صدای معلم

« اگر ساختار آموزشی از مدل های پویای جهانی پیروی کند ، یقین داشته باشید که این پویایی در همه بخش ها و عناصر و عوامل نظام آموزشی پخش خواهد شد و اثر معجزه آسای خود را نمایش خواهد داد »

رتبه بندی بی سرانجام و سودای جدید : " درجه بندی تدریس مجازی معلمان " ؟

مینو امامی/ دبیر بازنشسته

وضعیت رتبه بندی معلمان و درجه بندی تدریس مجازی معلمان

هنوز مبحث رتبه بندی معلمان ، در لابه لای اخبار روزانه در حال موج سواری است . سیری که ظاهرا از نتیجه بخشی مورد انتظار معلمان ، به دور مانده است و خود مسئولان ناتوان از تشخیص معیارهایی معقول برای تشخیص سره از ناسره جهت اجرای نهایی آن هستند. تا طرح رتبه بندی به تصویب مجلس نرسیده است ، اعتماد و اعتباری برای اجرای سالانه آن وجود نخواهد داشت . اما تاکنون آموزش و پرورش با برداشت و تصمیمات درون سازمانی ، ظاهرا ترجیح داده است تا راه گریزی در آینده برای عدم اجرای آن باقی بگذارد. این طرح برای خود مخالفانی دارد چون معیارهای اجرایی آن به نحوی مطرح می شود که گویا ، بیشتر مبلغ اضافه شده مد نظر معلمان هست ، در حالی که این طرح مدعی است که با اجرای آن به کیفیت بخشی فعالیت معلمان در حد استاد و استاد یاری دانشگاه ، نائل خواهند آمد .

وضعیت رتبه بندی معلمان و درجه بندی تدریس مجازی معلمان

معاون اول رئیس جمهور : " تا پایان بهمن ماه لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی در خصوص رتبه بندی معلمان ارسال خواهد شد و اعتبار بودجه‌ای آن نیز در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور دیده شده است " . (1)

وعده های وزارتخانه و گاه دولت و مجلس در این راستا ، ماه به ماه و توسط هر مسئولی ! مطرح می شود و حساب کار از دست رفته است . یکی اعتبار لازم برای اجرای رتبه بندی را در سال 1400 ، 8 هزار میلیارد تومان و دیگری بودجه لازم را 15 هزار میلیارد تومان تخمین می زند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور : در رابطه با رتبه‌بندی فرهنگیان ، حتی قبل از ارائه لایحه دولت به مجلس ، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دیده شد. (2)

قاسم احمدی‌ لاشکی معاون پارلمانی آموزش و پرورش : " رتبه بندی معلمان در کمیته های سه گانه دولت تصویب شده و در صورت تأیید نهایی در جلسه هیأت وزیران به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود . برای رتبه بندی معلمان ۱۵ هزار میلیارد تومان را پیشنهاد کرده ایم تا این طرح در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود ". (3)

با این همه حساب و کتاب و مدت زمانی که بیهوده هدر رفته هست و معلمان و فرهنگیان در قبال اجرای طرح رتبه بندی بلاتکلیف هستند ، در بودجه پیش بینی شده برای اجرای طرح رتبه بندی ، توافقی وجود ندارد .

درجه بندی تدریس معلمان در فضای مجازی
امروز طرح دیگری در شرایط کرونایی و با تدریس معلمان در فضای مجازی مطرح شده است که قرار است به " درجه بندی تدریس معلمان " بپردازد . طبق معمول و روال همیشگی ، وزیر آموزش و پرورش در این خصوص معیارها و ابزار لازم را شفاف سازی ننموده اند . معلمان قرار نیست با تهدید یا تحدید ، بهترین باشند ، فاکتورها و شاخص های آموزشی خود می باید با کیفیت باشند و گر نه همان کمی گرایی ، لایق وزارتخانه خواهد بود.
محسن حاجی میرزایی در این خصوص بیان داشت : " اخیرا در ورژن جدید شبکه شاد ، دسترسی به شاد از طریق نسخه وب فراهم شد . ظرفیت دیگری که فعال شده این است که به معلمان فضایی می دهد که بتوانند تدریس شان را در هر پایه ای خواستند انجام دهند و به اشتراک بگذارند . این تدریس ها درجه بندی می شود. " (4)

ظاهرا وزیر آموزش و پرورش فراموش می کنند که با چه کسانی در ارتباط هستند تا توضیحی درخور بدهند و یا تصور می کنند که معلمان به دلیل فرزانگی ، علم غیب می دانند و فقط یک اشارت کافی است . چنین برخوردهاست که موجب ایجاد سوءتفاهم مابین نیروهای صفی و ستادی می شود و طی یک سال و گاه چندین سال ، هر دو انگشت اشارت خود را به عنوان خاطی و یا مقصر ، به سوی هم نشانه می روند و خشم ، نومیدی و بی اعتمادی از سوی نیروهای صفی به اشکال گوناگون نمود عینی می یابد ، از جمله تجمعات ، اعتراضات مکرّر ، تحصن و متأسفانه گاه به زندانی شدن عده ای از معلمان برای مطالبه حقوق ایجاد شده ، منجر می شود .

وضعیت رتبه بندی معلمان و درجه بندی تدریس مجازی معلمان

بسیاری از شبکه شاد استفاده نمی کنند چون جذابیت شبکه های دیگر بیشتر از آن است . یا سرعت بسیار کم و غیراستاندارد اینترنت ، عمده ترین مشکل معلمان و دانش آموزان در فضای مجازی است. به جای درجه بندی تدریس معلمان ، به حل این مشکلات بیندیشید تا کیفیت آموزشی در فضای مجازی خود به خود و در سایه تلاش و زحمات معلمان و همراهی دانش آموزان ، فراهم شود .

بهتر است به جای این همه طرح ، جهت کیفیت بخشی امر آموزش با ارجحیت دادن به وجه کنترل و تعقیب و بازرسی از سوی وزارتخانه ، در زیربنای نظام آموزشی یعنی دو دوره مهدکودک که به تازگی سرپرستی آن از بهزیستی به آموزش و پرورش سپرده شده است و پیش دبستانی ، تغییرات لازم را ایجاد نمایید .

اگر ساختار آموزشی از مدل های پویای جهانی پیروی کند ، یقین داشته باشید که این پویایی در همه بخش ها و عناصر و عوامل نظام آموزشی پخش خواهد شد و اثر معجزه آسای خود را نمایش خواهد داد . فقط کافی است چیدمان مهره های آموزشی ، علمی و به روز باشد ، و گر نه بدون ایجاد هر نوع تغییر و تحولی در نظام آموزشی ، با آمدن بازرس ها و یا درجه بندی تدریس معلمان و یا حتی رتبه بندی معلمان ، آموزش و پرورش کشور مان با روش سنتی و ایستا ، خداحافظی نخواهد کرد . معلمان قرار نیست با تهدید یا تحدید ، بهترین باشند ، فاکتورها و شاخص های آموزشی خود می باید با کیفیت باشند و گر نه همان کمی گرایی ، لایق وزارتخانه خواهد بود.
اگر وزارت آموزش و پرورش چنین توانی ندارد امید است مجلس شورای اسلامی برای ایجاد چنین تحولی وارد عمل شود تا از هدر رفت زمان و سرمایه و نیروی انسانی ، جلوگیری نماید.

منابع:
1) باشگاه خبرنگاران جوان . جهانگیری: دولت به زودی لایحه رتبه بندی معلمان را تصویب خواهد کرد .21 بهمن 1399 .
2) ای استخدام . 22 آذر 1399 . منبع بازار کار .
3) ایرنا . رتبه‌بندی معلمان در کمیته‌های سه‌گانه دولت تصویب شد . کد خبر: 84208001 .۱۴ بهمن ۱۳۹۹ .
4) اقتصاد آنلاین . کد خبر 504383 . ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وضعیت رتبه بندی معلمان و درجه بندی تدریس مجازی معلمان

پنج شنبه, 23 بهمن 1399 13:14 خوانده شده: 708 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
امامی 1399/11/23 - 14:29
سلام
آزمون رتبه بندی نیز به مشروعیت آن منتهی نشد و صدای اعتراض و
مخالفت همکاران را بلندتر ساخت.
هیچ ابزاری برای رتبه بندی مورد انتظار خود ندارید چون زیرساخت های آن را
فراهم نساخته اید.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/11/23 - 22:19
هیچ درجه بندی ای در کار نیست. فایلهای تدریس بنده رو سرگروه استان به عنوان تدریس منتخب برای دبیرخونه فرستاده و اونا هم گذاشتن تو قسمت محتوای شاد. طی یک ماه هرکدوم بالای 5000 نفر بازدید داشته. فکر میکنید برای وزیر مهمه؟ نه. اون فقط چشمش یخچالو میبینه و گوشش آیلاندو میشنوه. خیلی که دقت کنه تدریس شیرینی های بیمارستانی رو هم میبینه.
تشکر پیشکش نمیخواهیم. حقوقامونو درست بده.
پاسخ + +1 0 --
کاظمی 1399/11/24 - 02:26
دولت ها ضعیف ترین افراد را به عنوان وزیر ا پ انتخاب می کنند.ما رتبه بندی نمی خواهیم .به اندازه کارمندان دیگر به ما حقوق ومزایا بدهید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/24 - 11:37
بالاخره کلاس‌های آنلاین مفید واقع شد؛ حمله دزدها به یک دانش آموز

در اکوادور حین برگزاری کلاس آنلاین یک عده سارق مسلح وارد منزل یکی از دانش آموزان می‌شوند. دست‌های این دانش‌آموز را می‌بندند و شروع به سرقت می‌کنند، همکلاسی‌ها متوجه می‌شوند و به پلیس اطلاع می‌دهند، پلیس نیز وارد عمل شده و سارقان را دستگیر می‌کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/24 - 11:44
خبرگزاری تسنیم :

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستار تعیین میزان اعتبار اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان در بودجه سال ۱۴۰۰ شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/24 - 14:17
سایت وزارت آموزش و پرورش

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: ظرفیت دیگری که به ظرفیت‌های شاد اضافه شد؛ ظرفیت موک است که مأموریت دارد فضایی را برای تدریس معلمان در هر پایه‌ای که می‌خواهند ارائه دهد تا محتوای خود را در معرض دید 17 میلیون مخاطب شاد قرار دهند و تدریس شان درجه‌بندی شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور