صدای معلم

« در سوگ دانش آموزان پایه ششمی که الفبا نمی دانند! آیا وزارت آموزش و پرورش از ارزیابی و کنترل پیشرفت دانش آموزان شانه خالی کرده است؟ »

فرهنگ غلط ارزشیابی در نظام آموزشی : فرهنگ یادنگیر و در رو !

مصطفی قادری / پژوهشگر مسایل تعلیم و تربیت

نتایج فرهنگ غلط ارزشیابی در نظام آموزشی و نمره دهی فله ای در آموزش و پرورش

این روزها در بسیاری از مدارس به ویژه مدارس حاشیه با دانش آموزانی در پایه های بالاتر روبه رو می شویم که نه تنها نمی توانند بخوانند و بنویسند بلکه حروف الفبا را تشخیص نمی دهند. در بهترین حالت دانش آموزانی را می بینیم که دچار ضعفهای اساسی در مهارت های پایه هستند و معلوم نیست با کدام منطقی و از چه طریقی بدون هیچ مانعی وارد پایه های بالاتر شده اند ؟

وقتی از معلمان می پرسیم که چرا این دسته از دانش آموزان بدون آموختن حروف الفبا و مهارتهای نوشتن، حساب کردن و خواندن وارد پایه های بالاتری شده اند به نوعی فشار سازمانی بر نظام ارزشیابی توصیفی اشاره می کنند، به گونه ای که اگر معلمی یا مدرسه ای تعدادی از دانش آموزان خود را از ورود به پایه های بالاتر منع کند به شدت از طرف مدیران مؤاخذه شده و دچار دردسر خواهد شد. البته بارها مدیران آموزش و پرورش این مسئله را تکذیب کرده اند ولی کتمان این موضوع در طی زمان پیامدی جز درماندگی بی پایان مدارس و معلمان در رفتار با دانش آموزان بسیار ضعیف ندارد.

نتایج فرهنگ غلط ارزشیابی در نظام آموزشی و نمره دهی فله ای در آموزش و پرورش

آیا مدیران آموزش و پرورش به این مسئله نمی اندیشند که حضور دانش آموزانی در پایه های بالاتر که نه می توانند بخوانند و بنویسند و نه مهارت های پایه ریاضی را درک می کنند و نه درس های مختلف را درک می کنند، چه عوارض خطرناک آموزشی و تربیتی در پی دارد ؟ این مسئله ضمن اینکه انرژی معلمان را درگیر می سازد باعث ظهور فرهنگ غلط ارزشیابی می شود و تثبیت فرهنگ غلط ارزشیابی عوارض خطرناکی همچون بی مسئولیتی، عادت به رکود و تنبلی، بی تفاوتی، از میان رفتن معیار موفقیت اجتماعی، از بین رفتن فرهنگ تلاش و دلسردی دانش آموزان ساعی و قاعدتا گسترش کم سوادی را به همراه می آورد.

ارزشیابی توصیفی رویکردهای روشنی برای دانش آموزان ضعیف دارد: تکرار پایه با نظر هیات ارزیابی مدرسه، تکرار درس با نظر معلم، شرکت و موفقیت دانش آموز ضعیف در کلاسهای جبرانی.
متاسفانه به دلیل فشار سازمانی که بر معلمان و مدیران مدارس حاکم است هر سه راهکار بالا تضعیف شده اند. شاید به دلیل اینکه تا کنون هیچ گونه نظام ارزشیابی ملی پیشرفت دانش آموزان در کشور پیش بینی و اجرا نشده است و ما فاقد نظام ارزشیابی برنامه درسی هستیم ؛ حساسیت مدیران نسبت به افت دانش آموزان به عنوان تنها معیار نظارت بر کیفیت یادگیری -یاددهی عمل می کند و همین مسئله فرهنگ غلط ارزشیابی موجود را که آن را می توان فرهنگ «یاد نگیر و در رو» نامید گسترش داده است.

نتایج فرهنگ غلط ارزشیابی در نظام آموزشی و نمره دهی فله ای در آموزش و پرورش

مدیران دلسوز آموزش و پرورش در حساسیت نسبت به این درد، همین بس که می توان گفت:

گسترش و تکثیر انسان کم سواد از طریق مدارس و دانشگاه ها مساوی است با گسترش فلاکت در کشور.

کانال نوفهمی در مطالعات برنامه درسی


نتایج فرهنگ غلط ارزشیابی در نظام آموزشی و نمره دهی فله ای در آموزش و پرورش

یکشنبه, 28 دی 1399 13:17 خوانده شده: 215 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
علی ادامه 1399/10/28 - 14:48
با سلام و احترام . راه اندازی مرکزی برای سنجش ملی ذیل پژوهشگاه آموزش و پرورش ازمدت ها قبل به وزارت آموزش و پرورش با هدف آسیب شناسی پیشرفت تحصیلی یا رصد آن پیشنهاد شده است .در ظاهرنبود بودجه کافی برای عدم اجرای آن توجیه می شود البته این توجیه قابل قبول نیست اما در نظر داشته باشید زیر بنای فلسفی و علمی سنجش ملی که در اکثر کشورها به جد اجرامی شود اعتقاد به پاسخگویی وزارت آموزش و پرورش آن کشور ها به پرورش دانش آموزانی اخلاق محور ، پرسشگر ،دانشمند ،خلاق و مولد است که باید در توسعه فرهنگی و اقتصادی کشورشان نقش داشته باشند بنابراین دراین کشورها با اجرای سنجش ملی مطالبات ملی از آموزش وپرورش پیگیری می شود و نظام آموزشی آن کشورها باید پاسخ گوی مطالبات ملی باشند اما در کشور ایران نه مطالبه ملی به عنوان حق الناس ونه پاسخ گویی تصمیم گیرندگان از اهمیت بر خوردار نیست و به رسمیت شناخته نمی شود . ابتدا باید سطح مطالبات ملی و تاکید بر پاسخگویی تصمیم گیرندگان براساس ضوابط قانونی و شرعی مورد تایید و تاکید قرار گیرد سپس می توان به سخن از سنجش ملی پیشرفت تحصیلی و اجرای آن پرداخت
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/10/28 - 22:42
لعنت بر فاسد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور