صدای معلم

« آیا با این رویه می توان امیدوار بود خروجی سیستم آموزش و پرورش، دانش آموزانی باسواد و صاحب اندیشه باشند؟ »

کلاف سردرگم " استخدام " در آموزش و پرورش و جای خالی " معلم حرفه ای " !

مجتبی حسینی/ لرستان

 وضعیت پیچیده استخدام در آموزش و پرورش و جایگاه معلم حرفه ای

راه ورود به حرفه معلمی چیست؟ آیا برای معلم شدن وزارت آموزش و پرورش تصمیم می گیرد یا نهادها و مجموعه های دیگر؟...
آیا معلم خوب و کارآمد باید دارای ویژگی های خاصی باشد؟ مثلا سن یک معلم تا چه حد مهم است؟ یک معلم در سال های پایانی اگر ۵۵ سال سن داشته باشد با یک معلم که ۶۵ سال و گاه بیشتر سن دارد خروجی یکسانی خواهند داشت؟
آیا نباید وزرا و مسئولین قبلی وزارت آموزش و پرورش را به خاطر عدم آینده نگری در بحث نیروی انسانی کارآمد و مورد نیاز مواخذه نمود و طبق قانون با این مسئولین ضعیف و مسبب آشفته بازار فعلی برخورد کرد؟
آیا در مقطع ابتدایی، یک معلم با رشته ای غیر از آموزش ابتدایی ( غیر مرتبط)، قادر به تدریس اصولی است؟
آیا یک معلم باید مدت زمانی معین تحت آموزش های خاص قرار گیرد تا بتواند تجربه لازم برای آموزش به دانش آموز را کسب کند یا فقط حضور فیزیکی یک نفر در کلاس کافی است؟ معلمی علم است، هنر است یا ...؟
آیا کسانی که انبوهی از معلمان دارای رشته های تحصیلی غیرمرتبط را وارد سیستم آموزش و پرورش می کنند دوستدار دانش آموزان هستند یا بارِ بر زمین مانده خود را به این سبب بار می کنند؟ چه نماینده مجلس باشند و چه مسئول دولتی...
آیا برای صحبت از آموزش و پرورش، تخصص و آشنایی با تعلیم و تربیت لازم است یا با اطلاعات پیش پا افتاده و عمومی می توان سخن و سخنرانی بسیار، بلکه؛ تصمیمات مهمی برای سیستم آموزش گرفت؟
آیا برای درمان یک بیمار باید دهه ها فقط (مُسکن) تجویز نمود یا اقدامات درمانی هدفمند برای بهبود روح و جسم بیمار انجام داد؟
آیا این روش ِ جذب نیرو که در پیش گرفته ایم پایانی دارد؟ پایان این راه، رشد و بالندگی درخت تعلیم و تربیت خواهد بود یا زوال آن؟
دیروز عده ای تصویب کردند امروز باز عده ای تصویب کردند؛ بی گمان، فردا هم این چنین خواهد بود...
نیروهای نهضتی، پیش دبستان، خرید خدمات و برون سپار، غیردولتی و آزاد، سربازمعلم، حق تدریس...
با این رویه می توان امیدوار بود خروجی سیستم آموزش و پرورش، دانش آموزانی باسواد و صاحب اندیشه باشند؟

هر چه مدت زمان باقیمانده تا برگزاری انتخابات نزدیک تر باشد احتمال اخذ تصمیم و تصویب قانون استخدام های غیرکارشناسی بیشتر است؛ در واقع برخی، ضعف های خود و عدم توانایی تغییر مثبت در حوزه انتخابیه را به این طریق جبران می کنند؛ به ویژه در شهرستانهای کوچک و مناطق کمتر برخوردار و غیرصنعتی که آمار بیکاری بالایی دارند.

وضعیت پیچیده استخدام در آموزش و پرورش و جایگاه معلم حرفه ای

راهکار حل مشکل شغلی جوانان فعال در بخش های نهضت، پیش دبستان و...چیست؟
بی شک تنها راهکار، استخدام در آموزش و پرورش نیست؛ بلکه، باید در همان سیستم، حقوق معین و مکفی برای فعالیت کاری آنان در نظر گرفته شود و به جای چندین سال پرداخت حق الزحمه در حد یک پول حیبی و کرایه رفت رفت و آمد، باید از بدو ورود حقوق و بیمه معمول و مرسوم برای این نیروها تعیین گردد تا برای تحقق هدف های ترسیم شده آن نهاد، بدون دل نگرانی و از روی علاقه تلاش نمایند.

به راستی اگر قرار هست من نوعی در سیستم نهضت، به بیسوادان آموزش دهم، چرا در خود نهضت استخدام نمی شوم تا از تخصصم که رفته رفته پربار و شکوفا می شود، به نحو بهینه استفاده شود؟
طی شدن دوره پیش دبستان اگر نیاز یک کودک است چرا از روز اول نیروی متخصص و آشنا به این حوزه استخدام نمی شود؟ چرا این دوره بین سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش معلق است؟ اصلا برای تامین نیروی متخصص دوره پیش دبستان چه رشته ای باید دنبال شود؟ آن رشته در حیطه دانشگاه فرهنگیان است یا وزارت علوم؟ آیا این روش ِ جذب نیرو که در پیش گرفته ایم پایانی دارد؟ پایان این راه، رشد و بالندگی درخت تعلیم و تربیت خواهد بود یا زوال آن؟
در مدارس غیر دولتی و غیر انتفاعی اگر معلمی مشغول کار است آیا نباید از حقوق و بیمه برخوردار باشد و به جای تشویش ذهن و پیگیری استخدام، در همان عرصه دغدغه هایش رفع شود؟
اصولاً دوران جوانی و طلایی زندگی این نیروها، به نوعی توسط سیستمی از هم گسیخته و غیرپاسخگو به هدر می رود و استرس و اضطرابِ فردایِ نامعلوم بر زندگی آنان سایه می اندازد، در حالی که در همان سیستم ها، می توان با حساب کتاب، و تعیین تعداد نیروی مورد نیاز، حقوق و مزایای مناسب برای آنان تعیین و از این طریق کیفیت کار را افزایش داد و از این نابه سامانی ها جلوگیری کرد.

در حال حاضر روند به کارگیری نیرو در پیش دبستان و نهضت سازماندهی خاصی ندارد و تعداد افرادی که وارد این عرصه می شوند زیاد است و هر سال تعداد بیشتری از جوانان، به امید آینده و استخدام در آموزش و پرورش، پیگیر یافتن افراد بیسواد و کودکان مهد و پیش دبستانی هستند.

وضعیت پیچیده استخدام در آموزش و پرورش و جایگاه معلم حرفه ای

در بحث مدارس غیردولتی قضیه متفاوت است و افراد کمتری مشغول هستند چرا که موسسان این مدارس، سعی می کنند با به کار گیری یک معلم، کلاسی با نُرم متوسط و استاندارد از دانش آموزان مهیا نمایند و تا حد ممکن بازدهی و سود مالی را مدنظر دارند.
در بحث برون سپاری، فردی برای چندین ساعت از طرف موسسه طرف قرارداد با آموزش و پرورش دعوت به تدریس می شود و تعداد نیرو به کار گرفته شده سازماندهی خاصی ندارد.
در بحث سرباز معلمان باید توجه داشت این نیروها هرچند در مناطق محروم خدمت می کنند اما سررشته خاصی در تدریس ندارند و ...

بدون شک حوزه مبارزه با بیسوادی، تدریس در مدارس غیردولتی، مناطق محروم، پیش دبستانی و... اهمیت دارند و با توجه به همین اهمیت، دولت و مجلس باید به جای مصوبه هایِ پیاپیِ به کارگیری این نیروها در آموزش و پرورش، قوانینی مصوب کنند که آنان در همان ابتدا به استخدام این بخش ها و سازمان ها درآیند و همانند سایر کارکنان دولت از بیمه و حقوق مناسب برخوردار باشند.

در نهایت به نظرمی رسد راه تکمیل نیروی انسانی آموزش و پرورش در وهله اول جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان و مراکز رسمی تربیت معلم است و در مرتبه بعد، باید کمبود نیرو با برگزاری آزمون تخصصی و از بین تمام فارغ التحصیلان دانشگاه ها( رشته های مرتبط با کمبودها) انجام شود تا در یک رقابت سالم، افراد توانمندتر جذب شوند و پس از طی دوره ای کوتاه مدت و آموختن فنون تدریس، کلاس داری، روانشناسی و...، شاهد حضور نخبگان با مدرک مرتبط با حوزه آموزش و پرورش در کلاسهای درس باشیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وضعیت پیچیده استخدام در آموزش و پرورش و جایگاه معلم حرفه ای

دوشنبه, 21 مهر 1399 14:00 خوانده شده: 454 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 -5 --
احمدی 1399/07/21 - 15:09
درود
آقای حسینی مشخص هست خود شما حتی مقالات دیگر این سایت هم مطالعه نکردی. دغدغه شما، صحیح هست و موافق ولی اینکه استخدام درست را از طریق دانشگاه فرهنگیان و این قبیل دانشگاه ها میدانید اشتباه هست و در اکثر کشورهای پیشرفته و شاید همه چنین استخدامی ندارند چرا که این نوع استخدام منجر به جذب نخبه نمی شود. تنها راه همان استخدام با آزمون آزاد بوده و سپس قرار دادن آزمون های سخت گیرانه دیگر و از دانشگاه ها باشد. بدون سهمیه و ... تا بهترین افراد جامعه استخدام شوند. البته باید قبول کنیم ایران دانشگاه ندارد و بقالی مدرک دارد.
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1399/07/22 - 18:35
جناب احمدی سلام
هر سیستمی برای مشخص شدن نواقص نیاز به "نقد شدن" دارد؛ دانشگاه فرهنگیان بری از نقص نیست و آن هم بجای خود باید مورد توجه قرار گیرد.

مجلس و دولت باید نواقص را رفع کنند، نه اینکه یک رویه را بدون توجه به ایرادات دنبال کنند.
پاسخ + +8 -5 --
احمدی 1399/07/21 - 15:13
نکته دیگر که باید توجه کرد به طور کلی حکومت ایدئولوژیک ایران، جهت حکومت داری، اصلی دارد مبنی بر به کارگیری افراد مطیع و بی سواد، پس این نوع استخدام جزء ذات و روش این نوع حکومت هست و گرنه خود آنها بهتر از ما می دانند چه می کنند.
پس این سخن ها به شکلی باد هوا هست. و اگر در پی تغییر هستید چاره ای دیگر و اصولی تر باید پی ریخت.
پاسخ + +2 -12 --
سارا 1399/07/21 - 15:25
به نظراینجانب،راه جذب معلم اگرآزمون آزاداستخدامی باشددرست نیست چراکه تنهاکسانی ازاین آزمون سربلندمی آیندکه اکثراسهمیه ی خانواده شهداوجانبازو....هستند.جذب معلم ازطریق نهضت سوادآموزی یاپیش دبستانی یاسایرهمکارانی که دراین زمینه فعالیت دارندبهتراست باآزمون داخلی واردآموزش وپرورش شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/21 - 17:16
اینجوری که خیلی بیشتر خودمونی میشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/25 - 09:10
آزمون باشه هر کسی توانایی داره نمره میاره
پاسخ + +13 -1 --
مدرس آزاد 1399/07/22 - 14:03
هم انتخاب کردن و هم انتخاب شدن،
معیار سن یکی از مصادیق توهّم است.
گاه خروجی 65 ساله بیش از 55 ساله است و اصلاً سن ملاک نیست؛ علم و روش تدریس، اصل توان تدریس است و نه سن و سال؛ آموزش جابحا کردن توده‌ای خاک نیست.
و تربیت و معرفت و پرورش نیز همچنین؛
توهّم از بدو تأسیسِ آموزش و پرورش، وجود داشته و دارد و گویا باقی خواهد ماند.
ای بابا آقای حسینی چقدر سؤال پرسیدید تو متنتون !! بی خیال جواب ...
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1399/07/22 - 18:57
سپاس از توجه شما
در حال حاضر متاسفانه علم و روش تدریس کمتر مورد توجه هست و در سالهای گذشته بحث نیروی انسانی دارای دانش کافی برای آموزش مورد توجه نبوده است که در غیر این صورت اکنون نباید شاهد کمبود معلم باشیم...

منظور فقط سن نبود، نیروی بدون تسط بر فنون تدریس، کلاس داری و... هم خود از حضور در کلاس خسته خواهد شد و هم دانش آموزان...
پاسخ + +6 -2 --
ناشناس 1399/07/22 - 20:10
تنها راه درست استخدام،جذب فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاهی از طریق آزمون و نیز اعطای بورس به نفرات برتر ارشد و دکترا است و تربیت معلم برای زمانی بود که افراد دانشگاهی تمایلی به شغل معلمی نداشتند از بس فرصت شغلی فراوان بود.ودر شرایط فعلی تربیت معلم، بار اضافه بر دوش آموزش و پرورش است.
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1399/07/23 - 22:14
دقیقا اما بعضی قبول نمیکنند و باز دم از دلسوزی و توسعه می زنند
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1399/07/23 - 22:25
سپاس از ارائه نظر شما
پاسخ + +3 -2 --
مجید کوگانی بهاروند 1399/07/23 - 19:32
سلام.
بنظر اینجانب بهترین راه جذب نیرو در آموزش وپرورش ، جذب از طریق آزمون سراسری وتحصیل در دانشگاه فرهنگیان هست، منتها فیلترهای دیگری نظیر آزمون های روانی و میزان علاقه شخص نیز لازم است بعمل آید .مهمترین پارامتر تدریس در نظام تعلیم وتربیت بنظر اینجانب علاقه شخص هست ،علاقه به شغل معلمی قطعا پشتکار را بدنبال خواهد داشت ودر نتیجه بازدهی بهتری رو نصیب جامعه خواهد کرد.
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1399/07/23 - 22:27
سپاس از ارائه نظر شما جناب کوگانی
پاسخ + +6 0 --
قربانی 1399/07/23 - 21:00
ضمن قدردانی از مطالب جناب حسینی باید عرض کنم بر خلاف دیدگاه جناب احمدی امروز در دانشگاه فرهنگیان اکثر ورودی ها رتبه های زیر دو هزار هستند و من خودم بارها در جریان مصاحبه علمی پذیرفته شدگان بوده ام بر خلاف تصور برخی دوستان نگاه سنتی صرف بر یک محور حاکم نیست و انسان لذت می برد که نیروهای جوان باانگیزه‌ و خلاق زیادی که هر سال برای ورود به حرفه معلمی رقابت می کنند ‌. از طرفی استخدام ماده ۲۸ هم تکیه صرف بر دانشگاه فرهنگیان را جبران کرده و فارغ التحصیلان سایر دانشگاهها هم می توانند وارد شوند و پس از گذراندن دوره های فشرده تخصصی حرفه معلمی به امر آموزش بپردازند . و این را با قطعیت عرض می کنم که سایر مبادی ورودی مانند نهضت .پیش دبستانی و غیره جفتی به آموزش و پرورش است گرچه به صورت استثنا نیروهای خوبی هم انگشت شمار در بین این نیروها وجود دارد
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1399/07/23 - 22:17
بروید روش های استخدام در جهان را بررسی کنید، بسیاری ازاینگونه حرف ها و نظرها را آنها سال ها قبل فکر کرده و تجربه کرده اند، پس چرا دوباره کاری، نظرات شما به سیستم های استخدام مطرح دنیا همخوان نیست
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1399/07/23 - 22:28
سلام جناب قربانی

مشکل اینجاست کسی جسارت جلوگیری از رویه های اشتباه گذشته را ندارد.
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1399/07/25 - 14:02
یک گروه معلمان هستند به اسم معلمان قراردادی. چرا در هیچ جا، در هیچ مقاله، هیچ گزارش ، هیچ مصاحبه، هیچ قانونی ، اسمی از 16 هزار معلمان قراردادی نیست. معلمانی که بالای 10 سال سابقه کاری و بیمه دارند ولی حقوق کارگری 3میلیونی دارند. آیا نباید تعیین تکلیف شوند. یا اینا رو پیمانی کنید یا اخراج. ما خسته شدیم درمانده شدیم...
معلمان حق التدریس هم به گردن آوپ هم حق دارند .بعد از این همه سال با حقوق 500هزار و یک میلیونی اونم بدون بیمه و عیدی و حقوق تابستان و بیگاری کشیدن از اونها، حال میگن برین. عجب.
پاسخ + 0 0 --
بمبویانی 1399/08/24 - 01:12
معلمین پیش دبستانی چطور میشن آخرش در سامانه به من ۲۲ه۸ امتیاز دادن معلم میشم اخرش

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور