صدای معلم

« آنچه امروز آموزش و پرورش ایران را کندتر کرده است "نبایدهایی" است که به "بایدهایی" تبدیل شده اند »

سال 2050: تأسیس دانشگاه فرهنگیان خطا بود!

محرم آقازاده

گروه رسانه/

اخیرا وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری نامه ای به رهبر انقلاب در مورد دانشگاه فرهنگیان نگاشته است .

این نامه واکنش های مختلفی را در میان دانشجو معلمان ، تشکل های دانشجویی و فرهنگیان ایجاد کرده است .

« صدای معلم » در این راستا گفت و گوهایی را با برخی چهره های علمی و اجرایی انجام داده است که منتشر خواهد گردید .

با عنایت بر نقش بی بدیل « تربیت معلم » و « معلم حرفه ای » در ارتقای کیفیت و جایگاه آموزش این رسانه از همه کنش گران و صاحب نظران برای مشارکت در این حوزه دعوت می کند تا یادداشت ها و مقالات خود را برای صدای معلم ارسال نمایند .

در این راستا « محرم آقازاده » دکتری برنامه ریزی درسی از دانشگاه تربیت معلم و محقق در برنامه درسی و روش‌های نوین تدریس یادداشتی برای این رسانه ارسال کرده است .

 

آیا وزارت آموزش و پرورش باید دانشگاه داری کند

نامه مقام عالی وزارت علوم، دکتر غلامی، به مقام معظم رهبری درباره امکان مشارکت دانشگاه ها در تربیت معلم دست مایه ای شد تا مقام عالی وزارت آموزش و پرورش، رییس محترم دانشگاه فرهنگیان و استاد معظم جناب دکتر مهرمحمدی درباره دانشگاه فرهنگیان و چند و چونی تربیت معلم به اعلام نظر بپردازند. ادله همه مقامات در جای خود ارزشمند است. با این همه سؤال این است، آیا با این همه ادله، واقعاً نیاز بینادینی به دانشگاه فرهنگیان وجود دارد؟

پاسخ این سؤال را اگر در بستر مدافعان دانشگاه فرهنگیان جست و جو شود، نتیجه آن خواهد بود که مدافعان این دانشگاه جانبدارانه از دانشگاه حمایت می کنند. دانشگاه فرهنگیان را نباید به نهاد مقدس و حیثیتی ای بدل کرد که نتوان از آن گذر کرد. همه دانشگاه ممتاز کشور توانایی عالم پروری و توانایی تربیت معلم را توأمان دارند.
دانشگاه فرهنگیان حایز کیفیتی نیست که سایر دانشگاه ها نتوانند آن کیفیت را فراهم آورند. آیا دانشگاه های بهشتی، علامه، خواجه نصیر، امیرکبیر، تبریز، اصفهان و ... چونان شایستگی ای را ندارند که معلم تربیت کنند و پژوهشگاه های تربیت معلم بنا کنند؟ پاسخ این پرسش در صورت سیاست گذاری منطقی و آینده نگرانه مثبت است. هر کدام از دانشگاه مادر، قابلیت های بیشتری از دانشگاه فرهنگیان دارند. برای از میان برداشتن دشواری ها نمی توان نهادهای موازی دست و پاگیر تأسیس کرد.

آیا وزارت آموزش و پرورش باید دانشگاه داری کند

تجربه شرکت ملی نفت ایران آموختنی است. این شرکت دارای دانشکده پرستاری، حسابداری و مدیریت و پژوهشگاه و ... بود. در یک اقدام اصولی، تلاش شد همه این خدمات کنار گذاشته شوند و از توان تخصصی دانشگاه ها بهره گیری شود. شرکت ملی نفت ایران نباید توان حرفه ای خود را صرف تربیت پرستار می کرد. این مهم را می توانست به دانشگاه های علوم پزشکی بسپارد که سپرد و موارد دیگر را به همین صورت. تجارب خارج از کشور هم نکته های فراوانی برای آموختن دارند.
منطقی است که نهاد آموزش و پرورش چالاک تر شود. آموزش و پرورش نباید کاری انجام دهد که خارج از حوزه معرفتی و مأموریتی آن است. آموزش و پرورش ایران در حال حاضر گرفتار حواشی ای است که می تواند به راحتی از آن ها فارغ شود.

آموزش و پرورش نباید: نیاز نیست که به کالبد دانشگاه فرهنگیان تعصب ورزیده شود.
1. دانشگاه داری کند.
2. مرکز تفریحی و سیاحتی اداره کند.
3. اردوگاه در تملک داشته باشد.
4. بانک و تعاونی داشته باشد.
5. کتاب درسی چاپ و توزیع کرده، و نرم افزار تولید کند.
آنچه امروز آموزش و پرورش ایران را کندتر کرده است "نبایدهایی" است که به "بایدهایی" تبدیل شده اند. آموزش و پرورش در یک سیاست گذاری اصولی باید بتواند خدمات مورد نیازش را برون سپاری کند. جامعه دانشگاهی ایران و بخش خصوصی آن به بلوغی رسیده اند که بتوانند نیازهای آموزش و پرورش را برآورده سازند.
کارهایی که آموزش و پرورش در حال حاضر انجام می دهد و در بیشتر موارد در انجام دادنش درمانده است، به مواردی بر می گردد که در حوزه مأموریتی اش نیست. آموزش و پرورش، شایسته است، قابلیت های معلمی را از ساحت های چندگانه تدوین کرده و در اختیار دانشگاه های منتخب قرار دهد و از آن ها بخواهد نیروی انسانی مورد نیاز را تربیت کنند. این سفارش برای تربیت معلم می تواند پذیرش از دیپلم باشد یا از لیسانس یا هر دوره مورد نیاز دیگر. هر کدام از دانشگاه ها، باید در هماهنگی با آموزش و پرورش از منابع انسانی زبده آموزش و پرورش برای تربیت معلم بهره مند شوند. در تعامل میان نهادی- آموزش و پرورش و دانشگاه ها- است که آموزش و پرورش چالاک می تواند با خیال آسوده تر به مأموریت های اصیل خود بپردازد.

آیا وزارت آموزش و پرورش باید دانشگاه داری کند

اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان می توانند به راحتی به دانشگاه ها مجری تربیت معلم منتقل شوند. طبیعی است که این انتقال سبب رشد حرفه ای بیشتر برای اعضای هیأت علمی حاضر در دانشگاه فرهنگیان هم خواهد شد. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را هم نباید در فضای گلخانه ای تربیت کرد. این دانشجویان باید بتوانند از بهترین امکانات دانشگاهی سود بجویند و در محیط های واقعی پرورده شوند.
از طریق یک برنامه انتقالی امکان این به وجود خواهد آمد که دانشگاه های سرآمد داخلی به مراکز عمده تربیت معلم تبدیل شوند.

نیاز نیست که به کالبد دانشگاه فرهنگیان تعصب ورزیده شود. راه آن است که نظام تربیت معلم و روح تربیت معلمی در نظر آورده شود و پاسداری شود. این مهم را می توان در هر کالبد شایسته ای عملیاتی کرد. تربیت معلم مأموریتی نیست که به زور به عهده دانشگاهی چون دانشگاه فرهنگیان گذاشت.
آنان که چرخ را از نو می سازند، چشم خود را بر دانش و تجربه موجود می بندند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آیا وزارت آموزش و پرورش باید دانشگاه داری کند

پنج شنبه, 13 آذر 1399 12:49 خوانده شده: 463 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1399/09/13 - 15:41
باسلام ؛آنچه ضرورت دانشگاه فرهنگیان رادوچندان می کند قیاس ها وتفسیر هایی مانند همین نوشته آقای آقازاده است که می گوید وزارت نفت دانشکده پرستاری را تعطیل کند چون دانشگاه هابهترپرستارتربیت می کنند؟؟ دانشگاه فرهنگیان برای نیاز سازمانی خود نیرو تربیت می کند آقای استاد.سالیانی است که این دانشکده ها به پرورش نیرو برای آموزش وپرورش مشغولند.چقدر خودرادرنواقص آموزش وپرورش سهیم می دانید؟چرا دانشگاهی چون تربیت معلم حاضرنیست تمام امکانات وتوانمندی های خودرا دراختیاردستگاه تعلیم قراردهد؟ چرا دانشکده های متعدد علوم تربیتی درکلان شهری چون تهران حاضربه ادغام به منظور هم افزایی نیستند؟ضرورت پژوهشگاه های متعدد دستگاه های دولتی با وجود دانشگاه های متعدد چیست؟ باوجودی که ما دانشگاه های فنی ودانشگاه فنی وحرفه ای داریم ضرورت دانشگاه علمی کاربردی چیست؟ اساتید محترم درنظام آموز عالی هزاران چرا وجود دارد که نیازبه بررسی کارشناسی دارد اما متاسفانه شمابزرگواران سال هاست که دیواری کوتاه ترازدیوارآموزش وپرورش پیدانکرده اید.
پاسخ + 0 0 --
تربیت معلمی 1399/09/13 - 23:18
با سلام و عرض ادب و احترام
به شخصه شخصیت و تخصص آقای محرم آقازاده را قبول دارم.زمانی که سال 82 وارد مرکز تربیت معلم شدم، اگر معرفی ایشان و کتاب های ایشان نبود شاید نمی توانستم امروز ادعای معلم بودن را داشته باشم.
پاسخ + 0 0 --
تربیت معلمی 1399/09/13 - 23:18
اما به نوشته اخیر ایشان نقد دارم:
اولا تمامی فلسفه های موجود در تمامی کشور ها وجود دانشگاهی برای تربیت نسل معلمان را لازم می دانند.
ثانیا مشکل در جای دیگر است-منابع درسی چقدر با نیاز امروز آموزش آموختگان و نیازهای آینده فراگیران تطابق دارد؟-اساتید فعلی چگونه به مرحله هیات علمی دانشگاه فرهنگیان رسیده اند؟-آیا تعامل کافی با دانشکده های علوم تربیتی و آموزشی و پژوهشگاه های علوم و تربیتی برقرار است؟-تا چه زمان می خواهیم نگاهی کوته فکر به دانشجویان این دانشگاه در مورد نحوه ی حضور در کلاس، خوابگاه، سلف سرویس، انتخاب واحد، تفکیک جنسیتی و ... داشته باشیم.
اگر دنبال آن هستیم که دانش آموختگانی نخبه از این دانشگاه به سوی مدارس گسیل شود می بایست طوری آموزش دهیم که در پایان بتوانیم آزمون مهارت های حرفه ای معلمان را با جدیت تمام برگزار نماییم و این نقطه آغاز رتبه بندی فرهنگیان است.
پاسخ + +1 -3 --
شهرام طالب 1399/09/13 - 18:05
با سلام واحترام بر اندیشمند شایسته استاد آقازاده نظر بسیار مهم وقابل تامل است.
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1399/09/14 - 09:58
این دانشگاه فرهنگیان که امکانات کم .هیئت علمی ضعیف .برای معلمان که قبول میشن فرم 2 و3 ......می خواهند .که ادارات هم نمی دهند .پس برای چی هست منحل کنید تمام
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1399/09/14 - 12:49
برای اعتراف کردن لازم نیست منتظر سال ۲۰۵۰ باشیم. دهه هاست که
می گوییم خطاست. ناکافی است.
از اهداف اصلی خود گریزان است. فقط کانالی برای شستشوی ذهنی معلمان آتی است. عناصری برای تثبیت نظام سیاسی در آن تربیت می شود. بازداشتگاه آموزشی است. و.......
پاسخ + 0 -2 --
معلم 1399/09/19 - 13:02
این حرف درسترین حرف هست مگر دانشگاهای برتر کشور توان نربیت معلم را ندارد چرا باید یک دانشگاه بی پایه با چند ساختمان خرابه با اساتید حق التدریسی و ..... کار پرورش معلم را عهده دار بشه اون معلم نتیجه خروجی یک موسسه شاید خیلی پایین تر اموزشکده باشه در حالی که دانشگاهی مثل امیرکبیر و شریف و ... می توانند نیروی با سواد تر و با انگیزه تر تحویل اموزش بدن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/09/26 - 11:38
رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: با کمبود بیش از ۲۰۰۰ استاد در دانشگاه فرهنگیان مواجه هستیم.
کد خبر:۱۰۲۱۶۷۵
تاریخ انتشار:۲۶ آذر ۱۳۹۹ -
گزارش از تابناک
پاسخ + 0 0 --
teacher 1399/10/19 - 10:46
حرف شما کاملا درست اما کی شریف درس میخونه بعد بیاد معلم شه!!!!!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/09/27 - 14:52
متاسفانه دانشگاه فرهنگیان تبدیل شده به محلی برای انتقال مدیران رده بالا ی وزارتخانه به آنجا .. والله کسانی را می شناسم که فقط و فقط با پارتی به این دانشگاه رفته اند حالا یا هیات علمی یا اداری و یا امور خوابگاهها.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1399/09/29 - 00:08
جناب آقای محرم آقا زاده
سلام
از نوشته حضرتعالی بهره بردم.
اما برخلاف نظر حضرتعالی حل مشکل را در تقویت هر چه بیشتر دانشگاه فرهنگیان می دانم.
مناسب است دیگر دانشگاه ها و موسسات علمی کشور تعلیم و تربیت معلم را به دانشگاه فرهنگیان واگذار کنند.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو 1399/10/10 - 16:20
همین است که می فرمایید نمیدانم مسوولین دانشگاه فرهنگیان چطور به این نتیجه رسیده اند که معلم ورزش مدارس ابتدایی اموزش و پرورش را بدون هیچ تجربه ای رییس پردیس خواهران یزد کنند و چه شده که با مدارک دانشگاه ازاد و غیر انتفاعی او را هیات علمی کرده اند؟
کاش مسولین پاسخگو باشند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 17:58
به نظر من باید از توان سایر دانشگاه ها در تربیت معلم استفاده کرد باید قبول کنین که سطح علمی مربیان دانشگاه فرهنگیان پایین است هیچ استاد تمامی را سراغ ندارم که در دانشگاه فرهنگیان تدریس کند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/22 - 19:25
بنطر میرسد که استاد معظم جناب اقای اقازاده از اهداف تربیت و معنی و مفهوم آن با عرض پوزش چیزی نمی دانند، دانشسرای عالی و دارالمعلمین که در گذشته بوده است حتما بنا به ضرورتی بوده و برون سپاری آموزش معلم و مقایسه آن با شرکت نفت دلیل محکمی بر عدم درک صحیح استاد معظم از تعلیم و تربیت است اخر نیاز وزارت نفت به تکنیکی است که با ابزار مادی سرو کار دارد و معلم با شریف ترین موجود خلقت است.!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور