید و انتخاب آزاد برای اعضای آن برگزار کنید و سپس کمیسیون‌های تخصصی تشکیل دهید و آن وقت خواهید دانست که آیا معلم اندیشه دارد و کنش‌گر هست یا نه؟
پاسخ + +2 0 --
علی پورسلیمان 1399/12/19 - 17:17
آقا/ خانم محمدی

درود

1- آیا مطلب را به دقت مطالعه کرده اید ؟

کنش گری در جامعه ما هزینه دارد اما می توان آن را مدیریت کرد و با حفظ " روح انتقاد " استمرار بخشید .


2- شما مقاله تان را ارسال کنید اما صدای معلم اختصاصا در حوزه آموزش کار می کند و رسانه سیاسی نیست .


3- کار رسانه ، فراخوان دادن برای تشکیل سندیکا نیست هر چند رسانه در کنار تشکل ارکان مهم " حوزه عمومی " هستند .


4- من قبلا در تشکل های معلمان بوده ام و 15 سال فعالیت کرده ام .


کار گروهی در جامعه ما الگوی مناسبی ندارد .


در این مورد و با عنوان " آسیب شناسی تشکل ها " به تفصیل نوشته ام .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 0 --
مردم 1399/12/24 - 07:23
خانه از پایبست ویران هست دوستان با این مطالب خوتان را قول نزنید واژه تازه دکتر معلمان جدا سازی معلم خیانت به معلم هست خیلی از معلمان با لیسانس 10 برابر دکتر معلمها توان تدریس حتی سواد بیشتر دارن گرفتن یک برگه از این همه دانشگاه مختلف کاری نداره متاسفانه ما بلد نیستیم از حقوق خود دفاع کنیم تقصیر را گردن دیگربی می اندازیم
پاسخ + +2 0 --
زیبا 1399/12/25 - 18:30
معلمهای ما زمان قبل ازانقلاب همگی یامدرک پنجم ابتدایی داشتندیانهایتاسیکل بودندولی باوربفرماییدسوادومعلومات آنها به مراتب بیشترازدکتراهای امروزی بود.ازهمه مهمترنحوه مدیریت واداره کلاس وتوجه به نیازهای واقعی دانش آموزان جزء خصوصیات برترآنهابود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور