صدای معلم

نگاهی به وضعیت مدارس روسیه در اواخر قرن نوزدهم و وضعیت مدارس امروز ما !

« معلم های ما روز به روز کودن تر می شوند ... » ؟!

فرهاد قنبری

نگاهی به وضعیت مدارس روسیه در اواخر قرن نوزدهم و وضعیت مدارس ایران

« اگر می‌دانستید چقدر دهات روسیه نیاز به معلم تربیت شده خوب و حساس دارد! در روسیه باید مخصوصاً برای معلمین وضع خوبی ایجاد کرد و هر چه زودتر معلمی آسوده خاطر بشوند بهتر است. باید بدانیم که اگر تعلیمات عمومی برای توده های مردم اجرا نشود روسیه افول خواهد کرد و درست مثل خانه ای که از آجرهای بد ساخته شده باشد فرو خواهد ریخت. معلم باید هنرمند باشد، شغلش را دوست بدارد، اما معلم های ما مثل مسافر هستند. درس خواندن و وقتی برای تعلیم بچه‌های ما به دهات می‌روند گویی به تبعیدگاه رفتند. معلم های ما گرسنه ،خورد ، خسته و همیشه از ترس از دست دادن نان روزانه خود بر خود می لرزند. در صورتی که معلم باید اول شخص دهکده باشد.
احمقانه است به مردی که تربیت و تعلیم مردم را برعهده دارد، با چند شاهی حقوق بخور نمیر پاداش بدهیم. تحمل‌ناپذیر است که چنین کسی لباس کهنه و پاره بپوشد و از سرما بر خود بلرزد و در ۳۰ سالگی روماتیسم یا سل بگیرد. باید شرم کرد. معلم های ما روز به روز کودن تر می شوند زیرا آنها نه دوستی دارند نه تفریحی و نه مشغولیتی و نه حتی کتابی برای خواندن. تمام اینها نفرت آور است ، این مسخره کردن مردی است که کاری بی نهایت مهم و بزرگ انجام می دهد. می دانید من هر وقت معلمی را می‌بینم خجالت می کشم از شرمگین بودن او، از لباسِ بَدش خجالت می کشم و به نظرم می‌آید که بی چارگی آن معلم تقصیر من است باور کنید راست می گویم. » در این نظام آموزشی نه اکثر معلمان می دانند فلسفه آموزش و تدریس چیست و متونی که تدریس می کنند به چه دردی می خورد و نه دانش آموزان می دانند چه نیازی به این متون دارند .

( خاطرات ماکسیم گورگی از آنتون چخوف - کتاب دشمنان )

این سخنان آنتون چخوف در مورد وضعیت مدارس روسیه در اواخر قرن نوزدهم انگار شرح حال وضعیت امروز مدارس ماست. در مدارس ما معلمان مدام از وضعیت بد اقتصادی خود می نالند. بسیاری از آنها علاقه ای به این کار ندارند و بارها از زبانشان می شنویم که کار در ثبت احوال و بانک و حتی معدن را به معلمی ترجیح می دهند.

به ندرت معلمی را می توان یافت که اهل مطالعه باشد و حرف و سخنی فراتر از روخوانی و تکرار متون کسل کننده کتاب برای عرضه کردن به دانش آموزان داشته باشد. به ندرت مدرسه ای را می توان یافت که در آن یک کتابخانه ای که حداقل ۱۰ کتاب به دردبخور و ارزشمند در آن وجود داشته باشد. متون درسی اغلب به درد نخور و کسل کننده است. حقوق و درآمد معلمان کفاف مخارج زندگی شان را نمی دهد، اکثرا آنها پریشان و افسرده اند، اغلب درگیر اضافه کار و فعالیت های اقتصادی دیگر هستند و وقتی برای هنر و ادبیات و مطالعه و.. ندارند. انتخاب معلمی برای اکثر آنها از سر اضطرار است.

برخی از آنها خرافاتی و درگیر اوهامند و دانش آموزان را در جهانی خوفناک و غیرواقعی پرورش می دهند. بسیاری از آنها توانایی برقراری ارتباط و دیالوگ دوستانه با دانش آموزان را ندارند.

نگاهی به وضعیت مدارس روسیه در اواخر قرن نوزدهم و وضعیت مدارس ایران

نگاهی پادگانی به مدرسه دارند و با تحقیر دانش آموزان احساس قدرت می کنند. خود در محیط و فضایی خفقان آلود بزرگ شده‌اند و چیزی جز خفه شو و خفقان برای اداره جامعه کوچک خود بلد نیستند. دوستی و صمیمت و شوخی با دانش آموزان و یا ایجاد سر و صدا در کلاس را نشان ضعف معلم می دانند. برخی از معلمان واژه های نامناسب در کلاس استفاده می کنند و گاهی هم به زور و خشونت و حمله به دانش آموزان اقدام می کنند. البته خشونت آنها نه از سر شرارت ذاتی بلکه از سر ضعف و ناتوانی است، آنها واقعا نمی دانند چگونه باید کلاس را کنترل کنند یا چگونه دانش آموزان را به تحصیل ترغیب نمایند و یقین دارم که بسیاری از مردم که منتقد رفتار خشونت آمیز (کلامی و جسمی) معلمان هستند، اگر برای یک روز یا یک هفته در آن جایگاه قرار بگیرند یا کار خودشان یا کار چند دانش آموز به بیمارستان خواهد کشید.

این یادداشت نه از قضاوت ها یا شنیده های دیگران بلکه بر اساس تجربه و مشاهده شخصی خود از تدریس در دبیرستان های کشور است. در نظام آموزشی ما هم معلم، هم دانش آموز قربانی است. در این نظام آموزشی نه اکثر معلمان می دانند فلسفه آموزش و تدریس چیست و متونی که تدریس می کنند به چه دردی می خورد و نه دانش آموزان می دانند چه نیازی به این متون دارند.

پی نوشت :

البته بخش بزرگی از معلمان هم هستند که علیرغم تمام مسائل و مشکلات، چنان انرژی صرف کار خود می کنند که آدم به میزان علاقه آنها به دانش آموزان و تعهد و تلاششان غبطه می خورد.

کانال خرمگس

( کلیپ ویدئویی زیر را مشاهده فرمایید )


نگاهی به وضعیت مدارس روسیه در اواخر قرن نوزدهم و وضعیت مدارس ایران

دوشنبه, 15 دی 1399 22:48 خوانده شده: 374 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 -2 --
ناشناس 1399/10/15 - 23:44
مسئولین ما روز به روز احمقتر میشوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/16 - 07:29
و سپس احمقترها احمقترها را برمیگزینند
پاسخ + +1 -1 --
خانم فرهنگ 1399/10/16 - 06:36
خفقان اجتماعی وسیاسی وضعیت بد اقتصادی معلم در مدرسه ما نهلیت به جایی ختم خواهد شد که جامعه ایرانی هم به نتیجه روسیه قرن ۱۹ خوااهد رسید. مجبوری به خاطر خوشایند برخی از خرافات واوهام حرف بزنیم.
پاسخ + +4 0 --
lولياء 1399/10/16 - 07:38
با سلام به نظرم نويسنده مقاله گفته معلم ها روز به روز ... نه مسئولين ؟ !
پاسخ + +1 -2 --
رضااسد 1399/10/16 - 12:36
سلام شما که پیگیر مشکلات معلمان هستید پیگیر پرداخت حق التدریس سال تحصیلی گذشته هم باشید ممنون
پاسخ + +1 -3 --
رضااسد 1399/10/16 - 12:37
پیگیر پرداخت حق التدریس سال گذشته هم باشید
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/10/16 - 13:20
کسی نگران هیچ چیز نباشد. با تعطیلی مدارس و فلج شدن آموزش و نوع آموزش در فضای مجازی ، نسل بعدی کلا کودن خواهند شد و حتی کودن تر ازامروزی ها!
پاسخ + +2 -4 --
شهاب 1399/10/16 - 16:21
نویسنده محترم وقتی چنین برچسبی به معلم می چسبانی خودت فرزندت اطرافیانت وهمه را ناخودآگاه همان چیزحساب کرده ای معلم نجیب هست ولی نجابت هم چیزخوبی نیست بایدجنگید وحق را گرفت امروز ارزش کاریک پرستار کارمند بانک وسایر کارمندان ارزشکارمعلم بیشترشناخته می شود چرا چون دردنیای امروز باید خودت را به دیگران بشناسی ولی معلم انتظارمی کشددیگران اورابشناسند
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1399/10/16 - 17:38
مترجم یا نویسنده این مطلب، لطفا عنوان را عوض کند. این تیتر به مرور بدون نام بردن از روسیه ، در رسانه ها درز خواهد کرد. تاسف واسه ایجور گفتارها. حتی در حق معلمین روسیه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 09:17
موافقم
پاسخ + 0 0 --
A 1399/10/17 - 13:14
مخالفم
ما خود که داریم اینو حس می کنیم که روز به روز داریم کودن تر و بی سواد تر می شویم. و به مرور سواد ما به اندازه همان کتاب درسی می شود. چرا که معلم انگیزه ای برای بالا بردن سواد خود حس نمی کند.
وقتی نمایندگان مدرک به دست مجلس بعد از نمایندگی مسیرشان به سمت دانشگاه است نباید انتظار معلم باسواد داشته باشیم.
لذا خود این عنوان شامل حال ما هم می شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/18 - 09:25
بیسوادی همان احمق بودن نیست.

مترادف کودن: ابله، احمق، بلید، بی شعور، بی عقل، بی وقوف، پخمه، خر، خرفت، دنگل، ساده لوح، کانا، کم هوش، کندذهن، نادان، ناقص العقل
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/10/16 - 20:19
معلم کودن نیست ولی او را از هدفش که مطالعه و تحقیق مستمر هست دور کردن و به دنبال جمع و جور کردن زندگی فلاکت بار دواندن مانند طفلی که از شیر گرفته شود هر روز عقب مانده تر از دیروز ( گردانندگان آپ از بدو تا حال این را خواسته و میخواهند )
پاسخ + +2 -1 --
rafaury50@gmail.com 1399/10/16 - 23:22
وزارت آموزش وپرورش فعلی برداشت درستی ازشخصیت واقعی معلم ندارداگرشان وشخصیت واقعی معلم، مدنظراین وزارتخانه ونیزسیستم حاکم بودمابه جای این سیستم معیوب آموزشی فعلی، می توانستیم سیستمی بسیارقوی داشته باشیم که خروجی آن تربیت معلمانی فرهیخته، باسوادومحقق وپرمعلومات می شدکه دانش آموزانی فرهیخته وفهمیده تربیت می کردند.متاسفانه اکثریت قشرفرهنگی ماازجمله خودحقیرکه مدتی درآموزش وپرورش به عنوان معلم تدریس می نمودم "ازبدحادثه"وارددنیای معلمی شده ایم وآموزش وپرورش هم به سبب نیازبه نیروی آموزشی تنهاباگزینشی سطحی وبدون سنجش تواناییهای علمی ماراپذیرفته است لذاسطح آموزش بشدت افت کرده واین سیستم معیوب سالهاست که به کشورمان آسیب جدی زده است.
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1399/10/17 - 09:04
اسلام هر مسکری ( سُکر آور ومست کننده) را حرام کرده الکل قبلا هم وجود داشته اما کشف نشده بود زکریای رازی آن را کشف کرده و به طور خالص استخراج کرد
در شراب و دیگر نوشیدنی های مست کننده درصدهای مختلفی از الکل وجود دارد و طبق قاعده کل مسکر حرام الکل هم حرام است نه اینکه در دوران پیامبر به الکل شاره شده باشد
پاسخ + 0 0 --
A 1399/10/17 - 13:08
ببینید کاشف یعنی چیزی را که قبلا بوده و کاورش را کنار زده و شاید یه اسم داده براش. برای همین رازی را می گن کاشف الکل همانطور که مثلا ما می گیم کاشف قطب جنوب.
به نظرم این آگراندیسمان کردن و مبالغه درباره رازی باید باشد. کشف یعنی پیدا کرده است. نه اینکه ساخته اینکه امتیاز فوق العاده ای نیست که ...
پاسخ + 0 0 --
A 1399/10/17 - 13:09
این هم که میگی خالص استخراج کرد این هم نوعی مغلطه است. چرا که خالص کردن کار سخت و تخصصی نیست که از هر کسی برنیاید.
پاسخ + 0 0 --
A 1399/10/17 - 13:11
اینو باید روش کنند تو کتاب های درسی. ضمنا کلمه الکل که از عربی وارد زبان های اروپایی شده به نظر باید به زمان قبل از رازی باید برگردد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 13:19
موفق به توجیه نشدین متاسفانه.

داستان بر سر قهرمان سازی است. چه جعلی چه بادکرده چه واقعی چه اغراق شده.
لطفا مطالعه کنید ببینید فردی مانند دکتر حسابی چه قدر باد کرده اند ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 13:20
دکتر حسابی شاید بهترین مثال از باد کردن افراد و شخصیت ها برای دست دادن احساس غرور کاذب به ما باشد.
پاسخ + 0 -3 --
A 1399/10/17 - 13:05
مفید و مینیمالیستی! درود بر نویسنده این مطلب.
پاسخ + +2 -2 --
محمد باقر شیبانی 1399/10/17 - 21:25
سعی کنیم مفاخر این مملکت را از سر بی اطلاعی یا عصبانیت و تخلیهء درونی زیر سوال نبریم .لطف کنید کتاب تاریخ علم کمبریج را مطالعه کنید ببینید که با چه غرور و افتخاری از مخترعان و مکتشفان یاد می شود.امثال پروفسر حسابی و زکریای رازی و غیره جزء مفاخر ایرانند و در تاریخ ماندگار شده اند لا اقل اگر ما نمی توانیم مثل انان باشیم اما ایرانیان زیادی هستند که مانند انها شده اند و نام ایران را درجهان پر آوازه تر خواهند ساخت.تمدن ایران در تاریخ محفوظ است و امری باد کردنی نیست و یکی از مختصات تمدن بزرگ وجود مفاخر علمی آن تمدن است.و امام علی(ع) می فرمایند:"من هانت علیه نفسه فلا تامن شره"از شر کسی که به خود اهانت کند ایمن مباش.سعی کنیم قدر مردان و زنان این سرزمین را از مرده و زنده و آیندگان بدانیم .
پاسخ + 0 0 --
2021 1399/10/17 - 22:00
میشه یه منبع خارجی بدین که در ان از دکتر حسابی اسمی برده باشد. حسابی را که همه میدونند خیلی درباره اش اغراق شده. عکسش با اینشتین که دروغ بزرگی بود. شاگرد اینشتین نبوده است. اینها همه ساخته و پرداخته و تخیلات فرزندش بوده است.
پاسخ + 0 0 --
2021 1399/10/17 - 22:03
یک مثال امروزی:
آیا اطلاعاتی درباره شخصیتی مانند فخری زاده به عموم داده شد یا نه؟ ما هنوز نمی دانیم ایشان تخصصش چی بوده آیا واقعه دانشمند بوده. کجا تحصیل کرده پایان نامه اش چی بوده است. لذا هر چی کهدلمان خواست می تونیم بهش بچسبانیم
پاسخ + 0 0 --
2021 1399/10/17 - 22:04
در کتابی که ذکر کردید اگر اسمی از دکتر حسابی پیدا کردید لطفا همینجا با صفحه و جلدش یا وب سایت پست کنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 22:06
چرا خودمان را گول می زنیم؟ چند اختراع از دانشمندان ایرانی و اسلامی در مقایسه با دانشمندان اسلامی به بشریت عرضه شده است؟ این قور دحت تاثیر پروپاگاند و تبلیغات دولتی قرار نگیریم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 22:08
شاید منظورت از مفاخر احمدی نژاد، حاجی بابایی' ذوعلم ملکی ترکمن و .... ایجور اذمها است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/17 - 22:10
کمبریج هیچوقت از هیچ کدام از دانشمندان احساس غرور نمی کند و احساساتی نمیسود فقط منصفانه خدمات و کارهای تنها را بر اساس منابع معتبر ارائه مژ دهد.
پاسخ + 0 0 --
فوق لیسانس ها 1399/10/18 - 20:01
در برخی دانشگاهها مثل برخی دانشگاههای نظامی، تمامی پایان نامه ها افشا نمی شود؛ آنچه افشا می شود پایان نامه های کم ارزشتر است
بعضی از پایان نامه های لیسانس از فوق لیسانس قویتر است.
عمدا در برخی پایان نامه ها مطالبی آورده و حتی اشاره نمی شود.
فلانی چندتا پایان نامه و سمینار برای همکلاسیهایش نوشت ولی ترجیح داد آموزش محور فارغ التخصیل شود و ...
و فلانی با معدل الف در مرحله دفاع از پایان نامه، چون وزارت دفاع استخدامش نکرد از دانشگاهش انصراف داد و در دانشگاهی دیگر با معدل الف بصورت آموزش محور از همان رشته فارغ التحصیل شد
و فلانی ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 17:30
زکریای رازی اکتشاف کرده و اختراع نه؟؟ جالبه بازی با کلمات. بابا الکل را بصورت خالص و یک ماده جداگانه شیمیایی، رازی تولید کرد. هم اختراع هم اکتشاف هم ابداع. اوکی؟
پاسخ + +2 -1 --
مردم 1399/10/24 - 07:55
من معلم هستم این واقیعت هست چون روشهای جدب در اموزش و پرور ش کیلوی هست یا گله ای هست نتیجه همینه اگر مدیری یا رئیسی نتونست برادر یا فامیل خود را جای جا کند می اورد در اموزش و پرورش جا می کنه به عناوین مختلف خلوت گاه استخدام افراد بی سواد
شکل های ختلف استخدام
1. نیروی خدماتی(ابدارچی معلم- اشپز معلم - طی کش معلم ...) بعد چند سال لیسانس پولی ارایه می کنه معلم خدماتی
2. نیروی حقالتدریس معلم
3.نیروی خرید خدماتی معلم بهتر فامیل معلم
4. نیروی حمایتی معلم
5. نهضتی معلم پدر و مادر را باسواد کن معلم بشو
6. پیش دبستانی چند تا بچه نگهدار معلم شو
7. قرارداد معلم چند ساعت برای کاری اداری وارد شو بعد معلم شو
8. صنایع اموزشی معلم به اسم شرکت صنایع اموزش برو معلم شو
......

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور