صدای معلم

« اصلا مهم نیست تاریخ، مردم، معلمان و دانش آموزان، اسناد و مدارک، دانشمندان و نویسندگان و تاریخ‌نگاران، اصول و تئوری‌های آموزشی، منابع معتبر و حقایق چه می‌گویند و رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها چه مخابره می‌کنند. اگر دنیا هم به ما بخندد اهمیتی ندارد ... ما کار خود را انجام می‌دهیم »

ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی... مجاز به هر کاری هستیم!

علیرضا طالب‌زاده

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

به اسم یا برای سربلندی و پیشرفت کشور اسلامی و حفظ دستاوردها و عظمت اسلام و مسلمین و ارشاد مردم و ترویج و تبلیغ شریعت و احکام دینی و سد راه تهاجم فرهنگی شدن می‌توانیم دست به هر کاری بزنیم و هر اقدامی که مصلحت باشد را انجام دهیم. کاری به قانون و ضوابط دست و پاگیر نداریم ؛ این ماموریت و وظیفه‌ای است که به عهده ما گذاشته شده است و امکانات مادی، اهرم‌ها، نیروی انسانی و لجستیکی، توانایی‌های سخت افراری و نرم افزاری‌اش را هم به وفور در اختیار داریم.

اصلا مهم نیست تاریخ، مردم، معلمان و دانش آموزان، اسناد و مدارک، دانشمندان و نویسندگان و تاریخ‌نگاران، اصول و تئوری‌های آموزشی، منابع معتبر و حقایق چه می‌گویند و رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها چه مخابره می‌کنند. اگر دنیا هم به ما بخندد اهمیتی ندارد ما کار خود را انجام می‌دهیم. بعضی از مردم متوجه نیستند یا قوه تشخیص شان خوب کار نمی کند و از ریل و مسیر اصلی ممکن است خارج شوند. وظیفه ماست که آنها را روشن و به خط خود بیاوریم و ارشادشان کنیم و در این راه خود را مجاز و مختار به انجام هر کاری که مصلحت باشد و خود تشخیص دهیم درست است می‌دانیم.

http://www.sedayemoallem.ir/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/item/17772-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C

می‌توانیم برای نمازخوان بارآوردن شاگردانمان به هر شگرد و حیلت و حتی شعبده‌ای دست بزنیم. یواشکی دست ببریم و به زعم خود و با فرض این که از میلیون ها مخاطب کسی بویی نمی‌برد دزدکی متن یک نویسنده را دستکاری کنیم و قهرمان و شخصیت اصلی داستان را مجبورش کنیم بعد از اذان حتما وضو بگیرد و نمازش را بخواند تا از این طریق «شاید اثر عبادی و معنوی آن بر روی دانش آموز بیشتر باشد.» نویسنده حق ندارد و اصلا این حق برایش محفوظ نیست که به این موضوع اعتراض کند و اصلا نیازی به اخذ مجوز از نویسنده نیست چرا که ممکن است برایش گران تمام شود و به عواقبی مانند معدوم شدن آثارش یا محو نامش از صفحه روزگار منجر شود.

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

می‌توانیم «به خاطر اسلام» واژه‌های متن نویسنده‌ای را که دستش از این دنیا کوتاه است و دیگر در میان ما نیست و قلبش را به «آنهایی بخشیده که جنگیدند و دشمن را از خاک ما، از سرزمین‌ ما و از خانه ما بیرون انداختند» دزدکی پس و پیش کنیم و آن را به سبک خود فاخر، زیباتر و پرفایده‌ترش کنیم. مهم نیست که کسی این خلاقیت ما را کشف و به روی ما بیاورد، یا روح آن مرحوم آزرده شود یا بازماندگان او از این کار راضی نباشند. مهم تحقق اهدافی است که ما برای آموزش نسل‌های آینده در سر داریم و خرسند ساختن و راضی نگه داشتن آنهایی است که هوای ما را دارند و ما را راهبری می‌کنند و به ما خط می‌دهند.

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

ما برای قرآن‌خوان بارآوردن فرزندانمان و مصون ماندن آنها از خواندن کتاب‌های دیگری که ما دوست نداریم و نیز برای بیشتر ایدئولوژیکی کردن کتاب‌های درسی می‌توانیم آیات و احادیث و روایات را در لابه لای کتاب‌های علوم، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و حتی زبان انگلیسی بگنجانیم تا دانش‌آموزان به صورت غیرمستقیم و تصادفی بیشتر با قرآن مانوس شده و همیشه به یاد خدا باشند و به انحراف کشیده نشوند. چرا که «شما در یک نظام ارزشی زندگی می‌کنید.»

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

ما این توانایی را داریم که با تکنولوژی فتوشاپ آن ورآبی‌ها با سرکردن روسری بر سر شاعره گرانقدر پروین او را باحجاب کنیم تا با یک تیر دو نشان بزنیم: هم اجر اخروی مازاد نصیب صاحب عکس کنیم و هم دختران کم‌حجاب را تحت تاثیر قرار دهیم.

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

ما می‌توانیم برای خلق جوی سالم و شرعی و ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر در تصاویر جلدهای کتابها دخالت کنیم و دختران را از پسران در زمین بازی جدا و حذف کنیم تا زمینه برای اختلاط و معاشرت آنها با پسران فراهم نشود و به تبع آن بتوانیم فساد را ریشه‌کن یا به حداقل رسانده باشیم. بازی پسربچه‌ها و دختربچه‌ها زیر درخت و دور از چشم دیگران اصلا در یک نظام ارزشی معنی ندارد. ما سنگ تمام می‌گذاریم و برای مبارزه با خصم زبون قادریم مردان بی‌ریش در تصاویر را به زیبایی هرچه تمام تر ریشدار و ریشه‌دار کنیم.

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

در کنفرانس‌ها، سمینارها، کنگره‌ها و مصاحبه‌ها نظرات مخالف را بر نمی‌تابیم. ما ماموریت داریم با صرف بودجه‌های کلانی که در اختیار داریم وبسایت‌هایی مشابه و به سبک و سیاق و شکل و شمایل وبسایت‌هایی که هر روز اخبار تفرقه‌آمیز و دروغین را به خورد مردم می‌دهند خلق کنیم تا با آوردن ادایشان آنها را مفتضح و دروغ آنها را برملا کرده باشیم. در دنیای ما حوادث باید آن طور که ما می‌خواهیم و قلبا دوست داریم، اتفاق بیافتند نه آن گونه که در دنیای خارج اتفاق افتاده است.

این در اختیارات و جزو وظایف ماست، اصلا در شرح وظایف ما آمده است که شخصیت‌ها و موضوعات دلخواه خود را در کتاب های درسی وارد کنیم و یا شخصیت‌های تاریخی را آن طور که دلمان می خواهد و به مصلحت است هایلایت کنیم و خدمات آنها را فربه‌تر و سنگین‌تر نشان دهیم. ما شاعران، نویسندگان و هنرمندان خاص خود را وارد کتاب‌ها می‌کنیم و هر کس را که ظاهر و قیافه، طرز فکر و گرایش، اثر، شعر و نوشته‌اش به مذاق ما و دوستانمان خوش نمی‌آید یا «در دایره نظام ارزشی ما قرار نمی‌گیرند» به به عبارت دیگر به «فصل ادبی ما نخورند» می‌گذاریم کنار و وقعی به انتقادها و سروصدایی که می شود نمی‌نهیم. مهم نیست دانش آموز چه قدر این اشعار و نوشته‌ها را دوست دارد یا با آنها رابطه برقرار می کند.

برای «حفظ کیان نظام ارزشی» و مقابله با دشمن و کوری چشم مخالفان و مبارزه با استکبار می‌توانیم متن‌ها، نقل قول‌ها، شعرها و تاریخ را جور دیگری بنویسیم و خدمات منفی کشورهایی را که دوست خود می‌انگاریم در کتاب‌های درسی تعدیل کنیم و وقایع تاریخی را آن طور که خود می‌خواهیم و تشخیص می‌دهیم سازمان داده و بگنجانیم تا بتوانیم به پیشرفت، آبادانی و توسعه کشور کمک موثری کرده و قدم‌هایی اساسی برداریم.

 تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

 ما مجاز هستیم برای سالم نگه داشتن جامعه از آسیب های اجتماعی و خلق ذهنیت منفی از خصم و برای جلوگیری از تهاجم فرهنگی، تصاویر و نوشته‌های کتاب‌های خارجی را که وارد کشور می شوند تغییر دهیم یا دستکاری و حذف کنیم و متن آنها را به میل خود انتخاب و در ترجمه شفاهی و نوشتاری آنها اعمال نظر کنیم. مخصوصا در بازگردانی خاطره‌ها می‌توانیم آن چه را دلمان می‌خواهد می‌بود بنویسیم و برای دانش‌آموزانمان بازنویسی کنیم.

 تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

متخصصان و کارشناسان ما ناشی نیستند و در کار خود حرفه ای عمل کرده و خبره هستند و مو را از ماست بیرون می‌کشند. آنها می توانند حتی آهنگ‌ها و آثار هنری و عکس‌ها را بازخلق کرده و نسخه خاص خود را تولید کنند. حقوق مولف و عکاس برای ما محلی از اعراب ندارد و اصلا سوغات غرب است و این ور آب به درد نمی‌خورد و اعتباری ندارد! ما هر تصویر و منبعی را که میلمان کشید می توانیم از فضای مجازی دانلود کرده و در کتاب های درسی بگنجانیم.

در دنیای ما حوادث باید آن طور که ما می‌خواهیم و قلبا دوست داریم، اتفاق بیافتند نه آن گونه که در دنیای خارج اتفاق افتاده است. روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و گزارشگران باید آن چه را که به نفع ماست و ما می‌خواهیم مخابره کنند و بنویسند و دوربین‌ها از زاویه ما و آن چه را که ما دلمان می خواهد ثبت و ضبط کنند یا رویش زوم کنند. قلم ها باید باب میل ما بنویسند چرا که این در تخصص ماست و ما بهتر تشخیص می‌دهیم که چگونه کشور و ملت را به سر منزل مقصود برسانیم. ما حتی می‌توانیم هر کسی را وادار کنیم تا هر چه را ما می‌خواهیم جلوی مردم بگوید.

 تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

فیلم ها و کتاب ها باید در خدمت و در خط اهداف ما باشند و بر اساس سلایق ما تولید شوند. هر که با ماست درها و چشمه‌های رفاه و آسایش را برایش باز می‌کنیم و می‌تواند از خوان نعمت گسترده و مائدهای زمینی که برایش مهیا کرده ایم کمال استفاده را ببرد، اما هر که برماست ...

ما این مجوز را داریم که موضوعات دلخواه و مطالب خاص خود را در کتاب های درسی بگنجانیم و بیانیه‌ها و شعارهای خود را روی جلدهای کتاب‌های درسی چسبانده و  حوادث تاریخی را در تریبون‌هایی که در اختیار داریم به نفع خود تفسیر کنیم و برای روشنگری، آن چه را که به مصلحت می‌دانیم به سمع و نظر مردم برسانیم.

ما قادریم به سان سری فیلم‌های ماتریکس آن چه را تشخیص می دهیم و به صلاح است در ذهن و مغز مردم بارگذاری کنیم تا مطابق میل ما رفتار کنند و آن چه را که ما می خواهیم بگویند و به ذهن بسپارند نه آن طور که دیگران روایت می کنند یا اصل قضیه حکایت از آن دارد.

برای جامه عمل پوشاندن به اهدافی که در پیش رو داریم ما می‌توانیم صادقانه هر چیزی را تکذیب کنیم، تقیه کنیم، مباهته کنیم و به صورت شفاف راستش را نگوییم. خائن و خادم و خدوم، قاتل و مقتول و سارق و مسروق جاسوس و ضدجاسوس را ما تعیین می‌کنیم. چرا که باور داریم هدف مقدس و حفظ آن چه داریم انجام این اعمال را توجیه می‌کند.

ما می توانیم حدیث، داستان، حکایت و روایت درست کنیم، به آنها شاخ و برگ بدهیم، اغراق و مبالغه کنیم و کسی هم اعتراضی نکند و اگر اعتراضی هم بکند زود پشیمان شود. راوی و نقال ما دستش باز است. نظر و عقیده مردم محلی از اعراب ندارد. نه اینکه مردم را احمق و نادان فرض کنیم بلکه بیشتر مردم و عوام زود گمراه و از راه بدر می‌شوند و از قوه تمیز ضعیفی رنج می‌برند و زود تشخیص خود را از دست می دهند و لذا این وظیفه ماست که آنها را به هر وسیله ممکن که در دسترس داریم هدایت و ارشاد کنیم و متوجه اشتباهاتشان بکنیم.

انسان‌ها زود از راه راست منحرف می‌شوند، ما مجاز هستیم با دوربین هایمان به خصوصی ترین جای افراد سرک بکشیم، تلفن ها و نوشته ها و رفتارشان و رفت و آمدهایشان را زیرنظر داشته و کنترل کنیم.

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

مهم نیست دیگران درباره ما چه می‌گویند و چه قضاوتی درباره ما دارند ما ماموریت داریم و کار خود را خوب انجام می‌دهیم و شاید اصلا ربطی به کسی ندارد. آیندگان و تاریخ با عبرت گرفتن از آنچه ما انجام داده‌ایم درباره ما قضاوت خواهند کرد و با الگوبرداری از شیوه‌های ما تحسین‌های خود را نثار ما خواهند کرد. آنها هرگز خدمات ما به کشور را فراموش نخواهند کرد و آن را سینه به سینه برای نسل‌های بعد نقل خواهند کرد. برای مصلحت و حفظ نظام آن چه در توان داریم و از دستمان برمی آید به سبک و شیوه خود انجام می‌دهیم و مجاز و قادر به هر کاری هستیم و انجام می دهیم. هم آدم‌هایش را داریم و هم قدرتش و هم ابزارش را. از آن گذشته سند و نقشه راهی با عنوان «سند تحول» دست ما را باز گذاشته است و تمام اقدامات ما تحت لوای این سند قابل توجیه و تفسیر است.

اعتقاد راسخ و ایمان کامل داریم و صدرصد مطمئن هستیم که نسخه‌ای که ما داریم و برای توسعه و پیشرفت می‌پیچیم بهترین است. راه صواب و صراط مستقیم این است. این استراتژی و سیاست راهی است به گلستان و مسیری است که به اتوپیا و آرمانشهر و آن مدینه فاضله وعده داده شده ختم می شود. دروازه‌های توسعه و پیشرفت به زودی به روی ما لبخند خواهد زد و به زودی دشمن را به زانو در خواهیم آورد. این است کیمیا و سعادت ابدی!

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تحریف کتاب های درسی و ردپای دولت پنهان در کتاب‌های درسی

دوشنبه, 24 آذر 1399 17:21 خوانده شده: 972 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -8 --
ناشناس 1399/09/25 - 00:05
همه این تغییرات خزنده جهت دار و از روی برنامه است. به هیچ وجه تصادفی یا بر اساس علم و تخصص و بر اساس نظریات کارشناسی شده و بی طرفانه نیست. این دیگه اظهر من الشمس است. با این کارها کشور را به لجن و گنداب خواهند کشاند. فقط اموزش و پرورش نیست. یک نمونه بسیار کوچک اش را در مجلس شاهد بودیم که چطور به خاطر دو سه بیت شعر هیاهوی بسیار برای هیچ کردند. از زور بیکاری یا برای تمرین بلند کردن صدا و پاره کردن خرخره و مثلا انقلابی بودن ... خدا به داد ما برسه.
پاسخ + 0 0 --
همکار 1399/09/25 - 22:19
سازمان پژوهش وبرنامه ربزی آموزشی درحال حاضر ضعیف ترین و ذلیل ترین دوره خود در چهل سال بعد از انقلاب را سپری می کند و در واقع هیج برنامه ای ندارد .
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 01:01
کاش یه کم ذوق داشتند و به اون بچه کوچولو روسری و سربند به او بزرگی را فتوشاپ نمی کردند. شرم باد بر شما! بی سوادی و احمق فرض کردن مردم هم حدی داره آخه.... کاملا تابلوست و خیلی ناشیانه اون وصله ناجور را بر سر اون طفل معصوم گذاشته اند. آیا تحت تاثیر .... بوده اند؟ خدا می داند.
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 02:06
همواره یک بیمار هستی در برابر مصلحت اندیشی یا بیماری یا ... دیگران
اگر اینان اشتباهات و قصوراتی دارند تو چرا اشتباه می‌کنی؟ مریض و بیماری
.....(کرواتت) را چرا پنهان کرده‌ای؟ میخواهی بگویی از سردی هوا بوده است
دولت پنهان == کروات پنهان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 13:16
حالا چرا به کراوات نویسنده گیر داده ای! حرف حسابت را بگو!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 13:22
اینی که شما متوجه کراوات شدی دیگه نمیشه گفت پنهان. مگر اینکه قبلا به شما گفته باشند. کراوات برای سردی هوا نیست! برای قلقک دادن و تحریک شماست که درون و ذهنیات خود را بیرون بریزید تا خلق ببنید و بدانند که ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 14:49
چرا اشتباهاتشو گوشزد نمی کنی مسلمان؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/25 - 16:38
کروات زدن حتما از دیدگاه برادر بزرگوار اشکال شرعی داره !!!حق گفتن خاطر بعضی ها را ازرده میکند چون به پنهان ها وصل هستند.
پاسخ + 0 0 --
پزشک متخصص 1399/10/09 - 14:16
سلام دکتر
میشه علایم این بیماری را واضح تر بگین. ضمنا عوارض و نشانه ها و روش درمانش هم لطف کنید
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/09/25 - 10:21
گفت داری چی کار می کنی؟ جواب داد دارم کمانچه می زنم. گفت پس چرا صدا نداره؟ جواب داد صداش فردا صبح در میاد
این صدای کمانچه ادم هایی مثل محی الدین بهرام و حضرت اقا ذوعلم و ... است که الان داره میاد. البته بیچاره ها اینا هم تقصیر ندارند .... واسه نونه ماموریم و معذور
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/25 - 11:02
هولوکاست را میشه خاشا کرد!
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:21
فاطمه جمال پور در یادداشتی با عنوان «پشت پرده دستکاری کتاب‌های درسی در ایران چیست؟» نوشت:

«پیشتر نیز در مواردی دیگر "لشکر اسلام" به داستان نادر ابراهیمی اضافه و واژه "ملا" از حکایت‌های ملانصرالدین حذف شده است، "آخوندک" به "راهبک" تغییر یافته است و بر تن عریان دهقان فداکار که پیراهنش را برای نجات قطار درآورده و آتش زده بود، لباس کرده‌اند و تصویر دختران را از جلد کتاب ریاضی بریده‌اند.

از علی ذوعلم، روحانی ۶۵ ساله، به‌عنوان "جراح" آموزش‌وپرورش نام برده می‌شود. کار تدوین سند برنامه درسی ملی، سال۱۳۸۴، با تشکیل دبیرخانه‌ای در دفتر او آغاز شد. نتیجه جراحی او اخباری است که تاکنون سه‌بار وزیر آموزش‌وپرورش را وادار به عذرخواهی و واکنش کرده است.»
پاسخ + 0 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:25
بقیه یادداشت خانم جمال پور:
«یکی از معلمانی که طی این سال‌ها به شورای تألیف کتب درسی دعوت شده بود می‌گوید: "وقتی به این شورا توسط یکی از اساتید دانشگاه دعوت شدم، کتاب زبان انگلیسی جدید در حال تدوین بود. استادم به من توصیه کرد بهتر است با چادر بیایی. هنگام ورود فکر کردم اشتباه وارد شده‌ام، چون از حدود ۱۲ نفر حاضر در جلسه، هفت‌تایشان معمم بودند. در مجموع من و یک معلم دیگر با ظاهر معمول در آن جلسه بودیم."
پاسخ + +1 -5 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:28
جمال پور در ادامه می نویسد:

«پس از جنجال‌ها درباره حذف اسم پادشاهان و نام خلیج‌فارس از کتب درسی، آقای ذوعلم در مهر ۸۸ استعفاء کرد. در اردیبهشت ۹۲ به دستور مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ابلاغ شد.

در این سال‌ها محی الدین بهرام محمدیان که او هم معمم است، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بود. او درباره اضافه شدن مطالبی درباره محسن حججی به کتاب‌های درسی گفته بود:
«"براساس برنامه کلی وزارت آموزش و پرورش، تقویت هویت اسلامی - ایرانی و انقلابی در محتوای کتب درسی اعمال می‌شود."

آقای ذوعلم در دی ماه ۹۷ در سمتی بالاتر به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگشت تا مأموریت ناتمامش را در سازمانی به سرانجام برساند که به گفته آیت‌الله خامنه‌ای، قلب آموزش‌وپرورش است.»
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:29
آقای ذوعلم در بهمن ۹۸ با دفاع از حذف انتگرال از کتاب های درسی گفت: "باید اینها کنار بروند تا جا برای مهارت و سبک زندگی باز شود. می‌خواهیم به حیات طیبه، ارتقاء و تعالی هویت دانش‌آموزان برسیم."
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:32
خانم چمال پور یادداشت را با این مطلب به پایان می برد:

«حسن ملکی، قائم‌مقام سابق علی ذوعلم، در اردیبهشت ۹۹ به‌عنوان رئیس جدید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معرفی شد. حسن ملکی نیز جز در اسلامیزه‌شدن کتب درسی عزمی نداشته و از تألیفات او می‌توان به برنامه‌ریزی درسی پیش‌دبستانی با رویکرد اسلامی، هویت دینی برنامه درسی، تعلیم و تربیت اسلامی اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس جدید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: "برنامه درسی ما باید کریمانه پیام شهادت را دنبال کند."

هر چند آقای ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به ایلنا گفته است که در پی اعتراض نویسنده‌ها، متن تغییریافته به همان متن قبلی و اصیل خودش بازگردد، اما تاکیدات رهبر ایران و مسئولان آموزش و پروش همچنان بر اجرای اسناد تحولی برای بیشتر اسلامی کردن متون و نظام آموزشی است.

مشخص نیست که این روند تا کجاها پیش خواهد رفت و آیا بازهم سند برنامه درسی "ملی" تحریفات تازه‌ای را بدون توجه به حق مولف رقم خواهد زد؟»
پاسخ + +1 -2 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:36
هیچ چیز عوض نشده است: ملکی، ذوعلم، محمدیان ... همه عین هم هستند. اگر فشار افکار عمومی و شبکه های اجتماعی نباشد ملکی پررنگ تر از آن دو تای قبلی به شخم زدن کتاب های درسی ادامه می داد.
داره چه اتفاقی می افته تو حیطه آموزشی؟ خوشبین نباشیم هیچ اتفاق خاصی در خصوص کتاب های درس رخ نخواهد داد.
پاسخ + +1 -3 --
A 1399/09/25 - 20:44
خنده دارترین تغییرات به نظر این حقیر:

حذف واژه "ملا" از حکایت‌های ملانصرالدین
تغییر "آخوندک" به "راهبک"
پوشاندن پیراهن بر تن عریان دهقان فداکار در حالی که که پیراهنش را برای نجات قطار آتش زده بود،

یاد اون مفسر و گزارشگر بی بدیل رادیو افتادم که به خاطر استفاده از اصطلاح «توپ ملاخور میشه!» در جریان تفسیر یک مسابقه ورزشی فوتبال برای همیشه از صدا و سیما اخراج شد. خوش شانس بود. دهه هاست در یکی از کشورهای اروپایی روزگار به خوشی م گذراند. هر کجا هست خدایا به سلامت دارش.
.....
پاسخ + 0 -6 --
A 1399/09/25 - 20:45
اسم بامسمایی داده اند به ذوعلم:
جراح آموزش و پرورش!

البته شابد ایشان تقصیری نداشته باشند و فقط ماموریت و وظیفه محول شده به خود را انجام داده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/26 - 09:03
جراح سهمیه ای و رانتی! باید می گفتن دکتر هانیبال لکتر فیلم سکوت بره ها!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/03 - 08:21
قصاب آموزش و پرورش!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 19:35
دکتر آقازاده هم ایشان را زلزله 7 ریشتری برای آموزش و پرورش می داند!
پاسخ + 0 0 --
sage 1399/10/05 - 20:23
چرا نمی گید صادق خلخالی آموزش و پرورش!
پاسخ + +3 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:47
یکی از معلمانی که طی این سال‌ها به شورای تألیف کتب درسی دعوت شده بود به خانم جمال پور می‌گوید:

"وقتی به این شورا توسط یکی از اساتید دانشگاه دعوت شدم، کتاب زبان انگلیسی جدید در حال تدوین بود. استادم به من توصیه کرد بهتر است با چادر بیایی. هنگام ورود فکر کردم اشتباه وارد شده‌ام، چون از حدود ۱۲ نفر حاضر در جلسه، هفت‌تایشان معمم بودند. در مجموع من و یک معلم دیگر با ظاهر معمول در آن جلسه بودیم."
پاسخ + +2 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:47
او می‌گوید:
"کتاب پایه هفتم فعلی بود، یعنی اولین مواجهه دانش‌آموزان با زبان انگلیسی در آموزش رسمی کشور. در این مقطع معمولاً کتاب زبان با کلمات آسان کاربردی شروع می‌شود و بعد مکالمات کوتاه می‌آید. اما در تألیف جدید کلمات عجیبی انتخاب شده بود. اولین کلمه galaxy، به معنی کهکشان، بود؛ پرسیدم دلیلش چیست؟ جواب دادند: این کلمات انتخاب شده‌اند تا عظمت و قدرت خداوند را به بهترین شکل نشان دهند. ما باید در همه جنبه‌ها این را به بچه‌ها یادآوری کنیم. در مورد اولین مکالمه کتاب طبعاً دو کاراکتر مرد در حال احوال‌پرسی بودند. سلام علی، سلام اکبر، حالت چطوره؟ خدا رو شکر. تنک گاد. من گفتم: انگلیسی‌زبان نمی‌گوید تنک گاد. می‌گوید تنک یو، ممنونم. گفتند: نه، ما می‌خواهیم آموزش شکرگزاری را به بچه‌ها یاد بدهیم."
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:58
حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:
«متن قصه‌های مجید در سال آینده به همان متن اصلی نویسنده تغییر خواهد کرد.»

دکتر مطمئنی که تا سال آینده بر صندلیت خواهی بود و اوت نخواهی شد؟
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1399/09/25 - 20:59
باباجون چرا حاشیه میری آخه. بچسب به «حیات طیبه».
پاسخ + +1 -5 --
ناشناس 1399/09/25 - 21:01
شمه ای دیگر از یادداشت خانم جمال پور:

«یک معلم فعال صنفی: درباره آنچه طی سال‌های اخیر به‌عنوان تحریف و تغییر محتوای کتب درسی شاهد بودیم، باید بگویم کتابی در مدارس تدریس نمی‌شود، مگر اینکه از اصول و برنامه‌های سند برنامه درسی ملی پیروی کرده باشد. آموزش پرورش بنیادی‌ترین مرجع برای ترویج اندیشه‌های جمهوری اسلامی است و باید تحریف و تغییر کتب درسی را بر اساس سند توسعه ملی تحلیل کنیم. سندی که سه اصل بنیادین آن ترویج اندیشه‌های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مهدویت است و هر آنچه در این سه اصل نگنجد، متأسفانه در حال حذف از کتب درسی است و سال‌های آتی شاهد حذف‌های بیشتری خواهیم بود."»
پاسخ + 0 0 --
یا مهدی 1399/09/26 - 09:22
چرا نباید درباره مهدویت صحبت کرد؟ میلیاردها و میلیاردها برای کنگره جهانی مهدویت خرج می کنند که چی؟ بروندادش چی است؟
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/25 - 23:01
شاید یک علت تغییر نام آخوندک به راهبک این باشد که این نام یادآور عملیات آخوندک (Operation Praying Mantis) امریکایی علیه نیروی دریایی ایران و انهدام دو سکوی نفتی ایران و غرق کردن ناو سهند ( یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های ناوگان ایران ) و از کار انداختن ناو سبلان و به شهادت زساندن شمار زیادی از نظامیان ایران در این عملیات باشد
علت دیگر: شاید به آخوندها بر می خوره که اسمشون برای یک حشره که حشرات زیان‌آور برای کشاورزی و باغداری را شکار می‌کنند. گذاشته شده است. اما فراموش نکیم که از نظر تاریخی آخوندک ها با پوزش راهبک ها قبل از آخوندها وجود داشته اند.
از ویکیپیدیا:
Mantis واژه‌ای در زبان یونانی به معنای پیغمبر است. برای تأکید بر این معنا در زبان انگلیسی، گاه نام این جانور را با صفت «نیایشگر» همراه و آن را Praying Mantis می‌خوانند
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/09/25 - 23:06
بی طرفانه اگه قضاوت کنیم این تغییرات احمقانه و بچگانه به نظر می رسد. جالبه با این همه بودجه و قدرت و زر و زور که دارند یه کار کوچک را بلد نیستند. راه بی شمارب برای تبلیغ و ترویج چیزی وجود دارد. علت اصلی اش این است که متخصصشو را ندارند. یعنی یه سری آدم ها را دوروشون جمع کرده اند که درسته است که کت و شلوار و پیراهن سفید می پوشند عنوان دکتر و فوق دکتر و استاد یدک می کشند اما بالا او چیزی که بهش سر می گن با چیزهای مفید و تخصصی پر نشده است.
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/09/25 - 23:08
شاید دهقان فداکار تتو داشته رو تنش. برای همین لباس برایش پوشانده اند.

هیچ وقت این آدم ها ..... خود را از سازمان پژوهش و برنامه ریزی برنخواهند برداشت. چرا بردارند ....
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1399/09/26 - 00:06
چرا عکس نویسنده عوض شد؟
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/09/26 - 00:09
سلام

دوست عزیز ناشناس

تعویض عکس در جهت " شفاف سازی " و " اقناع مخاطب " صورت گرفت !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 -5 --
کران 1399/09/26 - 09:12
این واژه «سخیف» تو ادبیان فارسی برای نامیدن این تغییرات واژه مناسبی است.
پاسخ + +4 -1 --
کران 1399/09/26 - 09:20
باید در آموزش و پرورش اون معدود آدم هایی که تخصص دارند سواد کافی در حیطه تالیف کتب درسی و برای اینها کار می کنند و بله قربان گو هستند را هم سرزنش کنیم! اینها هم آدم های ترسویی هستند که صدایی ازشان درنمیاد برای حفظ مقام تن به هر ذلتی می دهند.
پاسخ + +3 -1 --
یا مهدی 1399/09/26 - 09:23
انصافا هدبند پروین اعتصامی حرف نداره!
پاسخ + +1 -1 --
صراط 1399/09/26 - 09:29
به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس جدید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: "برنامه درسی ما باید کریمانه پیام شهادت را دنبال کند."
این جمله رییس جدید دیگه واویلاست. اصلا میشه اینو توضیح بده که یعنی چه. یعنی در تمام کتاب های درسی تصاویر فهمیده، حججی، فخری زاده، سلیمانی، ..... را باید چاپ کنیم .... یا سوالات فیزیک و شیمی را با موضوعات مروبط به حال و هوای شهادت این عزیزان طراحی کنیم.
پاسخ + +2 -2 --
سکولاریسم مفید است 1399/09/26 - 10:55
خدایا این معادله مذهب و ایدئولوژی منهای آموزش و پرورش مساوی چی میشد؟ اگر این مذهب را به صورت آزمایشی از برای مدتی از نظام اموزش کنار می داشتند چی میشد. ....
پاسخ + +3 -1 --
سکولاریسم مفید است 1399/09/26 - 10:57
جای بسی امیدواری است که به تدریج برنامه ایدئولوژیکی این اساتید داره با شکست مواجه می شه. واقعیت این است که اینان چیز دندان گیری برای ارائه ندارند.
پاسخ + +1 -2 --
نمازخوان 1399/09/26 - 11:05
من مانده ام سلسله جنبان این برنامه های مسخره و سخیف کی است؟ مطمئنم راه های بهتری برای نمازخوان کردن دانش آموزان هست. به نظرم فرداست که این متخصصان خبره بودجه ای برای دادن پول نقدی به دانش اموزان در نظر بگیرند. مثلا نماز ظهر مبلغ صد هزار تومان به حساب هر دانش اموز واریز بشه. مطمئن باشید که صف های فشرده در مدارس برای نماز تشکیل میشه که .... مگر اینان فقط در قید و بند حفظ ظاهر نیستند؟ دقیقا مثل اون اخوند سفیر که می گفت برای هر اروپایی بی دین ۵۰۰ دلار به من بدهید تا مسلمانشان کنم
پاسخ + 0 -3 --
نمازخوان 1399/09/26 - 11:10
دست بردارید از کارا! مملکت را به فقر و فلاکت کشاندید با این اقداماتتون. بلد نیستید. تمام! هنوز تو دهه ۶۰ به سر می برید که تنها یک کانال بود و هر چی می گفتند وحی منزل بود و همه قبول می کردند. متاسفانه شما موندید تو اون دهه اما مردم بروز شدند و متوجه داستان شدند. اگر این تغییرات در کتاب های درسی اون موقع بود احدی بو نمی برد ... یاد باد ان روزگاران چه لذتی می کردید ...
پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1399/09/26 - 15:37
آخر این که نمیشه ما هر چیزی را دلمان خواست تو ابگوشت بریزیم و هر پسماند و غذای بیات را به خورد جماعت بدیم. ذره ای هم به شعور مردم و دانش اموز احترام بزاریم. بیچاره هیلاری کی و کجا این چرندیات را نوشته ... از کجا اوردین این خزعبلات را و به اسم کلینتون جا زدید؟ شرم و حیا هم چیز خوبی است که شما ندارید.
چرا از مترجم صدایی درنیامد؟ من و تو بخوبی میدونیم به خاطر اینکه می دونه درافتادن با اینها یعنی اجر شدن ....
حیاتی گوینده تلویزیون دیدیم ...
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/09/26 - 15:38
در ادامه تغییرات و دستکاری‌های کتب درسی، ‎اینبار عکس مقبره کوروش از کتاب عربی یازدهم چاپ ۹۹ حذف شده است. پروانه ایزدخواست با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به این موضوع پرداخت.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/09/27 - 00:25
جدیدترین شاهکار سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی:

آموزش و پرورش این بار انوشیروان عادل را حذف کرد در کتاب فارسی سوم دبستان صفحه ۵۷، داستان انوشیروان دادگر و پیرمردی که درخت گردو می‌کاشت با حذف نام «انوشیروان ساسانی» چاپ شده است.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/27 - 00:30
شترسواری که دولا دولا نمیشه: چرا مدارس را به حوزه علمیه تبدیل نمی کنند؟ از این کارا راحت می شن.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/09/27 - 00:31
بهشون بر می خوره که صفت دادگری مال یه نفر دیگری که تو سیستم اینها نیست بدهند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/09/27 - 07:35
قابل هضم نیست. آخر چه طور میشه یکی بشینه یه لغت با پیشینه تاریخی را با آن مغز معیوبش به لغت دیگری عوض کند. این باعث هرج و مرج نمیشه؟ الان که به معمم ها بیشتر ملا می گویند تا آخوند!
پاسخ + 0 -2 --
ناشناس 1399/09/27 - 07:40
وقتی تصمیم و تقدیر بر این قرار گرفته باشد که کشوری را از بیخ و بن به فقر و فلاکت بکشانند فقط فقر اقتصادی نیست بلکه به فقر اموزشی و فقر فرهنگی هم دامن می زنند.
پاسخ + +2 0 --
شاعر حکومتی 1399/09/27 - 09:02
ساده لوحانه است اگه فکر کنیم که وزیر و رییس فعلی سازمان پژوهش از این داستان ها خبر نداشته اند. دکتر ملکی خود معاون این سازمان بوده است. اما فشار عموم و رسانه ها باعث شده که وزیر و ملکی برا رواداری و ادای مثلا مدیر فعال را درآوردن و حتی حفظ پست خود قول بدن که متن ها را سرجای اولش برگردانند. جالبه که عده ای از دست اندرکاران سازمان از این تغییرات دفاع و آنها را توجیه می کنند. چه اشکالی داره ده شعر از شاعران درباری می ذارید یک شعر هم از یک شاعر مستقل بزارید.
پاسخ + +1 -2 --
ناصر 1399/09/27 - 09:08
خیلی حسودی می شه که چرا انوشیروان دادگر بوده است. اصلا اشتباه شده! دادگری فقط خاص پیامبران و امامان و جانشینان برحق آنها و آن کس که ما تعیین می کنیم است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/09/27 - 14:52
این تبعیض نیست که از بین هزازان شهید حرم فقط نام حججی باید بره سر از کتابا دربیاره؟ جای بررسی داره!
پاسخ + 0 0 --
COVID-20 1399/10/05 - 08:13
یه پیشنهاد سازنده به متخصصان زبده و کارشناسان باتجربه سازمان پژوهش و دفتر تالیف:

بالای هر صفحه کتاب درسی عکس و اسم یک شهید شاخص با آیه ای از قرآن قرار دهید. قرآن ۶۲۳۶ آیه دارد. صفحات کتاب هم زیاد است. میشه یک آیه را دو سه بار استفاده کرد.

پیشنهاد دیگر: می توان در آخر هر جمله کتاب درسی به جای علامت نقطه از صلوات استفاده کرد. یعنی همینکه که دانش آموز جمله را تمام کرد یک صلوات بفرسته. اگر علامت سوال باشه از الله اکبر و اگه کامل باشه از مرگ بر امریکا و برای علامت تعجب از مرگ بر ضد ولایت فقیه!

پیشنهاد آخر: به جای پایه های تحصیلی از نام امامان استفاده کنید. مثلا پایه اول را به نام امام اول و تا آخر ...

خیلی کارا میشه کرد ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:27
تمبری که برای یادبود شهید فخری زاده چاپ کردند پر از فرمول های شیمی غلط بود. اینو دانش آموزا کشف کردند. البته این شهید بزرگوار فیریکدان بود ...
پاسخ + 0 0 --
راهبک 1399/10/06 - 14:46
پیشنهادات حرف نداره. تو از اونها خبره تری! هم از ذوعلم هم از ذی علم و هم از ذاعلم واردتری؛
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/27 - 14:57
وقتی نظامی ها وارد سیاست و اقتصاد میشن تعجبی نداره که روحانیون هم تو حیطه اموزش و پروش وارد بشن.
همانطور که نتیجه دخالت تنها نتایج فلاکت باری ببار اورده جولان معمم ها در اموزش و پرورش هم نتیجه اش را به روشنی می بینیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/28 - 11:53
نظامیان دیپلم ردی با مدرک دکترا و فوق دکترا!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/09/28 - 12:26
سیاهکاری های سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی
مولفان: محی الدین ذوعلم ملکی.
پاسخ + +1 0 --
دانش 1399/09/28 - 12:27
چیز بدتر و فلاکت بار از این است که فکر کنیم این کارها برای پیشرفت و خدمت به کشور است.
پاسخ + +2 0 --
دانش 1399/09/29 - 09:51
مگر فقط بیل و کلنگ برای شخم زدن یه کشور نیاز است. این اقدامات سخیف و خنده دار خود به سان بلدوزری عمل می کند که کیان و هستی یک کشور را بر باد می دهد.
پاسخ + 0 -3 --
دانش اموز 1399/09/29 - 09:58
از اولش هم وارد کردن روحانیون به کارهای آموزشی و اجرایی در مدارس و دانشگاه ها یک اشتباه محض بود. با گذشت زمان بی حاصل بودن این برنامه اثبات شد. اینکه اینان چیزی برای ارائه ندارند. حتی وارد شدنشان به سیاست هم همینطور. بحث بر سر تخصص است. اینان نه از دیپلماسی سررشته ای دارند نه از مدیریت نه از برنامه ریزی اموزشی و ..... تنها کاری که خوب تخصص دارند و خیلی نون و آب دار است برایشان دشمنی با امریکا و غرب و اسرائیل است. این هم داری مشتری هایش را از دست میده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:26
قدرت آن قدر زیر زبان اینها مزه داده که مطمئن باشید قرن ها با ما همراه هستند. با آموزش ما با سیاست ما با اقتصاد ما.
پاسخ + +6 0 --
حسيني 1399/09/29 - 10:35
كروات تان را حذف كنيد بعد مقاله بنويسيد .در فرهنگ وتمدن ايران كراوات نبوده .خودت برعكس عمل مي كني
شماهم به نوعب با ظاهري غير ايراني فرهنگ وشكوه ايرانيان را حذف كرده ايد.
پاسخ + 0 0 --
منصف 1399/09/29 - 14:47
از کت وشلوار و پیراهن و قاشق و چنگال و صندلی و نیمکمت و تختخواب و دوچرخه و خوردو و آموزش و مدرسه و دانشگاه و ... بگیر الا آخر. کدومش تو فرهنگ و تمدن ایران و اسلام بوده است. عمرا اگه بتونی یه اختراع درست و حسابی از ایران و مسلمانان مثال بیاری. اگه بود که کتاب های درسی پر بود از ... همه و همه مال غرب است. مثلا فکر می کنی اون کت و شلوار که می پوشی، یا اون عینک که می زنی مال تمدن ایران است؟ یا مال تمدن اسلامی است؟ بهتر نیست اینقدر تمدن تمدن نکنیم!
اصلا این ظاهری که ما داریم فکر می کنی کت و شلوار را از قرن ها پیش ایرانی ها درست کرده اند. آن چه ما درست کرده ایم پارچه ساده بدون دوخت بوده است که روی دوشمان می انداختیم به عنوان عبا!
در فرهنگ و تمدن ایران بفرمایید چی بوده است
تا خلق همه بدانند؟ پس با کت و شلوار غرب منهای کراوات ما ظاهر ایرانی-اسلامی داریم و با کراوات ظاهری غیرایرانی. منظورت همین بود؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/29 - 14:49
عزیز دل برادر آخر چیزی تو فرهنگ و تمدن ایران بوده مگه؟
پاسخ + 0 0 --
سلام 1399/09/29 - 14:53
فرهنگ و شکوه ایرانیان! چرا خودمان را گول می زنیم؟ دستاوردهای این فرهنگ چیست؟ اختراعان بی شمار؟ آثار فرهنگی ماندگار؟
هر کشوری درباره فرهنگ و تمدن باشکوهشان صحبت می کنند اما واقعیت چیست؟
پاسخ + 0 0 --
حسنی 1399/10/01 - 07:46
واقعا
اما این سایت صدای معلم جهت داره
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/10/01 - 10:00
آقا / خانم حسنی

سلام

برای ادعای خود دلیل ارائه کنید .

پایدار باشید .
پاسخ + +3 -2 --
داود 1399/09/29 - 14:25
بسیار عالی وآموزنده بود. فقط از نظر دستوری زبان فارسی برای مذکر ومونث صفت یکسان بکار می رود شاعره غلط است.وباید شاعر نوشته شود. برهمین سیاق مرحوم ومغفور و...
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1399/09/29 - 20:23
با سپاس از داود عزیز برای ذکر این نکته و با پوزش از خواننده ها برای این خطای دستوری.
داود نکته ای به من یاد داد. زنده باد بر او!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/29 - 22:21
البته این یک نکته است یعنی رعایت دستور زبان فارسی ولی ما در عمل گاه برای مفهوم بودن یا معلوم بودن تو فاز عربی می زنیم مثلا میگیم شاعره گرامی
و این بدین معناست که چون اسمش را بکار نبرده ایم خواسته ایم زن بودن او را به دلیلی مشخص یا تا حدودی مشخص تر کنیم مثلا
با تشکر از شاعره ای گرامی
با تشکر از خیّران و خیّره گرامی
پاسخ + 0 0 --
Alireza 1399/09/30 - 16:34
ممنون! به نکته ظریف و هوشمندانه ای اشاره کردید که حاکی از دانش دقیق و وسیع شما در ظرافت ها و پیچیدگی های زبان است.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/09/29 - 20:14
مهدی بهلولی، کارشناس مسائل آموزش و پرورش و آموزگار با سابقه ریاضی درپاسخ به این پرسش‌های خبرنگار ایرناپلاس گفت: به طور معمول باید کتاب درسی را مجموعه‌ای از متخصصان حوزه‌های گوناگون بنویسند و تهیه کنند. برخی از متخصصان درباره گرافیک و شکل‌ها نظر می‌دهند، افرادی از زاویه برابری جنسیتی کتاب را بررسی می‌کنند؛ باید همه این نظرها در تالیف کتاب درسی وجود داشته‌ باشد.
وی افزود: گاهی با برخوردهای سطحی و زننده مواجه می‌شویم؛ حتی از متن توئیت وزیر نیز متوجه می‌شویم که انتظار چنین کاری را نداشته، یعنی این رفتار آنقدر غیرحرفه‌ای بوده که نشان می‌دهد آن‌گونه که باید، بر کتاب‌های درسی نظارت وجود ندارد.

کتاب‌های درسی می‌توانند به فراخور زمان، هم‌راستا با نظر مخاطبان و متخصصان اصلاح و تکمیل شوند؛
پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1399/09/29 - 20:15
بهلولی درباره سازوکار اصلاح کتاب‌های درسی در کشورهای پیشرفته توضیح داد: یکی از مشکلات در ساختار آموزش‌وپرورش این است که کتاب‌های درسی در ایران انحصاری است. دولت یک کتاب درسی را مشخص می‌کند و همه مدارس باید از همان کتاب برای تدریس استفاده کنند. در واقع، برخی اقداماتی انجام می‌دهند که عواقب آن گریبانگیر دانش‌آموزان خواهد شد.
پاسخ + +1 -4 --
ناشناس 1399/09/29 - 20:17
این آموزگار ریاضی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، فقط از یک کتاب درسی استفاده نمی‌شود و شورای مدارس حق انتخاب کتاب مناسب برای دانش‌آموزان را دارند، افزود: کتاب‌های درسی در شوراهایی که متشکل از معلمان و متخصصان این حوزه، تالیف و تشکیل می‌شوند؛ به طور حتم در همه کشورهای جهان معلمان نقش زیادی در نوشتن کتاب درسی دارند. اگر معلمان در نوشتن کتاب درسی در ایران نقش داشته باشند، براساس تجربه و شناخت دقیق از این بخش، رویکرد روانشناختی نیز به جلد کتاب‌های درسی خواهند داشت.
پاسخ + +1 0 --
زیبا 1399/09/30 - 00:21
حقیرفکرمیکنم مولفان حال حاضرکتابهای درسی علاوه برتحت فشاربودن ازسوی جریانی خاص درموردتدوین ونیزتغییرمحتوای کتب درسی بسیارسراسیمه وباعجله اقدام به تدوین این کتب درچندسال اخیرنموده اندبدون درنظرگرفتن تواناییهای دانش آموزان مقاطع مختلف واصولا بدون توجه به نیازهای واقعی دانش آموزان کتب درسی راتدوین نموده اندکه یکی ازبی ریخت ترین وپراشتباه ترین کتابهای درسی درطول تاریخ آموزش وپرورش ایران می باشندبانگاهی به سابقه علمی نویسندگان کتب درسی درحال حاضرمشخص میشودآنان مدارکشان راازروشهای تندخوانی ونیزپژوهش محوردریافت کرده اندوازمحتوای کتابهایی که نوشته اندمعلوم میشودکه دارای سوادنازلی بوده اندوازتوانمندیهای دانش آموزان ایرانی اصلاآگاهی نداشته انددرحالیکه درنظام قبلی آموزش وپرورش که درقبل ازانقلاب شکل گرفته بودکتب درسی مطابق باذائقه ونیازهای دانش آموزان تدوین شده بودودانش آموزانی بسیارباسوادوپرمعلومات تربیت می شدندایکاش نظام قدیم آموزش وپرورش همچنان پابرجابودبه این دلیل که نظام پرازایرادفعلی قادربه برآورده کردن نیازهای جامعه دانش آموزی نمی باشدونیازبه اصلاحات اساسی دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 15:42
ژیبای عزیز

به نکته قابل تاملی اشاره کردین. تالیف کتب درسی خود حیطه و فیلدی گسنرده در آموزش می باشد. اصول و تئوری های مخصوص به خود را دارد. همچنین متخصصان و کارشناسان خاص در این حیطه در کشورهای مدرن تربیت می شود. اما در این گوشه جهان در جزیره متروکی که با جزایر همسایه تعاملات قطره ای دارند مهم این است که ما برای بزرگداشت شهید خود از کتاب های درسی مایه می گذاریم برای قدردانی از آنها که جنگ کرده اند از دانشگاه مایه می گذاریم. برای ترویج دین از کتاب درسی سواستفاده می کنیم. یعنی همه چیز از علم و .... زیر پا می گذاریم تا آن هدفی که در ذهم ماست را به جلو ببریم.

نکته دیگر اینکه وقتی یک معلمی را برای همکاری در یک کتاب درسی دعوت می کنند مجبور است هر چه دیکته کردند انجام بدهد. در غیر اینصورت آدم های زیادی در صف هستند جای ایشان را پر کنند چرا که جو حاکم جو علمی نیست که علم و مستندات و حقایق حرف اول را بزند. این وضعیت باعث شده که آنهایی که واقعا سواد و علم و تخصص دارند تن به این کار ندهند و عرص برای آدم های کم استعداد و کم سواد باز شود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 15:48
نکته بعد: ایدئولوژی و سیاست بلایای خانمان سوزی هستند که بر سر آموزش و پرورش ما نازل شده اند. تجسم فرمایید یکی از مولفان اعتراض کنه که دیگر زمان درج داستان شهید فهمیده گذشته است چرا که ترویج خودکشی است. خود بهتر می دانید که چه بلایی سرش میاد ....

در آخر این نکته را هم یادآور بشوم که یک حلقه بسته یا مافیا مانند در هر حیطه ای درست شده که هرکس را به آن راه نمی دهند. سازمان پژوهش آدم های خودش را داره و به سختی یک متخصص و باسواد بتونه به این حلقه نفوذ کنه مگر اینکه آنقدر کوچک بشه و مثل ذرات خود سازمان بشه که بتونه از فیلترهای ریز آن عبور کنه. یا حتی فرهنگستان. برای مثال کسی از حدادعادل سوال می کنه که داری چیکار می کنی؟ نگاهی به کتاب زیست شناسی دهم و یازدهم و دوادهم بیاندازیم ببنید چه بلایی بر سر اصطلاحات آورده اند. خدا از سر تقصیرهایشان نگذرد. میتوکندری صدساله را چی براش درست کرده است. عین یک کودک شلوغ که با گل آدمک درست می کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 15:53
نیازسنجی در سازمان اصلا محلی از اعراب نداره! همش میگن سند نقشه راه است. سند با آن اصطلاح کذایی «حیات طیبه» تمام راه را بسته و همه چیز به مقدس مآبی و حفظ ظاهر مرتبط ساخته است. و بدتر اینکه هرکس هر کاری را که می خواد انجام بده می تونه با سند توجیه کنه.
دانش آموز امروز با دانش آموز دیروزی که عکس شهید را می زد تو اتاقش زمین تا آسمان فرق داره دانش آموز امروزی بیشتر می فهمد و به خوب دست اونا رو میخوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 15:56
مگر ما کتاب آمادگی دفاعی و معارف و هدیه را نداریم چرا تمام این مسایل ایدئولوزیک را اونجا جمع نمی کنند؟ چرا دست از سر آموزش و پرورش بر نمی دارند؟ مگر بودجه حوزه علمیه کم است که روحانیون برای تدریس ادبیات فارسی باید بیان تو آموزش و پرورش؟
مدرسه مگر چقدر ظرفیت دارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 15:59
اسم زیبای شما را به اشتباه تایپ کردم. این خود می تواند مثالی از تالیف شتاب آور کتب درسی باشد. به محض این که فردی ترور می شود یا شهید می شود اقایان با عجله دست به کار می شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 16:11
متاسفانه با گسترده شدن رسانه ها و در دسترس قرار گرفتن منابع معتبر به تدریج نادرست بودن بعضی از داستان ها مانند داستان شهیده فهمیده یا داستان آیت الله کاشانی و روایت ها و حکایت های که در کتاب خای درسی نقل می شود و نیز تحریف خاطره هایی از نوع خاطره هیلاری کلینتون برای همگاه عیان می شود.
پاسخ + +1 0 --
مربی 1399/09/30 - 00:22
مطمئن باشید که این لیست باز است و از این نوع شاهکارهای سازمان پژوهش باز هم میشه تو کتاب های درسی پیدا کرد.
پاسخ + +2 -6 --
داود 1399/09/30 - 08:30
درود بر جناب اقای طالب زاده آزاداندیش ومتواضع وفرهیخته
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 18:47
همه این ها را از روی عکس فهمیدید یا متن؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:24
کنفوسیوس:

ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است. :)
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 16:16
آن شاهوار مروارید حقایق، آن علامه دهر، آن که علوم شرق و غرب را در زیر بال داشت و آن لولو یکتا در علم شیخ الشیوخ عالم العلو حاج ذوعلم الام در چه پستی هستند؟
و آن عالم بی همتا و ملک المتکلمین محی الدین محمدیان که همه را به یاد محی الدین عربی می اندازد در چه حیطه در آموزش و پرورش مشغول کار هستند.

خدایا این دو عزیز خدمات ریادی به کتاب های درسی کرده ان هر کجا هستند یارو و یادرشان باشئ و از چشم زخم دشمنان نگهشان دار.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/02 - 17:19
با رد مهر بر پیشانی، تسبیح بر دست، دعا بر لب، ... دارین کتاب درسی تالیف می کنیم. هر این سه عزیز که بر صدر سازمان پژوهش جلوس کرده اند اثار مهر بر پیشانی دارند ان وقت انتظار داریم که مثلا دکتر ملکی از مسیری که براش معین کرده اند منحرف شود. یک دستور العمل به همه داده می شود و باید بر اساس ان دستورالعمل جلو برند در غیر این صورت ....
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/01 - 16:20
بالاخره همه در هر وظیفه و جایی که هستند همکاری های لازم را می کنند تا این کشور را به منجلاب بکشند و وظیفه شان را خوب انجام می دهند. سازمان پژوهش هم انصافا خوب عمل می کنه یعنی حتی از دشمن ترین دشمن ابران هم خوب عمل می کنه. از ماست که بر ماست!
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/01 - 16:34
بیچاره پروین را چه بروزش آورده اند؟
آنکه سرش را با لچک و هدبند پوشانده اند
اختر چرخ ادب پروین است.
گرچه جز تلخی از ایام ندید
......
پاسخ + +1 0 --
کلاس درس 1399/10/01 - 19:40
سازمان پژوهش حداقل در یک چیز دخالت دارد: هدر دادن بودجه زبان بسته.
پاسخ + +2 0 --
کلاس درس 1399/10/02 - 00:25
در صدر اخبار امروز:

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برای تبلیغ درباره شخصیت و زندگی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران که ۱۳ دی پارسال به‌دست آمریکا کشته شد، «رادیوی مقاومت» را به زبان فارسی راه‌اندازی کرده است.
کتاب های درسی که جای خود دارد!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/02 - 00:43
ضروری است که واژه سازی سخیفانه و مضحک فرهنگستان و اقدامات دارودسته جناب حدادعادل هم در کتاب های درسی جلوی چشم مردم آورده شود تا همگان بدانند چه کسانی برای ما برنامه ریزی می کنند و مغز متفکر آموزش بچه های ما هستند.
پاسخ + 0 -3 --
امام زمان 1399/10/02 - 17:23
هیچ کتاب درسی را نمی توان یافت که از تیغ ایدئولوژیکی بودن درامان مانده باشد. حتی سوالات هم ایدئولوژیکی شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/02 - 21:40
سال ۷۳ جلسه امتحان خرداد ماه
ماده درسی ریاضی دوره متوسطه
قطر عمامه ای .......
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/02 - 22:56
جالبه این ایدئولوژی یه موسسات هم کشیده شده است. سوالات قلم چی را که بچه می دن یه نگاه بکنید. سیستماتیک همشون دستوشو تو یه کاسه است. هوای همدیگه را دارند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/03 - 12:11
مثال برای سیستم باینری: سیستم باینری که با صفر و یک نشان داده می شود یک مبنای دوتایی است. یعنی از دو حالت خارج نیست. ....
پاسخ + +2 0 --
مدرس آزاد 1399/10/02 - 17:54
هر فرد یا سیستمی که در جذب نیرو در این وزارتخانه از حقیقت دور شد نتیجه‌اش تربیت بی رنگ و بو یا شور شد!! آنگاه در دود نقد این تربیت یافتگان کور شد!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/02 - 22:58
غم انگیزتر این است که آنهایی که اینکارها را می کنند فکر می کنند دارن خدمت بزرگی به کشور و آموزش می کنند. درد این است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:22
اینان ایمان راسخ دارند که این اقدامات درست و به حق است. یعنی اون جهل مرکب که می گویند همین است.
پاسخ + +1 0 --
صبح بخیر 1399/10/03 - 10:02
تا تکلیف علم و شرع در آموزش و پرورش روشن نشود وضعیت کتاب های درسی از این هم بدتر خواهد شد یا باید متخصصان کار را بر عهده بگیرند یا متشرعین و روحانیون. اگر سالها هم بشینیم و شعار دهیم که این دو همدیگر را تایید می کنند سخنی به گزاف گفته ایم. در عمل هم می بینیم که این دو در طول تاریخ در عرض و مقابل هم قرار گرفته اند. از گالیله تا سازمان پژوهش همیشه این طوری بوده. بیا با هزاران دلیل و اصل علمی ثابت کن که گنجاندن و بمباران کردن دانش آموز با آیات و احادیث سر هر صفحه کتاب درسی آنها را از دین گریزان خواهد کرد و علم روانشناسی در این مورد اطلاعات زیادی می دهد. کی بهت گوش میده؟ اگه گوش ندن ایرادی نداره اما ممکنه یه لگد هم نثارت کنند و بندازنت بیرون ...
پاسخ + 0 -1 --
صبح صادق 1399/10/03 - 15:49
این نظام ایدئولوژیکی خودش را تو حلقوم صلاحیت های تدریس هم حقنه کرده. اگر تحصیلکرده هاروارد هم باشی وقتی احکام نماز میت را بلد نباشی به درد این نظام نمی خوری و نمی تونی تدریس کنی و باید جل و پلاست را جمع کنی و جای خود را کسی بدهی که سهمیه داره ریش میزاره نماز می خونه مسجد میره و تنها چیزی که براش اهمیت نداره و فاقد ان است تخصص و کاری است که انجام میده ...
پاسخ + 0 0 --
جی لو 1399/10/03 - 21:54
وقتی کودک ایرانی رو دیوار اتاقش عکس های مینیون، اسپایدرمن، هری پاتر، و ....را زده و دانش آموز دبیرستانی کتاب هایی را در اینترنت می خونه که اجازه چاپ ندارند و آخرین آهنگ های روز غرب را گوش میده ایا اندکی تامل لازم نیست که ببینیم پس نتیجه برنامه های تبلیغی ما روی دانش اموز چیست.
وزارتخانه در طول این سالها پر شده از ادم هایی که تنها هنرشان دروغ و دغل و تظاهر و مجیزگویی و .... تخصص و سوادشان را هم می دانیم در چه سطحی است.
پاسخ + 0 0 --
جی لو 1399/10/04 - 08:47
محمد پارسانسب که از مؤلفان کتاب‌های درسی است با بیان این‌که در جریان کامل حذف متون کتاب‌های درسی نیست، می‌گوید: هر بلایی می‌خواهند سر کتاب‌های درسی می‌آورند و برای‌شان مهم نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 08:48
این استاد دانشگاه و مؤلف کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی در گفت‌وگو با ایسنا، در پی انتشار فهرستی با عنوان «حذفیات کتاب‌های درسی ادبیات فارسی» که در فضای مجازی دست‌ به دست می‌شود و از حذف شعر و داستان‌هایی از ادبیات کلاسیک و معاصر و جایگزینی متن‌ها و نام‌هایی دیگر حکایت دارد، با بیان این‌که به صورت کامل در جریان نیست و با مطالبی که در فضای مجازی منتشر شده مطلع شده است، اظهار کرد: ما آن زمان فقط کتاب را تألیف کرده‌ایم و دیگر ارتباطی با سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی آموزشی نداریم. به تعبیر خودشان کتاب را خریده‌اند و هر بلایی که دل‌شان می‌خواهد سر آن می‌آورند. آن‌ها به صورت صفحه‌ای برای تألیف کتاب قرارداد می‌بستند و بعد رابطه مولف با سازمان پژوهش قطع می‌شد. خودمان چندین‌بار به آن‌ها گفته‌ایم این شیوه غلط است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 08:50
پارسانسب در ادامه متذکر شد: درست است که کتاب‌ها به اصلاح و بازنگری نیاز دارند، اما بهترین کسی که می‌تواند کتاب‌ها را اصلاح کند، مؤلف آن است، که این اتفاق نیفتاده است. کتاب‌ها را دست یک‌سری افراد که به عنوان کارشناس هستند، داده‌اند و آن‌ها هم هرکاری دل‌شان خواسته با کتاب‌ها کرده‌اند. اخیرا حتی عنوان کتاب‌ها را هم عوض کرده‌ و کتاب دیگری ساخته‌اند. ما مؤلفان در جریانش نیستیم؛ البته من به سهم خودم در جریانش نیستم، زیرا هیچ ارتباطی با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ندارم، نه از ما می‌پرسند و نه نظرخواهی می‌کنند و نه اطلاع می‌دهند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 08:51
پارسانسب درباره آسیب‌های حذف این شعرها و داستان‌های ادبیات کلاسیک و معاصر بیان کرد: کتاب درسی مجموعه‌ای منسجم است که با هدف خاصی نوشته می‌شود؛ ابتدا اهداف تعریف و جهت‌ها مشخص می‌شود و بر اساس این اهداف، متون انتخاب و درس‌ها چیده می‌شود. تنظیم متون کتاب درسی از یک نظم صوری و درونی پیروی می‌کند. طبیعتا زمانی که درس‌ها را جابه‌جا یا حذف می‌کنند قائل به این نظم و نظام نیستند و هر اتفاقی بیفتد فرقی نمی‌کند و بالاخره وقت دانش‌آموز به نحوی پُر می‌شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 08:53
این استاد دانشگاه (محمد پارسانسب) و مؤلف کتاب درسی در پایان تأکید کرد: متن‌هایی را برایم ارسال کرده بودند که چه چیزهایی حدف شده است. واقعا دقیق در جریان نیستم و نمی‌دانم. باید کتاب‌های‌مان به‌روز شود، اما این به‌روز بودن به معنای بی‌نظمی، شلختگی و پریشانی نیست. به‌روز بودن یعنی اقتضائات زمانه را درنظر گرفتن، اما مثلا شعر و ادبیات کلاسیک را نمی‌توان کنار گذاشت. باید متن‌هایی تولید شود. وقتی متن‌های جایگزین را دیدم موجه شدم به کسانی متعلق است که هنوز تمرین نوشتن می‌کنند و کتابی ننوشته‌اند و متن‌های‌شان در کتاب‌ها آمده که این متن‌ها جالب نیست. ما باید فرهنگ و پیشینه فرهنگی خودمان را به بچه‌ها منتقل کنیم. اما نمی‌دانم راهش کجاست و بچه‌ها کجا باید سراغش بروند و با آن آشنا شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 09:04
از ابوالفضل بهرام‌پور مولف کتب درسی قرآنی و دینی هم یادی بکنیم. آن که در مورد اعتراضات آبان ۹۸ و نحوه برخورد با معترضان گفت "طبق آیات قرآن دستگیرشدگان اخیر باید در همان نقطه جنایت در جلوی چشم مردم زجرکش شوند."او سپس به ترجمه و تفسیر آیه ۳۳ سوره مائده در قرآن پرداخت و گفت که دستگیرشدگان باید "زجرکش" شوند، "به دار آویخته شوند." او همین‌طور از "قطع دست و پا" و تبعید به عنوان احکام اسلام برای "محاربان" نام برد و گفت: "نفی بلد نه به شیراز، در وسط دریا که آنجا در یک کشتی قراضه زندگی کند تا بمیرد."
او به ترجمه و تفسیر آیه ۳۳ سوره مائده در قرآن پرداخت و گفت که دستگیرشدگان باید "زجرکش" شوند، "به دار آویخته شوند." او همین‌طور از "قطع دست و پا" و تبعید به عنوان احکام اسلام برای "محاربان" نام برد و گفت: "نفی بلد نه به شیراز، در وسط دریا که آنجا در یک کشتی قراضه زندگی کند تا بمیرد."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 09:04
ابوالفضل بهرام‌پور در ترجمه و تفسیر کلمه "یُقَتِّلُ" گفت که معنی این کلمه کشتن نیست بلکه "زجرکش کردن" است. او در تعریف این عمل به "قطع دست و پا خلاف یکدیگر" اشاره کرد و سپس با ذکر روایتی از زمان پیامبر اسلام به "درآوردن چشم و کشتن" دشمنان پرداخت. او گفت: "این حکم کسانی است که در اختیار مایند. در جلوی چشم عموم [باید اجرا شود ] که اونها که منتظر دستور آمریکا هستند به دار آویختن آنها را به چشم ببینند."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 10:58
مدیر گروه تألیف کتاب درسی ادبیات فارسی: «وقتی شما در یک نظام ارزشی زندگی می‌کنید، برای حفظ کیان آن موظف‌اید بین دو متن، آن را انتخاب کنید که به اعتقادات و باورهای نظام نزدیک باشد.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 10:59
حسن ذوالفقاری، استاد سرشناس ادبیات و مؤلف سابق کتاب‌های درسی، رویکرد جدید گروه تألیف را «افراط در ترویج مباحث ارزشی و انقلابی و دینی» وصف کرده و گفته است: «در کتاب سال دوازدهم، شش متن فقط شعر و داستان جنگ است و چندین درس از ادبیات انقلاب اسلامی که می‌شود حدود نیمی از کتاب. خود انصاف دهید آیا این زیاده­‌روی نیست؟ آیا این کار نقض غرض نیست؟»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:00
حسن ذوالفقاری که نامش در شناسنامه کتاب‌های درسی ادبیات همچنان به‌عنوان یکی از مؤلفان و گاه عضو شورای برنامه‌ریزی درج می‌شود، در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرده است که فقط از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۴در این باره مسئولیت داشته و از آن زمان به بعد نه‌تنها در تألیف و تغییر و تعویض و حذف متون نقشی نداشته که بارها درخواست کرده‌ است نامش را حذف کنند، «چون نه ساختار کتاب‌ها مورد تأیید من است، نه محتوا و نه نظام ارزشی معیوب حاکم بر کتاب‌ها».
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:02
یک رونامه نگار اعتقاد دارد که حذف داستان‌های منصور حلاج یا حسنک وزیر تاریخ بیهقی از ادبیات کلاسیک و نبودنِ هیچ ردی از آثار صادق هدایت، غلامحسین ساعدی، محمود دولت‌آبادی، سیمین دانشور و یا بزرگ علوی در بخش ادبیات معاصر ناشی از نگاه سیاسی حاکم بر «برنامه درسی ملی» و پیرو آن روند تألیف کتاب جدید است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:03
در این زمینه حسن ذوالفقاری معتقد است کتاب‌های درسی ادبیات فارسی «وجاهت علمی ندارند» و دلایل آن را علاوه‌بر «افراط در مباحث ارزشی»، چنین برشمرده است: «هیچ‌یک از کارشناسان ثابت بخش ادبیات تحصیلات رشته زبان و ادبیات فارسی ندارند. دو این‌که از شورای برنامه‌ریزی نیز هیچ‌گاه استفاده نشده و همواره زینت‌المجالس بوده‌اند.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 12:16
این دیگر فاجعه است!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:04
حسن ذوالفقاری پشت صحنه تغییرات کتب درسی را این‌گونه روایت می‌کند:

«پشت صحنه این تغییرات و صحنه‌گردان این تحولات همان دلواپسانی هستند که بی‌آن‌که خود بینش ادبی داشته باشند، صرفاً با نگاه‌های خشک و تعصب‌آمیز، کتاب درسی را به جریده و رسانه تبلیغاتی بدل کرده‌اند و برخی کارمندان وظیفه‌شناس نیز مجری این فرامین شده‌اند.»
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:04
حسن ذوالفقاری:
«هیچ کشوری با زبان و ادبیات و مفاخر خود این رفتار را نمی‌کند که ما می‌کنیم»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:06
عادل برکم، کارشناس حوزه آموزش و پرورش، در چند توئیت نوشته بود که برخی مطالب مربوط به «جنایات تاریخی روسیه در ایران» از کتاب فارسی ۲ پایه یازدهم حذف شده‌اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:10
حافظ موسوی اعتقاد دارد که باید از این که معدودی از شعرهایی که مردم دوست دارند در کتاب های درسی گنجاند شده است تعجب کرد، چرا که نگاه تهیه کنندگان کتاب های درسی نگاه سیاسی و ایدئولوؤیکی است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:12
موسوی میگه که نسل جدید خودشون میگردند و این ادبیاتی که جایشان در کتاب هایدرسی خالی است می یابند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 11:14
حافظ موسوی علاوه بر اینکه که نگاه تدوین کنندگان را نگاه سیاسی و ایدئولوژیکی می خواند اقدامات آنها را گامی به عقب تلقی می کند.
پاسخ + +1 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:20
خمیدرضا حاجی بابایی در سال 90 گفت:

«تحول بنیادین در آموزش و پرورش یک بحث کلیدی و اساسی است که حوزه های علمیه در آن نقش تعیین کننده دارند.»

حاجی بایایی تاکید کرد: «در بخش تدوین کتب درسی هیچ کس متخصص تر از حوزه های علمیه نیست.»
پاسخ + 0 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:26
مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دفتر تالیف کتب درسی:

«کتاب درسی ابزاری است تا دولت بتواند به اهداف و خواسته های خود برسد، بنابراین در هر برهه باید شرایط و ویژگیهای مدنظر دولت را داشته باشد.»
پاسخ + 0 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:27
در جنگ ایران و عراق به‌عنوان یکی از رویدادهای پس از انقلاب بیش از ۲۰۰ هزار نفر از نیروهای ایرانی کشته شدند، اما گروه تألیف کتب ترجیح داده است «شعری ضعیف» از یک شاعر نزدیک به دفتر رهبری را درباره محسن حججی موضوع درس دانش‌آموزان قرار دهد.
پاسخ + 0 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:28
حسین قاسم‌پور مقدم: «جایی نیاز داشتیم شهید محسن حججی را مطرح کنیم و این بر حافظ و سعدی اولویت داشت»
او می گوید: «وقتی موضوع شهید و شهادت پیش می‌آید، ما نمی‌توانیم بگوییم که شهید حججی را در درس‌ها نمی‌آوریم».
پاسخ + 0 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:29
حسن ذوالفقاری پشت صحنه تغییرات کتب درسی را این‌گونه روایت می‌کند:
«پشت صحنه این تغییرات و صحنه‌گردان این تحولات همان دلواپسانی هستند که بی‌آن‌که خود بینش ادبی داشته باشند، صرفاً با نگاه‌های خشک و تعصب‌آمیز، کتاب درسی را به جریده و رسانه تبلیغاتی بدل کرده‌اند و برخی کارمندان وظیفه‌شناس نیز مجری این فرامین شده‌اند.»
پاسخ + 0 0 --
ساقی 1399/10/04 - 11:57
یک مثال زنده و ملوس از این لواپسان متعصب ابوالفضل بهرام‌پور است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 12:14
برداشتی واقع بینانه و دقیق. افرادی که با ادبیات و علم و دانش بیگانه اند و ماموریتشان چیز دیگری است.
پاسخ + 0 0 --
حوزه 1399/10/04 - 11:32
از رسانه ها:

علی ذوعلم، رئیس پیشین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش نقش اساسی در تغییر محتوای کتاب‌های درسی داشت
علی ذوعلم در کنار سمت‌هایش، معاون مؤسسه پژوهشی حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز هست که مسئولیت تأمین محتوای سایت خامنه‌ای، تولید کتاب از سخنرانی‌های خامنه‌ای و تربیت پژوهشگر در این زمینه را بر عهده دارد.

بر اساس گزارشی که سال گذشته منتشر شد، این سازمان همچنین در حال برنامه‌ریزی برای گنجاندن مطالب ضدآمریکایی در کتاب‌های درسی است و آقای ذوعلم با اعلام این‌که کارگروهی برای این کار تشکیل داده، گفت در یک بازه دو، سه ساله این پروژه به نتیجه خواهد رسید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 18:09
دکتر محرم آقازاده، دکترای برنامه ریزی درسی در سال ۱۳۹۷ سالی که حجت الاسلام ذوعلم بر صندلی سازمان پژوهش جلوس فرمودند در مقاله ای با عنوان
چرا حجت‌الاسلام علی ذو‌علم زلزله‌ای برای آموزش‌و‌پرورش است؟
هوشمندانه وضعیت فعلی و اینکه امدن ذوعلم چه عواقبی خواهد داشت را پیش بینی کردند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 18:11
دکتر آقازاده در این مقاله می نویسد:

"اگر سؤال طرح شده دقیق‌تر طرح شود باید گفت، حجت‌الاسلام علی ذو‌علم زلزله‌ای برای آینده دانش‌آموزان و نسل آیندۀ جامعه است(ذوعلم خودشان هم به این واقف هستند و در مصاحبه همشهری آنلاین می‌گویند: برنامۀدرسی ملی تحولی اساسی است وچارچوب فعلی نظام تعلیم‌و‌تربیت کشور راتحت‌ تأثیرقرارمی‌دهد.13 بهمن 1386). مصداق عینی مدعا عملکرد ایشان در سمت پیشین و در مقام مدیرکلی دفتر تألیف کتاب‌های درسیِ سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است. وی همزمان با تصدی پست مدیرکلی دفتر تألیف که یکی از دفاتر فوق تکنیکی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و آموزش‌و‌پرورش است، مسئولیت تدوین سند برنامۀ درسی ملی را به عهده گرفت. ایشان از نظر دانشی و تجربی و مهارتی، صلاحیت احراز چنین مسئولیتی را در زمان خود و نه در حال حاضر دارند. به تعبیری سپردن کار تولید سند برنامۀ درسی ملی، نظیر سپردن مسئولیت تیم جراحی قلب به استاد تاریخ و سپردن کار تولید سند برنامۀ درسی ملی به استاد جراحی است."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 18:13
آقازاده در ادامه می گوید:

حجت‌الاسلام علی ذو‌علم این هنر را داشته‌اند که مسئولیت تولید سند برنامه درسی را به عهده بگیرندو به این مسئولیت ببالند. نتیجۀ کار ایشان در عمل، به مرگ تخصص و رشته مطالعات برنامۀ درسی موسوم گشت.سند برنامه درسی ملی تولید شده توسط ذوعلم با دستورات اعجاب‌آور وزیر وقت، آقای حاج‌بابایی پیکر آموزش‌و‌پرورشرا در آماج تیرهای بی‌مبالاتی علمی و فنی قرار داد. حاج‌بابایی دستور تولید کتاب‌های درسی را بر مبنای سند برنامه درسی ملی صادر کرد. سندی که ابهامات فراوانی با آن همراه است. به دستور حاج بابایی و به تبعیت معاونش حجت‌الاسلام بهرام محمدیان، کتاب‌های درسی تألیف و بدون اجرای آزمایشی در سطح کشور برای اجرا توزیع شدند. این کار نه فقط خلاف همۀ مقررات علمی وفنی است، بلکه مصداق کامل بی‌مبالاتی اخلاقی و نمونه‌ای از تمامیت‌خواهی خام بود."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 19:21
دکتر آقازاده مقاله خود به این صورت به پایان می برد:

«بی‌گمان در جامعه اسلامی، انسان مسلمان در صدد بر نمی‌آید فرزندی غیرمسلمان تربیت کند. مصداق این مدعا تربیت دینی‌ای است که پیش از انقلاب اسلامی در خانواده‌ها صورت می‌گرفتو همین تربیت‌شدگان انقلاب اسلامی را به بار نشاندند و پس از آن با جانبازی از اسلام و ایران دفاع کردند. از این به رو، به جای کوبیدن بر طبل ایدئولوژیک کردن برنامه‌های درسی، کوشش باید معطوف به معقول کردن اندیشه‌ها، برنامه‌ها، رفتارها و عناصر نظام برنامه درسی شود. همگرایی معقول عناصر نظام برنامۀ درسی راه معقولی را برای الگوی سازی رفتار انسانی و اسلامی در مدارس باز می کند. در مصحف شریف بیش از 300 بار انسان‌ها به تعقل فراخوانده شده اند. پس در عمل برنامه درسی، تدارک فرصت اندیشه‌ورزی، به معنای ایجاد فرصت برای عمل دینی است.

وزیر محترم آموزش‌و‌پرورش به بهای ماندگاری خود، با انتخاب حجت‌الاسلام علی ذوعلم، خانه برنامه درسی و نظامات مربوط و وابسته به آن را در معرض ویرانی قرار داد.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 19:22
بخشی از مقاله محرم آقازاده:

آقای علی ذوعلم با این سابقه درخشان و حتی با عطشی بیشتر برای ایدئولوژیک کردن قلب نظام تعلیم‌و‌تربیت، یعنی برنامه‌های درسی، سکان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی را به عهده گرفت. ایشان بر این باورند که آموزش‌و‌پرورش باید ایدئولوژیک شود و دانش‌آموزان هم باید به تبعیت از همین نظام ایدئولوژیک پرورده شوند. بر اساس همین فهم، بدفهمانه با دست‌آویز قرار دادن آیۀ 97 سورهنحل “مَنْعَمِلَصالِحاًمِنْذَکَرٍأَوْأُنْثى‏وَهُوَمُؤْم ِنٌفَلَنُحْیِیَنَّهُحَیاةًطَیِّبَةًوَلَنَجْزِیَنَّ هُمْأَجْرَهُمْبِأَحْسَنِماکانُوایَعْمَلُون” در هدفگذاری سند برنامه درسی دستیابی به حیات طیبه را وارد کرده‌اند. مخاطب آیه شریفه دانش‌آموزان مدرسه دست کم در دوره‌های ابتدایی و دوره اول متوسطه نیست. عمل کردن بر آن اساس در واقع کشاندن آموزش اصول و فروع آموزش بزرگسالان به آموزش‌های مدرسه‌ای است.
پاسخ + +1 0 --
دلسوز ایران 1399/10/04 - 19:25
آقای ذوعلم،
آقای محمدیان
آقای ملکی!
لطفا دستتان از روی گلوی سازمان پژوهش بردارید و به خاطر کشور و آینده این سرزمین کار را به کاربلد بسپارید. این راه که شما می روید به شوره زار است ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/04 - 19:29
نادر سلسبیلی در شماره 91 فصلنامه مطالعات برنامه درسی سال 95 در صفحه 41 می نویسد:

«رویکرد و جهت‌گیری محوری در سند برنامۀ درسی ملی، رویکرد فطرت‌گرایی توحیدی و رسیدن به حیات طیبه است که طیف گسترده‌ای از برداشت‌های دینی و مذهبی از برداشت‌های بنیادگرایانه تا معتدل و عرفانی را در حوزه اسلام در بر می‌گیرد. با توجه به ویژگی‌های برشمرده برای رویکرد و جهت گیری کلی، ملغمه‌ای از جهت‌گیری‌های مختلف در حوزۀتعلیم‌و‌تربیت و برنامه درسی بدون توجه به همخوانی و هماهنگی آن ها در نظر گرفته شده است. کاربرد آن در سند برنامه درسی ملی به پختگی نرسیده … است.»
پاسخ + 0 0 --
COVID-20 1399/10/05 - 08:25
پس این تربیت شهروند خوب در کجای این معادله ایستاده است؟
پاسخ + 0 0 --
سالار 1399/10/05 - 08:33
وقتی اتفاقی سیاسی در کشور رخ می دهد. مثلا شخصیتی ترور می شود یا ... پایه های کتاب های درسی به لرزه در می آید مقصر پیدا نمی شود و باید جور این بی عرضگی، دامن کتاب های درسی را بگیر. از فردا داستان شروع می شود. سال دیگه در کتاب های درسی یک متن درباره جنایت امریکا یک متن درباره حمله اسراییل به غزه یک متن درباره حمله به پهباد امریکایی یه متن درباره درست کردن واکس کرونا توسط متخصصان ایرانی اسلامی. چرا یک متن درباره فقر و فلاکتی که دامن کشور را فراگرفته نمی گنجانید. از بی عرضگی های دیپلماتیک. از مجلسی که بسان کلاس ابتدایی پرجمعیت است.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/10/05 - 17:32
همشون عین همه اند. کاش ژست های جدی و مصمم حاجی بایایی را بیاد بیاوریم که با چه اطمینانی از برنامه های یک شبه خود سخن می گفت! آدم فکر می کرد که این بابا هزاران سال است متخصص آموزش و پرورش است. فکر می کردیم جان دیویی از قبر بلند شده و می خواد دستی بر سر آموزش و پرورش ایران بکشد....
بعدها و بعدها دیدیم که چه دست گلی زده بر سر آموزش و پرورش تنها فکر و ذکرش این بود که هر چه بیشتر حوزویان و نظامی ها را داخل آموزش و پرورش بکند و فضای ایدئولوژیکی و مذهبی را در آموزش و پرورش تشدید کند ...
پاسخ + 0 0 --
آخوندک 1399/10/06 - 14:19
اگر انقلاب نبود دکتر عزیز حاجی بابایی الان کجا بودند؟
پاسخ + 0 0 --
sage 1399/10/05 - 20:14
یک گروه قلیل را هم باید سرزنش کنیم که تخصص داشتند و گوسفدوار دنبال این گروه افتادند و برای منافع شخصی خود و بدست آوردن پست و بر خلاف ان چه اموخته بودند با این گروه همکاری کردند و آن چه بهشان دیکته کردند جرات نه گفتن نداشتند. فرد شاخص این گروه ....
یادی بکنیم از آن شیرزن مولف که با جرات و جسارت مثال زدنی عطای همکاری با اینان را به لقایشان بخشید و به تمام امتیازات پشت کرد. ایران به این گونه شخصیت ها نیاز مبرم دارد.
پاسخ + 0 0 --
آخوندک 1399/10/06 - 14:17
منظورتان دکتر مهرمحمدی نباشه؟
پاسخ + 0 0 --
sage 1399/10/05 - 20:21
بی شک هم وزیر و هم رییس فعلی سازمان در جریان این تغییرات بوده اند چرا که آنهایی که کنترل این افراد را در دست دارند و این پست ها را به آنها داده اند قبلا انها را توجیه کرده اند که چه کار کنند.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:00
جنجالی‌ترین تغییرات کتاب‌های درسی

از حذف شعر شاعرانی چون «نیما»، «اخوان» و «سایه»، تصویر دختران از روی جلد و عکس مقبره کوروش گرفته تا تغییر داستان نادر ابراهیمی و «قصه‌های مجید» و نیز حذف نام مولانا از جمله تغییراتی هستند که پای کتاب‌های درسی را به عرصه جنجال کشانده‌اند.

کد خبر:۱۰۲۳۷۹۸
تاریخ انتشار:۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:01
این‌بار پای تغییراتی بحث‌برانگیز به میان آمد؛ داستان «قلب کوچک را به چه کسی بدهیم» نادر ابراهیمی، نویسنده فقید با تغییراتی در کتاب هفتم دبستان منتشر شد که مورد تایید خانواده او نبود و اعتراض همسرش را در پی داشت؛ در متن اصلی اثر آمده است: «قلبم را می‌بخشم به همه‌ آن‌هایی که جنگیدند و دشمن را از خاک ما، از سرزمین‌ ما و از خانه ما بیرون انداختند.» اما در کتاب درسی این متن این‌گونه تغییر پیدا کرده است: «قلبم را می‌بخشم به همه آن‌هایی که به‌ خاطر اسلام جنگیدند.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:01
فرزانه منصوری، همسر این نویسنده فقید در بخشی از بیانیه‌ خود در واکنش به این تغییر با بیان این‌که «چطور فکر کرده‌اند که این نیز بگذرد و کسی نخواهد فهمید بدون اجازه‌ صاحب اثر دستی در آن برده‌ایم؟!» نوشت: «بارها متوجه شده‌ام که بدون اطلاع و مجوز از ما، آثار نوشتاری و سرودهای ملی میهنی همسرم، نادر ابراهیمی را در کتاب‌های درسی گذاشته‌اند، و با تصاویر نامربوط و نازیبایی تزیینش کرده‌اند که نسبتی با پیام و مفهوم اثر ندارد.»
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:02
محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در پی این ماجرا در توییتی نوشت: «از تغییر متن نویسنده فاخر کشورمان در کتاب فارسی پایه هفتم متاسف شدم. (هرچند تغییر در دوره مسوولیت من نبوده است) در همان ماه‌های اول مسوولیت، فرآیند دقیق، منسجم و حرفه‌ای را برای بررسی و اصلاح تغییرات تدوین و ابلاغ کردم تا مطمئن شویم که در آینده شاهد چنین مواردی نخواهیم بود.

همچنین از همکاران خود در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خواستم تغییرات دو سال اخیر کتاب‌های درسی را بازبینی و اصلاحات لازم را در چاپ جدید اعمال کنند.»
پاسخ + 0 0 --
شتاب کن ناصری! 1399/10/06 - 14:12
این که می گن فلان اقدام در دوره من نبوده است لطیفه ای بیش نیست. ایشان هنگام این تعییرات به صورت فریز شده در سردخانه 1000 کلوین وزارتخانه نگهداری می شد و اصلا چیزی در این مورد نمی دانستند
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:10
همش یه بازی بچگانه بود! بیار اینجا اون کتاب درسی را! ببین یه کاری کن که دانش آموز همش نام خدا و پیامبر را ببینه! فیزیک و شیمی به چه دردش می خوره! مهم ایدئولوژی توخالی ماست که می خواهیم به امریکا فرانسه و بریتانیا صادر کنیم!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:47
کتب درسی را آماده می کنند چون قراره طلاب در آموزش و پرورش استخدام بشوند. می خواهند طلاب
از این کتب خوش شان بیاید و باب میل آنان باشد.‌
پاسخ + 0 0 --
صلوات 1399/10/06 - 13:44
بازی خطرناکی را شروع کرده اند. محبوبیت روحانیون را بعد از انقلاب و قبل از انقلاب مقایسه کنید. خودشان معترف هستند که حتی تاکسی هم ورشان نمیداره. برید تو خیابون و متن جامعه ببینید با دیدن آخوندها مردم چه عکس العملی نشان می دهند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:10
تحمیل خود با آموزش و پرورش! مگر حوزه علمیه تعطیل شده است که اینان با یاران خود به آموزش و پرورش کوچ می کنند.
چرا یک نگاهی به فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق نمی اندازیم با آن فیلترهای متعدی از بررسی محل زندگی و خانه قبول شدگان دراین دانشگاه گرفته تا ریزترین مسائل ایدئولوژیکی آنها. که چی؟ که مثلا سعید جلیلی بروندادش باشد؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 10:19
تو کتاب های درسی میشه بوف کور صادق هدایت را یک داستان عرفانی کرد. یا شازده احتجاب گلشیری را کاملا اسلامی انقلابی کرد!
پاسخ + +1 -1 --
آخوندک 1399/10/06 - 14:16
دیگر نیازی به بررسی نیست. هرکس که ایران را دوست دارد باید برای هدایت روحانیون و ایدئولوگ ها به محل اصلی اشان تلاش خود را بکند. فرصت و امکانات فوق بشری به اینها دادند و اینا چیکار کردند. بیش از 4 دهه فعالیت کردند و وضعیت آموزش و پرورش به این صورت درآمده است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 10:07
سند تخیل بنیادین و سند مفسد 2030 برای خراب کردن ایران کافیند
پاسخ + 0 0 --
امید 1399/10/07 - 15:21
آفرین! سند تخیل بنیادین. برونداد: حیات تخیله. بازی خوبیه. مدارس قرآنی حاجی بلایی به کجا رسید؟
پاسخ + 0 0 --
صلواتی 1399/10/07 - 13:05
بیشتر معلمان تاریخ چه عذاب الیمی متحمل می شوند فقط می خواهند مطالب تاریخ دولتی در کتاب درسی را به دانش آموز منتقل کنند.
پاسخ + 0 0 --
ادبیات حکومتی 1399/10/07 - 13:29
دبیران ادبیات هم رنجی مضاعف می برند وقتی اشعار آبکی شاعران حکومتی و مداحان را قرائت می کنند. آیا شکنجه ای شدیدتر از این سراغ دارید؟
حقوق ناچیز را میشه به نوعی تحمل کرد اما وقتی برای ده ها سال شعر مضحک آن شاعرنمای حکومت را می خوانی و ....
پاسخ + 0 0 --
ادبیات حکومتی 1399/10/07 - 13:30
داستان ها و حکایت های جعلی را چیکار کنیم؟ هر سال بر تعدادشان اقزوده می شود درست به مانند امامزاده ها ...
پاسخ + 0 0 --
امید 1399/10/07 - 14:21
خدا و فرشتگانش اون بالا چه حالی میشند وقتی روش های ناشیانه و بچگانه متخصصان سازمان را پایین نگاه می کنند. خدا شاید به فرشتگانش می گه: بنده مرا ببینید رفته در جایی که نباید می بود. بنده تو نباید در سازمان پژوهش باشی.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 19:07
پانته‌آ بهرامی در مقاله ای با عنوان «دست‌اندازهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» در اینتدیپندنت نوشت:
«سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که قرار است تا سال ۱۴۰۴ اجرایی شود، در مسیر خود دچار دست‌اندازهای جدی شده است. یکی از مشکلات این سند، تزریق اندیشه‌های اسلامی، دفاع مقدس و مهدویت است که جامعه فرهنگی را به حالت تدافعی درآورده است، زیرا در آن از آزاداندیشی و دگراندیشی خبری نیست. بنابراین، تزریق ارزش‌های معین و نبودِ پرسشگری، از مشکلات اساسی این سند است. »
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 19:09
بخشی از مقاله خانم بهرامی:

در سال‌های اخیر دستکاری‌های متعددی در کتب درسی رخ داده که داد مولفان را درآورده است. در سال ۹۸، حذف مطالبی از چهره‌های مطرح ادبیات ایران از جمله سایه، رهی معیری، شفیعی کدکنی، اخوان، غلامحسین ساعدی، بزرگ علوی، دولت‌آبادی، مشفق کاظمی، نیما یوشیج، خیام، و مطالبی از مولوی (موسی و شبان)، سیاحت‌نامه ابراهیم‌بیگ، و دیگران صورت گرفت.

به جای آن، کارهای رضا امیرخانی، علی سهامی، امیری اسفندقه، معصومه آباد، کیوان شاه‌بداغ‌خان، فاضل نظری، عیسی سلمانی‌لطف‌آبادی، کامور بخشایش، مجید واعظی، نظام وفا، ضیاءالدین شفیعی و… جایگزین شد که کمتر کسی حتی اسمشان را شنیده است. این جراحی ادبی با اعتراض شدید مولفان کتب درسی مواجه شد. نمونه‌وار، محمد پارسانسب، استاد دانشگاه و مولف کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی، در انتقاد گفت: «ما آن زمان فقط کتاب را تالیف کرده‌ایم و دیگر ارتباطی با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نداریم. به تعبیر خودشان کتاب را خریده‌اند و هر بلایی که دل‌شان می‌خواهد سر آن می‌آورند.»
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:11
پانته‌آ بهرامی:

«مولف قصه‌های مجید معتقد است که با این دستکاری‌ها در متن، شخصیت داستان (که ۳۸ قسمت دارد) برای مخاطب دارای تضاد شده است. وی اضافه می‌کند: «مجید به سنی نرسیده که نماز بخواند.

در هیچ یک از داستان‌ها هم نماز نخوانده است، اما بی‌بی نماز می‌خواند و چند جای داستان سر سجاده است که کار خیلی خوبی هم هست. اما مجید یک بچه ۱۰-۱۲ساله است و به سنی نرسیده که نماز بخواند…. می‌توانند داستان را بردارند و داستان دیگری بگذارند.» اما این‌ها تنها نمونه‌ها نیست. لباس پوشاندن به تن دهقان فداکار که برای نجات سرنشینان قطار پیراهنش را آتش زده بود و بر سر راه قطار قرار گرفته بود، و تغییر نام حشره «آخوندک» به «راهبک»، به دلیل تشابه اسمی با «آخوند»، و بالاخره اضافه کردن شعر «شکوه چشمان تو» (در اشاره به بسیجی کشته شده در جنگ سوریه) به کتاب فارسی، از جراحی‌های جدید سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش است. »
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 01:59
من مونده ام چه طوری یه دفعه به یه نفر گیر میدن و کتاب های درسی را پر میکنند از محتویات درباره او. از بین صدها شهید حرم یه دفعه میرن سراغ حججی و از شعر گرفته تا دیکلمه هول هولکی پر می کنند کتاب های درسی را که چی بشه؟ وقتی مردم مقصر شهادت ایشان را سیاست های اشتباه حکومت می دانند چه طور این محتویات را قبول کنند.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:13
خانم بهرامی در ادامه مقاله سوالی را مطرح و به آن پاسخ می دهد:

قیچی ممیزی در دست کیست؟

علی ذوعلم از سال ۸۴ تا ۸۸ مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی بوده است. او در سال ۹۷ در سمتی بالاتر، به عنوان رئیس بازگشت. ذوعلم عضو جبهه پایداری و ایده‌پرداز واگذاری ۴۰ هزار مدرسه به حوزه علمیه در سال ۸۸ بوده است.

برخی، دستکاری‌ها و تحریف‌ها را در کتاب‌های درسی، کار حسین رودسری، نماد ممیزی در این دفتر، می‌دانند. اما واقعیت آن است که این جراحی‌ها کار یک نفر نیست، بلکه نتیجه یک تفکر و نظامی است که می‌خواهد با اضافه کردن عباراتی مثل «جنگیدن به خاطر اسلام»، یا «وضو گرفتن و نماز خواندن» به کتب درسی، ارزش‌های اسلامی را به نظام آموزشی تحمیل کند، در حالی که این نوع جراحی‌ها نه تنها با مقاومت خانواده‌ها و فرزندانی که اکنون به کمک اینترنت با جهان مرتبط‌ند روبه‌رو می‌شود، بلکه با ناهماهنگی خود وزارت‌خانه‌ها و نهادهای زیرربط نیز روبه‌رو است که بخشی از آنان به این گونه تحریف‌ها اعتقادی ندارند.
پاسخ + 0 0 --
چهره ماندگار 1399/10/08 - 02:01
احتمالا همین روزهاست که حسین رودسری را چهره ماندگار معرفی کنند. البته به همراه اکبری شلدره
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:15
از مقاله خانم بهرامی:

مسؤولان دستکاری و تحریف کتاب‌های درسی را به گردن دیگری می‌اندازند

وقتی صدای انتقادات از تحریف در اثر نادر ابراهیمی به نام «قلب کوچکم را به چه کسی هدیه بدهم؟» بلند شد وزیر آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی، در واکنش به انتقادات با اظهار تاسف از این تحریف در توییتر خود نوشت: «هر چند تغییر در دوره مسؤولیت من نبوده است»، او تنها کسی نبود که از زیر مسئولیت شانه خالی کرد.

علی ذوعلم رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در مورد حذف اشعار شاعرانی مانند نیما یوشیج، گفت: «این که نیما در دوره متوسطه حذف شد، مربوط به سال قبل و دوره پیش‌دانشگاهی بود و برخی تازه متوجه این موضوع شده‌اند.» (۵) بنابراین حتی ذوعلم هم تحریفات را بر عهده نگرفت. این تحریفات از پیامدهای اجرای ناهماهنگ سند است.

جز مشکلاتی که در مورد نبود توسعه اقتصادی، عدم هماهنگی نهادها، مقاومت خانواده‌ها، عدم پرسشگری و تزریق هویت اسلامی در سند مطرح است، نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی مناطق مختلف ایران هم در آن موج می‌زند
پاسخ + 0 -1 --
Independent 1399/10/07 - 19:17
خانم بهرامی:

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که قرار است تا سال ۱۴۰۴ اجرایی شود، در مسیر خود دچار دست‌اندازهای جدی شده است. یکی از مشکلات این سند، تزریق اندیشه‌های اسلامی، دفاع مقدس و مهدویت است که جامعه فرهنگی را به حالت تدافعی درآورده است، زیرا در آن از آزاداندیشی و دگراندیشی خبری نیست. بنابراین، تزریق ارزش‌های معین و نبودِ پرسشگری، از مشکلات اساسی این سند است.

دومین نکته، نبود زیرساخت‌های لازم است. وقتی سهم‌دهی منابع مطرح است، اولویت در این چرخه، آموزش و پرورش نیست. منابع آموزش عالی، حوزه‌های علمیه افزایش یافته است، ولی آموزش و پرورش کاهش یافته و منابع برای ساختن مدارس وجود ندارد. در آموزش و پرورش دانش‌آموز روی زمین درس می‌خواند، در حالی که دانشگاه‌ها دانشجو کم دارند. بدون توسعه اقتصادی، توسعه فرهنگی امکان حرکت بالنده ندارد.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:18
خانم بهرامی:

سومین عامل، تغییر مدام مدیران و نبود هماهنگی بین ارگان‌های مختلف است که تعداد آن‌ها به ۱۴ نهاد می‌رسد. نکته دیگر آن که معلمان کمترین نقش را در آن داشته‌اند. در مورد اهدافی مثل معلم‌محوری و بازنگری در برنامه‌های درسی براساس پژوهش‌ها، کمترین توافق میان نهادها وجود دارد.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:22
علی ذوعلم از سال ۸۴ تا ۸۸ مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی بوده است. او در سال ۹۷ در سمتی بالاتر، به عنوان رئیس بازگشت. ذوعلم عضو جبهه پایداری و ایده‌پرداز واگذاری ۴۰ هزار مدرسه به حوزه علمیه در سال ۸۸ بوده است.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:22
بخش دیگری از مقاله خانم بهرامی:

برخی، دستکاری‌ها و تحریف‌ها را در کتاب‌های درسی، کار حسین رودسری، نماد ممیزی در این دفتر، می‌دانند. اما واقعیت آن است که این جراحی‌ها کار یک نفر نیست، بلکه نتیجه یک تفکر و نظامی است که می‌خواهد با اضافه کردن عباراتی مثل «جنگیدن به خاطر اسلام»، یا «وضو گرفتن و نماز خواندن» به کتب درسی، ارزش‌های اسلامی را به نظام آموزشی تحمیل کند، در حالی که این نوع جراحی‌ها نه تنها با مقاومت خانواده‌ها و فرزندانی که اکنون به کمک اینترنت با جهان مرتبط‌ند روبه‌رو می‌شود، بلکه با ناهماهنگی خود وزارت‌خانه‌ها و نهادهای زیرربط نیز روبه‌رو است که بخشی از آنان به این گونه تحریف‌ها اعتقادی ندارند.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:28
انصافا خانم پانته‌آ بهرامی نکات خیلی خوبی را مطرح کرده اند و تحلیل واقعگرایانه ای ارائه داده اند. میشه گفت که با نکات ضعف سند تحول ّبه خوبی آشنا هستند.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:30
بخش دیکری از مقاله خانم بهرامی:

در سال‌های اخیر دستکاری‌های متعددی در کتب درسی رخ داده که داد مولفان را درآورده است. در سال ۹۸، حذف مطالبی از چهره‌های مطرح ادبیات ایران از جمله سایه، رهی معیری، شفیعی کدکنی، اخوان، غلامحسین ساعدی، بزرگ علوی، دولت‌آبادی، مشفق کاظمی، نیما یوشیج، خیام، و مطالبی از مولوی (موسی و شبان)، سیاحت‌نامه ابراهیم‌بیگ، و دیگران صورت گرفت.

به جای آن، کارهای رضا امیرخانی، علی سهامی، امیری اسفندقه، معصومه آباد، کیوان شاه‌بداغ‌خان، فاضل نظری، عیسی سلمانی‌لطف‌آبادی، کامور بخشایش، مجید واعظی، نظام وفا، ضیاءالدین شفیعی و… جایگزین شد که کمتر کسی حتی اسمشان را شنیده است.
پاسخ + 0 0 --
Independent 1399/10/07 - 19:31
نسیم بهاری، تصویرگر جلد آن کتاب، در صفحه اینستاگرم خود نوشت: «اجازه ندادند یکی از دخترها بالای درخت باشد. حتی جایی گفتند انگار دختر به سمت پسر می‌رود تا بغلش کند، پس طرح را اصلاح کنید. این اصلاحات قبل از چاپ جلد کتاب بود. ولی برای دست بردن در طرحی که تایید شده است، هیچ توجیهی وجود ندارد.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 20:54
در شناسه افزوده برنامه ریزی و تالیف در آغاز بعضی متاب های درسی جاپ سال ۹۰ اسم مبارک ان علامه ذدهر ان دوبل دکتر ان متخصص در امور کتاب های درسی دکتر معظم حاج شیخ مخی الدین بهرام محمدیان خودنمایی می کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 20:57
در متاب های تاریخ نام آن متخصص اطفال و آن دیپلمات زبده دیده می شود. نمی شود گفت تو را به تاریخ چه کار؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 21:12
اکبری شلدره سعی اش این است که اون اثار کم جون خودش را در کتاب های درسی بگنجاند. آیا این خودخواهی و سو استفاده از مقام نیست که ما به جای یک متن کوتاه از محمد حجازی اثار خود را در کتاب های درسی فارسی بگنجانیم؟
گریه داره مسئول تالیف کتب درسی باشی و سعی ات این باشه که فقط متنی از خود را در ان بکنجانید. به کارنامه و اثار شلدره حتما نگاهی بکنید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 13:21
قبل انقلاب تدوین کتب درسی ، از چنان آرامشی برخوردار بود که کسی
دغدغه متون آن را نداشت و حتی مولفان اصلا دیده نمی شدند.
مفاهیم جون دار هم برای اهلش وجود داشت که درک معنا کند.

اما الان اوضاع قمر در عقرب است.
پاسخ + 0 0 --
سام 1399/10/11 - 09:52
شاید بعضی ها تعجب کنند که شهید بهشتی، شهید باهنر، ابوالفضل بهرام‌پور ...اینها همه برای آموزش و پرورش شاه یعنی قبل از انقلاب کتاب درسی تالیف کرده اند. آن هم به تعداد زیاد.

فقط تحقیق کنید ببینید کیا راس کار بوده اند که این عزیزان را دعوت کرده اند به کار. آدم هایی که از سیاست و ایدئولوژیکی بیگانه بوده و دغدغه شان بازدهی و آموزش کودکان ایران بوده است.

آن وقت ابنو مقایسپه کنید با آدم های حکومنی، حوزوی و مذهبی که در جای جای آموزش و پرورش جمهوری اسلامی پست و مقام دارند. البته حکومت سیاستش این بوده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 13:58
هر دم از این باغ بری می رسد ....

در چاپ جدید کتاب درسی فارسی پایه نهم مدارس ایران، نام مولانا جلال‌الدین بلخی، حذف شده است.

در درس چهارم این کتاب، عبارت "مولانا جلال‌الدین گفته است"، به "شاعری چنین گفته است" تغییر کرده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 13:59
در چاپ جدید کتاب درسی فارسی پایه نهم مدارس ایران، نام مولانا جلال‌الدین بلخی، حذف شده است.در درس چهارم این کتاب، عبارت "مولانا جلال‌الدین گفته است"، به "شاعری چنین گفته است" تغییر کرده است.برخی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی، این تغییر را عمدی و در راستای حذفیات اخیر در کتاب‌های درسی ایران می‌دانند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 13:59
حسن ذوالفقاری، استاد ادبیات دانشگاه درباره جنجال به وجود آمده درباره حذف آثار شاعران مطرح فارسی از کتاب‌های درسی گفت: "طی ۴۰ سال گذشته ساعت درس ادبیات فارسی کم و کمتر شده تا اکنون که از شش ساعت ۵۰ سال پیش، به سه ساعت و ادبیات به دو واحد تقلیل یافته است. این کم شدن ساعت‌های تدریس بهانه برای حذف برخی درس‌ها شده است."
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 14:01
محمدجواد حاج علی اکبری، امام جمعه موقت تهران در روز جمعه ۲۶ مهر گفت:
"آموزش و پرورش باید اربعین را در متن‌های درسی و برنامه فرزندان ما وارد کند و در این زمینه کوتاهی نشود."
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 14:44
چرا فراموش می کنیم که آموزش و پرورش کانال شستشوی مغزی کودکان
و نوجوانان کشور از سوی نظام سیاسی در ممالکی است که از دموکراسی در آن خبری نیست.
آموزش و پرورش رایگان ترین، زیربناترین و اثرگذارترین کانال تعلیم و تربیتی است.
این ها که باور دارند مغز و قلب کودکان
همچون زمین بایر است و هرچی دل تنگ ات بخواهد می توانی در آن بکاری و محصول مورد انتظار را برداشت نمایی. لذا چرا خودمان را آزار
می دهیم؟
در جامعه ما به آموزش و پرورش ، نگاه ابزاری است و وسیله ای برای سیاست گذاری تضمین دار.
کشور ما لایق آموزش پویا ، دینامیک ، بنیادین ، ارزش زا و ارزش افزا و........
نیست.
پاسخ + 0 0 --
چهره ماندگار 1399/10/08 - 16:04
اما خود این کار هم تخصص می خواد. خوشبختانه اینا بلد نیستند. اینقدر ادم های کم سواد و کله خالی دور برشون جمع کرده اند که ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 14:02
علی جیحون منتقد هنری می نویسد:

مروری کلی بر تغییرات کتاب‌های درسی طی چهل سال گذشته و مطالبات مقام‌های حکومتی درباره این کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های درسی در نگاه سیاستگذاران جمهوری اسلامی ایران، یک ابراز قدرتمند برای پیشبرد سیاست‌های کلان حکومت است.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/08 - 14:02
آیت‌الله خامنه‌ای، سه سال پیش، در دیدار با جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت سیزدهم آبان، سالروز حمله گروهی از دانشجویان "خط امام" به سفارت آمریکا در تهران، درباره اسناد این سفارتخانه گفت: "شماها خوانده‌اید اینها را؟ چرا هیچ نشانی از مضامین برگزیده‌ این کتاب‌ها در مجموعه‌ مدارس ما، دبیرستان‌های ما، دانشگاه‌های ما نیست؟ چرا؟ این یکی از اعتراض‌های من است. وزیر جدید محترم آموزش‌وپرورش اینجا در جلسه هستند؛ چرا اینها را داخل کتاب‌های درسی قرار نمی‌دهید؟"
پاسخ + 0 0 --
دیپلم ردی 1399/10/08 - 21:19
سردار سلامی:
فرمول غلبه بر کرونا را پیدا کرده‌ایم/ طرح شهید سلیمانی نقطه اصلی این یافته جدید است.
سردار سلامی با بیان اینکه "وضعیت امروز امیدبخش است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما فرمول‌های غلبه را پیدا کرده‌ایم"، گفت: رویکردهایی که می‌تواند بدون اینکه ما به واکسن برسیم شیب ابتلا را در مسیر نزولی قرار دهد پیدا شده است و طرح شهید سلیمانی می‌تواند نقطه مرکزی این یافته جدید کشور ما باشد که منحصر به فرد در جهان است.

سردار خواهشا این حیطه را بی خیال شین
علم و دانش به این سادگی نیست. دست بکشین بابا شما این کاره نیستید. داستان اون پروژه اسباب بازی ویروس یاب را کامل کنید بعد ...
آخر آبوری خود را به حراج می زارید
پاسخ + 0 0 --
دیپلم ردی 1399/10/08 - 21:27
بعد از اون پروژه اسباب بازی ویروس یاب این پروژه دیگر خیلی خیلی خیلی امیدوارمان کرد.
سردار می فرماید «در جهان منحصر بفرد است» کاش کتاب های درسی و تولید خودرو را هم بدهند به اینها!

سردار سلامی:

فرمول غلبه بر کرونا را پیدا کرده‌ایم/ طرح شهید سلیمانی نقطه اصلی این یافته جدید است
سردار سلامی با بیان اینکه "وضعیت امروز امیدبخش است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما فرمول‌های غلبه را پیدا کرده‌ایم"، گفت: رویکردهایی که می‌تواند بدون اینکه ما به واکسن برسیم شیب ابتلا را در مسیر نزولی قرار دهد پیدا شده است و طرح شهید سلیمانی می‌تواند نقطه مرکزی این یافته جدید کشور ما باشد که منحصر به فرد در جهان است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/09 - 10:39
چرا باید نخود هر آش بشیم و دست دراز کنیم در هر کاری که سررشته نداریم؟
پاسخ + 0 0 --
حرف های هوایی 1399/10/09 - 14:13
البته کتاب های درسی که از قبل دست ایناست.
پاسخ + 0 0 --
دیپلم ردی 1399/10/08 - 21:35
فرمول های غلبه بر تهاجم فرهنگی را که پیدا کرده اند. همان فزمول هایی که بر اساس آن کتاب های رسی را دستکاری می کنند.
پاسخ + +1 0 --
رضا 1399/10/09 - 15:37
جناب نویسنده مشکلت چیه؟؟ دلت نمیخواد بچه ها با فرهنگ دینی بار بیان؟؟؟ دانش آموز ابندایی طرف شما تربیت در اولویته. .....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 23:18
یعنی به هر قیمتی که شده؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/09 - 16:33
سمیه بنانی، معلم ادبیات فارسی با سابقه تدریس ۲۸ ساله اظهار کرد: بنده کتاب ادبیات سه نظام آموزشی را تدریس کردم. در کتاب‌های نظام قدیم، متون ادبی و اشعاری وجود داشتند که بسیار پربار بودند و برای کتاب‌های درسی از متون شعرای معاصر و کلاسیک نامداری استفاده می‌شد. اما پس از آن کتاب ادبیات را تغییر دادند و کتاب تغییر داده شده، نسبت به کتاب قبلی کمی ضعیف‌تر بود و به نوعی در انتخاب شعر، نثر و متون ادبی تا حدودی سلیقه‌ای عمل کرده بودند.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/09 - 16:34
ادبیات پایداری کتاب جدید، جذابیتی برای دانش‌آموزان ندارد
وی با بیان اینکه در بخش ادبیات پایداری کتاب جدید، متونی انتخاب شده که هیچ جذابیتی برای دانش‌آموزان ندارد، گفت: وقتی سر کلاس برخی شعرها را برای بچه‌ها می‌خوانم، متوجه می‌شوم که هیچ علاقه‌ای به گوش دادن و یا تحلیل این اشعار ندارند. اما در عوض می‌توانستند از میان شعرای کلاسیک و معاصر، متن‌هایی انتخاب کنند که برای بچه‌ها جذابیت داشته باشد و البته معروف‌تر باشند. به عنوان مثال، می‌توان از غزلیات حافظ و یا اشعار اخوان ثالث استفاده کرد، چرا که این اشعار جذابیت بیشتری دارند و به دل می‌نشینند.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/09 - 16:35
دانش آموزان به ناچار این کتاب‌ها را می‌خوانند!
این معلم ادبیات فارسی با بیان اینکه متاسفانه با هر تغییر در کتاب‌های درسی، سلیقه برخی از افراد اعمال می‌شود، تصریح کرد: در آخرین تغییرات کتاب‌های ادبیات فارسی، ظرف دو سه سال اخیر متن کتاب‌های درسی تغییر داده شده و این تغییر به گونه‌ای است که به جز چند مورد اندک، سایر مطالب هیچ جذابیتی ندارند و محتوای اندکی دارند. دانش‌آموزان نیز برای رفع تکلیف‏، به خاطر کنکور و امتحانات، ناچار به خواندن این درس‌ها هستند، اما در واقع علاقه‌ای به این کتاب ندارند.بنانی با بیان اینکه با آوردن برخی از اشعار، قصد دارند که یک موضوع و مفهوم را در ذهن دانش‌آموز جا بیاندازند، گفت: در حالیکه در جامعه می‌بینیم که وضعیت متفاوت نیست، بنابراین وقتی تناقض وجود داشته باشد این متن‌ها نیز به دل نمی‌نشینند.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/09 - 16:36
اعمال تغییر تنها با نظر نویسنده امکان‌پذیر است
وی در واکنش به اعمال تغییر در متن اصلی نویسنده، یادآور شد: در نوشتن یک متن، خودِ نویسنده آگاه است که چه چیزهایی می‌نویسد و چه مفهومی در ذهن خود دارد و البته با یک هدف، متن را به نگارش در می‌آورد. اما اگر شخص دیگری بخواهد بنا به اهدافی، متن را تغییر دهد این کار درست نیست و به نوعی سرقت ادبی به حساب می‌آید. همچنین درحالی که نویسنده در قید حیات نباشد، اعمال تغییر امکانپذیر نیست و درصورتی‌که در قید حیات باشد تنها با کسب اجازه از نویسنده می‌توانند تغییر را اعمال کنند. این معلم باسابقه ادبیات فارسی افزود: معلم دوست دارد هنگام تدریس با عشق و علاقه متن را برای دانش‌آموز بخواند. در نتیجه معلم دوست دارد متن‌هایی تدریس کند که جذابیت بیشتری دارند و در نگرش دانش‌آموز نسبت به جهان هستی و پیرامون، موثر باشد.
پاسخ + 0 0 --
صارمی 1399/10/09 - 17:18
فکر می کنی کجا زندگی می کنی؟ کالبفرنیا؟ استکهلم؟ حقوق مولف و نویسنده اونم تو ایران؟ سری به میدان انقلاب بزن!
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1399/10/09 - 16:36
حذف اشعار برخی از شاعران نامدار
بنانی با بیان اینکه در میان شاعران معاصر و کلاسیک، متون بسیار عالی در خصوص اخلاق وجود دارد، گفت: اشعار سهراب سپهری، شاملو، فریدون مشیری و فروغ فرخ‌زاد، در گذشته در کتاب‌های درسی وجود داشتند اما متاسفانه این نام‌ها اکنون حذف شده‌اند، در حالی که این اشعار مورد پسند جامعه است و درست نیست که در کتاب‌های درسی ما جایی نداشته باشند.
پاسخ + 0 0 --
صارمی 1399/10/09 - 17:16
کی به حرف جامعه و مردم توجه می کنه؟
پاسخ + 0 0 --
تخلیه تلفنی 1399/10/11 - 09:36
آزمون ها و دوره های ضمن خدمت هم ایدئولوژیکی شده است. زمانی به خاطر بیاوریم که کتاب های مطهری و بنمار و کتاب خای کم محتوا و رانتی را در تیراژهای میلیونی تو مدارس پخش می کردند و ما مجبور بودیم که بحونیم و امتحان بدیم. ایا یک کتاب بروز و دوست و حسابی را معروفی کردند که خنثی و ایدئولوژیکی نباشد؟ دوره ها یا امنیتی-اطلاعاتی بوده یا مذهبی و ایدئولوژیکی. حتی معدود دوره های علمی هم که برگزار کرده اند آغشته به ایدئولوژیکی بوده است.
پاسخ + 0 0 --
تخلیه تلفنی 1399/10/11 - 09:37
.... بقیه کامنت

اخیرا یکی از خنده دارترین و مزخرف ترین دوره های آنلاین «تخلیه تلفنی» بود که مال دهه 60 بود. تو عصر واتس اپ و تلگرام و شبکه های اجتماعی و .....

دوره فوق تخصصی «تخلیه تلفنی» می خواست به ما آموزش بدهد که وقتی دونالد ترامپ به ما تلفنی زنگ زد و خواست به نوعی از زیر زبان ما بکشد که ما کجا موشک هایمان را مخفی می کنیم بهش نگیم و شرکارش بزاریم.
یا اگر یکی زنگ زد و به نوعی با چرب زبانی خواست که ما را تخلیه اطلاعاتی کند و از ما سوالاتی درباره محل گذاشتن مارکرها در مدرسه بعد ازکلاس یا درباره موقعیت دفاتر کلاسی از ما سوال کرد بهشون اطلاعات ندیم یعنی اصلا نم پس ندیم.
پاسخ + 0 0 --
سام 1399/10/11 - 09:43
فراموش نکنیم که قبل از انقلاب یعنی زمان شاه شهید بهشتی، شهید باهنر و بهرام پور .... جزو مولفان کتب درسی بودند. یعنی در وزارتخانه ای که وزیرش خانم فرخ رو پارسا بود (آن که انقلابیون در عرض یک روز حکم اعدامش را صادر و اعدامش کردند) و آن بالا محمدرضا پهلوی این افراد با وجود مبارزات ضد شاه در دستگاه آموزش و پرورش بودند. مقایسه کنید با الان ................
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 10:00
دعوت می کنم شما را به مطالعه کتاب دکتر امان الله صوفی با عنوان «تاریخ آموزش و پرورش در ایران» تا به عیان روزمه وزیران آموزش و پرورش قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را مقایسه کنید. تا ببینید تخصص گرایی یعنی چه!

ببینید کیا سکان آموزش و پرورش ایران بعد از انقلاب را بدست گرفته اند چه تخصصی داشته اند چه خدماتی انجام داده اند و .....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 16:46
علی محبی در این باره توضیح داد: نام مولانا پای شعری در کتاب فارسی سال نهم در صفحه ۳۱ با این مضمون که «تا تــوانـــی می گریز از یار بد**یــار بــد بـدتر بود از مار بد» درج شده بود اما در اسفند ۹۶ خبرنامه گروه آموزش زبان و ادبیات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نقدی را در این باره مطرح می کند که شعر مربوط به مولانا نیست.

وی افزود: گروه تالیف بررسی می کند و می بیند درست است و چنین بیتی در دیوان مولانا وجود ندارد. بنابراین در چاپ ۹۹-۹۸ آن را اصلاح می کنند و نام مولانا را بر می دارند و به جای آن می نویسند «شاعری فرموده» زیرا سراینده مشخص نبوده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 20:28
خدا کنه حداقل این یک مورد را به طور مستند و معقول توجیه کنند.
اگرچه اندکی هم اصطکاک ببن متخصصان سازمان و مولوی و شمس دیده می شود. فراموش نکرده ایم که گروهی از روحانیون به برگزاری همیشی برای شمس تبریز اعتراض کردند و او را شاهدباز خواندند.

البته در این مورد هم باید از مراجع و متخصصان بی طرف و مولوی شناسانی مانند شفیعی کدگنی و ... نظرخواهی کنند و الا رای و نظر متخصصان حکومتی و مال خود سازمان از اعتبار ساقط است.

کارشناسان خود سازمان جهت دار نظر خواهند داد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/11 - 20:32
منتظر بشیم ببینیم از پشت پرده چه خبرهایی درز می کند. آدم باورش نمیشه که این مورد را به صورت علمی و بی طرفانه و منصفانه عوض کرده باشند.

شاید کاسه ای زیر نیم کاسه ای باشد. چون اون قبلی ها را دزدکی و ناجوانمردانه تغییر داده اند و اعتماد را عموم را خدشه دار کرده اند. این یکی را ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 12:01
در جستجو اینترنتی این شعر به مولوی
نسبت داده شده.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 12:43
اگر منظورتان ویکیپیدیا باشد که اعتبار مستحکمی ندارد مگر اینکه مقالات معتبری در وب سایت های ژورنال های تخصصی باشد.
حتی اگر ثابت شود که این شعر از مولوی نیست خودش دلیلی است بر فشل بودن سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی. اینکه متخصصان فن در آن محفل روحانی به خود زحمت نمی دهند تا نام شاعر را چک کنند ان هم در کتابی که میلیون ها نفر مخاطب دارد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 12:45
میشد در پاورق اشاره کرد که این شعر به مولوی نسبت داده شده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 15:21
منبع:
قرآن ، حدیث ، تبیان
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 15:25
منبع blogfa: آتش دل . علمی ادبی
نصيحتي از مولانا به مناسبت هشتصدومين زادروزش:

يار بد بدتر بود از مار بد
تا تواني مي گريز از يار بد

مار بد تنها همي بر جان زند
يار بد بر جان و بر ايمان زند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 15:35
بخش ۱۱۱ - جواب گفتن خر روباه را
مولوی » مثنوی معنوی » دفتر پنجم

حق ذات پاک الله الصمد
که بود به مار بد از یار بد

مار بد جانی ستاند از سلیم
یار بد آرد سوی نار مقیم

از قرین بی‌قول و گفت و گوی او
خو بدزدد دل نهان از خوی او

چونک او افکند بر تو سایه را
دزدد آن بی‌مایه از تو مایه را

عقل تو گر اژدهایی گشت مست
یار بد او را زمرد دان که هست

....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 15:39
منبع آخری :
گنجور .بخش ۱۱۱ - جواب گفتن خر روباه را
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 15:50
و به روایتی:

* «يار بد بدتر بود از مار بد / تا تواني مي گريز از يار بد

مار بد تنها همي بر جان زند / يار بد بر جان و بر ايمان زند» سعدي

شمیم ادب
گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی-متوسطه دوم-مازندران

ارتباط معنایی (کیمیای سعادت)
به کوشش: اكبر يحيوي

صحبت این است که نام شاعر را در صورت اشتباه، تصحیح می کنند و یا کلا شعر را حذف می کنند. هر چند بیشتر از سود ادبی، این ها سود مذهبی از این دو بیت برده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 16:50
آن طور که از اسناد بر می آید و همکاران هم اینجا پست کرده اند نظر غالب این است که این شعر شناسنامه داره و حذف نام مولوی علل دیگری دارد که میشه حدس زد چرا. اولا مولوی شیعه نبوده ثانیا بعضی دکترین های مولانا با مال آقایون نمی خونه ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/12 - 16:52
ایا خطرناک تر از تعصب در جهان سراغ دارید؟ آنهایی که در سازمان جا خوش کرده اند وانمود می کنند یا واقعا متعصب هستند رو شیعه امامزاده ملاها و آخوندها و ....
پاسخ + 0 -1 --
سال نو مبارک 1399/10/13 - 16:10
یک پیشنهاد به سازمان:

بهتر نیست برای مذهبی کردن دانش آموزان در آخر هر جمله در داخل پرانتز عبارت "کار خداست" بزاریم. مثلا در زیسن شناسی: درختان دی اکسید کربن اطراف خود را جذب می کنند (کار خدای کریم است).
یا در فیزیک: اگر نیروی وارد بر جسم بزرگتر از جسم باشد جسم حرکت می کند که این حرکت کردن به اذن و قدرت خدا اتفاق می افتد. اگر خدا نخواهد اگر نیروی شما میلیون ها برابر بیشر از جسم باشد جسم حرکت نمی کند.
یا در شیمی: این قدرت خداست که از ترکیب اکسیژن و هیدروژن آب تولید می شود. همه عناصر در ید خالق جهانست و اگر او اراده نکند هیچ ترکیب شیمیایی اتفاق نمی افتد.

اصلا چرا سازمان پژوهش بحارالانوار را برای دانش آموزان نمی خرد؟ تا در خانه مشغول باشند. ضریبش را هم در کنکور ۴ کنند.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/13 - 22:08
این قدر امکانات و بودجه و پست های حساس در اختیار روحانیون قرار گرفت بازدهی اش این بود یعنی گریزان کردن مردم به خصوص دانش اموزان از دین. یعنی راه صد ساله را در عرض چند دهه موفق به انجامش شدند. ایا وقتش نیست که دیگه عرصه را خالی کنند؟
پاسخ + 0 0 --
True lies 1399/10/14 - 19:44
پرده ای دیگر از نمایش کمدی سازمان پژوهش با هنرنمایی دکتر ملکی و باند پژوهش.

در صفحه ۵۲ کتاب مطالعات اجتماعی نهم در کپشن دو تصویر می خوانیم:

«جهموری اسلامی ایران با در اختیار داشتن امکانات و نجهیزات بهداشتی و درمانی پیشرفته و کادر درمانی متخصص، دلسوز و پرتلاش، توانست جز کشورهای برتر جهان در درمان بیماری کرونا باشد. این در حالی است که در برخی کشورهای غربی حتی از پذیرش و درمان بیمارت مسن نیز خودداری می شد.»
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 23:34
این دیگه نوبرشه! مخصوصا جمله آخری!
آخر با چه سند و منبعی این ادعا را مطرح می کنند بیشتر شبیه خاطرات هیلاری کلینتون تو کتاب درسی است.
آخر من نمی دانم ما چه پدرکشتگی ما با غرب داریم. مثلا چرا به چین یا شرق یا یه جای دیگه گیر نمی دن؟
فعلا نون تو اینه. دشمنی با غرب!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 23:35
این فقط شروعش است. گندکاری ها و سیاهگاری های سازمان تو راه است ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 23:37
جزو 5 کشور صاحب این تکنولوژی در جهان هستیم!
پاسخ + 0 0 --
2021 1399/10/15 - 14:03
اگر کسی هم ندونه ما که خود میدونیم جه تحبه ای هستیم!
کاش سه کم صبر می کردند. شاید خدای نکرده وضعیت اون طوری که باید پیش نرفت.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/15 - 11:40
حسین قاضیان جامعه‌شناس و پژوهشگر علوم اجتماعی:

«ملتی که در حال شکست و افول است به قهرمان نیاز دارد.»

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور